In de kroeg hadden we het over Zorro Michiel Baud, foutverklaarder van Jorge Zorreguieta zaterdag 16 juni 2001 Met Oranje heeft hij weinig, en veel. Maxima moet het op haar huwelijksdag zonder haar vader stellen mede omdat prof. dr. Michiel Baud (48) Jorge Zorre guieta politiek 'fout' heeft bevon den. Bij voorkeur relativeert de historicus en Latijns-Amerika- expert zijn rol in de kwestie-Zor- reguieta, al is hij nu het stof is neergedaald langzamerhand 'een beetje trots'. Over goed en fout, het gevaar van roddelbladen le zende vrouwen en de ongewenste ontmoeting met Jorge Zorre guieta. ,,De moeder is misschien wel interessanter." Zijn ouders wilden zijn rapport ab soluut niet inzien. „Neem alsje blieft weer mee, dat is geheim, zeiden ze toen ik een manuscript bij hen wil de achterlaten. Het was een paar da gen voor de persconferentie over de verloving van Willem-Alexander en Maxima. Ik voelde me bezwaard bij het idee dat mijn ouders op televisie zouden moeten zien en horen waar mee ik bezig was geweest. Daarom was ik het hen toch maar even gaan vertellen. Grappig dat ook mijn vader onmiddellijk over de Tweede Wereld oorlog begon. Goed en fout is toch de matrix waarin in Nederland al deze dingen worden gemeten, en daarin is dit land uniek. Over de kwestie-Zor- reguieta kunnen mensen niet denken zonder de oorlog erbij te halen." „Goed en fout, oorlog en vrede, heb ben me altijd geïnteresseerd. De pas sie is ontstaan in mijn jeugd. De ver werking van de Tweede Wereldoorlog was in volle gang en als alle kinderen wilde ik weten waarom mensen oorlo gen voerden. Op de middelbare school werd ik geconfronteerd met zaken als dienstplicht en autoriteit. De vraag hoe oorlog voorkomen kan worden, hield me erg bezig." Geschiedenis won het uiteindelijk van polemologie, de wetenschap van oorlog en vrede. Waarom Baud (48) zich specialiseerde in uitgerekend La tijns-Amerika, weet hij zelf eigenlijk nog steeds niet. „Het is me al zo vaak gevraagd, ook voordat ik 'beroemd' was, maar ik vind het nog altijd moei lijk onder woorden te brengen. Mijn moeder kwam pas bij het opruimen een werkstuk van mij van de middel bare school tegen. Over Brazilië." „Kennelijk zat het er al vroeg in. Som mige medestudenten gingen voor on derzoek naar een dorpje in India - het was de hippietijd -, Indonesië was als studieonderwerp ook al geaccep teerd, maar ik heb daar nooit iets mee gehad. Na een lezingenreeks over La tijns-Amerika ben ik op het spoor van dat continent gezet. Ik vind het inte ressant omdat de mensen zo anders, maar tegelijkertijd hetzelfde zijn als wij: Latijns-Amerika is door alle in vloeden vanuit Europa een Europees continent. Natuurlijk ging het me ook om het exotische. Dat heeft een enor me impact. Na mijn eerste reizen kwam ik terug met de bekende in drukken: dat de mensen zo warm zijn en iedereen tijd voor elkaar heeft en het familieleven zo hecht is. Tot je na verloop van tijd doorhebt dat mensen daar ook gillend van weglopen, dat er veel huiselijk geweld is, dat soort din gen. Op een gegeven moment worden de overeenkomsten juist interessan ter. Het is een fascinerende, soms gek makende gedachte: je landt na twintig uur vliegen ergens waar de mensen ook gewoon naar de bakker gaan." „Het exotische is voor mij in de loop der tijd naar de achtergrond verdwe nen. Maar Latijns-Amerika blijft voor mij een spiegel: Nederland is maar een van de mogelijke samenle vingsvormen. Ik wil het vanzelfspre kende ter discussie stellen, heb sterk de neiging om te relativeren. Studen ten roepen al snel dat het machismo in Latijns-Amerika zo vreselijk is. Dan wijs ik erop dat in Argentinië meer dan de helft van de vrouwen een be taalde baan heeft. Daar kan Neder land voorlopig niet aan tippen. Je moet niet in simpele tegenstellingen denken. Soms zeggen mensen zulke simpele dingen over Argentinië, dat irriteert me. Daarom was het heel leu k om in het rapport over Zorreguieta heel veel verschillende kanten van de Argentijnse geschiedenis te kunnen belichten. En ook de houding van Ne derland tegenover het militair regime. Ik vond dat dat echt moest om een af gewogen oordeel te kunnen geven over Zorreguieta's rol in dat regime." Geheimhouding Jorge Zorreguieta, 'een non-persoon van wie ik nog nooit had gehoord', be heerste maandenlang het leven van Baud. Premier Kok liet de directeur van het onafhankelijke Centrum voor Studie en Documentatie van Latijns- Amerika (CEDLA) in Amsterdam en hoogleraar Latijns-Amerikaanse ge schiedenis in september 2000 vragen of hij onderzoek wilde doen naar het politieke doen en laten van Maxima's vader onder de dictatuur van generaal Videla. Opperste geheimhouding zou vereist zijn, en het rapport moest er over vier maanden liggen. „Ik vond het wel grappig dat ik werd gevraagd. Het was een eervolle opdracht. En we tenschappelijk heel interessant. Ik heb ook ja gezegd, omdat ik dacht: als wij (CEDLA, red.) het niet kunnen, wie dan wel? Als je dan eens de kans krijgt om iets maatschappelijk rele vants te doen, kun je moeilijk niet thuis geven omdat je het eng vindt of geen tijd hebt. Ik vond het niet span nend. Al lag ik af en toe wel eens wak ker van de vraag: loopt dit allemaal wel goed af? Kan ik straks nog met op geheven hoofd over straat? Soms was ik bang dat ze het een rotrapport zou den noemen, de conclusies te zwak of te sterk zouden vinden. Ik ben tenslot te niet gewend dat het hele Neder landse volk kennis neemt van mijn werk." Het etiket 'geheim' dat over zijn op dracht was geplakt, maakte het drie weken durende onderzoek in Argenti nië moeilijk en vergde in Nederland grote alertheid. „Hadden we op mijn kamer een vergadering, moest ik eerst alle boeken over Argentinië weer op bergen. Soms stond ik met iemand te praten en dan zag ik tot mijn schrik ineens een papier liggen dat ik verge ten was weg te leggen. Met mijn colle ga had ik een soort geheimtaal ont wikkeld. Als we in de kroeg of de tram zaten, hadden we het niet over Zorre guieta, maar over 'papa', 'Z', 'Zorro' of 'Vosje'. (Zorro is het Spaanse woord voor vos, red.) In Argentinië hebben we ons uitgegeven voor onderzoekers naar de landbouwpolitiek. We kwa men na afloop tot de conclusie dat Ar gentijnse vrouwen gevaarlijker zijn dan mannen. Die lezen de roddelbla den, die overigens in Argentinië van een iets hoger niveau zijn dan hier, en daarin kwamen de Zorreguieta's ook voor. Een keer heb ik moeten liegen te genover een Argentijnse collega, dat vond ik heel onplezierig, ook omdat ik waarschijnlijk nog wel met haar te maken krijg." „In Argentinië heb ik drie collega's in vertrouwen genomen. Twee kende ik persoonlijk, de derde via een collega. Nee, dat was niet gevaarlijk, alles is toch geheim gebleven? Ik geloof heilig in het typisch Latijns-Amerikaanse begrip 'confianza', een soort onver brekelijk vertrouwen. Confianza heb je, of niet. Misschien ben ik, behalve nuchter en optimistisch, in dit geval ook naïef geweest maar ik ben ervan uitgegaan dat als er gelekt zou wor den, het nooit via mijn kant zou zijn. Een keer ben ik gebeld door een jour nalist die lucht had gekregen van het onderzoek. Gelukkig had hij het in Den Haag gehoord. Ik heb niet zoveel problemen gehad met de geheimhou ding, ik had tenslotte niks te verber gen." „Mijn vrouw had ik natuurlijk wel verteld waar ik mee bezig was. Die vroeg een keer: 'Maxima heeft toch ook een moeder, hoe zit het daarmee?' Mijn onderzoek beperkte zich tot de vader dus ik wist niks over haar. Toen bekend werd dat moeder Zorreguieta in 1989 nog een petitie heeft onderte kend die steun voor het militaire regi me uitsprak, ben ik daar thuis wel mee om m'n oren geslagen. Die handteke ning vind ik schokkend. Ik vind dat uit moreel oogpunt nog erger. Zij is misschien een nog wel interessanter figuur dan Jorge Zorreguieta. Het verbaast me dat de pers daar niet op gedoken is." Circus Baud leverde zijn onderzoeksrapp- port op 19 januari af en kreeg daarna uit Den Haag te horen dat het de be doeling was dat hi] het met Zorre guieta zou bespreken. Hij was daar ongelukkig mee. „Toen ik de opdracht aannam, heb ik als enige voorwaarde gesteld dat het rapport, als het zou worden gepubliceerd, integraal open baar zou worden. En ik heb gezegd dat het me goed leek als het rapport voor openbaarmaking aan Zorreguieta zou worden voorgelegd. Uit oogpunt van wat in het Spaans 'cortesia' heet, be leefdheid, hoffelijkheid. Het zou ten slotte gaan om een overheidsrapport. Op die suggestie werd niet direct ge reageerd. Nu kreeg ik te horen dat ze naar me hadden geluisterd en of ik Zorreguieta het rapport wilde uitleg gen. Eigenlijk wilde ik niet. Waarom ik? Wat was daar beleefd aan? Wat moest ik uitleggen? Wat zou de status van dat gesprek zijn? Wat moest ik met Zorreguieta's opmerkingen doen? Het was een hele ongemakkelijke po sitie, ik wilde helemaal niet in het di plomatieke circus terechtkomen. Wim Kok heeft uiteindelijk gezegd: ik vind echt dat u het moet doen. Toen heb ik gezegd: als het me vraagt, on danks al mijn bezwaren, dan doe ik het wel." „Het was niet prettig maar nee, ik voelde me niet gebruikt. Ik was heel blij dat ik ging als lid van de Neder landse delegatie onder leiding van Max van der Stoel. Voor hem heb ik veel respect en het was een eer met hem op pad te zijn. Het gesprek met Zorreguieta (in een New Yorks hotel, red.) was een gekke situatie. Je praat met iemand over landbouw die er veel meer van weet dan jijWe hebben het ook over koeienrassen gehad. Soms waren we het eens, soms niet, maar over het meeste wat ik had geschre ven, zei hij: dat klopt wel. Dat is toch prettiger dan dat hij had gezegd: u geeft een verkeerd beeld van mijn land. Maar het was natuurlijk geen gesprek met een pilsje. Ik was gespan nen vooraf. Het was een beetje gênant om tegenover degene te zitten over wie je zo'n oordeel hebt geveld. Ge lukkig hoefde ik niets te doen, hem al leen het rapport aanbieden en het idee van een weerwoord geven. Hij schreef uiteindelijk zijn brief, waarvan ik me teen dacht: die zal hem niet helpen." „Het hele onderzoek was natuurlijk gecompliceerd. Je onderzoekt en je oordeelt en ik heb er veel over nage dacht hoe ver ik daarin kon gaan. Ik had over die man in eerste instantie helemaal geen mening. Goed of fout? Wat had ik zelf gedaan? Hebben wij niet ook zuiveringen gehad, De Quay, de vuurwerkramp in Enschede waar in geen politieke verantwoordelijk heid is genomen? Maar al geloof je Zorreguieta op zijn woord (dat hij pas in 1984 hoorde van de moorden, mar telingen en verdwijningen, red.), hij had in de context van de Argentijnse samenleving een verkeerde rol. Het verschil tussen goed en fout blijft toch welke kant je in concrete situaties kiest. Dat kun je niet bagatelliseren en het is heel legitiem om daar vanuit Nederland een pordeel over te vellen. „Uit alle reacties blijkt dat ik Zorre guieta eigenlijk wel goed heb neerge zet. Als mensen tegen me zeggen dat het een goed rapport is, denk ik: daar heb ik ook wel voor geleerd. Ja, lang zaam aan komt er wel een beetje trots, vooral voor mijn vak. Het is een rap port dat nooit meer weggaat. Hoewel de rol ervan uiteindelij k beperkt is ge bleven. Toen ik het af had, waren de tegenstellingen in de samenleving al zo verscherpt, dat Zorreguieta alleen al daarom niet meer kon komen. Ei genlijk heeft de regering alleen ge zegd: het is een mooi rapport. Kok heeft niet gezegd: Zorreguieta is fout. Hij heeft gezegd: gezien de gevoelig heden onder de Nederlandse bevol king kan meneer Zorreguieta niet bij het huwelijk zijn." ,Ik geloof dat ik echt geen mening heb over het feit dat hij niet bij het huwe lijk van Maxima mag zijn. Ik heb niet zo veel met trouwerijen en verjaarda gen. Het gaat om een vrouw die in de koninklijke familie trouwt en aan die familie en zo'n huwelijk is al zoveel bijzonders, dat dit er ook nog wel bij kanIk had er ook vrede mee gehad als Kok had gezegd dat hij er wel bij mocht zijn. Met het koninklijk huis heb ik niet zo veel. Mijn ouders heb ben een echt Oranje-gevoel en vinden het leuk dat ik iets met de monarchie te maken heb gehad. Zelf ben ik altijd blij geweest dat de opdracht van de re gering en niet van het koninklijk huis kwam. Dat had ik veel moeilijker ge vonden." Simone van Driel Op deze archieffoto uit 1979 staat Jorge Zorreguieta (rechts) als minister van landbouw naast de toenmalige Argentijnse president Jorge Videla. foto GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33