Zelfs het bolletje ijs is er duurder 55 Knokke-Heist Badplaatsen aan de Vlaamse kust PZC zaterdag 16 juni 2001 Zonnen op het strand, wanneer de omstandigheden zich daarvoor lenen. De Vlaamse kust heeft in Nederland niet zo'n goe de naam. Het is niet meer dan een smalle strook zand van 67 kilometer lengte waar een enorme hoeveelheid van flats en appartementencomplexen tegenaan is gekwakt. Zee en land worden gescheiden door versteende zeeweringen, waarop talloze neringdoen den hun brood proberen te verdienen. Groen is spaar zaam en waar nog wat natuur over is, kruipen campings en recreatieparken langzaam maar zeker verder om het laatste stukje duinpan te ver overen. Dat beeld is niet geheel te recht. De Vlaamse kust biedt meer dan het Antwerpen of Brussel aan zee, boulevards en winkelstraten. De dertien Vlaamse badplaatsen onder scheiden zich van elkaar in sfeer en aankleding, maar ook in toeristisch -recreatief aan bod. De komende weken brengt de PZC in een reeks ar tikelen de Vlaamse kust in beeld. Vandaag aflevering 1: Knokke-Heist. Zelfs de boulekes bij de ijscoman kosten beduidend meer dan in de buurbadplaatsen. Enkele jaren geleden sprak burgemeester Leopold Lippens, de machti ge burgemeester van het mondaine Knokke-Heist de ban uit over de f rigo-boxtoe- risten. Zij waren niet wel kom in zijn stad. Ze verteer den weinig, namen de parkeerplaatsen in en lieten alleen hun afval achter als ze weer naar huis vertrokken. Lippens zijn oprisping viel slecht in de Vlaamse media, maar was best besteed aan de trouwe Cnoc-le Zoute- gangers, de eigenaren van de peperdure villa's in de chi que meest noordoostelijke wijk van de badstad. Ook zij wilden de stad exclusief houden voor de beau monde van Antwerpen en Brussel. De meeste winkeliers in de lange Lippenslaan in het centrum van Knokke zouden op deze winderige lentedag best wat meer frigobox-toeristen voorbij willen zien komen. Het zomerseizoen maakt een valse start. De zon laat het afweten en een noordwester wind giert door de straten. De laan staat vol goed onder houden en duur blik. BMW's voeren de boventoon, afgewis seld door Benzen, Porsches, Lexussen, Jags en enkele Mase- rati. De betere stand van de Bel gische grootstad parkeert hier vlak aan zee in de weekeinden de bolides. Tussen de in het Frans kakelende Knokkegan- gers vallen de hoog-Nederlands sprekende toeristen in hun gele en blauwe regenpakken uit de toon. Ze wandelen etalage-lik kend 'kijk pap, slippertjes voor 500 piek' richting Zeedijk. De winkels (1500 in getal) heb ben ook wat te bieden. Alle grote namen, alle modehuizen, Versa- ci, Dior, Armani, Ferré... alle dure schoenen. De delicatessen- winkels offreren Ardeense ham die hier duurder is dan elders in het Vlaamse achterland. Zelfs de boulekes bij de ijscoman kos ten beduidend meer dan in de buurbadplaatsen. Het heeft iets misplaatst, maar ach, c' etait Cnoc-le Zoute, het is Knokke. Heist ligt er wat mistroostig bij. Weinig mensen op straat, vrij veel verkeer doch. In de Kust- laan schuiven de auto's rustig richting Albertplein, Knokke. Bij elke zijweg ranselt de zee wind de bolides. Op het centrale plein geen madammen in een bontjas zoals in de winter en geen 'schone wuufkes' zoals in de zomer. Jonge gezinnen, in verkeerde kleding (overjassen) op even verkeerde terreinfiet- sen, bonken tegen de wind op. Er is geen lol aan. Via de Zeedijk racen ze -wind in de rug - terug naar hun appartement dat de statige Engelse naam Richmond (of Henley of Sandringham) draagt. Klasse wordt tenslotte in een naam gevangen. Fabeltje Ruim honderd jaar geleden was Knokke niets. Het verhaal dat Knokke in de 9de eeuw gesticht zou zijn door een Iers monnik met de naam Guthago, die het in Cnoc erg naar zijn zin zou heb ben gehad, doet daar niets aan af. Het is een fabeltje om de stad iets te geven wat het ontbeert. Geschiedenis. Nee, wat nu Knokke-Heist is, was anderhal ve eeuw terug een zanderige, winderige uithoek van West- Vlaanderen. De Oosthoek ge naamd. Wat witte boerderijtjes in een groen laagland met een slechte afwatering. Badplaat sen kende het 19de eeuwse Bel gië niet. Alleen het verre Spa gold als een badplaats, maar dan zonder zeewater. Het waren de Britten die de geneugten van het zeebad exporteerden naar het continent. Onder koningin Victoria bouwden de Engelsen hun zomerparadijzen Brighton, Eastbourne en het statige Bour nemouth. Later kwamen daar nog Blackpool en Scarborough in het hoge noorden bij voor de lagere klassen. Waar de veerboot uit Engeland aankwam, ontwikkelde zich het eerste strandtoerisme in België en wel in Oostende. Blanken- berge en Heist volgden, maar zonder haast. Begrijpelijk ook, want zomaar in de Noordzee stappen, dat kon niet, mocht niet. Daar moest voor betaald worden. In Knokke zelfs tot 1960! Het lage land in de uithoek werd in de 17 de eeuw grotendeels veroverd op de zee. Het Zwin - ooit een machtige zeearm tot in de mooie stede Brugge - was volledig verzand en het enige wat de polderboeren moesten doen, was er zorg voor dragen dat bij extreem hoge waterstan den de zee niet meer over de ho ge schorren golfde. Dijken werden aangelegd, afwate ringssystemen werden gegra ven en de Zwinpolders kregen een agrarische functie. Veel bracht de zilte grond niet op.(En nog niet, bij de boerderijtjestus- sen het Zoute en Retranchement lopen vooral paarden, heel veel paarden). In 1830, toen België zich een koninkrijk mocht noe men, woonden er in de gehuch ten in de Zwinpolders amper 200 keuterboeren. Op het eind van de 19de eeuw raakte het lege land achter duin en dijken in trek bij kunste naars. James Ensor, Alfred Ver wee en andere kwamen en na men hun ezel mee. Ze huurden een oud molenaarshuisje en be sloten een 'cercle des artistes' op te richten. Het was in die tijd dat de kunstenaarskring ook haar opdrachtgevers - de nieuwe rij ken - naar de polders lokte. De mannen met geld, die gezien hadden hoe statig de Britse bad plaatsen waren, die ook al in het verre zuiden van Frankri j k in de zon gezeten hadden en die in de gaten hadden dat ook in België - in Oostende - de zee vakantie gangers begon te trekken, sta ken de koppen bijeen en beslo ten een promotiegroep op te richten. Rond de eeuwwisseling was het gebied bij de Oosthoek grotendeels in handen van de familie Lippens. De groep rond Antoine Bréart, Louis van Bun nen en Henri Dumortier was ge ïnteresseerd in de aankoop van 35 hectare grond pal achter de dijk. Daarop moesten twee ho tels, een reeks villa's en tennis- pleinen worden gebouwd. Aldus geschiedde, maar daar bleef het niet bij. Het vakantie- park voor de rijken moest meer worden, groter, een ware stad. Een badplaats die zich moest onderscheiden van alle andere in Europa. Een stad aan zee met brede lanen, met cachet, die rust en ruimte uitstraalde. Met een station, waar de luxe Pullman- treinen hun welgestelde reizi gers konden afzetten. Casino De lanen zijn er gekomen. Met chique winkels, Art-Nouveau kiosken, protserige hotels, een casino en openbare gebouwen en peperdure villa's in Engelse Cottagestijl en Jugendstil. Het casino werd gebouwd in 1929, het jaar dat beleggers in Ameri ka gokten en flink verloren. De Knokse goktempel pretendeert meer te zijn dan een hal waar men geld verliezen (of winnen) kan. Het is de plaatselijke cul tuurtempel met zijn rijk versier de interieur, zijn muurschilde- NOORD-ZEE Knokke-Heist g Oostende FRANKRIJK Antwerpen Brussel BELGIE Maas Knokke-Heist ligt aan het oostelijke eind van de Vlaamse kust, vlakbij de grens met Nederland. Van alle dertien Vlaamse badplaatsen geldt Knokke-Heist als de meest mondaine. De tweelingstad - het chique Knokke en het wat volkse Heist - telt ruim 32.500 inwoners. De stad zit ruim in de accommodatie. Knokke-Heist telt 58 hotels, waarvan er 16 vier of meer sterren tellen. In totaal is er voor vakantiegangers een aanbod van bijna 1400 hotelkamers, alsmede 15.500 slaapplaatsen in vakantiewoningen en appartementen. Er zijn vier campings met in totaal 1000 staan plaatsen. Knokke heeft vooral naam als flaneerstad. De stranden - vijf in getal en ongeveer 10 kilometer lang - zijn vrij smal en liggen op zomerse dagen bomvol. Het vertier in de stad vormt dan een alternatief. Knokke-Heist telt veel goede sportvoorzieningen (bowling, fitness, golf, paardrijden, tennis, squash en skimboarden), meer dan 60 kunsthandels, 250 restaurants en veel, heel veel winkels. Verder is de Vlin dertuin in het Zwin, het natuurgebied Het Zwin en het heemkundig museum Sincfala een bezoekje waarde. De dienst voor het toerisme in Knokke is te vinden aan de Zeedijk 660. Op de website van de dienst kan ook informatie worden ingewonnen: www.knokke-heist.be ringen van Delvaux, Keith Haring en René Magritte en zijn kolossale kroonluchter, een ze ven ton wegend kristallen mon ster met 2700 lampjes! De grens tussen kunst en kitsch vervaagt in het Knokke-Heist van nu. Helmut Lotti, de Vlaam se volkse operazanger, zingt de ze zomer in het casino zijn grootste successen. Dat kan, in Knokke. Kunst wordt er met een grote 'k' geschreven. De stad telt meer dan 60 galerieën. Sommige ge vuld met ambtelijke werkjes van derderangs artiesten, ande re volgestouwd met producten van gerenommeerde of aanko mende artiesten. Panamarenko heeft wat mobiles gestald bij Samuel van Hoegaaerden, bij Cafmeijer aan de Zeedijk staan mooie beeldjes van Michel Ser- raz. Bij Leondar hangen natu ralistisch olieverfschilderijen van diverse artiesten. Eethuizen Tussen de kunsthandels in, een tapijtenzaak, een makelaar 'De tuinen van Oranje te koop in Ukkel' en eethuizen met namen als De Langoustine, Léchiquier, Panier d'Or, La Bare a Jac en Cédric, allemaal presenteert men naast de klassiekers 'kaas- en garnalenkroketten, gebak ken zeetong en Oostendse aard appel met langoustines' diverse gerechten uit de tij d van toende nieuwe keuken of op geheel ei gen wijze. De prijzen variëren sterk, van redelijk betaalbaar tot overdre ven duur. Nochtans eet de Knokke-ganger goed. Geen puntzakken frites met mayo naise. Geheel conform het denkpatroon van Graaf Lip pens is het eethuis van het volk - McDonald's -verbannen naar een plek aan de stadsrand, op vier kilometer van het Albert plein. Het blijft waaien. In café Ru bens zitten mensen op het over dekte en verwarmde terras ver veeld naar buiten te kijken. Veel vertier is er niet. Het strand ligt er verlaten bijEen enkele wan delaar trotseert het weer. Een oudere man doet vermoede po gingen om twee Jack Russeltjes op te laten aan een te korte lijn. Op de boulevard, net over heel de lengte voorzien van nieuw plaveisel, scheuren twee jochies in skelters. Bij de verhuurders staan nog tientallen drie-en vierwielers, voor twee en vier- personen. Knokke gaat prat op zijn strandplezier, sportieve evenementen, shows, muziek festijnen. In het seizoen is het op strand en zeedijk te doen. Dat is ook zo. Knokke heeft zijn humorfestival (juli), zijn Vuur werkfestival (augustus), zijn fotofestival, zijn Kneistival (muziek, eind juli) en zijn folk- loremarkt. De stad heeft voor vrijwel alle sporten accommo daties en wie in Knokke echt aan rust toe is, die kan altijd nog uitwijken naar natuurreservaat Het Zwin, het belangrijkste schorren-en slikkengebied van België. Zo lang dat er nog onge schonden bijligt. Graaf Lippens (baas van zijn eigen socièté, burgemeester, uitgever en wat al niet meer) koestert namelijk al geruime tijd plannen om in de Zwinpolder een grote jachtha ven te bouwen. Die mist Knokke en bezit het naburige, minder mondaine Blankenberge en ja, dat steekt. Conny van Gremberghe

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 55