Elke dam verandert het leven Bergstaat Bhutan dreigt onder te lopen PZC Waterbeheer ter discussie 45 Anil Tyor Ksenia Shelest Oezbekistan Berdiyar Jollibekov Anil Tyor (30) studeert en werkt aan de dierkunde-fa- culteit van de Panjab Universi- teitinlndia. Hij houdt zich daar p. het bijzonder bezig met on derzoek naai- de visvangst in de cateren die van de Himalaya jaar beneden stromen. Hij roerat het Jeugd Wereld Water Forum uniek omdat alle facto ren die schade toebrengen aan mieren er onder één dak wor den besproken. „Een uitgelezen kans voor wetenschappers, in het bijzonder de jongeren onder hen, om op wereldniveau hun stem te verheffen over wat er speelt in hun eigen regio." Anil wil zich in het bijzonder inzet- voor een zo divers mogelijk ren-en plantenleven. Hij ziet de waterverontreiniging als In- dia's grootste probleem. „De Ganges, het symbool van de zui verheid, is één van de meest ver vuilde rivieren. In feite is al het oppervlaktewater in India ver- TT^sema Shelest: „Dit wordt Ixmijn eerste echte wereld conferentie. Een unieke kans emmet deskundigen en studen ten uit de hele wereld te praten ever de manier waarop we hier ian de Finse Golf op milieu- vriendelijke wijze het overstro- Eiingsgevaar kunnen keren." Ksenia Shelest (22) studeert aardrijksunde en ecologie aan de universiteit in Sint Peters burg. De jonge Russin hoopt in Gissingen te vernemen hoe je zeedijken kan bouwen of ver sterken zonder de natuur ge weld aan te doen. In de vijf miljoen bewoners tellende me tropool aan de Finse Golf is die kwestie bijzonder actueel. Op conferenties van deskundigen uitdeBaltische landen is daar al veel over gesproken. Ze is be nieuwd naar de kennis en de er varingen op dat vlak in andere delen van de wereld. Ksenia is actief binnen een netwerk van universiteiten in de Baltische regio dat zich bezighoudt met duurzame ontwikkeling en mi lieuvraagstukken. TDerdiyar Jollibekov: „De •kJslechte kwaliteit van het drinkwater. Dat is één van de gte problemen van Oezbekistan." Als student aan jre landbouwuniversiteit in iasjkent hongert Berdiyar Jol- ubekov (24) naar kennis die no dig is om zijn land aan voldoen de schoon water te helpen. In gissingen hoopt hij wat dat be kert aan z'n trekken te komen. e kunnen het probleem hier m Oezbekistan pas oplossen wanneer we over de grenzen kij - aen. Het Jeugd Wereld Water onim biedt ons die mogelijk heid om ideeën en ervaringen te wisselen met deskundigen u't andere landen." Voor de workshops over watersnood en dammenbouw heeft de land- oouwstudent uit Oezbekistan nret veel interesse. Voor clie over de kwaliteit en de beschikbaar heid van water des te meer. zaterdag 16 juni 2001 Het compromis is een kwart eeuw oud. In 1976 besloot de Nederlandse regering het Oosterschelde- gebied niet te beveiligen met een dichte dam maar met een stormvloedkering, die bij ge vaarlijk hoge waterstanden kon worden gesloten. Een triomf voor natuurbescher ming en visserij, hoewel die toch liever een volledig open Oosterschelde hadden ge zien. Zo'n besluit, waarbij de veiligheid zou moeten wor den bereikt door de dijken om de Oosterschelde op Del tahoogte te brengen, ging 25 jaar geleden echter te ver. Maar de toon was gezet. Ne derland ging bij zijn water bouwkundige projecten voortaan rekening houden met de natuur, het milieu en sociaal-economische aspec ten. Integraal waterbeheer was een feit, al moest die term nog worden uitgevon den. TTTereldwijd is integraal wa- V V terbeheer nog lang niet vanzelfsprekend. Leo Santber gen van Rijkswaterstaat Zee land maakt dat mee op de verga deringen van de Internationale Commissie voor Grote Dammen (in het Engels afgekort als ICOLD). „In veel ontwikke lingslanden, wordt de bouw van dammen nog altijd gezien als een oplossing voor alle dingen. Pas de laatste tien jaar dringt daar het besef door dat ook re kening dient te worden gehou den met de effecten van grote ci vieltechnische werken op het milieu en op de sociaal-econo mische omstandigheden." Er is ook een stok achter de deur om dat besef te stimuleren. Me de op initiatief van de Wereld bank is nog een dammencom- missie opgericht: de World Commission on Dams. Deze club houdt de bouw van dam men tegen het licht en doet aan bevelingen voor de toekomst. Die aanbevelingen zijn niet ge heel vrijblijvend. Financiële steun van de Wereldbank is al leen te verkrijgen wanneer vast is komen te staan dat een inte grale aanpak heeft plaatsgehad. Santbergen: ..Het gaat er bij de bouw van bijvoorbeeld een stuwdam om het hele stroomge bied te bekijken. Vooral in het geval van internationale rivie ren is dat van belang. Je moet je niet uitsluitend richten op loka le verlangens, zoals de behoefte aan elektriciteit die met een waterkrachtcentrale kan wor den opgewekt of de watervoor ziening voor de landbouw van uit een stuwmeer. De aanleg van een stuwdam kan tot gevolg Leo Santbergen van Rijkswaterstaat Zeeland: „Wees bescheiden in de manier waarop je de natuur naar je hand probeert te zetten". hebben dat elders problemen ontstaan." Volgens Santbergen zijn tot nu toe wereldwijd 30 tot 60 miljoen mensen gedwongen te verhuizen door de aanleg van stuwdammen en -meren. Door braken van ongeveer 200 stuw dammen hebben circa 13.500 mensen het leven gekost. Verder gaan waardevolle natuurgebie den verloren omdat ze onder water komen te staan of juist verstoken blijven van water. Een knelpunt bij de aanleg van stuwdammen is vaak ook dat de natuurlijke waterberging ver loren gaat. De 'badkuipen vol stilstaand water', zoals Sant bergen de stuwmeren en andere kunstmatige waterreservoirs noemt, kennen een hoge water verdamping en slibben in hoog tempo dicht met materiaal uit de bovenstroomse riviergebie- den. Dat laatste maakte nieuwe ingrepen nodig: regelmatig uit baggeren of doorspoelen van re servoirs of de bouw van speciale dammen om de slibtoevoer te gen te houden. De stuwmeren zijn bezinkput- ten van voedingsstoffen en kampen daardoor vaak met overmatige algenbloei en rot tingsprocessen. Ze hebben een andere temperatuur en water kwaliteit dan de rivier in haar oorspronkelijke gedaante. Planten en dieren die zijn inge steld op de natuurlijke fluctua ties in de rivierafvoer, verdwij- nen en maken plaats voor soorten die goed gedijen in stil staand water, Door stuwdam men wordt een vijfde deel van de zoetwatervissen op aarde in het voortbestaan bedreigd of staat op uitsterven. De langste rivier van Europa, de Wolga, is door de aanleg van zes dammen veran derd in een serie ondiepe, traag stromende en vervuilde rivier- delen. Cruijffïaans De boodschap die Santbergen en anderen in ICOLD-verband proberen uit te dragen is van een Cruijffiaanse duidelijkheid: elk voordeel heeft zijn nadeel. Of zoals Santbergen het zegt: „Wees bescheiden in de manier waarop je de natuur naar je hand probeert te zettenwant ri viersystemen zijn zo ingewik keld en kennen zo'n grote ver scheidenheid datje al gauw tegen problemen oploopt." Dat deze gedachte binnen de inter nationale dammencommissie steeds meer post vat, is mede te danken aan de tendens in de ci vieltechnische en milieuweten schap ook de kosten en baten van watersystemen integraal te benaderen. De producten en diensten die een rivier oplevert (zoals het reinigend vermogen, de opslag van voedingsstoffen, de visserij en de transportmoge lijkheden) worden daarbij in geld uitgedrukt, zodat de kosten van bouw, onderhoud en het verhelpen van nadelige effecten foto Lex de Meester ertegen kunnen worden afgezet. De Nederlandse inbreng in ICOLD heeft er aan bijgedragen dat de gevolgen van de aanleg van dammen internationaal in een breder perspectief worden beschouwd. Toch is er, erkent Santbergen, 25 jaar na de be slissing over de Oosterschelde nog reden voor enige nederig heid. De stormvloedkering mag dan recht doen aan de belangen van veiligheid, natuur en mi lieu, de behoefte aan aanpassin gen van de Deltawerken dient zich aan. De blauwalgenplaag op het Zoommeer is een aanlei ding en op de Oosterschelde kla gen vissers over het gebrek aan voedingsstoffen in het water. De Deltadammen hebben gezorgd voor harde scheidingen. In de inzichten van vandaag krijgen geleidelijke ovei'gangen tussen zoet en zout de overhand. Santbergen is dan ook ervan overtuigd dat Nederlandse wa terbouwkundigen en milieu specialisten ook veel van hun buitenlandse collega's kunnen leren. „Kijk eens naar de Ver enigde Staten. Daar worden dammen weer afgebroken." Ben Jansen In het Boeddhistische konink rijk Bhutan maken ze zich grote zorgen over de klimaat veranderingen. Het precaire na tuurlijke evenwicht in de berg staat tussen India en China dreigt er ernstig door ontregeld te raken. Er zijn al duidelijke signalen dat het mis gaat. Rivie ren treden onverwachts buiten hun oevers en gletsjers smelten sneller. Het leven van de mensen in het onherbergzame land in de Himalaya wordt er niet makke lijker door. Geld en technische middelen om er wat aan te doen, zijn onvoldoende beschikbaar. De Bhutanen plukken de wran ge vruchten van de Westerse ge- industrialiseerde samenleving, die door de broeikasgassen ver antwoordelijk is voor de we reldwijde veranderingen van het klimaat. Buthan levert zelf een positieve bijdrage aan de broeikasproble- matiek. Het land is voor 65 pro cent bebost en de bomen nemen veel koolstofdioxide (CO.) op. Voor de energievoorziening wordt witte steenkool - water krachtcentrales - gebruikt. In de toekomst gaat heel veel mi lieuvriendelijke energie als be langrijkste exportproduct naar India. Het maakt de gevolgen van de klimaatverandering des te wranger. „De rijke industrielanden zijn voor 80 procent de boosdoeners. Een ontwikkelingsland als Buthan zit met de gebakken pe ren. Het gaat in feite om een misdaad tegen de mensheid. We Bhutanese vluchtelingen in Nepal zorgen voor de watervoorziening in hun opvangkamp. foto Arenda Shrestha/EPA praten ook over mensenlevens", zegt Ad Phemambucq van het Centrum Ontwikkelingssamen werking Zeeland. Hij zat als specialist energie en klimaat problematiek in de Nederlandse delegatie, die met Buthan over legde over ontwikkelingspro jecten. Phemambucq bezocht het land - 1,1 keer Nederland en 700.000 inwoners - tweemaal en raakte niet alleen onder de indruk van de rijke cultuur en tradities, maar ook van de inzet waarmee de Buthanen proberen de leef omstandigheden te verbeteren. Dat is niet eenvoudig in een land waar hooguit 20 procent van de huizen is aangesloten op het elektriciteitsnet, waar de hoofdwegen meer lijken op Ne derlandse poel weggetjes - veel provinciesteden zijn alleen be reikbaar via ezelpaden - en waar nog maar twee jaar gele den de eerste eigen televisie-uit zending werd verzorgd. Wel zijn inmiddels ook de 'geneugten' van internet beschikbaar. Bij watersnoden wordt meestal een link gelegd met kustgebie den. Dat ze ook in een bergge bied kunnen voorkomen is vooral te wijten aan de klimaat veranderingen. In het zuiden van Buthan ligt de Noord-In- diase laagvlakte, 300 meter bo ven de zeespiegel, en 150 kilo meter noordwaarts bevinden zich de toppen van de Hima laya, 6.000 meter en hoger. Het land wordt van noord naar zuid doorsneden door honderden ri vieren, samenkomend in de Brahmaputra, die via de delta van Bangladesh de zee bereikt. De rivieren zijn nodig om het ve le regenwater en smeltwater van de gletsjers op te vangen en af te voeren. Natte moesson Buthan is een van de regenrijk- ste landen ter wereld. Er valt 4 tot 5,5 meter per jaar (in Neder land is dat gemiddeld jaarlijks 760 millimeter). Het meeste hemelwater komt tijdens de zo merse natte moesson naar bene den. Tot nu toe kan het natuur lijke systeem de watervloed aardig verwerken. Dat is vooral te danken aan het bos, dat in staat is veel water op te nemen en gedoseerd af te geven. Was dat bos er niet, dan zou Buthan allang zijn weggespoeld. „Het systeem werkt als een soort spons. Je giet er van bovenaf water in en het komt er van on der als een kleine stroom uit", verduidelijkt Phemambucq. Eén van de gevolgen van de kli maatveranderingen zijn grote schommelingen in de regenval, soms meer, soms minder. In Buthan gaat het per saldo om méér water. Die ontwikkeling ontregelt het hele natuurlijke systeem, stelt Ad Phemam bucq. Vooral de bij vlagen ex cessieve regenval zorgt voor problemen. De sponsfunctie van het bos raakt verstoord, de rivieren worden geconfron teerd met grote hoeveelheden water en het gevolg is overstro mingen. Veel meer dan vroeger en ook omvangrijker, hebben de Buthanen grimmig vastge steld. In augustus 2000 viel in één week 416 millimeter regen, een absoluut record. Bij de grens plaats Phuentsholing traden ri vieren met veel geweld buiten hun oevers. Enkele tientallen mensen verdronken en 400 families waren op slag dakloos. De schade aan bedrijven, wegen en bruggen was groot. De hoofdweg naar de hoofdstad Thimpu moest door schuivende berghellingen drie weken dicht. Op Buthaanse schaal een grote ramp, weet Phemambucq, die overigens zelf tijdens een werk bezoek maar op het nippertje ('we moesten rennen') aan een door het water veroorzaakte aardverschuiving kon ontko- Rinus Antonisse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 45