41 Zeeuwse hogeschool in één klap op de wereldkaart zaterdag 16 juni 2001 Met alle windstreken verbonden. Het gevoel hangt in iedere zeehaven met een beetje internationaal verkeer. In Vlissingen wordt het nu ook waar gemaakt. Met het organiseren van een Jeugd Wereld Water Forum maakt de Hogeschool Zeeland zich tot spil van een netwerk dat de hele aardbol raakt. Ruim tweehonderd jonge wetenschappers, afkomstig uit meer dan dertig landen, zijn straks vier dagen lang in Vlissingen te gast. Ze congresseren er om krachtig stem te geven aan hun zorg voor het watermilieu. Als blijvend communicatiekanaal, roept de hogeschool een interactieve website in het leven (www.ywwf.net). Prins Willem Alexander komt naar de school om dat discussieplatform een koninklijk tintje mee te geven. Het Jeugd Wereld Water Forum, kortweg YWWF - want de voertaal is natuurlijk Engels - duurt van maandag 25 tot en met donderdag 28 juni. De Zeeuwse hogeschool koos voor een grootse aanpak. Dus kosten noch moeite worden gespaard. Al maandenlang zijn er dagelijks zo'n tachtig studenten, twintig docenten en een handvol ingehuurde consultants voor in de weer. Kosten: 1,4 miljoen gulden, en dat wordt nog meer. Overheid en bedrijfsleven springen gul bij. Maar de hogeschool gaat er van uit dat de helft uit eigen zak moet komen. Dat is, vindt directievoorzitter L. Labruyère, beslist geen weggegooid geld. De hogeschool zet zich er in één klap mee op de wereldkaart. En verwacht er een schat aan kennis aan over te houden, nodig om het programma van de bijzondere opleiding aquatische ecotechnologie watermilieukunde) verder te internationaliseren en te actualiseren. Die opleiding is het paradepaardje van de hogeschool, en bestaat nu tien jaar. Het Jeugd Wereld Water Forum is uit de grond gestampt om dat te vieren. Het begon als waagstuk, bedoeld als een poging de kleine hogeschool zowel nationaal als internationaal allure te geven. Of dat lukt, zal de nabije toekomst leren. Maar misplaatst is het zeker niet. Nu al is het Vlissings kennisinstituut veruit de meest internationale hogeschool in den lande. Meer dan dertig procent van de studenten komt uit het buitenland. Niet alleen omdat de Zeeuwse hogeschool ook zelf over de grenzen actief is, ook omdat ze over enkele bijzondere opleidingen beschikt. De studie aquatische ecotechnologie is uniek. De school kan zich er wereldwijd mee onderscheiden. En dan moet je dat ook gewoon durven doen. Henk Postma Tweeënhalve week voor het begin van het Jeugd Wereld Water Forum (YWWF) lijkt alles jfstig op de Hogeschool Zee- hnd. Toch zijn tientallen stu denten dag en nacht bezig met de voorbereidingen van het con gres, De deelnemers moeten on derdak krijgen, de website kan altijd nog beter, de lokalen moe ten worden gereserveerd en alle onderdelen moeten op elkaar worden afgestemd, tn het gebouw van de HZ is nog weinig te zien van wat er gaat gebeuren. In de hal staat een display met het laatste nieuws over het forum. Tijdens het con gres komt hier een balie waar deelnemers met al hun vragen terechtkunnen. Studenten heb ben naast de display een zwe vende kraan geplaatst. Het ding h]kt in de lucht te hangen en zij n water uit het luchtledige te be trekken. AUe studenten die meehelpen, Komen op woensdagmiddag in ^n collegezaal bij elkaar voor een peptalk'. „Hoewel we el hebben leerlingen van middel bare scholen en mbo-opleidin- gen en ouders van studenten uitgenodigd om een kijkje te ko men nemen. „Het is eigenlijk een open dag voor aquatische ecotechnologie", zegt ze. „We presenteren dan wat er gebeurd is tijdens het congres. De deel nemers zelf zijn die dag op ex cursie." De afgelopen weken hebben ze uitnodigingen gemaakt, de ruimtes ingedeeld, een draai boek gemaakt en een program maboekje in elkaar gezet. Ze hebben alles zelf moeten uitzoe ken. Ze vinden het jammer dat er geen tijd is voor extra begelei ding en dat het budget beperkt is. „Maar we proberen er iets leuks van te maken", zegt Van Oost. Wat de twee echt betreu ren is dat er geen tijd is om zelf deel te nemen aan het congres. Het enige wat er voor hen inzit is het voorzitterschap van een van de workshops. Jorg Willems en Cor Lont zijn lid van de nevenactiviteiten- groep. Op elke congresdag ma kenzetwee nieuwsitems. Verder verzorgen ze het avondpro gramma. Ervaring met het ma ken van films hadden ze niet. Daarom zijn ze nu al druk aan het oefenen. „Zodat op de dagen zelf alles vlekkeloos verloopt", zegt Willems. „Het is een groep mensen die nog nooit met elkaar heeft samengewerkt", vult Lont aan. Tijdens het forum krijgen ze versterking van de visuele dienst en van studenten com municatie. Verantwoordelijkheid De studenten van de HZ organi seren alles zelf. „De eindverant woordelijkheid ligt bij de docenten", vertelt Willems. „Voornamelijk op het gebied van de financiën. Maar wij doen het creatieve werk. We leggen ideeën voor aan de docenten en die geven toestemming." Ook Willems en Lont kunnen zelf niet meedoen aan het forum. „Ik had wel graag gewild", zegt Willems. „Maar we zijn de ver antwoordelijkheid aangegaan. Dan moet je het op die dagen zelf ook doen." De twee zijn onder de indruk van de omvang van het project. „Het is gigantisch uit de klau wen gelopen", zegt Lont. „Als je ziet wat eerst de bedoeling was en wat er nu gebeurt. Iedere keer denk je: O ja, dat moet ook nog en dat en dat." Ze hebben er veel van opgestoken. „In het begin bemoeide ik me overal mee, maar dat houd je niet vol", ver telt Willems. „Je leert hoe een complexe organisatie in elkaar zit." „En hoe belangrijk com municatie is", lacht Lont. „Je hebt geen tijd om alles te over zien." Mensen komen bijvoor beeld met ideeën, die door een ander groepje al lang worden uitgewerkt. Het waterwebteam verwerkt de productie van andere studenten op de website. Kennis van web design is niet noodzakelijk. „Het is een database-driven website", legt Jeroen van Mil uit. Het uiterlijk van de site is door een bureau ontworpen. De studenten hoeven er alleen maar informatie aan toe te voe gen. Ze zijn nu druk bezig om de site klaar te maken voor het ver werken van de informatie tij dens en na het forum. „Het is de bedoeling dat de site hét medi um wordt voor na het forum", zegt Jeyte Timmerman. Via het web kunnen jonge mensen die zich bezig houden met water management informatie en kennis uitwisselen. Tijdens het forum wordt verslag gedaan van de gebeurtenissen in Vlis singen. „Er zijn mensen die zelf niet kunnen komen. De site moet als vervanging dienen." Bezoekers van de site kunnen een stelling poneren die dan tij dens het forum aan de orde wordt gesteld. Contacten Voor alle deelnemers er zijn, moet er nog van alles geregeld worden. Jaimie Fernandus on derhoudt de contacten met de buitenlandse studenten. „Dat brengt heel veel werk met zich mee", zegt ze. „Waar ze gehuis vest worden, of ze beperkingen hebben met eten, wanneer ze aankomen, of ze hun reiskosten vergoed krijgen." Vooral de deelnemers uit landen als Nepal en Iran bezorgen haar veel werk. „Voor de visa moeten we de uitnodigingen naar de am bassade faxen. Het duurt soms wel drie uur voordat zo'n fax er door is." Verder beantwoordt ze allerlei vragen. „Sommigen willen weten wat voor weer het hier is in juni, of in wat voor gastgezin ze terecht komen, zo dat ze weten wat voor cadeautje ze moeten meenemen." Deelnemers kunnen zich nu niet meer aanmelden voor het fo rum. „Het heeft zich als een olie vlek verspreid", zegt Fernan dus. „Het is nu bijna vol. Door de publiciteit krijgen we nu nog aanmeldingen binnen, maar het is te laat om nog visa te regelen. Nadia Berkelder In de hal van de Hogeschool Zeeland is een zwevende kraan ge plaatst, die water uit het luchtledige lijkt te betrekken. foto Lex de Meester kaar weinig zien, zijn we een team", motiveert A. Harpe, die ingehuurd is als communicatie adviseur. „Samen gaan we dit evenement tot een groot succes maken." Een studente zegt dat ze het moeilijk vindt om tussen de tientallen medewerkers de juiste persoon voor het oplossen voor een bepaald probleem te vinden. „Er zijn heel veel men sen bezig met het forum", zegt ze. „Kunnen we niet een over zicht krijgen van wie waar mee bezig is?" Door het hele gebouw zitten groepjes studenten te ver gaderen. Er is een team dat de website verzorgt, een groepje dat de inschrijvingen regelt, een cameraploeg, een groep ver slaggevers en een groep mensen die het inhoudelijke program ma regelt. „We hebben 1100 brieven verstuurd", vertelt Na thalie van Oost. Samen met Tij- men den Oudendammer ver zorgt ze het programma voor de publieksdag op donderdag. Ze

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41