V erbazing over CAO onderwijs PZC PZC wstwct Indonesische vakbondsleider Pakpahan kiest voor politiek Lijken uit kast achtervolgen regering Israël Loonstijging verrast Thuiszorg UTtMi I Wim Thomassen bleef betrokken bij Rotterdam Federale executie na McVeigh is amper nog nieuwswaardig 19 juni 1951 dinsdag 19 juni 2001 door Helène Schenk De Landelijke Vereniging voor Thuiszorg is 'ver baasd' over de CAO die is geslo ten in het onderwijs. De LVT vindt het merkwaardig dat het onderwijs het extra geld voor die sector mag besteden aan ho gere salarissen voor werkne mers en dat de thuiszorgwer kers geen cent beter worden van de recente financiële injectie in de zorgsector. Minister Borst van Volksge zondheid moet maar eens op heldering geven over de vraag waarom er 'met twee maten wordt gemeten', vindt de LVT. Ondanks die twee maten rea geerden politiebonden en vak bonden van werknemers in de zorg gisterén overwegend posi tief op de resultaten die de on derwijsbonden hebben be haald. Van jaloezie is geen sprake. „Ook wij hebben voor onze leden goede zaken ge daan", zeggen diverse bonden. Jaloers is ook de Landelij ke Ver eniging voor Thuiszorg niet. Wel érg verbaasd. Directeur B. van den Dungen: „Het kabinet heeft dit voorjaar besloten dat er ex tra geld zou worden gestoken in zorg, veiligheid en onderwijs. Wij kregen daarbij uitdrukke lijk de voorwaarde dat dat extra geld niet mocht worden besteed aan extra salaris, maar alleen aan secundaire arbeidsvoor waarden zoals scholing en crè ches. Wie schetst dus onze ver bazing dat het onderwijs de extra gelden wél in de loonzak jes mag stoppen. Dat zullen wij Den Haag ook laten weten." De onderwijsbonden behaalden eind vorige week een mooi on derhandelingsresultaat. Lera ren gaan flink meer verdienen. „Ze hebben daar knap onder handeld" zegt woordvoerder D de Geus van de CFO, de CNV- bond voor Overheid, Zorgsector en Verzelfstandigde Overheids instellingen. „In het onderwijs moest het nodige gebeuren. Het akkoord dat er nu ligt, is goed. Voor de werknemers in de zie kenhuizen is een begin gemaakt met een verbetering. Het is een eerste stap, maar ook de volgen de stappen zullen gezet moeten worden." De CFO blijft er vol gens De Geus bovenop zitten om 'de toekomst van de collectieve sector veilig te stellen'. „De knelpunten in on denvijs, in zorg en bij de overheid moeten opgelost worden." M. van Erp van de vakbond NU '91: „Ook de verpleging kijkt natuurlijk naar het resultaat in het onderwijs, maar je moet het totale onderhandelingspakket bekijken om een vergelijking te kunnen maken. In het onderwijs moest echt nodig een behoorlij ke investering worden gedaan." Politie Bij de politiebonden kijkt men evenmin gefrustreerd terug op de onderhandelingen voor de ei gen CAO. „Wij hebben er uitge haald wat er in zat", zegt voor zitter H. van Duijn van de politiebond NPB. „We hebben in mei een goed onderhande lingsresultaat behaald waar mee 95 procent van onze leden akkoord kon gaan. Als ze in het onderwijs nog beter hebben ge scoord, is dat prachtig." J. Vogel, voorzitter van de poli tiebond ACP, daaraan toe. „Blijkbaar heeft onze sector een behoorlijke aantrekkings kracht. Dit jaar zijn er 3400 nieuwe mensen ingestroomd bij de politie. Het zou raar zijn als wij ruim een maand na het be reiken van ons akkoord zouden zeggen dat we niet goed bedeeld zouden zijn. Dat is ook niet zo", aldus Vogel. GPD van onze redactie binnenland Hij had Rotterdam al lang de rug toege keerd, maar hij bleef zeer betrokken bij de stad waar hij van 1965 tot 1974 burge meester was. Wim Thomassen, die zaterdag op 91-jarige leeftijd overleed in Bergen, toonde die betrokkenheid eind 1997 nog toen hij in een interview in het blad Friends and Bussiness onverbloemd zijn mening gaf over spoorbrug De Hef. Voor menig Rotterdammer een monument. Voor Thomassen was de spoorbrug niet meer dan een hoop roest, die de fraaie skyli ne van de stad ontsierde. De Hef is er nog steeds. Wim Thomassen (ge boren op 3 oktober 1909) niet meer. Maar beiden leven voort. Thomassen in de herin nering van vele Rotterdammers als een goe de burgemeester en politicus. Met name in eigen PvdA-kring. De plaatselijke afdeling plaatste de afgelopen jaren in het maand blad steeds portretten van zittende gemeen teraadsleden en op de vraag wie zij het meest bewonderden werd heel vaak de naam van Thomassen genoemd. Er is ook al tijd een band gebleven. Hij vierde bijvoor beeld, op uitnodiging, zijn 85ste verjaardag in het stadhuis. De aanhoudende populari teit onder de bevolking werd eind juli 1998 eens te meer duidelijk. Bram Peper vertrok uit Rotterdam. De ouderen reageerden als volgt: Thomassen, dat was de laatste goede burgemeester. Zo'n type zou eigenlijk Peper moeten opvolgen. Wil Thomassen eigenlijk zelf niet? Gijzelaarskamp Nee, dat zou hij niet hebben gewild. Zo heel af en toe eensvanuit zijn woning aan de voet van de duinen in Schoorl advies geven of zijn mening over iets spuien; dat beviel hem eigenlijk het beste. Hij had lang genoeg een prominente rol gespeeld.Dat begon al in 1945, aan het eind van de Tweede Wereld oorlog. Thomassen, op dat moment redac teur bij Het Vrije Volk, was secretaris van het politiek overleg waaruit de Partij van de Arbeid ontstond. De kiem daarvoor werd gelegd in een gijzelaarskamp in Sint Mi chielsgestel. Gevangengenomen politici be sloten daar om na de bevrijding te komen tot een brede volkspartij. Het sorteerde effect. Thomassen kwam in de Tweede Kamer, maar bleef er niet lang. Thomassen zat ervan 1946 tot 1948 en werd vervolgens burgemeester van Zaandam. Daarna vervulde hij diezelfde functie in En schede om vervolgens in 1965 te worden be noemd als burgemeester van Rotterdam. Hij bleef daar tot 1974. Om vervolgens van zijn 'oude dag' te gaan genieten. In Schoorl met zijn vrouw An. Thomassen wordt donderdag gecremeerd. GPD door Shannon Dininny De meeste journalisten hebben het stadje Terre Haute in de Amerikaanse staat Indiana vorige week maandag verlaten, na de exe cutie van de bommenlegger van Oklahoma City, Tim McVeigh. Ook vrijwel alle betogers voor en tegen de doodstraf zijn vertrokken uit Terre Haute, dat dankzij zijn federale strafinrichting met executiekamer over de hele wereld bekend is. De terecht stelling van McVeigh, ver antwoordelijk voor de grootste terreurdaad in de Amerikaanse geschiedenis, was wereldnieuws. De voor vandaag geplande executie van de drugsrunner Juan Raul Garza, in dezelfde ge vangenis, is dat niet. Achtendertig jaar lang wer den er in de Verenigde Staten geen federale doodvonnissen voltrokken. Nu krijgen bin nen acht dagen twee federale gevangenen een dodelijke in jectie, als de terechtstelling van Garza niet wordt uitge steld. Tegenstanders van de dood straf vinden het gek dat er zo weinig aandacht is voor de terechtstelling van Garza. Duidelijker nog dan in het geval van McVeigh, die im mers de dood van 168 mensen op zijn geweten had, laat Garza's zaak zien waarom de doodstraf een verkeerde straf is, zeggen ze. De misda den waarvoor de hispanic ter dood is veroordeeld - hij heeft een moord gepleegd en opdracht gegeven tot nog eens twee moorden - zijn na tuurlijk zeer ernstig, maar er zijn talloze anderen die ver gelijkbare of grotere delicten hebben gepleegd en er met een gevangenisstraf vanaf zijn gekomen, aldus de te genstanders van de dood straf. Het lijkt er dan ook op dat de etnische afkomst van Garza debet is aan het feit dat hij de doodstraf heeft ge kregen. Dat zeggen ook ver schillende politici die er voor pleiten de terechtstelling uit te stellen totdat het onder zoek van het ministerie van Justitie naar een mogelijk verband tussen federale doodvonnissen en de af komst van de veroordeelde volledig is afgerond. Het zal de 'abolitionists' ver moedelijk niet lukken om rond de executie van Garza een storm van protest te ont ketenen. Bij de executie van McVeigh kwamen nog 300 mensen naar Terre Haute voor een protestactie tegen de doodstraf. Dat waren niet de duizenden betogers waar op vooraf was gerekend, maar dankzij de aanwezig heid van 1.300 journalisten die de executie van McVeigh volgden, is de stem van het protest toch tot in alle uit hoeken van de wereld ge hoord. Die 1300 journalisten zullen er komende week in ieder ge val niet zijn. Slechts een handjevol nieuwsorganisa ties heeft de gevangenis ge vraagd om meer informatie over de mediavoorzieningen rond de zaak-Garza, zei ge vangenischef Harley Lappin op een persbriefing. Die brie fings worden in een sport- zaaltje gehouden, met slechts beperkte parkeer ruimte. Nogal een contrast met de terechtstelling van McVeigh. Toen hadden de grote tv-netwerken, de pers bureaus en de kranten een terrein van 2700 vierkante meter tot hun beschikking, in lappen van 45 bij 60 meter. Ze streken er neer met meer dan dertig trailers, waarin ze tij delijke redactieruimtes in richtten. Anticlimax Nancy Bothne, die de afde ling van Amnesty Internatio nal in het Amerikaanse mid denwesten voorzit, heeft zich er al bij neergelegd dat er weinig belangstelling zal zijn voor de terechtstelling, zo vlak na de grootscheepse aandacht voor de laatste ademtocht van McVeigh. „Het is een anticlimax." AP door Ad Bloemendaal Juist nu het Israël internatio- naal-politiek gezien weer wat meer voor de wind gaat, vallen aan alle kanten lijken uit de kast. De BBC zond zondag avond in het programma 'Pano rama' een documentaire uit met als strekking dat de weg vrij is voor de vervolging van premier Ariel Sharon wegens diens me deplichtigheid aan oorlogsmis daden tijdens de Libanese oor log van 1982. De Israëlische regering is woe dend over 'het juist nu ophalen van informatie van negentien jaar geleden', maar tegelijker tij d zorgt ze zelf voor ophef door het bekendmaken van een paar ongelukkige benoemingen. Als nieuwe ambassadeur in Kopen hagen is Carmi Gillon aangewe zen, een man die volgens men senrechtenorganisaties verantwoordelijk is geweest voor het martelen van honder den Palesti jnen. Ook de aanstel ling van Ehud Yatom als adviseur van Sharon voor ter reurbestrijding ligt onder vuur. Yatom was mede schuldig aan de moord op twee Palestijnse buskapers, in 1984. Ooggetuigen De kijkers naar het BBC-pro- gramma zagen een aantal oog getuigen, deskundigen, Israëli sche legerofficieren en juristen aan het woord over de rol van Ariel Sharon bij het bloedbad in de Palestijnse vluchtelingen kampen Sabra en Shatilla. Kort na Israëls invasie, in 1982, voer den Libanese falangisten er een moordpartij uit, met achthon derd doden als gevolg. Als Isra els belangrijkste bondgenoten trokken ze de kampen binnen met toestemming van Sharon, die destijds minister van Defen sie was. Een Israëlische com missie van onderzoek kwam la ter tot de conclusie dat Sharon had kunnen of moeten weten wat er zou gebeuren. Hij werd ongeschikt verklaard om nog langer op te treden als minister van Defensie en trad af. „Ik twijfel er niet aan dat Sha ron kan worden aangeklaagd wegens de voorkennis die hij had, of die hij had moeten heb ben", zegt Richard Falk, hoog leraar internationaal recht aan de Universiteit van Princeton, in het BBC-programma. Vol gens hem is Sharon verant- woordel ij k omdat hij de aan wij - zingen en commando's gaf voor het binnentrekken van de kam pen. Sharon werd in het programma verdedigd door zijn advocaat, Dov Weissglass. Die verklaarde onder meer: „Als je probeert de term 'oorlogsmisdaden' toe te passen op deze zaak, dan bete kent dat het misbruiken van die belangrijke waarden en het slaat echt helemaal nergens op." Flinke rel Ondertussen heeft zich in een flinke rel ontwikkeld over de benoeming van Carmi Gillon tot ambassadeur van Israël in Ko penhagen. Gillon, momenteel directeur van het 'Peres Centrum voor Vrede', was van maart 1995 tot februari 1996 directeur van de veiligheidsdienst. Volgens de Is raëlische mensenrechtenorga nisatie 'B'tselem' was hij in die functie verantwoordelijk voor het martelen van 850 Palestijn se verdachten tijdens hun ver hoor. Eén van de gemartelden over leed drie dagen nadat hij in hechtenis was genomen, na te zijn onderworpen aan de ge welddadige 'schudmethode'. Is raëlische en Deense mensen rechtenorganisaties hebben een dringend beroep gedaan op de regering in Kopenhagen de ge loofsbrieven van Gillon niet te aanvaarden. Het Israëlische Hooggerechts hof zal zich binnenkort buigen over een andere omstreden be noeming. Premier Sharon heeft Ehud Yatom, een voormalige hoge functionaris in de veilig heidsdienst, aangesteld als zijn adviseur inzake terreurbestrij ding. Yatom is veroordeeld we gens zijn aandeel in de moord op twee Palestijnen in de zoge noemde 'Bus-300 affaire', die speelde in 1984. De Palestijnse kapers van de bus werden na een bevrijdings actie door Israëlische comman do's, gevangen genomen en overgeleverd aan de veilig heidsdienst. Onmiddellijk daarna zijn ze met zware stenen doodgeslagen. Yatom en een collega werden daarvoor veroordeeld, maar kregen onmiddellijk gratie van de toenmalige president, Chaim Herzog. GPD pagina 5: Sharon aangeklaagd De Indonesische vak bondsleider Muchtar Pakpahan heeft geen vertrouwen in de toe komst, ook niet als Me gawati Soekarnoputri het roer overneemt van president Wahid. Hij vreest dat de gewone man met haar nog slech ter af is. Pakpahan is de ze week in Nederland, hij zoekt steun voor zijn ei gen politieke partij door Theo Haerkens Muchtar Pakpahan (48) heeft het erg druk dezer dagen. De vakbondsman reis de afgelopen week van Oost- naar West-Kalimantan, be zocht een bijeenkomst van zijn nieuwe Sociaal-Democrati sche Arbeiderspartij, PBSD, in Jakarta, vloog dezelfde dag nog door naar Soerabaja, hoofdstad van Oost-Java, en kwam afgelopen weekeinde in Nederland aan. „Ik kan me nu even niet goed concentreren", zegt hij ter ver ontschuldiging terwijl hij op weg naar het vliegveld in Ja karta in de auto zijn sandalen uitschopt en verwisselt voor sokken en dichte schoenen voor in het vliegtuig. Zijn hoofd loopt om. Maar voor hem staat vast dat de luidruch tige vakbondsprotesten van de afgelopen week tegen het veel te soepele ontslagrecht moeten doorgaan. In de hoofdstad wordt de stem van de werkne mer namelijk slecht gehoord. Het maakt volgens Pakpahan, die onder Soeharto vier jaar in de cel zat, niet uit of Megawati het roer overneemt van presi dent Wahid. „Megawati inte resseert zich niet voor de mil joenen arbeiders die zich voor een schijntje elke dag uitslo ven." Soeharto hield de lonen laag en vakbonden waren ille gaal. Werknemers die zich or ganiseerden, vonden leger en politie tegenover zich. Inmiddels is dat veranderd. Vakbonden zijn officieel toe gestaan en hun leiders worden niet meer zomaar van hun bed gelicht. Pakpahan echter houdt vol dat de situatie nog even beroerd is als vroeger. „Er zitten nog steeds vakbonds- Muchtar Pakpahan zoekt steun voor zijn eigen politieke partij. mensen in de cel en ook worden ze nog steeds ontslagen", zegt hij. „Zelfs de mensen van Me gawati's PDI-P intimideren ons." Signalen Daar staan gunstige signalen tegenover. Vorige week nog probeerde de beruchte Pemu- da Pancasila in Kalimantan een bondsvergadering te ver storen, aldus vakbondswoord- voerder Andy Wilham. De po litie kwam erbij en gooide de raddraaiers de zaal uit. Het maakt Pakpahans onte vredenheid over de afgelopen twee jaar niet minder. „We hebben met de politieke partij - en gelobbyd, maar ze doen niets voor ons." Demonstreren is het enige dat helpt, ook al loopt de regering van presi dent Wahid op zijn laatste be nen, meent hij. „Als Megawati het roer over neemt, trekt Golkar aan de touwtjes", is Pakpahans stelli ge overtuiging. „De tweede man van haar PDI-P, multi miljonair Arifin Panigoro, komt uit de partij die Soeharto zolang in het zadel hield." Dat zegt volgens hem genoeg. De kritiek dat zijn onafhanke lijke vakbond ook niet erg aan de weg heeft getimmerd, pa reert Pakpahan met de mede deling dat het ledental in twee jaar vertienvoudigde. Het zijn er nu 1,7 miljoen, wat echter in een land van ruim 200 miljoen inwoners nog geen impone rend cijfer is. Twisten Om de daadkracht van de bond te vergroten richtte Pak pahan in '99 de Nationale Ar beiderspartij PBN op en trok zich er vervolgens uit terug, omdat een vakbondsman nu eenmaal niet tegelijkertijd po liticus kan zijn. Maar PBN scoorde niet en ging aan on derlinge twisten ten onder. Daarom richtte de bevlogen vakbondsman op 1 mei jongst leden - de Dag van de Arbeid - een nieuwe partij op: de Soci aal-Democratische Arbei derspartij Die gaat hij zelf lei den, hij stopt dan bij de vakbond. De partij moet een politiek klimaat creëren waar foto Roland de Bruin/GPD in werknemers behoorlijke ar beidsvoorwaarden kunnen af dwingen. Bij de eerstvolgende verkie zingen hoopt Pakpahan veel kiezers van Megawati weg te kapen. „Negentig procent van onze leden heeft op haar ge stemd, maar ze doet niets voor hen. Ze is niet geïnteresseerd in de gewone man." Het plan klinkt, zeker in het licht van de mislukte eerste poging, ambitieus. Een be langrijk probleem is dat par tijen in Indonesië alleen aan de verkiezingen mogen meedoen als ze in elke provincie een af deling hebben. Daarvoor is goed opgeleid kader nodig en dat is schaars. Pakpahan wil daarom in Ne derland met de PvdA afspra ken maken voor kadertrainin gen. Hij hoopt ook voormalig vakbondsman Wim Kok te ontmoeten. Van FNV en CNV, die zijn bond sinds 1995 finan cieel en moreel steunen, neemt hij afscheid, maar niet nadat hij hen heeft opgeroepen voor al zijn bond, SBSI, ruggen steun te blijven geven. GPD Order voor Schelde De Zweedse onderneming S.A.A.B. (Svenska Aeroplan Aktie-Bolagaet) heeft De Schelde opdracht gegeven 75 Safir-lestoestellen te bou wen. De onderdelen voor de vliegtuigen komen idt Zwe den en Amerika. De Schelde levert het lichtmetaal en het staal en zal de vliegtuigen as sembleren in haar vestiging in Dordrecht. Met de Zweed se order zijn vele miljoenen guldens gemoeid. Schrobverbod De gemeenteraad van Oud- Alblas heeft huisvrouwen verboden de openbare weg te schrobben. De vrouwen had den de gewoonte niet alleen de stoep voor hun huis te rei nigen, doch ook de straater voor. En met zoveel krachten water dat er verzakkingen in het wegdek ontstonden. Tour de France Gerrit Schutte ziet af van deelname aan de Tour. De renner zegt te zeer in beslag te Worden genomen doorzijn aanstaand optreden als gé rant in het restaurant van het station in Den Bosch. In zijn plaats is Eindhovenaar Wim Dielissen geselecteerd. In de Nederlandse wielerploeg-rij den verder Hans Dekkers, Wim van Est, Henk Faanhof, Gerrit Peters, Harry Schoen makers, Gerrit Voorting en Wout Wagtmans. Uitgever: J. C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redactie@pzc,nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel (0118)484000 Fax. (0118) 470102 E-mail redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113)273030 E-mail' redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel (0115)686000 Fax (0115)610724 E-mail. redtern@pzc nl Hulst: s Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel (0114)373839 Fax. (0114)373840 E-mail redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel (0111)454647 Fax (0111454657 E-mail redzzee@pzc nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst. 8 30-17 00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail-web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag op de kantoren gedurende de openingstijden, zaterdags tot 13 30 uur. op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20 30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22 00 uur: Tel (0118)484000 Fax (0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand 39,45 (nvt) per kwartaal 107,50 109,15) per jaar ƒ409,50 (ƒ411.15) Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: abo@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode Losse nummers maandag t/m vrijdag 2,00 per stuk zaterdag: 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47 70 65 597 Postbank 35 93.00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdelmg. Tel 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2