Proef preventieve zorg ouderen OPRUIMING Nieuw stadskantoor Goes schakel tussen oud en nieuw 21 Terneuzen vraagt twee hectare terug van buur Borsele Woningtextiel 75% korting Grevelingen open voor binnenvaart in plan Rijkswaterstaat GGD en gemeenten bekijken haalbaarheid idee consultatiebureaus Strafrechtelijk onderzoek naar dood cliënte Arduin Altijd beet L Middelburgs college pleit Burgers vrij BOUWMAN is DAMESMODE Compromis nieuwe weg Z-Vlaanderen zeeuwse almanak Bediening pzc jnnrMaurits Sep jnDDELBURG - Het Open baar Ministerie (OM) in Middel burg gaat onderzoeken wie schuldig is aan het overlijden van een 44-jarige cliënte van slichting Arduin. Dat is gisteren bekendgemaakt. Het OM zegt 'voldoende aanlei- MIDDEN zaterdag 16 juni 2001 ding' te hebben voor een straf rechtelijk onderzoek. Oriënte rend onderzoek door de politie heeft volgens woordvoerster E. Boot van het OM uitgewezen 'dat iemand schuldig is aan het indicent'. „We gaan nu onder zoeken wie schuldig is." De po litie gaat dat doen. „Het is een verdieping van het eerdere on derzoek." Boot maakte geen details be kend over de bevindingen tot nu toe. In het belang van het verde re onderzoek worden daarover geen mededelingen gedaan. Wanneer het strafrechtelijk on derzoek klaar is, kon zij nog niet zeggen. „Daar is geen termijn voor vastgesteld." De meervoudig gehandicapte vrouw uit Oost-Souburg, die in een woning van Arduin in Mid delburg woonde, overleed vori ge week vrijdag in het Zuider- zeeziekenhuis in Rotterdam. Zij bezweek aan de verwondingen die zij opliep tijdens een te heet bad, daags voor Pinksteren. De medewerker die haar moest wassen, was vergeten de ther mostaatkraan bij te stellen. Die stond hoog omdat het bad vlak daarvoor met heet water was schoongemaakt. De vrouw liep over eenderde deel van haar lichaam ernstige brandwonden op. rfnnr Rolf Bosboom GOES - De Gemeenschappelij ke Gezondheidsdienst (GGD) Zeeland en het Samenwer kingsverband Welzijnszorg Oosterschelderegio maken sa- werk van het idee consulta tiebureaus voor ouderen op te zetten. Het is de bedoeling op enkele plaatsen een experiment daarmee uit te voeren. De Zeeuwse ouderenbonden, verenigd in het Provinciaal 'eg- en Samenwerkings- nd Ouderenorganisaties (POSO) hebben al eind 1997 gepleit voor de instelling van consultatiebureaus. Ouderen zouden daar terecht moeten kunnen voor een jaarlijks on derzoek, waarbij bijvoorbeeld de bloeddruk, het gehoor en het bloedsuiker- en cholesterolge halte worden gemeten. Verder is het de bedoeling dat senioren daar adviezen en informatie op allerlei gebied kunnen krijgen. Ruim een jaar geleden hebben het POSO en het patiëntenplat form Het Klaverblad de GGD benaderd met de vraag mee te denken over het idee. omdat die organisatie kennis en ervaring heeft op het terrein van preven tieve zorg. De GGD heeft er des tijds wat terughoudend op ge reageerd omdat zij op dat moment geen mensen beschik baarhad om preventieve activi teiten voor ouderen op te zetten. Speerpunt Inmiddels hebben de gemeenten m de Oosterschelderegio in de gezondheidsnota, die zij vorig jaar grotendeels gezamenlijk hebben opgesteld, ook het op- van consultatiebureaus voor ouderen als 'speerpunt' op genomen. De GGD en het Samenwerkingsverband Wel zijnszorg, een gemeenschappe lijke regeling van de gemeenten in de regio, hebben nu het voor touw genomen om het idee van het POSO en de wensen van de gemeenten te combineren en het plan nu echt van de grond te til len. De GGD spreekt echter liever niet van consultatiebureaus, omdat die naam te veel aan de voorzieningen voor zuigelingen doet denken en daarom 'moge lijk slecht zou worden ontvan gen bij de doelgroep'. De GGD kiest nu voor de aanduiding PTO's, wat staat voor Preventie Teams Ouderen. Om te bekijken of de opzet haal baar is, worden de komende maanden eerst gesprekken ge voerd met allerlei belangheb benden, zoals de provincie, Scoop, de gemeenten, de Stich tingen Welzijn voorOuderen, de zorgverzekeraar, de geriaters, de huisartsen, de thuiszorg en Emergis. Alle partijen krijgen ook de vraag voorgelegd of ze zitting willen nemen in een stuurgroep. Daarnaast is het de bedoeling dat het Klaverblad/ POSO, de gemeenten en de GGD een werkgroep vormen. Die stelt een projectplan op, onderzoekt hoe de preventieteams eruit zouden kunnen zien en welke functies die kunnen vervullen en probeert praktijkervaring op te doen door op enkele plaatsen een experiment te houden. Ook moet het benodigde geld bij el kaar worden gezocht om het on derzoek en de proef te financie ren. Het bestuur van het Samenwer kingsverband Welzijnszorg moet nog groen licht geven voor het onderzoek naar de haal baarheid van de preventie teams. Het onderwerp wordt woensdag 20 juni besproken. BORSSELE - Het kabinet mag dan streven naar sluiting van de kerncentrale in Borsele, be halve de energieproducent zul len ook enkele visliefhebbers dat de bewindslieden niet in dank afnemen. De kerncentra le, of beter: het koelwatersys teem, houdt al jaren aan twee kanten een voortdurende aan voer van vis in stand. Waar het Westerscheldewater de centrale in wordt gepompt, aan de westkant van de Noord nol, zorgt een grote zeef dat visjes, schelpen en wieren uit het systeem worden geweerd. Het afvalstroompje spoelt aan de andere kant van de strek dam de Westerschelde weer in. Dode en levende vissen berei ken zelden de vloedlijn, omdat watervogels er zich op hun ge mak aan tegoed doen. Over vloedig is ook de visstand aan de andere kant, waar koelwa ter de centrale weer uitkomt. Het water is daar warmer en uiterst zuurstofrijk, zodat sommige vissoorten de uitlaat opzoeken. Sportvissers henge len vanaf de stortstenen aan weerskanten van de uitlaat, of bij hoogwater in een waadpak, met ongekend gemak vissen bijelkaar. Vooral scholen har der melden zich regelmatig, door boven het warme water uitte springen. foto Willem Mieras Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Advertentie i Autobedrijf Melse Goes Telefoon (0113)271515 www.melse.nl MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg maakt zich niet schuldig aan belangenverstren geling. Wel heeft hij door zijn ei gen adviesbureau contacten met 'tal van bedrijven'. Dat ant woordt het college van B en W op schriftelijke vragen van GroenLinks. Burgers was tot voor kort be taald adviseur bij ING Car Lea se uit Den Bosch, Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was bij dat onderhoud aanwe zig als korpsbeheerder. Burgers erkende daarop dat hij fout had gehandeld. Het college vindt de kwestie van de dienstauto's een zaak tussen Burgers als privé- persoon en ING Car Lease. (Advertentie) CADEAU WONEN (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN door Rolf Bosboom GOES - Een uitdagende opgave. Zo om schrijft de Amsterdamse architect Rudy Uytenhaak het ontwerpen van een nieuw stadskantoor voor de gemeente Goes, dat moet komen aan het Hollandiaplein. Het gebouw wordt in zijn visie 'een schakel tus sen het oude en nieuwe deel van de stad'. De gemeente Goes moest de architectkeuze Europees aanbesteden. Vijf belangstellende bureaus werden uitgenodigd een schetsont werp te maken. Onder hen gerenommeerde namen, zoals EGM, de Architectencie en Erick Egeraat. Ook Uytenhaak heeft zijn naam al lang gevestigd, onder meer dankzij opdrachten van de Rijksgebouwendienst. ,,Op grond van de locatie en de functie van dit gebouw hebben we ingeschreven", verklaart Uytenhaak, die nog niet eerder een ontwerp voor Zeeland maakte, zijn be langstelling voor Goes. ,,Het enthousiasme werd verder aangewakkerd door de per soonlijke binding: mijn 'rechterhand', Hugo Boogaard, is oorspronkelijk uit Goes af komstig." De beoordelingscommissie die de gemeente heeft ingesteld, met daarin onder meer ar chitecten, ambtenaren en wethouders, gaf de voorkeur aan Uytenhaaks ontwerp. De begeleidingscommissie van raadsleden bleek deze week die mening te delen, waar mee de keuze voor het Amsterdamse bureau rond is, ook al moet het college van burge meester en wethouders nog formeel zijn goedkeuring geven. Uytenhaak ziet de locatie, tussen het Hol landiaplein en de M. A. de Ruyterlaan, als een 'potentieel knooppunt tussen centrum, station en Goes-Zuid, zeker als de rondweg wordt doorgetrokken in de richting van het station en het gebied tussen de De Ruyter laan en het station een andere invulling krijgt. Dynamiek Van die 'stedelijke dynamiek' moet het stadskantoor het hart worden. Essentieel in de visie van de architect is dat het Hollan diaplein uiteindelijk niet vier, maar drie loodrecht op elkaar staande wanden moet krijgen. Aan de resterende zijde wordt het Maquette van het nieuwe Goese stadskantoor. stadskantoor afwijkend gesitueerd, in een open ruimte. „Fier en onafhankelijk", aldus Uytenhaak. De voorzijde, de 'hoofdingang' voor officië le gebeurtenissen, kijkt uit op de Van Hertumweg en ligt aan een waterpartij. „Komende vanuit het zuiden moet je blik worden gevangen door het gebouw", stelt de architect. Aan de andere zijde, aan het Hol landiaplein, komt de entree voor dagelijks gebruik. Uitstraling Het nieuwe stadskantoor moet vooral een gastvrije uitstraling hebben, vindt de ont werper. „Het is niet alleen een onderkomen voor ambtenaren, maar ook de bestuurlijke zetel van de stad en de plaats waar je bij voorbeeld de geboorte van je kinderen aan geeft. Die publieke betekenis moet je bena drukken." Uytenhaak omschrijft zijn ontwerp als een 'poortgebouw'. Het heeft een vierkante vorm, die rond een atrium wordt gebouwd. Het atrium heeft een schuin, glazen dak dat het pand als het ware doorsnijdt. Door de opzet neemt het gebouw relatief weinig ruimte in beslag. De architect besteedt ver der veel aandacht aan de principes van duurzaam bouwen, klimaatbeheersing (een foto Willem Mieras van de grote manco's van het huidige stads kantoor) en een flexibele inrichting, zodat het gebouw kan 'meegroeien' met de ambte lijke organisatie. Ondanks zijn brede erva ring heeft Uytenhaak nog niet eerder een compleet nieuw stadskantoor ontworpen. Wel heeft hij begin jaren negentig het ont werp gemaakt voor het vernieuwde ge meentehuis van Landsmeer, dat een combi natie is van nieuwbouw en een ingrijpende verbouwing. Het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) dat mogelijk bij het nieuwe stadskantoor komt, zal er wat Uytenhaak betreft duide lijk los van staan. Hij wil het laten aanslui ten bij de bebouwing aan de noordkant van de De Ruyterlaan. Ondergronds komt er echter wel een verbinding met de publieks ruimte van het nieuwe stadskantoor. Een dergelijke verbindmg lijkt alleen haal baar als er ook een parkeerkelder komt on der het stadskantoor. Dat is nog niet zeker, gezien de hoge kosten die daarmee gemoeid zijn. De gemeenteraad moet daar nog een beslissing over nemen, evenals over de com binatie met het CWI en het onderbrengen van het gemeentearchief. De bedoeling is dat daarover in september een besluit valt, waarna Uytenhaak zijn ontwerp kan uit werken. door Famke van Loon BRUINISSE - De aanleg van de Tweede Maasvlakte voor de Zuid-Hollandse kust kan de her-introductie van binnen vaartschepen op de Grevelingen tot gevolg hebben. De directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft dit idee geopperd bij de provincie in het kader van de toekomstige inrichting van de Zeeuwse wateren. Op die ma nier zou een nieuwe binnen- vaartroute naar Antwerpen ontstaan waarmee de bestaande weg via het Schelde-Rijnkanaal ontlast wordt. De provincie Zeeland ontwik kelt in samenwerking met ver schillende andere (overheids) oi-ganisaties een visie op Zeeuwse wateren: Delta in zicht. Bijna twintig jaar na vol tooiing blijken er immers een aantal haken en ogen aan het Deltaplan te zitten. Op basis van nieuwe ontwikkelingen en inzichten wordt naar de toe komst gekeken. Veiligheid, verbetering van de waterhuis houding en vergroting van de ecologische waarden staan daarbij voorop. Rijkswaterstaat heeft in dat ka der een verzameling rapporten onder de noemer 'Verkenningen Deltawateren' geschreven. In het rapport 'Scheepvaart in de TERNEUZEN - Gedeputeerde J. Hennekeij van Verkeer werkt aan een compromisvoorstel voorde nieuwe N61 tussen Hoek en Schoondijke. Niet de hele N61 zou vierbaans worden, maar slechts vanaf Hoek tot camping De Braakman of Biervliet. Tot Schoondijke blijft de weg dan tweebaans. Met dit voorstel hoopt Hennek eij tegenstanders van de vier- baansweg de wind uit de zeilen te nemen. blauwe delta' worden de toe komstige verkeersroutes op het water onder de loep genomen. Rijkswaterstaat schetst hierin knelpunten in de huidige water wegen, de problemen die zich de komende tien jaar kunnen ont wikkelen. Een van de oplossingen is het creëren en alternatieve route voor de binnenvaart tussen Rot terdam, de Maasvlakte en Ant werpen. Volgens E. de Feijter, woordvoerder bij Rijkswater staat, is de verwachting dat er zich in de toekomst 'capaciteits problemen voordoen bij de Vol kerak- en Kreekraksluizen'. De tweede Maasvlakte zal de druk op de huidige verbinding tussen de twee havens doen toenemen. Een nieuwe waterweg via het Kanaal door Zuid-Beveland, de Oosterschelde en de Grevelin gen zal de verkeersdruk op het Schelde-Rijnkanaal verminde ren, zo is de gedachte. Verbaasd N. van Limborg van de Project groep Mainport Rotterdam stelt 'zeer verbaasd' te zijn. De pro jectgroep bereidt de aanleg van de Tweede Maasvlakte voor en kijkt daarbij ook naar de moge lij kheden en knelpunten voor de binnenvaart. De milieu effect rapportage (MER) die hiervoor is uitgevoerd heeft volgens hem geen problemen op de vaarwe gen aangetoond. „We hebben daarbij gekeken naar het Har-, telkanaal en geen congestie ge constateerd. We zijn ei-van uit gegaan dat de rest dan ook goed zit", aldus Van Limborg. Rijkswaterstaat heeft het idee nu bij de provincie neergelegd. De Feijter benadrukt dat het al les behalve een concreet voor stel is om de binnenvaart via de Grevelingen te gaan voeren. „De status van dit idee is niet meer dan een visie." Het is nu aan de provincie alle belangen af te wegen en te kijken of het idee al dan niet moet worden meegenomen in de beoogde vi sie, die in 2003 op-tafel moet lig gen. De Feijter: „En dan is het nog maar een visie. Dan moet er nog beleid gemaakt worden." door Wout Bareman TERNEUZEN - De noordelijke gemeentegrens van Terneuzen - en dus de zuidelijke grens van Borsele - klopt niet. Nieuwe me tingen hebben uitgewezen dat de grens in de Westerschelde tien meter afwijkt van de grens lijn die tot nu toe werd gehan teerd. Terneuzen heeft recht op tien meter extra grondgebied ten koste van Borsele. In totaal gaat het om twee hectare. De fout werd ontdekt door de Temeuzenaar P. Stuy (schrijver van het boek De Lage Landen en Hun Grenzen). Die bestudeerde de gemeentegrenzen in de Wes terschelde mede naar aanlei ding van de grenspassage van de tunnelboormachines, in maart van dit jaar. Met enig ludiek ce remonieel op een denkbeeldige grens op de Middelplaat droeg burgemeester Barbé van Ter neuzen daar toen de speciale tunnelambtsketen over aan z'n collega Mandos van Borsele. Ludiek of niet, het gebeurde dus niet op de correcte plaats. Kerktoren Bij z'n navorsingen kwam Stuy al snel tot de conclusie dat er iets mis was met de grenslijn. Die dient te lopen over de lijn tussen de uit 1714 daterende molen van Borssele en de toren van de rooms-katholieke kerk in de binnenstad van Terneuzen. In het periodiek van de Heemkun dige Vereniging Terneuzen geeft Stuy aan wat er mis ging. Bij de grensbepaling werd uitgegaan van de verkeerde kerktoren. Niet de Willibrordustoren, die dateert uit 1915, mocht als ijk- punt worden genomen, maar de toren van de oude kerk uit 1849, die in de oorlog werd afgebro ken. Een foutje van tien meter. Gevolg is nu dat het tunneltracé ook tien meter verder op Ter- neuzens grondgebied door loopt. De 6,6 kilometer lange tunnel ligt, na herberekening, 3144 meter op Terneuzens en 3428 meter op Borsels grondge bied. Stuy: „Of dit 'grensher- stel' financiële gevolgen heeft, valt buiten mijn gezichtsveld." De NV Westerscheldetunnel be taalde vele miljoenen aan leges voor de aanleg van de tunnel. Terneuzen streek 4,5 miljoen gulden op, Borsele een nage noeg identiek bedrag. Theore tisch zou Terneuzen Borsele dus kunnen verzoeken een extra be dragje over te maken. Een woordvoerder van de gemeente: „Ach, het is leuk dat meneer Stuy dit foutje heeft ontdekt, maar ik denk niet dat wij er con sequenties aan verbinden. Moe ten we voor die paar duizend gulden aankloppen bij Borsele? Ik denk het niet." De grenscorrectie is inmiddels bij het Kadaster geregistreerd. Terneuzen beslaat met die twee hectare erbij nu 18.172 hectare. (Advertentie) David Vandekop De tekeningen 27- 05 t/m 1- 07 Rampweg 24a, 4326 LK Renesse tel.0111-461497 info@plusmin.nl De horecasector klaagt al tij den steen en been over een nijpend gebrek aan perso neel. Vooral nu het toeris tisch seizoen op volle toe- en gaat draaien, is elke toege stoken hand meegenomen. Maar als ze allemaal zijn als Joost blijft het toch behel pen. De 17-jarige jongeman heeft onlangs een vakantiebaantje aangenomen in een Vlissings restaurant. Daar is hij werk zaam in de bediening. Dezer dagen werd Joost ont boden aan een tafeltje. „Jon geman", sprak de man die deel uitmaakte van het gezel schap aan de tafel, „kun je me zeggen wat het dagmenu is?" „Dat iveet ik niet", reageerde de vakantie-ober. „Het is el ke dag anders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 69