PZC OPRUIMING Gaswolk zou duizenden treffen 11 Vraagtekens bij beleid parkeren Middelburg Schouwen vanuit de mast gezien Dreigementen waren reden voor arrestatie asielzoekers Bosnië Protest veeboeren tegen eisen markten Pronk zet streep door gemanipuleerde bieten Herinrichting Markt Arnemuiden begonnen zeeuwse almanak Kenner Studie Veerse brandweerman schetst somber beeld van risico 's Westerschelde foutje met cd van Bl0f MIDDEN dinsdag 19 juni 2001 door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het Bosni sche gezin Alemic is afgelopen weekend gearresteerd omdat de situatie te bedreigend werd voor politie en omwonenden. Nadat de twee kinderen van het gezin Vili (7) en Kiti (9) zater dagochtend door de Raad van de Kinderbescherming waren opgehaald, dreigde hun vader zelfmoord te plegen en zelfs hun huis in de Azaleastraat in Vogel waarde in brand te steken. De fractie Progressief Hontenisse zal in de gemeenteraad van woensdag het college van B en W om opheldering vragen over het politieoptreden in Vogel waarde. De Immigratie- en Naturalisa tiedienst (IND) sprak gisteren tegen dat het echtpaar op zijn bevel is opgepakt. Woordvoer ster C. Menten van de IND zegt dat de Immigratiedienst enkel bevoegd is om de vreemdelin genwet uit te voeren en helemaal geen opsporingsbe voegdheid heeft. Wel heeft er vrijdagavond, voorafgaand aan de actie in Vogelwaarde, overleg plaatsgevonden tussen het cala miteitenteam van de IND, de politie en de Kinderbescher ming. Positieve blik Bij het huisbezoek in het week einde waren geen IND'ers be trokken. Het IND-calamitei- tenteam heeft het aangehouden echtpaar achteraf wel bezocht in het psychiatrisch ziekenhuis waar het is opgenomen. Menten: „Het enige wat ik over de zaak kan zeggen, is dat het dossier van de familie Alemic nog eens met een positieve blik bekeken zal worden en dat er nogmaals getoetst wordt of ze in Neder land kunnen blijven." De problemen rond het gezin draaien om de dreigende uitwij zing naar hun vaderland Bos nië. Alija Alemic vocht in de Balkanoorlog in het Bosnische leger, maar deserteerde en vluchtte naar Nederland. Hier wacht hij al zeven jaar in angst af of hij al dan niet mag blijven. Alemic vreest vermoord te zul len worden wanneer h ij moet te rugkeren naar zijn land. Drie weken geleden ging hij in hongerstaking om aandacht te vragen voor zijn zaak en afgelo pen week volgde zijn vrouw Da na dit voorbeeld. De kinder rechter bepaalde daarop dat de kinderen onmiddellijk wegge haald moesten worden uit het gezin, mede gezien de dreigende taal die Alemic de laatste tijd al geuit had. Burgemeester Voge laar van Hontenisse zegt dat er voor de politie geen andere ma nier was dan op te treden tegen de man en wouw. Uit de hand De toestand in de woning van Alija Alemic (34) en zijn vrouw Dana (30) liep in de loop van de bewuste ochtend compleet uit de hand. Elke poging om het echtpaar te kalmeren strandde, en op het moment dat Alemic daadwerkelijk geweld leek te gaan gebruiken, greep de politie in. Omwonenden uit de Azalea straat spraken er schande van hoe het stel geboeid werd afge voerd uit hun woning. Vogelaar zegt dat het politieoptreden noodzakelijk was en hoopt op wat meer begrip van de buurt bewoners. „Aanvankelijk zag het er helemaal niet naar uit dat dit ging gebeuren. Maar er was alle reden om de dreigementen van de heer Alemic serieus te ne men. Bovendien: wat zou de re actie van mensen in de Azalea straat geweest zijn als er echt iets gebeurd was en de politie het op zijn beloop had gelaten? Ik vind dat er integer en zorg vuldig is opgetreden." De fractie Progressief Honte nisse wil niettemin van het col lege van B en W horen hoe de vork in de steel zit. Er is vooral verbazing over het politieoptre den. Fractielid A. Rensen: „Deze mensen kwamen in de media op mij uitgeput en labiel over en ik vraag me derhalve af of dit machtsvertoon nodig was. Ik wil graag weten of de burge meester hiervan op de hoogte was, als korpschef." door Ben Jansen KERKWERVE - Zeeuwse vee handelaren nemen donderdag deel aan een landelijke manifes tatie tegen de strenge eisen die minister Brinkhorst van Land bouw aan de veemarkten stelt. Uit alle provincies gaan tien veewagens naar het veemarkt complex in Utrecht, waar de veehandel gaat protesteren te gen de maatregelen om ver spreiding van veeziekten te voorkomen. Of het zal lukken zo'n konvooi veewagens vanuit Zeeland naar Utrecht te laten rijden, was gisteren volgens L. Harte uit Kerkwerve, woord voerder van de Zeeuwse vee handelaren, nog niet duidelijk. Zeeland telt ongeveer 35 bedrij ven die zich met veehandel be zighouden. Volgens Harte zal er in elk geval een ruime Zeeuwse vertegenwoordiging in Utrecht zijn. De veehandel, zo verzekert Har te, heeft zeer zeker begrip voor de opvatting van Brinkhorst dat alle zeilen moeten worden bij gezet om in de toekomst eventu ele verspreiding van veeziekten via veemarkten te voorkomen. Eisen als vloeistofdichte vloe ren en wanden en gescheiden aanvoer en behandeling van de verschillende soorten vee wor den dan ook zeer toegejuicht. Met de voorwaarde dat het vee dat op een veemarkt wordt ver handeld, uitsluitend richting slachthuis mag gaan, heeft de veehandel veel minder op. Har te: „We vinden dat op een vee markt ook dieren moeten kun nen worden aangevoerd die weer naar een boerderij gaan." Advertentie Wij richten kantoren in iM Noordzandstraal 6 Ycrsckc tel. (0113) 57 29 07 fax (0113) 57 38 73 Advertentie De Temeuzense kinderboer derij is voor Damien van vijf een nooit vervelend oord van vermaak. Wanneer hij bij opa en oma komt, wordt een be zoekje aan het nabijgelegen park met onverholen onge duld afgewacht. Alle beestjes en beesten die er hun onder komen vinden worden einde loos bekeken, geaaid en ver wend met boterhammen en eigenhandig geplukte bosjes gras. Inmiddels beschouwt het manneke zich als een onver valste kenner van de levende have. Met de bravoure van de wijs- geworden oudere broer wees hij zijn zusje op de pracht van heer pauw, die in al zijn pracht paradeerde over het erf. Waarom heeft die dan niet zulke mooi veren, vroeg zus, wijzend op de zoveel beschei dener gekleurde mevrouw pauw die achteraan drentel de. Oh, onderwees Damien. „Die is al uitgebloeid." ifnnrAb van der Sluis 111SSINGEN - Bij een ramp Dieteen ammoniaktanker voor de kust van de gemeente Veere binnen 1800 doden en gewon- jen vallen. Een explosie in een LPG-tanker treft direct 235 rensen. Dat blijkt uit een studie ran de Veerse brandweercom- aandant A. Willemstein naar de effecten van het transport van revaarlijke stoffen over de Wes- ferschelde. Op een zomerse dag, «aarbij veel mensen op het slrand liggen, kan het aantal slachtoffers duizenden hoger uitvallen. De Westerschelde is de drukst bevaren rivier ter wereld. LPG wordt bijna dagelijks vervoerd. In het kader van zijn studie hoofdbrandmeester onderzocht Willemstein de effecten van on gevallen met ammoniak en LPG. Door het Oostgat, de vaar geul die dicht onder de kust van de gemeente Veere loopt, mogen ammonia ktankers varen met maximaal 7500 kubieke meter inhoud. LPG-schepen mogen een inhoud hebben van 15.000 kubieke meter. Grotere schepen zijn verplicht door de Scheux/- Wielingen de Westerschelde op en af te varen. KAPELLE - Minister Pronk (VR0M) geeft de Nederlands- Britse zadenproducent Advan- (a bij nader inzien toch geen vergunning voor de teelt van ge netisch gemanipuleerde suiker- Bieten en koolzaad. Welinge lichte bronnen melden gisteren dathij het eens is met tegenstan ders van genetische manipula tie. Volgens milieuorganisatie Greenpeace houdt de teelt risi- w'sin voor mens en milieu. Fandaag zou bij de Raad van State een zaak van Greenpeace legen de overheid dienen. In een brief aan de voorzitter van de Raad an State schreef Pronk gisteren dat hij van de vergun- i mngen afziet. De Raad van Sta le had de vergunningen in no vember geschorst omdat de patsen van de proefvelden at precies genoeg waren om schreven. zijn brief blijft Pronk vaag uverzijn motivering. Maar offi cieel beleid is dat de overheid proeven met antibiotica-resis- tente genen niet toestaat. Daarvan is hier sprake. Demilieubeweging is fel gekant 'cgenproeven met genetisch ge manipuleerde gewassen. Greenpeace is bang dat proef den aanpalende velden be smetten. Genetische vervuiling kan volgens Greenpeace ver gaande gevolgen hebben. Advanta wacht met een reactie tot na de behandeling van het beroep. Het bedrijf vraagt zich af of Pronk de vergunningen zo maar kan intrekken. „Pronk had ze al verleend. De Raad van State heeft ze alleen maar ge schorst", zegt een woordvoer der. De koolzaadvelden waren gepland in de gemeente Rei- merswaal, de suikerbieten zou den in negen provincies worden geteeld. Zeeland was één van die negen provincies. Het zou gaan om experimenten met sui- kerbietplanten die resistent zijn tegen een bestrijdingsmiddel. Pronk ziet ook af van een ver gunning aan het Leidse bedrijf Mogen voor veldproeven met genetisch gemanipuleerde schimmelresistente aardappel planten. Pronk neemt later deze maand een besluit over een nieuwe ver gunning voor aardappelzet- meelconcern Avebe. Dat wil doorgaan met de teelt van gene tisch gemanipuleerde aardap pelen. Pronk beëindigde de ou de vergunning in 1998. Ook Avebe kan een nieuwe vergun ning nu wel vergeten, meldden Haagse bronnen. ANP/GPD Willemstein gaat in zijn scriptie uit van twee denkbeeldige ram pen. Bij een ontploffing van een LPG-tank ontstaat een padde stoelachtige gaswolk en vaak ook brand. Over een lengte van 1800 meter ontstaat vuur. Twee- honderdvijfendertig mensen kunnen brandwonden oplopen. Om het vuur te bestrijden, zijn maar liefst 36 blus wagens no dig. De gemeente Veere heeft ze ven auto's, maar kan bij calami teiten de hulp inroepen van andere korpsen en de regionale brandweer uit Zeeland, Zuid- Holland en Brabant. Een ammoniakwolk kan op een normale dag 1800 mensen tref fen. Zij kunnen last krijgen van huidirritaties en ademhalings moeilijkheden. Afhankelijk van de windrichting moet in een ge bied van 75 vierkante kilometer worden gemeten. Nog eens dui zend mensen en vierhonderd hulpverleners moeten ontsmet worden. „De cijfers maakten ook op mij indruk", zegt Wil lemstein, „ondanks het feit dat ik in het vak zit. Ammoniak is een toxisch gas, wat de mens maar in geringe mate kan ver dragen. In de zomer is de kust strook van Veere helemaal vol. We hebben dan 120.000 gasten over de vloer. Je moet er niet aan denken dat er dan wat gebeurt." Maatramp Het ministerie van Binnenland se Zaken heeft de regionale brandweerkorpsen in het land gevraagd risico-inventarisaties te maken met daaraan gekop peld de effecten in het project Maatramp. Eind dit jaar moet de studie voor de hele provincie klaar zijn. Willemstein nam door zijn studie het vervoer van gevaarlijke stoffen voor zijn re kening. ,,In het project Maat ramp krijg je klip en klaar in beeld wat de gevolgen zijn als er iets gebeurt. Deze cijfers spre ken tot de verbeelding." Volgens Willemstein kunnen de effecten van een ramp met een LPG- of ammoniaktanker be perkt worden. Er kan bijvoor beeld een overslagstation voor ammoniak gebouwd worden in de Noordzee. Pijpleidingen zou den de vloeistof dan aan land brengen. Het Oostgat kan afge sloten worden voor het trans- port van gevaarlijke stoffen. Sommige schepen, ook die met gevaarlijke stoffen, zijn vrijge steld voor het nemen van een loods aan boord. Invoering van een honderd procent loods- plicht verkleint het risico op een ramp. België en Nederland zou den afspraken moeten maken over het vervoer van gevaarlijke stoffen bij dichte mist. De Veerse commandant vindt dat de brandweer nauwer be trokken moet worden bij het maken van allerlei plannen. Als in Vlissingen een bouwver gunning wordt aangevraagd, wordt gekeken naar de risico contour Westerschelde. Maar dat drie kilometer verderop dui zenden mensen op het strand liggen speelt geen enkele rol in streek- of bestemmingsplan nen. We hebben jaren achter ons liggen van klussen klaren. Men belde vroeger 112 en wij kwa men. Wij zijn ons steeds meer bewust geworden van onze plicht om zaken bij bestuurders inzichtelijk te maken. Als je maatregelen neemt, bijvoor beeld door het Oostgat af te slui ten, boekje meteen winst." Blauwdruk Volgens Willemstein kan zijn studie dienen als blauwdruk voor andere gemeenten die aan de Westerschelde liggen. Het is de taak van de gemeentebestu ren te bepalen wat zij vervol gens doen met de uitkomsten. :oorRichard Hoving IDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad heeft gro te twijfels bij het nieuwe par keerbeleid dat volgend jaar moet worden ingevoerd. Vol gens meerdere fracties zijn de bewoners van de binnenstad na Ijanuari 2002 slechter af. Ben W willen het betaald par keren in de binnenstad uitbrei den. Het onderscheid tussen rergunning- en betaald parke- •■eii vervalt. Vergunninghouders betalende bezoekers zijn dan •P dezelfde plaatsen aangewe zen CDA'er H. Kool-Blokland *as niet gelukkig met het 'ko zijn dat door het college uit de Jfigehoed was getoverd'. „Voor bgzoekers van de stad is het nieuwe beleid een verbetering, "laar voor de bewoners van de binnenstad een verslechtering." B.Wild (AOV/Unie55+) merkte op dat vergunninghouders een parkeerkaart moeten dopen, zonder dat ze zeker zijn vaneen plaats. Voor B. Leijnse van Leefbaar Middelburg was ad onaanvaardbaar dat de be woners de dupe worden. „Ik zal anjn fractie adviseren tegen het voorstel te stemmen." PvdA en WD waren niet overtuigd van nut en no'odzaak van het uit breiden van het betaald parke- en maakten een voorbe- noud. Autoluw Volgens diverse fracties was het nieuwe beleid ook in strijd met net streven om de binnenstad autoluwte maken. Door bezoe kers meer parkeerplaatsen in de s'ad aan te bieden neemt het verkeer toe, hielden ze wethou- RDSWIJK - Met een aantal e*emplaren van de nieuwe cd ^.lof, Oog in Oog, is een fout- K gemaakt. De live-cd is een rerbetoon aan drummer Chris Motte, die in maart bij een ver keersongeval om het leven wam. Een onbekend aantal exempla- ^n!?.n cd blijkt juist de foto an Götte op het inlegvel te mis ère De cd kan alleen via inter- tworden besteld. Iedereen die ^g in Oog heeft aangeschaft, binnenkort een e-mail ver achten waarin staat hoe een •jeuw Inlegvel, indien nodig, «n worden aangevraagd. der L. Luitwieler (infrastruc tuur) voor. Door het onder scheid tussen parkeerplaatsen op te heffen komt volgens het college een einde aan de ondui delijkheid rond parkeren in de binnenstad. Na 1 januari kan een automobilist op elke vrije plaats staan.Het nieuwe par keerbeleid leidde de afgelopen weken tot een storm van protest. Ruim 150 bewoners maakten bezwaar tegen de voorgenomen wijziging. Drie bewoners licht ten hun kritiek gisteravond mondeling toe. Volgens voorzitter H. Overduin van de wijkverenigmg de 28e Wijk zet de gemeente de klok 25 jaar terug. De wijkvereniging werd in 1976 opgericht om de parkeeroverlast in de buurt te gen te gaan. In goed overleg met de gemeente is dat gelukt, legde Overduin uit. Het nieuwe par keerbeleid leidt opnieuw tot problemen, voorspelde hij. In de 28e wijk mogen nu enkel bewo ners met een vergunning parke ren. Na 1 januari volgend jaar kunnen ook bezoekers in de wijk terecht. „Een gemeentebe stuur dat het vizier op 2030 heeft gericht, kan nooit het voornemen hebben het oude centrum qua verkeer en parke ren in een situatie van vóór 1976 te manoeuvreren." De gemeen teraad neemt maandag 25 juni een besluit. ARNEMUIDEN - De dienst Stadsbeheer van de gemeente Middelburg is gisteren begonnen met de herinrichting van de Markt in Arnemui den. Het werk moet aan het eind van de week klaar zijn. Twee jaar lang drongen de vrijwilligers van de wijkbeheergroep Arnemuiden aan op een ge scheiden in- en uitrit voor de Markt. Onlangs gaf de gemeente toe. De inrit komt aan de Noordstraat te liggen. De uitgang van de par keerplaats wordt aan de kant van Langstraat aangelegd. Om te voorkomen dat automobilisten de Markt via de inrit verlaten, wordt op de Noordstraat eenrichtingverkeer ingesteld. foto Lex de Meester door Piet Kleemans ZIERIKZEE - Met een GPS-systeera is het gemakkelijk. Eén druk op de knop en je weet waar je bent. Eeuwen geleden ge bruikten schippers kustprof ielen om hun positie te bepalen en hun koers uit te zet ten. Voor Zierikzeeënaar Frans Beekman zijn deze voorlopers van de zeekaarten een historische informatiebron voor zijn nog te verschijnen proefschrift over de Kop van Schouwen. Op het eerste gezicht lijken de kustpro- fielen nagetekende luchtfoto's en dat is niet eens zo ver naast de waarheid. Beek man: „Want feitelijk zie je wat je toen vanuit de mast van een schip zag. Je ziet het land zoals de zeelieden het vanaf het water waarnamen en dat maakt die kust- profielen zo bijzonder." 'Wolzak in zicht! We zijn vlakbij het Gat van Brouwershaven'. Zo kan in 1558 de kreet vanuit het kraaiennest van een handelsschip hebben geklonken. Want kustprofielen bestonden uit illustratie én tekst. Wat te zien was op het plaatje werd benoemd in de tekst. Een duintop die gelijkenis vertoonde met een zak wol, kreeg de naam wolzak. Een in de zon schitterende duintop werd 'blenk' genoemd en samen met het gete kende silhouet van kerktorens en 'kapen' (houten torens) op het land, gaf dat de schipper de benodigde aanwijzingen voor zijn positie. Kustprofielen en zeekaarten waren kost baar. Beekman: „Het maken ervan kostte een paar jaar en ze boden belangrijke in formatie voor handelsschepen. De geu len en zandbanken stonden erop ingete kend, dus met een goed kustprofiel kon je strandingen voorkomen. Daarom waren de kustprofielen niet alleen voor de han del belangrijk, maar gaf het ook strategi sche voordelen. En voor sommigen was een mooie atlas vol kustprofielen een sta- Met een goed kustprofiel kon je strandingen voorkomen. tussymbool." Lucas Janszn Waghenaer was de eerste die in 1583 onder meer op basis van kustprofielen zeekaarten maakte en die bundelde in zijn Spieghel der Zeevaerdt. De Hollander was een autoriteit op dat gebied. De Engelsen noemden elke zee kaart uit die tijd een 'waggoner'. Willem Jansz Blaeu ging in 1623 een stapje ver der door kustprofielen en kaarten met el kaar te combineren. Wat Zeeuwse kustprofielen nog zeldza mer maakt dan andere, is het feit dat de tot dan bloeiende handelssteden Zierik- foto Marijke Folkertsma zee en Brouwershaven na de Tachtigjari ge Oorlog steeds minder belangrijk wer den. Beekman: „Dus werd gestopt met het maken van profielen van de kust van Zeeland en verschenen steeds meer kust profielen en kaarten van de Maasmond richting Rotterdam."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 11