t boe! Dierenbescherming is niet langer poeslief PZC Majesteit, koest!! RUDEN RIEMENS zaterdag 16 juni 2001 spraakt het dierenleed aan de ordestellen. Van Alebeek is een man met twee zielen in één borst. De ene is de dierenvriend, die droevig vertelt over een vogelnestje in een container, dat een buurtbewoner bruut ver wij derde. De ander is de activist, de man dit dol is op het uitdragen van beleid. Van Aie- beek gaat graag de discussie aan met debio- industrie, een niet eenvoudige bezigheid in de regio Winterswijk, waar de veehouderij een belangrijke bedrijfstak is. „Je moetin deze streek natuurlijk voorzichtig zijn, hel onderwerp ligt zeer gevoelig. We staan op braderieën en ik heb daar wel boeien bij de stand gehad die woedend werden. Maar voor mij staat als een paal boven waterdal de bio-industrie zo niet verder kan." Ik ben hartstikke tegen de bio-industrie' zegt Jan-Willem Janssen, van oproerafde- ling Ede.,Maar ik voer geen actie, daar. is mijn kennis te gering. Als je er iets tegen wilt doen, moet je je zeer goed documente ren." Janssen is geen actievoerder. Campagnes over biotechnologie, scharreleieren of neii- senfokkerij waarmee het hoofdkantoonn Den Haag de afdelingen bestookt, vindenit Ede geen weerklank. Liever zit Janssen in het asiel. Hij is inmiddels de kantine bin nengelopen, waar vijf honden direct om hem heen staan te kwispelen. „Het is dat mijn vrouw het niet wil, maar ik ben instaat die dieren zo mee te nemen. We hebben uk honden en drie katten. Mijn probleem is: ia heb geen remmen op dit gebied. Als ik een leuk hondje zie, denk ik: jij bent leuk, ik neem jou mee naar huis." Eeuwige leven Hoe het nu verder moet met de koninginals beschermvrouwe is niet duidelijk. DeRijks- voorlichtingsdienst heeft nog niet gerea geerd op de brief van de Dierenbescherming waarin het slechte nieuws staat. Nooit eer der heeft een Nederlandse vereniging ge vraagd een beschermvrouwschap te schrappen. Bij de Koninklijke Nederlandse Jagersvei- eniging is in elk geval geen plek vrij-Dj®, vereniging heeft al een beschermheer: deja- ger van het koningshuis, prins Bernhard. Woordvoerder Zweitse Lulof: „Wij zijn me van plan koningin Beatrix te vragen. Het transfersysteem is voor zover ik weetnie van toepassing op het koningshuis. We no pen dat prins Bernhard nog lang onze be schermheer blijft. We gaan daar wel vanuL want zo langzamerhand ga je denken datn j het eeuwige leven heeft." Rob Berend.' De Dierenbescherming wil konin gin Beatrix kwijt als bescherm vrouwe omdat de vorstin niet wenst af te zien van de jacht op de Kroondomei nen. Is de meest gematigde dierenbe schermingsorganisatie aan het radica liseren? „Dat beeld van oude tuttebellen die de hele dag poezen knuffelen en honden aaien tot ze een ons wegen, heeft nooit geklopt." Jan-Willem Janssen houdt stil bij een perkje naast de hondenhokken. Ter nage dachtenis aan ons kantinehondje Loekie, 1984-20 juli 1999, staat op een stemmige, grijze grafzerk. „De medewerkers waren dol op dat hondje. Ze wilden dolgraag deze zerk. Nu, daarstaat-ie dan." In dierenasiel De Hof van Ede is het een ka baal van jewelste. Tientallen asielhonden vragen blaffend om aandacht. Janssen, voorzitter van de Edese Dierenbescher ming, loopt naar Bastor, een dobermann. „Deze hond zal hier altijd blijven, hij is niet te plaatsen. Drie keer is het geprobeerd. Tel kens ging het mis. De laatste keer heeft hij een man in zijn gezicht gebeten. De meeste honden komen hier makkelijk weg, maar deze niet." Dit is de traditionele kant van de Dierenbe scherming: bezorgdheid over honden en katten. Er is ook een iets activistischer kant aan het ontstaan, die sinds vorige week za terdag pas echt profiel kreegTijdens een algemene vergadering stemde de meerder heid van de afdelingen voor het voorstel van Ede om koningin Beatrix haar titel van be schermvrouw af te nemen. Dit omdat de ko ninklijke familie maar geen afscheid kan nemen van haar favoriete tijdverdrijf: de drijfjacht op de Kroondomeinen. Bakermat De Hof van Ede is de bakermat van het op roer. „Nou ja, ben je mal zeg", roept Janssen, een gepensioneerde onderwijzer. „Er stond in sommige kranten dat wij de koningin wil den royeren. Ik zou het zo willen formule ren: wij hebben de koningin in voorzichtige overweging willen geven zich terug te trek ken als beschermvrouw. Hoe symbolisch de motie-Ede ook was, deze is wel degelijk een teken dat de organisatie een principiëler karakter krijgt. Sinds 1864, toen de 's Gravenhaagse Vereeniging tot Be scherming van Dieren werd opgericht, was altijd een vorst van Oranje beschermheer of -vrouw, een eretitel die geen praktische be tekenis heeft. Pas in de afgelopen jaren werd de betrokkenheid van Beatrix bij de drijfjacht, toch altijd al een geliefd uitje van de Oranjes, controversieel binnen de ver eniging. Dierenfamiiie Zo neemt de Dierenbescherming stapje voor stapje afstand van haar oude imago van de Tros onder de natuurorganisaties: gezellig, zeer gematigd, de grootste dierenfamiiie van Nederland. Voor de harde actie beston den andere organisaties. Dat verandert: steeds vaker strijden leden van de Dieren bescherming schouder aan schouder met de militantere Faunabescherming en Wakker Dier tegen jacht en bio-industrie. „Dat beeld van oude tuttebellen die de hele dag poezen knuffelen en honden aaien tot ze een ons wegen, heeft nooit geklopt", stelt Janssen vast. „Wij zijn geen halfzachte mensen, wij hebben altijd principes gehad. „We hebben minder een honden- en katten- imago dan tien jaar terug", zegt Maaike Wermer van het hoofdkantoor in Den Haag. „We blijven een vereniging die gericht is op overleg en die pas in het uiterste geval haar tanden laat zien. Maar ons blikveld is wel verbreed. De plezierjacht is nu echt een item voor ons, net als de bio-industrie en de bio technologie." Een paar weken geleden kwam de Dieren bescherming in opspraak toen een discus sieforum op internet vol bleek te staan met teksten als Dood aan Brinkhorst en Brink horst moet geruimd, hij moet verongeluk ken. De minister moest dreigen met het verbreken van alle contacten met de Die renbescherming voordat de organisatie be reid bleek de teksten te verwijderen. Jaap Dirkmaat van de veel radicalere stich ting Das Boom ziet dat laatste als een be wijs van wat hij ais een zwalkend beleid be schouwt. „Ze waren eerst niet van plan die scheldkanonnades te verwijderen. Dat kan toch niet. Ons was dat niet gebeurd. De Die renbescherming weet niet precies welke koers ze moet varen." Volgens Dirkmaat radicaliseert de Dieren bescherming onder invloed van de Fauna bescherming, die al jaren de strijd met de jagers aangaat en enkele dagen per jaar pro beert de jacht op de Kroondomeinen onmo gelijk te maken. Pauline de Jong van de Faunabescherming kan niet ontkennen dat haar club bijzonder tevreden is over het schrappen van Beatrix als beschermvrou we. „Geweldig gewoon. Maar het is niet waar dat dat besluit dankzij ons tot stand is gekomen. Het is hun besluit.De Jong denkt dat het bestaan er voor de Dierenbescher ming een stuk eenvoudiger op wordt. „Als zij zich tegen de jacht uitspraken, kregen ze altijd de vraag: en hoe zit dat dan met de hobby van jullie beschermvrouw? Nu heb ben ze de ruimte om zich onomwonden te gen de jacht uit te spreken." Zweitse Lulof van de Koninklijke Neder landse Jagers vereniging vindt dat de Die renbescherming al lelijk is doorgeschoten. „De Dierenbescherming wil, net als bij voorbeeld Natuurmonumenten, graag veel leden. En als er geen leed met trekhonden meer te bestrijden is, moet je iets anders zoe ken. Nu, dan kom je uit bij de jacht. Die is dan plotseling heel zielig. Rapporten van de Dierenbescherming over de jacht staan ook altijd vol met termen als er zou dit of er zou dat. Ze zijn nogal op de actievoerderige toon. Of dat nou past bij een gerespecteerde vereniging, vraag ik me af." Lappendeken Het probleem voor de Dierenbescherming is eigenlijk dat dé Dierenbescherming niet bestaat. De Nederlandse Vereniging tot Be scherming van Dieren is een warrig in el kaar gezette lappendeken van kleine afde lingen en organisaties. In Den Haag staat een hoofdkantoor met zeventig betaalde medewerkers, er zijn 128 volledig zelfstan dig opererende plaatselijke afdelingen, er is een succesrijke kinderclub, Kids for Ani mals (32.000 leden) en er zijn 185.000 leden. De meeste afdelingen exploiteren een eigen dierenasiel. En dan zijn er nog de veertien inspecteurs, met opsporingsbevoegdheden, die de Dierenbeschei-ming een semi-over- heidskarakter geven. Die verwevenheid moet verdwijnen. Er be staan plannen om de Dierenbescherming in drie delen te splitsen: inspectie, asielen en beleid. Tot grote tevredenheid van Jos van Alebeek. De voorzitter van de afdeling Win terswijk, een jurist die zijn brood vooral verdient als tarotleraar, is een van die goedopgeleide figuren die tegenwoordig de plaatselijke afdelingen leiden en die welbe Erik van 't Hullenaar/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 34