Ook Nederlander slikt niks meer Vrachtvervoer herontdekt het stille water ABN Amro sluit loket en balie Liefdadigheid woest op Free Record Shop Blinde kinderen roefelen bij de bakker Nortel schrapt 10.000 banen Industrie investeert meer Veel vraag naar kantoorruimte Voedercoöperaties fuseren Detailhandel zet meer om Uit VS overgewaaide claimcultuur nestelt zich onomkeerbaar Jonge gezinnen kwetsbaar bij stabilisatie van huizenprijzen Overschot op begroting 2000 13,9 miljard OTTERSUM - Blinde kinderen helpen bakker Arts bij het maken van gebakjes. De kinderen mogen de bakker in kader van de Roefeldagen een helpende hand bieden. Tijdens de Roefeldagen nemen dertigdui zend kinderen een kijkje bij bedrijven en instellingen om de we reld van volwassenen te ontdekken. Dit jaar waren de Roefelda gen voor het eerst voor blinden toegankelijk. foto Marcel Antonisse/ANP OTTAWA - De Canadese fabrikant van telecomapparatuur Nortel Networks is nog somberder geworden over de vooruit zichten. Het bedrijf gaat daarom de komende maanden nog eens tienduizend banen schrappen bovenop de eerder aange kondigde twintigduizend. Vóór de reorganisaties waren er nog 95.000 mensen in dienst. Nortel voorziet geen groei van betekenis in zijn branche vóór de tweede helft van volgend jaar. Dat is een nieuw signaal dat de malaise in de internationale ICT-sector waarschijnlijk lan ger gaat duren dan aanvankelijk werd gedacht. ANP VOORBURG - Industriële ondernemers verwachten dit jaar zestien procent meer investeringen te doen dan in 2000. Door deze toename zal het totaal aan investeringen in 2001 tot bij na 23 miljard oplopen. Dat heeft het CBS berekend. Volgens het CBS lijkt het optimisme van dit jaar ingegeven door de tegengevallen investeringen van vorig jaar. Eerder dachten de ondernemers dat er in 2000 flink zou worden geïn vesteerd. De investeringsgroei viel echter tegen met een groei van vier procent. Het CBS stelt dat een deel van die geplande investeringen is doorgeschoven naar dit jaar. Dat gebeurt vooral in de chemi sche en de voedings- en genotsmiddelenindustrie. ANP AMERSFOORT - Veel kantoren hebben behoefte aan uitbrei ding. Tweederde van de kantoorgebruikers verwacht binnen drie jaar meer personeel aan te nemen. Het is ook een inhaal slag, want de werknemer blijkt krapper gehuisvest dan een paar jaar terug. In 1996 had hij nog 27,9 vierkante meter vloer tot zijn beschikking, inmiddels is dat 23,6 vierkante meter. Dat laat het Nationale Kantorenmarktonderzoek van advies bureau Twijnstra Gudde zien. Bereikbaarheid met de auto en parkeergelegenheid zijn de belangrijkste argumenten om voor een locatie te kiezen. ANP MEPPEL - De coöperaties Cavo Latuco/Agrifirm en ACM gaan fuseren. Beide coöperaties, die onder meer veevoer ver handelen, hebben dat gisteren bekendgemaakt. De combina tie krijgt twintigduizend boeren en tuinders als lid en had vo rig jaar een gezamenlijke omzet van ƒ1,6 miljard. De omstandigheden in de landbouw dwongen de coöperaties tot de fusie. Door de schaalvergroting in de landbouw en de strengere mestwetten moeten ze de kosten terugbrengen. Het fusieresultaat krijgt de naam Agrifirm, op dit moment de naam van de tuinbouwdivisie van Cavo Latuco. De afspraken tussen beide coöperaties worden de komende maanden aan de leden voorgelegd. De beoogde fusiedatum is 1 januari. ANP VOORBURG - De omzet van de detailhandel lag in april drie procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. Die stijgende omzet kwam doordat de prijzen flink zijn gestegen. Aan arti kelen verkochten de winkels ruim twee procent minder, ook omdat er een koopzaterdag minder was. Dat blijkt uit cijfers van het CBS. De prijzen stegen in april met 5,5 procent. De consumentenelektronica ging grif over de toonbank. Hier steeg de omzet met ruim negen procent, Ook drogisterijen en woninginrichters deden goede zaken. Textielsupers moesten een stapje terug. In verkochte artikelen was er een kleine da ling in deze sector, maar wanneer het CBS corrigeert naar verkoopdagen, werd net iets meer verkocht. ANP zaterdag 16 juni 2001 HnnrCarel Grol DEN HAAG - In de Verenigde Staten heeft een rechtbank be paald dat een tabaksfabrikant 7,5 miljard gulden schadever goeding moet betalen aan een fongkankerpatiënt. In Neder land zijn de schadevergoedin gen nog geen schijntje daarvan, toch wordt hier steeds meer ge claimd. Claimen is een trend, zeggen deskundigen. Tegen bij na een kwart van alle onderne mingen werd vorig jaar en juri dische procedure gestart. Van het aantal claims per jaar bestaan geen exacte cijfers. Het Centraal Bureau voor de Statis tiek houdt het niet bij, de Con sumentenbond evenmin. Maar uit onderzoek van Stichting TrendMeter onder vierhonderd algemeen directeuren van mid delgrote ondernemingen blijkt dat bijna de helft van de bedrij ven in de afgelopen drie j aar een claim heeft gekregen. „Ik kan het niet staven, maar ik denk dat de toename van claims verband houdt met de lange pe- node van hoogconjunctuur", zegt prof. A. Thurik van de Erasmus Universiteit Rotter dam. „Het gaat goed met de eco nomie en daarom wordt er veel geproduceerd en veel gekocht. De kwantiteit is goed maar de kwaliteit blijft achter. Boven dien is het afschaffen van de Vestigingswet merkbaar. On dernemers hoeven aan minder eisen te voldoen om zich ergens te vestigen. Daardoor neemt de sendee af en dat werkt claimen in de hand." Advocaat F. van Hees heeft de claimcultuur onderzocht. „Be drijven krijgen in toenemende mate te maken met claims. Ze moeten nu meer op hun hoede zijn. Contracten worden inge wikkelder, de voorwaarden worden strenger. Hoe meer er wordtgeclaimd, hoe meer de sa menleving 'juridiseert'. Bedrij ven houden steeds meer reke ning met situaties die mogelijk zouden kunnen ontstaan. Vroe ger werd een overname op een paar velletjes papier afgedaan, nu zijn dat complete boekwer ken," De advocaat heeft twee voor naamste oorzaken voor de toe name, „De cultuur is ontegen zeglijk overgewaaid uit de Verenigde Staten. De claims daar zijn hier niet onopgemerkt gebleven. Daarnaast verandert de maatschappij. Als iets niet bevalt, dient iemand een claim in. Dat is de trend." Maar zo ver als in de VS ziet Van Hees het niet komen: „In Amerika wer ken ze met 'punitive damage', een vergoeding die ook als straf dient. De vergoedingen zijn daar vele malen hoger dan de schade en in Nederland kan dat niet volgens de wet. Bovendien is de advocatuur anders. 'No cu re no pay', waarin het bedrag dat de advocaat krijgt afhanke lijk is van de uitkomst van de zaak, is hier verboden. Een ad vocaat mag geen belang hebben in zijn eigen zaak." Van Hees is geen tegenstander van de claimcultuur, al plaatst hij vraagtekens. „Het is niet goed om zo maar wat raak te procederen voor geld. Maar de toename van de aansprakelijk heid is niet verkeerd. Als men sen fouten maken, kunnen ze niet zo maar ontsnappen. Be stuurders van vennootschappen worden aansprakelijk gesteld als blijkt dat zij nalatig zijn ge weest. Dat was tien j aar geleden niet zo." Kil „De samenleving wordt killer. Claims nemen toe, en een claim is toch altijd bedoeld om een an der een poot uit te draaien, want je legt de verantwoordelijkheid niet bij jezelf", zegt hoogleraar rechtssociologie F. Bruinsma. „Vroeger berustten mensen eer der, nu is de maatschappij juri- discher, want egoïstischer. De mensen worden mondiger, het algemene opleidingspeil stijgt. Bram Peper is daarvan het beste voorbeeld. Hij krijgt voor de helft gelijk en een dag later komt hij met een miljoenen claim." Toch is hij niet pessimistisch over de toename van claims. „Ik ben nooit tegen toegenomen mondigheid. En ik zou een indi vidu geen claim afraden omdat dat de samenleving daardoor killer maakt." Volgens de hoog leraar is de claimcultuur onom keerbaar. „Achtenveertig uur nadat de El-Al Boeing op de Bijlmer neerstortte, stonden de eerste Amerikaanse advocaten op Schiphol. We zullen meema ken dat ook in Nederlanders zieke rokers uitgekeerd krij gen." Dreigen Naar het aantal claims dat jaar lijks wordt ingediend, kan Bruinsma alleen raden. „Drei gen met een claim werkt heel goed. De wederpartij wordt on der druk gezet met rechtsgang, en in de helft van de gevallen ko men beide partijen er dan al uit. Van de zaken die naar het hof gaan, wordt nog de helft buiten de rechter om opgelost. Uitein delijk komt dus maar een kwart van alle claims bij de rechter." Volgens Bruinsma wordt ook hier wel degelijk volgens het 'no pay no cure'-principe gewerkt. Letselschadeadvocaten reke nen bij winst twee keer het aan tal gemaakte uren, bij verlies de helft. Dat is kristalhelder." In Nederland worden nog geen to renhoge bedragen uitgekeerd. Bruinsma: „Nederland is een verzorgingsstaat. In de Verenig de Staten moeten de claim de gederfde kosten van de toe komst dekken, hier niet. Daar houdt de rechter rekening mee en daarom zijn ze hier terug houdender." De CNV Bedrijvenbond biedt haar leden gratis juridische hulp in werk en privésituatie. J. Immerzeel ziet het aantal claims licht stijgen. „Op dit moment hebben we enkele tien tal len in behandeling." De Ge schillencommissie voor Consu mentenzaken ziet ook meer klachten binnenkomen. C. Last: „In vijf jaar 2500. Maar in die tijd zijn er ook acht commissies bijgekomen. Wat wel opvalt, is dat meer claims ongegrond zijn. Veertig procent nu tegenover dertig procent vijf jaar geleden is niet ontvankelijk. Mensen lij ken toch minder snel tevreden en dienen sneller een klacht in." GPD door Lucas van Houtert N'IJKERK - De Lieshoutse Bavaria hoopt nog dit zijn bier te gaan vervoeren binnenvaartschip. Het is op de oplevering van haven aan het Wilhel- zei directeur J. winkels donderdag op een bij enkomst van Nederland Dis- ributrieland (NDL) in Nijkerk. De brouwerij wil met twee sche ien op Drachten gaan varen. slaat het distributiecen- rum van grootgrutter Aldi. verbinding moet het begin van een landelijk bin- ïenvaartnetwerk waaraan veel neer ondernemingen deelne- nen. Volgens bestuurslid A. 'ermunt van NL "nebben Al- >ertHeijn, Coca Cola, Heir.ekcn 'nGrolsch interesse in het initi- dat door de transportor- Distrivaart is ge Het is de bedoeling dat er krtig schepen met consumen- engoederen gaan varen tussen ien terminals. tyna vergeten liggen ze in het andschap. Donkere kanalen, rogeven door ruisend groen, in de negentiende euw om, met de stoomtrein, binnen te loodsen in industriële tijdperk. Maar schuit kon het tempo van de roderne tijd niet lang bijhou den. De kanalen zijn stillevens eworden in een land van groei- nde steden en volle wegen. Evolutionair uist door die overvolle wegen het stille water te worden erontdekt. Op de Nationale donderdag, °og transporterend Nederland 'ch over het plan Distrivaart. is revolutionair, want de mnenvaart is tegenwoordig en zaak van bulkgoederen, grote rivieren en erre bestemmingen. Met pal fris en wc-papier over °rte afstanden varen, werd tot usver gezien als verliesgevend onmogelijk. Iet mooie van Distrivaart is dat e transporteurs er morgen al 'ee kunnen beginnen, hield be- ;U^rS)^ Pr°t- A. Vermunt van erland Distributieland de ondernemers voor. e aanleg van een ondergronds zou dertig jaar en 120 miljard gulden kosten. Een nieuw spoornet- werk komt op tientallen miljar den en extra asfalt - politiek on bespreekbaar - is eveneens duur. Maar de kanalen liggen er al en bieden een bijna onbe grensde capaciteit. Waar een vrachtwagen met twintig tot dertig pallets vol zit, kunnen schepen er 300 tot 1200 kwijt. Al met al verwacht Vermunt dat er jaarlijks 48 miljoen vrachtwa genkilometers minder gereden kunnen worden. Een staaltje wensdenken vanuit de ivoren toren? Niet helemaal. Directeur J. Swinkels van de Bavaria-brouwerij hoopt nog dit jaar zijn eerste twee schepen in de vaart te hemenVanuit een nieuwe haven aan het Wilneimi- nakanaal bij Lieshout varen ze straks non-stop op en neer naar Drachten. Daar staan de maga zijnen van grootgrutter Aldi. Tweede partij Het gaat de brouwer niet eens zozeer om de files en het milieu. „Als er een tweede partij mee doet, wordt het vervoer over water al goedkoper dan met vrachtwagens", liet de brouwer becijferen. Die tweede partij lijkt er te komen. Er lopen on derhandelingen met brouwer Heineken en fabrikant Kimber ly-Clark. De Delftse hoogleraar C. Ruijgrok, een van de beden kers van Distrivaart, verwacht dat binnen een paar jaar ook de supermarktketens Albert Heijn, Schuitema en Laurus meedoen, evenals Coca Cola en Grolsch. Het principe is eenvoudig, het schip wordt geladen in terminal A en gelost in haven B. Maar achter Distrivaart zit een inge wikkeld concept, Want stel dat een supermarktketen nog snel een paar pallets sinaasappelsap nodig heeft, dan mag het niet zo zijn dat het schip met jus pas twee dagen later binnenloopt. Daarom moeten de schepen op den duur 'varende magazijnen' worden, beladen met goederen van verschillende fabrikanten. De zeshonderd verzamelde on dernemers reageerden enthou siast, maar soms ook met scep sis. Deelnemers aan het netwerk moeten accepteren dat concur renten een kijkje in hun keuken krijgen. Bavaria weet dus pre cies hoeveel bier concurrent Heineken wegzet en waar Grol sch zijn hop haalt. GPD door Antoon Posting DEN HAAG - Veel brochures, internetschermen, telefoons, spreekkamers, een zitje met gratis koffie voor de klant en een nieuwe, uitgebreidere geldau tomaat, maar dat alles zonder balie en loketten. Dat is het op vallendste aan de 'bankshop', de nieuwe formule voor de bankfilialen van ABN Amro, waarvan de eerste tien eind van deze maand of begin juli open gaan. In 'het laboratorium' van ABN Amro in een oude fabriekshal van de voormalige chocoladefa briek van Van Houten in Weesp is een model van de nieuwe 'bankshop' opgebouwd waar personeel van de betrokken ABN Amro-kantoren instructie krijgt. Ook belangenorganisa ties als de Consumentenbond en de ouderenbonden worden hier uitgenodigd om te horen hoe consumenten op het nieuwe bankconcept reageren. Hostess De voormalige loketmedewer kers krijgen in nieuwe 'bankshops' onder andere de functie van hostess. In de nieu we 'bankshops' zullen ze vooral worden ingezet om mensen te leren met de techniek om te gaan. De projectleiders van de ombouw van de bankfilialen gaan ervan uit dat het vooral de ouderen zijn die begeleiding no dig zullen hebben bij de bedie ning van de apparatuur. „Onze ervaring is dat als je ze helpt, heel veel mensen inzien Een zitje met gratis koffie voor de klant en een nieuwe uitgebreidere geldautomaat, alles alleen zonder balie en loketten. foto Phil Nijhuis/GPD dat ze het ook best zelf kunnen. En als het de eerste keer niet lukt, blijven we het voordoen", zegt Eric Mackor, projectmana ger van de 'bankshop'. Om in de bezwaren van vooral ouderen tegen 'het pinnen op straat' te gemoet te komen, is de nieuwe bankautomaat in de ingang van van onze redactie economie EDE - Als de huizenprijzen inderdaad vanaf nu gelijk blijven, dan valt op termijn een negatief effect van een half procent op de economische groei te verwachten. De extra bestedingen uit de beleende overwaarde vallen dan immers weg. Vooral kwetsbaar zijn de jonge huishoudens. Zij hebben rela tief hoge hypotheken met een hoger dan gemiddeld risico, zoals beleggingshypotheken. Ook hebben zij een hoog con sumptieniveau. Dat zei H. Brouwer, directeur monetaire za ken van De Nederlandsche Bank, gisteren tijdens het jaarcon gres van de Vereniging Bemiddeling Onroerend Goed in Ede. Brouwer baseerde zijn uitspraken op onderzoek dat heeft uit gewezen, dat de hypotheekschuld van dertig-minners gemiddeld 3,7 maal het bruto inkomen bedraagt. Bij veerti gers is de factor 2,2J onge gezinnen hebben over het algemeen ook nog eens weinig financiële buffers. In Nederland heeft 52 procent van de huishoudens op dit mo ment een koopwoning. De totale hypotheekschuld van gezin nen bedraagt 643 miljard gulden, meer dan de staatsschuld. ANP de bank, half binnen, geplaatst. De bank laat niet na er op te wij zen dat al meer dan negentig procent van alle transacties via de geldautomaat verloopt. En via de nieuwe versie hiervan zal dat percentage alleen maar op lopen, zo is de verwachting. Want met de nieuwe geldauto maat kan de bankklant niet al leen geld opnemen van zijn be taalrekening maar ook van zijn spaar- en kredietrekeningen en geld storten. De automaat kan maximaal in één keer vierhonderd bankbil jetten 'inslikken' en sorteren, waarna het direct op de reke ning wordt bijgeschreven. Een service die vooral voor onderne mers bij het storten van dagop brengsten van pas komt. Adviezen Naast de rol van hostess krijgen de medewerkers van de bankshops ook tot taak vragen van klanten te beantwoorden en adviezen te verstrekken. Daar voor moeten ze ook achter hun bureau weg. De bank heeft bere kend dat personeel gemiddeld maar dertig tot veertig procent besteedt aan rechtstreeks con tact met de klant. Dat percenta ge moet omhoog naar tachtig tot negentig procent. De admini stratieve verwerking van offer tes en contracten gaat de deur uit naar servicecenters. Het nieuwe bankconcept van ABN Amro onder het motto 'zonder omwegen' gaat ervan uit dat klanten in toenemende mate zelf bepalen wanneer en hoe ze hun bankzaken willen re gelen, via internet, het callcen- ter of persoonlijk contact met een medewerker van de bank. Vandaar ook in het nieuwe bankfiliaal de telefoons en in ternetschermen waarmee reke ningen kunnen worden geopend en beleggingstransacties kun nen worden verricht. De introductie van de 'bank shop' maakt onderdeel uit van een forse sanering van het ban- kennetwerk van ABN Amro. Het huidige aantal van 789 kan toren moet terug naar 550. Daarnaast komen er zo'n tach tig advieskantoren, in de meeste gevallen in combinatie met de bankshop. In de advieskantoren vindt het veeleisendere advies werk plaats. Voor degene die ook ondanks de service van de ABN Amro-hostess hecht aan bediening door een lokettiste, is in de toekomst aangewezen op de 340 filialen waar een beman de kas gehandhaafd blijft. De eerste tien nieuwe 'bank shops' van ABN Amro staan in Noordwijkerhout, Zwanen burg, Bergschenhoek, Den Haag, Ede, Loosdrecht, Sint Oedenrode, het Limburgse Ber gen, Bemmel en Tilburg. GPD door Antoon Oosting en Erwin Tuil DEN HAAG - De liefdadig heidsorganisaties in Nederland zijn woest op de Free Record Shop. De donderdag aangekon digde stunt om cd's te koop aan te bieden voor buitenlands munt- en papiergeld dreigt een fikse tegenvaller te worden voor de gezamenlijke inzamelactie van de stichtingen Coins for Ca re (munten voor een goed doel) en Eurocollecte. Vanaf 1 september willen ze overal in het land collectebus sen plaatsen waarin iedereen zijn van reizen naar het buiten land overgehouden munten- en papiergeld kwijt kan. Bij de in voering van de euro per 1 janua ri 2002 verliest dat geld zijn waarde. Maar de stichtingen zorgen er voor dat ze nog tijdig bij de centrale banken van de eurolanden worden ingewis seld. Coins for Care en Eurocol lecte hopen hiermee samen vijf tig miljoen gulden op te halen voor de ruim honderd erkende liefdadigheidsinstellingen. Enveloppen Maar de inzamelactie wordt nu doorkruist door de Free Record Shop van Hans Breukhoven. De afgelopen weken is het perso neel geïnstrueerd over de ver koopstunt waarbij cd's kunnen worden betaald met overtollig munt- en papiergeld uit de elf eurolanden. Klanten in de 186 Free Record Shop-filialen krij gen enveloppen uitgedeeld waarin een bedrag van twaalf DEN HAAG - Het begrotings overschot over het vorig jaar is uiteindelijk uitgekomen op 13,9 miljard. Dat is 700 miljoen meer dan minister Zalm van Financiën aanvankelijk aan de Tweede Kamer had gerapporteerd. Het verschil wordt verklaard door nieuwe cijfers over onder meer de saldi van de sociale fondsen over vorig jaar. Als percentage van het bruto binnenlands product, stijgt het begrotingsoverschot over 2000 daarmee van 1,5 naar 1,6 pro cent. Het begrotingsoverschot wordt voor de aflossing van de staatsschuld gebruikt. ANP euro 26,44) kan worden ge stopt. Hiermee kunnen klanten tot 6 januari cd's kopen. Esther Jacobs van Coins for Ca re is teleurgesteld in de Free Re cord Shop. Volgens haar is de verkoopstunt aan het personeel 'verkocht' met als argument 'van dan zijn we de goede doelen te slim af'. „Heel lullig hoe het gaat", aldus Jacobs. Volgens haar gaat de verkoop stunt over de ruggen van de goe de doelen. „Breukhoven bezit geloof ik al een half miljard maar dat is kennelijk niet ge noeg", zegt Jacobs. Zij hoopt dat mensen hun eigen keus ma ken of 'Hans Breukhoven hier beter van moet worden of de goede doelen'. Aan de haal Ook de Stichting Eurocollecte is uiterst teleurgesteld. „Medio vorig jaar zijn allerlei bedrijven benaderd met de vraag of ze mee wilden doen. Albert Heijn, He- ma en Shell hebben toegezegd. De Free Record Shop vond het ook een goed idee, maar die zijn dus nu met het idee aan de haal gegaan. Dat is niet koosjer", zegt directielid Raymond van Haeften. Woordvoerder Rob Hermans van de Free Record Shop ont kent dat het bedrijf onder de duiven wil schieten van de orga nisaties. „Het gaat de Free Record Shop vooral om de keu zemogelijkheid voor de consu ment." Die kan nu kiezen tussen een donatie aan een liefdadig heidsorganisatie of het straks waardeloze geld 'contant wil maken'. Veel begrip voor het standpunt van Coins for Care heeft Hermans niet: „Ik zou eer der begonnen zijn dan septem ber." Free Record Shop verwacht met de stunt vijftien miljoen gulden aan buitenlands geld binnen te halen. De banken schatten dat in Nederland 250 miljoen gul den aan muntgeld uit de euro landen is. De Free Record Shop hoopt dus slechts op een be scheiden succes. Hermans wil benadrukken dat de Free Record Shop een geheim percentage van opbrengsten aan goede doelen zal besteden, conform de bedrijfsfilosofie. „De actie gaat ons geld kosten", zegt de woordvoerder. Het geld zal worden teruggegeven aan de nationale banken die euro's te ruggeven. Gevraagd naar de kosten van de actie, antwoordt Hermans dat er uiteindelijk op iedere envelop verdiend zal worden, ongeacht de totale opbrengst. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 7