NS mogen zuidlijn uitbaten ■III1M PZC Fractieleiders krijgen de wind van boven Gimbréie Technisch mankement oorzaak van crash F-16 Kabinet hakt knopen door over hogesnelheidstraject Chaos in Harlingen door toestroom Oerolgangers Maxima woont ministerraad bij Kabinet wil er minder afval bij Eén loket beschermd stadsgezicht Turkije weer in trek bij toeristen Turkije laat Nederlander gaan Poëzieprijs Kabinet wil af van verschillen uitvoering WVG Deurnese varkens in grijper Christelijken tegen ontslag van ambtenaar 3VO wil dat mannen zoals vrouwen gaan rijden Vaccinatie in dierentuin blijft zonder gevolgen voor mkz-status land Treinverkeer in de soep na draadbreuk zaterdag 16 juni 2001 TERSCHELLING - De F- 16 die gistermorgen neer stortte bij Terschelling, had een technische sto ring. „Het is inmiddels be kend dat het om een tech nische storing gaat en niet om een fout van de vliege nier", aldus een woord voerder van de Koninklij ke Luchtmacht. 1 Het onderzoek naar de oorzaak van het neerstor ten van een F-16 is gister middag begonnen. Er is I een tienkoppige commis sie gevormd, die bestaat uit onder anderen vlieg techniek een motorspeci alist en een bergingsoffi cier. Het kan maanden duren eer de oorzaak van de crash duidelijk wordt. Zij bekijken onder meer deplaats van het ongeluk, ongeveer 25 kilometer ten noordoosten van Ter schelling. De piloot, majoor K. Deering, kon zichzelf in veiligheid brengen door de schietstoel te gebrui ken. Een reddingsheli kopter van de vliegbasis Leeuwarden redde hem een kwartier later uit de Noordzee. De vlieger raakte lichtgewond. Hij is gistermiddag terugge keerd naar vliegbasis Vol- kel. Vanaf die locatie was de piloot bezig met een re guliere oefenvlucht. Een luchtverdedigingsmissie waaraan drie F-16's mee deden, aldus de lucht macht. Om te voorkomen dat er schepen tegen het wrak van het toestel varen of een deel van de F-16 in vissersnetten komt, is de plaats waar die ligt afge zet. Bovendien is er bewa king. „We willen de ma chine graag bergen voor het onderzoek. Om er ze ker van te zijn dat we alle onderdelen van de F-16 terug hebben, moeten we het zekere voor het onze kere nemen", aldus de woordvoerder. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De combinatie van NS, KLM en het Britse Na tional Express krijgen vrijwel zeker de exploitatie van de ho gesnelheidslijn van Amsterdam naar Brussel, de HSL-Zuid. Minister Netelenbos van Ver keer en Waterstaat maakte gisteren bekend dat ze gaat on derhandelen met het Neder lands/Britse consortium. Ver wacht wordt dat dit najaar een contract kan worden gesloten. Van de twee andere combinaties is Deutsche Bahn/Arriva afge vallen. De Frans/Nederlands- /Zweedse combinatie van CGEA, busbedrijf Connexxion en het Zweedse spoorwegbe drijf SJ zitten in de wachtka mer, voor het geval de onderhandelingen met de NS- combinatie mislukken. De bouw van het nieuwe tracé van de HSL-Zuid van Amster dam, via Rotterdam naar Ant werpen, bevindt zich nu in de eerste fase: het grondwerk en het boren van de omstreden tun nel onder het Groene Hart. De tweede fase werd enkele weken geleden ingeluid met de aanbe steding van de aanleg van cle rails en de bovenleiding. De lijn zal vermoedelijk in 2006 in ge bruik genomen worden De NS brachten twee jaar gele den op uitnodiging van Nete lenbos al een bod uit op de exploitatie van de lijn. Maar Netelenbos veegde dat toen re soluut van tafelEen poging van Netelenbos NS te verleiden in te gaan op enkele exploitatiemo dellen van haar ministerie, werd vervolgens door de NS afgewe zen. Netelenbos ging vervolgens over tot openbare Europese aanbesteding. Anoniem De biedingen van de drie con sortia zijn door ambtenaren en externe deskundigen in vol strekte afzondering en anoniem beoordeeld, zodat niet bekend was welk bod van welk consor tium was, om 'sentimenten' uit te sluiten. „We zien de onder handelingen met het ministerie met vertrouwen tegemoet", rea geerde een NS-woordvoerder gisteren. Voor de HSL-Oost, tussen Am sterdam en de Duitse grens, wordt geen apart spoor aange legd. Het kabinet kiest voor be tere benutting van het bestaan de spoor. Studies hebben uitgewezen dat met eenvoudige maatregelen de capaciteit ook in de verre toekomst toereikend is. Voor het internationaal ver voer is de komende twintig jaar één trein per uur voldoende om de groei van het aantal passa giers op te vangen. Bovendien bedraagt de tijd winst op dubbel spoor tot Frankfurt slecht enkele minu ten. Het kabinet vindt daarom dat de kosten van verdubbeling, tien miljard gulden, niet opwe gen tegen de baten. Een betere benutting van het bestaande spoor kost een miljard gulden. Met het besluit druist het kabi net in tegen de wens van een overgrote Kamermeerderheid en de provincies Utrecht en Gel derland. GPD/ANP HARLINGEN - De veerboot van Harlingen naar Terschelling is volgepakt met Oerolgangers. Door de toestroom van de duizen den mensen die het Oerol-festival in Terschelling wilden bezoe ken, was er gistermiddag te weinig parkeergelegenheid dichtbij de haven. Veel bezoekers moesten een eind lopen vanaf hun auto naar de pier en misten daardoor de boot. Het cultuurfestival Oerol is gisteravond begonnen en duurt tot zondag 24 juni. Ieder jaar komen er 10.000 tot 15.000 bezoekers op af. foto Robert Vos/ANP DEN HAAG - Maxima Zorreguieta, de verloofde van prins Willem-Alexander, maakt vrijdag 22 juni kennis met de Rijk sministerraad. Daartoe behoren alle Nederlandse ministers en staatssecretarissen en de gevolmachtigd ministers van de Nederlandse Antillen en Aruba. Na de kennismaking wonen de prins en Maxima een bijeen komst bij in Rijksministerraadsamenstelling. Tijdens die in formatieve bijeenkomst krijgt de Argentijnse uitleg over hoe bijvoorbeeld de ministerraad werkt. De kroonprins en zijn verloofde brachten donderdag een be zoek aan Amsterdam, de stad waar zij 2 februari volgend jaar trouwen. Na een bezoek aan de Westerkerk gingen zij ook kij ken in de Nieuwe Kerk op de Dam, aldus de Rijksvoorlich tingsdienst gisteren. ANP DEN HAAG - Er moet minder afval bij komen in Nederland Het kabinet heeft gisteren besloten dat er in 2012 maximaal 9,5 megaton afval mag worden gestort of verbrand. De hoeveelheid afval in Nederland groeit nu al minder hard dan de economie. Volgens het kabinet moet het verschil nog groter worden. Dit is een van de doelstellingen in het Lande lijk Afvalbeheersplan (LAP). In het LAP komt het kabinet met diverse voorstellen om de hoeveelheid afval terug te dringen en er beter gebruik van te maken. Zo kan uit afval meer energie worden gewonnen. De nuttige toepassing van afvalstoffen moet omhoog van de hui dige 75 procent naar 85 procent in 2012. ANP DEN HAAG - Wie wil weten of huizen of stukken grond een bijzondere bescherming genieten, kan daarvoor in de toe komst terecht bij één loket bij gemeente of kadaster. Het kabinet heeft gisteren besloten om een einde te maken aan de huidige situatie. De informatie is nu vaak versnipperd over verschillende overheden en andere instanties, lang niet altijd actueel en vaak onbetrouwbaar. ANP DEN HAAG - Vorig jaar hebben twee keer zoveel Nederlan ders een vakantie naar Turkije geboekt als in 1999. Ongeveer 375.000 toeristen brachten in 2000 een bezoek aan het land. Dat meldde de ANWB gisteren. Vooral de Turkse westkust valt in de smaak door het mooie weer, strand, zee en cultuur. Het toerisme in Turkije heeft zich helemaal hersteld van de problemen die het land in 1999 teisterden. In dat jaar was de politieke situatie gespannen door de arrestatie van de Koer denleider Öcalan. Ook werd het land getroffen door een cata strofale aardbeving. De ANWB vernacht dat in dit jaar 450.000 mensen hun vakantie in Turkije doorbrengen. ANP DEN HAAG - Een Turkse rechter heeft gisteren een Neder lander op borgtocht vrijgelaten. De Brabander verbleef sinds 23 mei in een politiecel in de plaats Antalya omdat hij waar devolle archeologische vondsten uit de oudheid zou hebben uitgevoerd. Volgens een woordvoerster van het ministerie van Buiten landse Zaken moet de man in oktober terug naar Turkije voor de voortzetting van zijn rechtszaak. De rechter in Antalya be sloot de man voorlopig vrij te laten omdat hij eerst ook diens vrouw wil horen. De inwoner van het dorp Zeeland werd op het vliegveld van Antalya aangehouden. Hij zou zelf niet op de hoogte zijn ge weest van de waarde van zijn vondsten. ANP door Paul Koopman PHILIPSBURG - Het bezoek van zes Nederlandse fractielei ders aan de Antillen begon zo zorgeloos. Ad Melkert (PvdA), net uit het vliegtuig en al baan tjes trekkend in de Caribische zee. Collega's De Graaf, Dijk stal, Rosenmöller en De Hoop Scheffer zien het aan, en grinni ken dat zij in 2002 samen oppo sitie zullen voeren tegen het ka binet-Ad. Vanaf zijn balkon neemt Leen van Dijke een foto van het tafereel. Maar bij het ontwaken de vol gendeochtend, liggen er meteen twee explosieve politieke claims op het bordj e van de frac tievoorzitters. Saba, met 2500 inwoners het kleinste eiland van de Antillen, eist de status van 'kroonkolo nie'. Will Johnson, gedeputeer de en politiek leider van Saba, kondigde gisteren in de 'Daily Herald' aan dat hij in 2002 een referendum over dit thema zal organiseren. „Wij willen een di recte band met Nederland, los ran de Antillen", aldus John son hjdens een ontmoeting gister ochtend met het eilandbestuur ran Sint-Maarten werd een soortgelijke wens op tafel ge legd. Sint-Maarten houdt vast ANTWERPEN - De Nederland se dichteres Esther Jansma heeft gisteravond in Antwerpen Hugues C. Pernathprijs voor Poëzie in ontvangst genomen. Zij werd bekroond voor haar bundel 'Dakruiters'. Aan de prijs is een bedrag van 8000 gul- oen verbonden. In totaal schreven 65 dichters zich in voor de Hugues C. Per nathprijs. In de jury zat onder anderen de dichter Benno Bar nard. Belga aan een status aparte' naar het voorbeeld van Aruba. De bevol king van Sint-Maarten heeft zich daar al in juni vorig jaar in een referendum over uitgespro ken. De staatkundige eisen van de bovenwindse eilanden Saba en Sint-Maarten dompelden het bezoek van de fractievoorzit ters - bedoeld om van warme be langstelling te getuigen - me teen in een kribbige sfeer. Want Nederland, zo luidt de bood schap, die omfloerst wordt uit gedragen, voelt niets voor apar te relaties met de Kleinduimpjes DEN HAAG - Het kabinet vindt het ongewenst dat er tussen ge meenten soms grote verschillen bestaan in de uitvoering van de Wet voorzieningen gehandicap tenbeleid (WVG). Het kabinet wil onderzoeken hoe de rechtszekerheid en rechtsgelijkheid van gehandi capte burgers kan worden ver beterd, zo is gisteren besloten. Inmiddels heeft minister Ver meend van Sociale Zaken met de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) afspraken ge maakt over de aanpak van knel punten van de WVG. Hij wil onder meer een betere voorlich ting, meer inspraak van de aan vragers, en een hogere kwaliteit van de voorzieningen. Ook moe ten gemeenten sneller de toe kenningsprocedure voor voor zieningen afronden. In een brief maant Vermeend al le gemeenten tot spoed, met na me om praktische aanpassingen te vinden voor problemen. Op langere termijn wil het kabinet kijken of de WVG kan worden uitgebreid tot een soort dienst verleningsstelsel. ANP Advertentie van het Koninkrijk. „Het be stuurscollegevan Sint-Maarten heeft duidelijk, gemaakt waar om men dit wil, maar het lijkt onrealistisch", zei Kamervoor zitter Van Nieuwenhoven na af loop van een ontmoeting met de leiders van Sint-Maarten. Zij zei niet te kunnen zeggen of de ontmoeting tot 'meer begrip' had geleid. De Kamervoorzitter en fractie leiders wacht morgen bij een be zoek aan Saba een op zijn minst kil onthaal. Volgens gedepu teerde Johnson toont Den Haag 'geen respect' voor de Antillen en werd Saba nooit geconsul teerd bij het opstellen van een regeringsnotitie over de toe komst van het koninkrijkssta tuut. ,,De kleinere eilanden worden weggebezemd alsof wij alle maal klein Curacao zijn met de zelfde problemen", aldus John son. Hij verwacht vanwege het gebrek aan tijd 'geen nuttige uitwisseling van meningen'. Verkeerde adres Maar volgens Van Nieuwenho ven zijn Sint-Maarten en Saba aan het verkeerde adres. De An tillen zouden het eerst zelf eens moeten zien te worden over hun staatkundige toekomst. „Daar hoort deze discussie in de eerste plaats thuis." WD-leider Dijkstal en D66- fractievoorzitter Thom de Graaf zeiden het gisteren nog harder. Dijkstal: „Saba als kroonkolonie, daar moeten we niet aan beginnen. En een status aparte a la Aruba voor Sint Maarten is onbespreekbaar." Thom de Graaf is het daar mee eens. „Saba zou een piepkleine provincie van Nederland wor den. Ik voel er niet veel voor dat wi] het bestuur daar zouden moeten overnemen." GPD DEURNE - Medewerkers van de Algemene In spectie Dienst ruimen 4700 varkens bij het bedrijf van de familie Nooyen in Deurne. De dieren worden vernietigd om elk risico te ver mijden dat hier varkenspest uitbreekt. Vorige week zijn 1200 biggen van Nooyen in Spanje geweest, op ongeveer tachtig kilometer van de plaats waar varkenspest is vastgesteld. Vol gens het ministerie van Landbouw zijn er geen aanwijzingen dat ook andere Nederlandse be drijven moeten worden geruimd. De productschappen riepen gisteren toeristen die uit Spanje terugkomen op er alles aan te doen om te voorkomen dat zij het virus meene men naar Nederland. Zij moeten geen etens waren meenemen en hun auto of caravan goed schoonmaken. foto Ton van de Meulenhof/GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De CliristenUnie en de SGP willen dat de regering zich sterk maakt om een drei gend ontslag voor een ambte naar in Leeuwarden te voorko men. De gemeente onderzoekt of het mogelijk is de ambtenaar uit zijn functie te zetten, omdat hij wegens zijn geloofsovertuiging twee keer heeft geweigerd een huwelijk tussen twee mannen te sluiten. Volgens de christelijke Kamerfracties is ontslag in strijd met de toezeggingen van het kabinet dat in zo'n situatie naar een praktische oplossing moet worden gezocht. Volgens de fracties heeft zowel Cohen destijds als staatssecretaris van Justitie als zijn opvolgster Kals- beek gezegd dat er ruimte moet zijn voor gewetensbezwaarde ambtenaren van de burgerlijke stand. De fracties hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld over de kwestie aan Kalsbeek en aan minister De Vries van Binnen landse Zaken. Het ministerie van Justitie laat weten dat de kwestie volledig onder de ge meentelijke verantwoordelijk heid valt. ANP van onze redactie binnenland HUIZEN - Als mannen zich in het verkeer als vrouwen gin gen gedragen, dan zouden er veel minder verkeersongeval len zijn. Voorzitter J. van der Doef van verkeersveiligheidsorganisa tie 3VO baseert deze stelling op het feit dat driekwart van de 1160 mensen die vorig jaar bij een verkeersongeluk om kwam, man was. Volgens Van der Doef. die van daag de jaarvergadering van 3VO toespreekt, kan menig man aan het gedrag van de vrouw in het verkeer een voor beeld nemen. In 2000 kwamen 852 mannen en 308 vrouwen in het verkeer om het leven. In de leeftijdsgroep van 20 tot 25 jaar kwamen zes keer zoveel mannen als vrouwen om. Voor bijna alle leeftijdscate gorieën geldt volgens 3VO dat veel minder vrouwen dan mannen dronken achter het stuur gaan zitten. Het percen tage dronken vrouwen dat bij een ongeval betrokken raakt, lag in 2000 onder de 0,6. Bij mannen ligt dat cijfer tussen de 2 en 7,5 procent. Overigens houden vrouwen hun voorsprong op mannen niet lang vol. Rond het dertig ste levensjaar is het risico op een ernstig verkeersongeval bij vrouwen en mannen onge veer even groot, berekende 3VO. Ondanks dat ze meer ki lometers zijn gaan maken, is het ongevallenrisico bij vrou wen de laatste tien j aar sterker gedaald dan bij mannen. ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Dierentuindie- ren, maar ook bijvoorbeeld zeldzame schapenrassen kun nen tegen mond- en klauwzeer worden ingeënt zonder dat een land zijn mkz-vrije status ver liest. Die status is van belang voor de export. Of die vaccinatie ook wordt toe gepast bij een volgende mkz- uitbraak is nog maar de waag, want het ministerie van Land bouw wil het nog bespreken in EU-verband. De Internationale Organisatie voor Dierziekten (OIE) van de Verenigde Naties heeft besloten dat preventief vaccineren van dierentuindieren en andere zeldzame dierenrassen die ge voelig zijn voor mond- en klauwzeer, geen gevolgen zou moeten hebben voor de mkz- vrije status van een land. De Eu ropese Unie had om een advies gevraagd over de normen die de mkz-status van een land bepa len. Landen als Japan en de Verenig de Staten weigeren de import van vee dat tegen mkz is gevac cineerd, maar ook vee uit een land waar andere dieren gevac cineerd worden. De EU wilde weten of dat ook gold wanneer zeldzame dieren en dierentuin dieren die niet in de voedselke ten terechtkomen, ingeënt wor den. Tijdens de recente uitbraak van mond- en klauwzeer zijn al le gevaccineerde dieren, ook zeldzame schapenrassen, als nog gedood om de mkz-vrije status niet te verliezen. De OIE verbindt wel voorwaar den aan de vaccinatie. Het moet gaan om dieren die individueel geïdentificeerd kunnen worden en die op een afgesloten plaats worden gehouden. Daarna zou den de dieren een bepaalde tijd niet vervoerd mogen worden. Over dat vervoersverbod be staat nu enige onduidelijkheid, aldus dierenarts W. Schaftenaar van de Rotterdamse diergaarde Blijdorp. Hij voerde tijdens de mkz-uitbraak namens alle Ne derlandse dierentuinen het woord en pleitte voortdurend voor inenting. Hij gaat er vanuit dat het om een periode van twaalf maanden gaat. Afspraken Het ministerie van Landbouw kon daarover nog geen duide lijkheid geven. Volgens een woordvoerster wil het ministe rie terug naar Brussel om geza menlijk afspraken te maken. Schaftenaar is bang dat de be sluitvorming op de lange baan wordt geschoven, nu de crisis is bezworen. Maar volgens de woordvoerster van Landbouw zal toch binnenkort een besluit worden gevraagd en genomen. ANP ROTTERDAM - Het treinver keer tussen Dordrecht en Rot terdam is gisteren urenlang niet mogelijk geweest. Dat leidde in de avondspits tot vertraging voor duizenden reizigers. De oorzaak van het uitvallen van tientallen treinen, waaronder die naar Zeeland, was een draadbreuk bij Barendrecht. De perrons in Rotterdam en Dordrecht puilden tegen zessen uit van de mensen die naar huis wilden. Zij moesten met bussen worden vervoerd. De vertraging liep voor veel treinreizigers op tot meer dan een uur. De draad breuk. die gisterochtend om half elf ontstond, was gister avond om half acht gerepareerd. Vanaf dat tijdstip kwam het treinvërkeer geleidelijk aan weer op gang. ANP (Advertentie) Het Middelburgs Veilinghuis A.I.Verhage veilt dinsdag 19 juni aanvang 14.00 uur in de Schouwburg te Middelburg: Grote collectie schilderijen van bekende Hollandse en Belgische schilders waarbij 7 xR. Kimpe, Collectie antieke beelden waarbij een zeer zeldzame gothische Madonna met kind uit liet atelier van Hans Multher. Hoogte 154 cm, Zeeuwse zilveren 18e eeuwse labakscomfoor. streeksieraden, meubilair, tegels, curiositeiten, etc. Kijkdagen: maandag 18 juni van 15.00 lot 20.00 uur dinsdagmorgen voor veiling- aanvang van 10.00 lot 11.30 uur Registerveilingmeester. A.I.Verhage Houtkaai 9.4331 JR Middelburg Inlicht: teVfax 0118-627639 mobiel: 06-29047339 LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3