Ziek personeel eerder de laan uit Vlissingen aast op snelle veerdienst naar Schotland PZC Prent uw peuter goed in dat auto's eng zijn Invoering euro kost Justitie miljoenen verzekeringen VVD, CDA en D66 willen ontslagverbod werknemers opheffen Nieuw Kamerlid GroenLinks in beklaagdenbank GS Brabant willen straf voor lekkend Statenlid Meer fiscale aftrek voor chronisch zieken Palestijnse klaagt Sharon aan SP eist meer speelruimte kinderen Woonkamer wordt steeds groter Eerste zege Schalken op Siemerink Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 1 1 1 1 1 1 1 1 rr 17' 10 N 3 Rustig Geleidelijk meer zon en droog. Maxima rond 17 graden en matige wind uit noord tot noordwest. VOOR 244e jaargang no. 143 dinsdag 19 juni 2001 losse nummers 2,00 gewoon goed geregeld ZIE VERDER IN DEZE KRANT... van onze redactie binnenland DEN HAAG - Zieke werk nemers die niet alles in het werk stellen om weer aan de slag te komen, moeten door hun werkgever kun nen worden ontslagen. Een Kamermeerderheid van WD, CDA en D66 wil zo het grote aantal WAO'ers terugdringen en zieke werknemers tot reïntegratie aansporen. Op dit moment is het nog verboden om zieke werk nemers te ontslaan. DEN HAAG - Koud een week na zijn installatie moet het nieuw bakken GroenLinks-Kamerlid Tom Pitstra voor de rechter ver schijnen. Pitstra, opvolger van de wegens ziekte uit de Kamer vertrokken Tara Oedayraj Singh Varma, staat terecht wegens zijn deel name in 1999 aan een protest op en rond de vliegbasis Volkel. Hij protesteerde daar tegen de mo gelijke opslag van kernwapens. Pitstra was op dat moment lid van de Eerste Kamer voor GroenLinks. Bij de actie werd een hek rond de basis openge knipt. Pitstra wordt opzettelij ke vernieling ten laste gelegd en ket betreden van verboden ter ra. GPD DEN BOSCH - Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant wil- en dat het Statenlid R. Roovers an de Socialistische Partij (SP) strafrechtelijk wordt vervolgd, imdat hij geheime provincie- stukken over de verkoop van de ürabantse busmaatschappij 5BA openbaar heeft gemaakt. Commissaris van de koningin louben deed hiervan gisteren langifte bij de hoofdofficier van ustitie in Den Bosch, die een «tenterend onderzoek zal uit- 'oeren. Als het tot een rechts- :aak komt, dan maakt Roovers tans voor maximaal één jaar de el in te gaan. Volgens de com- nissaris van de koningin is de >P-fractieleider strafbaar om- lat, hij met zijn actie de geheim- loudingsplicht schendt die GS 'P grond van de Provinciewet san Statenleden hebben opge- egd. Daarmee schaadt hij naar loubens oordeel de belangen an de provincie, die zich naar indere partijen heeft verplicht iet voorstel over de BBA pas ipenbaar te maken na onderte kening van het verkoopcontract «et de Franse onderneming 'GEA, de beoogde nieuwe eige- iaarvan het busbedrijf. ïrief )eze ondertekening wacht nog 'P een positief advies van de IBA-ondernemingsraaddie de oorgenomen verkoop echter Ireigt af te wijzen. Daardoor is Ie kans groot dat de Staten vol lende week dinsdag niet kun- ien praten over het GS-voorstel de provinciale aandelen in Ie BBA voor veertig miljoen lolden aan CGEA van de hand edoen. loubens gang naar Justitie °lgt op een brief waarin GS loovers vrijdag waarschuwden oor de gevolgen van openbaar making. De SP-fractieleider 'oeg deze waarschuwing in de «nd toen hij het geheime voor- lel over de BBA gisterochtend Ijdens een persconferentie in de 'P-fractiekamer op het Provin- 'ehuis aan de publiciteit rijsgaf. „Ik daag GS uit naar de echter te stappen. Want voor eheimhouding bestaat geen akele wettelijke basis. Het aat om een politiek besluit 'aarmee GS de Staten mond- ood willen maken om zo een matschappelijke debat over de mkomst van het openbaar ver- °er in Brabant te ontlopen", orklaarde Roovers. GPD IHHiHI De drie partijen kwamen giste ren met hun wijzigingsvoorstel bij de behandeling van het wets voorstel verbetering poort wachter van staatssecretaris Hoogervorst (Sociale Zaken). In dat wetsvoorstel staan veel maatregelen die ervoor moeten zorgen dat werknemers al in het eerste ziektejaar actie onderne men om weer aan het werk te gaan, zodat ze niet in de WAO belanden. Er zitten nu bijna een miljoen mensen in de WAO. WD, CDA en D66 sluiten met hun wijzigingsvoorstel aan op de WAO-plannen die de com- missie-Donner onlangs heeft gepresenteerd. Ook Donner, die zich over een betere aanpak van het groeiend aantal WAO'ers heeft gebogen, pleitte ervoor werknemers te ontslaan als ze passende arbeid weigeren. CNV-voorzitter D. Terpstra is 'verbijsterd' over de opinie van de Kamermeerderheid die wat hem betreft 'als een duveltje uit een doosje komt'. ,,Dit legt een fikse hypotheek op het lopende debat in de Sociaal-Economi sche Raad", aldus de voorman van de vakvereniging. Hij be treurt het dat de Kamerleden met deze extreme optie komen nu partijen eindelijk 'ontvanke lijk zijn voor dit moeilijke de bat'. „Dit is terug naar de loop graven", vreest hij. Terpstra is overigens voorstander van ei gen verantwoordelijkheid, maar hij wil over sancties ver der praten. Hoogervorst zelf wil weigerach tige zieken eveneens strenger aanpakken. Hij stelt voor om werkgevers de mogelijkheid te geven het loon stop te zetten van zieke werknemers die niet mee werken aan hun eigen herstel. Maar de WD, het CDA en D66 vinden dat niet ver genoeg gaan. Zij willen ontslag van onwillige zieken mogelijk maken. Geschikte functie De PvdA gaat niet akkoord. Zie ke werknemers die werk weige ren, mogen best flink worden gestraft, vindt PvdA-Kamerlid Smits. Maar de uitvoeringsinstantie moet toetsen of de werkgever wel een geschikte nieuwe func tie heeft aangeboden. Als dat niet het geval is, dan mag de werknemer volgens Smits niet zomaar worden ontslagen. De commissie-Rood heeft zich vorig jaar uitgesproken over een aanpassing van het huidige ont slagrecht. De hoogleraar ar beidsrecht Max Rood zei toen dat werkgevers niet langer aan het arbeidsbureau of de rechter toestemming hoeven te vragen als ze een werknemer willen ontslaan. Toetsing van het ont slag achteraf door de rechter is voldoende, stelde Rood. Het ka binet komt waarschijnlijk nog voor de zomer met een stand punt over ontslagrecht naar aanleiding van het advies van de commissie-Rood. ANP Wijkagent Corrie Meijer helpt de peuters bij hun verkeersles. van onze redactie binnenland LEEUWARDEN - Zak op je hurken en kijk uit over de straat. Een nieuwe we reld gaat open. Wie eerst nog wegen, ver keersborden en auto's zag, kijkt nu tegen struiken en hekken aan. Dit is de wereld van de peuter die op de stoep speelt. Pas op het laatste moment ziet hij een auto aankomen. Om het hoek je kijken kan hij niet met al die hoge struiken om zich heen. Verkeer is onoverzichtelijk en de regels zijn veel te ingewikkeld voor kinderen onder de vier jaar. Toch heeft de onder wijsbegeleidingsdienst GCO in Leeu warden een cursus voor peuters en hun ouders opgezet, Stap Stoep Fiets ge naamd. Gisteren nam in Leeuwarden voor het eerst een groep van zestig peu ters met hun ouders aan de cursus deel. De cursisten maken eerst een korte speurtocht door hun wijk. Ze moeten de grote borden volgen die aan bomen en hekken zijn gebonden. „Het plaatsen van die borden viel nog niet mee", zegt Janna de Jong van de GCO. „We twijfelden steeds of de kinderen ze wel vanaf hun hoogte zouden zien." foto Paul Janssen/GPD Stilletjes lopen de kinderen aan de hand van hun moeder mee. Zelfstandig oversteken kunnen ze nog niet, maar als ze tenminste snappen dat de stoeprand de 'stoprand' is, weten ze al heel wat, vindt De Jong. „Prent uw kind in dat auto's eng zijn. Roep uw kind nooit vanaf de overkant van de straat", tipt de instructiefolder. GPD door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Superfast Fer ries, de veerdienstonderneming van de Griekse rederij Attica, overweegt vanuit Vlissingen een lijndienst met snelle veerbo ten naar Schotland op te zetten. Een nieuwe vracht- en passa giersverbinding vanuit de Vlis- singse haven naar het Schotse Rosyth, bij Edinburgh, moet wel renderen; dat is de voorwaarde die havenschap Zeeland Sea ports stelt. Als de keuze op Vlis singen valt, moet Attica zich voor lange termijn verbinden aan de haven en ook investerin gen doen, vindt directeur J. Phi- lippen van Zeeland Seaports. Philippen verwacht na de zomer duidelijkheid over de lijndienst, die Superfast Ferries in de lente van 2002 wil openen. Naast Vlissingen zijn Zeebrugge en Calais in de race. „Het mag niet meer voorkomen dat een reder zich zonder finan ciële gevolgen kan terugtrekken uit Vlissingen," stelt Philippen. Het havenschap wil niet meer Advertentie met grote financiële schade blij - ven zitten zoals bij het plotse linge vertrek van Olau Line, de oude veerverbinding met het zuid-Engelse Sheerness. „We zijn geen bedelaars meer, maar we spelen ook niet hard to get. We hebben meerdere opties voor de inzet van onze faciliteiten en middelen." Werkgelegenheid Attica moet nog laten weten welke voorzieningen ze in de haven wenst. De lijndienst moet voor zowel haven als reder pro fijtelijk zijn, vindt de directeur. Bovendien moet Attica bereid zijn te investeren. „De markt vraagt alsmaar investeringen, maar wil daar niet aan meebeta len. Wij moeten met overheids geld betalen en zijn daartoe be reid, maar het moet ook geld opleveren. Daarbij tellen we ef fecten voor werkgelegenheid en toeleveranciers mee." Niettemin haalt Zeeland Sea ports de verbinding graag bin nen. De lijnverbinding met Ro syth is de meest noordelijke lijnverbinding over de Noord zee. Concurrerende veerdien sten als P&O/North Sea Ferries en DFDS reiken vanuit Euro poort en IJmuiden niet verder noordwaarts dan Hull en New castle. Door de gedeeltelijke verzelfstandiging van Schot land binnen het Verenigd Ko ninkrijk heeft de Schotse rege ring het geld gekregen om de economie te verstevigen. Een ei gen lijndienst over de Noordzee moet voor de Schotten de grote afhankelijkheid van het weg transport verminderen en het gebruik van de spoorverbindin gen stimuleren. Toeristisch is de verbinding interessant omdat het Schotland beter ontsluit vanuit Europa. En omgekeerd, omdat vakantie in Europa door de hoge stand van het pond voor de Schotten nu betaalbaar is. Superfast Ferries wil de over steek naar Rosyth met één af vaart per dag gaan maken in zestien uur tijd. De twee sche pende Superfast I en IIkunnen elk circa honderd trucks en 120 personenwagens meenemen. De schepen kunnen 1400 passa giers herbergen. Zeeland Seaports heeft de steun van Scottish Enterprise, de ont wikkelingsmaatschappij van de Schotse regering. „Zij hebben Vlissingen al voor de aanbeste ding aan Attica een uitstekende optie genoemd. Maar door de aanbesteding aan Attica is de keuze niet alleen aan Scottish Enterprise." DEN HAAG - Gehandicapten en chronisch zieken die jaren lang buitengewone uitgaven doen voor hun kwaal en een in komen onder de zestigduizend gulden hebben, gaan vanaf 2002 minder belasting betalen. Dat geldt ook voor ouders die hun gehandicapte kind ouder dan 27 jaar verzorgen. De betrokkenen mogen de bui tengewone kosten straks in mindering brengen op hun be lastbaar inkomen. Het kabinet heeft met deze compensatie in gestemd en zal de fiscale voor stellen verwerken in het nieuwe belastingplan. Dat staat in een brief die minis ter Vermeend (Sociale Zaken en Werkgelegenheid) gisteren aan de Tweede Kamer schreef, mede namens de staatssecretarissen Vliegenthart (Volksgezondheid) en Bos (Financiën). Daarnaast moet de voorlichting over vergoedingsregelingenbe- ter worden. Uit onderzoek blijkt dat veel betrokkenen niet goed op de hoogte zijn van allerlei re gelingen en dus veel zelf beta len. ANP (Advertentie) Correctie: SOSA voorlichtingsbijeenkomst donderdag 21 juni, «pin. 8 Souad Srour al-Mere'eh (33) daagt deze week de Israëlische premier, Ariel Sharon, voor de Belgische rechter. Namens an dere slachtoffers van het bloedbad in de Palestijnse vluchte lingenkampen Sabra en Shatilla in 1982 wil de Palestijnse de Israëlische regeringsleider, destijds mi nister van Defensie, veroordeeld zien voor 1 Ar* K misdaden tegen de menselijkheid. Kinderen hebben recht op een vastgestelde opper vlakte aan speelruimte en gemeenten moeten wor den gedwongen hiervoor grond te reserveren. Een initiatiefwet van Kamer lid Kant (SP) pleit voor een voor een landelijke norm We kennen het van vroeger: het gezin met acht kinderen in een piepkleine woonkamer. En het paste allemaal. Maar de con sument van nu wil meer, groter. Een woonkamer in een nieuwbouwwoning moet toch zeker veertig vierkan- te meter bieden. Ook het gezin met twee kinderen wil de ruimte hebben om te voetballen met de visite. Sjeng Schalken heeft voor het eerst in zijn loopbaan een over winning op Jan Siemerink behaald. De Limburger klopte zijn landgenoot in de eerste ronde van het tennistoernooi in Ros malen met 6-3 6-4. Voor de winst bij het Brabantse grastoernooi had Schalken al vijf nederlagen tegen "]j Siemerink moeten slikken. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; gezondheid: 7; radio en televisie: 9; zeeland: 11,12,13 en 15; sport: 16 en 17 ■i HHÜ van onze redactie binnenland DEN HAAG - Justitie loopt door de invoering van de euro structureel dertig miljoen gul den mis, omdat alle boetes na 1 januari naar beneden worden afgerond. Minister Korthals van Justitie geeft dit najaar aan hoe hij dit ongeplande gat dicht. Het kabinet besloot dit voorjaar na een storm van kritiek af te zien van afronding naar boven van de boetes na omrekening van de gulden naar de euro. Jus titie wilde de maximumboetes in het wetboek van strafrecht vermelden in mooi afgeronde bedragen, maar dit kon de over treder op tien procent extra kos ten komen te staan. De Tweede Kamer was ontstemd dat juist de overheid de invoering van de euro aangreep om prijzen te ver hogen, terwijl het kabinet er bij ondernemers steeds op aan dringt dit vooral niet te doen. Korthals heeft nu de nieuwe ta rieven bepaald. Een boete van vijfhonderd gulden kost omge rekend 226,90 euro. Het Open baar Ministerie vraagt daar straks 225 euro voor, terwijl eerst een bedrag van 250 euro de bedoeling was. Overtreders die nu een boete van één miljoen gulden krijgen opgelegd, kun nen na 1 januari 450.000 euro van hun bankrekening halen, in plaats van de voorgestelde half miljoen euro. Veelvoud Om het verlies niet al te groot te maken, ziet Korthals ervan af om de bedragen af te ronden op een veelvoud van vijf euro, zoals hij eerst van plan was, maar op een (hele) euro. Anders had Jus titie een strop van tachtig mil joen gulden gehad. Dit heeft bij voorbeeld tot gevolg dat rijden door rood licht (nu veertig gul den) zeventien euro gaat kosten in plaats van vijftien. ANP Advertentie straat:nr. "C noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische it postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer: 8 713214 000002 'id; noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: o per maand met automatische incasso 39,45) o per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1