m Heroïsch verleden Eger leeft voort in legenden Heilzaam zwemmen in meertje bij Athene 57 Kastelen Ridders Skateroute Altamira Maastricht Hongarije Aardewerk Koninklijk Vouliagmeni Piraeiiffcthene VSAM0S Fietsen van kasteel naar kas teel door bossen, weilanden en over niet al te steile heuvels. Met dergelijke routes hoopt de WV Münsterland meer Neder landse toeristen te trekken. In de speciale brochure Mit dem Rad von Schloss zu Schloss zijn diverse routes en arrangemen ten opgenomen. De gids is gratis aan te vragen bij Munsterland Touristik, Hohe Schule 13, 48565 Steinfurt, Duitsland, tel. 0049-2551.939391, www. muensterlandcom De Middeleeuwen nemen de ze zomer een speciale plaats in in het Oostenrijkse bondsland Karinthië. Tot eind oktober vormt de geheel gere noveerde Fürstenhof in Fries- ach het centrum van tal van evenementen. Elk weekeinde treden kunstenaars, acrobaten en narren op, zijn er muziek en shows. In juli en augustus is er elke vrijdagmiddag een ridder show waaraan kinderen kunnen deelnemen. Meer informatie via de WV Karinthië: 0043- 4633000 en internet www.lan- desausstellung-friesach.at In het vakantiegebied Flaming ten zuiden van Berlijn wordt dit jaar Duitslands langste ska teroute geopend. Het traject krijgt een lengte van 170 kilo meter. Flaming is een gebied van circa honderd bij veertig ki lometer, dat zich uitstrekt over delen van de staten Branden burg en Saksen-Anhalt. Het is vernoemd naar Vlaamse kolo nisten die zich hier in de twaalf de eeuw vestigden. Het is de bedoeling dat eind juni de replica van de Cue- vas de Altamira (Grotten van Altamira) in Spanje toeganke lijk zijn voor publiek. De replica die een beeld moet geven van het leven tijdens de vroege steentijd is te bezichtigen in het nationaal museum en onderzoekscentrum van Altamira. Elke land heeft zijn hel denverhalen. In het Hongaarse Eger wordt nog dagelijks verteld hoe twee duizend mannen en vrou wen, burgers en een handje vol soldaten, zich in de zestiende eeuw met succes verzetten tegen het opruk kende legioen van de Tur ken. Het is een heldhaftige geschiedenis, die in Eger springlevend gehouden wordt - de nationale Hon gaarse schrijver Geza Gardonyi wijdde er honderd jaar geleden een dikke ro man aan. Bussen vol schoolkinderen luisteren er, op de vesting van Eger, dagelijks weer met open monden naar. De mythe wil dat de Turken bestreden werden met onder meer gloei end hete goulash-soep, die met pannen tegelijk zo boven het hoofd van de muzelmannen werden leegkieperd. Het is wat onwaarschijnlijk, want wie be legerd wordt, is zuinig met voedsel. Mooi wel, dat verhaal. De andere legenden vertellen hoe de benaming 'stierenbloed' voor de nationale rode wijn van het land in de wereld is geko men. Toen de Ottomanen in 1552 na achtendertig dagen be leg afdropen, waren zij zo over tuigd van de bovenwereldse moed der Hongaren, dat zij te genover het thuisfront ver klaarden dat de tegenstander wel stierenbloed moest hebben gedronken. Een andere, voor de Hongaren minder heroïsche versie, vertelt hoe de Turken vijftig jaar later - na de smade lijke aftocht kwamen zij toch weer terug, helaas - graag een glas wijn dronken in het prach tige Eger. Maar hun geloof stond dat niet toe. Oplossing: wij drin ken geen wijn, maar stieren bloed, commandant. Eger is een prachtige streek- stad, een kleine honderd kilo meter ten noordoosten van Boe dapest. De stad ligt aan de voet van het Bükkgebergte, terwijl aan de westkant het Matrage- bergte zich uitstrekt. De Turken kwamen over de laagvlakte op gerukt en zochten een doortocht tussen de twee gebergten, toen zij de vesting bij Eger op hun tocht tegenkwamen. Eger is het meest noordelijke punt dat de Turken zouden bereiken. Van oudsher was Eger een wijnstadje. Het deel van de be volking dat niet naar de fortifi catie vluchtte, zocht dan ook karakter uitermate geschikt voor wandelingen en lange fietstochten. Er ligt een uitge breid fietspadennetwerk, ver keer treft men er slechts zelden. Er zijn kleine campings en ho telletjes, particulieren verhuren kamers en woningen. Het weer beantwoordt over het algemeen aan een stabiel landklimaat. Het bijzondere van het gebied, ten opzichte van andere Euro pese middengebergte, is dat er maar sporadisch bebouwing is te vinden. Vijfennegentig pro cent van het gebied, dat sinds 1976 een nationaal natuurpark is bestaat uit (loof-)bos. De res terende vijf procent wordt in be slag genomen door een beetje landbouwgrond, wat bebou wing en wegen. De flora is zeer rijk. Van de dierlijke populatie moet de lynx vermeld worden, die zich hier weer thuis schijnt te voelen. De wilde kat of bos kat, een minder spectaculair fa milielid van de lynx, kan men soms aan de bosrand over een veldje zien speuren. In het mooie stadje Lilafüred aan het eind van het gebergte, nabij de grote stad Miskolc, kan men grotten bezoeken waar op zeldzame wijze door de natuur zichtbaar is gemaakt hoe het ge bergte is ontstaan. Niet door on deraardse stuwingen, maar door aanvoer uit de noordelijk gelegen Karpaten werd miljoe nen jaren geleden dit gebergte opgebouwd. In de grotten kan men resten van eikenbomen zien, geheel verkalkt, maar alles zit er nog aan, tot en met de jon ge eikenbladen en eikenvrucht jes. In de geologische oertijd werd dit gebergte dus door ero sie vanuit de Karpaten opge bouwd. Tokaj Wandelaars en fietsers kunnen nog verder noordoostelijk, het Zemplén-gebergte in of meer oostwaarts naar het Tokaj wijn gebied. De wijnstreek is na de overgang van Hongarije van een communistische naar een vrije- markt-economie volop in ont wikkeling. Dit gebied is een ver haal apart, evenals het grote Tisza-meer, dat dertig jaar gele den door mensenhand is ont staan, maar nu een geweldig groot natuurgebied is gewor den, vol vogels (de zilverreiger onder andere). Een ander deel van het meer is gereserveerd voor watersportliefhebbers. Wie na een trektocht door het natuurschoon van het Noord- Oosten van Hongarije nog wat vertier zoekt, maar niets moet hebben van de drukte bij het Ba- laton-meer, is het Tisza-meer een interessant alternatief. Jan-Hendrik Bakker Informatie: Hongaars Verkeers bureau. 070-3209092, www- .hongaarsverkeersbureau.nl zaterdag 16 juni 2001 De burcht van Eger. een onderkomen in de 'vallei der mooie vrouwen', de smalle kloof waar de wijngrotten zich bevin den, natuurlijke opslagruimte in het kalksteengebergte. Het andere deel vluchtte naar de burcht. Die burcht was aanvan kelijk alleen een versterkte resi dentie geweest van de bisschop, maar na de inval van de Tataren, omstreeks het einde van het eer ste millennium, besloot koning Bela er een echte burcht van te maken. Bezettingsmachten De geschiedenis van Hongarije is vol buitenlandse bezettings machten. Veel draait om deze cruciale gebeurtenissen: in 1000 n. Chr. de inval van de woeste Tataren, de komst van de Tur ken vijf eeuwen later en in de achttiende eeuw de komst van de Habsburgers. De meest re cente bezetting, die door de Russen, werd tien jaar geleden beëindigd. Tientallen oude kastelen herin neren aan de geschiedenis. Ook zijn er de vele zomerresidenties van de telgen uit de Oostenrijk se koninklijke dynastie, waar van keizerin Sisi de bekendste is natuurlijk. In een van de meest noordoostelijke plaatsjes, het schilderachtige Hejce, vlak bij de Oekrainse en Slowaakse grens, wijst de plaatselijke be volking nog vol trots de boom aan waaronder in 1774 het paard van keizerin Maria Tere- sia heeft gestaan. De keizerin was er om de inwijding van de bisschoppelijke zomerresiden tie bij te wonen. De keizerin moet voor dat be zoek een lange tocht over gehad hebben. Kwam ze uit Wenen of Boedapest? In elk geval zal het een prachtige rit geweest zijn door een glooiend heuvelland schap, met eindeloze loofbe- groeiing. Ongerept Het noordoosten van Hongarije is in toeristisch opzicht nog het meest ongerepte deel van het land. Boedapest en het Balaton- meer zijn de grote trekkers. Van de 31 miljoen buitenlandse toe risten ging daar vorig jaar de meerderheid heen. Maarten noordoosten van Eger wordt het stil. Dit gebied is uitermate ge schikt voor het zogenaamde eco-toerisme, dat gecombi neerd kan worden met historie foto Hongaars Verkeersbureau en (voor wie er van houdt) ge neeskrachtige baden, waar dit deel van Hongarije een over vloed aan heeft. Het Bükkgebergte (Beukge- bergte) is een uitgestrekt lieflijk middengebergte, waar de plaat selijke bevolking voornamelijk leeft van bosbouw en wat land bouw. In de bossen treft men hier en daar nog grote smeulen de heuvels. Daar wordt houts kool gemaakt. Ook staan er kleine kalkoventjes. Maar ner gens neemt deze traditionele bedrijvigheid de vorm aan van grootschalige industrie. Het is alles vloeiend met het land schap verweven, de mens en zijn voorouders woont hier al sinds honderdduizend jaar. Het Bükkgebergte is door zijn rust en betrekkelijk glooiend In de loop van dit jaar wordt de passagiersterminal van Maastricht Aachen Airport uit gebreid. De nieuwbouw van enige tijd geleden schiet alweer te kort. Vorig jaar was een 'top jaar' voor Maastricht Aachen Airport. Bij het aantal passa giers was er een stijging van 12 procent (er waren 460.000 pas sagiers) en in het vrachtvervoer was er een toename van 32 pro cent. Ook het chartervervoer nam toe. „Consumenten willen steeds liever vliegen vanaf re gionale luchthavens en boven dien heben ook de inwoners van de Duitse en Belgische grens streek meer en meer ons regio nale vliegveld ontdekt", aldus een woordvoerder van de lucht haven. Het Princessehof in Leeu warden heeft sinds kort de grootste verzameling Perzisch aardewerk die er in Nederland is. De enige vergelijkbare col lectie, in het Haags Gemeente museum, verbleekt ernaast. Het is een schenking van verzame laarster Hillegonda Janssen uit Vinkeveen. De collectie is zo groot dat er voorlopig slechts een deel van in de vitrines staat, waaronder het oudste voor werp, een kommetje uit 4000 voor Chr. Als het Princessehof ingri j pend is heringericht en ge moderniseerd, kan de volledige verzameling getoond worden. Meer informatie: tel. 058-2127438. De koninklijke tour, die al ja ren in Den Haag wordt aan geboden, is in een nieuw jasje gestoken. De nu drie uur duren de tocht voert onder meer langs diverse Haagse paleizen, maar gaat ook naar het strand en de haven van Scheveningen. On derweg krijgen de deelnemers een consumptie, en er worden bezoeken gebracht aan onder meer de Ridderzaal en een mu seum. De tour is tot en met 31 augustus van dinsdag tot en met zaterdag, in juli en augustus ook op zondag Vertrek om 13.00 uur vanaf de WV Den Haag en om 13.15 uur vanaf de WV Scheve ningen. Reserveren kan via: 0900-3403505. Het meer van Vouliagmeni ligt tussen hoge rotswanden. De zwemmers hopen te profiteren van het wa ter dat een bijzondere samenstelling heeft. Het terras aan het meer van Vouliagmeni waarvan het water een heilzame werking heeft. foto's Jeroen Snijders Een heilzame duik in de zee vlak bij Athene. Vergeet het maar, zou je denken. Want de stranden staan daar nu eenmaal niet bekend als een ideale zwemlocatie. Maar het is een ander verhaal op een afstand van amper vijf tien kilometer vanaf Syntagma Square in het centrum van Athene. Daar ligt aan de 'Griekse Riviera' het plaatsje Vouliagmeni dat Grieken beschouwen als een soort buitenwijk van de Griekse hoofdstad. In Vouliagmeni zijn twee redelijk brede en vooral schone stranden. Met gemid deld 300 dagen zon per jaar in dit ge bied is de kans op een zonnig dagje groot. Maar de grootste attractie ligt een paar honderd meter verderop aan de andere kant van een brede snelweg. Daar bevindt zich een meertje waar sinds de jaren dertig geneeskrachtige eigenschappen aan worden toege schreven. Het moet onder meer heil zaam zijn tegen eczeem, artritis en hoofdpijn. Bij de ingang liggen folders waarin is te lezen dat het water bestaat uit onder meer potassium, natrium en iodine. Een duik in het water maakt duidelijk dat niet alle bestanddelen zijn beschre ven. Over de kleine zwarte vissen valt niets te lezen. Daarvan zwemmen er nogal wat rond. Een jongen van een jaar of tien vangt er eentje met zijn hand en laat zich fotograferen met het naar lucht happende beestje. Zijn moe der neemt er de tijd voor. In en rond het heet water bronnen het 'plafond' aan getast en laten instorten. Vervolgens kwam het meer tevoorschijn. De naam Vouliagmeni verwijst naar deze ver zakking, want Vouliagmeni betekent 'de verzakte'. De bronnen, die zo'n vijftig tot honderd meter onder de grond liggen, zorgen voor een aangename watertempera tuur. „Het varieert van twintig tot zevenentwintig graden. Zelfs in de winter kan het water nog zo'n tweeën twintig graden zijn", beklemtoont de manager. Volgens hem komen er dage lijks zo'n 1500 bezoekers. Er is con stant een vermenging met het zeewater. Aangezien het meertje zo'n halve meter hQger ligt dan de zee is er via de bron nen steeds een recycling van water. De ligging van het kleine kuuroord is ronduit riant te noemen. Het meertje ligt tegen een tientallen meters hoge L- vormige rotswand waar je af en toe vo gels bij een nest ziet fladderen. Aan de rand van het water ligt een smalle strook met kunstgras. Op spierwitte kiezelstenen staan tientallen stoelen en ligstoelen klaar. Er is ook een café met ruim terras. Verder zijn er douches en kleedcabines. Niet insmeren Hier en daar staan bordjes met het ver zoek aan bezoekers om niet te gaan zwemmen nadat het lichaam is inge smeerd met zonnebrandmiddel. „Dat vervuilt het water", verklaart de mana ger. Een vrouw trekt zich er niets van aan. Zij smeert haar spieiwitte lichaam uitbundig in met zonnebrandmiddel. Naast haar ligt de brochure over het kuuroord. Deze fleurige folder lijkt meer indruk op te maken dan de stren ge verbodsbordjes. In de brochure staat nu eenmaal niet of het water ook uit komst biedt tegen een uit de hand gelo pen zonnebad. Mare Brink Vouliagmeni is vanuit Athene gemakkelijk bereikbaar, ook met het openbaar vervoer. Het plaatsje ligt zo'n veertien kilometer van de haven van Piraeus en zo'n vijf kilometer van de luchthaven vandaan. Aan de zee bevinden zich twee zandstanden en er zijn enkele hotels. De Spa Vouliagmeni bevindt zich nabij de snelweg Athene-Vouliagmeni naast restaurant Lambros. De kuurfaciliteiten zijn het hele jaar dagelijks toegankelijk. In het zomerseizoen van 6.30 tot 20.00 uur en in het winterseizoen van 8.00 tot 17.00 uur. Toegang: on geveer 9 gulden. Een heet watermassage van ongeveer 25 minuten kost zo'n 10 gul den. Meer informatie: 00-30-18962239 of het Grieks Verkeersbureau 0900- 2025905 en internet www.gnto.gr water zijn nauwelijks kinderen te zien. Het zijn vooral mensen van middelbare leeftijd die er deze ochtend zwemmen of op de comfortabele stoelen zitten. Er is een lift om gehandicapten op een plastic stoel in en uit het heldere water te tillen. Daarbij helpt een 'lifeguard' een handje. Maar het is ook heel ge woon om mensen met wandelstok en al kopje onder te zien gaan. Op de plaats waar zich het meer be vindt, moet miljoenen jaren geleden een onderaardse grot zijn geweest. Vol gens wetenschappers hebben enkele BULGARIJE TURKIJE MACEDONIt ALBANIt RODOS KRETA TURKIJE EKENLAND^ LEsib^ O CHIOS Vs fos vr» V IONISCHE ZEE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57