Groen licht voor bouw Kota Radja Stomp draagt weer wieken Hulst honoreert wensen scholen Anti-Koegorsactie schept vals beeld Raad geeft fiat aan boek over Terneuzen Afdeling Ter Schorre oefent binnenbrandje Terneuzen eindelijk akkoord Schotse spelen in Oost-Souburg Scholieren kennen Bob Snoei-ontbijtje door Barend Pelgrim TERNEUZEN - De gemeente raad van Terneuzen gaat ak koord met de bouw van een nieuw kantoor door Zeeland Seaports en de komst van een Chinees restaurant aan de wes telijke stadsrand van het cen trum. Een aantal leden van de commissie volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu (VROM) had weliswaar moeite met het paviljoenachtige uiter lijk van dat laatste gebouw, maar op GroenLinks na oor deelden de commissieleden dat het pand voldoende kwaliteit heeft om te passen bij het ge bied. Het heeft nogal wat voeten in de aarde gehad voordat het college van B en W met een definitief voorstel op de proppen kwam voor de herinrichting van de westelijke rand van de Temeu- zense binnenstad. Het wandel park in die hoek ligt er behoor lijk verwaarloosd bij en de gemeente wil met een geactuali- OOST-SOUBURG - De vereni ging 'Vrienden van de Karolin gische Burg' houdt zaterdag 23 juni de Highland Games op het terrein van de Karolingische Burg. De Schotse spelen worden uit gevoerd door twintig teams van zeven personen. De spelen wor den aangekleed met Schotse muziek en dans. Ook zijn er di verse stands met informatie over de Schotse cultuui'. Het speelveld is aangekleed als een Schots toernooiveld. De ope ning van de Highland Games is om 11.00 uur. seerde ontwikkelingsvisie de groengordel nieuw leven inbla zen. Oorspronkelijk wilde het gemeentebestuur naast het res taurant en het havenschaps kantoor ook twee bedrijfswo ningen in het park inpassen, maar dat stuitte op veel verzet van binnenstadbewoners. Ook de geplande kap van een -fors aantal bomen in het gebied lok te behoorlijk wat protesten uit, alsook de eerste bouwtekening van het toekomstig Chinees res taurant Kota Radja. Volgens deze versie zou er een pagode tussen de Grenulaan en de Binnenvaartweg verrijzen, maar dat pikten de omwonen den niet. Uiteindelijk werden er concessies gedaan aan de hoog te, de grootte en het uiterlijk van het restaurant. Verder schrap ten de stedenbouwkundigen van bureau Kuiper Compag nons ook de geplande twee kan toorvilla's in het park. Voorts deed de gemeente de toezegging dat alle bomen in de groengor del ongemoeid werden gelaten. Wel zou het gebied een forse op knapbeurt krijgen om het park meer toegankelijk en open te maken. Enthousiast Over het ontwerp van het nieu we onderkomen voor Zeeland Seaports, in de hoek van de Bin nenvaartweg en de Kennedy- laan, is zowel de gemeenteraad als het college van B en W bij zonder enthousiast. De vormge ving van dit naar schatting 16 miljoen gulden kostend gebouw oogt bijzonder futuristisch. Aan één zijde loopt het pand schuin af, terwijl de achterzijde recht is. Volgens wethouder K. van der Hoofd (VROM) is het haven schapsgebouw een aanwinst voor Terneuzen: ,,Het is gewel dig om een pand met zo'n uit straling op deze plaats te krij gen." vrijdag 15 juni 2001 door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De recente ge schiedenis van Terneuzen wordt geboekstaafd. De fracties in de Terneuzense gemeenteraad hadden er gisteren geen enkele moeite mee dat de gemeente 250.000 gulden uittrekt voor het maken en verspreiden van een prettig leesbaar boek waarin de voorbije vijf decennia van de ge meenschap Terneuzen wordt verwoord. Het boek, dat naast feitelijke historische gegevens veel inter views zal bevatten, wordt ge schreven door de Terneuzense journalisten Wout Bareman en Peter Oggel, de Axelse pr-man Frank Dey en de Terneuzense heemkundige Edwin Hamelink. Dat en passant ook de historie van de oudste gemeentekern, Biervliet, aan papier wordt toe vertrouwd, beschouwden alle fracties als mooi meegenomen. De VVD'er W. de Zeeuw had graag gehad dat de scribenten zich ook zouden buigen over de periode 1940-1945, zo zei hij tij dens de commissievergadering. Maar hij stond daarin alleen. Ook vroeg hij het college nog eens na te denken over de ver spreiding van het werk, B enW willen het boek bij de opheffing van de huidige gemeente Ter neuzen - in 2003 - huis aan huis laten verspreiden, maar De Zeeuw had daar moeite mee. Hi] vreest dat het boekwerk bi] massa's mensen ongelezen op de plank blijft liggen. Christen- Unie-woordvoerder C. Leunis vond daarentegen dat de gi schiedenis van Terneuzen c aandacht verdient van zoveel mogelijk bewoners. Ook fracties van PvdA en SGP w ren die mening toegedaan. C. de Mol-Marcusse (CDA) deed de suggestie een info-kaart in het gemeentelijk voorlichtingsblad bij te voegen, zodat mensen het boek kunnen bestellen. Burgemeester R. Barbé voelde weinig voor De Zeeuws voorstel om de oorlogsjaren in het werk op te nemen. Over de uiteinde lijke verspreiding zou Barbé nog eens van gedachten wisse ling met de leden van de begelei dingscommissie, die overigens nog gevonden moeten worden. door René van Stee TERNEUZEN - Een brandoefe ning in het Terneuzense ver pleeghuis Ter Schorre is volgens brandweercommandant J. Meijering vlekkeloos verlopen. Zowel de brandweer als de men sen van Ter Schorre namen de juiste maatregelen. De evacuatie van de veertien be woners op verpleegafdeling de Stern, waar de oefening gister avond plaatsvond, verliep vlot en de brand werd volgens het boekje geblust. „Sommige din gen gingen wat langzamér dan gewenst, maar het doel van de oefening is bereikt: namelijk al le betrokkenen weer bij de les brengen", aldus Meijering. In Ter Schorre werd een brand nagespeeld in een woonkamer op de eerste verdieping. De brandweer Terneuzen rukte uit met twee voertuigen en twintig manschappen. Daarnaast was fictief de ambulancedienst in geschakeld. Omdat het een oefening betrof, werd geen ge bruik gemaakt van zwaailich ten en sirenes. Wel werden slan gen uitgerold en betraden de brandweerlieden het verpleeg huis met persluchtmaskers. Het was voor het eerst dat in Ter Schorre op dergelijke schaal een brandoefening werd gehouden. Volgens locatiemanager R, Ruissen vinden brandoefenin gen in een verpleeghuis bijna nooit plaats, omdat de bewo ners vaak kwetsbaar zijn en nauwelijks onnodige paniek kunnen verdragen. Ruissen is echter van mening dat het goed is om regelmatig te kijken of al les wat op papier is geregeld, in de praktijk ook werkt. Meijering: „Het klopt dat je de mente bewoners hieraan niet kunt blootstellen, maar op een afdeling van niet-demente b woners als de Stern bleken ve len er zelfs lol in te hebben." door Sheila van Doorsselaer AXEL - Naast de markante wa tertoren heeft Axel nu een twee de volwaardig monument aan de skyline: de stadsmolen. Ja renlang stond slechts een on ooglijke romp op het voormali ge bastion Vlissingen, een doorn in het oog van veel Axelaars. Slopen of restaureren was de vraag. Gekozen werd voor het laatste. Nu is de Axel korenmo len weer in staat graan te malen zoals destijds, in 1750, was be doeld. Op het bastion Vlissingen heb ben door de eeuwen heen ver moedelijk zes molens gestaan. In 1747 brandde de voorlaatste molen, het type open standaard, af. Daarvoor in de plaats kwam in 1750 de huidige stadsmolen, compleet met woning voor de molenaar en pakhuis. Het moet Axel destijds veel geld hebben gekost. De molens van Koe wacht en Zuiddorpe moesten voor de Axelse stadsmolen wor den verkocht. De korenmolen werd in de achttiende en negen tiende eeuw telkens voor zeven jaar verpacht. Een lucratieve opbrengst voor de molenaar, want de inwoners van Axel wa ren verplicht hun graan door de stadsmolen te laten malen. Het werk en het inkomen van de mo lenaar wei-d zelfs gegarandeerd door burgers te verbieden brood buiten het ambacht te kopen. De molenaar, in deze streken mulder genoemd, moest er voor zorgen dat iedereen na het ma len van het graan zijn eigen meel kreeg en dat niets werd achter gehouden of verwisseld. Bij het ondertekenen van zijn pacht- contract moest de mulder hier voor zelfs een eed afleggen. De stad Axel was vele jaren ei genaar van de molen, maar de steeds terugkerende hoge kos ten van onderhoud, reparaties en het scherpen van de molen stenen, was voor de gemeente reden de molen in 1857 te verko pen aan de Axelse koopman M. van Vessem. De korenmolen verwisselde destijds voor 12120 gulden van eigenaar. De ge meente Axel heeft alle docu menten, inclusief kwitanties, bewaard. Na Van Vessem volg den diverse eigenaars, waaron der de families Geelhoedt, De Klerk, Lybaert, Luteijn en De Bruijne. In 1911 werd de molen van haar wieken ontdaan en werd een brandstofmotor ge plaatst. De laatste eigenaar van de stadsmolen was J. Misseg- hers, die de stomp in 1995 kocht voor 95.000 gulden. Jaren praten ging er in de Axeler raad overheen voordat alle neu zen dezelfde richting op wezen. Al in 19 81 werd de stichting Ex ploitatie Axelse Molen opge richt met als doel de romp te restaureren tot een draai- en maalvaardige molen, inclusief de wieken. De gemeente kocht de molen, die inmiddels op de monumentenlijst stond, en droeg het eigendom over aan de stichting. De restauratie van de stadsmolen kostte in totaal 1,1 miljoen gulden. Pletter Ook het binnenwerk is zoveel mogelijk teruggebracht in oude staat. De molenstenen zijn te rug, evenals de zogenaamde buil en pletter, onmisbaar voor het malen van graan. De koren molen zal ook worden gebruikt. Molenaar J. Cappon zal meel aanleveren voor het originele molenbrood, te koop bij de Ax else bakkers. De opening van de Axelse mo len, morgenochtend om kwart voor elf, wordt feestelijk ge vierd. De molen is morgen open voor publiek. De gerestaureerde molen gaat weer graan malen. door Sheila van Doorsselaer HULST - De gemeente Hulst tast de komende twee jaar diep in de buidel voor het onderwijs. Dit jaar en volgend jaar wordt in totaal ruim 3,2 miljoen gulden uitgetrokken voor groot onder houd, het plaatsen van noodge bouwen, uitbreiding van sport velden en nieuwbouw. De diverse schoolbesturen heb ben tot februari dit jaar verzoe ken kunnen indienen bij de ge meente. Het waren er zoveel dat Hulst prioriteiten heeft gesteld. Bovenaan de lijst prijkt basis school Inghelosenberghe in Sint Jansteen. Deze school kampt al tijden met huisvestingsproble men. Hulst wil zo snel mogelijk een noodgebouw plaatsen, liefst op percelen naast de school. Ook de Nobelhorst in Hulst krijgt een noodlokaal. De Sint Josephschool in Graauw krijgt een totaal nieuw gebouw. De gemeente heeft de kosten voor renovatie en nieuw bouw tegenover elkaar gezet en concludeert dat de tweede optie op langere termijn voordeliger is. Het nieuwe gelDouw komt op de plaats van de huidige school. Het Reynaertcollege in Hulst heeft geld gevraagd voor de in richting van het sportveld en voor onderhoud aan de gebou wen aan de Gildenstraat. Andere veelvoorkomende wen sen zijn plaatsen of vervangen van toegangshekken, een fiet senberging en nieuw hang- en sluitwerk. VLISSINGEN - De kennis over Bob onder Zeeuwse eindexa menkandidaten is groot. Dat concluderen de veilig verkeers- organisatie 3VO, Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land en verzekeringsmaat schappij ZLM na een enquête. Bob is de naam die centraal staat in een campagne, waarin jongeren wordt gewezen op het gevaar van drinken en autorij den. Bob is de chauffeur die na een avondje stappen nuchter blijft. Het Bob-concept is medio jaren negentig bedacht door het Bel gisch Instituut voor Verkeers veiligheid en kreeg in vijf jaar tijd een enorme bekendheid. Bob werd vorig jaar in Zeeland geïntroduceerd. Begin mei ont vingen 6364 jongeren in Zee land een Veel Succes Brief en een kennistestformulier. Meer dan tweeëntwintig procent stuurde het formulier terug, on geveer tien procent meer dan vorig jaar. Uit de goede inzen dingen werden 31 jongeren ge trokken die binnenkort een prijs van vijftig gulden krijgen. Jongeren moesten op de ant woordkaart aangeven wie Bob is, hoe de internetsite van Bob heet en of er in een glas bier evenveel alcohol zit als in een glas wijn. KAPELLE - Niet bij elke snoeibeiu-t van Pius Floris Boomverzorging Zeeland wordt een feestelijke maaltijd geserveerd. Maar gister morgen was dat wel het geval. Bij de snoei van zevenentwintig Zuid-Bevelandse grenslinden schoven onder meer de burgemeesters van Ka- pelle en Goes aan de ontbijttafel in Kapelle aan. De grenslinden, die ooit scheidingen van gronden van bijvoorbeeld ambachtsheerlijk heden vormden, dateren alle van rond de eeuwwisseling. Sommige zijn nog nooit ge snoeid en dat is volgens Dellebeke wel nodig om ze te behouden. De bomen staan verspreid in een gebied dat zich uitstrekt van 's-Heer Arendskerke tot Ka- pelse Moer en rondom dorpen als 's-Graven- polder en Scliore. foto Willem Mieras door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het actiecomi té van de buurtschappen Spui, Magrette en Schapenbout, dat ageert tegen de plannen voor de Koegorspolder maakt zich schuldig aan het scheppen van een verkeerde beeldvorming. Volgens het SGP-raadslid P. Hamelink doet het comité het voorkomen dat de gemeente raad van Terneuzen heeft zitten slapen en zonder veel sputteren akkoord is gegaan met de herin richtingsplannen voor de pol der. „Het tegendeel is waar. De raad heeft de voorbije jaren zeer na- drukkelijk randvoorwaarden geëist bij de inrichting van het siibdepot door Rijkswaterstaat. Ook over de mogelijk bouw van 26 windturbines en de komst van recyclingbedrijven naar de Koegorspolder is zeer serieus nagedacht. Ik denk dat het col lege dit de bewonersgroepen nog eens goed duidelijk moet maken. Nu ontstaat het idee dat dit gemeentebestuur zomaar al les uit de pijp heeft gestort en dat is abslouut niet zo", voerde Hamelink aan tijdens de verga dering van de commissie alge meen bestuurlijke zaken. Ook fractievoorzitter C. de Mol- Marcusse (CDA) dacht er zo over. Zij vroeg het college om het comité uit te nodigen voor een verhelderend gesprek. Bur gemeester R. Barbé vond ook dat de Koegorspolderbewoners nu doen voorkomen alsof de plannen als een donderslag bij heldere hemel uit de lucht zijn komen vallen. „Vergeten wordt dat er voor het siibdepot een mi lieu-effectrapportage is ge maakt en dat de windmolen plannen passen binnen de structuurvisie die twee jaar in discussie is geweest. Maargoed, we zullen het comité uitnodigen voor een gesprek, want wat nu gesteld wordt, doet geen recht aan de zorgvuldigheid die de raad en het college met betrek king tot de plannen betracht heeft", zei Barbé. Ik kan gaan slapen zonder zorgen, want slapend kom ik bij U thuis. Alleen bij U ben ik geborgen. Gij doet mij rusten tot de morgen en wonen in een veilig huis. Psalm 4:5 Kalm en rustig is ingeslapen mijn lieve man. onze vader, schoonvader, grootvader en mijn overgroot vader CORNEL1S FRANCKE Kees eerder weduwnaar van Leuntje de Visser op de leeftijd van 85 jaar. We zijn verdrietig, maar tevens dankbaar voor alle dierbare herinneringen, die hij bij ons achterlaat. Oostkapelle: H. G. Francke-Dekker Oostkapelle. Tanja Moser-Francke Traugott Moser Sylvia en Yaïr Franck Barneveld: Connie lansen-Francke Will lansen Leonie en Marlijn Daan lanine en Mark Mare Corine Harm Geert 1 5 juni 2001 Oude Domburgseweg 19. 4556 CA Oostkapelle Kees is overgebracht naar het uitvaartcentrum "De Voorzorg". Industrieweg 20 te Vlissingen. alwaar geen bezoek. De dienst van Woord. Dankzegging en Gebed, waarvoor wij u uitnodigen, wordt gehouden op maandag 18 juni om 15.45 uur in de "Zionskerk" aan de Duinweg 56A te Oostkapelle. Aansluitend zal om 15.00 uur de begrafenis plaats hebben op de algemene begraafplaats te Oostkapel le. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de "Zionskerk". Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde broer CORNELIS FRANCKE in de leeftijd van 85 jaar. Oost-Souburg: L. Francke Oostkapelle: S. Francke Koudekerke, 15 juni 2001 Oostkapelle. Oude Domburgseweg 19. 4356 CA Heden overleed onze goede vriend KEES FRANCKE Oostkapelle. 15 juni 2001 S. A. lanse-Dekker Henk en Clasien Marjan en Adri 'Vaste rots van mijn behoud. Intens verdrietig omdat wij hem moeten missen, maar dankbaar voor zijn liefde en zorg waarmee hij ons omringde, geven wij u kennis dat geheel onver wacht de Fleere tot Zich heeft genomen mijn lieve man. onze zorgzame vader en lieve opa IZAAK BAKKER in de leeftijd van 91 jaar. Elke dag een stapje dichter naar het eind. Elke dag een beetje van je kracht verkleind. Elke dag wat zwaarder wat je torsen moet. Doch ulgaande wetend, eens komt alles goed. Rustend na het leven, rusten bij de bron, van waar lang geleden ook de weg begon. Veere: N. Bakker-Vreeke Vlissingen: Ineke Bakker Hengelo: |an en Heidi Bakker-ten Brinke Martin Marije 4551 AL Veere. 14 juni 2001. Kapellestraat 6 Mijn man en onze vader is opgebaard in het rouw- centrum 'Middelburg'. Buitenhovelaan 1 te Middel burg, alwaar gelegenheid is tot afscheid nemen op zaterdag a.s. van 19.00 tol 19.30 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden wor den op maandag 18 juni om 13.00 uur in de SOW kerk. Kapellestraat te Veere. waarna om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene be graafplaats te Veere. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het bijgebouw van de SOW kerk. Geen bezoek aan huis. Heden bericht ontvangen dat plotseling, overleden is.onze lieve zwager I. BAKKER echtgenoot van N. Bakker-Vreeke Krabbendijke: A. J. de Visser Vlissingen: W. Willeboordse-Vreeke P. Kruit-Vreeke W. Kruit Middelburg: M. Houmes-Vreeke Vlissingen: A. P. Kruit-Vreeke J. Kruit Vlissingen. 14 juni 2001. Plotseling nam de Heere van ons weg. onze geliefde oom IZAAK BAKKER in de leeftijd van 91 jaar. Wé wensen tante Neel. haar kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe door dit grote verlies. F. Smit-Bakker van der Zouwen-Bakker en kinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 50