Nostalgie viert hoogtij in Het Kleinste Huisje Kikkers kwaken hun paringsconcert PZC Botanische vijvertuin 56 Schermerhorn Wijn Schreeuwen Stoomtrein Verwolde Fotografie zaterdag 16 juni 2001 Je bent er in vier, vijf stap pen voorbij: 'Het Kleinste Huisje van Schermerhorn'. En tegelijk ook het leukste. Nostalgie in optima forma. Met een bedstee in de woon kamer, een plee boven het water en een fles Draisma le vertraan in de volle provisie kast. 'Weet je nog? Dat had den we vroeger thuis ook! Hij heette Cornelis. Maar dat wist alleen z'n dochter. Dus noemde heel Schermerhorn hem 'opa'. En werd zijn woning aangeduid als 'het huissie van opa Konijn'. Eigenlijk was zelfs dat nog te veel gezegd, 'huissie'. Het houten optrekje mat exclu sief het klompenhok nauwelijks vier bij vier meter, de wind gierde er dwars doorheen en el ke keer als er een zware vracht auto langs reed, viel het heilig hartbeeld van het dressoir. Maar het meest opmerkelijke was de plee. Die stond buiten. Boven de sloot, 's Zomers was dat nog niet zo'n probleem, 's Winters wel. Als het vroor, vei*telde Konijns dochter Em later, vormde zich op het ijs al snel 'een bijzonder landschap.' Niet dat ze er opa Konijn ooit op hebben aangesproken, de Schermerhorners. Ze vonden het alleen wat vreemd. In de 67 jaar dat de oude baas in zijn huisje aan het Zuidje woonde, had hij er nauwelijks iets aan verspijkerd. Jawel, toen in de winter van 1942 de sneeuw hori zontaal door de huiskamer gierde, werd de houten pui ver vangen door een stenen. Maar toen opa in 1987 overleed, stond er nog steeds een bedstee in de woonkamer, bedroeg de ruimte tussen vloer en plafond 187 cen timeter (balken niet inbe grepen) en lagen er dekens op de elektrische leidingen om ze te beschermen tegen kou en vocht. Enquêteformulier Dat zie je wel meer. Dat alles 'la ten zoals het is' iets heel bijzon ders kan opleveren. Het 'huissie' was door de rampokkende jeugd van Schermerhorn al bij na met de grond gelijk gemaakt toen de dokter zich ermee ging bemoeien. En de slager. En de architect. 'Wat zou u er van vin den', luidde de vraag op een door het hele dorp verspreid en quêteformulier, 'als het huisje van opa Konijn wordt gerestau reerd?' Van de ongeveer twee duizend stencils kwamen er wel veertig terug. En die waren, zegt Pieter Schotsman nu, 'heel posi tief'. Schotsman is woordvoerder van de 'Stichting Het Kleinste Huis- Het 'Kleinste Huisje van Schermerhorn' met geheel links de buitenplee met orginele WC-bril. je van Schermerhorn' die me teen na de enquête, in 1988, werd opgericht. Maar je mag 'm ook duvelstoejager noemen. Of conservator van zijn part. Toen ze hem vroegen zitting te nemen in het comité, had hij niet lang nagedacht. „Want denk erom, dit huisje is heel bijzonder. Vroeger stonden er hier tiental len zo. Allemaal bewoond door landarbeiders met grote gezin nen. Tien kinderen was geen uitzondering. Om ruimte te winnen ging de kachel met Pinksteren naar het schuurtje en hij kwam pas weer terug in de herfst als het echt koud werd. In één bedstee sliepen vier kinde ren. En in de krib boven het voe teneind nog 's eentje." Ze zijn er bijna drie jaar mee be zig geweest, met de restauratie van het huisje. De al hoog en breed gepensioneerde dorpsarts maakte het vloerhout spijker- vrij en deed het schilderwerk. Een elektricien legde nieuwe leidingen. De loodgieter zorgde voor een wind- en waterdicht dak. Provincie en gemeente kwamen met een subsidie van in totaal meer dan veertigduizend gulden over de brug. Schots man: „Als je maar eenmaal een beginnetje hebt, dan kan het hard gaan." Nog steeds verandert er bijna maandelijks iets aan het in 1992 geopende 'huisje'. Dorpsbewo ners ruimen thuis de zolder op, vinden een nog puntgave stro matras en denken, hé zou dat niet iets? Schotsman: „Staat op- Het Kleinste Huisje van Schermerhorn staat aan het Zuidje 11 in Schermerhorn en is tot en met sep tember elke zondag geopend van 11 tot 17 uur en in juli en augustus ook elke zaterdag van 11 tot 17 uur. Eventueel kan het buiten de openingstijden op aanvraag worden bezocht: 072-5022374. De toe gang is gratis. Een bezoek aan 'Het Kleinste Huisje' is goed te combineren met een fietstocht door het zogeheten 'Land van Leeghwater' dat de deelnemers door prachtige dorpen als De Rijp, Graft, Scher merhorn en Middenbeemster voert. Langs het traject liggen onder meer de Museum-molen, het Muse um Betje Wolff, het Rijper Museum en dus ook 'Het Kleinste Huisje'. Meer informatie: Museum-molen, Noordervaart 2, Schemerhornd 072-5021519 en internet www.mu- seummolen.nl foto Hans van Weel eens slager Deckwitz voor de deur. 'Zèg Schotsman, is dat iets voor jullie? Ik heb hier nog een originele pleedeksel.' En zo zijn we ook aan een ruim honderd jaar oud dienstbode-kastje ge komen. En een eierwekker uit de negentiende eeuw. Bij de tweeduizend bezoekers die we nu per jaar hebben, zitten er al tijd wel een paar die roepen dat ze iets voor ons hebben. Prach tig. Kom maar op. Het huisje wordt daardoor steeds echter." Met de provisiekast als hoogte punt. Terugblik op een harde jeugd. Toen er nog karnemelkse pap met vellen werd opgediend. En broeder in de zak. Alle ingre diënten zijn in de kast voor handen. Met inbegrip van 'het verschrikkelijkste van het ver schrikkelijkste': een fles Drais ma levertraan. Prijs 1,50 gul den. Schotsman lachend: „Als de mensen dat zien, slaan ze me teen een hand voor hun mond. Af-schu-we-lijk. Maar het is natuurlijk ook het feest van de herkenning. En dat geldt voor het hele huisje. Om de minuut hoor jeze 'troepen: 'Weet je nog? Dat hadden we vroeger thuis ook!'." Rob Dobbelsteen De Botanische Vijvertuin van Ada Hofman in het Overijsselse Gramsbergen straalt één en al rust uit. Maar vanaf de eerste mooie dagen in mei tot half juni barsten de kikkercon certen los. Het is paringstijd voor de groene kikker en de paringsroep klinkt vanuit meerdere vijvers. Maar het con stant opzwellende gekwaak verstoort de stilte niet. Het sonore geluid past in het natuurparadijs dat Ada en haar man Douwe rond hun woning gescha pen hebben. „Het zijn mijn nachtega len", stelt de vijverliefhebster verte derd vast. Bij oudere mensen van boerenafkomst komt de jeugd weer naar boven, zodra ze het geluid van de kikkers ontwaren. Stadse bezoekers hebben er meer moei te mee.,We hebben wel vrouwen gehad die gillend wegrenden zodra ze de eer ste kikker zagen." Wie de kikkers in Gramsbergen echt wil ontwijken, krijgt nog een hele klus: in de vijvers leven gemiddeld driedui zend van deze beestjes. Door hun schutkleur vallen ze amper op. Maar wie goed oplet, ziet ze overal langs de randen van de talloze vijvers zitten. Wie ze niet ziet, merkt ze toch op: als je er langs wandelt, springen de amfibie- en achter elkaar in het water. Plop klinkt het dan in korte tijd vele malen in het water. De Hofmannen zijn er trots op, want de kikker heeft altijd symbool gestaan voor de zuiverheid van het water. Het dier behoort ook tot de beschermde soorten, dat wil zeggen dat de koud bloedige niet gevangen mag worden, vervoerd mag worden of in gevangen schap gehouden. De vijverliefhebbers waren wel ge noodzaakt die regels één keer te over treden toen ze verhuisden naar Grams bergen. Tien kikkers werden toen van hun vorige vijver overgezet naar de nieuwe. De populatie groeide daarna vanzelf. De beestjes voeden zich met de insecten, die op de planten rond de vij vers afkomen. „Ze eten echt alles wat om hen heen beweegt." De natuur zorgt er zelf voor dat er niet te veel kikkers komen. „Dan vreten de ouders de jonge kikkers op." In 1987 begon Ada Hofman, auteur van 'Het Vijverboek', 'Vijvers' en 'Het Ada Hofman vijverboek', met de aanleg van haar 2,25 hectare grote vijvertuin. In middels zijn er dertig verschillende tui nen ontstaan, variërend van onkruid- tuin, rotstuin, vlindertuin, artsenijtuin en grassentuin tot de Japanse tuin. Niet alles is door de eigenaresse zelf aangelegd. Ook andere hoveniers heb ben de ruimte gekregen hun visie op de tuin weer te geven. Drie tuinmannen dragen zorg voor het onderhoud, maar het echtpaar Hofman werkt zelf nog el ke dag mee. Centraal in de tuin liggen drie grote na- tuurvijvers, omgeven door vijftig voor- gevormde- en folievijvers. Af en toe worden hele stukken tuin opnieuw in geplant. Het levenswerk van Ada is een altijd doorlopend project. „Het moest niet zoveel werk zijn", verzucht ze tij dens een ronde door haar domein .Maar even later, als ze een vink gedag heeft gezegd: „Ik ben een rijk mens, rijk van binnen." Bekvechten Ada Hofman vormt de creatieve geest achter alle ideeën. Haar man brengt haar vaak weer met beide voeten op de grond door de praktische kanten te be lichten. Samen bekvechten ze heel wat af over de uitvoering van de ontwer pen, maar ze komen er altijd uit. „Het is onze liefde, wij helpen elkaar." Het beeld bij de entree moet dit gevoel uit beelden. Ada staat in een vijver en wordt door Douwe naar de kant ge trokken. Om haar passie voor vijvers te verkla ren, gaat Ada Hofman terug naar haar jeugd. „Door omstandigheden thuis trok ik er altijd op uit. Als klein kind al zat ik vaak langs de waterkant. Dat mysterieuze onderwaterleven heeft me altijd geboeid. Al die schakels in de na tuur, die tezamen een evenwicht vor men." Haar man beschrij ft haar als een „natuurtalent." „Zonder opleiding heeft ze de natuur leren kennen." Door deskundigen wordt de vijverliefheb ster daarom lang niet altijd serieus ge nomen. Vooral de commercie heeft het op het echtpaar gemunt, weet Douwe Hof man. „Omdat wij overal vertellen dat helder water mogelijk is zonder ge bruik van pompen of filters. Ook ande re toevoegingenzoals substraat of kor rels op de bodem, worden door ons afgeraden. Wij geven meer adviezen over wat niet gedaan moet worden, dan over wat er allemaal wel moet komen." Biologisch evenwicht is voldoende, is de stelregel van Ada Hofman. „Een leefgemeenschap van planten en die- tuurliefhebster ontdekt: „Kijk, olie op het water. Hier is vannacht een reiger geweest." Om de reigers, ooievaars, eenden en andere ongewenste dieren te verdrijven, staat één van hen elke och tend om 5 uur op om ze af te schrikken met een alarmpistool. Ook de vijver met koikarpers is niet naar de zin van de maakster. „Met die vissen word je sinds een jaar of drie, vier doodgegooid", verklaart haar man. „Maar een koi karper past niet in ren, die zichzelf in stand houdt, zonder ingrijpen van mensenhand." Dat het in de praktijk werkt, laat het echtpaar tijdens een ronde door de tuin zien. De vijvers en aquaria zijn inder daad helder. Hoewel, enkele vertonen een schoonheidsfoutje. Het is de schep ster van het geheel een doorn in het oog: „Gatverdamme, al dat stuifmeel, ik word er zo moe van." Het is afkomstig van de bomen die als omheining voor de hele tuin dienen en het ligt als een groe ne sliert in sommige vijvers. Ook een andere boosdoener wordt door de na- een siervij ver, die heeft eenheel ander type vijver nodig." Toch kon het echt paar het niet laten ook voor deze vissen de ideale vijver uit te proberen. Ze laten ze nu zwemmen in een kale bak die door gaas gescheiden is van het vijverdeel met plantjes. „Maar ze hebben abso luut een schone bodem nodig. Dat bete kent dat je drie, vier keer per week de troep weg zou moeten zuigen met een groot filter. Dat noem ik geen vijver meer." Hoewel het experiment niet echt ge slaagd is, wil Ada Hofman haar koikar pers niet meer kwijt. „Beatrix, kom eens bij het vrouwtje", roept ze zodra ze bij de karpervijver stopt. „Kusje", voegt ze eraan toe als de vis zich laat zien en het beestje laat zowaar zijn bekje over haar hand gaan. „Ja, jullie hebben het goed bij vrouwtje. Ik kom zo bij jullie. Margriet en Claus." Ondertussen instrueert ze haar tuin mannen, maar haar adviezen verstom men in het geweld van de kikkercon certen. „Kun je me wel verstaan?" Hoewel er verschillende soorten kik kers in de tuin leven, is de paringsroep afkomstig van de groene kikker De roep wordt teweeggebracht door het vullen van de kwaakblazen achter de mondhoeken, waardoor als het ware bellen geblazen worden. De mannetjes zwemmen op dat moment rond en om klemmen alles wat beweegt. De groene kikker is er in een kleine soort (tot 8 centimeter), een middensoort en een grote soort, die de meerkikker wordt genoemd en 15 centimeter groot kan worden. Het is deze meerkikker die de concer ten in juni afsluit. In mei kwaakt de kleine soort, waarna de middelste het overneemt. Maria Delgrosso De Botanische Vijvertuin van Ada Hofman is gevestigd aan de Westeindiger- dijk 3 in Gramsbergen (0524-562.448). Geopend: van 1 april tot 1 november op dinsdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Op feestdagen is de tuin ook op maandag geopend. De entree bedraagt 14 gulden per persoon. Kinderen onder de 12 jaar worden niet toegelaten, of ze moeten in een buggy of wandelwagen zit ten. Ook honden zijn niet toegestaan. Brood en wijn in het oude Israël heet de nieuwe expo sitie in het Bijbels Openlucht- musuem. Eerder was deze tentoonstelling te zien in Jeru zalem en Genève. Tot eind au gustus kunnen bezoekers er onder meer godenbeeldjes, wijnbekers en broodstempels bewonderen. Het Nederlands Wijnmusuemm Arnhem heeft een parallelten toonstelling. Dit museum is be perkt open: tel. 026-4424042 Wie beide musea bezoekt krijgt korting. Het Bijbels Openlucht museum is gevestigd in Heilig Landstichting, tel. 024- 3823110, www.bijbelsopen- luchtmuseum.nl "NTormaal mag het niet, zo IN hard schreeuwen als je kunt. Zeker niet in een museum. Maar tot 2 9 oktober ligt dat an ders in het Nationaal Museum van Speelklok tot Pierement in Utrecht. Daar is de expositie 'MuziekFabriek versie 2.0: De Stem'. Jonge bezoekers van pakweg acht tot vijftien jaar kunnen in een badkamer hun stem schor schreeuwen, zelf hun toonhoogte bepalen, meezingen in een videoclip of de stem ver vormen. Regelmatig zijn er de monstraties, workshops en op tredens. Meer informatie: tel. 030- 2312789, www.muziekfabriek.nl De Veluwsche Stoomtrein Maatschappij (VSM) heeft voor het voorseizoen een aantal activiteiten op touw gezet. Zo wordt op 21 en 2 8 j uni en op 5 ju li gereden. De trein vertrekt om 14 uur uit Apeldoorn en om 14.28 uur uit Beekbergenen rijdt vervolgens naar Eerbeek Van maandag tot en met vrijdag in de periode 9 juli tot en met 21 augustus worden de stoomloco motieven van de VSM opge stookt om twee keer per dag van Apeldoorn naar Dieren af te rei zen. Een andere mogelijkheid is de combinatie van boot en stoom trein. Deze route begint bij de halte Immenbergweg om 9.30 uur of op station Beekbergen om 9.40 uur. Aansluitend eenritper dieseltrein van Apeldoorn naar Zutphen en vervolgens om 14.15 uur een boottocht over de IJssel en om af te sluiten een stoom treinrit langs het Veluwemas- sief. Er is ook een mogelijkheid om met een kaartje met de stoomtrein naar Apeldoorn te reizen en vandaar naar de Apen heul. Vertrek van de Im- menbergweghalte om 9.30 uur en vanaf station Beekbergen om 9.40 uur. Huis Verwolde in Laren (Gld) heeft voor de zomermaan den een arrangement opgesteld Een (verwarmde) paardentram rijdt dan op gezette tijden inde omgeving van Laren naar Huis Verwolde. Daar worden bezoe kers in het achttiende eeuwse landhuis ontvangen en krijgen een rondleiding door de com pleet ingerichte kamers. Inde Oranjerie staan koffie en thee klaar. Huis Verwolde is een mooie plek voor natuur- en cul tuurliefhebbers. De paarden tram rijdt vandaag, zaterdag, en op 30 juni, 14 en 28 juli, 11 en 25 augustus en 24 oktober. Reserveren: 0573-401.825. Hu' Kikkers in de botanische vijvertuin in Gramsbergen. foto Jan Bouwman I" et Noordbrabrants Muse- lum presenteert in de zo mermaanden een overzicht van een eeuw fotografie in Noord- Brabant. Elk jaar uit de vorige eeuw wordt vertegenwoordigd door een foto van telkens ver schillende gebeurtenissen en plaatsen in deze provincie. De tentoonstelling geeft een ver rassend beeld van Brabanders in de twintigste eeuw. Naast fo to's van markante historische gebeurtenissen, zoals de Twee de Wereldoorlog, de waters noodramp en het pausbezoek, zijn er ook kiekjes van faits di vers: een kinderfeestje, de vie ring van Koninginnedag, een wielerwedstrijd en palmpasen Meer informatie: telefoon: 073- 6877815

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 56