Navo stuurt geen troepenmacht Voor de een is het z'n uiterlijk. PZC4 Bodyguards voor organisatie abortusboot Eis van Albanese rebellen in Macedonië van tafel geveegd Dipendra ais schutter aangewezen Mannen gewond door neonazi's Orthodox protest tegen paus Snelheidsbegrenzisig uitgebreid Abu Sayyaf ontvoert geestelijke Nederlandse alpinist omgekomen Milieuramp Maleisië en Singapore De nieuwe BMW 3-serie compact me vrijdag 15 juni 2001 vooral b< van onze redactie buitenland SKOPJE - De Navo zal geen vre desmacht sturen naar de voor malige Joegoslavische repu bliek Macedonië. Dat heeft secretaris-generaal Robertson van het Atlantisch bondgenoot schap gisteren in Skopje ge zegd. De etnisch Albanese re bellen stellen Navo-interventie als een voorwaarde voor het neerleggen van de wapens. Robertson was samen met EU- buitenlandcoördinator Javier Solana in de Macedonische hoofdstad. De Navo-topman pleitte opnieuw voor de uitvoe ring van het vredesplan van pre sident Trajkovski. Dat voorziet in onder meer een gedeeltelijke amnestie in ruil voor ontwape ning. Robertson wil wel in over weging nemen om te assisteren bij de ontwapening van de op standelingen. De etnisch Albanese rebellen eisten gisteren stationering van Navo-troepen in heel Macedo nië, wil het Nationaal Bevrij dingsleger (UCK) zijn strijd stoppen. Andere voorwaarden zijn een onmiddellijk staakt- het-vuren, een algemene amnestie voor alle rebellen, de- militarisering, politieke hervor mingen en een plaats aan de on derhandelingstafel voor het U£K om staatshervormingen te bespreken. Volgens de politiek leider Ali Ahmeti van de UCK zou de amnestie moeten gelden voor alle -misdrijven, behalve die misdaden die door het VN- Tribunaal in Den Haag berecht moeten worden. De Macedonische regering ver werpt een dialoog met de rebel len. President Trajkovski noem de de voorstellen van Ahmeti 'volkomen onaanvaardbaar'. Skopje verlengde gisteren het maandag afgekondigde, maar fragiele staakt-het-vuren. Volgens Robertson is het nu zaak snel 'het papieren plan van Trajkovski te vertalen naar vre de'. Hij riep de U£K op zich aan de wapenstilstand te houden. Als eerste stap naar een algehele terugtrekking uit de veroverde gebieden zouden de guerrilla strijders het dorp Aracinovo aan de rand van Skopje moeten verlaten, aldus Robertson. Behalve de amnestie, voorziet het initiatief van Trajkovski in een aantal hervormingen waar door de rechtspositie van de Al banese minderheid in het land moet worden verbeterd. Om de details van het vredesplan na der uit te werken ontmoeten Macedonische leiders, onder wie politieke vertegenwoordi gers van de etnische Albanezen, elkaar vandaag in Ohrid, aldus de BBC. De Albanezen willen onder meer dat de grondwet wordt herzien om hun taal een legale status te geven. Verder moeten er meer banen bij de overheid beschikbaar komen voor de Al banese minderheid en moet ex tra geld naar media en onder wijs. Extremisme De Verenigde Staten en de Eu ropese Unie hebben in het Zweedse Gotenborg aange drongen op een politieke oplos sing van het conflict. In een ver klaring van president Bush en de EU-leiders wordt stelling ge nomen tegen het extremisme en nadruk op politieke oplossingen gelegd. AFP/RTR/DPA DÜSSELDORF - Een groepje neonazi's heeft woensdag even voor middernacht in de Duitse stad Düsseldorf drie mannen het ziekenhuis in geslagen. Twee van hen waren er door sla gen en messteken ernstig aan toe. De mannen werden aange vallen toen zij op het punt ston den een restaurant binnen te gaan. De politie heeft vier ver dachten op het oog. AP KIEV - Oekraïnse orthodoxe nonnen houden ikonen omhoog, ter wijl ze in het centrum van Kiev demonstreren tegen het bezoek van paus Johannes Paulus II van 23 tot 27 juni. Ongeveer duizend parochianen en nonnen namen deel aan het pro test. De reis van de paus gaat door, ondanks een eerder verzoek van de Oekraïns-orthodoxe kerk om het bezoek uit te stellen. De paus wil met zijn bezoek de verhoudingen tussen de verschillende chris telijke groeperingen verbeteren. De ongeveer tien miljoen ortho doxen in Oekraïne zijn verdeeld in de Russisch-orthodoxe kerk en twee onafhankelijke kerkgenootschappen. De rooms-katholieke kerk in Oekraïne is al jaren met de orthodoxen in conflict over teruggave van kerkelijke bezittingen die onder de communisten in orthodoxe handen zijn overgegaan. foto Efrem Loekatski/AP door Bernice Breure DUBLIN - Nederlandse leden van Women on Waves worden tijdens hun verblijf in de Ierse hoofdstad Dublin vergezeld door bodyguards. De fanatieke anti-abortusbeweging op het eiland zou hen onder meer via internet met de dood hebben be dreigd. Volgens de organisatie hebben veel Ierse vrouwen zich al ge meld met een verzoek om abor tus. De onder Nederlandse vlag varende abortusboot Aurora heeft gisteravond de haven van Dublin bereikt. Daar zal het schip zo'n tien tot veertien da gen blijven liggen, om Ierse vrouwen te informeren over abortus en anticonceptie. Aan boord van de visserskotter is ook een gynaecologische kli niek. Nu ook de Nederlandse over heid geen vergunning heeft gegeven voor het verstrekken van abortuspillen, wil Women on Waves niet meer hardop zeggen of zij daadwerkelijk zwangerschappen zal gaan af breken. Volgens woordvoerster Joke van Kampen heeft de Neder landse overheid tot nog toe geen contact gezocht met Women on Waves. Het nieuws dat het mi nisterie van Justitie wil dat de boot terugkeert om eerst onder zocht te worden door de Inspec tie voor Volksgezondheid, is voor kennisgeving aangeno men. Ondanks berichten over bedrei gingen lijken de pro-life organi saties zich redelijk rustig te houden. Gisterochtend demon streerden ze op kleine schaal. Maar andere groeperingen, zo als Youth Defence, zwijgen het initiatief nog steeds dood: ze willen niet meewerken aan de 'misselijkmakende publiciteits stunt'. Alleen Human Life overwoog gisteren op 'vreedzame wijze' actie te voeren door onder de naam Baby-Watch zelf een schip de zee op te sturen om de drijvende kliniek te blokkeren. Maar of dat plan zou worden uitgevoerd, was gisteravond nog onzeker. GPD KATHMANDU - De commissie die onderzoek deed naar het bloedbad in het koninklijk paleis van Nepal, heeft giste- ren geconcludeerd dat kroonprins Dipendra zijn ouders en acht andere leden van de koninklijke familie heeft doodge schoten. ,Een dronken kroonprins schoot in het wildeweg de leden van de koninklijke familie dood", zei parlementsvoorzitter Hana- bhatt, één van de twee leden van de commissie. Haar rapport,- werd gisteren aan koning Gyanendra gepresenteerd. Tot nog toe hielden de autoriteiten vol dat de dood van bijna de hele koninklijke familie een ongeluk was geweest, slechts weinigen in het land hadden nog niet gehoord dat kroonprins Dipendra schuldig was aan de schietpartij. Velen dachten ook dat de nieuwe koning achter de aansla? zou hebben gezeten. RTR/DPA BRUSSEL - De Europese Commissie wil snelheidsbegrenzers' verplicht stellen voor alle bussen en vrachtwagens, inclusief grote bestelwagens en minibusjes. Dat zegt ze op basis van een rapport waaruit blijkt dat de snel heidsbegrenzer op grote vrachtauto's en bussen tot minder ongelukken heeft geleid. In 1992 besloot de Europese Unie snelheidsbegrenzers ver plicht te stellen op vrachtwagens van meer dan twaalf ton en bussen van meer dan tien ton. Voor vrachtwagens werd de maximumsnelheid negentig kilometer per uur en voor bussen honderd kilometer. ANP ZAMBOANGA - De islamitische rebellenbeweging Abu Sayyaf heeft in het zuiden van de Filipijnen naar verluidt op nieuw iemand gegijzeld. Het zou gaan om een islamitische geestelijke. De man bezocht zonder toestemming van de rebellen een schuilplaats van de Abu Sayyaf. De rebellenbeweging ver denkt de man van spionage voor het leger. Abu Sayyaf houdt zeker 25 mensen gevangen. DPA/RTR/AFP BRIANCON - In de Franse Alpen is maandagavond de 24-ja- rige Nederlandse alpinist Jona Spaargaren verongelukt, Hij is in een gletsjerspleet gevallen en niet meer gevonden. Dat heeft de vader van het slachtoffer gistermiddag bekendge maakt. Spaargaren was een ervaren alpinist. Hij studeerde in Gre noble, waar hij een studie sport, milieu en toerisme volgde. Ook werkte hij als berggids en skileraar. Met zijn Franse vriend was hij bezig aan het laatste stuk van een skitocht. In het zicht van hun eindbestemming werd Spaargaren meegesleurd door een kleine lawine, die ontstond doordat onverwacht een sneeuwhang afbrak. ANP KUALA LUMPUR - Singapore en Maleisië hebben alarm ge slagen nadat een Indonesische tanker, geladen met chemica liën, woensdag zeker zeshonderd ton giftig fenol heeft verlo- ren in de di-ukbevaren Johor-zeestraat tussen beide landen. Duizenden vissen en andere zeedieren zijn al gedood door het desinfectiemiddel, dat ook als weekmaker wordt gebruiktin de kunststofindustrie. De gekapseizde Endah Lestari is intussen naar ondiepe wate ren voor de Maleisische kust gesleept. Alle dertien beman ningsleden zijn van boord gehaald. Volgens hoofd van de afdeling chemie van het Rijksinstituut voor Kust en Zee in Den Haag, R. Bosman, is fenol een 'be hoorlijk giftige stof'. Een mens gaat onherroepelijk dood als hij één tot vijf gram inslikt. DPA/RTR/ANP De BMW 3-serie compact mogen we in alle opzichten nieuw noemen-Dè.auto heeft Maar ook onderhuids is er groot nieuws: de revolutionaire VALVËTRONÏC-motor, Een motor die nog sneller reageert én dus nog meer rijplezier geeft. De nieuwe De BMW 3-serie compact vanaf 25.800 (f56.856,25). Leaseprijs vanaf €589 (f 1.298,-) per maand, excl. BTW-, op basis van Full Operational Lease bij 48 maanden en 20.000 km per jaar (BMW Financial Services). Brandstofverbruik van de nieuwe BMW 3-serie compact: variërend van 7,6-9,5 liter per 100 km /13,2 -10,5 km per liter/C02:167 - 227 g/KlH'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 4