ZLM Verzekeringen bestaat vijftig jaar Jubilerende ZLM Verzekeringen neemt nteuwe vleugel in gebruik In het Landbouwhuis aan de Grote Markt begon het in 1951. De groei die ZLM Verzekeringen in de afgelopen vijftig aar heeft doorgemaakt, laat zich handzaam illustreren aan de ontwikkeling van de huisvesting. De onderlinge maatschappij begon in 1951 als 'dochter'van de Zeeuwse, later: de Zuidelijke Landbouw Maatschappij om de leden van deze agrarische organisatie een voordelige (auto)verzekering te bieden. Dertig jaar «onde de dochter bij de moedermaatschappij in het Landbouwhuis aan de Goese Markt, het hartje van het agrarisch centrum van Zeeland. Dat kon, omdat er -zelfs in de periode dat de polissen voor de verzekerden met de hand werden gemaakt - maar een beperkt aantal personeelsleden nodig was om het «erktedoen. Pas na vijfentwintig jaar wordt het krap in het ZLM- gebouw. De groei van het aantal verzekerden maakt een geleidelijke uitbreiding van personeel noodzakelijk. En dus begint ZLM Verzekeringen uit te Lijken naar een andere, ruimere huisvesting. Die wordt gevonden in het gebouw van de vroegere waterleidingmaatschappij, vlak bij het station van Goes. Dat wordt betrokken in 1981het jaar waarin de maatschappij dertig jaar bestaat. Daarna lijkt het erop dat ZLM Verzekeringen er een gewoonte van maakt te verhuizen in een jaar, waarin er een jubileum te vieren s. Het kantoor bij het station huisvest al na enkele jaren veertig medewerkers en de verwachting is dat dit er gezien de snelle groei van het aantal verzekerden binnen enkele jaren vijftig zullen zijn. In 1991 werd het kantoorpand aan de Cereshofin gebruik genomen. Nu in 2001 biedt de nieuwe vleugel voldoende ruimte voor de toekomst. i In de periode 1981 tot 1991 was de maatschappij gevestigd aan Frans den Hollanderlaan. Dan wordt het ook daar dringen. Daarom gaat de maatschappij in de tweede helft van de jaren tachtig op zoek naar meer ruimte. Nieuwbouw blijkt op langere termijn een betere oplossing dan een rigoreuze verbouwing. En zo verrijst aan de Cereshof, aan de westelijke rand van Goes, een uit veel groen en glas opgetrokken nieuw kantoor. Op oudejaarsdag 1990 is ZLM Verzekeringen vanwege de verhuizing, één dag 'uit de lucht'. De eerste werkdag van 1991bij het veertig jarig bestaan, wordt het opvallende gebouw in gebruik genomen. Nu, bij het 50-jarig bestaan, zorgen 118 medewerkers voor de verzekeringszaken van ongeveer 135.000 klanten. Die kunnen niet langer in het bestaande kantoor worden ondergebracht. Dat wordt uitbreiden, zo werd een paar jaar geleden besloten. Er is een nieuwe vleugel nodig. Geen probleem: de oppervlakte grond, die eind jaren tachtig voor de nieuwbouw werd gekocht, is op groei berekend. En het ontwerp van architectenbureau Rothuizen van Doorn 't Hooft óók: er is rekening mee gehouden dat een nieuwe vleugel naadloos tegen het bestaande kantoor kan worden gezet zonder dat de eenheid van het complex wordt verbroken. Dat is het afgelopen jaar gebeurd. Zo kan bij ZLM Verzekeringen de geschiedenis zich herhalen: de opening van de nieuwe kantoorvleugel kan opnieuw in een jubileumviering worden ingepast. Wat er in een halve eeuw ook veranderde, bij ZLM Verzekeringen beeft door de jaren heen één uitgangspunt voorop gestaan: de klanten in het werkgebied Zeeland/ tad-Brabant een zo goedkoop ■gelijke verzekering bieden tegen isnstige voorwaarden. Dat was de -den waarom de maatschappij in ISS1 werd opgericht. Ze begon als onderlinge verzekeraar, indertijd uitsluitend om leden van de Zeeuwse tn Noord-Brabantse Landbouw Maatschappijen een concurrerend alternatief voor hun verzekering te geven. Maar in de loop van de tijd werd de basis verbreed en waren het niet alleen landbouwers, veehouders en fruittelers die er terecht konden. ZLM Verzekeringen is nu toegankelijk voor iedereen in het werkgebied die een verzekering wil afsluiten. Gebleven is door de tijd heen de onderlinge solidariteit, de snelle afwikkeling van schade en het accent op service aan de leden-verzekerden. Die komt onder meer tot uiting in de mogelijkheid bijstand te krijgen bij het verhalen van schade: de verzekerden kunnen gratis gebruik maken van de diensten van de onafhankelijk «erkende Stichting Verhaalsbijstand, ais het nodig is óók voor een claim bij ZLM Verzekeringen zélf. Ruim twee jaar na de oprichting maakte de watersnoodramp van februari 1953 duidelijk dat die onderlinge solidariteit geen loos begrip was. ZLM Verzekeringen trok in brede kring de aandacht door de kordate manier, waarop de leden door het betalen van een forse extra premie bun door de ramp getroffen collega's tegemoet kwamen. Zo bouwde de maatschappij in het werkgebied al snel een goede naam op. En zo werd in de loop van de jaren vijftig en zestig - een periode van snel stijgend autobezit - ook de animo onder niet-landbouwers om toe te treden tot de Onderlinge steeds groter. De solidariteit en de lage premies trokken in de overzichtelijke verhoudingen van met name de Zeeuwse samenleving uit die ijd de aandacht. KoZuidweg, met zevenendertig dienstjaren de medewerker met de laagste staat van dienst, herinnert zich die periode levendig. ,,Toen ik hier in 1964 kwam, waren we met z'n zevenen. Eén keer per week werden er schades uitbetaald. We waren enorm betrokken bij het bedrijf. In het weekeinde luisterde je de politieradio af om te horen of er ergens een ongeluk was gebeurd. En als je een melding opving, keek je 's maandags op kantoor snel of het er één van ons was geweest. In die tijd vonden de mensen het een soort sport om bij ons verzekerd te zijn. Dat was wel eens lastig voor ons. Drie van de vier bellers moesten worden afgewezen omdat ze te ver van de agrarische sector afstonden." Zelfstandig Jarenlang was ZLM Verzekeringen beducht om te hard te groeien. Dat nam niet weg dat geleidelijk aan steeds meer mensen van buiten de men tóen niet zo van gediend. Bij het 50-jarig bestaan zijn de bordjes verhangen. Alle 135.000 verzekerden werden dit voorjaar door de jubilerende maatschappij met een attentie letterlijk in de bloemetjes gezet. En er was voor ZLM-klanten, een dagje gratis Efteling te winnen via een kraswedstrijd. Intussen laat ZLM Verzekeringen in het werkgebied ook op allerlei andere manieren van zich horen. De 'onderlinge' voelt zich betrokken bij het maatschappelijk leven en toont dat op sportief gebied, als het gaat om cultuurhistorie en om verkeersveiligheid. Zo organiseert de maatschappij jaarlijks de ZLM-Tour en is sponsor van Ons Boerengoed en 3VO in Zeeland, de verenigde verkeersveiligheidsorganisaties. Geworteld Bij dat alles heeft ZLM Verzekeringen ervoor gezorgd, dat ze geworteld is in haar werkgebied. In die eerste periode sprak dat vanzelf: regionale bestuurders uit de landbouworganisatie ZLM waren in hun streek aanspreekpunten voor de verzekerde klanten, de maatschappij kwam uit de agrarische samenleving vóórt. Ook op andere manieren wordt intussen al jaren de wisselwerking tussen werkgebied en maatschappij onderstreept. Die betrokkenheid krijgt bijvoorbeeld gestalte doordat ZLM Verzekeringen samenwerkt met een aantal geselecteerde herstelbedrijven, die zijn verspreid door Zeeland en Noord-Brabant. En van het begin af aan heeft de maatschappij gezorgd voor een netwerk van tussenpersonen, waar de klant dicht bij huis terecht kan. Voor de Bevelanden is het hoofdkantoor in Goes aanspreekpunt, maar regionaal gevestigde tussenpersonen zijn gevestigd op Schouwen-Duiveland, Tholen, Walcheren, Zeeuws- Vlaanderen en in Brabant. Eén van hen is Izaak Boidin in Oostburg. Zijn verzekeringsportefeuille bestaat voor driekwart uit ZLM-klanten: „Je kunt dus wel zeggen dat ons kantoor met ZLM vergroeid is. Die binding is ook toegenomen. Vroeger kon je er alleen voor auto's en landbouwmachines terecht. Nu wordt een breed pakket aan verzekeringen aangeboden. Voor ons betekent dit dat het aantal klanten in de loop van de jaren alleen maar is toegenomen. Maar die ontwikkeling heeft aan de gemoedelijke omgang weinig veranderd. De lijnen met ZLM zijn nog altijd kort, de contacten direct. En we kunnen gewoon Zeeuws met elkaar praten." De cijfers over 2000, die kortgeleden naar buiten kwamen, stemden tot tevredenheid: het batig saldo steeg van 16 naar 22,5 miljoen. Maar bij de presentatie gaf directeur mr. A.J. de Jonge nog aan dat de resultaten over het jubileumjaar als gevolg van kostenstijgingen wat minder zullen zijn. En hij voegde daar, kenmerkend voor het onderlinge karakter van ZLM aan toe: „We rouwen er niet om dat de winst wat lager zal uitvallen. ZLM streeft niet naar een zo hoog mogelijke winst, maar streeft naar een zo goed mogelijk product tegen een zo laag mogelijke prijs." dinsdag 19 juni 2001 ZLM Verzekeringen in Goes bestaat in 2001 vijftig jaar. Dit gouden jubileum wordt het hele jaar gevierd. Vandaag - dinsdag - is er in de festiviteiten echter een hoogtepunt te noteren: Zeelands Commissaris der Koningin drs. W.T. van Gelder opent de nieuwe vleugel van het (Advertentie) kantoor aan de Cereshof. Hij krijgt ook het eerste exemplaar van het jubileumboek waarin vijftig jaar ontwikkeling van ZLM Verzekeringen wordt beschreven. Bovendien neemt de heer L.W. van Nieuwenhuyzen na 18 jaar afscheid als voorzitter van het bestuur van de maatschappij. landbouw als verzekerden werden toegelaten. Niettemin slaagde de maatschappij erin de lijnen kort en de verhoudingen overzichtelijk te houden. Een zelfstandige, regionaal werkende maatschappij wilde men zijn en blijven. Toch is het, onderweg naar dit jubileum, twee keer de vraag geweest of ZLM Verzekeringen zelfstandig de vijftig jaar zou halen. De eerste keer was dat in de tweede helft van de jaren tachtig. ZLM Verzekeringen had in die tijd nauwe contacten met vier verwante onderlinge verzekeraars in Utrecht, Gelderland, Drente en Overijssel, die ook uit regionale landbouworganisaties waren voortgekomen. In die periode van schaalvergroting in het bedrijfsleven overlegden ze intensief met elkaar over de vraag of ze hun samenwerking zouden moeten uitbouwen tot een fusie. Het is er niet van gekomen. De tweede keer was in 1994: dat was het jaar, waarin de moedermaatschappij van de Onderlinge, de Zuidelijke Landbouw Maatschappij opging in een fusie met de verwante landbouworganisaties in Utrecht en Gelderland. Maar opnieuw ging ZLM Verzekeringen er niet in mee. Breed pakket Aan de zelfstandigheid en het werkgebied werd bewust niet getornd. Wat sinds het begin van de jaren negentig wel bewust werd veranderd: de uitbouw van ZLM Verzekeringen tot een onderlinge maatschappij met een breed pakket aan (verzekerings) diensten. Dat leverde ZLM Verzekeringen een nieuw image op: die van een open, algemeen toegankelijke verzekeraar voor iedereen in het werkgebied. Al sinds een jaar of tien staat de maatschappij niet langer bekend als een (auto)verzekeraar voor Zeeuwen en Brabanders, die met land- en tuinbouw te maken hebben. Een eigen Magazine, regelmatige spotjes op de regionale omroep en mond tot mond reclame hebben de inwoners van Noord-Brabant en Zeeland de afgelopen jaren duidelijk gemaakt dat ZLM Verzekeringen niet alleen de agrarische sector tot haar klantenkring rekent, maar de hele samenleving bestrijkt als het om verzekeringszaken gaat. Nog altijd is de motorrijtuigenverzekering een belangrijk product. Maar de basis is verbreed tot wat een particulier of een kleine zelfstandige nodig heeft. Behalve de autoverzekering is dat voor de particulier met name de brandverzekering voor woning en inboedel, de verzekering tegen aansprakelijkheid, de rechtsbijstand- en de reisverzekering. Al enkele jaren brengt ZLM Verzekeringen deze samen in het gezinspakket, waar een korting op de premie aan verbonden is. Deze pakketvorm slaat aan bij de leden, zo blijkt duidelijk in de praktijk. De geleidelijke overgang van een 'gesloten' naar een 'open', maar nog altijd onderlinge maatschappij heeft ook gevolgen gehad voor de communicatie: ZLM Verzekeringen timmert regelmatig aan de weg. Dat is een hele verandering in vergelijking met de 'onderlinge' uit de jaren vijftig en zestig. Er is een aardige anekdote over de voornemens rond het 10-jarig bestaan in 1961. Het idee van de promotor - en eerste directeur - van ZLM Verzekeringen J. de Lange om de leden bij die gelegenheid een balpen met inscriptie cadeau te doen, werd in het bestuur resoluut afgewezen. Het zou de Onderlinge immers maar onder de aandacht brengen en dat zou mensen van buiten de landbouw maar op het idee brengen ook te proberen zich bij ZLM Verzekeringen te melden. Daar was

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19