Terneuzen overlegt over bioscoop PZC Die omstuimige zee heb ik wel drie keer opnieuw geschilderd Dijkstraat klaagt over bouwverkeer PZC lintwerpen stelt theaterproducent Allaert ultimatum Wijkvereniging vindt dat Sas zelf ook dorpsraad nodig heeft ,25 Exploitant Koning van Engeland heeft drie locaties bij centrum op oog Hulst zoekt locatie voor woonwagens li frfiiii iniiiiiiiniit°~ - !mm Symposium over Westerschelde Bus Vlissingen rijdt andere route Dirigenten kinderkoor op cursus Zeelandbrug gestremd Goese katten eten vergif Old-timerrit Oostburg schudt op haar grondvesten! zaterdag 16 juni 2001 rjnor Barend Pelgrim TERNEUZEN - Terneuzen krijgt zo goed als zeker een nieuwe bioscoop in de binnen stad. Het cinemaconcern Merral Theaters is met de gemeente in overleg over de bouw van een complex met vier zalen. Woord voerder K. van Steen van Merral zegt dat er in de komende maan den duidelijkheid komt over het project. De gemeenteraad van Terneu zen heeft de wens voor een film- HULST - De gemeente Hulst is op zoek naar een locatie voor een nieuw woonwagencentrum. Voornegen gezinnen, die nu nog op centrum De Rape wonen, is geen plaats op het nieuw cen trum in plan Groote Kreek. Hulst is van zins daar vijftien plaatsen aan te leggen. Ook komt er een extra stand plaats aan het Woestijneplein in Clinge. De totale kosten bedra gen bijna twee miljoen gulden. Voor de vijftien standplaatsen in Groote Kreek heeft de ge meente al veertien kandidaten, afkomstig van De Rape. Voor het Woestijneplein heeft zich één persoon gemeld. Zodra meerdere gezinnen van De Rape aangeven naar Clinge te willen, de gemeente daar nieuwe standplaatsen voor moeten rreeren. De totale investering voor Groote Kreek bedraagt ruim 1,7 miljoen gulden, de aanleg van destandplaats in Clinge kost af gerond 23 0.000 gulden. In totaal ontvangt de gemeente ruim 11 miljoen gulden aan Rijks- en provinciale subsidies. De subsi dies hebben betrekking op de saneringsbijdrage van De Rape. Voor de gemeente rest een be drag van ruim acht ton. De gemeente verwacht dat de standplaatsen dit jaar nog niet ingebruik worden genomen. theater jaren geleden vastge legd in het beleidsplan. Onlangs bleek uit een door de gemeente gehouden enquête dat de Ter- neuzense jeugd een bioscoop bovenaan het verlanglijstje van ontbrekende voorzieningen heeft staan. De afgelopen jaren zaten de onderhandelingen over de komst van een bioscoopcom plex echter in het slop, omdat Terneuzen met handen en voe ten gebonden was aan een con currentiebeding met de Hulster bioscoopexploitant Cattoir. Onlangs werd het bedrijf van Cattoir echter overgenomen door Merral en dat concern heeft de gesprekken met de ge meente weer heropend. Woord voerder Van Steen bevestigt dit niet alleen, maar zegt tevens dat de markt rijp is voor de realisa tie van een commercieel film theater in Terneuzen. ,,De markt is nu goed om investerin gen te doen: de banken zien brood in bioscopen, het bezoek is toegenomen en de filmlief hebber in Zeeuws-Vlaanderen heeft duidelijk behoefte aan vier extra zalen." Van Steen verwijst hiermee naar bioscoop De Koning van Engeland in Hulst, een complex met acht zalen. Merral beoogt dit aantal uit te breiden, maar dat hoeft volgens Van Steen niet noodzakelijk in Hulst te gebeu ren. Hij wijst er voorts op dat de Zeeuws-Vlaamse regio door het beperkte aantal zalen op dit ogenblik verstoken blijft van een hoop filmtitels. Vijfenzestig procent van de nieuwe releases bereikt hierdoor de zalen in de regio niet. „Verder is Terneuzen als stad toe aan een bioscoop, zeker als je het omliggende ver zorgingsgebied in ogenschouw neemt", vindt Van Steen. Merral voert op het moment ge sprekken met wethouder K. van der Hoofd (VROM) over de mo gelijkheden in Terneuzen. Deze laatste verheelt niet dat Terneu zen een bioscoopcomplex met open armen zal verwelkomen en dat er al gedacht wordt over een locatie. Voorts maakt Van der Hoofd er geen geheim van dat het de wens is om een dergelijke voorziening bij voorkeur in het stadscentrum te huisvesten. De wethouder stelt dat een stek in de buurt, of zelfs op de Axelse- dam, niet aan de orde is, en van het voormalige De Hoop-terrein aan de Kennedylaari kan ook geen sprake zijn. Dat standpunt wordt gedeeld door exploitant Merral. Van Steen: „Er zijn twee tot drie potentiële locaties, waar ik echter niet te veel op in wil gaan. Maar wij zijn niet in voor een zogenaamde weide- bioscoop (een megatheater aan de stadsrand -red)." MBSfe. 8HWöïBI0iSrS^SS: iii De bouw van het Terneuzense theater brengt veel zwaar verkeer in de Dijkstraat. foto Charles Strijd door René van Stee TERNEUZEN - Bewoners en ondernemers in de Dijkstraat in Terneuzen zijn de over last van aan- en afrijdende vrachtwagens in hun straat meer dan zat. De trucks laden en lossen bouw- en andere materialen aan de achterzijde van het nieuwe theater. Sinds de bouw van de schouwburg is begonnen, wordt tegen de afspraken in voortdurend gebruik gemaakt van de Dijkstraat. Eigenaar Q. Wu van Chinees-Indisch res taurant De Lange Muur zegt al veel schade te hebben ondervonden van het voorbij den derende bouwverkeer.,De etalageruit is ge barsten en in de muren zitten overal scheu ren. Ook de bestrating is volledig vernield. Die is inmiddels al twee keer opnieuw ge legd, één keer vier maanden terug en één keer ruim een jaar geleden", aldus Wu. Hij benadrukt dat veel andere omwonenden in hetzelfde schuitje zitten. Over een schadebedrag kan Wu geen uit spraak doen. Zeker is wel dat alleen een nieuwe etalageruit ruim tweeduizend gul den kost. Nu de intensiteit van het zwaar- verkeer in zijn straat is afgenomen van circa acht naar twee vrachtauto's per dag, hoopt Wu dat de schade tot het huidige niveau be perkt blijft. De restauranthouder wacht al zes weken op een schade-expert die namens de bouwcombinatie BAM-Sprangers bij hem zou langskomen. Werkvoorbereider R. Verhelst van de thea terbouwer is onbekend met dit laatste ver haal. Een schade-opname is volgens hem nu ook niet aan de orde, omdat het theater nog niet klaar is en tussentijdse reparaties wei nig nut zouden hebben. „Omdat het pand van Wu vooraf is geïnspecteerd, komt even tuele schade vanzelf aan het licht. En mocht dat onze schuld zijn, dankomen we met pas sende maatregelen", licht Verhelst toe. Verhelst betwijfelt overigens of de ontstane schade is veroorzaakt door bouwverkeer. Volgens hem kunnen alleen de rapporten van de schade-expei-ts hierover uitsluitsel geven. „In de Dijkstraat rijden al sinds mensen heugenis vrachtauto's om bijvoorbeeld de horeca in de binnenstad te bevooiTaden. Daarnaast komt al jaren wekelijks de vuil nisauto langs", aldus Verhelst. VLISSINGEN - De Taakgroep Westex-schelde, een ovei'legor- gaan van gemeenten en waterschappen, houdt vrijdag 22 juni in Vlissingen een symposium over de toekomst van de Wester schelde. De bijeenkomst is bedoeld als voorzet voor de discus sie over de langetermijnvisie voor het Schelde-estuai'ium die in Nederland na de zomervakantie begint. Vijf sprekei's belichten 's morgens een aantal aspecten van de Westerschelde. Dud-hoogleraar geschiedenis van de interna tionale betrekkingen C. Wels heeft het over Zeeland, Vlaan- deren en de Schelde. De Antwerpse hoogleraar P. Maire be spreekt de natuurfuncties in de Zeeschelde. T. de Gelder van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij be licht de gevolgen van de Habitat- en Vogelrichtlijn voor de Westerschelde. Hoogleraar Europees en internationaal mi lieurecht J. Versehuuien houdt een inleiding over het interna tionale recht en de Westerschelde. J. Strubbe, directeur-gene raal van de Vlaamse administratie waterwegen en zeewezen, geeft zijn visie over een nieuwe samenhang in het Schelde-es- tuarium. 's Middags volgt een debat met leden van de Tweede Kamer. Het symposium in hotel Arion begint om 10 uur. VLISSINGEN - In verband met werkzaamheden aan de Paul Kxugerstraat in Vlissingen zijn de routes van de buslijnen 56, 57 en 58 vanaf 18 juni gewijzigd. De bus naar het station rijdt via de Glacisstraat. De bus naar het centrum zal via de Kas teelstraat rijden. De haltes in de Paul Krugerstraat bij de Sin gel vervallen. Een tijdelijke halte wordt geplaatst in de Van Dishoeckstraat ter hoogte van de Singel. De routewijziging duurt tenminste tot 2 juli. HULST - Vijftien dirigenten van kinderkoren uit Zeeuws- Vlaandei'en en West-Bi'abant bekwamen zich morgen in mu ziekcentrum Baudeloo te Hulst in de xepetitietechniek en het leiden van een kinderkoor: De studiedag is opgezet door de Nederlandse St. Gregiriusvereniging. Onder leiding van mu ziekpedagoog en koordirigent Anton de Kort wei-ken de deel nemers aan een drietal composities. Deze worden aangeleerd de Vlasvlegeltjes uit Koewacht en De Walnoten uit Hulst. In een gezamenlijke presentatie laten deze kindex-koren horen wat er is geleerd. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 25 op dinsdag 26 juni gestremd vooralle verkeer. Tussen 00.00 en 05.00 uur worden onderhoudswerkzaamheden verricht aan de weg en de verliehtingsapparatuur. In de periode wordt ook de laagwerker verplaatst. Hiervoor moet eerst een deel van het wegmeubilair, waaronder de ver- lichtingsmasten en de waarschuwingslichten, worden weg genomen. De verwachting is dat deze in augustus weer wor den teruggeplaatst Tijdens cle stremmingsperiode worden informatieborden ge plaatst. Automobilisten worden met een omleidingsroute verwezen naar de Stox-mvloedkering. In noodgevallen kun nen ambulances de brug wel open. GOES - In de omgeving van de M.A. de Ruijtexiaan en de Trompsti-aat in Goes zijn deze week twee katten vergiftigd. In januari werden vanuit dezelfde omgeving ook al soortgelijke gevallen gemeld. Een buurtonderzoek door de politie leverde destijds niets op. 1 óoorWout Bareman IERNEUZEN - De Vlaamse theaterproducent en -exploi tant Music Hall ligt overhoop met de stad Antwerpen. Het conflict is zo hoog opgelopen dat het schepencollege over weegt de overeenkomst met de producent voor het gebruik van de Stadsschouwburg te verbre ken. Music Hall dient op korte termijn ruim 1,6 miljoen gulden aan achterstallige huur te vol doen. Zoniet, dan neemt het stadsbestuur maatregelen. Theaterproducent Geert Allaei-t van Music Hall - hij noemt zich graag de 'Vlaamse Joop van den Ende' - toonde drie jaar geleden grote belangstelling voor de ex ploitatie van het nieuwe Schel- detheater in Terneuzen. Hij wil- deeen theater bouwen met 1150 stoelen, texwijl de gemeente niet verder wilde gaan dan een grote raai met 700 stoelen. Het ge meentebestuur van Terneuzen redactie zeeuws-vlaanderen Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB terneuzen Tel: (0115) 686000 Fax: (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A, Bareman P' I. F. M.Cappetti LE.Dominicus R-J. G. Pelgrim A.M.van Stee J- F. D. Bakker (sport) sGravenhofplein 4 4561 AJ hulst Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl SvanDoorsselaer R-E. A. Hoonhorst centrale redactie Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl mïrnet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl staakte de onderhandelingen toen bleek dat Allaert al twee jaar in gesprek was met de stad Gent over de exploitatie van een theater in het oude bioscoop complex Capitole in het Zuid park. Dat theater zou een geduchte concurx-ent worden van het Scheldetheater, vreesden B en W, die ook al niet te spreken waren over de steeds opge schroefde financiële eisen van de producent. Uiteindelijk ging Tex-neuzen met de Zeeuws- Vlaamse ondernemer Frans Lievens in zee, die overigens sa menwerking zoekt met theaters in de Vlaamse grensstreek en ook in Gent. Musical In Antwerpen kende Music Hall de afgelopen jaren gx-ote succes sen met de musical Les Miséra- bles en The Phantom of the Ope ra. Aan die succesx-eeks dreigt nu een einde te komen. Volgens schepen Bungeneex-s heeft de stad inmiddels tal van brieven aan producent Allaert gestuurd met het dringende verzoek de achterstallige huur voor zowel de schouwbxxrg als de onder- grondese parkeex-garage te be talen. Allaert staat echter op het standpunt dat de stad hem geld verschuldigd is. Hij claimt een klein miljoen wegens bewezen diensten. Zijn spektakelstuk ken leggen Antwerpen immers geen windeieren, redeneert hij. De eerste jaren van de overeen komst betaalde Allaert hele maal niets aan de stad omdat hij de schouwburg op eigen kosten verfraaide. Het stadscollege dreigt nu de overeenkomst te herzien of zelfs te verbreken. Er zijn al contacten gelegd met an dere producenten, die de plaats van Music Hall zouden kunnen innemen. Capitole Ln Gent is de verbouwing van het Capitole inmiddels in volle gang. Allaert heeft de oude bio scoop en het belendende pand gekocht voor zo'n zeven miljoen gulden, verbouwt het Capitole voor een kleine twintig miljoen en kan rekenen op een jaai'lijkse bijdx-age van de stad van iets meer dan anderhalf miljoen gulden. De helft daarvan is een investe- x-ingsbijdrage, de andere helft is bestemd voor de vijftig dagen die de stad over de nieuwe schouwburg kan beschikken. Oud-schipper Adrie Dane (links) krijgt les van Cees van Langevelde. foto Charles Strijd door Lilian Dominicus SAS VAN GENT - De bewo nersvereniging van de wijk Sint Albert pleit voor oprichting van een dorpsraad iri Sas van Gent. Andere plaatsen die onder de gemeente Sas vallen hebben - afgezien van het buurtschap Zandstraat - allemaal een eigen dorpsraad, maar Sas van Gent zelf mist een vaste club verte genwoordigers. Wethouder R. Noët wil de dis cussie over de toekomstige rol van dox-psraden binnen de nieu we Kanaalzone-gemeente af wachten. Het bestuur van de belangen vereniging schrijft in zijn infor matieblad dat de herindeling ook voor Sint Albert conse quenties heeft. „Als wijkraad kunnen we weinig invloed uit oefenen binnen de nieuwe ge meente", verklaart voorzitter U. Lehmann desgevraagd. „Een dox-psraad kan dat wel. Je kunt natuurlijk wachten met oprich ting tot 2003, als de herindeling een feit is, maar wij denken dat het dan te laat is. Dan zit er een bestuur dat nog geen ex-varing heeft." Binnenkort wil het bestuur in de diverse wijken van Sas van Gent bewoner-s polsen voor deelname aan de dox-psraad. Idealiterzou- den twee vertegenwoordigers per wijk in het dorpsraadbe- stuur plaatsnemen, vindt Leh mann. Wethouder R. Noët van d ege- meente Sas van Gent vindt dat het initiatief van de wijkvereni- ging net iets te vroeg komt. „We weten nog helemaal niet hoe het beleid op dit terrein er in de nieuwe gemeente gaat uitzien", zegt hij. „Sas van Gent kent op dit moment de wijkraad Sint Albex-t en de Welzijnsraad. Maar er is nog niet besloten wat cle rol van de dorpsraden wordt. Wel licht komen er gekozen deelra den. Dat idee is wel eens geop perd." VLISSINGEN - Op de Boule vard Bankert in Vlissingen be gint zaterdag 23 juni de 24e Walcherenrit voor old-timers. Aan de rondx*it doen zestig old timers mee. De Walcherenrit be gint om 9.00 uur vanuit Vlissin gen en rijdt via Koudekerke, Westduin, Zoutelande en West- kapelle naar Domburg. In het centrum van Domburg zijn de auto's tussen 11.45 en 13.15 uur te bekijken. Hierna gaat de rit via Veere, Middelburg en Kou dekerke terug naar Vlissingen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Ze kwamen el kaar regelmatig tegen in een plaatselijk horeca-etablisse- ment. Op een dag vertelde Adrie Dane (62) dat hij weieens iets te kende. Tussen twee 'reisjes' door mocht hij zich graag met potlood en papier terugtrekken in de roef van z'n binnenvaart schip Zeeland. „Laat me maar eens wat van je werk zien", rea- geerde de nestor van de Terneu zense beeldend kunstenaars Cees van Langevelde (68). „Ik zag in één oogopslag dat hij ta lent had. We hebben direct afge sproken dat ik hem les zou geven als hij aan de wal ging." In april 1998 bx-acht Adrie Dane, z'n motoi-spits naar de sloop. Niet lang daarna stond hij op de bovenverdieping van het atelier van Van Langevelde aan De Blokken in Terneuzen voor de ezel. Onwennig. „Want tekenen is nu eenmaal heel iets andex-s dan schilderen", zegt Van Lan gevelde. „Toen ik me tientallen jaren geleden bij m'n leermees ter Pieter de Bodt meldde, riep die direct dat ik m'n potloden moest weggooien. Ik heb gepro beerd Adrie echt te laten schil- deren, maar dat is me niet ge lukt. Ik ontdekte dat hij puur realistisch te werk gaat. Dat hebben de meeste amateux-s die maritiem schilderen. Dan kom je toch dat tekenen weer tegen. Dane met een glimlach: „Soms bij het pietepeuterige af, ja. Als Cees een scïiip schildert is dat deels surrealistisch; bekijk je het van dichtbijdan zijn die pa trijspoorten maar vlekjes. Bij mij zijn het echt pati-ijspoortjes. Cees brengt de zee, het schip en de wolken met elkaar in ver band. Ik kan dat niet. Bij mij is een schip een schip, water is wa ter en lucht is lucht. Ik ben ook niet van plan dat te veranderen. Waarom zou ik; ik ben aan nie mand iets verplicht." De uiterst secure manier waax-- op oud-schipper Dane werkt, komt ook tot uiting in het aantal schildei'ijen dat hij tot nu toe vervaardigde: pxecies zeven. „Zo'n schilderij, zoals dat daar nu op die ezel staat... die onstui mige zee heb ik minstens drie keer opnieuw gedaan, simpel weg omdat het me daarvoor niet aanstond. Ach, ik heb alle tijd... En ik ben trouwens nogal eigen zinnig." Van Langevelde staat hem vooral bij als het gaat om de kleurstelling. „Want dat is het manco van Adrie, die kleuren. Gebruik je de ene dag een be paalde mengvox-m van grijs, dan moet je de volgende dag exact dezelfde kleur gebruiken, an ders wordt het een rommeltje." Steeds maar bootjes op een on stuimige zee. Al eens gedacht aan een fraai stilleven op de wal, of een portretje misschien? Da ne: „Nee, wat zegt een huisje met een paar boompjes me nou? Ik heb laatst wel een protret ge schilderd van m'n kleindochter Anita en dat is aardig gelukt, maar met een schetsboek de na tuur in? Mij niet gezien." Cees van Langevelde: „Weet je waar ik me weieens aan erger? Dat hij niet houdt van vuile handen. Snap je dat nou, van een oud-schipper?" Het werk van beide schilders is op afspraak te zien in het atelier. (Advertentie) Je kan het tot in Keulen horen donderen... (nog 28 weken) Postbus 20 - 4510 AA Breskens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 89