Tafeltje-dek-je wil duidelijkheid PZC Computeronderwijs krijgt vorm Vijftien windmolens voorzien inwoners Tholen van stroom Scooterrijder aangereden Bruënaar wordt commandeur Zeeuwse overheden op één site Vernielingen in Vlissingen Frigge stopt met raadswerk Baggeraars zien buitenlandse kapiteins wel zitten yiaaltijdvoorziening verwacht grote verandering met komst centrale keuken Bruinisse wil toeristen op afstand houden Vergadering Seniorenraad GOES - Een 34-jarige scooterrijder uit de gemeente Goes is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Oran- jeweg in Goes. Hij kwam uit de richting Ringbaan-Oost. Toen hij stopte voor een voetgangersoversteekplaats werd dat te laat opgemerkt door een 25-jarige Goese automobiliste. Zij kon de scooter niet meer ontwijken en botste tegen hem aan. De man is met onbekende verwondingen naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gebracht. Beide voertuigen raak ten beschadigd. BRUINISSE - De 62-jarige ing. M.I. PlatschorreuitBruinisse is gisteren benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. De Bruënaar kreeg de onderscheiding opgespeld tij dens een bijeenkomst in Rotterdam door de waarnemend se cretaris-generaal van het ministerie van VROM. Platschorre valt het koninklijk eerbetoon ten deel in verband met zijn werkzaamheden als directievoorzitter van TBI Holding, een houdstermaatschappij van ruim honderd ondernemingen in de bouw, installatietechniek en en industrie. Het bedrijf is on der meer betrokken bij de Westerscheldetunnel ep de aanleg van de Hogesnelheids- en de Betuwelijn. In 1992 werden de maatschappelijke verdiensten van Platschorre al gehono reerd met de benoeming tot Officier in de orde van Oranje- Nassau. De reden voor zijn 'promotie' heeft te maken met de omvangrijke impuls die hij heeft gegeven aan de ontwikke ling van de Nederlandse bouwsector. MIDDELBURG - De Zeeuwse overheden bouwen een centra le ontmoetingsplaats op internet. Via ZeelandPoort.nl zijn de sites van de gemeenten en de provincie te vindenDe provincie en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) willen met de site de dienstverlening aan burgers en bedrijven verbete ren. Later moet ZeelandPoort.nl ook toegang geven tot ande re instellingen, zoals de waterschappen, de Kamer van Koop handel, de GGD en de arbeidsbureaus. ,,De meerwaarde is dat er één poort komt die verwijst naar volgende sites. Je hoeft je op het internet niet meer ongelukkig te zoeken naar concrete informatie", verklaart A. van Opdorp van het platform dat ZeelandPoort.nl ontwikkelt. „Bovendien streven we meer uniformiteit in de informatievoorziening na. Nu presenteren de overheden alles op hun eigen wijze. Dat moet eenduidiger worden." VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zondag' op maandag vernielingen aangericht in deBonedijkestraat in Vlissingen. Bij de supermarkt in het gebouw Harlekijn wer den rond half vier twee ruiten ingegooid. In de parkeergarage onder het gebouw werden drie personenauto's bekrast. OUD-VOSSEMEER - Els Frigge-Hogesteeger uit Oud-Vos- semeer stopt met ingang van de nieuwe raadsperiode met haar werk als fractievoorzitter van de WD in de gemeente Tholen. Ze heeft haar besluit om het raadswerk te beëindigen gisteren aan haar partijgenoten meegedeeld. Frigge meldt lang te hebben gewikt en gewogen voor ze de knoop uiteinde- lijk heeft doorgehakt. Haar werkzaamheden als directiese cretaresse - en gastvrouw - bij Bruynzeel Keukens en Kasten inBergenop Zoom wordt steeds moeilijker te combineren met het raadslidmaatschap. Daarnaast werkt de WD'ster als gids voor het Bureau voor Toerisme Zeeland. Frigge heeft - bij de verkiezingen volgend jaar - drie raadsperioden volgemaakt. dinsdag 19 juni 2001 rïfinrHarmen van der Werf OEN HAAG - De vereniging van baggeraars VBKO juicht hei plan van minister Netelen- [h)s van Verkeer en Waterstaat (oe, om ook buitenlandse kapi teins op Nederlandse schepen toe te laten. Wel blijft de voor beur van de vereniging uitgaan naar Nederlands personeel. Eerder reageerden zeevarenden negatief op het regeringsvoor stel Netelenbos wil de nationali- teitseis voor kapiteins op Ne derlandse zeeschepen schrap- pen. Voor officieren, zoals stuurlieden, geldt die al niet meer. omdat daaraan al langer gebrek bestaat. Ook aan Neder landse gezagvoerders dreigt een tekort, aldus Netelenbos. Zij wil daarom ook niet-Nederlandse en niet-Europese kapiteins op Nederlandse schepen toelaten. Tegenstanders, waaronder de vakbond FWZ en een groot aan tal officieren, vrezen dat het be roep van zeevarende onaan trekkelijker wordt. Daardoor zal het animo om te gaan varen afnemen, met als gevolg dat er op den duur nauwelijks nog Ne derlandse officieren te krijgen zijn. Dat zal vervolgens ook consequenties hebben voor de invulling van maritieme wal- functies, in de havens, bij de overheid. De VBKO vindt dat beeld te zwartgallig. De baggervereni- ging doet er j uist veel aan j onge- ren aan te trekken en mensen vast te houden. Zo heeft de sec tor geïnvesteerd in moderne si- mulatoren voor het maritiem onderwijs. En de werk-verlofre geling is aangepast; werktijd le vert een even lange verlofperio de op. De VBKO tracht ook de angst weg te nemen dat alleen nog buitenlandse officieren zullen worden aangenomen. Bagger bedrijven houden een sterke voorkeur voor Nederlandse of ficieren, vanwege hun oplei dingsniveau. Dat neemt niet weg dat er een tekort bestaat. Niet-Nederlandse officieren zijn nodig. Voor hen wil de VB KO een opleiding verzorgen in Nederland. „Want", schrijft VBKO-voorzitter L. Vellekoop, „de kwaliteit van de kapitein en de maritieme officieren en de veiligheid van schip en beman ning staan als vanzelfsprekend voorop." Om de tegenstanders tegemoet te komen, is de vereni ging van baggeraars bereid een convenant af te sluiten met de vakbonden en de rijksoverheid. Dat convenant zou onder meer moeten inhouden het optimali seren van de instroom van jon geren naar de nautische oplei dingen, verbetering van de afstemming van het onderwijs op de arbeidsmarkt en verklei ning van de (grote) uitstroom van zeevarenden door een ge richt personeelsbeleid. De VB KO wil daarover op korte ter mijn overleg met Netelenbos. rinorAli Pankow ZIERIKZEE - De vier Tafeltje- Jek-je-groepen op Schouwen- Duiveland staan aan de voor avond van drastische besluiten voor de toekomst. Deze vorm van vrijwillige zorg moet bin nen enkele jaren aanzienlijke veranderingen ondergaan. De bouw van één centrale keuken, los van verzorgingscentra of verpleeghuizen, is één van de discussiepunten. Daarnaast worden de eisen voor het bezor gen van warme maaltijden per auto flink aangescherpt. Voorzitter A. Landman van de Stichting Tafeltje-dek-je Wes- terschouwen én lid van de werk groep externe ma altijd voorzie ning op Schouwen-Duiveland zou graag meer duidelijkheid hebben over de status van de vier stichtingen op Schouwen- Duiveland. „Zijn we zonder meer verplicht straks de maal tijden te betrekken van zo'n centrale keuken? Hebben we de vrijheid om er 'nee' tegen te zeg gen? Of kunnen we op basis van prijs- en kwaliteitvergelijking onze maaltijden ook elders be- irekken?" Nabije toekomst Volgens Landman verdient het aanbeveling een overkoepelend regionaal bestuur te vormen voor de Tafeltje-dek-je-voor- ziening op Schouwen-Duive- jnd. De vier sti chtingen in Wes- ierschouwen, Brouwershaven, Srainisse/Duiveland en Zierik- h hebben wel regelmatig ge- anelijk overleg, maar dat ge beurt onder leiding van de Stichting Welzijn Ouderen (SWO). Directeur J. de Looff-de Wild van de SWO leidt ook die bijeenkomsten. Tot nu toe ver loopt dat prima. Maar met het oog op de verstrekkende beslui ten die in de nabije toekomst ge nomen moeten worden, pleit Landman voor een officieel be stuur dat namens de vier stich tingen beslissingen kan nemen. Daarnaast dienen wel de vier regionale stichtingen te blijven bestaan, vindt Landman. Hij benadrukt in dit verband het belang van korte lijnen binnen een vrijwilligersorganisatie. Er zijn de afgelopen periode twee onderzoeken gedaan naar de beste en meest haalbare ma nier om de warme maaltijd voor de bewoners van de zorginstel lingen en de gebruikers van Ta feltje-dek-je veilig te stellen. Conclusie in beide onderzoeken luidt dat een centrale, ontkop pelde keuken de beste keus zou zijn. In het huisvestingsplan van zorgkoepelorganisatie Ar- cus wordt dan ook gedacht aan een nieuw te bouwen keuken met een productiecapaciteit van 1100 maaltijden pey dag. De kosten voor de bouw zijn be groot op 5,3 miljoen gulden. De bestaande keukens in de verzor gingshuizen op Schouwen-Dui veland zouden dan vervangen kunnen worden worden door een kleine satellietkeuken. Duinoord, In 't Opper en Bor- rendamme houden daar in hun nieuwbouwplannen, die voor 2006 gerealiseerd moeten zijn, rekening mee. De keuken van zorgcentrum De Wieken is nu 17 Vrijwilligers van Tafeltje-dek-je brengen dagelijks een warme maaltijd hij ruim vijfhonderd mensen op Schouwen-Duiveland. foto Marijke Folkertsma jaar oud en is afgeschreven als de centrale keuken is gereali seerd. De Wieken heeft te ken nen gegeven tegen die tijd ook afnemer te willen worden van de centrale keuken. Wat afname van maaltijden bij de centrale keuken financieel betekent voor Tafeltje-dek-je is nu nog niet bekend. „Het lijkt mij wel van belang dat we de blik ook op de markt richten. In de supermarkten wordt tegen woordig zoveel aangeboden op het gebied van kant-en-klaar maaltijden. Misschien kunnen we daar wel goedkoper inko pen", zegt Landman. Voor hem blijft echter de vraag of Tafel tje-dek-je wel de vrijheid heeft om een dergelijke keus te kun nen maken of dat de organisatie vanzelfsprekend afnemer moet worden van de centrale keuken. door Inge Heuff BRUINISSE - Grevelingenhout boort bij Bruinisse, maar de re creatie moet vooral aan de over kant van de N59 blijven. De vei ligheid op de weg van en naar Grevelingenhout is onvoldoen de en dat geldt ook voor het aan tal woningen dat gebouwd mag worden. Dat waren enkele pun ten die naar voren kwamen tij dens de bijeenkomst Kern aan Zet die gisteravond in het dorpshuis van Bruinisse werd gehouden. DeBruënaars konden hun zegje doen als reactie op de concept- kernbeschrijving die Scoop van Bruinisse gemaakt heeft voor het project duurzame sociale ontwikkeling Schouwen-Dui veland. Ongeveer vijftig men sen waren op de inspraakavond afgekomen. Er werd bedacht zaam gereageerd op de inhoud van de beschrijving en de drie stellingen. Zo werd duidelijk gemaakt dat Grevelingenhout, hoewel het met op de plattegrond van Brui nisse staat, toch echt bij het redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M.Modde(chef) M.G.van den Broek P- Kleemans F- F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl dorp hooit. Alleen is de verbin dende Hageweg heel gevaarlijk voor fietsers, wat een remmende factor is op de contacten tussen de dorpelingen. Ook voor de toeristen blijkt de weg een ge vaarlijk obstakel op de route naar het dorp. Volgens de aanwezigen op de bijeenkomst in Bruinisse heeft de recreatie meer invloed op de economie van het dorp dan uit de beschrijving valt op te ma ken. Inmiddels is duidelijk ge worden dat de capaciteit van de jachthaven in de nabije toe komst meer dan verdubbeld wordt en dat vakantiepark Aquadelta gaat uitbreiden met 218 woningen. „Dan praat je niet meer over een fietspaadje langs de Hageweg om de veilig heid van de kinderen van Greve lingenhout op weg naar school te garanderen", zo zei een dor peling. „Dat vraagt om een me- ga-oplossing. Want denk maar eens aan het aantal keren dat dan de brug omhoog moet om dat de sluis open gaat. Dat wordt een permanente opstop ping." Passantensteiger Het voorstel om een passanten steiger aan te leggen waardoor boten minder vaak de sluis door moeten, viel niet bij iedereen in goede aarde. Die zou namelijk in de vissershaven komen te lig gen die, nu een deel van de vis sersvloot naar devluchthavenis verplaatst, daarvoor plaats heeft. „Beroepsvaart en recrea tie gaan niet goed samen, dat heeft de ervaring ons geleerd", meende een voorman van de vis serij. Hij verwacht dat de vissershaven met de resterende schepen toch kostendekkend kan blijven en de recreatie niet nodig heeft. „Bovendien willen we die recreatie niet zo dicht bij het centrum", vond een dorps genoot. „Dat gaat ten koste van zowel het karakter van de haven en het dorp als van de zondags rust. Laat de recreatie vooral aan de andere kant van de weg blijven." Daar waren vrijwel al le aanwezigen het mee eens. De Bruënaars hadden ook kri tiek op de bejegening door de gemeente. Brieven met verzoe ken worden niet beantwoord, ook niet na lange tijd, al gaf een enkeling aan dat er wel iets van verbetering merkbaar is. Daar naast was er weinig begrip voor de beperkte nieuwbouw en de hoge prijs ervoor. De eigen kin deren kunnen geen huis meer huren of kopen maar ook de be drijvigheid stagneert erdoor. Dat is voor veel dorpelingen niet goed te verteren. 'x I&.V A Kinderen achter de computer moet een vertrouwd beeld worden in de basisscholen. foto Marijke Folkertsma door Ali Pankow ZIERIKZEE - Er liggen korte en uitge breide computercursussen gereed voor leerkrachten binnen het basisonderwijs. De aansluiting van een regionale kring op het zogeheten kennisnet is in voorberei ding. En direct na de zomervakantie, dinsdag 14 augustus, geeft een gespeciali seerd bedrijf uitleg over gebruik en moge lijkheden van bepaalde hard- en software binnen de basisscholen op Schouwen- Duiveland. Directeur F. de Rave van het boven- schoolsmanagement is tevreden met deze vorderingen binnen het regionaal Samen werkingsverband ICT tussen de 23 open bare en bijzondere basisscholen in de ge meente. Begin januari ondertekenden alle betrok ken schoolbesturen een contract tot sa menwerking op het gebied van ICT (infor matie- en communicatietechnologie). Volgens De Rave is het computeronder wijs zeer gebaat bij een brede aanpak. Het heeft immers gevolgen voor het lesgeven, de financiën, de indeling van de ruimte in de school en de deskundigheid van de leerkrachten. Het samenwerkingsver band steunt alle basisscholen. Op die ma nier kan worden voorkomen dat er wild groei ontstaat binnen het ICT-onderwijs. Sinds de officiële bekrachtiging van de samenwerking op dit gebied, is de werk groep infrastructuur hard aan de slag ge gaan. Er is onder meer een inventarisatie gemaakt van computerbezit, beheer en softwaregebruik in alle scholen. Volgens de onderlinge afspraak doen de scholen, in afwachting van het overkoepelend sys teem, voorlopig geen grote investeringen ten behoeve van nieuwe computers of software. Verder heeft de werkgroep de scholen geadviseerd nu al ruimte binnen hun gebouw te zoeken voor de computers die komend najaar worden aangeschaft. Weinig keus „Sommige scholen hebben daarin overi gens weinig keus. Die hebben nergens ruimte en kunnen niet anders dan de com puters gewoon in de lokalen plaatsen", weet De Rave. Van belang is echter vooral dat alle scholen straks over dezelfde ap paratuur beschikken. Een definitieve keus over de aanschaf van netwerken, beheerssystemen en printers moet nog worden gemaakt. De werkgroep heeft wel een bedrijf voorgedragen dat op 14 augustus een presentatie komt geven. Op grond daarvan worden nadere keuzes gemaakt. „Wellicht dat we eerst op twee of drie scholen nog een proefproject draaien, maar misschien wordt er kort na die presentatie al een definitieve keus ge maakt en kan de apparatuur al in oktober worden aangeschaft", zegt De Rave. Voor de cursussen bestaat grote belang stelling. Van alle scholen zijn er aanmel dingen binnen. Leerkrachten hebben de keus tussen trainingen op maat in Word, Windows en internet of een volledig pak ket, waarin alles aan de orde komt. De cursussen worden verzorgd op enkele scholen die over een eigen netwerkje be schikken. Tot de voorbereiding behoort ook het invoeren van het gebruik van de computer binnen het reguliere lespro gramma. Ook dat wordt vanuit het sa menwerkingsverband centraal verzorgd. De Rave wil zich niet vastleggen op een exacte tijdstip waarop het ICT-onderwijs binnen de basisscholen operationeel zal zijn. Hij neemt het daarom wat ruim. „Tussen het komend najaar en het vol gend voorjaar. In die tussentijd wordt ook nog hard gewerkt om via sponsors geld binnen te krijgen voor goed computeron derwijs. door Esme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Om met groene stroom in de elektri citeitsbehoefte van de inwoners van Tholen te kunnen voorzien heeft de gemeente Tholen plaat sing van twaalf tot vijftien windturbines voor ogen. Vier locaties lijken geschikt voor plaatsing; nabij Stavenisse, Sint Philipsland, Sint-Maar tensdijk en Sint-Annaland. De kop van Stavenisse en de punt van Sint-Philipsland gel den beide als locaties waarop door 'bakens in het landschap' (zogenaamde landmarks) extra nadruk kan worden gelegd. Vanaf het water gezien ligt de kop van Stavenisse op de split sing van de Oosterschelde en het Mastgat. De polder is bovendien punt van het eiland Tholen. De ze bijzondere ligging zou door een windturbineproject na drukkelijk gemarkeerd worden, is de redenering. Bovendien zijn er in deze polder al drie turbines geplaatst. Volgens provinciale richtlijnen moet in de plannen makerij rekening worden ge houden met al bestaande wind molenprojecten. Die eis speelt ook een rol bij de keuze voor Sint-Philipsland. Hier staan al vier turbines te draaien. Door de ligging van deze polder op de splitsing Krabbenkreek en het Zijpe wordt ook dit gebied als geschikt gezien om als marke ringspunt te fungeren. Bij Sint-Maartensdijk heeft de gemeente Tholen de Gemaal- weg op het oog. De Oosterschel- dedijk biedt een anderhalve ki lometer lange rechte lijn. Als gevolg van ruilverkaveling lig gen er in de nabijheid ook veelal rechte wegen. Het gemaal geldt als extra 'aanhechtingspunt'; hoofdwatergang en zeedijk kruisen op dit plekje. De lange rechte wegen in de Anna Vos- dijkpolder bij Sint-Annaland worden als één van de argumen ten opgevoerd om op deze loca ties windmolens te plaatsen. Geconcentreerd Gezien de energiebehoefte van inwoners en bedrijven binnen de gemeente Tholen, en met toe komstige groei in gedachten, denkt de gemeente met een ca paciteit van 22 megawatt uit de voeten te kunnen. Dat zou op deze locaties moeten kunnen worden gerealiseerd. Het stre ven is de windturbines zo ge concentreerd mogelijk weg te zetten. Ook wil de gemeente Tholen bij voorkeur met één ty pe windturbine aan de slag. Bij het eventueel opzetten van pro jecten wordt dan ook uitgegaan van het onderling afstemmen van kleuren. Van grootschalige projecten (meer dan twintig tur-r bines) is geen sprake. Dat is eer-» der al - op provinciaal niveau - bepaald. Het gaat dus steeds om kleinschalige windenergiepro jecten, waarbij wordt uitgegaan van drie tot tien windmolens per locatie. Pas als de vier nu aangewezen, gebieden zijn ingevuld, komen andere mogelijke locaties op dé proppen. De gemeente Tholen, heeft in haar beleidsvisie 'Tho len voor de wind' ook voorwaar den opgesteld voor locaties waar absoluut geen molens mo gen komen of waar wellicht (nee, tenzij) turbines kunnen worden geplaatst. Plekken die sowieso afvallen zijn bijvoor beeld gebieden die onder de na tuurbeschermingswet vallen. In de nieuwlandpolders zouden kleinschalige projecten mis schien nog wel een plaatsj e kun nen krijgen. Onder voorwaarde dat er aanknopingspunten in het landschap zijn waarop park of in een lijn geplaatste molens aan vastgekleefd kunnen wor den. De ontwerp-beleidsvisie wind energie van de gemeente Tholen wordt besproken in de vergade ring van de commissie gemeen telijke ontwikkeling op dinsdag 26 juni. Deze vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis van Sint-Maartensdijk en be gint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - De Seniorenraad Schouwen-Duiveland houdt maandag 25 juni een openbare vergadering in kamer 77/78 van het gemeentehuis in Zierikzee. Op de agenda staan onder meer de activiteiten in het kader vari het lokaal ouderenbeleid en de tariefstelling van Olaz en Delta voor de afvalstoffenverwijde- nng. Tijdens deze bijeenkomst wordt ook verslag uitgebracht door de commissies zorg, wonen en vervoer, welzijn en sociaal- economische zaken. De vergadering begint om 9.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 31