PMVMCfj i E IE El E q ij u it if éi r Poetin bepleit Balkanconferentie Man slijpt Politieoptreden tegen Bosnisch „ummer: m Jorritsma accepteert overname KPN door buitenlands bedrijf lerste ontmoeting tussen staatshoofden Rusland en VS verloopt soepel Oud-koning Bulgarije aan kop in rerkiezingen Jesaja in bloemen Homofilie verdeelt EO-jeugd Hoofdprijs korfballer Harting poot onder r f kunst door gezin schokt Vogelwaarde Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Weg met hindernissen Nieuwe gevallen varkenspest Dubbeldam wint in Aken Onzomers Zwaar bewolkt en geleidelijk minder buien. Straffe noordwester, kracht 5 tot 6 Middagtemperatuur rond 15 graden. j4e jaargang no. 142 aandag 18 juni 2001 sse nummers 2,00 •S* internet: www.pzc.nl isnonze redactie buitenland PRISTINA - De Russische resident Poetin heeft zijn oegoslavische ambtge noot Kostunica een plan oorgelegd voor een regio nale conferentie over het toorraalige Joegoslavië. Paann zou de onschendbaar heid van de grenzen en de terri toriale integriteit van landen in regio moeten worden bena- jnikt. Ook de rechten van min derheden dienen tijdens de bij enkomst te worden geregeld, poetin bezocht gisteren de Rus- piche KFOR-troepen in Koso- ro. Hij deed dat vanuit Belgra- jo, waar hij zaterdagavond iankwam voor een werkbezoek Eerder op de dag had Poetin in voor het eerst een ont- met de Amerikaanse Bush. Poetins uit- Kosovo werd uit vei- ïgheidsoverwegingen pas op laatste moment aangekon- Egd. De Russische minister van yjjtenlandse Zaken Ivanov en Egerstafchef Kvasjnin verge elden Poetin. Voor hij naar losovo vertrok, voerde Poetin imorgens overleg met de Joe- jjslavische president Kostuni- j. Rusland wil dat KFOR meer Rrk maakt van de ontwape- mg van etnisch-Albanese ex- ^aisten in Kosovo. Poetin en tonica gaven etnisch-Alba- 'terroristen' de schuld van K instabiliteit in Macedonië en Kosovo. Poetin en Kostunica bekriti seren de Navo en het VN-be- stourin Kosovo, omdat die VN- isoluties met betrekking tot de territoriale integriteit van Joe- gcdavië en de rechten van de anonze redactie buitenland ÖFIA - De partij van de voor- lalige Bulgaarse koning Sime- oüheeft volgens opiniepeilin- en een grote overwinning ehaald bij de gisteren gehou- en parlementsverkiezingen, partij van de door de com- afgezette vorst is twee geleden opgericht. ilgens vier peilingen die wer- !ngehouden onder kiezers bij stemlokalen had de Nationa- Bevveging voor Simeon II tus- nde 42,1 en 43,6 procent van 'stemmen behaald. Ongeveer 'procent van de 6,3 miljoen emgerechtigden heeft zijn em uitgebracht. e conservatieve regerende DF-partij van premier Ivan astov blij ft steken op tussen de en 22,2 procent van de en de Socialistische komt niet verder dan tus- ede 17 en 19 procent. De defi- tieve uitslag is naar verwach- donderdag bekend. de peilingen kloppenhoudt in dat de partij van Simeon Saksen Coburg-Gotha on- 107 van de 240 zetels ijgt in het parlement. De UDF ijgt er vijftig en de socialisten geveer 45 en de MRF vijftien, neon had gezegd dat als zijn dij de absolute meerderheid u halen hij beschikbaar was 'Premier. Hij zou dan geschie- nis schrijven door als eerste -monarch in Oost-Europa e comeback aan de top te ma- Ma te zijn verdreven doorde mmunisten. van Simeon lieten blijken te streven naar coalitie met de regerende dij van premier Kostov, on- mts de felle campagne die de voerde tegen de ex-ko- waarbij hij voor 'charla- werd uitgemaakt. oalitie sprak Simeon zich gisteren voor de vorming van 'een co- tie met alle partijen die onze sisideeën delen voor de be kering van economische »ei en toetreding tot de Navo'. neon was wegens juridische dakels niet zelf verkiesbaar 3r het parlement. Simeon M in 1943 op 6-jarige leef- iop de troon. In 1946 werd hij de communisten afgezet, arhij deed geen afstand van .RTR/ANP/AFP Servische minderheid in de pro vincie niet goed ten uitvoer zou den brengen. Volgens Kostunica is de hele regio gedestabiliseerd door 'verkeerde maatregelen' van de internationale gemeen schap. In een kasteel bij de Slo veense hoofdstad Ljubljana sprak Poetin zaterdag ruim twee uur met Bush. Belangrijk ste onderwerp van gesprek wa ren het anti-raketschild en de door Rusland gevreesde uitbrei ding van de Navo in oostelijke richting. Volgens Bush had Poe tin zich 'verrassend ontvanke lijk' getoond voor het idee van een anti-raketschild. Met name zou hij de noodzaak hebben in gezien van onderzoek dat een schending zou kunnen beteke nen van het in 1972 door de VS en de toenmalige Sovjet-Unie gesloten ABM-verdrag. „Niets werd direct van de hand gewezen", zei Bush. Poetin had het over de mogelijkheid van 'een zeer constructieve ontwik keling' met betrekking tot het ABM-verdrag. ,,Ek denk dat we tot een gezamenlijke aanpak kunnen komen." Poetin zei wel dat de VS hun be trekkingen met Rusland op het spel zouden zetten, als ze het ra- ketschild zonder goed overleg met andere landen doorzetten. Opmerkelijk genoeg weigerde hij letterlijk te zeggen dat Rus land tegen een Amerikaans ra- MIDDELBURG - Een 54-jarige man uit Den Haag heeft zater dagmiddag omstreeks half vijf een kunstwerk in de Lange Delft in Middelburg met een slijptol vernield. De man had de achterpoot van een 'ligstoel met daarin een vrouw' bijna doorgeslepen. Hij werd aangëhouden wegens ver nieling en kreeg een dagvaar ding uitgereikt. De politie kon niet zeggen waar om de Hagenaar het beeld te lijf was gegaan. door Barend Pelgrim VOGELWAARDE - Het dorp Vogelwaarde is geschokt over het optreden door de Kinderbe scherming, de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND) en de politie. Zaterdag werd het Bos nische gezin Alemic met groot machtsvertoon uit hun woning aan de Azaleastraat gehaald. Volgens de autoriteiten vorm den de Bosniërs een gevaar voor zichzelf en voor hun omgeving. Alija Alemic (34) was begin deze maand in hongerstaking gegaan uit protest tegen de afwijzing van zijn asielaanvraag. Zater dagochtend rond negen uur meldde de Kinderbescherming zich aan de voordeur van de fa milie AlemicOp last van de kin derrechter werden de twee kin deren, zeven en negen jaar oud, meegenomen. Buren vermoeden dat de kinderen onder valse voorwendselen het huis zijn uit gelokt, want nadat de kinderbe scherming vertrokken was met de twee, kwamen de ouders in GENZANO - Een kunstenaar werkt in de hoofdstraat van Genzano, ten zuiden van Ro me, aan een paneel met bloemen, waarop de 'Profeet Jesaja' wordt afgebeeld. Het is een van de versieringen die de inwoners elk jaar maken van bloembladeren. De versieringen maken al meer dan tweehonderd jaar deel uit van het Corpus Domini-festival, het feest van het li chaam van Christus. foto Alessia Pierdomenico/RTR paniek de stra'at op, luid roe pend om hun kinderen. Ruim een uur later werden Alija Ale mic en zijn vrouw Dana onder politiebegeleiding geboeid naar buiten gebracht en in afzonder lijke auto's afgevoerd. Omwonenden spreken een dag later schande van de wijze waarop de mensen uit hun huis zijn gehaald. De hele straat was er getuige van hoe een indruk wekkende hoeveelheid agenten eraan te pas kwam om het gezin te arresteren. Een overbuur vrouw vertelt met trillende stem hoe verschrikkelijk het optre den van politie en IND was. De hele buurt was hermetisch afge- grendeld en op iedere straat hoek waren agenten geposteerd. „Het is belachelijk. Ze liepen nota bene met kogelvrije vesten rond, terwijl die mensen geen vlieg kwaad deden." Nadat de kinderen weggevoerd waren, werd er in de woning van het Bosnische gezin uitgebreid onderhandeld. Toen dit geen re sultaat opleverde, trokken ne gen politiemensen naar binnen. Eerst werd de door zijn honger staking zichtbaar verzwakte Alemic met de handen geboeid op de rug weggebracht; dat sce nario herhaalde zich even later voor zijn vrouw Dana. In afzon derlijke auto's werden ze afge voerd. Een buurvrouw: „Nie mand had hier last van die mensen. Ik heb een agent nog gevraagd waar ze mee bezig wa ren, maar die antwoordde dat ik me er niet mee moest bemoei en." De overbuurvrouw hekelt het Nederlandse asielbeleid. „Het is een schande dat ze die mensen nu al zeven jaar aan het lijntje houden en steeds maar hoop ge ven. Het is altijd een beetje de ver-van-je-bed-show, maar nu weten we wel beter." Veel onbe grip is er over de aanpak van de kinderbescherming. Een be woonster vermoedt dat ze zater- ketschild is. Wel noemde hij het ABM-verdrag 'de hoeksteen van de moderne architectuur van de internationale veilig heid'. Bush liet zich na afloop van het overleg opvallend lovend uit over zijn Russische ambtge noot, die hij 'een familieman, een patriot' noemde. AP Jeroen Dubbeldam heeft het CHIO van Aken ge wonnen, een van de meest prestigieuze wedstrijden in de springsport ter we reld. De Twent behaalde het succes met De Sjiem, het paard waarmee hij vo rig jaar in Syd ney olympisch to' kampioen werd. L T- - Twee minuten voor tijd wist Roel Harting het zeker. De Ne derlandse veldkorfbaltitel was voor zijn ploeg Blauw Wit bin nen. De geboren Goesenaar draaide naar het pu- bliek, deed zijn mouw omhoog en toonde zijn spier- i j ballen. 1 radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17 en 18. PUNTA DEL ESTE - Auto's rijdendoor het uit de Atlantische Oceaan opgespatte schuim in de haven van Punta Del Este in Uruguay. Het Zuid-Amerikaanse land kampte af gelopen weekeinde met hevige stoimen. Daarbij werden windsnelheden bereikt van 120 kilometer per uur. foto Martin Rodriguez/RTR dagochtend van hun bed zijn ge licht en zonder medeweten van de ouders zijn weggehaald. „Het is geen wonder dat die mensen overstuur zijn. Die man stond op straat om zijn kinderen te roepen. Dana vertelde me de ze week dat ze al bang was dat dit zou gebeuren." Arrestatiebevel Woordvoerder J. van Mourick van de politie zegt dat er inge grepen is op verzoek van de IND, die een arrestatiebevel hadden voor de Alemicen. Van Mourick: „Die mensen verkeer den in een dusdanige psychi sche toestand dat ze een gevaar vormden, zowel voor zichzelf als voor anderen. Ze zijn meege nomen en zullen behandeling ontvangen. Er heeft zich helaas een opeenstapeling van proble men voorgedaan, vooral met de hongerstaking van de heer Ale mic." Het is niet bekend waar het gezin zich op dit moment be vindt. De IND was gisteren niet voor commentaar bereikbaar. Swissair Group staakt omstreden vervoer Congo BRUSSEL - De Belgische lucht vaartmaatschappij Sabena en het Zwitserse Swissair, beide onderdeel van de Swissair Group, vervoeren voorlopig geen coltan en soortgelijke mineralen uit Congo meer. Aanleiding is de politieke dis cussie over dit transport, aldus een woordvoerder van Sabena. Coltan wordt volgens een rap port van de Verenigde Naties ge bruikt om de oorlog in Oost- Congo en buurlanden te finan cieren. Het erts wordt onder meer verwerkt in mobiele tele foontoestellen. AiVP/BeZga door Jaco van Lambalgen DEN HAAG - Minister van Eco nomische Zaken Jorritsma ver wacht dat KPN in buitenlandse handen overgaat. Ze heeft daar geen bezwaren tegen. Zij wees erop dat KPN een klei ne speler is op de Europese markt. „Het zou aardig zijn als het hoofdkwartier in Nederland zou blijven, maar we moeten dat niet tot heiligheid verheffen. Dat Oranjegevoel zegt mij niet zoveel." Jorritsma vindt het aandeel KPN, waarvan de Staat der Nederlanden 35,7 procent in bezit heeft, veel te laag gewaar deerd. „Ik heb sterk de indruk dat KPN te laag is aangeslagen. Dat is lastig voor het bedrijf", aldus Jorritsma gisteren in het Radio-1 Journaal. De minister mengt zich daar mee in de discussie over de 'fai re' waarde van KPN, dat de af gelopen weken de helft van zijn koers is kwijt geraakt en sinds maart vorig j aar nog minder dan eentiende van zijn beurswaarde over heeft. Sommige financieel-analisten vinden dat KPN zichzelf door hoge schulden te maken voor UMTS-licenties en overnames in een dermate onzekere positie heeft gemanoeuvreerd, dat de huidige koers van iets boven 6 euro gerechtvaardigd is. Ande ren vinden KPN vooral het slachtoffer van irrationeel sen timent, aangewakkerd door speculerende aandelenfondsen. Door de koersval is het staats belang nog maar ongeveer 7 miljard gulden waard, tegen meer dan 80 miljard vorig jaar. Jorritsma zei een rotsvast ver trouwen te hebben in KPN. „Ik ben ervan overtuigd dat KPN dit zal overleven." GPD (Advertentie) naam:noteert u mij voor een proefabonnement van voorletters:m/v 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig straat:nr.toestemming voor auto matische incasso van postcode:onderstaand rekening nummer (proef geldt plaats:eenmalig binnen zes maanden) telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe m afschrijving van mijn (post)bankrekening- handtekening: 8 713214 000002 noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: D per maand met automatische incasso 39,45) c per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Christelijke jongeren hebben uiteenlopende meningen over homoseksualiteit. Dat bleek zaterdag op de EO-jon- gerendag in de Amsterdam Arena, die door tiendui- A zenden jongeren werd bezocht. Drie dagen na de uitbraak van varkenspest in Spanje zijn dit weekeinde enkele nieuwe gevallen vastgesteld. De getroffen boerderijen liggen op zo'n 40 kilometer van de plaats in de provincie Lerida waar woensdag de eerste be- smettingen waren vastgesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1