Srebrenica doelbewust geofferd Auping Auronde Woman on Waves ziet toch af van abortussen Waalse senator Happart lokte rellen Voeren uit Knokpartij Doema bij debat grondverkoop Vijf partijen Indonesië voor snellere actie tegen Wahid Oud-stafchef Bosnische leger beschuldigt president Izetbegovic Algerije ontkent schieten met scherp politie Duitse skinheads vallen Franse soldaten aan Japan tegen Kyoto zonder deelname VS stoutenbeek T""* Vissterfte door chemicaliën uit tanker JU* Politie Italië pakt maffiabazin op Schizofreen Scott geëxecuteerd Soeharto verlaat ziekenhuis Verpleger bekent vijf moorden Ex-president Joegoslavië vlucht zaterdag 16 juni 2001 van onze redactie buitenland SOERABAJA - Vijf grote par tijen in het Indonesische parle ment hebben gisteren formeel verzocht om de afzettingspro cedure tegen de impopulaire president Wahid te versnellen. Een belangrijke hoorzitting in die procedure, gepland voor 1 augustus, zou zelfs al eind juni moeten plaatshebben, vinden de partijen. Onder de vijf is ook de PDI-P, de partij van vice-president Megawati. Wahid staat onder grote politieke en maatschap pelijke druk, na een chaotisch verlopen leiderschap en vooral na twee berispingen door het parlement. Deze maand ont sloeg hij zeven ministers. Indonesische media meldden dat de vijf partijleiders cle hoorzitting het liefst willen verplaatsen naar 25 juni of 1 juli. Tijdens dat verhoor zal Wahid zich onder meer moeten verantwoorden voor zijn rol in allerlei financiële schandalen. Ook de andere partijleiders spraken hun wantrouwen in Wahid uit. Overigens zet de Indonesische regering zet de geplande ver hoging van de brandstofprijs door. Vandaag zullen de Indo nesiërs 30 procent meer moe ten betalen voor benzine, die sel en andere brandstoffen. De kans is groot dat het besluit tot meer sociale onrust leidt. De bedoeling was aanvanke lijk dat de prijsverhoging gis teren al zou ingaan. Maar juist vanwege de angst voor protes ten werd het besluit opge schort. Indonesië staat onder druk van het Internationaal Mo netair Fonds om de prijsver hoging toch door te drukken. RTR door Henk Glimmerveen enJaco van Lambalqen PARIJS - De moslimenclave Srebrenica in Bosnië is in juli 1995 doelbewust opgeofferd door de toenmalige Bosnische president Izetbegovic. Die be schuldiging heeft de minister van Vluchtelingenzaken in Bos nië, Halilovic, geuit tegen Fran se parlementariërs die de oor zaak van de val van Srebrenica onderzoeken. Halilovic was tot juni 1993 chef staf van het Bosnische leger. De Franse parlementariërs hebben deze week hun hoorzittingen beëindigd. De krant Le Figaro publiceerde gisteren delen van de verklaring van Halilovic. Volgens de voormalige chef-staf van het Bosnische leger heeft Izetbegovic 'in het geheim met onze tegenstanders en met de internationale gemeenschap' onderhandeld over een verde ling van Bosmë. De eerste ge sprekken daarover begonnen al in 1993 tussen Karadzic (lei der van de Bosnische Serviërs), Tudjman (president van Kroa tië) en Izetbegovic. Halilovic en andere voormalige Bosnische legercommandanten hebben volgens Le Figaro tegen de Franse parlementariërs ver klaard dat Izetbegovic Srebre nica en twee andere enclaves (Zepa en Gorazde) wilde ruilen tegen de Servische wijken van de hoofdstad Sarajevo Oric Al langere tijd doen berichten de ronde dat de Bosnische lei ding Srebrenica doelbewust heeft opgeofferd. Tijdens de openbare zittingen van de Fran se onderzoekscommissie werd PARIJS - De Algerijnse ambas sade in Parijs heeft gisteren verklaard dat de politie bij de massale demonstratie van don derdag in Algiers niet met scherp heeft geschoten. Franse media hadden dat be nefit. Bij de demonstratie vielen volgens de Algerijnse autoritei ten vier doden, twee meer dan donderdag werd gemeld. De 'mars voor democratie' was georganiseerd door organisaties van Berbers. Zij togen naar de Algerijnse hoofdstad na aan houdende onlusten in de Ber ber-regio Kabylië, waarbij tien tallen mensen zijn gedood. De Berbers voelen zich gediscrimi neerd en eisen erkenning van hun taal, het Tamazight. Bij de betoging van donderdag kwamen vier mensen om toen ze werden aangereden door een bus die met hoge snelheid uit een brandende remise kwam rij den. Er vielen volgens de autoritei ten 365 gewonden. AP herhaaldelijk verwezen naar de plotselinge verdwijning uit Sre brenica van de charismatische moslim-legerleider Naser Oric en zijn manschappen. Het ver trek van Oric enkele weken voor de val van de enclave maakte de verovering van Srebrenica door door Bernice Breure DUBLIN - Tien dagen lang draaide Women on Waves erom heen, maar gistermiddag in de haven van Dublin kwam het ho ge woord eruit: op het voormali ge vissersvaartuig worden geen abortussen uitgevoerd. Twee honderdvijftig ongewenst zwangere vrouwen uit Ierland hadden zich al aangemeld voor een abortuspil, waarmee het medisch team van de organisa tie hun zwangerschap zou af breken. Women on Waves is 'compleet overdonderd' door het aantal verzoeken om een abortus. Er zou veel te weinig tijd zijn om de Serviërs onder leiding van generaal Mladic tot een forma liteit. Geruchten Tot gisteren heeft evenwel geen enkele Bosnische militair of ex- militair toegegeven dat de val alle vrouwen te helpen. Een be langrijker reden voor de wijzi ging van de plannen is waar schijnlijk, dat het medisch team in strijd met de Nederlandse wet handelt. De Inspectie voor de Volksgezondheid heeft geen vergunning voor de drijvende kliniek afgegeven, omdat het schip nog niet is gecontroleerd. Verder verbiedt de havenmees ter van Dublin, dat het schip van Srebrenica een doelbewus te politiek van president Izetbe govic is geweest. CDA-buiten- landwoordvoerder Verhagen vindt de uitlatingen van Halilo vic 'een buitengewoon serieus signaal'. ..De geruchten over een afspraak waren er al langer, met passagiers de zee op gaat. Ook daarvoor is een vergunning nodig waarover Women on Wa ves niet beschikt. Aangeslagen Aanvankelijk was de bedoeling, dat de zwangere vrouwen twaalf mijl voor de kust zouden worden behandeld. Buiten de territoriale wateren gelden de Nederlandse regels op het schip maar door de bron worden die nu harder. Het maakt de situatie waarin de mensen in de enclave en de Nederlandse militairen te rechtkwamen, nog wranger", aldus Verhagen. Tweede-Kamerlid Koenders (PvdA) is wat voorzichtiger: „Ik Een duidelijk aangeslagen Re becca Gomperts, initiatief neemster van Women on Waves, sprak tegen de massaal uitge rukte pers van 'een ramp'. Ze verzekerde dat er 'maatregelen' worden getroffen voor de vrou wen die zich hadden aangemeld voor een abortus. „We laten ze niet staan." Wellicht krijgen de vrouwen financiële steun om een redelijk kostbare legale door Frank Hendrickx MOSKOU - De communisten in het Russische parlement heb ben gisteren alles in de strijd ge worpen om de vrije verkoop van land te voorkomen. De kopsto ten, vuistslagen, bestorming van het podium en verhitte reto riek hadden echter als enig re sultaat dat de wanhopig tot rust manende voorzitter van de Doema wegens hoge bloeddruk in het ziekenhuis belandde. De rest van het parlement stem de voor de plannen van de rege ring van Poetin. De Doema is wel vaker het decor voor poli tiek drama van bedenkelijk ni veau, maar gisteren ontaarde de discussies over het vrije bezit van land in een knokfilm. Hoofdrol speelde ook een daad werkelijke actrice. Jelena Dra- peko vergaarde ooit roem door in een populaire sovjetfilm te verdrinken in het moeras, ter wijl ze juist opdracht had gekre gen hulp te halen voor een slecht verlopende slag tegen de nazi's. Als afgevaardigde van de Com munistische Partij leek ze giste ren vast besloten in haar nieuwe rol niet dezelfde fout te begaan. Drapeko verstoorde onophou- weet niet of dit nu de ultieme be vestiging is. Maar het is een be langrijk feit." Het Nederlands Instituut voor Oorlogsdocu mentatie (Niod) moet de getui genis bij haar onderzoek be trekken. aldus CDA en PvdA. GPD abortus in Groot-Brittannië te ondergaan, maar dat werd met hardop gezegd. Gomperts kreeg veel kritiek van de internationale pers te verdu ren. Een Ierse journalist stelde dat Women on Waves de aange melde Ierse vrouwen 'valse hoop' heeft gegeven door uit te varen zonder vergunning. Workshops Het is onduidelijk of het geplan de programma nog doorgaat. Volgens woordvoerster J. van Kampen wordt daarover binnen de organisatie verschillend ge dacht. Waarschijnlijk blijft de boot nog enkele dagen in Dublin voor workshops en andere voor lichtingsactiviteiten. GPD delijk een bijdrage van een par lementslid van de partij Een heid. Die is voor de hervorming van landbezit, terwijl de com munisten de plannen als de on dergang van Rusland beschou wen. De onvrede liep zo hoog op dat afgevaardigden van beide partijen in een woeste worstel partij geraakten. Drapeko eiste vervolgens weereen hoofdrol op door tussenbeide te springen. De gemoederen waren toen al lang oververhit. Minister van Economische Zaken German Gref kreeg geen kans de plannen toe te lichten. De communisten blokkeerden de toegang tot het podium. Onderwijl schreeuw den ze onophoudelijk 'schande, schande' en 'de verkoop van land, is de verkoop van het moe derland'. Uiteindelijk verlieten de communisten het parlement. Een meerderheid van de Doema stemde vervolgens voor het voorstel. De wet moet nog twee keer door het parlement en dan door de Russische Eerste Ka mer. voordat ze van la-acht wordt. De verkoop van land bouwgrond is in het voorstel niet geregeld, maar de commu nisten vrezen dat de regering ook het platteland wil liberali seren. GPD door Pascale Thewissen VOEREN - De Waalse senator Jean-Marie Happart, die vorig weekeinde lichtgewond raakte bij onlusten in de 'taalstrijdge- meente' Voeren, heeft de rellen zelf uitgelokt. Dat staat in het officiële politierapport, dat is overgedragen aan de Belgische minister van Binnenlandse Za ken, Antoine Duquesne. Aanleiding voor de rellen was de verkoop van elf gemeente panden, waardoor 36 Franstali ge huurders op straat zouden komen te staan. Volgens waar nemend burgemeester Huub Broers is de verkoop nodig om de enorme schuldenlast van de gemeente te verlichten. Volgens de oppositie is Broers bezig met het 'uitdrijven' van de Fransta- ligen. Om de gemoederen te bedaren, heeft de Vlaamse over heid inmiddels besloten de pan den op te kopen, en te verhuren aan de huidige bewoners. Na de rellen van afgelopen weekeinde dreigde de voorzitter van de Franstalige socialisten, Elio Di Rupo, met een politieke crisis. Hij noemde het harde po- litie-optreden een schande en eiste dat de verantwoordelijke voor het geweld tegen senator Happart (lees: Broers) gestraft zou worden. Duquesne stelde daarop een onderzoek in. Slaan Daaruit blijkt nu dat het Hap part zelf was, die op de aanwezi gen begon in te slaan toen hem de toegang tot het lokaal, waar de openbare verkoop zou plaatsvinden, werd geweigerd. Ook de twee andere gewonden, DONAUESCHINGEN - Skin heads hebben gisterochtend in het Duitse Donauesching- en (Baden-Württemberg) drie Franse militairen aangevallen en verwond. De militairen zijn gelegerd in Duitsland. Toen vier Duitse mi litairen hun Franse collega's te hulp schoten, sloegen de bela gers op de vlucht. Het motief voor de aanval is vooralsnog niet duidelijk. DPA een cameraman en een journa liste van een Franstalige televi siezender. zouden schuldig zijn aan de vechtpartijen. Ze zouden de demonstranten hebben op gehitst. Duquesne heeft al laten weten dat Broers in zijn ogen niets te verwijten valt. In de Voerstreek is de taalstrijd opgelaaid sinds de Nederlands talige partij Voerbelangen on der leiding van Huub Broers in oktober vorig jaar met een nipte meerderheid de verkiezingen won en een einde maakte aan 37 jaar Franstalig bestuur. Voerbe langen dankte de zege voor een deel aan de vele Nederlanders die in de Limburgse enclave, ten zuiden van Maastricht wonen. Zij mochten voor het eerst mee stemmen. DEN HAAG - Japan zal het mi lieuverdrag van Kyoto uit 1997 niet bekrachtigen als de Ver enigde Staten zich niet onder werpen aan de afgesproken dwingende maatregelen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Dat maakte de Japanse minister van Buitenlandse Zaken Tana- ka gisteren bekend. „Japan kan niet met de Europese landen doorgaan en de Verenigde Sta ten achterlaten", aldus de mi nister. Hij verklaarde dat het onder werp nog ter sprake zal worden gebracht wanneer zij maandag in de Verenigde Staten haar Amerikaanse ambtsgenoot Po well ontmoet. President Bush heeft herhaaldelijk verklaard dat de VS het milieuverdragniet zullen ratificeren, omdat het te veel schade aan de nationale economie zou toebrengen. De voorlopige Japanse weigering zich te onderwerpen aan de mi lieuafspraken werpt een zeer donkere schaduw over de ko mende klimaatconferentie in juli in het Duitse Bonn. Minister Pronk van Milieu zei gisteravond in 2Vandaag dat hij ervan uitgaat, dat dit nog niet het laatste woord van de Japan ners is en dat ze de VS nog steeds over de streep willen halen. ANP (Advertentie) 's Werelds befaamdste en meest comfortabele lits-jumeaux. Met 2 compleet verstelbare Auping-spiralen en 2 eersteklas matrassen. Afmetingen: 180 x 200 cm. Speciale actieprijs compleet verstelbaar: 2.695,- Compleet vast: 2.375,- Elke zondag geopend v Pot Stoutenbeek. Nieuwendijk 89 Axel. Zeeuws-VIaanderen. Telefoon (0115) 56 20 10 i 13.00 tol 18,00 uur SieMatic keukenstudio 1" verdieping. Bezoek ons ook op internet www stoutenbeek nl SINGAPORE - Dorpelingen van Kampung Pasir Putih in Zuid-Maleisië kijken naar het wrak van een houten tanker die met honderd ton olie aan boord gisteren voor de kust van Singapore in brand vloog en zonk. De Samata 3, die onder de vlag van Belize voer, heeft een onbekende hoeveelheid onzichtbare chemicaliën gelekt. Dat heeft de vis gedood, waarvan de dorpelingen afhankelijk zijn voor hun levensonderhoud. De twee bemanningsleden van het schip, een Indiër en een Indonesiër, zijn in het ziekenhuis opgenomen. De brand kon binnen ruim een uur worden geblust. Niettemin verdween de tanker onge veer anderhalf uur nadat de brand was uitgebroken naar de bodem. foto Ed Wray/AP NAPELS - De Italiaanse politie heeft een vrouw aangehou den die ervan wordt beschuldigd aan het hoofd te staan van een van de grootste maffiaclans in de omgeving van Napels. De vijftigj arige Maria Licciardi behoorde tot de topdertig van meest gezochte voort vluchtigen en was al sinds juni 1999 voor justitie op de loop. Ze werd gearresteerd toen zij donderdag avond met haar auto in Melito, ten noorden van Napels, reed. Licciardi, een van de weinige vrouwen die een toppositie heeft bereikt binnen het Napolitaanse Camorra-syndicaat, heeft de leiding overgenomen van haar broers nadat die wa ren gearresteerd. Haar clan houdt zich bezig met prostitutie, sigaretten- en drugsmokkel en afpersing van winkeliers. AP LUCASVILLE - Een ter dood veroordeelde Amerikaan heeft donderdag een dodelijke injectie gekregen in de strafgevan genis van Lucasville in de staat Ohio. De executie van moor denaar Jay Scott (48) was de afgelopen twee maanden twee keer op het laatste moment uitgesteld, omdat Scott schizo freen is. Volgens zijn advocaten was de voor een in 1983 gepleegde moord veroordeelde Scott zo ziek dat het 'wreed en ongebrui kelijk' was hem ter dood te brengen. Ze betwijfelden of Scott zich wel kon realiseren waarom hij de doodstraf had gekregen en dat hij als gevolg van dat vonnis zou sterven. AP JAKARTA - In opperbeste stemming heeft de Indonesische oud-president Soeharto gisteren het ziekenhuis verlaten. Hij was dinsdag opgenomen wegens hartritmestoornissen. Soeharto mag de hoofdstad niet langer verlaten in afwach ting van een proces wegens grootschalige corruptie tijdens zijn ruim dertigjarige bewind. De rechtzaak wordt echter vertraagd, omdat zijn advocaten stellen dat zijn gezondheid te slecht is om berechting mogelijk te maken. RTR/AFP BREMERHAVEN - Een 31-jarige Duitse verpleger heeft be kend dat hij de afgelopen week vijf bejaarde vrouwen heeft vermoord. De man verzorgde vrouwen tussen de 80 en 90 jaar. Eind mei werd hij ontslagen, nadat hij was betrapt op het stelen van geld. De man besloot daarna vrouwen die hij door zijn werk had leren kennen te beroven. Omdat zij hem vertrouwden lie ten de slachtoffers hem zonder meer binnen. Donderdag overviel hij een 82-jarige vrouw en probeerde haar met een kussen te laten stikken. De vrouw raakte bewus teloos, maar slaagde er later in haar zoon te waarschuwen, die de politie belde. AP BELGRADO - Ex-president Zoran Lilic van Joegoslavië is het land ontvlucht, omdat hij na bedreigingen vreest voor zijn leven. Dit heeft zijn advocaat, Svetozar Vujacic, gisteren la ten weten. Lilic was van 1993 tot 1997 president van Joegoslavië, als stroman van Slobodan Milosevic die toen nog president van Servië was. Lilic verliet vorig jaar Milosevic' Socialistische Partij van Servië en richtte zijn eigen partij op. Die beweging won in december geen enkele zetel in het Servische parle ment. Volgens zijn raadsman is Lilic maandenlang telefonisch be dreigd. De politie heeft zijn verzoek om een wapenvergun ning afgewezen, zegt het radiostation B-92. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5