Distributiecentrum weg uit Bru S |p PZC PZC Schouwen is voor skeeleraars mooi breed, redelijk glad en super winderig SRAW klaar voor twaalfde seizoen recreatieactiviteiten Natuur bloeit op onder invloed van Poelenplan Goeree ,25 Gedwongen vertrek door trage besluitvorming gemeente Bob bekend bij scholieren Activiteiten in kerk van Burgh Symposium over Westerschelde Drankrijder raakt politieauto Badkamer uitgebrand Helft brommers in overtreding Goese katten eten vergif Informatieavond pleegzorg zaterdag 16 juni 2001 Hnnr Marcel Modde BRUINISSE - De internationa le handelsmaatschappij Euro pean Distribution Center (EDC) s]uit zijn vestiging in Bruinisse. De directie zegt daartoe te wor den gedwongen door de trage besluitvorming van de gemeen te Schouwen-Duiveland over de geplande uitbreiding. Vol gende maand verhuist het be drijf de opslag naar Middel burg. 'waar we met open armen worden ontvangen en alle faci liteiten krijgen aangeboden', aldus president-directeur G. Gali. EDC is een groothandel in au dio-, video- en telefonie-acces- soires. De maatschappij heeft vijf vestigingen in Spanje, twee in Frankrijk en één in Duitsland en Finland. In Shanghai bezit de eveneens onder Asia Trading opererende onderneming twee fabrieken en een inkoopkan toor. In totaal biedt het bedrijf werk aan 1800 mensen en wordt een gemiddelde jaaromzet van twintig miljoen gulden ge draaid, aldus Gali. Het kantoor in Bruinisse geldt als hoofdvestiging. Inclusief de naastgelegen opslagloodsen biedt het werk aan dertien me dewerkers. EDC verhuisde in 1995 van Capelle aan de IJssel naar Bruinisse. Drie jaar geleden diende de di rectie het verzoek in te mogen uitbreiden op de huidige locatie, omdat er dringend behoefte was aan een grotere opslagcapaci teit. Dat was het begin van een 'ellendig lange periode wachten op antwoord en andere erger nissen', aldus directeur H. Slie- drecht. Uitbreiding EDC had een plan klaarliggen voor uitbreiding met vijfdui zend vierkante meter op het naastgelegen nieuwe bedrijven terrein; een investering van zo'n vier miljoen gulden en de nodige nieuwe werkgelegenheid. Briefwisselingen en gesprekken met de gemeente leidden echter niet tot resultaat. De behandeld ambtenaren en bestuurders lie ten slechts na herhaaldelijk aandringen van zich horen en ook dan bleef een helder ant woord op de haalbaarheid van de plannen uit, luidt het be zwaar van de directie. „Ze zeg gen steeds, we zijn er mee bezig, u hoort er van en dan horen we dus niks meer. Zo gaat het al drie jaar. Daar kun je als bedrijf toch niet mee werken. Vinden ze het gek dat het hier niet goed gaat met de economie! Gali kwam recent in contact met de gemeente Middelburg. „Daar was het binnen een week geregeld. We krijgen allerlei fa ciliteiten tot onze beschikking. De gemeente huurt zelfs loodsen voor ons, voor de duur dat ons nieuwe pand wordt gebouwd. Zo worden we in staat gesteld gewoon door te werken, kunnen we volgende maand alvast de opslag overbrengen en zijn we uit de problemen. Waarom kan het daar wel en op Schouwen- Duiveland niet?" Onzeker is nog of het personeel bereid is mee te verhuizen, dan wel op zoek moet naar een andere baan. Wethouder G. van de Velde-de Wilde reageerde gisteren gebe ten op de kritiek van EDC. De gemeente was niet op de hoogte van het aanstaande vertrek, noch dat Middelburg zich in de onderhandelingen heeft ge mengd. De ambtenaren in de Zeeuwse hoofdstad hadden de contacten met het Schouwse be- drijf bovendien moeten melden, stelt de wethouder, in het kader van de samenwerking in de Stichting Economische Promo tie en Acquisitie Zeeland (SE- PAZ). Die organisatie werd vorig jaar opgericht om concurrentie tus sen gemeenten op dit gebied te voorkomen. Van de Velde: „Ik krijg hier wel een beetje wrange smaak van in de mond." Dat het allemaal langer heeft geduurd dan EDC zinde, komt volgens de wethouder omdat 'achter de schermen keihard is onderhan deld met de provincie' over de beoogde uitbreiding. Het streekplan staat lokale bedrij ven een maximale bedrijfsop- pervlakte van 5000 vierkante meter toe. EDC zou met zijn be staande locatie (bijna 2000 vier kante meter) na uitbreiding te groot worden. Recent bereikte de gemeente echter overeen stemming voor een totale om vang van 8000 vierkante meter, op basis waarvan het college twee weken geleden besloot EDC de verlangde uitbreiding te gunnen. „Dat het nu zo gelo pen is, vind ik dan ook uiterst betreurenswaardig." VLISSINGEN - De kennis over Bob onder Zeeuwse eindexa menkandidaten is groot. Dat concluderen de veilig verkeers- organisatie 3VO, Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land en verzekeringsmaat schappij ZLM na een enquête. Bob is de naam die centraal staat in de campagne, waarin jeugd wordt gewezen op het ge vaar van alcohol in het verkeer. Het Bob-concept is medio jaren negentig bedacht door het Bel gisch Instituut voor Verkeers veiligheid en kreeg in vijf jaar tijd een enorme bekendheid. Bob werd vorig jaar in Zeeland geïntroduceerd. Begin mei ont vingen 6364 jongeren in Zee land een Veel Succes Brief en een kennistestformulier. Meer dan tweeëntwintig procent stuurde het formulier terug, on geveer tien procent meer dan vorig jaar. Jongeren moesten op deantwoordkaart aangeven wie Bob is, hoe de internetsite van Bob heet en of er in een glas bier evenveel alcohol zit als in een glas wijn. De eerste vragen le verden geen problemen op, maar nog veel jongeren (vijftien procent) denken dat de hoeveel heid alcohol in een glas wijn of bier verschilt. BURGH-HAAMSTEDE - De hervormde gemeente Burgh- Haamstede houdt in de maan den juni en juli diverse zomer- activiteiten. Opdonderdag 21 juni wordt in de Hervormde Kerk in Burgh- Haamstede een lezing gehouden over psalmen in de moderne poëzie, door neerlandica B. Siertsema. De lezing begint om 20.00 uur. Vanaf 30 juni tot en met 21 juli is erin de kerk een tentoonstelling tezien van het werk van Christi - aanKeulemans. Op zaterdag 30 juni wordt cle tentoonstelling om 14,00 officieel geopend, on derorgelspel van Kees van Eer- sel, Vanaf dan is de tentoonstel- op maandag tot en met mdag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. Kees van der Zwaard geeft op vrijdag 6 juli een theatervoor stelling met de titel Lood, of een poging tot vliegen. De voorstel lingbegint om 20.00 uur. Op dinsdag 24 juli wordt in de pastorietuin aan Kerkstraat 20 m Burgh-Haamstede een avond met 'Bewogen Burghse Verha len' gehouden. De avond begint om acht uur. redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111) 454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M. G.van den Broek P- Kleemans F- F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Skeeleren door het Schouwse landschap is voor Karin van Rosevelt 'onthaasten'. foto Pieter Honhoff door Jacoliene van Weele WESTENSCHOUWEN - Zon in het gezicht, skeelers onder de voeten. Een tocht van 28 ki lometer door het Schouwse landschap, boekje van Jan Mi- davaine in de hand. Op het mo ment dat de route langs de Plompetoren bij Burghsluis komt, wordt al snel duidelijk waarom de eigenaar van het trampolinecentrum in Westen- schouwen zo graag 'mensen op wieltjes' door Schouwen wil voeren. Zandbanken met, als het even meezit, een paar zon nebadende zeehonden, Zee- landbrug en stormvloedkering op de achtergrond. Wie er de tijd en de conditie voor heeft, wacht een aangename verras sing door de vele gezichten van het Schouwse landschap. In het skeelerboekje is ook een fragment uit de roman Duivel op wieltjes van Kees van der Laan opgenomen. De tekst komt soms aardig overeen met de realiteit. Het is hier mooi breed, redelijk glad en super- winderig. Naast me de golven de zee. Ik heb wieken en raus door de vlagen heen. Het is hard werken maar vreselijk ge nietenHard werken is het af en toe zeker, want zon in je ge zicht is heerlijk, maar op de skeelers met twintig kilometer per uur over het wegdek razen, levert al snel zweetdruppels op de bovenlip. De Agri-route, ook wel de 'ze ven-dorpen-tocht' genoemd, voert langs Renesse, Haamste de, Burgh, Westenschouwen, Burghsluis, Serooskerke en Noordwelle. Het bijzondere aan de tocht is niet alleen een weids uitzicht, maar het is het enige traject waarbij de N57 overgestoken moet worden. Die manoeuvre vergt enig ge duld, gezien de drukte op de weg van en naar de kust. De tocht is een 'onthaastings- proces' waar de skeeler door heen gaat. Een door auto's ver laten weg de wind die door de bomen ruist en niets anders te horen dan het geschraap van de wieltjes over het asfalt. De ontspanning die de inspanning met zich meebrengt is op ande re punten in de route soms hard nodig. Als het dwars door het dorp Renesse of Burgh-Haam- stede gaat bijvoorbeeld. Daar kunnen ouders met kinderwa gens onverwacht gevaarlijke obstakels vormen. Eniggeduld en behendigheid komen dan zeker van pas, geeft fanatiek glfeeleraarster Karin van Ro sevelt aan. Verderop al skeelerend door het polderlandschap van Schouwen drijven de teksten uit het boekj e weer naar boven Koperen zon. Blauw en een wolk in zijn eentje. Zand en zwaaiend gras. Stuifwater en zwartgrijs lint. Zeeland. Mooi- land. Dan zijn de zorgen van voor de wielen lopende toeris ten snel vergeten. Fietspaden De route gaat voornamelijk over fietspaden, wat soms wat problemen oplevert met mede weggebruikers. Van Rosevelt maakt lange slagen, anderhal ve meter van links naar rechts. Er moet regelmatig ingehou den worden, om anderen niet onderuitte halen. Verkeersvei ligheid is dan ook een van de criteria waaraan de routes moeten voldoen. Daarnaast wordt er op de gladheid van het asfalt gelet, de breedte van de paden en obstakels onderweg, al dan niet in menselijke vorm, geeft Midavaine aan. De samensteller skeelert zelf niet. „Ik heb schoenmaat 50, dus is het moeilijk om skeelers te vinden die passen." Toch was het voor hem geen probleem zich in 'de gedachten van de kleine wieltjes' te kun nen verplaatsen, getuige de gevarieerde tochten met tot de verbeelding sprekende na men als Reeën- en Tureluur- route. De tochten variëren in lengte van vier tot vijfenveexlig kilo meter. De kortste, de Reeën- route, voert langs graslanden, landbouwakkers en houtwal len en is met name geschikt voor gezinnen en beginners, geeft het boekje aan. Daarnaast is de Schorpioen route met zes kilometer lengte ook goed voor de wat minder bedreven skaters en skeele raars. De in felgroene kaft ge vatte beschrijving bevat ver der nog twee tochten van acht kilometer: de Klutenroute en de Boomkikkertocht. De langste route is geschreven en gereden door Elfsteden tochtrijder Fop Fonteijne. Vijfenveertig kilometer lang wordt de skeeleraar aan de hand van een gedetailleerde beschrijving meegenomen door heel Schouwen. Zeeland. Dé skeelerprovincie. Fabeltas- tisch rolparadijs, schrijft Van der Laan terecht. Enige techniek is naast condi tie wel vereist. Soms gaat de weg aardig steil naar boven en dus ook weer naar beneden. Wie dan niet kan remmen... Van Rosevelt grijpt prompt de bagagedrager vast van de fiets die haar begeleid. Het blijft soms ook gewoon makkelijk. Zittend i n het gras bij de Plom petoren komt de gedachte naar boven dat het leven op skeelers zo slecht nog niet is. Het enige wat je nodig hebt om intens te genieten is een paar rollers, be schermers en een flesje vocht. Om met Van der Laan te spre ken: Ik wil hier eeuwig blijven toeren, desnoods als skelet. door Piet Kleemans ELLEMEET - Een kinderker- mis in het centrum van Renesse vormt zaterdag 30 juni de aftrap voor het twaalfde seizoen recre atieactiviteiten in de Schouwse Westhoek. Acht weken achter een zorgen de mensen van de Stichting Recreatieactiviteiten Westerschouwen (SRAW) voor vermaak van toerist en recreant. Dit jaar wordt voor het eerst ge werkt aan de hand van thema's. Na elf seizoenen volgens een min of meer vaste foimule wil den de SR AW'ers onder het mot to stilstand is achteruitgang weieens wat anders. Daarnaast is het werken met thema's vol gens SRAW-coördinator Jeroen Roose een goed middel om te proberen middenstand en hore ca zoveel mogelijk bij de recrea tieactiviteiten te betrekken. Tij dens de tropische sferenweek bijvoorbeeld kan een midden- stander een ti-opische etalage maken en een horecaonderne mer een feest in tropische sferen op poten zetten. Roose wil proberen om voor het volgende seizoen het program ma eerder rond te hebben. „Dan heb je meer tijd om onderne mers erbij te betrekken. Een programma van recreatieactivi teiten moet zo breed mogelijk gedragen worden om er een suc ces van te kunnen maken." Dat de recreatiewerkers zelf en thousiast zijn over de SRAW blijkt wel uit het feit dat een aantal van hen al meerdere ja ren deel uitmaakt van het team. „Voor het geld hoef je het niet te doen", weet Roose. „Je moet het echt doen omdat je het leuk vindt. Sommigen zien het ook als een soort stage." Strenge selectie Roose werkt dit jaar met een wat kleiner team dan gebruike lijk en ook de structuur is anders van opzet. Het aantal coördina toren is gehalveerd. De teams zijn - met een 'meerderejaars' in hun gelederen - mans genoeg, zo redeneert Roose, om hun op drachten tot een goed einde te brengen. „We hebben dit jaar ook wat strenger geselecteerd via theatersport. Daarbij speelt improvisatievermogen een be langrijke rol." Thuisbasis van de recreatiewer kers is een boerderij middenin de polder bij Ellemeet. Roose: „Nee, de afstand tot Renesse valt erg mee en het grote voor deel van deze locatie is dat je 's avonds echt klaar bent met je werk en ook niet middenin Re nesse zit." De SRAW-coördina- tor haast zich te zeggen dat in de avonduren en op de vrije zondag ook tijd uitgetrokken wordt om alles op orde te houden. „Want we hebben zo langzamerhand aardig wat spullen." Activiteiten In de eerste recreatieactivitei- tenweek (2-7 juli) van de SRAW staan onder meer Koningsspe len voor kinderen. Middeleeuw se spelen en verteltheater op het programma. In de week van 9 tot en met 13 juli ligt het accent op de tropische sferen en een week later staat onder meer een Vuur Spektakelshow op het programma. Sport staat cen traal in de week van 23 tot en met 27 juli terwijl de daarop volgende week (30 juli tot en met vrijdag 3 augustus Hol landse volksspelen biedt. De eerste week van augustus heeft het thema mysterie en ma gie meegekregen en voor de tweede week staan weer allerlei sportieve evenementen op het programma. In de week van 20 tot en met 24 augustus gaat de SRAW aan de slag met de toe komst via future games en een waarzegster. Voor zondag 26 augustus staat een oldtimerdag op het programma en zaterdag 1 september staat in het teken van muziek. Het seizoen wordt zon dag 9 september afgesloten met hpt Kt.alen Rns RirtPriidpri VLISSINGEN - De Taakgroep Westerschelde, een overlegor gaan van gemeenten en waterschappen, houdt vrijdag 22 juni in Vlissingen een symposium over de toekomst van de Wester schelde. De bijeenkomst is bedoeld als voorzet voor de discus sie over de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium die in Nederland na de zomervakantie begint. Vijf sprekers belichten 's morgens een aantal aspecten van de Westerschelde. Oud-hoogleraar geschiedenis van de interna tionale betrekkingen C. Wels heeft het over Zeeland, Vlaan deren en de Schelde. De Antwerpse hoogleraar P. Maire bespreekt de natuurfunc ties in de Zeeschelde. T. de Gelder van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij belicht de gevolgen van de Habitat- en Vogelrichtlijn voor de Westerschelde. Hoogle raar Europees en internationaal milieurecht J. Verschuuren houdt een inleiding over het internationale recht en de Wes terschelde. J. Strubbe, directeur-generaal van de Vlaamse administratie waterwegen en zeewezen, geeft zijn visie over een nieuwe samenhang in het Schelde-estuarium. 's Middags volgt een debat met leden van de Tweede Kamer. Het sympo sium in hotel Arion begint om 10 uur. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is gisterochtend zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Hij was om kwart over vijf in de Bone- dijkestraat bij het passeren van een politieauto tegen de bui tenspiegel aangereden. Bij een blaastest bleek dat hij drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. OOST-SOUBURG - Een brand heeft donderdagavond voor tienduizenden guldens schade aangericht aan een woning bo ven de Aldi-supermarkt in de Verlengde Kanaalstraat te Oost-Souburg. De bewoner wist op tijd zijn huis te verlaten. Hij heeft de nacht elders doorgebracht. De bewoner had zijn wasmachine op de bovenste verdieping aangezet. Hij werd geattendeerd toen hij geknetter hoorde. De badkamer stond toen al in brand. De bewoner wist de schade te beperken door de deur te slui ten. Daarna waarschuwde hij de buren. De badkamer en de spullen erin gingen verloren. Het gipsplafond voorkwam ver dere uitbreiding naar het dak. De overige ruimten op de twee de verdieping liepen rook- en roetschade op. De brand werd om 22.20 uur gemeld door de bewoner. De brandweer was ze ven minuten later aanwezig.Omdat er sprake was van een melding op de eerste en tweede verdieping werd ook de hoog werker van de post Van Dishoeckstraat gealarmeerd en inge zet. MIDDELBURG - Bij een bromfietscontrole op de Torenweg in Middelburg zijn 35 overtredingen geconstateerd. In totaal zijn zestig bromfietsers gecontroleerd. Dertig brommers had den te veel vermogen en twee hadden geen gele plaat. Eén bromfietser had geen certificaat, één reed zonder helm en één bromfietser reed over een toeristisch fietspad. GOES - In de omgeving van de M.A. de Ruijterlaan en de Trompstraat in Goes zijn deze week twee katten vergiftigd. In januari werden vanuit dezelfde omgeving ook al soortgelijke gevallen van vergifting gemeld. Een buurtonderzoek dat door de politie was ingesteld leverde destijds niets op. door Famke van Loon GOEDEREEDE - Het Poelen plan Goedereede is erin ge slaagd in tien jaar tijd een aantrekkelijk leefgebied voor amfibieën en andere kwetsbare dieren en planten te creëren. Dat concludeert de Provincie Zuid-Holland in het 'Evaluatie onderzoek natuurwaarden poe len en weelen op Goeree'. Ge zien de resultaten stelt het rap port dat het project 'succesvol' verlopen is. De gemeente Goedereede voert sinds eind jaren tachtig in sa menwerking met het consulent schap Natuur, Milieu en Fauna van het. Ministerie van LNV het zogeheten 'Poelenplan Goede reede' uit. Een groot aantal poe len en weelen op de Kop van Goeree zijn in het kader van dit project hersteld dan wel aange legd. Het duingebied telt zo doende momenteel meer dan honderdvijftig poelen. Het eer ste doel van dit project is het ge bied aantrekkelijker te maken voor kikkers en andere amfibie- en. De afgelopen anderhalf jaar hebben onderzoekers van de provincie bekeken of het na tuurontwikkelingsproject enige resultaten boekt. Daarbij is ge keken naar de (water-)kwaliteit van de poelen en weelen en hoe veel en welke amfibieën, insec ten en planten zich rondom de watertjes ophouden. Geïnven tariseerd is ook of onder de planten en dieren bijzondere exemplaren bevinden, die bij voorbeeld onder de Natuurbe schermingswet vallen. De provincie heeft kunnen con cluderen dat de natuur onder invloed van het project op bloeit. Bijna eenderde van de poelen is zeer waardevol terwijl nog eens vijfenvijftig procent van redelijke tot goede kwali teit is. Zodoende hebben zich op de Kop van Goeree tal van (be schermde) amfibieën gevestigd: de kleine watersalamander, de (gewone) pad, de rugstreeppad, de groene en de bruine kikker. Ook tal van waterinsecten als li bellen en juffers vertoeven er graag langs de waterkant. Wat betreft het groen herbergt het gebied nu tal van zeldzame wa ter- en andere planten. „In het algemeen kan gesteld worden dat het Poelenproject op Goeree succesvol is verlo- rapport. Met name in het duin gebied - de Middel- en Oostdui nen - zijn de afgelopen tien jaar poelen met een schat aan zeld zame planten en dieren ont staan. Minder tevreden is het rapport echter over de watertjes die op plaatsen met veel scha duw, zoals in de bossen, zijn aangelegd. Het water blijft te koud voor de dieren en ze bieden daarnaast te weinig licht voor de planten. Volgens het rapport kan het pro ject in deze vorm worden voort gezet of navolging krijgen op Voorne. Wel lijken de huidige poelen en weelen veel op elkaar, hetgeen nog wel een punt van verbetering kan zijn: „Het dient de aanbeveling bij voortzetting van het project hier en daar wat grotere poelen aan te leggen en desgewenst enige variatie in vorm aan te brengen." MIDDELBURG - De sector Pleegzorg van de Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt dins dag 19 juni een informatie avond in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. In Zeeland zijn verschillende kinderen en jongeren van nul tot achttien jaar op zoek naar een pleeggezin. Dat kan voor korte re, maar ook voor langere tijd zijn. Sommige kinderen hebben een opvangadres nodig voor een weekeinde of een deel van de va kantie, maar er zijn ook jonge ren die een aantal maanden blij ven of zelfs tot ze volwassen zijn. Pleegzorg houdt regelmatig in formatieavonden, omdat pleeg ouder worden een grote stap is die gepaard kan gaan met vra gen. Mensen die geïnteresseerd zijn in het pleegouderschap en vragen hebben, kunnen terecht in de Zeeuwse Bibliotheek. Een ervaren pleegouder en een me dewerker van Pleegzorg zijn aanwezig om wagen te beant woorden. Onderwerpen die aan de orde komen zijn: om wat voor kinderen gaat het, hoe lang bl i j f t een kind in een pleeggezin wie regelt contacten met de ei gen ouders van het kind en wat wordt er allemaal verwacht van pleegouders? De informatiebijeenkomst be-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 81