Leraren krijgen flink meer loon PZC Actievoerende tandartsen weigeren nieuwe patiënten Relschoppers op EU-top jagen ministers hotel uit Bush lonkt naar Russen Cd-etende schimmel ontdekt internet "XI C2Ö5 H 1'12° Bonden en bewindslieden akkoord over besteding extra miljarden Srebrenica wisselgeld izetbegovic Examen 13 Leven Frank de Boer zoekt uitweg Foutverklaarder van Zorreguieta Jeugd Wereld Water Forum Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Van plectrum tot vleugel Philips geeft winstwaarschuwing 6 door Yvonne Hamar UTRECHT - Tandartsen laten de komende maanden geen nieuwe patiënten meer toe in hun praktijk. Die patiënten ko men op een landelijke wacht lijst totdat minister Borst van Volksgezondheid instemt met een verhoging van het tandarts tarief. Doet zij dat niet, dan moeten alle patiënten straks uit eigen zak direct bijbetalen bij een tandartsbezoek. De leden van de tandartsorgani satie NMT hebben gisteren be sloten deze acties te voeren. De NMT zal alle tandartsen in Ne derland oproepen de hele zomer nieuwelingen te weigeren, vaak mensen die verhuizen. Alleen noodhulp wordt verstrekt. Vol gens een woordvoerder was dit van onze redactie buitenland WARSCHAU - Rusland en de Verenigde Staten moeten elkaar niet langer als vijanden be schouwen, maar als partner en bondgenoot. Moskou heeft dan ook geen enkele reden ongerust te zijn over de uitbreiding van de Navo met voormalige Oost bloklanden. Dat zei de Amerikaanse presi dent Bush gisteren tijdens een bezoek aan Polen. Het Amerikaanse staatshoofd spreekt vandaag in Slovenië voor het eerst persoonlijk zijn Russische ambtgenoot Poetin. De Rus zei gisteren in Moskou te hopen dat die ontmoeting kan leiden tot een gemeenschappe lijke kijk op het veiligheidsbe leid in de wereld. Bush verklaarde tijdens een persbijeenkomst in Warschau dat hij Rusland betrekt in zijn visie op Europa. In een verkla ring mede namens de Poolse president Kwasniewski om schreef hij de Navo als de 'basis voor transatlantische zeker heid' waarin Rusland en Oekra- ine als partners in vrede moeten participeren. Dat laatste land behoort wat Bush betreft tot 'het nieuwe Europa', een stel ling die Poetin niet zal onder schrijven. AFP/RTR/DPA pagina 2: nieuwe alliantie mogelijk de 'meest patiëntvriendelijke' variant die ze konden beden ken. Met een advertentiecam pagne wordt het publiek inge licht over de acties. Overigens is zo'n 70 procent van de tandartspraktijken al geslo ten voor nieuwe cliënten, omdat ze overvol zitten. ,,Het is niet duidelijk hoeveel mensen op de wachtlijst zullen komen. Maar tandartsen worden nu al dage lijks gebeld door nieuwe patiën ten. Het is een tekort dat nu on zichtbaar is. We zullen het als politiek signaal gebruiken", zegt een woordvoerder van de NMT. Een verhoging van het tarief is volgens de tandartsen nodig om de gestegen praktij kkosten te betalen. In totaal gaat het vol gens de woordvoerder om een bedrag van 280 miljoen gulden. Dat kan worden gehaald door een gemiddelde tariefsverho ging van 18,60 gulden per pati ent per jaar. De praktij kkosten zijn de afge lopen jaren omhoog gegaan door investeringen in infectie preventie en door betere ar beidsvoorwaarden voor de as sistenten. Verder zijn de premies voor arbeidsongeschiktheids- en ziektekostenverzekering voor de tandartsen flink geste gen. Over de premies heeft de NMT een procedure bij de be stuursrechter aangespannen. Borst heeft onlangs besloten de premies te compenseren vanaf 1 juli, maar de tandartsen willen dit met terugwerkende kracht vanaf 1 januari dit jaar. „De mi nister heeft ons dit toegezegd. De bestuursrechter moet een oordeel geven over de inhoud van het besluit en de wijze waarop het is genomen." ANP Advertentie I s-i Ij"'--» I*» I Sectoren lv O C Techniek Nautisch EXTRA INFORMATIE AVOND technische nautische opleidingen maandagavond 18 juni a.s. 18.30-21.00 uur Oude Veerhavenweg 3 Vlissingen 0118-55 88 00 (Advertentie) Goes Ringbaan West 2b, 0113 216 451 rinor Joël Roerig DEN HAAG - Leraren en assistenten in het onder- trijs gaan er de komende twee jaar fors op vooruit. De medewerkers merken lanaf komend schooljaar al de gevolgen van een be tere CAO en andere af spraken in de portemon nee. Ook kan het rekenen ap een eindejaarsuitke ring, die op termijn zelfs rerandert in een dertiende naand. Dat blijkt uit het akkoord dat ninister Hermans en staatsse- :retaris Adelmund gisteren met ieonderwijsbonden hebben ge- iloten. Hierin zijn afspraken ge naakt over ruim 2,3 miljard tuiden aan investeringen in pri- nair, voortgezet en middelbaar jeroepsonderwijs. folgens Hermans was het giste- sn 'een mooie dag voor het on- lerwijs'. Hij vindt dat het ak- toord een omslag markeert. .Stap voor stap wordt het on- lerwijs een moderne arbeidsor- |amsatie waarin mensen carri- irekunnenmaken. Bovendien is jet de eerste CAO sinds men senheugenis die bij daglicht en met vanuit de loopgraven is af gesloten." Ook de vier bonden van perso neel en schoolleiders zijn blij. T. Rolvink, onderhandelaar voor de Algemene Onderwijsbond (AOb), ontkent echter dat het gemakkelijk ging. De AOb hield dit voorjaar estafettestakingen en stond daarom flink onder druk van de eigen leden. Door het openbreken van de lopende MADRID - Spaanse on derzoekers hebben een cd-etende schimmel ont dekt. Dat meldde het we tenschappelijke tijd schrift Ciencia Digital gisteren. De schimmel van het type geotrichum, voedt zich met koolstof en stikstof in het polycarbonaat-laagje op compact discs. Poly- carbonaat werd tot nog toe beschouwd als vrijwel onverwoestbaar. De schimmel vergrijpt zich pas aan de cd's bij een temperatuur van dertig graden en een luchtvoch tigheid van rond de ne gentig procent. De onder zoekers zien ook al een nuttige toepassing voor de schimmel. De schimmel kan worden ingezet om op natuurlijke wijze van cd's af te komen. ANP (Advertentie) (Advertentie) Morgen is de Konmar in Middelburg open van 10.00 tot 17.00 uur! Middelburg; Pottenbakkerssingel .JfuAtu, ook, 1£> ■Hl Buiigheid zet door Eerst opklaringen, maar later enkele regen-en onweersbuien. Maxima bij .-.anderlijke wind rond 20 graden. 244e jaargang no. 141 zaterdag 16 juni 2001 losse nummers 3,00 VAR 3 internet: www.pzc.nl CAO komt er in totaal 12 pro cent extra voor salarissen. „Ve len gaan er zelfs 15 tot 16 pro cent op vooruit", constateert Rolvink nu tevreden. De forse financiële vooruitgang wordt vooral geboekt door in korting van de carriérelijnen tot achttien jaar. Docenten komen nu drie a vier jaar eerder aan him maximumsalaris. In de toe komst moeten de lijnen vijftien jaar gaan duren. Het verbeteren van de arbeids voorwaarden van onderwijs personeel staat hoog op de agenda sinds de commissie-Van Rijn haar rapport over de col lectieve sector uitbracht. Om dat het kabinet eind april veel geld (2,1 miljard) extra uittrok voor onderwijs konden zowel Hermans als de bonden hun wensen verwezenlijken. De bonden aasden vooral op ex tra loon, eindejaarsuitkeringen en premies voor alle werkne mers. Daarom is de CAO met elf maanden verlengd tot 1 februa ri 2003. Hermans wilde speci fieke maatregelen, zoals func- tiedifferentiatie en beloning naar prestatie. Ook de achter stelling van herintreders wordt zo aangepakt. Leraren in oplei ding kunnen in de toekomst op een vergoeding rekenen. Het is aan de scholen zelf om een groot deel van deze modernise ring in te voeren. ANP Een betoger loopt langs de brandende barricades in Gotenburg. door Mare Peeperkorn en Hetty van Rooij GOTENBURG - De Europese top in Go tenburg is verstoord door ernstige rellen. Premier Kok, de ministers Zalm en Van Aartsen en staatssecretaris Benschop moesten gisteravond hun hotel over haast verlaten omdat de Zweedse politie hun veiligheid niet langer kon garande ren. Honderden demonstranten voerden de hele dag een grimmige veldslag met de oproerpolitie. Er vielen tientallen ge wonden. Later op de avond werd er ge schoten en werden twee mensen met schotwonden opgenomen in een zieken huis. De politie pakte zeker 600 rel schoppers op. Samen met zijn Belgische collega Ver- hofstadt en de Luxemburgse premier Juncker verhuisde premier Kok, onder extra politiebewaking en met loeiende sirenes, naar het hotel waar een nacht eerder president Bush had geslapen. Di plomaten uit Nederland, België, Finland en Luxemburg kregen te horen dat ze om veiligheidsredenen ook moesten verhui zen, maar de bus kon hun belegerde hotel niet bereiken. Het diner van de rege ringsleiders werd op het laatste moment afgezegd en vervangen door een infor meel etentje in het gebouw waar de EU- leiders vergaderen. Minister Zalm van Financiën kon zijn hotel 's middags al leen via de brandtrap verlaten, be schermd door een Zweedse bodyguard. De EU-top heeft plaats in een belegerde vesting, met een driedubbele afzetting die alle verkeer op honderden meters afstand houdt. Een bont gezelschap ex tremisten, krakers, anti-globalisten, an archisten en links-radicalen vermelde in Gotenburg in een paar uur de voornaam ste winkelstraat. Een McDonalds-res taurant werd volledig gesloopt. De ge maskerde demonstranten gebruikten straattegels, glas, gesloopte bushokjes, fietsen, verkeersborden en losgerukte bumpers als projectielen om de politie te bekogelen. Vorig jaar raakten vergelijkbare groepen slaags met de politie tijdens de WTO-bij- foto Jerry Lampen/RTR eenkomst in Seattle en de EU-top in Ni ce. De meeste actievoerders demon streerden gisteren vreedzaam tegen de doodstraf, de bewapening, de intensieve veehouderij en de schending van de men senrechten in Afghanistan. De politie schat dat rond de duizend mensen ver antwoordelijk zijn voor het geweld, on der wie veel Duitsers en Nederlanders. Eurotax Premier Kok liet op de top weten niet af wijzend te staan tegenover de introduc tie van een Europese belasting als extra inkomstenbron. De Duitse minister van Financiën Eichel pleitte onlangs voor zo'n eurotax wegens de kosten van de uitbreiding van de Europese Unie. GPD Overzicht van alle geslaagden in Zeeland. Vee mag weer worden getransporteerd, dijkglooiingen ver zwaard, muskusratten bestreden, er kan weer ongehinderd van en naar België worden gereden. Zeeland maakt de balans op van de crisis rond het mond- en klauw- Frank de Boer wil met steun van de KNVB zelfs in Nederland komen voetballen. Hij rekent op de voetbalbond als zijn schorsing voor dopinggebruik wordt gehand- 4' M haafd en de Spaanse bond de straf overneemt. Prof. dr. Michiel Baud, die in opdracht van de regering het po litieke verleden van Jorge Zorreguieta onderzocht, voelde ei genlijk niets voor een ontmoeting met de vader van Maxima. Baud liet zich echter overhalen door premier Kok. „Het was een heel ongemakkelijke positie. Ik wilde helemaal niet in het politieke circus terechtkomen." Van maandag 25 tot en met donderdag 28 juni wordt in de Ho geschool Zeeland het Jeugd Wereld Water Forum gehouden. Ruim tweehonderd jonge wetenschappers, afkomstig uit meer dan dertig landen, zijn in Vlissingen te gast. Ze congres seren er om krachtig stem te geven aan hun zorg voor het wa termilieu. Met het organiseren van het forum maakt de Hoge school Zeeland zich tot spil van een netwerk dat de hele aardbol (Advertentie) voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats:. telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- ™mn,er: IIITl handtekening: 8 713214 000019 noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van. onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) D noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: a per maand met automatische incasso 39,45) per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) Kom eerst eens bij ons kijken. Echt alles voor de beginnende muzikant en de professional! V DEN DEKKER MUZIEK v/d biltlaan 69, Kapelle, 0113-330330 www.dendekkermuziek.com De Bosnische enclaves Srebrenica, Gorazde en Zepa zijn dooi de Bosnische president Izetbegovic in 1995 'geruild' voor de Servische wijken in Sarajevo. Dat verklaarde de Bosnische minister Halilovic tegen de Franse parlementscom missie die de oorzaak van de val van Srebrenica on derzoekt. Philips-topman Hom men was gisteren in mineur. Het elektroni- ca-concern maakt slechte tijden door, onder meer doordat de divisie Halfgeleiders onder druk staat. t/m 19 na mond- en klauwzeer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1