PZC Westelijke N61 blijft tweebaans Amerikanen te gast in opa's molen OPRUIMING 21 Scholieren testen nieuw regenpak Woningtextiel 75% korting Ontslagen leraren de Triangel claimen schade bij bestuur Terneuzen vraagt twee hectare terug van buur Borsele Strafrechtelijk onderzoek naar dood cliënte Arduin Hennekeij denkt aan compromis om tijdrovende procedures te voorkomen Middelburgs college pleit Burgers vrij BOUWMAN Autodieven opgepakt zeeuwse almanak Bediening ZEEUWS-VLAANDEREIM zaterdag 16 juni 2001 yrMauritsSep 5QDDELBURG - Hel Open baar Ministerie (OM) in Middel burg gaat onderzoeken wie schuldig is aan het overlijden van een 44-jarige cliënte van slichting Arduin. Dat is gisteren bekendgemaakt. Het OM zegt 'voldoende aanlei ding' te hebben voor een straf rechtelijk onderzoek. Oriënte rend onderzoek door de politie heeft volgens woordvoerster E. Boot van het OM uitgewezen 'dat iemand schuldig is aan het indicent'. „We gaan nu onder zoeken wie schuldig is." De po litie gaat dat doen. „Het is een verdieping van het eerdere on derzoek." Boot maakte geen details be kend over de bevindingen tot nu toe. In het belang van het verde re onderzoek worden daarover geen mededelingen gedaan. Wanneer het strafrechtelijk on derzoek klaar is, kon zij nog niet zeggen. „Daar is geen termijn voor vastgesteld." De meervoudig gehandicapte vrouw uit Oost-Souburg, die in een woning van Arduin in Mid delburg woonde, overleed vori ge week vrijdag in het Zuider- zeeziekenhuis in Rotterdam. Zij bezweek aan de verwondingen die zij opliep tijdens een te heet bad, daags voor Pinksteren. De medewerker die haar moest wassen, was vergeten de ther mostaatkraan bij te stellen. Die stond hoog omdat het bad vlak daarvoor met heet water was schoongemaakt. De vrouw liep over eenderde deel van haar lichaam ernstige brandwonden op. ftoorHarmen van der Werf lERNEUZEN - Gedeputeerde J.Hennekeij van Verkeer werkt een compromisvoorstel voorde nieuwe N61 tussen Hoek en Schoondijke. Niet de hele N61 moet in dit voorstel vier baans worden, maar slechts vanaf Hoek tot camping De Braakman of Biervliet. Tot Schoondijke blijft de weg dan tweebaans, met parallelwegen voor langzaam verkeer. Officieel staat Hennekeij nog op het standpunt dat de nieuwe N61 helemaal vierbaans moet worden tussen Hoek en Schoon dijke. Een ruime meerderheid van Provinciale Staten heeft daarvoor gekozen. Ook de Zeeuws-Vlaamse gemeenten steunen die keuze. Alleen, de gedeputeerde weet dat de tegenstand groot is. En kele dorpsraden zijn tegen op waardering van de N61 tot een vierbaansweg. En de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) is er fel tegen gekant, omdat een vier baansweg in dat deel van Zee land niet nodig zou zijn en ten koste gaat van het landschap- Hennekeij kan zich nog steeds niet vinden in die kritiek. „Want waar praten wij over?", vraagt hij zich af. „In het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaanderen moet in de toekomstvisie van de gemeente Oostburg 3.000 hec tare landbouwgrond van func tie verwisselen, voor recreatie MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg maakt zich niet schuldig aan belangenverstren geling. Wel heeft hij door zijn ei gen adviesbureau contacten met'tal van bedrijven'. Dat ant- soordt het college van B en W op schriftelijke vragen van GroenLinks. Burgers was tot voor kort be taald adviseur bij ING Car Lea se uit Den Bosch. Dat bedrijf «adeind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de buur van dienstauto's. Burgers was bij dat onderhoud aanwe zig als korpsbeheerder. Burgers erkende daarop dat hij fout had leid. Het college vindt de kwestie van de dienstauto's een tussen Burgers als privé- peisoon en ING Car Lease. De scholieren mochten met waterballonnen de waterdichtheid van de pakken testen. door Lilian Dominicus BRESKENS - De kinderen van groep acht van openbare basisschool in Breskens hoefden gisterochtend even niet te den ken aan saaie rekensommen. Gedeputeerde J. Hennekeij, voorzitter van het bestuurlijk overleg Duurzaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-Vlaanderen, was op bezoek en deelde regenpakken aan de hele klas uit. Omdat ze volgend jaar naar de middelbare school gaan en dus in tensiever deel gaan nemen aan het ver keer. Alle kinderen in West-Zeeuws- Vlaanderen krijgen een regenpak in de laatste weken van schooljaar 2000-2001. Voor de scholieren werd het een half uur tje waterballonnengevecht, om de water dichtheid van de pakken te testen. Wie het droogst bleef, mocht strijken met de eer. Onder de fanatieke ballonnenregen van de kinderen was het overigens moeilijk om niet nat te worden. Ook de toeschou wers moesten af en toe een duik nemen om de waterballonnen in een vlucht met een foto Peter Nicolai afwijking te ontwijken. Na afloop bleek dat de regenpakken de proeve hadden doorstaan; afgezien van enkele spetters w«as de kleding droog. De school in Breskens was uitgekozen om het startschot van de actie te geven, omdat de school als eerste in West-Zeeuws- Vlaanderen bezig is het Zeeuwse ver- keersveiligheidslabel te halen. De depen dance van de school in het asielzoekers centrum Hedenesse is aan de slag gegaan met verkeerslessen voor kinderen van asielzoekers. elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie Autobedrijf Melse Goes Telefoon (0113) 271515 www.melse.nl U door Barend Pelgrim AXEL - In een zekere mate van toeval gelooft de Amerikaan John Luteyn wel, maar het moet niet overdreven worden. Dat hij uitgerekend vandaag, samen met zijn vrouw Bonnie, zijn dochter May en twee kleinkin deren als eregast de officiële opening van de Axelse stadsmo- len kan bijwonen, daar moet een hogere macht de hand in hebben gehad. „Dat is je reinste voor zienigheid", concludeert Lu teyn met een plechtig gezicht. Uit notariële akten, in het bezit van de Axelse notaris Bert Bor- gers, blijkt dat de laatste actieve molenaar die graan maalde in de plaatselijke korenmolen, de grootvader van John was: Jaco bus Luteijn. Deze kocht het bouwwerk - in de volksmond genaamd de Molen van Jozef - in (Advertentie) CADEAU WONEN Advertentie 1883 voor het toen immense be drag van vijfduizend gulden van de Biervlietse eigenaar Pie- ter Leybaers. Jacobus Luteijn beschikte over een aardig zak- centj e als gevolg van een erfenis Lapg heeft hij er echter geen plezier van gehad, want in 1904 werd de molen voor drieduizend gulden openbaar verkocht. Het binnenwerk en de mechaniek waren door onbekende oorzaak ongeschikt geraakt voor het malen van graan. Maar ook de gebrekkige handelsgeest van molenaar Jacobus lag - zo meldt John - aan dit échec ten grond slag. „Mijn opa was geen busi nessmanals mensen bij hem in het krijt stonden eiste hij die schulden niet op, maar bleef hen gewoon bloem aanleveren. Hij was een, zoals wij zeggen, easy going man." Via zijn vader, die in 1906 naar Amerika emigreerde om te ont snappen aan zijn belabberde toekomstperspectieven in Ne derland, hoorde John Luteyn tal van verhalen over het familiele ven rond de molen aan het bastion Vlissingen in de Axelse binnenstad. De familie Luteijn bestierde eind negentiende eeuw niet alleen de molen; op een steenworp afstand in de Mo lenstraat stond tevens de bak kerij van betovergrootvader Pieter Marijs. Daar ging de va der van John op twaalfjarige leeftijd in de leer om het bak kersmétier onder de kniete krij gen. In Wisconsin pakte hij die stiel weer op. Johns vader werd geboren in 1884 in het huis dat tegen de molen leunde. Teleurgesteld De eerste keer dat John (78) en Bonnie (77) de molen met eigen ogen aanschouwden was tijdens een vakantie in 1993. Het ge bouw verkeerde in die tijd in de plorabele staat. De kap was weg, het metselwerk brokkelde af en de tand des tijds had wei nig overgelaten van het interi eur. „Er stond alleen een stomp, of zoals ik tegen mijn vrouw zei: het is net een silo. Ik was bijzon der teleurgesteld." De anekdotes vanuit de vader lijke overlevering zijn legio. Staande op de houten stelling van de molen, een tiental meters verheven boven het bastion, haalt het echtpaar uit Waupun, Wisconsin herinneringen op. „Eén van de fraaiste verhalen is dat het spookte in de molen. Pas veel later kwam uit dat grand ma Jacomina hierachter zat. Zij was het beu dat haar kinderen steeds met kameraadjes in de molen speelden, en bovenop to renhoog gestap elde meelza k ke n klauterden. Veel te gevaarlijk. Toen heeft ze een keer een wit laken over haar hoofd getrok ken en is - met in haar hand een roodgloeiende haardpook door de molen gaan struinen. Dat sorteerde het nodige effect: tijdenlang durfde geen kind nog in de buurt van het bastion te komen." De door John geoppei'de voor zienigheid, dat het bejaarde echtpaar anno 2001 bij de ope ning van de Molen van Jozef kan zijn, is min of meer in de hand gewerkt door hun dochter May en de Axelse notaris Bert Bor- gers. Bij een speurtocht naar de roots van haar Hollandse en Hu- genootse voorvaderen infor meerde May via de e-mail ter loops bij de gemeente Axel hoe het toch stond met die vage plannen over de opknap van de stadsmolen. Het mailbericht kwam twee maanden geleden terecht bij vice-voorzitter Bert Borgersvan Stichting Exploita tie de Axelse Molen. Die plavei de de weg voor het bezoek van de Luteyns. De gepensioneerd bakker ver loochent zijn wortels niet. Elke ochtend hijst hij thuis aan de oe vers van Lake Michican niet al leen de stars en stripes gehesen. Pal daaronder wappert steevast het rood-wit-blauw. en natuurontwikkeling. De nieuwe N61 vraagt enkele tien tallen hectare extra." Toch is hij met een compromis voorstel bezig. Want Hennekeij wil voor alles voorkomen dat de ZMF met bezwaarprocedures de aanleg van een vernieuwde N61 ophoudt. Dat is het laatste wat hij wil. Het duurzaam ver keersveilig maken van West- Zeeuws-Vlaanderen, waarvan een nieuwe N61 een essentieel onderdeel is, heeft al genoeg vertraging opgelopen. Slechts een deel van de N61 wil de gedeputeerde in zijn plan nog vierbaans maken, vanaf Hoek tot camping De Braakman of Biervliet. „Dat is afhankelijk van de verwachte verkeers drukte in de toekomst." De N61 blijft vervolgens tot Schoondijke tweebaans, maar wordt wel helemaal heringe richt. En de weg krijgt parallel wegen voor langzaam verkeer. Voorop staat bij Hennekeij dat de N61 duurzaam veilig wordt, om de kans op ongevallen tot een minimum te beperken. De nieuwe N61 moet in de visie van Hennekeij zo'n aantrekke lijke doorgaande weg worden, dat andere doorgaande wegen (I Jzendi j ke-Waterlandkerkj e- Oostburg, Biervliet-Hoofd- plaat-Breskens en IJzendijke- Philippine-Zandstraat) tot zes tig-kilometerwegen kunnen worden omgebouwd. Dat is vol gens hem noodzakelijk, omdat juist op die sluiproutes hard ge reden wordt en veel verkeers slachtoffers vallen. De keuze voor een nieuw tracé is uiteindelijk aan minister Nete lenbos (Verkeer). Zij verwacht in de tweede helft van dit jaar een beslissing te nemen. GOES - Met de aanhouding van zeven verdachten heeft de re cherche in Goes een groot aantal woninginbraken en autodief stallen opgelost. De bende had het vooral gemunt op dure personenauto's. Er zijn vijftien gestolen auto's terugge vonden. De groep had zowel Zeeland als Brabant als werk terrein. De totale waarde van de goede ren en de auto's bedraagt 'enke le miljoenen'. door Wout Bareman TERNEUZEN - De bestuursle den van de bijzonder neutrale school De Triangel in de binnen stad van Terneuzen dreigen hoofdelijk aansprakelijk te worden gesteld voor het ontslag van vier leerkrachten. De Trian gel houdt aan het eind van dit schooljaar op te bestaan. Het bestuur heeft echter verzuimd de opheffing tijdig te melden bij een landelijk steunfonds dat de afvloeiing van leerkrachten be geleidt. Gevolg is dat het bestuur nu een schadeclaim voor inkomsten derving door de vier leerkrach ten boven het hoofd hangt, van ongeveer 360.000 gulden. Se cretaris C. Cosijn van de stich ting voor Basisonderwijs in Sa menwerkingsverband in de Binnenstad, het schoolbestuur van de Triangel, bevestigt dat de opheffing niet tijdig is aange meld: „Wij gingen er namelijk tot begin dit jaar van uit dat het zou komen tot eenbesturenfusie met het openbaar onderwijs. De gemeente besloot echter de Tri angel op te heffen en openbare basisschool de Golfslag uit Triniteit over te hevelen naar ons schoolgebouw om op die manier de school in ieder geval voor de binnenstad te behou den. Door die manoeuvre ko men wij nu in grote financiële moeilijkheden." De gemeenteraad van Terneu zen besloot eind april eenmalig 170.000 gulden beschikbaar te stellen voor een soepele over gang van de Golfslag (met vijf leerkrachten) naar de Triangel. Met dat geld konden twee on derwijskrachten van de Trian gel nog een jaar in dienst blijven om het hele proces te begelei den. Schadeclaim Aan het besluit was wel de gebruikelijke voorwaarde ver bonden dat de overige onder- wijsrichtingen (rooms-katho- liek, protestants-christelijk) akkoord zouden gaan zonder een beroep te doen op de zoge naamde overschrijdingsrege ling, die het hen mogelijk maakt eenzelfde bedrag op te eisen. Wethouder E. Kerckhaert (on derwijs, financiën): „Eén schoolbestuur maakte bezwaar en dat frustreert nu de uitvoe ring van het raadsbesluit van eind april. Gevolg is dat wij die 170.000 gulden niet kunnen uit betalen en dat het bestuur van de Triangel een schadeclaim bo ven het hoofd hangt. Een verve lende situatie. Het argument van het betreffende schoolbe stuur om 'nee' te zeggen is dat veel scholen in een moeilijke si tuatie verkeren. Men vindt die extra steun unfair." Onbegrijpelijk Boosdoener is het bestuur van de stichting Katholiek Onder wijs Midden-Zeeuws-Vlaande- ren. Secretaris Cosijn van de Triangel boos: „Dat bestuur participeerde notabene in de Triangel en nu draaien ze ons de nek om. Ik heb er geen goed woord voor over. Er is ver schillende malen met die men sen gepraat, maar ze hielden steeds hun poot stijf. Onbegrij pelijk." Cosijn verwacht niet dat de be stuursleden van de Triangel uiteindelijk zelf moeten op draaien voor de verwachte claim van 360.000 gulden. „We hebben niet voor niets een aan sprakelijkheidsverzekering. En daarnaast kunnen we eventueel een beroep doen op het Waar borgfonds. We gaan boven dien nog met de gemeente pra ten." Aanvankelijk verzetten de ou ders van de zestig leerlingen van de Triangel zich tegen de ver vanging van de vier leerkrach ten van hun school door vijf leerkrachten van de Golfslag. De afgelopen maanden echter is, na een eerste kennismaking, de lucht geklaard. Naar ver wachting begint de school in de binnenstad, die waarschijnlijk een nieuwe naam krijgt, het nieuwe schooljaar met ongeveer 65 leerlingen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De noordelijke gemeentegrens van Terneuzen - en dus de zuidelijke grens van Borsele - klopt niet. Nieuwe me tingen hebben uitgewezen dat de grens in de Westerschelde tien meter afwijkt van de grens lijn die tot nu toe werd gehan teerd. Terneuzen heeft recht op tien meter extra grondgebied ten koste van Borsele. In totaal gaat het oin twee hectare. De fout werd ontdekt door de Terneuzenaar P. Stuy (schrijver van het boek De Lage Landen en Hun Grenzen). Die bestudeerde de gemeentegrenzen in de Wes terschelde mede naar aanlei ding van de grenspassage van de tunnelboormachines, in maart van dit jaar. Met enig ludiek ce remonieel op een denkbeeldige grens op de Middelplaat droeg burgemeester Barbé van Ter neuzen daar toen de speciale tunnelambtsketen over aan z'n collega Mandos van Borsele. Ludiek of niet, het gebeurde dus niet op de correcte plaats. Bij z'n navorsingen kwam Stuy al snel tot de conclusie dat er iets mis was met de grenslijn. Die dient te lopen over de lijn tussen de uit 1714 daterende molen van Borssele en de toren van de rooms-katholieke kerk in de binnenstad van Terneuzen. In het periodiek van de Heemkun dige Vereniging Terneuzen geeft Stuy aan wat er mis ging. Bij de grensbepaling werd uitgegaan van de verkeerde kerktoren. Niet de Willibrordustoren, die dateert uit 1915, mocht als ijk- punt worden genomen, maar de toren van de oude kerk uit 1849, die in de oorlog werd afgebro ken. Een foutje van tien meter. Gevolg is nu dat het tunneltracé ook tien meter verder op Ter- neuzens grondgebied door loopt. De 6,6 kilometer lange tunnel ligt, na herberekening, 3144 meter op Terneuzens en 3428 meter op Borsels grondge bied. Stuy: „Of dit 'grensher- stel' financiële gevolgen heeft, valt buiten mijn gezichtsveld." Leges De NV Westerscheldetunnel be taalde vele miljoenen aan leges voor de aanleg van de tunnel. Terneuzen streek 4,5 miljoen gulden op, Borsele een nage noeg identiek bedrag. Theore tisch zou Terneuzen Borsele dus kunnen verzoeken een extra be dragje over te maken. Een woordvoerder van de gemeente: „Ach, het is leuk dat meneer Stuy dit foutje heeft ontdekt, maar ik denk niet dat wij er con sequenties aan verbinden. Moe ten we voor die paar duizend gulden aankloppen bij Borsele? Ik denk het niet." De grenscorrectie is inmiddels bij het Kadaster geregistreerd. Terneuzen beslaat met die twee hectare erbij nu 18.172 hectare. (Advertentie) David Vandekop De tekeningen 27- 05 t/m 1- 07 Rampweg 24a, 4326 LK Renesse tel.0111-461497 info@plusmin.nl John en Bonnie Luteyn bij de de Axelse stadsmolen: „Dat is je rein ste voorzienigheid." foto Charles Strijd De horecasector klaagt al tij den steen en been over een nijpend gebrek aan perso neel. Vooral nu het toeris tisch seizoen op volle toe- en gaat draaien, is elke toege stoken hand meegenomen. Maar als ze allemaal zijn als Joost blijft het toch behel pen. De 17-jarige jongeman heeft onlangs een vakantiebaantje aangenomen in een Vlissings restaurant. Daar is hij werk zaam in de bediening. Dezer dagen werd Joost ont boden aan een tafeltje. „Jon geman", sprak de man die deel uitmaakte van het gezel schap aan de tafel, „kun je me zeggen wat het dagmenu is?" „Datweetikniet", reageerde de vakantie-ober. „Het is el ke dag anders." DAMESMODE WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 85