Geef het water de ruimte Je ziet de zorgenkindjes geruststellend groen worden Staatssecretaris Monique de Vries Bliss® zaterdag 16 juni 2001 Vanuit haar werkkamer in het ministerie kan ze hem zo zien, Hansje Brin- kers, het symbool van Ne derland waterland. Vooral in het buitenland is hij bekend, als het dappere jongetje dat een polder voor een overstro mingsramp behoedde door zijn vinger in de dijk te ste ken. „Alleen", valt staatsse cretaris Monique de Vries steeds op, „hij vergeet bij Madurodam steeds zijn vin ger in het gat te steken." "J\/Tadurodam met Hansje -LVlBrinkers ligt op een steen worp afstand van het ministerie van Verkeer en Waterstaat, het departement waar staatssecre taris De Vries 'het water' doet. In al zijn facetten. Als voorma lig docente Italiaans en Kamer lid sinds 1994 had zij weinig met het onderwerp. Tot ze drie jaar geleden staats secretaris werd. De Vries: „Indit vak leer je razendsnel." Wat ze zeker heeft geleerd, is dat water een maatschappelijk gevoelig onderwerp is. Februari vorig jaar hield zij in slot Loevestein een geruchtmakende toespraak, waarvan één volzin meer los maakte dan welk doorwrocht beleidsstuk dan ook: „Hansje Brinkers steekt in de toekomst niet meer zijn vinger in de dijk, maar trekt zijn kaplaarzen aan." Met andere woorden: het roer in Nederland waterland moet om, dijkverhogingen zijn niet alles meer, soms moet het water de ruimte krijgen om on gecontroleerde overstromingen te voorkomen. Veel nieuws vertelde zij er niet mee. Het ging, zoals zo vaak, om de verpakking van de bood schap. En zo slaagde De Vries erin haar boodschap over te brengen, al waren de reacties eerst niet mals. De bijna-overstromingen van 1993 en 1995 vloeien snel weg in de gemeenschappelijke bewust wording. Om iedereen bij de les te houden, is het af en toe nodig de knuppel in het hoenderhok te gooien. Of, zoals vorig jaar in Den Haag en eind deze maand in Vlissingen, door internationale water-manifestaties te houden. De Vries: „Dat is hard nodig, want wij denken allemaal wel dat bij mensen is doorgedron gen hoe belangrijk water is. Maar dat valt uiteindelijk ver schrikkelijk tegen. Het bewust zijn van het belang van water is niet zo groot." Als voorbeeld noemt zij het drinkwater. „In hun naarste dromen kunnen mensen zich niet voorstellen dat er geen wa ter uit de kraan komt. Of dat er vies water uit de kraan komt. En het is toch ook voor iedereen de normaalste zaak van de wereld dat wij droge voeten houden." Ooit is het besef van water veel groter geweest. De staatssecre taris schudt ter illustratie de na men van schrijvers uit haar mouw die hebben beschreven hoe Nederland vroeger met wa ter omging. Antoon Coolen in zijn boek Dorp aan de Rivier. Si mon Schama. En Geert Mak. „Het was vroeger heel gewoon dat stukken weiland 's winters onder water liepen en pas in het voorjaar weer droogvielen. Dorpen waren van de buitenwe reld afgesloten. Zo werd ieder een direct met de natuur gecon fronteerd." De natuurlijke werking van het watersysteem moet worden her steld. „Vroeger was er ruimte voor het water en dat moeten we terugkrijgen." Om direct toe te voegen. „En dat moet nu gere gisseerd gebeuren, naar heden daagse maatstaven. Onder meer door gebieden terug te geven aan de rivier." Hoe dat kan, kan Nederland in het buitenland leren. De Vries is als staatssecretaris regelmatig op reis. Niet alleen om Neder land te promoten als water bouwkundige natie, maar ook om te leren. Laatst was ze in Kroatië. „Ik ben daar bij een ri vier geweest. Door omstandig heden is daar nooit zoveel aan gebeurd. Die rivier volgt nog haar natuurlijke loop. Dat is leerzaam, want je kunt daar zien hoe wij in Nederland de ri vier weer kunnen herstellen." De confrontatie met de water problemen van andere landen werkt louterend. „Voor Neder landers is een bezoek aan een land als Bangla Desh een ware eyeopener. Kinderen zwemmen in vies water. Het overstro mingsgevaar is permanent aan wezig. Dat is zo voelbaar." Als De Vries iets geleerd heeft van haar werkbezoeken en ook van het Wereldwaterforum in Den Haag is het dat elk land zijn eigen waterproblematiek heeft. En dat landen elkaar kunnen helpen. Hoe divers de proble men ook zijn. Ze noemt als voor beeld Jemen op het Arabisch schiereiland. „Ze zijn daar aan gewezen op water uit de grond. Verder is er niets. Als ze geen maatregelen nemen, is het wa ter over zeven jaar op." Confrontatie Internationale bijeenkomsten, zoals ook het Vlissingse Jeugd Wereld Water Forum, maken zulke problemen duidelijker. De confrontatie is heel direct, her innert De Vries zich van het Haagse forum. „Wij discussi eerden daar over de gevolgen van de stijging van de zeespie gel. Een man stond op. Hij ver telde van een atol in de Stille Oceaan te komen. 'Als de zee spiegel snel blijft stijgen', zei hij, 'dan zijn we er binnenkort niet meer'. Dat zegt alles." De Vries juicht het alleen al van wege zulke confrontaties toe dat het Haagse Wereld Water Forum een vervolg krijgt. „Ze ker omdat in Vlissingen de ge neratie van de toekomst aan bod komt. Dat is heel goed voor hun internationale besef." Het helpt ook in Nederland, om het be wustzijn van het belang van wa ter te vergroten; voorbij het ge- dachtengoed waarvan Hansje Brinkers het symbool is. „Veel bestuurders zijn er inmiddels wel van doordrongen dat het anders moet, dat het water in Nederland meer ruimte moet krijgen. De lakmoesproef, de uitvoering, moet echter nog vol gen." De Vries vernacht dat dit nog veel inspanningen en tijd zal vergen. „Maar ja, over aan leg van de Afsluitdijk is ook niet op een achternamiddag beslo ten." Harmen van der Werf Literatuur: Antoon Coolen, Dorp aan de rivier, eerste druk 1934; Simon Schama, Land scape and memory, 1995; Geert Mak, Lopen met Van Lennep en Ooggetuigen van de vaderland se geschiedenis in meer dan honderd reportages, 2000/2001. Level Beginnet Time 43:26 Dale juni 2003 Cost: 0 Competence Hier zit ik dan met het World Water Game voor mijn neus. Het had wat voeten in aar de voordat de boei op mijn com puter stond, maar uiteindelijk is het er toch van gekomen. Let the games begin. Het spel ziet er om te beginnen niet echt uit als een spel, meer als een website met aardrijks kundige inhoud voor gevorder den. Bovenin een kaart met alle landen van de wereld en onder een viertal grafieken. Wat het één met het ander te maken heeft staat in de spelbeschrij- ving die ook te downloaden is. Een aam-ader, want grote vraag bij het zien van mijn scherm is: wat moet ik hemelsnaam doen? In het kort komt het hierop neer. Voor de duur van het spel ben ik gebombardeerd tot waterma nager (maakt me dat nu collega van Willem-Alexander?). Mijn missie: de wereld redden van hongersnood, droogte en over bevolking. Middel: onbeperkte macht. Het spel speelt zich af over honderd jaar (zolang duurt het overigens niet). Op de kaart staan landen in donkergroene, groene, gele, oranje en rode ge bieden. Je voelt hem al aanko men: hoe groener hoe beter. Landen in oranje en gele kleu ren zijn zorgenkindjes en moe ten zorgvuldig in de gaten wor den gehouden. Naast de wereldkaart staat een blok waar er verschillende maatregelen tot je beschikking staan. Zo kun je ervoor kiezen om de bevolkingsgroei te tem peren Ook kun je kiezen voor een onmiddellijk voedseltrans- port. Daarnaast kan de efficiën tie van de maatregelen worden verhoogd, alsmede de oogst. Al lemaal maatregelen die met een klik op de muis zijn te realiseren zonder dat duidelijk is wat je nu precies aan het doen bent. Je voert de maatregelen door en je ziet de zorgenkindjes gerust stellend groen worden. Goed, laten we het maar eens gaan proberen. Opzet van het spel is dat je aan het eind van de rit het één en ander te weten bent gekomen over waterbe heer. We schrijven 2010 en de eerste crisis dient zich meteen aan. Noord Afrika licht rood op. Hongersnood, en niet zo'n kleintje ook. Paniek in de tent. Alle informatie over deze on voorziene ramp is ook nog eens in het Engels. Deze beginnend watermanager vraagt zich ech ter opnieuw af wat de bedoeling is. Terug in de tijd heet de oplos sing. Niet echt reëel, maar ik kan natuurlijk niet verantwoor delijk worden gehouden voor fouten die anderen hebben ge maakt. Terug naar 2005 dus, waar Afrika nog een oranje kleur vertoont. Nu las ik in de gebruiksaanwijzing (spelregels kun je het niet echt noemen) dat het handig is om het vakje show prognosis' aan te vinken. Zo kan ik onderin de grafieken zien hoe een aantal zaken zich in de toe komst gaan ontwikkelen, bo vendien kan ik door middel van de roze lijn zien welk effect de maatregelen die ik neem heb ben. Zo deel ik met gulle hand de ko mende jaren voedsel uit en voer ik een streng beleid als het op bevolkingsgroei aankomt. Naar de geboden informatie kijk ik nauwelijks; na lezing van twee verhalen ben ik tot de conclusie gekomen dat elk land zo'n beet je met dezelfde problemen kampt en bovendien kan ik via de prognose prima overzien of mijn maatregelen al dan niet ef fect hebben. Tip: zorg dat de voedsellijn altijd samen loopt met de behoefte aan voedsel. En zorg dat de roze lijn van bevol kingsgroei een neerwaartse lijn vertoont. Het spreekt voor zich dat maatregelen die niet een mooie stijging van de roze lijn laten zien direct worden terug gedraaid. Wat ik precies aan het doen ben weet ik eigenlijk niet, maar het doet de wereld geen slecht. Integendeel. Na honderd jaar bereik ik de fi nish. Het moment van de waar heid, want nu zal mij worden verteld of ik een geschikte wa termanager ben. En jawel! Keu rig binnen het budget gebleven, de middelen leuk over de wereld verspreid en zelfs geen landen in het geel te bekennen. Ik ben een goede watermanager wordt mij verteld, nog geen expert, maar dat ligt zeker binnen de moge lijkheden. In tegenstelling tot het spel zou ik mezelf niet het predikaat competent watermanager op willen plakken en ook kan ik niet zeggen dat ik iets heb ge leerd over wateimanagement. Behalve dan dat het op de com puter makkelijk is op te lossen. Sprinkhanenplagen, aids-epi- demieën en andere externe fac toren bestaan niet in het spel en dat maakt het wel zo overzich telijk. Het enige wat ik wel kan vertellen is dat je een goed ge voel overhoudt aan het spel. De wereld redden met een paar muisklikken is heel bevredi gend. Klaartje Hissink Staatssecretaris Monique de Vries (links) tijdens de opening van het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk, begin april dit jaar. foto Pieter Honhoff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 43