College pleit burgemeester vrij OPRUIMING Vrolijke noot bij Koopjesdagen 21 Grevelingen open voor binnenvaart in plan Rijkswaterstaat Vlissingse Vereniging Marokkanen samen met stichting Islam Strafrechtelijk onderzoek naar dood cliënte Arduin Burgers maakt zich niet schuldig aan belangenverstrengeling Terneuzen vraagt grond terug van buur Borsele Woningtextiel 75% korting BOUWMAN J/ DAMESMODE Educatief broeden Compromis nieuwe weg Z-Vlaanderen zeeuwse almanak Bediening PZC MIDDEN zaterdag 16 juni 2001 jnnrMauritsSep jUDDELBURG - Het Open baar Ministerie (OM) in Middel burg gaat onderzoeken wie schuldig is aan het overlijden van een 44-jarige cliënte van stichting Arduin. Dat is gisteren bekendgemaakt. Het OM zegt 'voldoende aanlei- ding' te hebben voor een straf rechtelijk onderzoek. Oriënte rend onderzoek door de politie heeft volgens woordvoerster E. Boot van het OM uitgewezen 'dat iemand schuldig is aan het indicent'. „We gaan nu onder zoeken wie schuldig is." De po litie gaat dat doen. „Het is een verdieping van het eerdere on derzoek." Boot maakte geen details be kend over de bevindingen tot nu toe. In het belang van het verde re onderzoek worden daarover geen mededelingen gedaan. Wanneer het strafrechtelijk on derzoek klaar is, kon zij nog niet zeggen. „Daar is geen termijn voor vastgesteld." De meervoudig gehandicapte vrouw uit Oost-Souburg, die in een woning van Arduin in Mid delburg woonde, overleed vori ge week vrijdag in het Zuider- zeeziekenhuis in Rotterdam. Zij bezweek aan de verwondingen die zij opliep tijdens een te heet bad, daags voor Pinksteren. De medewerker die haar moest wassen, was vergeten de ther mostaatkraan bij te stellen. Die stond hoog omdat het bad vlak daarvoor met heet water was schoongemaakt. De vrouw liep over eenderde deel van haar lichaam ernstige brandwonden op. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Waarnemend burgemeester D. Burgers van Middelburg maakt zich niet schuldig aan belangenverstren geling. Wel heeft hij doorzijn ei gen adviesbureau contacten inet 'tal van bedrijven'. Dat ant woordt het college van B en W op schriftelijke vragen van GroenLinks. Aanleiding voor de vragen van GroenLinks was de commotie, die vorige week ontstond. Bur gers was tot voor kort betaald adviseur bij ING Car Lease uit Den Bosch. Dat bedrijf had eind vorig jaar een gesprek met de Zeeuwse politie over de huur van dienstauto's. Burgers was bij dat onderhoud aanwezig als korpsbeheerder. Zijn laatste factuur stuurde hij naar het be drijf, vergezeld met een begelei dende brief op briefpapier van de gemeente Middelburg. Bur gers erkende daarop dat hij fout had gehandeld. Het college vindt de kwestie van de dienstauto's een zaak tussen Burgers als privépersoon en ING Car Lease. De gemeente Middelburg is daar niet bij be trokken. B en W spreken daar over dan ook geen oordeel uit. Het college wijst er in zijn ant woorden op dat niet de gemeen teraad van Middelburg, maar het regionale college van de Po litie Zeeland het betrokken be stuur is. Verstrengeling Volgens B en W heeft de ge meente Middelburg in burge meester Burgers een netwerker met goede contacten, die hij 'vlot en effectief' weet uit te breiden. Die omschrijving staat in de profielschets voor een nieuwe burgemeester, die vori ge week donderdag door de ge meenteraad in vastgesteld. „De gemeente heeft in de persoon van de heer Burgers een burge meester die ten volle beschikt over de hier genoemde kwali teit", aldus het college in zijn antwoord. B en W stellen zich op het standpunt dat Burgers er 'vanzelfsprekend' voor zorgt dat er geen belangenverstrenge ling ontstaat tussen zijn werk als waarnemend burgemeester en zijn activiteiten bij zijn eigen adviesbureau. GroenLinks wilde ook weten of Burgers contacten heeft gehad met het bouwbedrijf EBC dat meewerkte aan de ontwikkeling van Veldzicht, en Libéma dat het Zilveren Schor heeft gekocht. Libema komt uit Ros malen en IBC uit Den Bosch. In beide plaatsen is Burgers burge meester geweest. Het college antwoordt dat het niet verant woordelijk is voor de activitei ten die hij 'als ambteloos' bur ger heeft ontplooid in de periode tussen de twee waarnemingspe rioden. Contacten Burgers was eerder in 1996/ 1997 waarnemend burgemees ter na het vertrek van burge meester C. Rutten naar Breda. B en W schrijven dat er in die tijd wel eens contact is geweest tus sen Burgers en de gemeente. Daarbij is 'dankbaar' gebruik gemaakt van de contacten die Burgers heeft. Volgens het colle ge heeft Burgers ook niets te ma ken met het aantrekken van IBC bij de ontwikkeling van Veld zicht. Een van de bedrijven die werkten aan Veldzicht is bouw bedrijf Delta. Die onderneming heeft vervolgens op eigen initia tief IBC bij de uitwerking be trokken. Een besluit daarover is op 5 augustus 1997 gevallen. Burgers was toen al vertrokken als waarnemend burgemeester. Hij was ook niet betrokken bij het vertrek van De Schorpioen naar het Libémaproject in Den Helder, aldus het college. Uit het overzicht van nevenacti viteiten blijkt dat Burgers be halve eigenaar/directeur van een consultancybureau nog vier andere functies heeft. Hij is ho norair consul van Roemenië, voorzitter van de stichting Tai- wan-Nederland, lid van de Raad van Toezicht van de Ko ninklijke vereniging van leden van de Nederlandse Ridderorde en voorzitter van een kerkbe stuur. Babbelaarbavarois 23 24 juni, 'De Smaek van Zeeland' Abdijplein, Middelburg VeSmek van Zeeland, je moet er geweest sin om het geproefd te hebben (Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 (Advertentie door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - Witte sportsokken, cd's zonder hoesjes en goedkope lucht jes voor vaderdag. Het was gisteren al lemaal te vinden op de kraampjes in de binnenstad van Middelburg. Koopjes jagers kunnen vandaag ook nog hun hart ophalen op de Middelburgse koop jesdagen 2001, voorheen de braderie van Middelburg. Niet alleen de naam van de jaarlijkse braderie is veranderd, ook is het aantal dagen teruggebracht van drie naar twee. Ballonverkoper Leen Vink staat al vijftien jaar op de braderie en heeft zo zijn bedenkingen over de nieuwe Koopjesdagen. „Een dag minder verkopen, is volgens mij gewoon minder geld verdienen." Voor kraampjeshouder Martin Knot was het een goede dag. Volgens hem was het lekker druk voor een vrijdag. Het maakt hem niets uit hoe lang de brade rie duurt. „Stel je voor dat de braderie drie dagen duurt, dan verkoop ik niet meer dan in twee dagen. De mensen ko men dan over drie dagen verspreid, in plaats van over twee." Vandaag staat op de markt een middeleeuws schouw spel op het programma. Theatergroep Compagnie van Brederode, 1473, pro beert met authentieke tenten en mid deleeuwse attributen de middeleeuwen tot leven te wekken. foto Lex de Meester Autobedrijf Melse Goes Telefoon (0113) 271515 www.melse.nl door Wout Bareman TERNEUZEN - De noordelijke gemeentegrens van Terneuzen - en dus de zuidelijke van Borsele - klopt niet. Nieuwe metingen hebben uitgewezen dat de grens in de Westerschelde tien meter afwijkt van de grenslijn die tot nu toe werd gehanteerd. Terneuzen heeft recht op tien (Advertentie) CADEAU WONEN (Advertentie) WALSTRAAT 199 VLISSINGEN meter extra grondgebied ten koste van Borsele. In totaal gaat het om twee hectare. De fout werd ontdekt door de Terneuze- naar R Stuy (schrijver van het boek De Lage Landen en Hun Grenzen). Die bestudeerde de gemeentegrenzen in de Wester schelde mede naar aanleiding van de grenspassage van de tun nelboormachines, in maart van dit jaar. Bij z'n navorsingen kwam Stuy tot de conclusie dat er iets mis was met de grenslijn die moet lopen over de lijn tussen de uit 1714 daterende molen van Bors- sele en de toren van de rooms- katholieke kerk in Terneuzen. Bij de grensbepaling werd uit gegaan van de verkeerde toren. Niet de Willibrordustoren uit 1915 mocht als ijkpunt worden genomen, maar de toren van de oude kerk uit 1849, die in de oor log werd afgebroken. Advertentie David Vandekop De tekeningen 27- 05 t/m 1- 07 Rampweg 24a, 4326 LK Renesse tel.0111-461497 info@plusmin.nl OOSTKAPELLE - Aan de verzorging van deze eend zal het niet liggen. Ze broedt vlak voor de deur van basisschool De Regenboog haar eieren uit. Ouders hebben een bakje water voor haar neergezet en de kinderen zorgen voor brood. Om door Famke van Loon BRUINISSE - De aanleg van de Tweede Maasvlakte voor de Zuid-Hollandse kust kan de her-introductie van binnen vaartschepen op de Grevelingen tot gevolg hebben. De directie Zeeland van Rijkswaterstaat heeft dit idee geopperd bij de provincie in het kader van de toekomstige inrichting van de Zeeuwse wateren. Op die ma nier zou een nieuwe binnen- vaartroute naar Antwerpen ontstaan waarmee de bestaande weg via het Schelde-Rijnkanaal ontlast wordt. De provincie Zeeland ontwik kelt in samenwerking met ver schillende andere (overheids) organisaties een visie op Zeeuwse wateren: Delta in zicht. Bijna twintig jaar na vol tooiing blijken er immers een aantal haken en ogen aan het Deltaplan te zitten. Op basis van nieuwe ontwikkelingen en inzichten wordt naar de toe komst gekeken. Veiligheid, verbetering van de waterhuis houding en vergroting van de ecologische waarden staan daarbij voorop. Rijkswaterstaat heeft in dat ka der een verzameling rapporten onder de noemer 'Verkenningen Deltawateren' geschreven. In het rapport 'Scheepvaart in de TERNEUZEN - Gedeputeerde J. Hennekeij van Verkeer werkt aan een compromisvoorstel voor de nieuwe N61 tussen Hoek en Schoondijke. Niet de hele N61 zou vierbaans worden, maar slechts vanaf Hoek tot camping De Braakman of Biervliet. Tot Schoondijke blijft de weg dan tweebaans. Met dit voorstel hoopt Hennek eij tegenstanders van de vier- baansweg de wind uit de zeilen te nemen. blauwe delta' worden de toe komstige verkeersroutes op het water onder de loep genomen. Rijkswaterstaat schetst hierin knelpunten in de huidige water wegen, de problemen die zich de komende tien jaar kunnen ont wikkelen. Een van de oplossingen is het creëren en alternatieve route voor de binnenvaart tussen Rot terdam, de Maasvlakte en Ant werpen. Volgens E. de Feijter, woordvoerder bij Rijkswater staat, is de verwachting dat er zich in de toekomst 'capaciteits problemen voordoen bij de Vol kerak- en Kreekraksluizen'. De tweede Maasvlakte zal de druk op de huidige verbinding tussen de twee havens doen toenemen. Een nieuwe waterweg via het Kanaal door Zuid-Beveland, de Oosterschelde en de Grevelin gen zal de verkeersdruk op het Schelde-Rijnkanaal verminde ren, zo is de gedachte. Verbaasd N. van Limborg van de Project groep Mainport Rotterdam stelt 'zeer verbaasd' te zijn. De pro jectgroep bereidt de aanleg van de Tweede Maasvlakte voor en kijkt daarbij ook naar de moge lijkheden en knelpunten voor de binnenvaart. De milieu effect rapportage (MER) die hiervoor is uitgevoerd heeft volgens hem geen problemen op de vaarwe gen aangetoond. „We hebben daarbij gekeken naar het Har- telkanaal en geen congestie ge constateerd. We zijn ervan uit gegaan dat de rest dan ook goed zit", aldus Van Limborg. Rijkswaterstaat heeft het idee nu bij de provincie neergelegd. De Feijter benadrukt dat het al les behalve een 'concreet voor stel is om de binnenvaart via de Grevelingen te gaan voeren. „De status van dit idee is niet meer dan een visie." Het is nu aan de provincie alle belangen af te wegen en te kijken of het idee al dan niet moet worden meegenomen in de beoogde vi sie, die in 2003 op tafel moet lig gen. De Feijter: „En dan is het nog maar een visie. Dan moet er nog beleid gemaakt worden." door Edith Ramakers VLISSINGEN - De gemeente Vlissingen staat achter een fusie van de democratische vereni ging van Marokkaanse immi granten in Zeeland (DVMIZ) en de stichting Islam. Het college van B en W verwacht dat door de samensmelting een gezonde nieuwe stichting zal ontstaan. De organisatie krijgt een geza menlijk onderkomen in de ac commodatie aan de Schuit- vaartstraat in Vlissingen. Beide instanties spraken eerder de wens uit samen te willen gaan. „We hopen dat we nog voor 1 juli de nieuwe stichting kunnen oprichten", stelt Y. Bou- ziani, die als woordvoerder voor beide instanties optreedt. „In de nieuwe organisatie kunnen we meer betekenen voor Marokka nen, Turken, moslims. Iedereen die iets heeft met de islam is wel kom." In de moskee in de Bouwen Ewoutstraat huisde de stichting Islam. De gebedsruimte werd te klein en bovendien scherpte de brandweer de veiligheidseisen voor de drukbezochte moskee aan. „In de Schuitvaartstraat kan nu een royale gebedsruimte komen." Arabische les De verwachting is dat in de nieuwe organisatie religieuze en sociaal-culturele activiteiten betertotzijnrechtkomen.Bij de DVMIZ, die al enige tijd in de Schuitvaartstraat haar onder komen heeft, kunnen jongeren Arabische les volgen. „Dat is een van de weinige activiteiten die er plaatsvinden. We zullen nu gaan denken aan Nederland se les voor ouderen, hulp bij het invullen van allerlei formulie ren of een dagje uit. Er kan een computerruimte worden inge richt, waar lessen worden gege ven." Bouziani verwacht dat ook de jeugd baat heeft bij de nieuwe organisatie. „We kunnen onze jeugd beter controleren. Voor is lamitische jongeren ligt school in het verlengde van hun opvoe ding. We kunnen ze hier in de vertrouwde omgeving spreken over waarden en normen." Huurschuld De DVMIZ was lange tijd nood lijdend. Zij werd daardoor in haar voortbestaan bedreigd. De stichting had een huurschuld bij de gemeente voor het gebouw aan de Schuitvaartstraat. Die was opgelopen tot 13.500 gul den. De stichting Islam staat er' beter voor Binnenkort zal zij het huis in de Bouwen Ewout straat in de verkoop doen. „Er is voldoende geld om de huur schuld te betalen. De nieuwe stichting wil het gebouw aan de Schuitvaartstraat kopen." Buurtbewoners merkten eerder tijdens een informatieavond op dat zij vreesden voor verkeers overlast en dat er te weinig par keerplaatsen in hun omgeving zijn. In het islamitisch centrum zal het door de fusie drukker worden. De gemeente stelt als voorwaar den dat er parkeerplaatsen achter het gebouw komen. Er worden 21 parkeerplaatsen aangelegd. De kosten zijn voor de nieuwe organisaties. Ook wordt een klankbordgroep in gesteld. Bouziani: „Ik neem daar zitting in. We vinden het belangrijk om met de gemeente en bewoners een goed contact te onderhouden." haar het leven nog verder te veraangenamen, wordt er bij felle zon een paraplu boven het een dennest gezet. De hele school wacht met spanning het moment af dat de kuikentjes uit het ei komen. foto Lex de Meester De horecasector klaagt al tij den steen en been over een nijpend gebrek aan perso neel. Vooral nu het toeris tisch seizoen op volle toe- en gaat draaien, is elke toege stoken hand meegenomen. Maar als ze allemaal zijn als Joost blijft het toch behel pen. De 17-jarige jongeman heeft onlangs een vakantiebaantje aangenomen in een Vlissings restaurant. Daar is hij werk zaam in de bediening. Dezer dagen werd Joost ont boden aan een tafeltje. „Jon geman", sprak de man die deel uitmaakte van het gezel schap aan de tafel, „kun je me zeggen wat het dagmenu is?" „Dat weet ik niet", reageerde de vakantie-ober. „Het is el ke dag anders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 21