Sjeng Schalken breekt de ban Doelsaldo beslissend voor Oranje Ullrich overweegt aanklacht tegen ex-verzorger Voet Oremans verliest finale van Tauziat Uefa: Frank de Boer onachtzaam geweest Nieuwe topcompetitie valt goed in Zeeland 17 Limburger wint eindelijk van Jan Siemerink Drie geplaatsten uitgeschakeld Waterpolo vrouwen op tweede plaats Kupfernagel ontbreekt in Ster Goosen toch winnaar US Open Seles en Corretja zeggen af Larsson wint Gouden Schoen Van Galen wacht op Feyenoord Tegenslag voor zwemploeg Blamage Oranje onder twintig Overwinning Marko Koers Romme laat EK allround schieten dinsdag 19 juni 2001 rfnnrCas Overzier ROSMALEN - Miriam Ore- mans wacht nog op haar eerste toernooizege in het WTA-cir- cuit. De tennisster uit Berlicum slaagde er gisteren niet in het grastoernooi van Birmingham ophaar naam te schrijven. Ore mans verloor in de uitgestelde eindstrijd in twee sets van Na thalie Tauziat. De Fran^aise, als eerste geplaatst, zegevierde met 6-3.7-5. Desondanks hield Oremans een 'lekker gevoel' over aan haar succesvolle op treden in Birmingham. Waar mee ze de mindere resultaten in de eerste vijf maanden van het jaar enigszins doet vergeten. Maar Oremans heeft dan ook een speciale band met gras. Wanneer ze de geur van de sprieten opsnuift, bereikt de adrenaline in haar 28-jarige li chaam een kookpunt. „Tja, spelen op gras is voor mij altijd iets bijzonders. Dat ligt me gewoon goed. Tennissen op die snelle ondergrond is nu eenmaal geschikt voor het type spel dat ik speel: agressief en minder lange rally's", meldde Oremans gisteravond na een vluchtig bezoek aan haar fy siotherapeut in Rotterdam. De wegens regen uitgestelde fi nale in Birmingham kwam Oremans niet echt gelegen. Een uur na de partij zal ze al in het vliegtuig dat haar op Schiphol afleverde. Met haar ouders per auto via Rotterdam naar Ros malen, waar ze vanmiddag al op het appèl wordt verwacht. Haar 'thuistoernooi', waar ze één keer de halve en twee keer de finale haalde. Mogelijk kan ze er komende week echt stunten. „Ik voel me kiplekker en natuurlijk vol vertrouwen na zo'n goede week. Alleen zal ik mijn spel nog iets moeten aanpassen. In Rosmalen stuit de bal minder hoog op dan in Birmingham, waar ik zelfs een stuitsmash kon slaan. Ik zal dus nog aan vallender moeten spelen en ook op mijn tweede opslag zoveel mogelijk naar het net moeten." GPD Hoor Mare Molenaars ROSMALEN - Elke overwin ning brengt de eerste nederlaag een stapje dichterbij. Vraag maar aan Jan Siemerink. Maar andersom werkt het gelukkig ook. Kijk naar Sjeng Schalken. Nooit eerder wist de Limburger een onderling partijtje met Sie merink te winnen, maar gister middag, op het gras van Rosma len, was het dan zover: 6-3, 6-4. Jkben erg content dat ik einde lijk eens een hand van Jan heb sekregen. Tot nu toe heb ik hem steeds moeten geven", bekende Schalken na afloop, tevreden kauwend op een krentenbol. ROSMALEN - Het tennistoer nooi in Den Bosch is op de eerste drie geplaatste spelers kwijtgeraakt. De als derde gerangschikte Fransman Arnaud Clément ver loor in zijn eerste partij van de Belg Xavier Malisse. Hij ver sloeg Clément met twee keer 6- 4.Cléments landgenoot Nicolas Escudé ontnam het Brabantse grasevenement de als vijfde ge rangschikte Dominik Hrbaty. De Franse tennisser won met 4- 67-6 6-3 en treft in de tweede ronde Raemon Sluiter. Bij de vrouwen verdween de als zesde geplaatste Patty Schny- fier. De Zwitserse tennisster nngmet 1-6 6-2 1-6 onderuit te mde Russische Jelena Bovina. AVP Vijf keer stonden beide matado- ren tegenover elkaar, vijf keer was Siemerink de sterkste. „Nu was het mijn beurt. Dit duwtje in de rug had ik net nodig." Een geweldige eindsprint bracht Schalken vorig seizoen bij de beste vijfentwintig spe lers van de wereld. Dit tennis- jaar wil het echter niet zo vlot ten met de pupil van Alex Reijnders. De meeste toernooi en duurden niet langer dan een dag en ook tijdens de grand- slams kon Schalken geen potten breken. Op Roland Garros was Tim Henman hem in de tweede ronde de baas, in Melbourne verloor hij van... Jan Siemerink. „Dat het vandaag wel lukte, zie ik toch als beloning voor inten sieve arbeid. Ik heb na Parijs met Alex keihard gewerkt om mijn service weer op orde te brengen. Op gravel sta je voort- durend te rukken, sta je op een gegeven moment helemaal krom om de kick in je service te krijgen. Nu sla ik weer keurig de rechte lijn", geeft Schalken een speltechnische verklaring voor zijn wederopstanding. Fysiek Fysiek is het ook allemaal wat gemakkelijker op gras. Een ser vice, een return, een volley en dat was het wel. Geen eindeloos heen en weer geren en dat komt goed uit voor iemand die nog al tijd last heeft van knie en voet. Maar het belangrijkste, dat is misschien nog wel het mentale aspect. Schalken voelt zich ge woon lekker op gras. „Op gravel moet je steeds keu zes maken. Je speelt de bal mis schien wel twintig keer heen en weer maar op welk moment pak door Bob Kroon XYON - Frank de Boer is 'on achtzaam' geweest bij het ge bruik van zijn voedingssupple menten. De tuchtcommissie van de Uefa, die hem vorige week voor een jaar schorste, was er ook niet zo zeker van, dat hij 'onbewust' nandrolon had ge slikt, zoals De Boers verweer luidde. Dat zeggen stafleden van de Uefa, die bij de zitting aanwezig waren en inzage had den in de schriftelijke motive ring voor het schorsingsbesluit. Daarmee zorgt de Europese voetbalbond voor een klein dompertje in het kamp van De Boer. Zaakwaarnemer Rob Co- ben meldde namelijk dat hij de komende beroepsprocedure, Bridgers gaan in bikini naar finale ARONA - Wietske van Zwol en Femke Hoogweg hebben zich tijdens de EK bridge op Tenerife geplaatst voor de finale bij de vrouwenparen. Ze eindigden als 29e in de kwalificatie. Van Zwol en Hoogweg dachten dat ze waren uitgeschakeld, omdat alleen de eerste 28 zich plaatsten. Ze lagen lekker op bet strand, maar mochten toch plots meedoen nadat een Frans paar werd gediskwalificeerd. Ze moesten zich in allerijl in bi kini in de speelzaal melden. Jansma/Verhees en Maas/Ram- °ndt haalden in het open team toernooi een overwinning op IJsland (17-13). Het eerste duo kad daarna met Kirchoff/Pau- lissen aan tegen Hongarije en won met 20-10. Nederland, dat de eerste twee wedstrijden met 16-14 won van respectievelijk Slovenië en Noorwegen, staat bende in het klassement. ANP je hem aan? Gaat het mis, dan ga je twijfelen. Als je twijfelt, maak je verkeerde keuzes, maak je verkeerde keuzes dan verlies je de partij. En je vertrouwen. Op gras valt er niets te kiezen. Je gaat gewoon voor elke bal. Een stuk eenvoudiger allemaal." De liefde voor het gras legt Schalken geen windeieren. Op basis van eerdere resultaten (denk aan de heroïsche vijfset ters tegen Courier en Philip- poussis) geniet de Limburger volgende week'op Wimbledon een beschermde status. „Mooi meegenomen", vindt hijzelf. „Het is toch lekker als je niet hoeft te beginnen tegen een Sampras of een Agassi maar van iemand buiten de top-30." Schalken weet zich op de weg terug, Jan Siemerink was dat al langer. De modelprof is op leef tijd, mag nog altijd hopen op een incidenteel succesje, maar ook die worden helaas steeds schaarser. Gisteren was het in ieder geval niet zijn dag. „Ik heb gewoon slecht gespeeld. Een klote-partij, het is niet anders. Maar ik speel die liever hier, dan volgende week in Londen", wist Siemei'ink, die later op de dag, samen met Schalken en Davis Cup-captain Tjerk Bogtstra wel volop swingde, maar dan tij dens een concert van Mark Knopfler. Wennen Siemerink wijt de onverwachte nederlaag tegen Schalken voor- al aan een gebrekkige voorbe reiding. Het gras in Rosmalen is nu eenmaal niet het gras van Queens. „Ik wil beslist niet zeu ren over de baan, maar op Queens is de ondergrond kei- hai-d en hier heb je zandgrond. De bal blijft hier veel lager en ik heb tijd nodig om daar aan te wennen." Raemon Sluiter, die andere Da- vis Cup-held, maalt niet om een lage stuit. De Rotterdammer nam alvast een voorschotje op de interland tegen Frankrijk, later dit jaar, door Jerome Gol- mard te verslaan: 6-0, 6-4. Het was zijn eerste overwinning in Rosmalen in vier pogingen. Een primeurtje was er ook voor John van Lottum, maar in zijn geval ging het om de eerste zege in een officieel toernooi in anderhalf jaar. Van Lottum, die wanhopig te rugkrabbelt na een vrije val op de wereldranglijst, hield nu het hoofd koel tegen Martin Damm: 7-5, 7-6. GPD gisteren in gang gezet, met zon nig optimisme tegemoet ziet. Het beroep dient in de tweede helft van juli voor de appèlraad van elf experts. Een Uefa-woordvoerder zei, dat het voor de tuchtcommissie 'vaststond' dat de international het dopingmiddel nandrolon wel degelijk had gebruikt. De commissie bleek niet ontvanke lijk voor de veismeende onnauw keurigheden in de metingen, een belangrijk punt in het ver- weer van De Boer en zijn A- team. „Hoewel de verdediging volhield, dat De Boer onbewust nandrolon had ingenomen, wil de de commissie niet uitsluiten dat hij het toch bewust had ge daan", aldus de Uefa-zegsman. Ook meende het panel, dat de international 'onzorgvuldig' was geweest bij het gebruik van zijn voedingssupplementen. „In Nederland bestaat toch ook een officiële instantie, die dit spul controleert? De Boer en zijn ver zorgers hadden zich moeten be perken tot preparaten, die op hun samenstelling waren ge controleerd", aldus de woord voerder. De Uefa vindt overigens hele maal niet, dat de aanvoerder van het Nederlands elftal er zo slecht van afgekomen is. Frank de Boer maakte een positieve en sympathieke indruk en zijn goe de staat van dienst is ook in aan melding genomen", aldus de woordvoerder. Anders had hij op twee jaar schorsing kunnen rekenen, „want doping is do ping." Had de disciplinaire commissie bij dit eerste dopinggeval voor de Uefa - De Boer werd op 15 maart betrapt na de Europa cupwedstrijd tegen Celta de Vi go - een voorbeeld willen stel len? „Dat weet ik niet", meldde de zegsman. „De zaak is op zijn merites bekeken. In ieder geval wilde de commissie geen slecht voorbeeld stellen." GPD Sjeng Schalken in actie tegen Jan Siemerink. fotoToussaint Kluiters/ANP van onze sportredactie BOEDAPEST - Het doelsaldo wordt beslissend voor de Neder landse waterpoloërs op het EK in Hongarije. Oranje behaalde gisteren tegen concurrent Roe menië ternauwernood een ge lijkspel (6-6), waardoor er nog altijd uitzicht is op de vijfde plaats in poule A. Die plek geeft halverwege juli recht op deelna me aan het WK in Japan. De opdracht voor Nederland is daarmee in de slotwedstrijd van de eerste ronde simpel. De ploeg van bondscoach Johan Aantjes moet tegen regeleend olympisch, Europees én wereldkampioen Hongarije de schade zien te be perken tot maximaal vijf doel punten verschil. Daarbij is het zevental nog afhankelijk van de grillen van Spanje tegen Roe menië. Dat stemt het Neder landse kamp allerminst vrolijk. Twee jaar geleden op het EK in Florence het Spanje het in de slotronde afweten, waardoor Nederland ineens werd uitge schakeld. Dat doemscenario ligt ook nu weer op de loer. Dat heeft het team van Aantjes voor een groot deel ook aan zichzelf te wijten. Tegen Roe menië presteerde Nederland gisteren gewoon ondermaats. Pas in de slotseconden voor kwam Arno Havenga in een man-meersituatie de voortijdi ge uitschakeling. „We hebben er alles aan gedaan", stelde bonds coach Aantjes na afloop. „Daar om ben ik ook tevreden over de beleving en de benadeling van de wedstrijd. Uiteindelijk zat er niet meer in dan een gelijkspel." „Dit soort duels zijn altijd ze nuwslopend, maar we zijn rede- lijk rustig gebleven. Zelfs bij een 6-4-achterstand was er geen paniek in de tent. Daarbij heb ben we steeds weer geprobeerd goed polo te spelen. Dat het re sultaat dan tegenvalt, deert me nauwelijks. Ik zeg het al de hele week, deelname aan het wereld kampioenschap is geen nood zaak. We willen dat doel na tuurlijk graag bereiken, maar het gaat er om op weg naar Athene een goede ploeg op te bouwen." In die optiek, zei Aantjes, was de ontmoeting met Roemenië zeer leerzaam. „Ik zie dat jonge spe lers als Mark Siewers (De Rob ben), Jeroen Cavaljé(Polar Bears), Tjerk Kramer (AZC) en Marco Scheffer (Nice) zich op dit EK goed ontwikkelen. Maar ik besef na de wedstrijd tegen Roemenië ook dat de bijdrage van Arno Havenga van groot belangis. Door zijn scorend ver mogen hoeft de tegenstander niet alleen maar Harry van der Meer uit te dekken. We zijn daardoor een stuk gevaarlijker. Havenga is per wedstrijd toch al snel goed voor drie of vier doel punten. Dat heeft hij nu, met een trainingsachterstand, wel bewezen.GPD van onze sportredactie BOEDAPEST - De Nederlandse waterpolosters zijn in de groepswedstrijden van het EK in Boeda pest op de tweede plaats geëindigd. Het team van bondscoach Paul Metz versloeg gis teren Spanje (7-6) en kwam daarmee uit op een gelijk puntenaantal als Hongarije. Het gastland werd door een beter doelsaldo groepswinnaar. Al met al stemde het resultaat bondscoach Metz te vreden. De vrouwen voldeden tot nu toe aan de ei sen van NOCNSF - een plaats bij de eerste zes - en speelden fris en aantrekkelijk. Tegen Spanje kwam de winst wel moeizaam tot stand. Neder land stond lang achter, maar in de slotperiode zorgde Jorieke Oostendorp van 't Ravijn met twee treffers voor de zege. In de kruisfinales treft het team van Metz vanmiddag Griekenland. GPD doorSven Remijnsen VLISSINGEN - De organisa ties van de ZLM Tour en het OZ Wielerweekend staan achter de mgrijpende hervorming van de topcompetitie die de KNWU voor ogen heeft. Als het aan de Nederlandse wielrenunie ligt, wordt de nationale competitie vanaf volgend seizoen verbo den terrein voor renners van 27 jaar en ouder. De KNWU heeft zich in princi pe akkoord verklaard met de voorstellen die het Platform Topcompetitie heeft gedaan. Die komen er in grote lijnen op neer dat alleen renners van 26 jaar en jonger tot de competitie worden toegelaten. Daarnaast wil het platform teams ver plichten om aan minstens drie kwart van de wedstrijden deel te nemen. „We streven naar een eenheid van niveau en willen terug naar een competitie waarin de deelnemers aan el kaar gewaagd zijn", aldus Evert de Rooij van het plat form. „De afgelopen jaren was het een allegaartje van jonge renners en oudere, uitgebluste ex-profs. We willen de kleine profploegen stimuleren om de jeugd voortaan meer kansen te geven." De bedoeling is dat de competi tie wordt uitgebreid van zeven naar negen wedstrijden. De Ster van Zwolle en de Omloop der Kempen zijn bereid om te rug te keren in de wedstrijden reeks. De ZLM Tour, die vol gend jaar op 11 mei wordt gehouden, en het OZ Wieler weekend, dat voor 8 en 9 juni 2002 op het programma staat, zijn opnieuw verzekerd van een plaats in de competitie. „Het is belangrijk dat deze twee grote evenementen voor de provincie behouden blij ven", vindt Danny Moens, vi ce-voorzitter van de ZLM Tour. „Daarnaast neemt de spanning in de competitie toe naarmate overal meer dezelfde renners van start gaan." OZ Wielerweekend-voorzitter Ronald Apers vindt de wijzi ging van de reglementen een goede zaak. „Doorgewinterde oud-profs als John Talen en Wilco Zuijderwijk vallen bui ten de boot, maar er blijven ge noeg renners over in de leef tijdscategorie tot en met 26 jaar. Wij hebben al eerder aan gegeven dat we deze kant op wilden door de Trade Teams 2 zo veel mogelijk te weren. Daar wordt de competitie alleen maar beter van, is gebleken." VLISSINGEN - De Ster van Walcheren gaat donderdag zon der tweevoudig eindwinnaar Hanka Kupfernagel van start. De wielrenster van Team Farm Frites Hartol heeft volgens ploegleider Michael Zijlaard verplichtingen in Duitsland. „Ze kan niet onder het contract met een privésponsor uit. Ze zal de Ster van Walcheren aan zich voorbij moeten laten gaan." TULSA - Een dag na zijn onvoorstelbare blunder op de 72e hole heeft Retief Goosen toch het US Open gewonnen. De 32- jarige Zuid-Afrikaanse golfer versloeg maandag in Tulsa (Oklahoma) in een play-off over achttien holes de Amerikaan Mark Brooks. Goosen kwam uit op 70 slagen, Brooks op 72. Goosen stond alleen aan het begin één slag op achterstand. Vanaf de zevende hole had hij steeds een voorsprong. ANP LONDEN - Tennissers Monica Seles, Alex Corretja en Anna Koumikova laten Wimbledon aan zich voorbij gaan. Seles heeft nog altijd last van een voetblessure, waardoor ze ook op Roland Garros ontbrak. De Spanjaard Corretja meldde zich ook af voor het grasevenement. Hoofdarbiter Alan Mills ver klaarde maandag dat Corretja een voetblessure als reden voor zijn afmelding heeft opgegeven. Bekend is echter dat gravel- specialisten als de Spanjaard al jaren moeite hebben met het in Londen gehanteerde plaatsingssysteem, waarbij vaak van de actuele wereldranglijst wordt afgeweken. Koumikova is niet fit genoeg.DPA GLASGOW - Aanvaller Henrik Larsson van Celtic heeft de Gouden Schoen gewonnen, toegekend door de Europese sporttijdschriften naar aanleiding van zijn 35 goals voor de Schotse club. De 29-jarige Zweed won met Celtic drie natio nale prijzen. Hij kon alleen nog worden bijgehaald door Her- nan Crespo van Lazio. Crespo had zondag twee keer moeten scoren tegen Lecce, maar maakte er maar één. Spelers in de Italiaanse competitie krijgen dubbele punten voor een goal. Crespo eindigde na 26 doelpunten op 52. Larssons treffers werden met 1,5 vermenigvuldigd tot een totaal van 52,5 .ANP ROTTERDAM - Feyenoord is nog niet uitgekocht op de trans fermarkt. De stadionclub wil na Ramon van Haaren, Pieter Collen, Leonardo II en Shinji Ono ook Bany van Galen naai de Kuip halen voor versterking van het middenveld. De Rot terdammers hebben bij AZ een bod neergelegd van drie mil joen gulden, maar voorzitter Dirk Scheringa wil zijn agres sieve middenvelder alleen voor vijf miljoen kwijt.Probleem voor Feyenoord is dat Van Galen 31 j aar is, waardoor een forse investering niet meer is terug te verdienen. GPD NIEUWEGEIN - De voorbereiding van de Nederlandse zwemploeg op de wereldtitelstrijd in Fukuoka (Japan) heeft vertraging opgelopen. De veertien zwemmers tellende selec tie zou zondag naar Seoul vertrekken voor een trainingskamp van enkele weken. De zwembond kreeg echter op het laatste moment te horen dat er in Seoul geen badwater beschikbaar was. Topsportcoördinator Ad Roskam is spoorslags naar Zuid-Korea afgereisd om toch een accommodatie voor de WK-ploeg te vinden. Het WK zwemmen begint half juli. ANP van onze sportredactie STUTTGART - Voormalig Tourwinnaar Jan Ullrich heeft genoeg van de beschuldigende uitspraken van voormalig ver zorger Willy Voet over het wie- lerpeloton. De Duitse wielrenner overweegt naar de rechter te stappen om de Belg de mond te snoeren. De ex- begeleider van Festina ver klaarde in het weekeinde in zijn dertigjarige loopbaan geen 'schone' winnaar van de Ronde van Frankrijk te zijn tegenge komen. Volgens Voet gebruikt 95 procent van het wielerpelo- ton verboden, prestatiebevor- derende middelen. Voet maakte in 1998 deel uit van de Festina-ploeg die tijdens de Ronde van Frankrijk in op spraak raakte. Bij de wieler ploeg bleek vervolgens sprake van georganiseerd dopingge- bruik. Toenmalig ploegleider Bruno Roussel en Voet beken den daarin de hand te hebben gehad. Ze kregen vorig jaar voorwaardelijke gevangenis straffen opgelegd. Ullrich, afgelopen week ook al geconfronteerd met verdacht makingen uit Italië, reageerde woedend op de uitspraken van Voet. „Dit beschadigt mij enorm", zei de Tourwinnaar van 1997. „Als ik dit kan aanpak ken, zal ik dat niet nalaten." In de onlangs verreden Ronde van Italië kregen alle ploegen bezoek van een uitgebreide Ita liaanse dopingbrigade. Slechts twee van de twintig formaties zouden schoon zijn. Volgens Ita liaanse media zouden bij Ull rich verboden middelen tegen een astmatische aandoening SALTA - Het Nederlands voet balelftal onder twintig jaar is het WK in Argentinië begonnen met een nederlaag. De ploeg, die wordt gecoacht door bondscoach Louis van Gaal verloor verrassend van Costa Rica: 3-1. Het enige doel punt van Oranje, gemaakt bij een 3-0-achterstand, kwam op naam van invaller Hersi. De an dere poulewedstrijd tussen Ecuador en Ethiopië eindigde in 2-1. Nederland speelt donder dag tegen Ecuador. zijn gevonden. „Die middelen zijn bekend bij de ploegarts, de UCI en staan gewoon vermeld op mijn gezondheidspaspoort", verklaarde de renner van Tele kom in een reactie op de niet be vestigde beschuldigingen. Klaus Müller, directeur van het dopinglaboratorium in Kreischa, is van mening dat in de toekomst een onafhankelijke arts moet vaststellen of een wielrenner met astma kampt. Müller ziet ook grote gaten in het huidige controlesysteem. „Controles tijdens de trainin gen hebben meer zin dan tijdens een koers." SID/DPA PRAAG - Marko Koers heeft bij wedstrijden in Praag een over winning behaald op de 800 me ter. De 28-jarige Nijmegenaar liep de twee volle ronden in 1.47,75. De Marokkanen Khouia (1.47,97) en Tighazomine (1.48,13) kwamen als tweede en derde over de streep. „Het was een tactische race, waarbij het tempo in het begin laag lag", meldde Koers. Van de limiet voor de WK in Edmonton (1.45,00) bleef hij nog ver ver wijderd. ANP SANKT MORITZ - Gianni Romme heeft besloten zich in het olympische jaar op de 5000 en 10.000 meter te richten. Het allrounden, dat hij de afge lopen twee jaar deed, laat hij weer glippen. Romme zal sowie so niet deelnemen aan het EK allrounddat in j anuari - voor de Spelen dus - in Erfurt wordt ge houden. Romme, februari 2000 wereld kampioen allround, hoopt na de Spelen echter wel zijn opwach ting te maken bij het WK all round in Heerenveen. „Daar wil ik wel graag aan meedoen." Romme kan zich slechts voor de wereldtitelstrijd plaatsen door een goede klassering op het NK allround. Dat vindt een week na de Spelen van Salt Lake City (8- 24 februari) plaats. „Eventuele festiviteiten na Salt Lake City stel ik dus uit", aldus Romme. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 17