PZC Frank de Boer rekent op KNVB Jos Lansink troeft Oranje af Sportkoepel verdeelt miljoenen Clubs eigenaar van tv-rechten Mapei rijdt toch in Zwitserland Twente-fans azen op middenstip van PSV Italiaanse bond wil schorsing Ver on 29 Verdediger wil met steun van de bond wel in Nederland spelen Waterland op golfbanen Blangé in atletencommissie John Bosman langer bij AZ Pieter Collen naar Feyenoord Oscar Freire niet in Tour Gerards vertrekt bij AEK Athene Dirk-Jan van Gendt breekt pink Jan Bos rijdt op wielerbaan Sampras klopt Jan Siemerink zaterdag 16 juni 2001 van onze sportredactie BARCELONA - Frank de Boer rekent op steun van de KNVB in de dopingzaak waarin hij ver wikkeld is. En eventueel wil de aanvoerder van Oranje wel in Nederland voetballen. „Ze roe pen steeds: we staan achter hem, we steunen hem en we geloven hem. Dat moeten ze dan maar laten zien." Het is bekend bij Frank de Boer dat de Spaanse bond een schor sing moet overnemen. „Maar de KNVB kan een standpunt inne men en mij in Nederland laten voetballen. Ik zit daar echt over te denken." Als de KNVB daadwerkelijk achter De Boer staat, moet de bond de mogelijke schorsing voor de verdediger van Barcelo na niet overnemen van de Euro pese voetbalunie. Daardoor kan hi] in de Nederlandse competi tie spelen. De international hoopt dat de KNVB de mooie woorden omzet in daden. De KNVB houdt zich voorals nog op de vlakte. Directeur be taald voetbal Henk Kesler vindt dat de speler eerst het juridische traject moet afleggen. „Maar we steunen hem waar we kunnen. Voeding De Europese voetbalunie sluit overigens nog altijd niet uit dat vervuilde voedingssupplemen ten de oorzaak zijn van het te hoge nandrolongehalte in de urine van De Boer, die in beroep isgegaan tegen zijn schorsing en dit weekeinde met Barcelona magmeedoen in de wedstrijd te gen Valencia. DeUefa houdt er rekening mee dat de voetballer (volgens de commissie een speler van onbe sproken gedrag) het verboden middel niet zelf heeft genomen. Dat staat in de motivatie van het vonnis van de Uefa, dat overi gens nog steeds niet officieel is vrijgegeven. Ondanks die interpretatie werd De Boer donderdag voor een jaar geschorst. Voor de Uefa telt niet hoe het middel in het li chaam is gekomen, maar is al leen de vaststelling van belang. De commissie heeft in het von nis waarschijnlijk wel rekening gehouden met de verklaringen van de speler, want de straf die staat op het gebruik van doping is twee jaar. De motivatie - twijfel over de schuldvraag - kan later van gro te waarde worden als het team rond Frank de Boer de burger rechter inschakelt. De aanvoer der van Oranje heeft steeds geroepen dat voedingssupple menten de oorzaak van zijn po sitieve plas konden zijn. Dat kwam de voetballer en zijn be langenbehartiger Rob Cohen op een kort geding te staan van TULSA - De golfbanen van de US Open in Tulsa (Oklahoma) zijn op de eerste twee da gen van het toernooi geteisterd door hevige regenbuien. Tiger Woods en zijn collega's uit de wereldtop moesten af en toe op de vlucht voor de hoosbuien. Het publiek kon zich op de tweede dag van het toernooi wel verma ken in de tot waterland omgetoverde rond gang langs de holes. De Amerikaan Duval is leider na twee ronden. Tiger Woods had een valse start, maar klom later op naar de ne gende plaats. foto Laura Rauch/AP producent Plantina Fit. Rob Co- hen is er van overtuigd dat de voetballer in hoger beroep wordt vrijgesproken. „Ik neem aan dat ze dan inmiddels ook de dossiers hebben bestudeerd. Want ik blijf erbij dat onze be wijzen over de gebrekkige meet apparatuur en de grote ondui delijkheid over de waarden onze voornaamste troef blijft Daar kan niemand om heen." De terugkeer van Frank de Boer in Barcelona stond gisteren vol gens Cohen in het teken van warmte. Dat kan al gauw, want het was gisteren snikheet in de hoofdstad van Catalonië. Voor De Boer was het de eerste werk dag na het vonnis. „Barcelona zei zelfs dat contractverlenging geen enkel probleem is", zegt Cohen. Eerder waren daar gere de twijfels over. Barcelona zou bij een schorsing af willen van de verdediger. Volgens Cohen liet de club zich gisteren van haar wanne kant zien. „Dat maakt alles weer goed." De verbintenis van de voetbal ler loopt nog een jaar. Als De Boer geen nieuw contract zou krijgen, kan hij na de schorsing transfervrij weg. „Ik schat dat hij dan nog twintig miljoen waard is", aldus Cohen. Frank de Boer zou in het gun stigste geval het seizoen in Bar celona kunnen afmaken. Omdat beroep is aangetekend tegen het vonnis heeft de Fifa - en dus de aangesloten bonden - de schorsing nog niet overgeno men. En dus staat De Boer dit weekeinde in Camp Nou met zijn club tegenover Valencia, met als inzet een plaats in de voorronde van de Champions League. ANP/GPD PAPENDAL - Oud-volleyballer Peter Blangé is gisteren ge kozen in de atletencommissie van de Europese Olympische Comités (EOC). De verkiezing was in Rome. Er waren 25 kan didaten voor acht posten. Voorzitter van de commissie is pols stokhoogspringer Sergei Boebka uit Rusland. Hij heeft door die functie zitting in het bestuur van de EOC. Naast Blangé en Boebka zijn EmmanuelePierautozzi(Ita/ju- do), Juri Tamm (Est/atletiek), Miriam Batten (GBr/roeien), Patrick Hurlimann (Zwi/curling) en Vadim Sasjoerin (WRu- /biathlon) in de commissie gekozen. ANP ALKMAAR - John Bosman heeft met zijn club AZ overeen stemming bereikt over een nieuwe vierjarige verbintenis. De 36-jarige aanvaller maakt nog minimaal één seizoen deel uit van de selectie van het eerste elftal van de Alkmaarders en gaat zich binnen de club ook bezig houden met het trainen van spitsen. John Bosman speelde in de afgelopen twee seizoen voor AZ. AZVP ROTTERDAM - Feyenoord heeft zich versterkt met de Belgi sche jeugdinternational Pieter Collen van NEC. Collen, die volgende week 21 jaar wordt, tekent in de Kuip een vijfjarig contract. Pieter Collen, een rechtsback, werd een jaar geleden door NEC overgenomen van Vitesse. Daarvoor kwam hij in België twee jaar uit voor AA Gent. Feyenoords bestuurslid Rob Baan bespreekt met NEC de mo gelijkheid om een talentvolle jeugdspeler in de deal te betrek ken. Daarbij wordt de naam van de Tsjech Jarda Simr genoemd, die vorig seizoen op huurbasis voor Excelsior uit kwam. GPD SANTANDER - Oud-wereldkampioen wielrennen Oscar Freire neemt dit jaar niet deel aan de Tour de France. De Spanjaard is ziek. Hij wordt in het ziekenhuis van Santander verpleegd voor een virusinfectie. Op 9 juni werd Oscar Freire met spoed overgebracht naar het ziekenhuis van Santander. Na de Ronde van Duitsland klaagde hij over maagpijn en had hij hoge koorts. De artsen dachten aanvankelijk aan een lich te ontregeling van de maag. Nauwgezetter onderzoek wees uit dat hij lijdt aan een virusinfectie. DPA ATHENE - De Nederlander Géne Gerards stopt als technisch directeur bij zijn Griekse club AEK Athene. Hij heeft zich so lidair verklaard met trainer Toni Savevski, die is ontslagen door de nieuwe clubeigenaar Alex Sklavenitis. Die had Ge rards de baan als coach aangeboden, maar de Nederlander weigerde: „We zijn samen gekomen en zullen nu ook samen vertrekken." Volgens Sklavenitis bezat Savevski niet de ver eiste trainerspapieren. RTR AMSTERDAM - Als de Nederlandse volleyballers de eind ronde van de World League halen, dan maakt Dirk-Jan van Gendt de reis naar Polen niet mee. De spelverdeler, die van Geové/Vrevok verhuist naar Alcom/Capelle, blesseerde bij een blokkeeractie tijdens de training een pink. Onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat er een barst zat in een van de kootjes. Van Gendt kreeg een spalk aangemeten. Hij is tenminste twee weken uitgeschakeld. ANP van onze sportredactie ZEIST - Niet de KNVB, maar de clubs in het betaalde voetbal zijn eigenaar van de uitzend rechten voor hun thuiswedstrij den op televisie. Het gerechts hof in Den Haag heeft dat bepaald in een zaak die de voet balbond had aangespannen. De KNVB overweegt tegen de uitspraak in beroep te gaan bij de Hoge Raad. „We doen dat wanneer onze juridische advi seurs dat vinden", aldus een woordvoerster van de grootste sportbond van ons land. Het is niet voor de eerste keer dat de KNVB te horen krijgt geen eige naar te zijn van de uitzendrech ten voor thuiswedstrijden van voetbalclubs. Feyenoord stapte al verschillende keren naar de rechter. De Rotterdammers vonden dat de KNVB het recht niet had om tv-rechten van wedstrijden te verhandelen. Feyenoord werd iedere keer in het gelijk gesteld. ANP van onze sportredactie CASTELLANZA - De leiding van de Italiaanse wielerploeg Mapei trekt zich niets aan van de door de Italiaanse wieier- bond gevraagde afkoelingspe riode. De bond riep de Italiaan se teams op tijdelijk niet mee te doen aan buitenlandse wieler wedstrijden in verband met de opschudding van de laatste we ken over doping. Mapei laat weten de aanbeve lingen van de wielerbond naast zich neer te leggen. De ploeg voelt zich niet verplicht de voor bereiding op de Ronde van Frankrijk te onderbreken. Daarom start de ploeg komende week bij voorbeeld in de Ronde van Zwitserland. De reden dat de ploegleiding niet meewerkt aan de rustpauze, is dat ze naar eigen zeggen al jarenlang zelf alles heeft gedaan om doping te bestrijden. Dauphiné Andrei Kivilev won gisteren de vijfde etappe in de Dauphiné Libéré. De renner uit Kazachs- tan was de snelste in een rit over 151 kilometer van Romas naar Grenoble. Christophe Moreau werd de nieuwe leider in het klassement. Hij nam de geel- blau we trui over van de Brit Da vid Millar. De Noor Thor Hushovd behaal de de dagzege in de loonde van Zweden. Hij won de sprint na 170 kilometer van Motala naar Skövde en troefde de Belg Jo Planckaert en zijn landgenoot Kurt-Asle Arvesen af. Jaan Kirsipuu won de tweede etappe van de Ronde van Luxemburg. De renner uit Est land was na 214 kilometer tus sen Wormeldange en Beckerich de slimste in de slotfase. De sprinter ontsnapte zeven kilo meter voor de finish uit het pelo ton en hield aan de streep dertig meter over, genoeg voor de zege. In de sprint van de grote groep was de Italiaan Alessandro Pet- acchi de snelste voor de Austra liër Robbie McEwen. De Amerikaan Fred Rodriguez behield de leiding in het klasse ment. AFP/ANP RIJSWIJK - Schaatser Jan Bos doet in navolging van zijn colle ga Jeroen Straathof mee aan een wereldbekerwedstrijd baan- wielrennen. Straathof deed af gelopen weekeinde mee op het onderdeel olympische sprint in Polen (vijfde), Bos komt met zijn jongere broer Theo en Teun Mulder op hetzelfde onderdeel in actie bij de WB-wedstrijd in de Italiaanse plaats Pordenone. Net als in het geval van Straat hof zal ook het optreden van Bos eenmalig zijn. De sprinter moet zich volledig gaan richten op de Olympische Spelen van Salt La ke City, in februari. Bos, die zelf na een teleurstellend seizoen had aangegeven andere trai- ningsvormen te willen uitpro beren, traint al enkele maanden op de baan met bondscoach Pe ter Pieters. In het verleden heeft Bos al meermalen aangegeven te denken aan een olympisch wieleroptreden bij de Spelen van 2004 in Athene. ANP Belgisch team wint landenwedstrijd in Aken van onze sportredactie EINDHOVEN - Drie aanhan gers van FC Twente hebben gis teren geprobeerd om de mid denstip uit het PSV-stadion te stelen. Politiemensen zagen het trio (21, 21 en 22) 's morgens rond half zes verdacht rondlo pen in de buurt van het stadion en ontdekten wat ze van plan waren. Hetplan was echter hoe dan ook mislukt, omdat er momenteel geen grasmat in het stadion ligt. De mannen uit Enschede vielen op omdat ze wegliepen van een geparkeerde auto en een van hen een rugzak droeg. Het groepje beweerde dat het wilde gaan stappen in de stad. In de rugzak vonden zij vervol gens een klimtouw, een bijl, een breekijzer, een schepje en een sjaaltje van FC Twente. Het trio had het gemunt op de midden stip. De politie gaat er vanuit dat de actie te maken heeft met de transfer van de Twentse spits Jan Vennegoor of Hesselink naar PSV. GPD van onze sportredactie AKEN - Voor de derde keer won Jos Lansink gis teren de landenwedstrijd van het CHIO van Aken, maar er kleefde een speciaal tintje aan de als altijd bijzondere overwinning. Voor het eerst stond hij als Belg op het hoogste podium van wat de liefhebbers wel het Wimbledon van de paar densport noemen. Met zijn nieuwe vrienden (Le Jeune, Van Dijck, Philippaerts) troefde de geboren Twent ondere andere zijn voormalige landgenoten af. Neder land werd vierde, hoewel het aantal fouten niet hoger was dan bij Duitsland (2) en Italië (3). In dergelijke gevallen beslist de tijd van de tweede manche. Daarin was bondscoach Romps forma tie enkele seconden trager dan de concurrentie. Het resultaat viel desondanks niet tegen. Met het oog op de naderende Europese titelstrijd, tegen het eind van de maand op Papendal, kon Romp verheugd zijn over vooral het optreden van Wim Schi-öder, één van drie op hoog niveau springen de broers. Met Eurocommerce Monaco maakte hij in beide rondgangen één foutje. Dat betekent ongetwij feld dat hij wordt toegevoegd aan de EK-équipe, waarin Dubbeldam en Tops al een plaats hebben. De Belgen profileerden zich als kandidaat voor goud in de landenwedstrijd in Arnhem. Gezien de opmars van de laatste maanden kwam dat niet geheel onverwacht. De formatie heeft bovendien de zekerheid tot en met de Olympische Spelen van Athene in 2004 over de huidige lichting top paarden te kunnen blijven beschikken. De eigenaren, onder wie Leon Melchior van Stal Zangerheide, hebben dat toegezegd. Lansink rijdt tegenwoordig voor de befaamde stoeterij uit Lanaken. Dat hij in Aken deel uitmaakte van de winnende ploeg was wel verrassend. Enkele weken geleden overleed zijn beste paard Careta- no Z, terwijl twee andere troeven in Aken gebles seerd langs de kant stonden. Lansink reed nu met Caridor Z, waarover hij pas sinds een week of zes de beschikking heeft. ANP van onze sportredactie ROME - De aanklager van de Italiaanse voetbalbond heeft gisteren een schorsing van twee jaar geëist tegen Juan Veron. De Argentijnse middenvelder van Lazio Ronia zou met een vals paspoort voor zijn club zijn uit gekomen. Ook tegen de steenrijke voorzit ter Sergio Cragnotti van Lazio Roma en bestuursleden Nello Governato en Felice Pulici is een schorsing van twee jaar ge- eist. Lazio Roma hangt boven dien nog een boete van ruim drie miljoen gulden boven het hoofd Veron is niet de eerste speler in ttali'e die wegens gesjoemel met paspoorten dreigt te worden ge schorst. Aanvaller Recoba van Internazionale hoorde eerder deze week ook een schorsing van twee jaar tegen zich eisen. Italiaanse clubs mogen drie spe lers opstellen die niet uit een EU-land komen. Diverse ver enigingen worden ervan ver dacht dat ze vooral Zuid-Ame rikaanse spelers onder een vals paspoort hebben laten voetbal len. Zo voetbalde Veron met een Italiaans paspoort bij Lazio Ro ma. De zaakwaarnemer van Ve ron kondigde donderdag aan dat de Argentijn voor een be drag van 82,5 miljoen gulden naar Manchester United ver trekt. De Engelse kampioen ontkent echter de komst van de middenvelder. Ook Veron ver klaarde gewoon bij Lazio Roma te willen blijven. ANP LONDEN - Jan Siemerink is door Pete Sampras uit het ten nistoernooi van Queen's in Lon den geslagen. De Rijnsburger Was donderdag al aan de partij mt de derde ronde begonnen. Regen zorgde voor onderbre ng en uitstel. De Amerikaan leidde toen met 1in de eerste set. Bij de her vatting was Sampras superieur. »i] won in twee sets, 6-3 en 6-4. eter Wessels kon na zijn spec taculaire zege op topfavoriet Safin geen passend ver geven aan het toernooi. De zevende geplaatste Wayne erreira versloeg de Nederlan- sets: 6-3 7-5. RTR van onze sportredactie PAPENDAL - De olympische sportbonden krijgen in 2001 in totaal 9,87 miljoen gulden voor hun plannen op weg naar de Olympische Spelen van 2004 in Athene. Sportkoepel NOCNSF maakte gisteren op Papendal de cijfers bekend. Het hele traject van 'Perfor mance 2004' kent een begroting van 63 miljoen gulden. NOCNSF komt nog 8 miljoen gulden tekort voor de volledige financiering ervan. Voorzitter Hans Blankert verwacht dat het sluitend maken van de olympi sche begroting geen probleem zal opleveren. Voor het traject voor de Winter spelen in Salt Lake City (febru ari) 2002 is dit jaar 1,45 miljoen gulden uitgetrokken. Daarvan komt 225.000 gulden bij deBob- sleebond terecht. Langebaan schaatsen heeft recht op 750.000 gulden, de shorttrack- sector 250.000 gulden en het skiën 225.000 gulden. De para lympische ploeg voor Salt Lake City ontvangt 50.000 gulden. Dat lijkt weinig, maar volgens NOCNSF gaat het slechts om een zeer bescheiden ploeg van maximaal drie sporters. NOCNSF riep de olympische sportbonden na de succesvol verlopen Spelen in Sydney (25 medailles) op 'onbegrensd' plannen in te dienen voor het traject richting Athene. Dat leidde voor het j aar 2 001 tot ver zoeken voor in totaal 15,5 mil joen gulden. Ongeveer tweeder de daarvan is gehonoreerd. Sporten die relatief veel onder steuning krijgen zijn atletiek (in totaal 825.000 gulden), zwem men (840.000 gulden zwemsec- tor, 375.000 gulden vrouwen waterpolo, 310.000 gulden mannen waterpolo), zeilen (590.000 gulden) en hockey (365.000 gulden mannen, 325.000 gulden vrouwen). Tri atlon (175.000 gulden) kwam er, gezien het ingediende plan voor 1,1 miljoen gulden, bij de sport koepel voorlopig ongunstig vanaf. Voor beachvolleybal trekt de sportkoepel voorlopig helemaal geen geld uit. „Wat er niet is. hoeft ook geen geld", was de duidelijke verklaring van NOCNSF. „Meetpunt is onder meer de prestaties op de Spelen in Syd ney geweest", stelde Joop Al- berda, lid van het team de mis sion en technisch directeur van NOCNSF. Alberda vond het niet vreemd dat de bonden om veel meer geld vroegen dan is toege wezen. „Daar hebben we als NOCNSF zelf om gevraagd." De sportkoepel maakte bij de verdeling van de miljoenen een indeling in vier categoriën: kanshebbers, deelnemers, po tentiële deelnemers en projec ten. De kanshebbers krijgen het merendeel van de te besteden miljoenen. Van de 63 miljoen gulden kos tende missie voor Athene (in clusief paralympics) komt 38 miljoen van de partners van NOCNSF, 15 miljoen uit de sportwereld en 10 miljoen van de overheid. In de ogen van NOCNSF is er niet overvraagd door de bonden. ANP Jos Lansink reed in de landenwedstrijd voor de winnende Belgische ploeg. foto Edgar Schoepal/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 29