Flinke achterstand milieucontroles PZC PZC Dan trek ik bij iemand zijn duikbril af ,25 Meer hulpvragen voor Blijf van mijn Lijf Borsele kan meer dan de helft van de geplande controles niet uitvoeren Werkzaamheden aan Olzendedijk Rommelmarkt in Goes Informatieavond pleegzorg Z2> fm 1 r Symposium over Westerschelde Goese katten eten vergif Zeelandbrug gestremd Drankrijder raakt politieauto Badkamer uitgebrand Vier Bevelanders naar verkiezing Beste Buur Open tuindagen Activiteiten in museum zaterdag 16 juni 2001 rinnrNadia Berkelder GISSINGEN - Steeds meer vrouwen doen een beroep op het Blijf van m'n Lijf-huis. In Zee land vroegen vorig jaar 359 vrouwen om hulp bij de Zeeuw sestichting. In twee jaar tijd is het aantal verzoeken om hulp met 150 toegenomen. In 2000 ton de stichting aan 63 vrouwen en 52 kinderen onderdak bie den, Dat blijkt uit het jaarver slagvan de stichting. Volgens een medewerkster van de Stichting Blijf van m'n Lijf Zeeland is het moeilijk aan te geven waar de gestegen vraag naar hulp vandaan komt. „Het zou kunnen dat onze bekend heid is toegenomen of dat vrou wen eerder om hulp vragen. Ik denk dat het te ver gaat om te zeggen dat het aantal mishan delde vrouwen toeneemt." Door het grote aantal verzoeken, moeten veel vrouwen worden weggestuurd. „We hebben er een aantal plaatsen bij gekre gen, maar het is nog altijd te weinig." Voor vrouwen en kinderen die niet kunnen worden opgevan gen, wordt een andere oplossing gezocht. Ze worden doorverwe zen naar andere instanties in het land of naar de crisisopvang. De vrouwen die wel worden opge vangen, blijven gemiddeld ruim zestigdagenin een blijfhuis. Be woonsters die na die periode zelfstandig gaan wonen, kun nen een beroep doen op nazorg van de stichting. De stichting besteed steeds meer aandacht aan preventie van geweld. Vorig jaar is men begonnen met een telefonische hulp- en advieslijn. De lijn is be doeld voor slachtoffers van hui selijk geweld en mensen in hun omgeving, zoals buren, familie, collega's en hulpverleners. De sticht ing heeft van maart tot de cember zeventig telefoontjes ontvangen. Kleintjes Aan kinderen wordt extra aan dacht besteed. Het project 'Let op de kleintjes', dat vorig jaar als proef draaide, wordt voort aan structureel. Kinderen die geweld hebben meegemaakt of hebben gezien, worden opge vangen en geholpen bij de verwerking. Ook dat heeft een preventieve werking. „Als kin deren op jonge leeftijd getuige zijn van geweld, gaan ze denken dat het een normale manier is om problemen op te lossen", zegt de medewerkster. De stichting Blijf van m'n Lijf heeft moeite met het aantrek ken van voldoende gekwalifi ceerd personeel. Vooral alloch tone medewerkers zijn in Zeeland moeilijk te vinden. „Dat is jammer, want een deel van onze doelgroep is alloch toon. Het is een meerwaarde voor de organisatie om mensen van een andere cultuur te heb benDe stichting probeert door het aanbieden van stageplaat sen en het verbeteren van de se cundaire arbeidsvoorwaarden mensen aan de organisatie te binden. Deze zomer gaat de website van Blijf van m'n Lijf in de lucht. Slachtoffers van geweld of men sen in hun omgeving kunnen op de website terecht voor gerichte informatie. Het adres is: www- .blijfzeeland.nl. doorRob Paardekam HEINKENSZAND - Voor het tweede achtereenvolgende jaar heeft de gemeente Borsele een [linke achterstand opgelopen bij het uitvoeren van milieucon- Iroles. Dat blijkt uit het milieu jaarverslag 2000. Van de 278 controles die gepland waren, :ijn er slechts 117 uitgevoerd. Dat is er één meer dan het jaar ervoor. De achterstand heeft te maken met een vacatureperiode van een controleur in 1999. De opge lopen achterstand is nooit meer ingelopen. Dat komt mede door de aandacht en inzet die andere milieuzaken van de controleurs vragen. De gemeente beraadt zich op een oplossing waarbij de ontstane achterstand wordt weggewerkt, zonder dat de uit voering van andere taken in het gedrang komt. Uit het jaarverslag blijkt verder dat het aantal milieuklachten verder is gedaald. Daarmee wordt de trend van de afgelopen jaren voortgezet. In 1997 kwa men er nog 78 klachten binnen. Dat aantal daalde naar 65 in 1998 en 56 in 1999. Vorig jaar kwamen er bij de gemeente 'slechts' 44 klachten binnen. In het jaarverslag wordt aan deze cijfer de voorzichtige conclusie verbonden dat de mensen tevre den zijn met het uitgevoerde mi lieubeleid. Het jaarverslag vat verder sa men wat er op milieugebied is gebeurd in 2000. Zo is er onder zoek gedaan naar de mogelijk heden van energiebesparing in het bestemmingsplan Lewe- dorp-West. Dit jaar moet duidelijk worden of de restwarmte van McCain gebruikt kan worden en of het gebruik van warmtepompen een optie is. De regentonactie voor Tanzania heeft 5200 gulden opgebracht. Tijdens deze actie konden men sen tegen inkoopprijs een regen ton aanschaffen met bijbetaling van tien gulden voor een water project in het Afrikaanse land. Volgend jaar, als de regentonac tie provinciaal georganiseerd wordt, zal Borsele als voor beeldgemeente fungeren. YERSEKE - De Olzendedijk, (en oosten van Yerseke, is van 18 lot en met 20 juni afgesloten voor alle verkeer. Waterschap Zeeuwse Eilanden verricht in die periode daar groot onder- De weg wordt voorzien van een nieuwe asfaltlaag. Bor den geven een omleidingsroute GOES - Showkorps Excelsior enJeugdkorps Confetti houden zaterdag 23 juni hun jaarlijkse rommelmarkt op de Grote Markt in Goes. Het opbouwen van de markt begint om zes uur iochtends, uiterlijk om vier uur ïshet afgelopen. Mensen die nog rommel hebben, kunnen con tact opnemen met het show- MIDDELBURG - De sector Pleegzorg van de Stichting Jeugdzorg Zeeland houdt dins dag 19 juni een informatie avond in de Zeeuwse Biblio- theekin Middelburg. in Zeeland zijn verschillende anderen en jongeren van nul tot achttien jaar op zoek naar een pleeggezin. Dat kan voor korte re, maar ook voor langere tijd zijn. Sommige kinderen hebben eenopvangadres nodig voor een weekeinde of een deel van de va kantie, maar er zijn ook jonge ren die een aantal maanden blij ven of tot ze volwassen zijn. Pleegzorg houdt regelmatig in formatieavonden. Mensen die geïnteresseerd zijn in het pleeg ouderschap en vragen hebben, kunnen terecht in de Zeeuwse Bibliotheek. Een ervaren pleeg ouder en een medewerker van zijn aanwezig om wagen te beantwoorden. On derwerpen die aan de orde ko men zijn: om wat voor kinderen gaat het, hoe lang blij ft een kind in een pleeggezin, wie regelt contacten met de eigen ouders van het kind en wat wordt er verwacht van pleegouders? De informatiebijeenkomst be gint om 20 uur. redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113) 273000 Fax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M. E. de Bruïjn I- Huibers A. M. van der Jagt R-J. A. Paardekam E. Soesman K- L. de Vries (sport) centrale redactie 'usidus 18 4380 aa vlissingen Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl —i Mc foto's Willem Mieras Met de duikuitrusting uitgestald op het wegdek, trekken de examenkandidaten hun duikpak aan. Duikinstructeur traint zijn leerlingen op paniekreacties door Jeanne de1 Nijs THOLEN - „Ik zou het vest even helemaal opblazen", raadt duikinstructeur Jan van de Graaf van de Thoolse duik club De Snotdolf zijn leerlinge Marianne Verwijmeren aan. Ze loopt daarna keurig, zoals ze dat heeft geleerd, haar duikap- paratuur na, alvorens daarmee het water in te gaan. „Nu nog even de overdruk controle ren", geeft Van de Graaf aan. „Ja, die is ook goed." In de om geving sjouwen mannen, het duikpak alvast tol hun middel aan, apparatuur de dijk bij de aanzet van de Oesterdam over. Dat kost de nodige zweetdrup pels. De thermische pakken en het zonnetje doen hun werk, en misschien ook wel een beetje de zenuwen. Want cle groep staat voor de examens voor een van de duikbrevetten. Ze zien in de recente duikongelukken geen reden met de sport te stoppen. Ze stappen van het te rugblikken op die voorvallen al snel over op het aantrekke lijke van hun hobby. Met brede armzwaaien geven ze aan wat ze allemaal al onder water hebben gezien, en hoe groot. Van de Graaf windt er geen doekjes om: duiken is gevaar lijk. „Je moet wel goed weten waar je mee bezig bent. Daar om zijn de theorie en de oefe ningen in de praktijk ook zo belangrijk. Het blijft een risi- cosport. Maar dat geldt ook voor bijvoorbeeld autoraces." w Na een laatste inspectie van de apparatuur, kan de duik beginnen. Klaplong Twee weken geleden kwamen in de Oosterschelde bij Goris- hoek twee Belgische duikers om het leven. Door te snel naar de oppervlakte te gaan, liepen ze een klaplong op. Vorig weekeinde raakten twee Bel gen bij Wemeldinge in de pro blemen tijdens het duiken. Dergelijke voorvallen zijn he laas geen uitzondering. Duikinstructeur Van de Graaf gaat er van uit dat paniek meestal de oorzaak is wanneer het mis gaat bij het duiken. Er volgt een uitleg over het ver schil in druk op diepte en aan het wateroppervlak. Daardoor zet de longinhoud uit bij het opstijgen. „Daarom moet je al tijd uitademen als je naar bo ven gaat. Maar in paniek doe je rare dingen, dan kan de wils kracht om te overleven over heersen, wil je alleen maar snel het wateroppervlak halen. Wanneer je dan vergeet uit te ademen ontstaat een klaplong." Bovendien is het nog zo dat in bepaalde gevallen bi] het opstijgen tussenstops nodig zijn. Wanneer dat niet gebeurt, gaat de stikstof die onder hoge druk in het bloed is opgelost gasbelletjes vormen die de haarvaten blokkeren. Da t kan leiden tot pijn in de ge wrichten en borstkas, verlam mingen en duizelingen. In de gevallen waarin dat niet me teen fataal afloopt, kan een duiker overgebracht worden naar een decompressietank, waarin hij of zij alsnog de ge leidelijke drukovergang kan ondergaan. „We oefenen bewust vaak pa nieksituaties", legt Van de Graaf uit. „Dan trek ik bij voorbeeld onder water onver wacht bij iemand zijn duikbril af. Ook oefenen we vaak samen met één mondautoniaat voor de zuurstof." Duiker Chris Ta- heij voegt daar aan toe: „Wij proberen ook altijd binnen de nul-tijden te blijven, zodat je bij het opstijgen geen tussen stops nodig hebt. Dan duik je een stuk veiliger." Samen met examenkandidaat Ad Rijsdijk geeft Taheij uitleg aan de hand van een tabellenkaart. „Kijk, op 48 meter diepte bijvoor beeld kun je zes minuten blij ven zonder tussenstop bij het opstijgen. Na een verblijf van tien minuten is een tussenstop van elf minuten nodig. Blijf je een kwartier op 48 meter, dan moetje op negen meter vier mi nuten wachten, op zes meter zes minuten en vervolgens op drie meter nog eens tien minu ten. Dat loopt dus hard op." Rare stromingen Taheij noemt de vaste oefenlo catie van de duikclub bij de aanzet van de Oesterdam een ideale plek. „De enige plaats in de Oosterschelde waar wel eb en vloed is, zodat je met het ge tij leert omgaan. Maar er is geen stroming, omdat dit hier een dode uitloper van de Oos terschelde is. Bij Gorishoek is het veel dieper. Daar heb je putten van meer dan vijftig meter. Dat kan rare stromin gen geven, dat kan verrassen." Attractie Van de Graaf zou het liefste zien dat de duiksport op de stek van De Snotdolf wordt ge concentreerd. „Met een vaste accommodatie voor de oplei dingen en een afgezonken wrak als attractie. De Ooster schelde is tot ver in het buiten land bekend: het enige gebied waar zoveel leven onder water is. De provincie Zeeland zou dat wat meer moeten promo ten, voor vaste duikplaatsen moeten zorgen." Taheij vult aan: „Vanaf de dijk ziet het wa ter er donker uit, maar tot tien meter diepte heb je geen lamp nodig. Je komt hier van alles tegen, naaktslakken, sepia's met eitjes aan draden. Het is gewoon een kweekvijver. En platvis, dan zie je eerst zulke dingetjes" (met duim en wijs vinger) „en nu al zo groot" (met twee handen). „En 's nachts zie je tong, paling, kreeften, die gaan dan azen." De jongste van de groep, de vijftienjarige Jorgen, bereidt zich intussen voor op een proe ve van bekwaamheid voor zijn eerste duik-ster, onder het toe ziend oog van zijn moeder. Ze geeft toe dat ze in het begin wel moeite had met de hobby van haar zoon, maar redeneert nu: „Jorgen heeft zijn opleiding goed gedaan, zijn theorieles sen keurig gevolgd, dan moet het goed komen. Hij riep al zo lang dat hij wilde gaan duiken, geniet ook van de conditietrai ningen. En als hij straks zes tien is en op een brommer stapt, kan er ook van alles ge beuren." VLISSINGEN - De Taakgroep Westerschelde, een overlegor gaan van gemeenten en waterschappen, houdt vrijdag 22 juni in Vlissingen een symposium over de toekomst van de Wester schelde. De bijeenkomst is bedoeld als voorzet voor de discus sie over de langetermijnvisie voor het Schelde-estuarium die in Nederland na de'zomervakantie begint. Vijf sprekers belichten 's morgens een aantal aspecten van de Westerschelde. Oud-hoogleraar geschiedenis van de interna tionale betrekkingen C. Wels heeft het over Zeeland, Vlaan deren en de Schelde. De Antwerpse hoogleraar P. Maire be spreekt de natuurfuncties in de Zeeschelde. T. de Gelder van het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij be licht de gevolgen van de Habitat- en Vogelrichtlijn voor de Westerschelde. Hoogleraar Europees en internationaal mi lieurecht J. Verschuuren houdt een inleiding over het interna tionale recht en de Westerschelde. J. Strubbe, directeur-gene raal van de Vlaamse administratie waterwegen en zeewezen, geeft zijn visie over een nieuwe samenhang in het Schelde-es tuarium. 's Middags volgt een debat met leden van de Tweede Kamer. Het symposium in hotel Arion begint om 10 uur. GOES - In de omgeving van de M.A. de Ruijterlaan en de Trompstraat in Goes zijn deze week twee katten vergiftigd. In januari werden vanuit dezelfde omgeving ook al soortgelijke gevallen gemeld. Een buurtonderzoek door de politie leverde destijds niets op. ZIERIKZEE - De Zeelandbrug is in de nacht van maandag 25 op dinsdag 26 juni gestremd voor alle verkeer. Tussen 00.00 en 05.00 uur worden onderhoudswerkzaamheden verricht aan de weg en de verlichtingsapparatuur. In de periode wordt ook de laagwerker verplaatst. Hiervoor moet eerst een deel van het wegmeubilair, waaronder de verlichtingsmasten en de waarschuwingslichten, worden weggenomen. De verwach ting is dat deze in augustus weer worden teruggeplaatst Tijdens de stremmingsperiode worden informatieborden ge plaatst. Automobilisten worden met een omleidingsroute verwezen naar de Stormvloedkering. In noodgevallen kun nen ambulances de brug wel open. VLISSINGEN - Een 29-jarige Vlissinger is gisterochtend zijn rijbewijs kwijtgeraakt. Hij was om kwart over vijf in de Bone- dijkestraat bij het passeren van een politieauto tegen de bui tenspiegel aangereden. Bij een blaastest bleek dat hij drie keer de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. Hij moet zich binnenkort voor de rechter verantwoorden. OOST-SOUBURG - Een brand heeft donderdagavond voor tienduizenden guldens schade aangericht aan een woning bo ven de Aldi-supermarkt in de Verlengde Kanaalstraat te Oost-Souburg. De bewoner wist op tijd zijn huis te verlaten. Hij heeft de nacht elders doorgebracht. De bewoner had zijn wasmachine op de bovenste verdieping aangezet. Hij werd geattendeerd toen hij geknetter hoorde. De badkamer stond toen al in brand. De bewoner wist de schade te beperken door de deur te sluiten. De badkamer en de spullen erin gingen ver loren. Het gipsplafond voorkwam verdere uitbreiding naar het dak. De overige ruimten op de tweede verdieping liepen rook- en roetschade op. De brand werd om 22.20 uur gemeld door de bewoner. De brandweer was zeven minuten later aan wezig. door Rolf Bosboom GOES - Voor Kees Feijtel uit Hoedekenskerke, Tineke Ver- heule uit Wolphaartsdijk, Els Mallekote uit Schore en Koos van den Berge uit Wissenkerke is het een spannende dag. Zij maken kans vandaag, op Natio nale Burendag, te worden ver kozen tot Beste Buur van Ne derland. De uitslag wordt bekendge maakt tijdens een manifestatie in De Meerpaal in Dronten. De kandidaten voor de eretitel, die in april of mei al tot Beste Buur van hun gemeente werden uit geroepen, presenteren hun acti viteiten. Ook wordt het zogehe ten Burendagspel, dat voor de gelegenheid is ontworpen, ge speeld. De Nationale Burendag is een jaarlijks initiatief van Humani- tas en Aedes, de vereniging van woningcorporaties, en wordt sinds 1995 gehouden. Het doel is mensen in het zonnetje te zetten die zich belangeloos inzetten voor hun omgeving. Het thema van dit jaar is 'Samen-Wonen', waarmee de organisatoren wil len verwijzen naar het Interna tionale Jaar van de Vrijwilliger en het honderdjarig bestaan van de Woningwet. De Zeeuwse kandidaten voor de titel van Beste Buur komen allemaal uit Zuid- of Noord-Be veland, Kees Feijtel uit Hoede kenskerke wordt zeer gewaar deerd voor zijn vele bijdragen aan het dorp. Behalve zijn hulp aan een groot aantal buren is hij actief in de buurtvereniging, de oranjevereniging, het Wienkel tje van Wullempje en de jaar lijkse trekker-trek. Tineke Verheule uit Wol phaartsdijk zorgt al vele jaren voor een buurtbewoner. Boven dien organiseert zij koffieoch tenden voor bewoners van woonzorgcentrum Meuleweie, bakt pannenkoeken voor de buurt en helpt bij projecten op school. Zij wordt omschreven als 'een gewaardeerd en actief lid van de Wolphaartsdijkse ge meenschap'. Els Mallekote is een van de drij vende krachten achter het ver enigingsleven in Schore, waar zij veel initiatieven ontplooit. Zij is onder meer actief voor de kerk en de school in het dorp. Ook fungeert zij als steun en toeverlaat voor enkele mensen in haar straat. Koos van den Berge uit Wissen kerke staat ook altijd voor ie dereen klaar. Hij verricht veel werk voor de voetbalvereni ging, versiert het dorp tijdens Koninginnedag en zorgt aan het eind van het jaar voor een grote kerstboom. Hij is 'als gangma ker van groot belang voor Wis senkerke', aldus de organisato ren van de Burendag. Behalve de vier kandidaten zijn ook drie groepen uit Zeeland ge nomineerd. Het gaat om de Stichting Hulp Gehandicapten uit Goes (een activiteitencomité dat jaarlijks zo'n tien gratis bij eenkomsten voor gehandicap ten en ouderen houdt), de vrij willigers van zorgcentrum Cederhof in Kapelle en de vrij willigers van Tafeltje-Dekje op Noord-Beveland Een jury, met zangeres Willeke Alberti als voorzitter, kiest van daag uit de ongeveer 25 kandi daten de Beste Buur van het land. De winnaar ontvangt een bedrag van 10.000 gulden, dat kan worden besteed aan een project voor de buurt. Er wordt ook een Publieksprijs uitge reikt. Hieraan is een bedrag van 5000 gulden verbonden. GOES - Negen tuineigenaren in Goes en omgeving houden de komende weken weer de Beve- landse Open Tuindagen. Deze vinden plaats op 21 tot en met 24 juni en het weekeinde van 7 en 8 juli. De deelnemende tuinen zijn te vinden aan de Kerkring 18 en 13 in 's Heer Abtskerke, de Oude Hoeve weg 8 in Baarsdorp, Klei ne Kade 25 in Goes, Lenshoek laan 12, Jachthuisstraat 10, Geertesplein 18 en Marktveld 15 in Kloetinge en aan de Wis- senkerkseweg 9 in Wissenkerke. OOSTKAPELLE - Het Zeeuws Biologisch Museum heeft de ko mende tijd weer enkele activi teiten op het programma staan. Zo kunnen bezoekers op woens dag 20 juni van 14 tot 15. 30 uur met een boodschappenmand op zoek gaan naar eetbare produc ten in de heemtuin van het museum. Verder verzorgt het museum op zondag 24 juni een rondleiding door het natuurge bied De Manteling. De wande ling begint om 14 uur bij het mu seum. Tenslotte geeft de mu ziekgroep Goanna Dreaming of woensdag 27 juni van 20 tot 21 uur een concert op didgeridoo's.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 73