PZC Spitsuur op het rieten dak 49 Elpees leven voort als fruitschaal Scheidingswand snel te monteren zaterdag 16 juni 2001 Alles gebeurt op het zicht. Rietdekken is en kwestie van gevoel. De familie Den Herder heeft er zelf ook ver baasd van gestaan: zoveel belangstelling voor dat rie ten dak van hun woning. Al die vragen van bekenden, maar ook van passanten die hun oog laten vallen op het royaal bemeten pand dat aan de Walcherseweg in Middel burg is verrezen. Iedereen wil het weten: vanwaar die beslissing om in plaats van pannen materiaal uit de grassenfamilie te kiezen? Wat voor voor- en nadelen zitten er aan zo'n rieten dak vast? Hoe gaat de verzeke ring daar mee om? Het rietdekkersvak heeft, hoewel een eind boven de grond uitgeoefend, lange tijd geen hoog aanzien genoten. 'Trouw nooit een rietdekker, dan trouw je de nood, 's zomers geen man en 's winters geen brood', luidde een weinig be moedigend gezegde. Het riet- dekken leek op den duur voor bestemd een oud ambacht te worden. De populariteit bereik te in de jaren tachtig zelfs een dieptepunt. Zo'n dak is niet al leen brandgevaarlijk maar ook tamelijk prijzig, werd er ge steld. Naarmate het beter ging met Nederland en er ook meer geld te besteden was raakte de natuurlijke dakbedekking uit de klompensfeer en terug in de gratie. Een onlangs geïntrodu ceerde brandwerende construc tie heeft de belangstelling voor een rieten dakbedekking alleen maar meer aangewakkerd. De Vakfederatie Rietdekkers komt bosjes ambachtslieden te kort om aan de enorme vraag te kunnen voldoen. Het is com pleet spitsuur op het dak. Er werken in Nederland dagelijks ongeveer 900 rietdekkers in ho ger sferen terwijl er zeker 1500 nodig zijn, becijfert secretaris Henk Horlings. Het is een vak dat vroeger van vader op zoon overging. En nog steeds is het een ambacht dat je moet leren door het te doen. Na twee jaar praktijkarbeid is het mogelijk een cursus te volgen waar van alles dat om het vak heen zit kan worden opgestoken. Al bij al neemt het drie jaar in beslag voordat een rietdekker voor het eerst zelfstandig op een karwei kan worden gezet. Horlings: ,Het lijkt makkelijk maar toch is het behoorlijk lastig." Het nijpende gebrek aan vak krachten brengt lange wachttij den met zich mee. Dat kan wel tot een jaar aanlopen. Het zou een aardige stunt opleveren als Peter Koelewijn kon worden be wogen om als tegenhanger voor zijn hit 'kom van dat dak af jonge mensen aan te moedigen een vak op het dak te kiezen. Voor een doorknede ambachts man valt er tegenwoordig een leuke boterham in het riet te verdienen. Bedenkingen Het echtpaar Den Herder heeft een tijd lopen dubben: komen er voor de nieuwe woning dakpan nen aan te pas, wordt het lei steen of riet. Vooral bij die laat ste mogelijkheid kwamen de bedenkingen. Had riet niet de naam ontzettend prijzig te zijn? En hoe moeilijk zou de verzeke ring doen? Het ontwerp van de architect ging uit van een rode pannenbedekking. Maar omdat omringende opstallen bij het nieuwe huis al met die kleur dakpannen waren belegd, zou het allemaal wel erg rood wor den. ,,En bij blauwe dakpannen had ik zoiets van: dan wordt het een ratjetoe", vertelt Lineke den Herder. Het kostte haar moeite maar uiteindelijk wist ze och haar man over te halen. ,,Riet is echt het allermooiste", licht me vrouw Den Herder de keuze na der toe. ,,Als ik een rieten dak zie moet ik daar altijd naar kij ken. Ik heb daar een passie voor. Het is uiteraard duurder dan pannen, maar je hebt zoveel meer. Zo'n dak geeft een lande lijke, nostalgische uitstraling." Voor bedekking van de Middel burgse woning is gebruik ge maakt van een nieuwe, door de branche zelf ontwikkelde me thode waarbij het riet recht streeks op een dichte onderplaat wordt ondergebracht. De zoge heten schroefdakconstructie bevordert niet alleen de brand veiligheid maar zorgt ook voor minder tocht en stof waardoor er zuiniger met energie kan worden omgesprongen. De Vakfederatie Rietdekkers heeft het bij een verzekering voor elkaar gekregen een rietge- dekt pand tegen dezelfde pre mie te verzekeren als voor een woning huis met een pannen dak. De Den Herders zochten en vonden een oplossing via huis bankier de Rabobank die weer met Interpolis samenwerkt. Na een aanvankelijke offerte met een premie die drie keer hoger uitpakte gaven de brandvertra gende platen de doorslag en werd een akkoord bereikt over een premie die maar dertig pro cent hoger ligt dan een gewone verzekering. Lineke den Herder zegt het nu al te merken dat het in huis in het milde jaargetijde heel koel is. En voorspeld is dat het 's win ters een stuk behaaglijker is. Dat komt niet alleen door de isolerende werking maar ook door de overstekken van het dak. Bij het aanleggen van dak goten moest noodzakelijkerwijs worden gekozen voor koper als materiaal. „Iets anders gaat niet met riet." Slechts veerttig procent van het basismateriaal komt in Neder land tot wasdom. De grootste voorraden worden met wagon ladingen tegelijk uit het buiten land aangevoerd. De voor naamste herkomstlanden zijn Turkije en Hongarije. Ook komt er veel riet uit Oostenrijk, Polen, Estland en Roemenië. Henk Horlings geeft het verschil aan: „Nederlands riet is tamelijk spits. Dat verdekt heel makke lijk. Buitenlands riet is moeilij ker verwerkbaar. Daar staat te genover dat het iets goedkoper is. Wat de kwaliteit betreft doet het Nederlandse riet volgens Rietdekken is een vak apart. Horlings niet onder voor wat er uit het buitenland komt. Maar voor alle toeleverende oorden geldt dat er 'soms veel bagger tussen kan zitten'. De vakfede ratie ziet erop toe dat de aange sloten leden goed werk en mate riaal afleveren. De tarieven die rietdekkers hanteren zijn heel erg regioaf- hankelijk. In Drente wordt het goedkoopst gewerkt, weet Hor lings. Daar zitten veel rietdek kers die elkaar beconcurreren. De consument kan daar van profiteren. In Zeeland zijn de ambachtslieden dun gezaaid. Het Domburgse bedrijf Rosema heeft zo'n beetje het rijk alleen. Het bedrijf komt oorspronkelijk uit het noorden van het land waar in vroeger tijden nagenoeg op elke hoek van de straat een rietdekker woonde. Ook in Domburg wordt ge klaagd over tekort aan man kracht. Het is ook niet ieders werk. „Je moet er gevoel voor hebben", zegt Elly Rosema. „Je Lineke den Herder voor haar huis: „Als ik een rieten dak zie moet ik daar altijd naar kijken. Ik heb daar een passie voor." fotografie Ruben Oreel kunt niks met een meetlat doen. Alles gebeurt op het zicht." De prijs van een rieten dakbedek king wordt mede bepaald of het een bewerkelijk object is, wat voor planken er onder zitten en of er getimmerd moet worden. Rosema: „Reken maar op een bedrag tussen de ƒ175 en ƒ225 per vierkante meter." Het is bij het Domburgse bedrijf bekend: het publiek dat kiest voor riet boven het hoofd is vooral verkikkerd op egaal blonde daken. Met name Turks riet kan in het begin vlekkerig zijn. „Dan lijkt het eerst op een dambord en denken de mensen, ojee, ojee. Maar dat vlekkerige is wel een goed teken. Dat bete kent dat het riet met de voeten in het water heeft gestaan. Dan krijg je riet van de beste kwali teit. Na een poosje zie je niks meer van die vlekken." Volgens bepalingen in het bouwbesluit stellen gemeenten als eis dat er binnen vijftien me ter van de grens met het perceel van de buren geen brandbare dakbedekking mag worden toe gepast. Alleen na een brandwe rende behandeling wil men wat soepeler zijn. Helling Wie zijn dakpannen met het grof vuil wil meegeven om vervol gens voor riet te kiezen dient zich te bedenken dat riet niet op alle soorten daken toepasbaar is. Daken dienen een bepaalde graad van schuinte te hebben. Een dak met een flinke helling zorgt voor een goede en snelle afwatering. Dat is medebepa lend voor de levensduur. Een rietbedekt dak met een hoek van 45 graden gaat makkelijk 35 jaar mee. Een pannendak, daar heb je als het niet teveel stormt, geen om kijken meer naar. Rieten dak ken vergen onderhoud. Want mossen en algen kunnen plagen. Henk Horlings van de vakfede ratie adviseert mensen die een rieten dakbedekking hebben la ten aanbrengen om elk jaar vijf honderd gulden in een potje te doen. „De eerste tien jaar zal dat potje overwegend groeien. Als je dan na twaalf jaar dat dak een keer schoon moet laten maken kun je dat mooi uit dat potje be talen". Jacques Cats Oude elpees als organizer of als schaal. Ook de voetjes van de scha len komen uit het kringloopcircuit. foto's Annette Vlug James Last laat zich niet zo makkelijk vervormen, maar elpees van The Cats, Boudewijn de Groot en zelfs de Teleac-cursus Spaans voor beginners wel. In het atelier van Anne Miek Spruyt uit Nieuwegein krij gen ze een nieuw leven. Bij voorbeeld als fruitschaal. Het geheim van de smid geeft kringloopkunstenares An ne Miek Spruyt niet prijs. Maar het valt niet mee om van een langspeelplaat een schaal te maken. Het lijkt alsof ze de pla ten met geweld indeukt, maar niet alle vinyl buigt even mak kelijk en kan scheuren. „Van de honderd stuks lukken er zo'n tien. Ik ben een echte vinyloloog geworden", zegt Spruyt. Mislukt is bijvoorbeeld een ou de plaat van André Hazes. „Even vellerig als de zanger zelf", zegt Spruyt. Ook zijn niet alle platen mooi rond of overal even dik, zo blijkt bij de bewer king. Maar het album Third Life van The Cats is een mooie ver sierde schaal geworden. Com pleet met kleine katjes rondom. Een van de pronkstukken van de collectie. Spruyt werkt al jaren met afval en oude, afgedankte spullen. Als styliste van de Houtense kringloopwinkel zag ze de laat ste maanden steeds meer elpees binnenkomen van mensen die hun zolder aan het opruimen waren. „Het is zonde om daar niks mee te doen en toen ben ik gaan nadenken wat ik er als kunstenaar mee zou kunnen doen." Na een aantal misluk kingen, lukte het haar om de platen uiteindelijk om te vor men tot schaaltjes. Van even eens gebruikte voetjes van schemerlampen, eierdopjes, pa pierbakjes en zelfs een brander- tje maakt ze de onderstellen van de schalen. Als het even kan zoekt ze naar een combinatie van artiest en onderstel. Zo heeft ze een rode elpee kunnen voorzien van rode voetjes. Een ander nieuw idee is een soort opbergsysteem. Hierbij wordt de onderkant van de el pee gebogen tot er een brede, stevige gleuf ontstaat, waar bij voorbeeld makkelijk een krant in kan. Via staaldraad worden er zo een heleboel platen onder elkaar gehangen. „Ideaal voor de post in een studentenhuis", denkt Spruyt. „Via de kleur van de etiketten kun je ook makke lijk sorteren." Haar grootste 'or ganizer' heeft ze gemaakt van de complete Teleac platencol lectie van de cursus Spaans voor beginners. De schalen en de opbergvakken zijn te zien bij de expositie Ou disme in Nieuwegein. Daarna gaan ze in de verkoop. „De scha len zullen tussen 45 en 225 gul den gaan kosten", denkt Spruyt. „De prijs hangt af van bijvoor beeld het voetje en de tijd die ik er mee bezig ben geweest. Voor de organizers ga ik ongeveer 150 gulden vragen." Ruud Poels Expositie Oudisme; tot en met 22 juli in Kunstenaars Centrum Nieuwegein, Kerkstraat 38 Nieuwegein. Het centrum is op zaterdag en zondag geopend van 14 tot 17 uur. Een kamer splitsen in twee ruimtes vereiste tot nu toe een stevige constructie van hout of metaal waarop plaatmateri aal wordt aangebracht. Voor het beste resultaat is het aanbren gen van isolatie bovendien on misbaar. Zo's scheidingswand maken kost de nodige tijd. Voor de doe-het-zel ver die dat sneller wil komt het wandsysteem Quick Easy vanaf begin juli op de markt bij de Praxis. Het systeem is een drie-in-een: isolatie (massieve kern), bepla ting (stevige kartonplaten met witte afwerking) en constructie. De wandpanelen worden tussen de vooraf te monteren vloer- en wandprofielen geplaatst. Voor onderlinge verbindingen van de panelen en voor de verbinding met vloer en plafond zorgen spaanplaat verbindingslatten (veren). Deze veren worden in de gleuven geduwd die daartoe aan de zijkanten van de panelen zijn gemaakt. Daarbij vallen de ve ren ook in de gleuven in de vloer en plafondprofielen. Als de ve ren niet worden vastgelijmd, blijft de wand verplaatsbaar. De panelen zijn er in twee breedten: 29 en 59 centimeter. De smalle delen hebben een lei dingschacht met een contact doos op 20 of op 105 centimeter vanaf de vloer. Met een gewone zaag zijn de delen makkelijk op maat te maken. Als grondstof voor de wanddelen zijn vlas scheven, een restproduct van de vlasteelt, gebruikt. De witte af werking kan gesaust, behangen, gespachteld of betegeld wor den. Informatie, Praxis of www.doe- hetzelfwand.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49