Zon breekt door voor Wessels Arsenal wil Van Bronckhorst 23 Volwassen kinderen van Los Angeles Een op de twintig voetballers wordt onterecht geschorst Britse dopingzondaar krijgt gratie van IA AF wegens goed gedrag Dubbeldam en Tops gaan zeker naar EK Frank de Boer gaat door tot bittere eind Nederlandse tennisser verrast met overwinning op Safin Tenoren zingen China moed in PSV verovert Fair Play-cup PZC vrijdag 15 juni 2001 door Anton Lippold NYON - Hij liet het naar de pers niet merken, maar Frank de Boer was totaal verslagen en zat helemaal stuk na het be richt dat hij een jaar is geschorst voor alle voetbal wedstrijden. Dat besliste de disciplinaire commissie van de Uefa gisteren na een ruim vijf uur durende zitting in Nyon. Binnen drie dagen moet De Boer beroep aantekenen. „Dit is een hele grote klap. Maar ik ga door tot het bittere eind, ik vecht door om mijn on schuld te bewijzen. Als ik drie weken vakantie heb gehad, wil ik daarna alweer voetballen. Ik moet er niet aan denken dat ik een jaar niet mag spelen." Hij weet dat hij het WK vol gend jaar in Zuid-Korea en Ja pan misloopt. Het toernooi begint 30 mei. Een van zijn zaakwaarnemers, Rob Cohen: „Deze affaire heeft al wat ton netjes gekost, maar we gooien er nog een miljoentje tegenaan. Of twee. We doen alles wat we kunnen. We stappen desnoods naar de burgerrechter." De verdediger van Barcelona en het Nederlands elftal had op vrijspraak gerekend. Immers, zijn advocaten en adviseurs hadden onderzocht dat de me thode waarop de nandrolon- waarde wordt gemeten niet be trouwbaar is. De commissie was daar in zoverre gevoelig voor, dat het De Boer voor een jaar schorste in plaats van de gebruikelijke twee jaar. De Uefa lichtte de uitspraak merkwaardig genoeg niet toe. Dat gebeurt pas in de loop van vandaag, dan zal de discipli naire commissie via een com munique een verklaring afleg gen. De leden hebben tijd nodig alles schriftelijk vast te leggen, aldus een woordvoerder. ANP door Mare Molenaars LONDEN - Zijn beste tennis speelde Peter Wessels vorig jaar tijdens het toernooi van New port. De Elburger won al zijn wedstrijden op Rhode Island en dat was een prestatie van for maat. Maar, de tegenstanders daar waren toch niet van het ka liber Marat Safin. Gistermid dag, op het gras van Queens in Londen, moest de Rus eraan ge loven: 4-6 6-4 7-6. De mooiste overwinning in zijn carrière, vond Wessels. De zege 'op Safin, kopman van een nieu- jve generatie tenniskanonnen, kwam als een volslagen verras sing. Niet op het minst voor Wessels zelf. Zoveel moois had Jiij dit seizoen tenslotte nog niet laten zien. Een kwartfinale in fchennai (verhes tegen Stoliarov en een halve finale in Delray Beach, waarin hij werd uitge schakeld door de Belg Xavier Malisse, dat was het wel zo'n beetje. ,,En dan win je zomaar van Saf in. Geweldig natuurlijk. Het is mijn eerste overwinning ooit op een speler uit de toptien. Mijn mooiste van het j aardat zeker" jubelde hij gisteravond bij te rugkeer in het hotel. De overwinning op Safin, op Queens nota bene als eerste ge plaatst, nog vóór zevenvoudig Wimbledon-kampioen Pete Sampras, is kenmerkend voor de sportieve loopbaan van de bijna 23-jarige Nederlander: hoge toppen, diepe dalen. Ja renlang werd hij beschouwd als de potentiële opvolger van Ri chard Krajicek, iets waar hij Vast tijdstip voor duels van topdrie ZEIST - Wedstrijden tussen Ajax, Feyenoord en PSV wor den komend seizoen allen op zondagmiddag om 13.00 uur ge speeld. De KNVB is dit overeengeko men met de Eredivisie NV en Canal+ dat de zogenoemde 'tra ditionals' rechtstreeks uitzendt. In het competitieschema zullen de duels tussen de drie topclubs zodanig gepland worden dat er m de week daarna geen inter lands of duels in de Champions League voorzien zijn. Op die manier moet overbelasting van de spelers voorkomen worden. GPD PEKING - De drie beroemdste tenoren ter wereld, Luciano Pa- varotti, Placido Domingo en Jo se Carreras, geven op 23 juni een concert in Peking om de kandi datuur van de Chinese hoofd stad voor de organisatie van de Olympische Spelen van 2008 te ondersteunen. Ook de belangrijkste andere kanshebbers - Toronto en Parijs - hebben voor de 'dag des oor deels' van het IOC (13 juli in Moskou) grote festiviteiten ge pland. De befaamde operazan gers, die bij het WK voetbal in Italië in 1990 furore maakten en hun samenwerking sindsdien van tijd tot tijd herhaalden, tre den op in de Verboden Stad. Naar schatting 30.000 mensen zullen daarvan getuige zijn. De kaartjes kosten voor Chinese begrippen een vermogen, tussen de 300 en 4000 gulden. AFP ZEIST - PSV was het afgelopen seizoen de sportiefste ploeg in het betaalde voetbal. Dit heeft de KNVB bekend gemaakt. In de stand om de Fair Play-cup eindigde de landskampioen voor Ajax en Willem II. De top tien bestond verder uit Feye noord (4), FC Volendam (5), FC Zwolle (6), SC Heerenveen (7), FC Utrecht (8), Fortuna Sittard (9) en Roda JC 10)Als laatste - en daarmee onsportiefste ploeg - eindigde Dordrecht'90. Vlak voor de equipe sloten FC Twen te, Telstar, Eindhoven en NAC de voetbaljaargang 2000/2001 af-PSV krijgt 15.000 gulden van sponsor Nationale Nederlan den. Het geld moet besteed wor den aan een sociaal project. De 'air Play-cup wordt dit jaar voor de derde maal uitgereikt. zelf overigens niet zo blij mee was, maar sportief gezien kon hij toch niet tippen aan de Mui- derberger. Wel wat betreft bles sureleed. Oververmoeidheid, een even ge heimzinnig als hardnekkig vi rus en een ernstige kwetsuur aan de enkel blokkeerden een vroegtijdige doorbraak van de 1.93 meter lange serve-and-vol leyen Vorig jaar, meteen na de winst op het gras in Newport, ging hij door zijn enkel en was hij de rest van het seizoen uitge schakeld. Gistermiddag, in het met twee miljoen gulden gedot eerde toernooi van Queens, be wees hij maar weer eens waar toe een fitte Wessels in staat is. Goed, Safin heeft na zijn rug blessure in Dubai ook nog geen potten kunnen breken, maar hij is nog altijd de kampioen van de US Open. „Het was ook maar op het nip pertje, hoor", temperde Wessels zelf de euforie. „In de tiebreak van de derde set was het toch een paar keer kantje boord, met matchpunten over en weer. Een echte thriller, ja. Ik had net een matchbal overleefd, sla ik op 9- 8 een wereldbal. Echt een fan tastische forehand." Na de overwinning op Safin wacht Wessels in de kwartfina les een confrontatie met Wayne Ferreira, die later op de dag in twee sets te sterk bleek voor Raemon Sluiter: 6-3 6-3. Ferrei ra is een specialist op gras; vorig jaar nog klopte hij Krajicek op het centre court van Wimble don. „Of ik me onderhand ook een specialist voel? Anderen zeggen van wel, maar ik voel dat toch anders. Het is niet zozeer dat ik me lekker voel op gras, het is meer dat de rest van de spelers er zo'n hekel aan heeft." Wimbledon Wessels ontbreekt volgende week vrijwel zeker op het gras- toernooi van Rosmalen, ook al heeft toernooidirecteur Marcel Hunze eventueel nog een wild card in de aanbieding. „Ik vind het heel jammer, want ik speel graag in Nederland. Maar ik zal volgende week toch echt kwali ficatie moeten spelen voor Wim bledon. Tenzij er de komende dagen plotseling vier spelers af zeggen, kom ik daar niet recht streeks in het toernooi." De drie wildcards voor Rosma len gaan voorlopig naar Iva nisevic, Sluiter en Kempes. Bij de vrouwen krijgt Miriam Ore mans een voorkeursbehande ling. Begrijpelijk, want de Ber- licumse kan nog altijd aardig uit de voeten op gras, zo bewees ze gisteren in Birmingham waar ze zich ten koste van de Australi sche Mol ik plaatste voor de kwartfinales: 6-2 7-5. GPD Shaquille O'Neal legt aan voor een vernietigende dunk in de vierde wedstrijd van de NBA Finals. foto Jeff Haynes/EPA door Jos van de Ven PHILADELPHIA - De basketballers van de Los Angeles Lakers zijn hard op weg om hun NBA-titel te prolongeren. Binnen de lijnen maken Shaquille O'N eal en Kobe Bryant de dienst uit. Oud en jong. Kind willen zijn en kind zijn. Shaquille O'Neal; de volwassene die nog graag kind wil zijn. Kobe Bryant; het kind die volwassener is dan de meeste volwassenen. Supersterren uit één team: de Los Angeles Lakers, NB A- titel'verdediger, hard op weg om de meest prestigieuze basketbaltitel ter wereld te prolongeren. O'Neal (29) en Bryant (22) bepalen aan de hand van coach Phil Jackson de grootheid van het team. Mastodont O'Neal en breinaald Bryant. Twee persoonlijkhe den die binnen de lijnen ineen vloeien. O'Neal pakte in juni 2000 zijn eerste ti tel in de NBA door in de zesde wedstrij d de Indiana Pacers met Rik Smits te ver slaan. NBA-baas David Stern overhan digde hem op de vloer van Staples Cen ter in Los Angeles de protserige, maar voor basketballers meest gewilde bo kaal: die van meest waardevolle speler tijdens de play-offs. O'Neal jankte. Niet van blijdschap maar van woede, legt hij in zijn boek 'Shaq talks back' uit. „Ik heb veel kritiek moeten slikken. Als we verloren, was dat mijn fout. Dan zou ik niet hard genoeg hebben gewerkt. Miste ik te veel vrije worpen, kon ik ei genlijk helemaal niets. Ik lieg daar niet om: de kritiek deed me veel pijnIk rea liseerde me dat je in deze wereld nooit genoeg kan doen." Buiten de lijnen wil O'Neal vooral genieten. Maakt hij films, doet reclames, doet wat veel kin deren nog doen. De keerzijde maakte Bryant - hij is be zig aan zijn vijfde seizoen in de NBA - mee. Zijn coach Phil Jackson ging zelfs zover door de roddel te verspreiden dat Bryant ooit wedstrijden saboteerde. Op die manier zou Bryant voor de Lower Merion Highschool aan het einde van de wedstrijden de grote held willen worden door alsnog overwinningen uit het vuur te slepen. Jackson heeft ge lijk, maar dat waren wel de onderlinge wedstrijdjes op de trainingen", sloeg Bryant na maanden de discussie dood. Jackson weet wel beter. De coach noemde Bryant enkele maanden gele den een betere allround speler dan Mi chael Jordan. „Jordan is de allerbeste speler die ik ooit heb gezien, maai" ik vroeg aan Michael niet de dingen die ik van Kobe verlang. Michael hoefde van mij niet het spel te verdelen." Allround Biyant is inderdaad de allrounder die de Lakers stuurt. Een oud kind als com plete speler die met het seizoen beter is gaan schieten en als geen ander kan verdedigen. Een basketballer voor de toekomst, die in de vierde wedstrijd in de NBA-finale tegen de Philadelphia 76ers (86-100) 19 punten, 10 rebounds en negen assists liet noteren. Daarmee miste Bryant op één assist na de eerste triple-double in een NBA-finale sinds 1993. Belangrijker dan de statistieken was de hulp van Bryant aan O'Neal. Met de 34 punten van de reus heeft Los Angeles nog één overwinning nodig om de titel te prolongeren, wellicht komende nacht in Philadelphia.,Het gaat er niet om hoe we het doen, als we het maar doen", gaf de speler aan die achttien miljoen dollar per jaar bijeen balt. De volwassen O'Neal had de drie voor afgaande dagen aan wedstrijd vier zijn directe tegenstander Dikembe Mutom- bo uitgedaagd. Als een kind...'pak me eens aan'. „Ik heb gespeeld uit wraak", meldde de 'Laker'. „Zo'n jongen ben ik nu eenmaal. Sorry. Ik doe wat ik al heel mijn leven doe. Sinds mijn vijfde jaar, toen ik voor het eerst een basketbal in m'n handen had, word ik niet meer ge stopt." GPD van onze sportredactie LONDEN - Arsenal heeft zich bij Glasgow Rangers gemeld voor Giovanni van Bronck horst. Manager Arsène Wenger ziet de Oranje-international als de ideale man voor het midden veld van zijn ploeg. Vorige maand deed Chelsea al een bod op Van Bronckhorst bij de club van Dick Advocaat, maar voorzitter David Murray vond 20 miljoen gulden toen niet voldoende. Als Arsenal vijf miljoen gulden meer biedt, is het er zeker van dat de ex-Feye- noorder ploeggenoot wordt van Dennis Bergkamp. Van Bronckhorst is op dit mo ment op vakantie in Zuid-Euro pa, maar de speler is op de hoogte van de ontwikkelingen bij Arsenal en Rangers. De lin kermiddenvelder ziet een ver huizing naar Londen wel zitten, mede omdat hij niet van plan is zij n volgend jaar af lopende con tract in Glasgow te verlengen. Dat is ook de reden dat Rangers bereid is hem te verkopen. Als de club Van Bronckhorst nog een seizoen zou houden, brengt hij niets meer op. Volgend jaar zomer is de speler immers trans fervrij. De Nederlander is in Schotland uitgegroeid tot een van de beste spelers in de Schotse competi tie. Samen met Henrik Larsson (Celtic) was hij aan het begin van dit seizoen de grote ster in Glasgow. Van Bronckhorst was de grote inspirator op het mid denveld in de seizoenen die vooraf gingen aan dit 'ramp jaar', waarin voor het eerst sinds lange tijd geen hoofdprijs werd binnengehaald en waarin hij ook nog eens een zware lies blessure opliep. Arsenal wil vaart zetten achter de transfer, omdat over enkele weken de voorbereiding op het nieuwe seizoen begint en sterspeler Pa trick Vieira heeft geklaagd dat de club onvoldoende verster kingen aantrekt. De transfer van Feyenoord- doelman Jurek Dudek is nog steeds niet rond en op het mid denveld en in de defensie heeft het elftal voor deelname aan de Champions League ook twee grote namen nodig. Komen die er niet dan dreigt Vieira op te stappen. GPD door Anton Lippold NYON - Dat Frank de Boer po sitief werd bevonden op nand- rolon, zegt volgens dopingdes- kundigen helemaal niets. Waar de norm 2 is, had de voetballer een waarde van 7. Volgens endo- crinoloog professor Thijssen, een expert op het gebied van de menselijke hormoonhuishou ding, wordt ten minste een op de twintig voetballers onterecht geschorst bij een waarde van 7. „Het is een grote loterij", sprak Thijssen. „Er is zoveel ondui delijkheid, dat De Boer het voordeel van de twijfel moet hebben." Thijssen verklaarde tijdens de strafzitting van de Uefa tegen De Boer dat de me thode waarmee nandrolon wordt gemeten dubieus en on nauwkeurig is. „Als je in de auto te hard rij dt, is er ook speling. Er wordt altijd een meetcorrectie gedaan, omdat de apparatuur niet zo nauwkeurig is. Zo is het ook met de nandrolonwaarde, men trekt bij zo'n onderzoek een gemiddelde. Daarom: de waar de van 7,1 kan in werkelijkheid best 2 zijn." Lage nandrolonwaarden zijn niet precies vast te stellen, be toogden Thijssen en getuigen- deskundigen op het gebied van meten van de hoeveelheid nand rolon in de urine, Rosslein en Van der Veen. De norm zou daarom omhoog moeten. Want, aldus Thijssen, een geringe do sis nandrolon zoals bij De Boer werd aangetroffen, werkt niet stimulerend en prestatieverho- gend. „Daarom is nandrolon in het wielrennen al heel lang uit de tijd. Je moet zoveel gebrui ken wil het effect hebben, dat je meteen wordt gesnapt. Baat heb je pas van nandrolon bij een waarde van een paar duizend. Voor voetballers moet er een ho gere norm komen en dus moeten de regels worden aangepast. Want bij een onderzoek bij Zwitserse voetballers is geble ken dat het lichaam bij inspan ning zelf nandrolon kan aanma ken en daardoor de norm hoger kan zijn dan 2. Ik zeg bewust 'kan', want dat verschilt na tuurlijk sterk per persoon." Tij dens de zaak ging het niet om de vraag hoe het hoge nandrolon- gehalte bij De Boer is ontstaan. Het ging slechts om de metho den. Thijssen zei zeker te weten dat voedingssupplementen de verhoogde dosis veroorzaakten bij de international. „Ik zou echt niet weten hoe het anders kan. Bij die supplemen ten staat niet altijd wat erin zit. Het onderzoek dat de KNVB liet doen naar de supplementen die zijn verstrekt aan de internatio nals zegt dus helemaal niets. Volgens het onderzoek, door het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu, zit er geen nandrolon in die middelen. Maar als het ene middel geen nandrolon bevat, kan het ande re middel best wel bevatten." De KNVB valt niets te verwij ten, zei Thijssen. „Het ligt bij de fabrikanten. Maar natuurlijk staat het nog niet vast dat De Boer een vervuild, besmet sup plement heeft genomen. De re sultaten van de onderzoeken daarnaar zijn er nog niet." Vreemd vindt Thijssen het op z'n zachtst gezegd dat het be drijf The Ortho Company, pro ducent van onder meer het sup plement Plantina Fit, De Boer en Cohen voor de rechter daagt. Zij hebben sterk het vermoeden dat een supplement de te hoge nandrolonwaarde veroorzaak te. Cohen: „Schei uit! Aan een Febo-kroket heb je meer dan aan dat supplement!ANP Frank de Boer van onze sportredactie MONTE CARLO - De op doping betrapte Mark Richardson heeft gratie gekregen van de LAAF, de internationale atletiekfedera- tie. De 28-jarige Brit, specialist op de 400 meter, mag met in gang van vandaag weer deelne men aan wedstrijden. Hij was sinds december vorig jaar voor twee jaar geschorst wegens het gebruik van het ver boden middel nandrolon, de stof die ook bij Frank de Boer en Edgar Davids is aangetroffen. De IAAF brak de uitsluiting van Richardson af op grond van bij zondere omstandigheden. De Britse hardloper, die bij het EK in 1998 Europees kampioen werd op de estafette, zette zich de laatste tijd in om collega's, vooral jongeren, over te halen geen voedingssupplementen meer te gebruiken. Daar wil hij de rest van zijn loopbaan mee doorgaan. Ook zal Richardson voor het nieuwe wereldantidopingbu- reau WADA werkzaamheden gaan verrichten. „Je hebt geen voedingssupplementen nodig om een winnaar te zi jn zo luidt zijn boodschap. De Britse atleet werd in oktober 1999 positief bevonden in een reeks van dopingaffaires waar mee de Britse atletiekwereld destijds werd geconfronteerd. Hij hield zijn onschuld vol en verwees naar allerhande voe dingssupplementen die hij ge bruikte. Die zouden volgens hem wellicht de verboden stof fen hebben bevat. In juli 2000 werd hij door de Britse atletiek - bond vrijgesproken, maar de IAAF sprak daarna alsnog een schorsing uit. Door het opheffen van de sanctie kan Richardson deelnemen aan de WK in Cana da in augustus. „Ik ben verrukt door dit nieuws", liet hij weten. „Ik kan nu eindelijk mijn atle- tiekcarrière weer oppakken. De IAAF heeft me mijn waardig heid en integriteit teruggege ven." SID/RTR Giovanni van Bronckhorst door Gert Lammerink AKEN - Jeroen Dubbeldam en Jan Tops zijn door bondscoach Bert Romp aangewezen voor het Europees kampioenschap voor springruiters, dat eind juni op Papendal wordt gehouden. Wel ke drie ruiters Nederland op het evenement verdergaan vertege- woordigen wordt maandag be kend. Dubbeldam start met De Sjiem, het paard waarmee hij vorig jaar in Sydney de Olympische titel won. Tops, gisteren in Aken derde in de eerste kwalificatie voor de Grote Prijs van zondag, komt in Arnhem met Roofs in de ring. Dit tweetal is één van de meest ervaren combinaties die Nederland tot zijn beschikking heeft. In Aken vinden deze week de laatste selectiewedstrijden plaats. In de Duitse plaats krijgt met name Emile Hendrix een kans zich met Finesse in de equipe te rijden. Een andere serieuze kansheb ber is Albert Voorn. De winnaar van het zilver in Sydney heeft zich met nieuwe, jonge paarden sneller dan verwacht weer aan het front gemeld. Wim Schroder maakt eveneens een goede kans om het EK in eigen land te rij den. Outsiders naast de vijf voor naamste kandidaten zijn er in de personen van Angelique Hoorn van Wout-Jan van der Schans. „Probleem bij enkele nieuwe combinaties is dat het seizoen tot nu toe vrij kort is ge weest", zegt Romp. „Ze hebben te weinig gelegenheid gehad aan het niveau te wennen. Als we een half jaartje verder zijn denk ik dat de mogelijkheden veel groter zijn." Medailles Bij het WK in Spanje volgend jaar heeft Nederland daarom wellicht meer kans op een me daille. „Maar we zullen Papen dal zeker niet gebruiken om sommige ruiters ervaring te la ten opdoen", vervolgt Romp. „De besten van het moment gaan. Met de vorm van de dag denk ik zeker dat we om de bo venste plaatsen kunnen mee doen." ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53