Belasting dupeert scouts PZC PZC De strijder vertrekt, de strijd gaat door Straatspeeldag voor veilig buitenspelen Verhuizing EDC naar Middelburg niet in het geheim geregeld Lokale Partij ziet niets in verkoop OLAZ Overnachting te duur Auto's vernield in garage VVD'ster Frigge stapt uit raad gemeente Tholen Scooter gestolen 13 Vernielingen in Vlissingen Scooterrijder aangereden Bruënaar wordt commandeur Dronken Belg aangehouden Zeeuwse overheden op één site dinsdag 19 juni 2001 Onderscheid Net als vorig jaar eisen de kinderen in onder meer Vlissingen deze maand de straat weer een dag voor zichzelf op. archieffoto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - De Verenigde Verkeers Veiligheids Organisatie 3VO houdt 20 juni de twaalfde Nationale Straatspeeldag. Ouders en kinderen sluiten in het hele land meer dan 2000 straten af voor ver keer, om er voor een dag veilige speelstra ten van te maken. In Middelburg doen acht straten mee aan de Straatspeeldag, in Vlissingen vijf. 3VO verwacht dat er dit jaar ruim 200.000 kinderen meedoen aan het evenement. Vorig jaar zijn in het verkeer 58 kinderen onder de vijftien jaar om het leven geko men. In dezelfde leeftijdscategorie be landden ruim 2000 kinderen na een ver keersongeval ernstig gewond in het ziekenhuis. Volgens 3VO is het hard nodig dat er iets aan de veiligheid van de straten wordt gedaan. Het verkeer is in veel woonwijken zo gevaarlijk dat kinderen niet of nauwelijks buiten kunnen spelen. De Nationale Straatspeeldag wil berei ken dat kinderen elke dag buiten kunnen spelen en veilig aan het verkeer kunnen deelnemen. Gemeentebestuurders worden in het hele land uitgenodigd aanwezig te zijn bij de Straatspeeldag om geconfronteerd te worden met de verkeersproblemen. De wethouders van Middelburg bezoeken al lemaal één of meer straten. De bewoners van de Noordweg willen wethouder P. Bruinooge een lijst met verkeersknelpun ten aanbieden. De Noordweg is een 3 0-ki- lometerzone, maar volgens de bewoners rijden brommers en auto's nog altijd veel te hard. Bovendien willen de bewoners dat er veilige stoepen worden aangelegd. Gevaarlijk Volgens mevrouw Van Noppen, bewoon ster aan de Noordweg, is vooral het stuk van de Schotelwegnaar Sint-Laurens on veilig voor spelende kinderen. „Voor kin deren onder de vier jaar is het gewoon ge vaarlijk om ze de straat op te sturen. We willen een plaats voor de kinderen waar ze kunnen spelen. Daar hebben ze volgens mij toch wel recht op." De Bogardstraat wordt om 14.00 uur ge opend door wethouder J. van Dijk-Sturm. In de Kruitmolenlaan wordt een levens groot schilderij gemaakt en gekleurde pannenkoeken gegeten. De Baarsjes straat wordt om 14.00 uur geopend met een verkeersactie. Hier worden percussie- lessen gegeven op grote oliedrums. De langstwonende van de St. Pieterstraat opent om 13.30 uur deze straat. Hier komt de politie met de kinderen spelen. In de Wilsonlaan kunnen kinderen een step- of skatediploma halen. Wethouder P. Bruinooge opent de Straatspeeldag in het Hof van Sint Jan. Ook in de Eisenhowerlaan zijn activitei ten georganiseerd voor de kinderen. Wet houder L. Luitwieler van verkeer moet op de Noordweg door een enveloppenspeur- tocht enkele vragen over de weg beant woorden. Later mag hier iedereen die een instrument bespeelt meedoen aan een jamsessie. In Vlissingen zijn er activitei ten in twee straten in Westerzicht, en in de H. Roland Holstlaan, de Lindeleijerlaan en de Rietkraag. rioorNadia Berkelder VEERE - Mensen die bij het scoutcentrum Veere overnach ten, zouden minder toeristenbe lasting moeten betalen dan ge wone toeristen. Dat stelt de stichting scoutcentrum Zeeland ineen brief aan het gemeentebe stuur van Veere. Door de verho ging van de belasting op een overnachting, gaat bijna de helft van het bedrag dat de scouts moeten betalen naar de gemeente. Het centrum ligt ten oosten van het Kanaal door Walcheren, deels in de gemeente Veere en deels in de gemeente Middel burg. Het biedt bivak- en kampeeraccommodatie aan Nederlandse en buitenlandse scoutingleden. In 2000 telde de stichting bijna 16.000 over nachtingen, waarvan ruim veertienduizend in het Veerse deel. Aan de gemeente Veere be taalde het centrum 1,45 gulden, aan de gemeente Middelburg 1,00 gulden per overnachting. Het tarief van Veere stijgt vol gendjaar tot 1,76 gulden, het ta rief van Middelburg blijft ge lijk. Tot en met 1998 betaalde de stichting een vast bedrag per jaar aan de gemeente Veere. De bezoekers droegen per over nachting zestig cent bij. Sinds VLISSINGEN - Twee auto's die geparkeerd stonden in een par keergarage in de Bonedijke- straat in Vlissingen zijn tussen zondagavond en maandagoch tend beschadigd. De auto's zijn mlom bekrast. Het schadebe- i-agisniet bekend. OUD-VOSSEMEER - Els Frig- ge-Hogesteeger uit Oud-Vosse- mèer stopt met ingang van de nieuwe raadsperiode met haar werk als fractievoorzitter van de WD in de gemeente Tholen. Ze heeft haar besluit om het raadswerk te beëindigen giste ren aan haar partijgenoten mee gedeeld. Frigge meldt lang te hebben gewikt en gewogen voor ze de knoop uiteindelijk heeft doorgehakt. Haar drukke werkzaamheden als directiesecretaresse en gast vrouw bij Bruynzeel Keukens en Kasten in Bergen .op Zoom wordt steeds moeilijker te com bineren met het raadslidmaat schap. Daarnaast werkt de WD'ster als gids voor het Bureau voor Toerisme Zeeland. Frigge heeft - bij de verkiezingen volgend jaar - drie raadsperioden volge- maakt. De eerste vier jaar was ze als raadslid betrokken bij een plaatselijke politieke partij in Halsteren. Sinds acht jaar maakte ze deel uit van de Thoolse gemeente raad. 1999 is die regeling aangepast en is het tarief meer dan verdub beld. Volgens de stichting staat dat bedrag in geen verhouding tot de prijs van de overnachting van 4,40 gulden. „Een scout is heel anders dan een doorsnee recreant", stelt R. Passchier, voorzitter van de stichting. Het centrum wordt door vrijwilligers beheerd en heeft geen winstoogmerk. Dele den werken mee aan het onder houd van het bos. De scouts maken bovendien nauwelijks gebruik van toeristische voor zieningen. „We moeten de tarie ven doorberekenen aan de kam peerders", zegt Passchier. „Terwijl we mensen low-budget willen laten kamperen." Vol gens hem ziet de stichting wei nig terug van de betaalde belas ting. De stichting pleit voor invoe ring van een gedifferentieerd ta rief voor diverse doelgroepen. Een bezoeker van het centrum zou dan bijvoorbeeld minder toeristenbelasting betalen dan een hotelgast. De D66-fractie van de gemeenteraad opperde datzelfde idee vorige week in een commissievergadering. Wethouder M. Brouwer- te Rol ler beloofde toen te bekijken of dat juridisch mogelijk is. De ge meente heeft tot nu toe geen on derscheid gemaakt tussen be lastingplichtigen. Recreatieondernemers lieten in diezelfde vergadering weten weinig te voelen voor een verho ging van de toeristenbelasting, omdat de kosten voor het op peil brengen van voorzieningen niet afgewenteld mogen worden op bezoekers van de gemeente Vee re. De gemeenteraad neemt op 28 juni een besluit over het ver hogen van de toeristenbelas ting. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Negen jaar lang al spit Vlissinger Adri Rij pert in dossiers en archieven van de rijksoverheid, lokale overheden en particulieren. Geen letter over de werkzaam heden aan en in de zeewering ter hoogte van de Gevangento ren in Vlissingen is aan zijn aandacht ontsnapt. Vrolijker is hij er niet van geworden. Binnenkort verhuist hij naar Den Helder. Niet omdat hij ge noeg heeft van het gedoe rond de toren. Hij wil dichterbij zijn dochter en kleinkinderen wo nen. Dat betekent rust voor de overheden, die zich voor rech ters voor hun daden moesten verantwoorden. „Nee, dat niet. Het is niet voorbij als ik ver trek", zegt Rijpert. „Het is geen persoonlijke zaak, de Vereni ging van Eigenaren van de Westerscheldeflat (VvEW) zet de strijd voort." Rijpert verzucht dat overhe den dienaressen van de bur gers zouden moeten zijn. Daarvan heeft hij bij het werk aan de primaire zeewaterke ring bij de Gevangentoren niets gemerkt. Begin jaren ne gentig is honderd ton zand on der de Gevangentoren wegge haald om een opslagruimte te maken voor het restaurant dat in de toren zetelde. „Die ver gunning had het ministerie van Verkeer en Waterstaat nooit aan de restauranthouder mogen verlenen. Daardoor ontstaat aan en in onze flats schade. Er komen scheuren in de gevels en vloeren. Want de toren, het wegdek en de flat zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. Trillingen worden via de verzwakte toren aan ons doorgegeven." Het ministerie, directie Zee land Rijkswaterstaat, ontkent dat er enig verband is tussen het afgraven en de schade. Er is wat demping weggenomen, maar de toename van trillin gen zou niet schrikbarend zijn, luidt het verweer van het mi nisterie. De VvEW daagde het ministerie vorige week voor de rechter. Over vijf weken oor deelt de rechter. Afstudeerproject Het is een van de vele keren dat een rechter zich over dit onder werp buigt. „Een student be stuurskunde heeft hier een aardig afstudeerproject aan", vindt Rijpert.,Ik ben op zoveel tegenstrijdige verklaringen gestuit. Een van de facetten is dat de gemeente Vlissingen en Rijkswaterstaat telkens naar elkaar wijzen. Daardoor duurt het lang voordat je weet wie verantwoordelijk is voor een besluit. Onze drijfveer is dat er schade optreedt aan ons eigen dom waarvoor we niet zelf ver antwoordelijk zijn. Mijn per soonlijke motief is bovendien dat ik er niet tegen kan bela zerd te worden." Hij schermt met onderzoeksre sultaten waaruit blijkt dat het brugdek waarop de Boulevard de Ruyter rust, direct vastzit aan de Gevangentoren aan de ene kant en het flatgebouw aan de overkant van de weg. In de hoge catacomben onder de flat en weg is te zien dat het weg dek verder steunt op twee bun kers en op restanten van de ou de kazerne Nassau, die daar tot even na de oorlog heeft ge staan. „Verder zijn er twaalf meter lange heipalen in de grond geslagen." Rijpert zegt alles te kunnen aantonen. Hij bezit tal van do cumenten, waarvan hij de data uit zijn hoofd kent. In 1973 keurde Rijkswaterstaat het bestek goed voor de bouw van de flat. „Dat bestek dacht ik al die jaren volledig in mijn bezit te hebben. Maar pas in 1999, toen ik in de archieven van de gemeente Vlissingen bezig was, kreeg ik ineens een deel- bestek te zien van diezelfde bouwaanvraag, gedateerd 28 februari 1973. Waarom heb ik die niet eerder gekregen? Daarin maakt bouwbedrijf De Delta melding dat er extra werkzaamheden nodig zijn voor de draagconstructie. Dat werk is nooit uitgevoerd." Rijpert betoogt dat al die in grepen de stabiliteit van de flat hebben ondergraven. „Rijks waterstaat heeft de vergun ning voor ontgraving op 27 ja nuari 1993 verleend. De VvEW vocht die aan. Op 6 november kwam de zaak voor de Raad van State, die de vergunning vervolgens vernietigde. Daar door had deze opnieuw ge toetst moeten worden. Maar ook dat is nooit gebeurd." Particulier Hij blijft argumenten zoeken die zijn gelijk zullen bewijzen. „Het deel van de Vlissingse zeewering bij de Gevangento- renisvanaf 1995 in handen van een particulier, de restaurant houder. In 1981 zijn de Delta werken uit veiligheidsoverwe gingen verhoogd van +9.00 meter NAP naar +9.80 meter NAP. Toen ter sprake kwam dat de gemeente Vlissingen de Gevangentoren aan een parti culier wilde verkopen, advi seerde Rijkswaterstaat aan Domeinen om daarvan af te zien. Een deel van de Gevan gentoren zou immers een func tioneel onderdeel van de zee wering zijn." Een paar dagen later kwam een correctie. „Rijkswater staat schreef plotseling dat de toren wel verkocht kon worden aan een particulier. Vlissingen mocht daar, als de toenmalige eigenaar, medewerking aan verlenen. Dat is niet alleen een vreemde handelwijze, maar er is ook een onmogelijke situatie ontstaan, De particulier is aansprakelijk geworden voor onderhoud van de zeewering. Maar een restauranthouder kan zich tegen dit soort zaken niet verzekeren. De toren had nooit verkocht mogen worden. Want de schade waarover wij spreken is geen twee ton of iets dergelijks. Het loopt in de pa pieren. Bij wie kunnen we de schade verhalen?" door Richard Hoving MIDDELBURG - Een telefoon tje van de president-directeur en een overijverige ambtenaar. Die maakten dat het European Distribution Center (EDC) uit Bruinisse naar Middelburg komt. Dat zei de Middelburgse wethouder L. Luitwieler gister avond in een vergadering van de raadscommissie economie. De PZC meldde zaterdag dat de internationale groothandel in elektronica volgende maand Bruinisse voor Middelburg ver ruilt. Wethouder G. van de Velde van Schouwen-Duiveland rea geerde ontstemd. Volgens haar had Middelburg moeten melden dat met het bedrijf werd onder handeld. Telefoontje Luitwieler weerlegde gister avond de kritiek van Van de Vel de. De wethouder stelde dat niet de gemeente, maar de groothan del de eerste stap had gezet. „Directeur Gali", zo legde Luit wieler uit, „reed onlangs over de Nieuwlandseweg Middelburg binnen en zag dat wij grond te koop hadden op Arnestein." Na een telefoontje van Gali ging door Ab van derSluis VLISSINGEN - De Lokale Par tij Vlissingen-Souburg vindt dat het college van B en W te rughoudend moet zijn over het afstoten van de afvalverwijde ring. Zoals gemeld heeft NV Delta Nutsbedrijven een bod uitgebracht van 54,5 miljoen gulden op het Openbaar Li chaam Afvalverwijdering Zee land (OLAZ). De lokale partij wil niet dat de goed functione rende reinigingsdienst geheel of gedeeltelijk verdwijnt. Vorige maand maakte het nuts- bedrij f bekend het OLAZ te wil len kopen. Overname van de af valinzamelingsactiviteiten is Delta 19,5 miljoen gulden waard. Op 27 juni wordt in het algemeen bestuur van het OLAZ gesproken over het bod. De Lokale Partij stelt zich op het standpunt dat de gemeente het vervolgens snel. De ambte naar die belast is met het bin nenhalen van bedrijven, stortte zich volgens Luitwieler 'als een duveltje uit een doosje' op de zaak. Binnen een week waren beide partijen rond. EDC praat te met de gemeente Schouwen- Duiveland al jaren over de uit breiding van de opslagloodsen in Bruinisse. De groothandel met twee fa brieken in Shanghai en distri butiecentra in vijf Europese landen koopt achtduizend vier kante meter grond aan de Ani- pèreweg op het industrieterrein Arnestein. Op de locatie wordt een nieuw gebouw neergezet. Totdat het pand klaar is, ge bruikt de groothandel de leeg staande loodsen van de CZAV aan de Kleverskerkseweg, die sinds kort eigendom zijn van de gemeente. Het verwijt dat Middelburg in het geheim heeft onderhandeld met EDC, wees Luitwieler van de hand. Volgens hem zijn de contacten gemeld aan de Stich ting Economische Promotie en Acquisitie Zeeland. De SEPAZ is eind vorig jaar opgericht om concurrentie tussen gemeenten te voorkomen bij het binnenha len van bedrijven. Vlissingen nu een van de betere afvalreinigingsdiensten heeft. „Het zal volgens ons moeilijk zijn om de service en dienstver lening door andere marktpartij en te evenaren." De partij is bang dat de eventuele overname door OLAZ in de toekomst leidt tot hogere kosten en mindere service. „Ook is het in Zeeland bekend dat de tarieven van NV Delta Nutsbedrijven bij een mindere winstverwachting di rect in de hoogte worden bijge steld. Zie de energieverhoging van het afgelopen jaar. GOES - Tussen 11.00 en 18.0C uur is gisteren in de Kol veniers- hof in Goes een oranjekleurige scooter gestolen. Het betreft eer Gilera Typhoon, kenteker XRM139, met een waarde var enkele duizenden guldens. redactie midden-zeeland Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A. A. van der Sluis (chef) N- F. C. Berkelder R. H. Hoving E. L. Ramakers M.J. van den Broek K- L. de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl VLISSINGEN - Onbekenden hebben in de nacht van zondag op maandag vernielingen aangericht in de Bonedijkestraat in Vlissingen. Bij de supermarkt in het gebouw Harlekijn wer den rond half vier twee ruiten ingegooid. In de parkeergarage onder het gebouw werden drie personenauto's bekrast. GOES - Een 34-jarige scooterrijder uit de gemeente Goes is gistermorgen gewond geraakt bij een aanrijding op de Oran- jeweg in Goes. Hij kwam uit de richting Ringbaan-Oost. Toen hij stopte voor een voetgangersoversteekplaats werd dat te laat opgemerkt door een 25-jarige Goese automobiliste. Zij kon de scooter niet meer ontwijken en botste tegen hem aan. De man is met onbekende verwondingen naar het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes gebracht. Beide voertuigen raak ten beschadigd. BRUINISSE - De 62-jarige ing. M.I. Platschorre uit Bruinisse is gisteren benoemd tot Commandeur in de Orde van Oranje- Nassau. De Bruënaar kreeg de onderscheiding opgespeld tijdens een bijeenkomst in Rotterdam door de waarnemend secretaris generaal van het ministerie van VROM. Platschorre valt het koninklijk eerbetoon ten deel in verband met zijn werkzaam heden als directievoorzitter van TBI Holding, een houdster maatschappij van ruim honderd ondernemingen in de bouw, installatietechniek en en industrie. Het bedrijf is onder meer betrokken bij de Westerscheldetunnel en de aanleg van de Hogesnelheids- en de Betuwelijn. In 1992 werden de maatschappelijke verdiensten van Plat schorre al gehonoreerd met de benoeming tot Officier in de or de van Oranje-Nassau. De reden voor zijn 'promotie' heeft te maken met de omvang rijke impuls die hij heeft gegeven aan de ontwikkeling van de Nederlandse bouwsector. TERNEUZEN - Een 32-jarige Belg is in de nacht van zondag op maandag om 00.46 uur op de Westkolkstraat in Terneuzen betrapt op het rijden onder invloed- De man had vijf keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed. Ook bleek dat hij nog een boete van 1350 gulden openstaan. De man is ingesloten en zijn rijbewijs is ingevorderd. MIDDELBURG - De Zeeuwse overheden bouwen een centra le ontmoetingsplaats op internet. Via ZeelandPoort.nl zijn de sites van de gemeenten en de provincie te vinden. De provincie en de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) willen met de site de dienstverlening aan burgers en bedrijven verbete ren. Later moet ZeelandPoort.nl ook toegang geven tot andere in stellingen, zoals de waterschappen, de Kamer van Koophan del, de GGD en de arbeidsbureaus. „De meerwaarde is dat er één poort komt die verwijst naar volgende sites. Je hoeft je op het internet niet meer ongelukkig te zoeken naar concrete in formatie", verklaart A. van Opdorp van het platform dat Zee- landPoort.nl ontwikkelt. „Bovendien streven we meer uni formiteit in de informatievoorziening na. Nu presenteren de overheden alles op hun eigen wijze. Dat moet eenduidiger worden." Van Opdorp benadrukt dat de individuele sites van de aange sloten overheden en instellingen blijven bestaan. Vlissinger Adri Rijpert na negen jaar conflicten rond Gevangentoren Adri Rijpert in de kelder onder de Westerscheldeflat: „Mijn persoonlijke drijfveer is dat ik er niet tegen kan om belazerd te worden." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 13