Heuvelop naar het geld Scholieren stoeien met water Vijftig verhalen Conflicten in Amerika zaterdag 16 juni 2001 Het team dat het Jeugd Wereld Water Forum in Vlissingen voorbereidt. foto Lex de Meester Water is een natuurlijke hulpbron waarvoor - in tegenstelling tot vele an dere - geen alternatief be staat. Water is onmisbaar. Landen die voor hun water voorziening afhankelijk zijn van rivieren die dat water vanuit het buitenland aan voeren kunnen in behoorlij ke problemen komen als in buurlanden stroomop waarts op ondoordachte wij ze met de waterstromen wordt omgegaan. Vervui ling, verspilling, het afdam men van rivieren en groot schalige irrigatie kunnen de basis vormen voor ernstige conflicten. Voor wateroorlo gen. Zo verzetten Soedan en Egypte zich tegen de Ethio pische plannen om de Blauwe Nijl af te dammen, sputteren Irak en Syrië nadrukkelijk als de Turken met grote dammen het water uit de Eufraat en Tig ris op Turks grondgebied willen houden en klagen de Mexicanen steen en been, omdat de Ameri kanen al het zoet water uit de Colorado hevelen, zodat voor hen nog slechts een volledig ver- zilt stroompje rest. Vooralsnog lijken militaire conflicten rond het beschik kingsrecht van water niet aan nemelijk, omdat er voldoende technische middelen voorhan den zijn om water op te pompen, te ontzilten of op andere wijze te genereren, die bovendien nog goedkoper zijn dan een comple te oorlog. Duidelijk is echter wel dat aan goed, zoet water een steeds pittiger prijskaartje komt te hangen. Naarmate die prijs hoger wordt, zal ook de kans op conflicten tussen staten toenemen. Volgens Frank Rijsberman, di recteurvan het Resource Analy- sys in Delft en medeopsteller van de World Water Vision, is het gebrek aan zoet water nog geen mondiaal probleem. Op aarde is meer dan voldoende zoet water aanwezig. Het pro bleem is echter dat het zoete wa ter ongelijk verdeeld is. Landen als Canada en Rusland beschik ken over onmetelijke hoeveel heden, maar in landen rond de keerkringen komt men erg veel zoet watertekort. „Tekorten hebben direct effect op de voed selvoorziening. Niet alleen lo kaal, maar ook wereldwijd. De enige remedie is een wezenlijke verandering in de manier waar op we met water omgaan.", zei Rijsberman vorig jaar tijdens het Wereld Water Forum in Den Haag. In de Verenigde Staten, het land met de grootste waterconsump tie ter wereld, is men nog lang niet toe aan een andere omgang met water. Met name in het wes ten van de Verenigde Staten 'blijft water heuvelop vloeien naar waar geld gemaakt wordt'. Tussen 1930 en 1970 werden alle grote rivieren ten westen van de Mississippi voorzien van grote dammen om water vast te hou den voor irrigatie- en consump tiedoeleinden. Veel van dat wa ter in de stuwmeren verdampt en bereikt nooit de akkers. Zo is de Colorado door de Amerika nen veranderd in één groot bek ken. Het weinige water dat in Mexico de zee bereikt is dusda nig verzilt dat het niet meer aangewend kan worden voor ir rigatiedoeleinden. Een aantal van Amerika's be langrijke agglomeraties ligt op plekken waar normaal gespro ken geen mens zou wonen. Mid denin de woestijnen en half- woestijnen van het zuidwesten liggen Los Angeles, San Diego, Phoenix en Las Vegas te smoren in de zonHet water voor de mil- j oenen stedelingen moet aange voerd worden van bronnen (Co lorado en Sierra Nevada) op honderden kilometers afstand. Met name de stad Los Angeles, een grote warme spons - heeft zijn watervoorzieningen daad werkelijk moeten bevechten. In feite werd er een echte water oorlog gevoerd met de bewoners van de Owens Vallei. Rond de eeuwwisseling kreeg Los Angeles te maken met be hoorlijke groeistuipen. De ope ning van het Panama-kanaal had California een stuk dichter bij de toen beschaafde wereld gebracht en dat was - in de be volkingsaanwas - te merken ook. De Centrale Vallei veran derde in een domein van boeren en tuinders doordat er ruim schoots water uit de Sierra Ne vada voorhanden was. San Francisco groeide uit tot een kleine, welvarende wereldstad. Los Angeles groeide ook, maar ontbeerde water. In 1903 werd William Muiholland directeur van het stedelijk nutsbedrijf en kwam op de proppen met het plan om water voor de stad te gaan halen in de Owens Vallei, ruim 300 kilometer noordooste lijk van de stad. Vandaar moest het water uit de oostflank van de Sierra Nevada via een via duct naar de stad worden geleid. Mooi plan, maar de boeren en ranchers in de groene vallei voelden er niets voor om hun water zomaar weg te geven aan de stedelingen van Los Angeles. In Cadillac Desert, een stan daardwerk over de watercrisis in de Verenigde Staten, verhaalt auteur Mai'c Reisner uitgebreid over hoe in de periode 1903- 1928 in het geheim stukken land werden opgekocht, hoe boeren door Mullxollands troepen on der druk werden gezet, dat wa terlopen werden afgedamd. Boeren kwamen in opstand, maar Muiholland zond troepen om hen weer in het gareel te brengen. Zes jaar werd er aan het viaduct gewerkt, het kwam klaar, maar voordat het eerste water richting stad vloeide kwamen de Owens Vallei-be woners er achter dat een deel van het water bestemd zou wor den voor irrigatiedoeleinden in de San Fernandovallei nabij Los Angeles, een vallei waar Muiholland en zijn maten juist veel grond hadden aangekocht. Corruptie werd er in de Owens Vallei geroepen, delen van het viaduct werden opgeblazen, landmeters wei-den gedood, i-echtszaken volgden, politici, zelfs president Teddy Roosevelt mengden zich in de kwestie. Uiteindelijk kreeg de stad zijn water, maar niet voordat de af faire werd afgesloten met een dramatisch sluitstuk. Kort bij de stad moest het water over een bergrug worden gepompt. Voor die rug werd het water uit de Owens Vallei vastgehouden in een bekken achter de Saint Francis Dam. In maart 1928 be gaf die dam het en werden er 450 mensen verzwolgen in de kol kende vloed. Kort ervoor had Mulholland nog gezegd dat zijn dam prima in orde was. Conny van Gremberghe Vraag jongeren iets te schrijven over wa ter en verwonder je over de uitkomsten. Dat deden de juryleden van de Waterwed strijd. Havo en vwo-scholieren uit heel het land kregen de opdracht: schrijf een essay of gedicht over water. Meer dan vijftig jonge ren reageerden. Over de winnaars laat jurylid Bart Zwage- maker zich nog niet uit, maar van de kwali teit van de inzendingen is hij zeer onder de indruk. „De manier waarop jongeren van twaalf, dertien jaar emoties weergeven in drie dichtregels, daar moet je respect voor hebben. Zij kunnen op een bijzondere ma nier vei*wondering en verdriet onder woor den brengen. Er waren gedichten bij waar alle jui-yleden stil van werden." De scholieren mochten kiezen uit een essay van maximaal achthonderd woorden in het Nederlands of Engels of een zogenoemde haiku. Dat is een gedicht van drie rijmloze regels van vijf, zeven en vijf lettergrepen waai-in een intense natuurex-vai'ing wordt uitgedrukt. De haiku bleek veruit populair. Slechts twee essays kwamen binnen. Zon der al te veel te vexklappen zegt Zwagema- ker dat de ene ging over water als vriend en vijand. In het andere opstel stond de beleve nis van een zandkorrel centraal. Net als de onderwerpen van de essays, lie pen ook die van de haiku's sterk uiteen. „Het onderwerp 'water' bleef gelijk, maar de ene deelnemer vat de opdx-acht eigentijds op en de andex-e bekijkt het groots", aldus Zwage- makex-. „Sommige deelnemers pikken er een detail uit en anderen beschouwen water als wereld; gaat het met het water goed, dan gaat het met de wèreld goed." Dat de meeste deelnemers kozen voor een haiku, wil volgens Zwagemaker absoluut niet zeggen dat ze de makkelijkste weg heb ben genomen. „De presentatie lijkt makke lijk; drie versregels. Maar een haiku is aan zeer strikte regels gebonden. Het is daarom ook niet voor niks dat sommige gedichten door de hele Idas zijn gemaakt." Als voox-beeld van een haiku die voldoet aan de voox-schriften maar niet in de prijzen is gevallen, noemt Zwagemaker: Water uit de lucht Water is echt overal Wa ter uit de kraan Een andere inzending luidt: Zonder wat geld rood Zonder vrede is er nood Zonder water dood Er wax-en prijzen te wirxnen in de categorie- en Nederlandstalige essay, Engelstalige es say en haiku's. De winnaars wox-den dxnsdag 26 juni op de Hogeschool Zeeland in Vlissin gen bekend gemaakt. De winnende haiku wordt volgend jaar opgestuurd naar Japan waar het volgende Water Forum plaats vindt. Miriam van den Broek Zowat alle wereldreligies hebben het erover: water is de bron van alle leven. Neem nou de Ganges. Niet de grootste, wel de meest gewijde rivier. Mil joenen Hindoes zien er heilig water in. Ze noemen het Gang- amai (vrij vertaald: onze moe der). In heel India, en ook daar buiten, leuren mensen met water uit de Ganges. Niet zo maar water. Nee: het zuiverste water. India leeft er van. Het be vrucht de akkers en x-einigt de ziel. Maar het is wel water dat zwaar vex-ontx-einigd is. De Gan ges is één van de meest vervuilde rivieren ter wereld. Miljoenen steden lozen er hun rioolwater in. De industrie spoelt er gif mee weg. Landbouwers gooien er hun dooie beesten in. En dan is er nog de massa die zich te water begeeft voor een ritueel bad. Een levensader als rioolput. Het is één van de vijftig verhalen die als voedsel dienen voor de tien tallen woikshops die tijdens het Jeugd Wereld Water Forum op het programma staan. Ze zijn aangedragen door jonge weten - schappei-s en studenten uit alle delen van de wei-eld, en zullen de geschiedenis in gaan als de Youth World Water Forum tek sten, ofwel de YWWF-Papers. De Ganges-kwestie wordt in Vlissingen voor het voetlicht ge bracht door Viral P. Pancholi, twee jaar geleden afgestudeex-d aan de Gurjat Landbouw Uni versiteit in India, en nu verder lei-end in het Belgische Gent. Zoals alle onderwerpen die tij dens het Jeugd Wereld Water Forum aan de orde komen, biedt ook de Ganges-story uiteinde lijk een lichtend perspectief. Want ook in India zijn ze van plan het tij te kei-en. De nationa le milieu-instituten produceer den stapels wetenschappelijke rappox-ten waarin de noodklok wordt geluid. En nu is er dan het Ganga Action Plan, een groots project dat de vex*vuiling een halt toe moet x-oepen, zodat de machtige rivier die van de Hi- malaya-toppen de Bengaalse golf in stroomt, ooit weer echt als heilig kan wox-den vereerd. Althans, wanneer de witte top pen van de Himalaya tegen die tijd niet zijn verschroeid door zengende broeikas-hitte. Want dan stokt die machtige stroom, worden akkers woestijn, en slokt de zee de delta's op. Dan is het gedaan met al die aloude centra van beschaving. Op het Jeugd Wex-eld Water Forum zal daar ongetwijfeld het een en an der over worden gezegd. Maar in de Papers spitst de probleem stelling zich toe tot lokalere aangelegenheden Zo richt de Chinese afgevaar digde Jinze Liu zich op proble men met de watervoori-aad in de Gele Rivier, officieel Hoang Ho geheten. Uit Nepal komt een vex-handeling over ziekten die via het water worden verpreid. En zo zullen ook problemen rond de Finse Golf, de Zuidafri- kaanse Olifantenrivier en de Roemeens/Hongaarse Tisza de revue passeren. Uit elk conti nent komen meerdere van dat soort onderwerpen aan bod. Het gaat over watersnoden en ver- droging, over te veel en te weinig vocht, over verontreiniging en zuivering, dammen en dijken, duurzaamheid en erosie, en vooral over engineering en ma nagement. Het gaat ook over politiek. Vraagstukken van eerlijke ver deling, internationaal, maar ook lokaal. Fahmida Khatun, een jonge docente aan de Uni versiteit van Dhaka, belicht de gang van zaken rond de aanleg van de Kaptai Dam, één van de waterbeheersingswerken in Bangladesh. Ze ziet er een machtsspel in dat de rijken rij ker en de armen armer maakt. Met de natuur als speeltuig. Niets nieuws, oordeelt ze. Hon derd jaar geleden deden de Brit ten dat al. Die bouwen de As- wan Dam. Natuur en lokale bevolking mochten plaatsma ken voor katoenvelden zodat de Engelse textielindustrie van gx-ondstof verzekex-d was. En wat te denken van de Ata- turk Dam, waarmee de Turken zo'n 60.000 Koerden van huis en haard verdreven. Stuwmeren als motor van de economie. Maar vaak ook als verkrachters van de rechten en natuurlijke bestaansmiddelen van de mens. Nog een paai- van die voorbeel den: de Nax-mada in India, de Goi-ges in China, de Nam Theun II in Laos, en de Itoiz in Spanje. Nee, betoogt de docente uit Bangladesh: „Laat ons dammen opwerpen tegen technologie die wordt gebruikt om de zakken van de machtigen te spekken, in plaats van het lot van de mensen de verbeteren." Henk Postma Mi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 47