Botswana dreigt aan aids te bezwijken PZC Commercie stort zich op de twee miljoen vrijgezellen Eén op de vijf inwoners besmet 39 zaterdag 16 juni 2001 Botswana heeft het hoogste aantal hiv- en aidsbesmettingen in de hele wereld foto's Eelco van der Linden/GPD l^'JESUS UNIVERSAL CHURCH 01 Tllf KINGDOM Of r.OD wt saw» BOTSWANA over de komende 20 jaar 16 pro cent lager zijn, maar uiteinde lijk nog wel positief. De hoge sterfte zal deels worden opge vangen door buitenlandse werknemers en het relatief hoge aantal werklozen." Salkin is verbaasd over de inertie bij de aidsbestrijding. Hij toont het budget voor de gezondheids zorg, dat, net als voor onderwijs, extreem hoog is. „Het zou toch echt moeten lopen." Maar het loopt niet. Aidsbe- strijders vragen wanhopig waarom er geen geld los komt, en noemen allen en passant de naam van Bill Gates. De baas van Microsoft heeft met zijn vrouw een hulpfonds opgezet dat gevoed wordt met miljarden die de computerfabrikant, me de om fiscale redenen, mag weg geven. Bijna een jaar geleden werd aangekondigd dat 100 miljoen dollar naar Botswana was gegaan voor aidsbestrij ding. Maar sindsdien is er niets van vernomen. Projectleider in dienst van Gates is een Neder lander, Donald de Korte. Hij was ooit huisarts in Amsterdam, maar is de laatste jaren vooral actief in Afrika als directeur van de Amerikaanse farmaceut Merck (MSD). Ongeduld De Korte begrijpt het ongeduld en kan eigenlijk ook niet uitleg gen waarom er in Botswana niets gebeurd. „Er is veel forma lisme, geen corrupte maar een strenge bureaucratie en een ein deloze overlegcultuur. Die komt waarschijnlijk voort uit de Botswaanse traditie dat ieder een wat mag zeggen en iedereen uiteindelijk het eens moet zijn met de beslissing. Je moet ge woon erg lang wachten voor je een handtekening krijgt en aan de slag kan." De flegmatieke en enthousiaste De Korte, die sinds januari aan het hoofd staat van wat vrijwel een eenmansbedrijf is, zegt af en toe perplex te staan. „We hebben de magazij nen in Zuid-Afrika vol liggen met medicijnen bestemd voor Botswana, maar dan merk je dat een van de drie hier nog niet eens is geregistreerd!Verderop in Gaborone, kreunen Helen Ditsebe en al die anderen. De Korte kent hen, en vindt het 'in derdaad bar' dat deze mensen dreigen te sterven. „Ik kan nog niet bij onze eigen medicijnen, maar zal proberen samen met de Amerikaanse ambassade iets te regelen. Ik koop wel vaker wat spul via mijn contacten in Zuid- Afrika", zegt hij. Maar hoe zit het nu met het pro ject van Gates? De Korte's ogen beginnen te glinsteren. „Je moet geweldig improviseren - ik voel me af en toe als Sjors en Sjimmie in Afrika -maar als het lukt, gaan we andere landen ook zo aanpakken. Samen met studen ten en experts uit Oeganda ana lyseren we de medische voorzie ningen. We bezoeken dorpen, praten met de traditionele lei ders en werken aan onze strate gie. Het wordt een overval. Zo als Mao zullen we dorp na dorp veroveren." Hij moet er zelf om lachen. „Het wordt hoe dan ook een geweldig avontuur, Eelco van der Linden Botswana: eiland van po litieke rust, degelijk be stuur, transparantie, spaar zaamheid en economische groei. De succes-story van Afrika. Er is één maar: 's we reld belangrijkste producent van diamanten heeft het hoogste aantal hiv- en aids besmettingen van die we reld. Van de 1,5 miljoen in woners dragen 300.000 het virus bij zich. Dat is een op de vijf. President Mogae voor ziet letterlijk uitsterving en economische ineenstorting, en heeft aidsbestrijding bo venaan de agenda gezet. Plannen - zoals het gratis verstrekken van medicijnen - te over, maar in de praktijk blijven de mensen bij bosjes sterven en medicijnen on vindbaar. „Wat is er eigenlijk gebeurd met die 100 miljoen dollar van Bill Gates?" Er zijn verhalen die eenvou digweg het incasseringsver mogen van de toehoorder te bo ven gaan. Zoals dat van Sinah Kgwarage, 25 jaar. Ze is het evenbeeld van Moule Kwelago- be, het meisje dat twee jaar gele den voor Botswana de titel Miss Universe in de wacht sleepte. Alleen is Sinah seropositief. De ziekte heeft haar sterk doen ver mageren maar ze heeft vandaag geen diarree en ook geen open zweren op haar gezicht en de rest van haarlichaam. Ze is vas te gast van Cocepwa, het op vangcentrum voor mensen met aids in hoofdstad Gaborone. „Ik raakte besmet op mijn vijf tiende door een verkrachting. De man bleek een serie-ver krachter en kon op mijn aanwij zing gearresteerd worden. Hij is in de gevangenis aan aids over leden." Sinah werd getest en bleek seropositief, wat leidde tot discriminatie op school. Hoewel een briljant leerlinge, stopte ze vroegtijdig. Vader was al jaren dood maar moeder ac cepteerde haar status. De ziekte hield zich koest, tot de volgende ramp zich aandiende. „Vijfjaar geleden ontdekte mijn moeder dat zij ook seropositief was. Ze was zwanger en het kwam aan het licht bij de voorbereiding van een kleine operatie. De schande was teveel. Ze overgoot zichzelf met paraffine en stak zich voor mijn ogen in brand." Apart Sinah slaat de ogen neer. Na de dood van haar moeder bleek het Afrikaanse systeem van de soli daire uitgebreide familie niet meer op te gaan. „Mijn ooms wilden dat ik apart ging zitten en zeiden dat ik de ziekte over zou brengen. Ze lieten de bank schoon schrobben als ik erop ge zeten had. Uiteindelijk werd ik het huis uit gezet. Ik verliet het dorp en ging naar Francistown, de tweede stad van Botswana, 150 kilometer hier vandaan. Na verschillende omzwervingen werd ik opgevangen door jour nalisten van het weekblad The Helen Ditsebe (1), aids-activiste. Voice. Ik slaap nu in een hoek van hun redactielokaal." Sinah heeft geen moeite haar verhaal te doen. Het enige wat ze overslaat is dat ze zich nu prostitueert. Ze is twee jaar ge leden naar buiten getreden en een van de elf Botswanen die openlijk seropositief zijn. „Elf zijn het er", zegt ze met matte ironie. „Het is nog steeds een vreselijk stigma. Je wordt door de media en overheid even beju beld, want een voorbeeldfunc tie is altijd leuk. Maar nu is het stil. Ik heb nog nooit aidsmedi- cijnen geslikt en deze week heb ik gehoord dat de concentratie van het virus hoog is en elk mo ment kan omslaan in aids." Ze grabbelt in haar tas en toont het recept uitgeschreven door een Amerikaanse arts van de Har vard Universiteit die tijdelijk werkt in het Princess Marina ziekenhuis in Gaborone. Er staan drie medicijnen op, samen de befaamde cocktail. Een is er gratis te krijgen, de andere twee zouden Sinah 400 gulden per maand kosten. „Ze zeggen dat de medicijnen in oktober be schikbaar komen voor iedereen. Maar dan ben ik dood." Stilte in het kantoortje. Sinah slaat haar ogen op en staart de bezoeker aan. Dat doet ook van achter haar bureau Helen Ditse be, de oprichter van het eerste en enige opvangcentrum voor mensen met aids in dit land. Ze is de eerste persoon in Botswa na, die - zes jaar geleden - haar seropositiviteit openbaar maakte, en is sindsdien 's lands bekendste activiste. Ze oogt energiek maar gemene hoestsal- vo's verraden haar toestand. „Ik heb die hoest nu zeven maan den. Ik zit in hetzelfde schuitje als Sinah. Als ik die medicijnen niet snel krijg, is het gebeurd." kelijk aanwezig. „Ik weiger te geloven in kwade opzet", zegt Anneke Zuyderduin, Neder landse hulpverlener en als advi seur betrokken bij Cocepwa. „Er is veel goede wil, maar de zaak stagneert eenvoudig. We hebben een Nationale Aidsraad waar alle betrokkenen in zitten, een uitstekende minister van Gezondheidszorg, maar projec ten komen niet van de grond. Dit terwijl de oude kanalen niet meer werken. Botswana is dankzij het economische succes van de laatste drie decennia of ficieel een zogenaamd 'midden inkomen-land' geworden. Het betekent dat hulporganisaties massaal vertrekken onder het mom dat het land zichzelf kan bedruipen. Het is logisch, maar heeft vooralsnog desastreuze gevolgen. Als ik nu in Neder land aanklop om hulp te vragen voor Cocepwa, krijg ik te horen, 'we zouden wel willen, maar we kunnen niet'." De hulpverleners die gebleven zijn of werken voor Botswaanse organisaties, zijn moe en gefrus treerd. Cristien Stegling, een Botswaanse van Duitse komaf, laat het antwoord van het mi nisterie zien op een ingediend plan. „Ze hebben het nauwkeu rig beoordeeld, ze vinden het goed, maar geven een kwart van wat nodig is. Daarmee gaat het dus niet." Stegling slaakt een lange zucht. Ze kent als weinig anderen de Botswaanse aidswe- reld en is somber gestemd. „Aids bestrijden, medicijnen toedienen, aidspatiënten ver zorgen: het vergt een giganti sche organisatie en inspanning, helemaal in een land waar het bestaan van de ziekte nog taboe is en de wil om zich te laten tes ten dicht bij nul. Op het platte land heerst de chaos. Thuiszorg is het toverwoord, maar voor alsnog is het thuisdumping. Je kimt wel een noodtoestand af kondigen, maar zonder basis zorg, waar heel nadrukkelijk ook voedselverstrekking toe hoort, heeft dat weinig effect." Rijk De-frustratie is des te groter om dat Botswana erg rijk is. Het land, zo groot als Spanje maar met een gering bevolkingsaan tal, heeft een Bruto Binnen lands Product (BBP) dat zeven keer hoger is dan het Afrikaanse gemiddelde. „Ja, ze doen het ex treem goed", zegt Jay Salkin van Bidpa, het instituut dat eco nomische ontwikkeling analy seert, en de facto de belangrijk ste adviseur is van de regering. „Botswana heeft 7 miljard dol lar aan buitenlandse valuta op de bank staan, iets wat niemand in de wereld het land nadoet. Het is te danken aan de dia mantindustrie, die goed is voor eenderde van het BBP, de helft van alle regeringsinkomsten en driekwart van alle verdiensten uit export. De regering is uiterst spaarzaam en voorzichtig, wat mede is ingegeven door de we tenschap dat afhankelijkheid van één grondstof kwetsbaar maakt. De regering is voorzich tig, maar hanteert ook een gun stig fiscaal regime en stimuleert volop buitenlandse investerin gen om de economie diverserte maken. Dit land kan echt het Zwitserland van Afrika wor den." Gaborone toont die ontwikke ling. Moderne kantoorgebou wen, bedrijfsterreinen en winkelcentra schieten als pad destoelen uit de grond. Het ef fect van aids op de economie ziet Bidpa iets minder zwart dan bij voorbeeld de VN. „De groei zal Welkom in Botswana, de parel van Afrika, het land dat de moed heeft gehad aids de oorlog te verklaren. Er is iets structu reel mis hier. De wereld jubelt over de on-Afrikaanse plannen en projecten, over de diamant rijkdom die nu gebruikt zal worden om mensenlevens te redden, over president Festus Mogae, die in tegenstelling tot Zuid-Afrika's Thabo Mbeki wel de feiten onder ogen durft te zien. De mensen die hun nek hebben durven uitsteken, gaan kapot. „Hetzelfde geldt voor dit centrum", zegt een even kwade als desperate Helen Ditsebe. Copcepwa is gehuisvest in een noodgebouw achter op het ter ruimte gekregen van het minis terie van Gezondheid en draai en helemaal op vrijwilligers", zegt Ditsebe, wijzend naar de meisjes die eieren bakken. „Eten is cruciaal voor iemand met aids. We krijgen het toege stopt via particulieren en een enkele ambassade. We zouden een auto moeten hebben om de mensen te vervoeren en naar ons tweede centrum in Francistown te kunnen reizen. Die man daar loopt elke dag twee uur om hier te komen. Er is behoefte aan al les, van een kopieerapparaat tot medicijnen. Nee, de regering van Botswana schuift niets. Als het zo doorgaat moeten we bin nenkort de tent sluiten." Ditse- rein van 'Princess Marina', een van de twee grote ziekenhuizen van het land. De receptioniste kent Cocepwa en Helen Ditsebe niet. In de zalen van het zieken huis kent men aids niet. De ziek te heerst meedogenloos in de meeste bedden, maar heet 'ter minale aandoening', TB. Het ziekenhuis heeft zo zijn eigen problemen. Personeel is schaars. Verpleegsters worden weggekocht door Groot-Brit- tannië. Drie afdelingen van het ziekenhuis hebben onlangs moeten sluiten. Cocepwa is anderhalf jaar open en vangt gemiddeld 20 personen per dag op. „We hebben deze be staart de woonkamer in. Langs de wand hangen lakens met daarop eerbetonen geschre ven door VN-directeuren en ambassadeurs. 'God zij dank zijn er mensen zoals jij Helen'. Op de televisie vechten twee zwarte vrouwen onder leiding van Jerry Springer om een man 'die zo goed in bed is'. Paradoxen Wat is er met Botswana aan de hand? Het land grossiert in pa radoxen. Op je hotelkamer ligt een condoom klaar en langs de wegen kom je borden tegen die safe-sex aanprijzen. In kranten en tijdschriften is aids nadruk- TTroeger was je al een 'verstokte' vrijgezel V als je met je twintigste nog niet 'aan de !?an/vrouw' was. Trouwen moest iedereen. üat maatschappelijke beeld is aan het ver anderen. Er komen steeds meer mensen, met name jongeren, die bewust de keuze Jwn om alleen te blijven. Soms (noodge dwongen) voor een periode, soms is de keuze het leven. Om welke redenen dan ook, °ns land kent meer 'singles' (dan wel vrijge ven, alleenstaanden, solisten, alleen- banden) Volgens het Centraal Bureau voor ^Statistiek is het aantal tussen 1995 en gegroeid tot 1,8 miljoen, met name 30- plussers. Vaak hebben deze mensen een re latie achter de rug. Maar er worden allerlei verklaringen gegeven voor dit fenomeen. Mensen worden mondiger, leven sneller, vrouwen hebben een eigen inkomen, de pil, de welvaartstaat. Niemand weet waar de oorzaak precies ligt. De commercie haakt hierop in met onder meer uitgaanbureaus en vakanties voor alleengaanden. In de schap pen van supermarkten zijn steeds meer een persoonsmaaltijden te vinden. D e alleenstaande is steeds meer terug te vin den in boeken en films. Denk aan tv-series als 'Ally McBeal' waarin de hoofdpersonen zich voornamelijk bezig houden met het vinden van de juiste relaties. De Britse jour naliste Helen Fielding schreef een column in dagboekvorm over het leven van een alleen staande dertiger. De columns werden ge bundeld in een boek, Bridget Jones's Diary, waarvan wereldwijd vier miljoen exempla ren verkocht. Inmiddels is er al een tweede dagboek verschenen. En sinds vorige week is de film, Bridget Jones's Diary, in de bio scopen te zien. Is het toeval dat net in deze tijd het boek 'Lekker Single' - samengesteld door de journalist Robert van Gijsel - verschijnt? De Volkskrant haakte vorig jaar in op deze markt en startte met een rubriek waarin twee (gefingeerde) vrijgezelle dertigers via de e-mail corresponderen over de vragen des levens. Wie zijn de singles, wat doen ze, hoe leven ze en wat willen ze? De lezers kon den reageren via de website. Het werd een succes met dagelijks veel positieve en nega tieve e-mails over het alleen-leven. Deze reacties zijn verwerkt in een 'vrijge- zellengids'. Verschillende schrijvers (zoals Karei Glastra van Loon, Manon Uphoff en Renate Dorrestein) leverden een bijdrage. Er zijn feiten over de singles, met de enige algemene bewering die er te geven is: ze hebben geen partner. De verschillen tussen zoekers (de onbevangene, de wanhopige, de jager en de ei-varen criticus) en niet-zoekers (de principiële, de carrière, de verbitterde en de verlegen). Het leven van een single wordt op een rijtje gezet. Het gezellig eten tegenover de diep vriesmaaltijd op de bank, het opruimen te genover de verloedering. Natuurlijk de con tactadvertenties, de partnerjacht, de internetliefde, het eeuwige gekoppel, kleffe driehoeksverhoudingen maar ook de voor delen van het alleen leven. En een top vijf van irritaties over collega's die een relatie hebben: 'Kan niet overwerken, want part ner wacht met eten' staat nummer 1. Verder tips en handige (internet)adressen en illu straties van Gummbah. Een leuk leesbaar boekje met veel humor, ook geschikt voor (echt)paren. Ellen van der Hart Lekker single. Samensteller Robert van Gijssel. Uitgegeven door de Volkskrant en uitgeverij Meulenhoff. ISBN 9029069481. Prijs 25,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 39