Pleidooi voor één indicatieorgaan Nederland werd nooit het Saoedi-Arabië van Europa PZC pi IglSp Breinbrekers vergen logische denkwijze Havenschap boekt 3,8 miljoen winst Zuid-Nederland voelt zich in kou gezet door kabinet Werkgroep adviseert samenvoegen vier Zeeuwse RIO's Jongen mishandeld i bssbhbk 17 Officier eist werkstraf tegen cipier voor smokkelpraktijken Rechtbank zoekt therapie voor verdachte Nederlandse visserij mag niet dupe worden van halvering visquota Muzieklessen verstandelijk gehandicapten vrijdag 15 juni 2001 Hnnr Rolf Bosboom GOES - Er moet één regionaal indicatieorgaan (RIO) voor heel Zeeland komen. Tot die conclu sie komt de provinciale werk groep die heeft onderzocht hoe de RIO's de krachten kunnen bundelen. De colleges van bur gemeester en wethouders moe ien zich nog deze maand uit spreken over het advies van de werkgroep. Zeeland kent sinds enkele jaren vier indicatieorganen, met als belangrijkste taak het bepalen of iemand in aanmerking komt voor verpleging of verzorging. Er zijn RIO's voor de Ooster schelderegio, Tholen, Walche ren en Zeeuws-Vlaanderen. De organisaties hebben nogal wat aanloopproblemen gehad, vooral doordat er te weinig indi catieadviseurs en administra tief medewerkers waren in vergelijking met het aantal aan vragen. Daardoor ontstonden er achterstanden. Staatssecretaris Vliegenthart heeft extra miljoenen beschik baar gesteld om de problemen optelossen, maar de RIO's kun nen daar alleen aanspraak op maken als zij aangeven hoe zij hun organisatie vernachten te verbeteren. De RIO's voor Wal cheren, Oosterschelderegio en Zeeuws-Vlaanderen hebben aanvragen ingediend voor een totaalbedrag van bijna 1,1 mil joen gulden. De provinciale werkgroep had de taak de aanvragen te onder bouwen met een activiteiten plan. Dat moest duidelijk ma ken hoe in Zeeland, wat wordt 's-GRAVENPOLDER - Een 16- jarige jongen is donderdagmor gen rond zeven uur mishandeld dooreen groep jongens. De jon gen reed op zijn fiets in de Goe- sestraatweg over de 's Graven polder naar school en werd door een groepje jongens ingehaald. Ze schopten tegen zijn fiets en gaven een stomp in zijn gezicht, waardoor een stuk van zijn tand afbrak. De politie stelt een on derzoek in naar de daders. genoemd, 'robuuste RIO's' kun nen ontstaan, zoals de staatsse cretaris eist. Al vooraf was duidelijk dat de huidige indica tieorganen afzonderlijk te klein zijn om als robuust te kunnen worden aangeduid. Zeeuws-Vlaanderen had vooraf al gezegd tegen één provinciaal indicatieorgaan te zijn. Niette min is binnen de werkgroep, waarin alle RIO's vertegen woordigd zijn, overeenstem ming bereikt over het advies de mogelijkheid van één Zeeuwse organisatie verder uit te wer ken. De werkgroep benadrukt dat huidige verschillen, bij voorbeeld als het gaat om de in vulling van de loketfunctie, ook overeind kunnen blijven in een grotere organisatie 'indien dit voor de langer termijn gewenst wordt geacht'. Kwetsbaar Volgens de werkgroep is een or ganisatie op Zeeuwse schaal vooral nodig omdat de huidige RIO's door hun beperkte om vang te kwetsbaar zijn. Dat blijkt direct als er ziektegeval len zijn. In de nieuwe opzet zou den drie 'werkeenheden' (Tho len wordt onderdeel van de Oosterschelderegio) ontstaan, onder de hoede van een Raad van Bestuur. Een apart bedrijfs bureau moet gaan zorgen voor professionele ondersteuning op het gebied van bijvoorbeeld personeel en organisatie, finan ciën, automatisering en voor lichting. Ais rechtsvorm pleit de werk groep voor een stichting, zoals nu ook het geval is. De werk groep heeft voor de organisatie ook een Raad van Toezicht in gedachten, met vertegenwoor digers van gemeenten, zorgaan bieders, patiënten- en consu mentenorganisaties, huisartsen en zorgverzekeraars. Gehandicapten Het nieuwe RIO zal waarschijn lijk ook de indicaties in het ka der van de Wet Voorzieningen Gehandicapten uitvoeren, zoals nu al op Walcheren en Tholen gebeurt. Verder is de kans groot dat de taken van de organisatie worden uitgebreid met de indi caties voor gehandicaptenzorg en langdurige zorg in de geeste lijke gezondheidszorg. .-;-V Gert-Jan Anker uit Zonnemaire bereidt zich voor op het Nederlands Kampioenschap Puzzelsport. fotoPieterHonhoff door Marcel Modde ZONNEMAIRE - Logisch denken, analy tisch inzicht en Tekenvaardigheid, daar komt het in grote lijnen op neer wil je een kei worden in het oplossen van breinbrekers. En wie het vervolgens ook nog een beetje snel kan, dingt serieus mee naar het Neder lands Kampioenschap. Die pretentie heeft Gert-Jan Anker uit Zonnemaire nog niet. Maar het feit dat hij morgen Zeeland verte genwoordigt in de nationale titelstrijd, pakt niemand hem meer af. Anker is min of meer uit verveling met de puzzelsport in aanraking gekomen. Het was in de periode dat hij als zeeman op de grote vaart lange tijd van huis was. De meeste vi deobanden en boeken aan boord had hij wel gezien. Toen maar naar een kruiswoordpuz zel gegrepen, afgewisseld met cryptogram men. Dat was slechts even leuk. Op zoek naar een nieuwe uitdaging stuitte Anker op het blad Breinbrekers. De opdrachten in het tijdschrift vergen vooral een logische denk wijze, doen een zwaar beroep op enig analy tisch vermogen en laten ook de Tekenvaar digheid een aanzienlijke rol van belang meespelen. In veel gevallen is de afloop een 'open eind' en zijn er meerdere oplossingen mogelijk. Om deelname aan het Nederlands Kampi oenschap af te dwingen, moesten in de voor ronde (thuis) zestien puzzels worden ge maakt. Anker geeft een voorbeeld: ,,In een vlak van vijftien bij vijftien centimeter moesten namen van musici worden gezet. Maar dan op zo'n manier dat ze aan elkaar vast zaten, zodat er zoveel mogelijk in dat vlak pasten. Iedereen kan dat soort technie ken in principe aanleren. Er zijn bepaalde foefjes, zodat je van te voren weet hoe je bij sommige puzzels het beste kan beginnen. De Zonnemairenaar nam twee maanden de tijd voor het invullen van de zestien selec tieopdrachten. Snelheid is vooralsnog niet zijn sterkste punt, geeft Anker aan, waar door hij zichzelf zaterdag bij de finale in Hoofddorp geen grote kans toedichtDoor het veel te doen. krijg je er een bepaalde handigheid in. Ik heb een serie puzzels van het vorige kampioenschap nagespeeld. Je moest er tien oplossen in een half uur tijd. Destijds was er maar één die dat redde. Ik kwam op vier." Anker moet het onder meer opnemen tegen tweevoudig kampioen Niels Roest. In de vooiTonde eindigde Anker op de 46ste posi tie van de in totaal vijftig geplaatsten. De uiteindelijke nummers één tot en met vier vertegenwoordigen Nederland op het we reldkampioenschap, dat van 8 tot 14 okto ber wordt gehouden in het Tsjechische Br no. Anker: ,,Dit jaar zie ik als een opstapje, volgende keer ga ik me serieus voorberei den." door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie R. Jeuken was er giste ren bij de rechtbank in Middel burg ten stelligste van overtuigd dat een (ex-)penitentiair inrich tingswerker (piw) van PI Toren- tijd geen weerstand had kunnen bieden aan het aannemen van steekpenningen. Hij geloofde er niets van dat de 39-jarige Vlis- singer vorig jaar april onder druk zou zijn gezet door een ge detineerde om sterke drank, drugs en een gsm binnen de mu ren van de Middelburgse gevan genis te smokkelen Voor de bewezen diensten ont ving verdachte 2.600 gulden. Er werd van tevoren geld gege ven. Dan kan je niet van dwang spreken. Nee, dit is corruptie van een ambtenaar. En dan nog wel van een gevangenbewaar der van het strafrecht." Jeuken hield in zijn eis van 240 uur werkstraf en acht maanden voorwaardelijke gevangenis straf rekening met persoonlijke omstandigheden. Zo heeft de man zich door financiële pro blemen laten leiden om gemak kelijk geld bij te verdienen. Bovendien kreeg hij zijn ont slag. Voor de aanleiding tot de smok kelpraktijken moest worden te ruggegaan tot 1990. Toen was de voormalig cipier, die sinds '87 in dienst was, al ingegaan op het voorstel van een gedetineerde om softdrugs tegen betaling binnen het toenmalige Huis van Bewaring aan de Kousteense- dijk te smokkelen. Deze zou vo rig jaar op zijn beurt zijn mede gevangene hebben verteld dat verdachte gemakkelijk om te kopen was, zoals geschiedde. Blokjes hasj ,,Ik was doodsbang. Hij wist al les van me, van mijn echtschei dingen en hij wist me te wonen. Ik voelde me onder druk gezet", zei de Vlissinger. Via de etenskar kwamen de goederen binnen. Pakken met mineraalwater werden vervangen door rum. Blokjes hasj werden eerst thuis afgeleverd alvorens ze bij gede tineerde terechtkwamen. De gsm werd eveneens naar zijn cel gesmokkeld. Dit alles gebeurde meestal via het luikje. Op 18 april ging het mis. Nadat een andere piw'er het niet ver trouwde werd in eerste instantie een collega van verdachte opge pakt. Dat gebeurde op aanwij zingen van de gedetineerde, nadat in zijn cel de gsm werd ge vonden. De gevangene genoot ook de vrijheid om op andere plekken te komen. In een ver trek werden in een afvalbak de lege pakken met een alcohol- lucht aangetroffen. Volgens de officier had het ver dachte gesierd dat hij toen had bekend, omdat de verkeerde was opgepakt. „Hij heeft pas la ter toegegeven." Gisteren bleek dat er sterke vermoedens waren dat erin '99 ook steekpenningen zijn aangenomen. De Vlissinger bevestigde dat het smokkelen van goederen binnen Torentij d wel vaker gebeurde. Raadsman J. Albicher vond dat er sprake was van overmacht, omdat zijn cliënt onder zware druk stond van de gedetineerde. Hij vroeg om ontslag van alle rechtsver volging. Verdachte zei zich te schamen en durfde niet meer naar de stad te gaan. Bang als hij was om voormalige collega's te gen te komen. Uitspraak op 27 juni. MIDDELBURG - De reclasse ring moet onderzoeken welke behandelcentra zijn toegesne den op het geven van een pas sende therapie aan een 32-jari- ge man uit Vlissingen. Dat besliste de rechtbank in Middelburg gisteren in een tus senvonnis. De Vlissinger wordt ervan beschuldigd zijn vriendin meermalen te hebben ver kracht, mishandeld en be dreigd Twee weken geleden eis te officier van justitie H. den Hartog tegen verdachte twee jaar cel plus tbs met dwangver pleging. De strafzaak werd in het kader van het onderzoek voor onbepaalde tijd aangehou den. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Staatssecretaris Faber van Visserij staat huive rig tegenover het voorstel van Eurocommissaris Fischler om het quotum voor Noordzeeka- beljauw te halveren. De Neder landse visserij, die vooral in tong en schol is gespecialiseerd, mag zeker niet de dupe worden. Het voorstel van Fischler is Fa ber rauw op het dak gevallen. Zij hoorde ervan via een persbe- ncht. Maandag krijgen de Euro pese visserij-bewindslieden meer uitleg in de Visserijraad. Faber stelt voorop dat Fischler's plan een relatie moet hebben met het kabeljauwbestand in de Noordzee. Zij vraagt zich af of dat kabeljauwbestand inder daad zo dramatisch slecht is, dat het quotum weer met veertig of vijftig procent moet worden teruggebracht. Als dat nodig blij kt, kan het wat betreft Faber in elk geval niet zo zijn dat de Nederlandse vissers vloot daardoor onevenredig wordt getroffen. „Tenslotte heeft Nederland maar tien pro cent van het kabeljauwquotum voor de Noordzee." Voor alles wil de staatssecreta ris een herhaling van de situatie zoals met de noodmaatregel be gin dit jaar voorkomen. De Eu ropese Commissie besloot toen grote delen van de Noordzee te sluiten voor alle visserijactivi teiten, waardoor met name Nederlandse vissers werden ge dwongen naar andere visgebie- den uit te kijken. Eurocommissaris Fischler kon eigenmachtig beslissen over de noodmaatregel. Met het kabel jauwherstelplan waarvoor hij begin deze week de eerste bouwstenen op papier heeft ge zet, ligt dat anders. Fischler moet daarvoor toestemming hebben van de Europese visse rijministers. Staatssecretaris Faber: „En dat is een belangrijk verschil." door Ben Jansen VLISSINGEN - Het haven schap Zeeland Seaports heeft vorig jaar 3,8 miljoen gulden winst gemaakt. Dat is ongeveer 6 ton minder dan in 1999. Het netto resultaat was het gun stigst in Terneuzen. Daar zijn de boeken afgesloten met een winst van 2,9 miljoen. In Vlis singen bedroeg het batige saldo 834.000 gulden. Voor volgend jaar rekent het ha venschap op een verlies van 740.000 gulden (1,4 miljoen winst in Terneuzen, 2,1 miljoen verlies in Vlissingen). Dat komt mede doordat in 2002 voor ruim 40 miljoen gulden aan investe ringen op het programma staan. Het grootste deel daarvan heeft betrekking op de aanleg van een kade op de Axelse Vlakte en het multifunctionele logistieke Park in de Braakmanhaven. De bouw van de Westerschelde Containerterminal (WCT) is pas voor 2003 voorzien. He winst over 2000 is aanmer kelijk beter dan Zeeland Sea ports bij de opstelling van de be groting had geraamd. Voor de aanvang van het boekjaar was gerekend op een exploitatiere sultaat van 1,2 miljoen gulden. Dat de cijfers gunstiger zijn uit gevallen, is voornamelijk te danken aan het feit dat het ha venschap minder rente heeft moeten betalen dan verwacht. Het havenschap heeft steeds te maken met forse aanloopverlie zen op investeringen. Voorzie ningen als kaden, wegen en spoorverbindingen moeten im mers eerst worden aangelegd voordat een bedrijf zich kan vestigen en inkomsten binnen komen in de vorm van koop sommen voor grond en betaling van haven- en kadegelden. De vermogenspositie van Zeeland Seaports is zodanig dat alle ge plande investeringen, zoals de WCT, de Nieuwlandhaven, nieuwe activiteiten in de Bin nen- en Buitenhaven in het Vlis- singse havengebied en de verde re ontwikkeling van de Axelse Vlakte en de Braakmanpolder in de Zeeuws-Vlaamse kanaal zone, zonder bijdrage van de deelnemers aan het havenschap kunnen worden uitgevoerd. Die deelnemers zijn: de provincie Zeeland en de gemeenten Vlis singen, Borsele, Terneuzen en Sas van Gent. door René van Stee AXEL - Axelaar Jaap Schieman voelt zich bekocht. Het zit de oud-vertegenwoordiger van de Middelburgse Zegam (Zeeuwse gasmaatschappij) zeer hoog dat hij zijn klanten halverwege de jaren zestig - naar eigen zeggen - jarenlang leugens heeft ver kocht. Als eerste aardgas verkoper in Zeeuws-Vlaanderen sleet hij zijn product toentertijd voor ze ven cent per kubieke meter, met het verhaal dat de nieuwe, scho ne en zeer veilige energiebron tot in lengte van jaren zo goed koop zou blijven. „Enige tijd terug las ik in de krant dat het aardgas volgend jaar meer dan een gulden per kubieke meter gaat kosten. Van m'n verhaaltje van toen klopt dus helemaal niks. Dat neem ik mezelf na al die jaren steeds meer kwalijk. Een prijsstijging van zo'n veertienhonderd pro cent in ruim vijfendertig jaar. Dat is heel wat meer dan de in flatie in die tijd", vertelt de 57- jarige Schieman. Schieman vindt het kwalijk dat hem indertijd met name door de Zegamdirectie een rad voor ogen is gedraaid. Na de vondst van de gasbel in Slochteren zou aardgas - verhoudingsgewijs veel goedkoper dan elektriciteit - het in Nederland en ver daar buiten helemaal gaan maken, was het verhaal. Nederland zou het Saoedi-Arabië van Europa worden. „Wellicht een beetje (Advertentie) Oud-aardgasverkoper Jaap Schieman: „Van m'n verhaaltje van toen klopt helemaal niks. Dat neem ik mezelf steeds meer kwalijk." foto Charles Strijd naïef, maar we geloofden die verhalen, want ook de regering deed er volop aan mee. Het kon niet op, de bomen zouden tot in de hemel groeien", aldus Schie man. Met die wetenschap ging Schie man als aardgasverkoper op pad. De voornamelijk op stads- gas stokende en kokende bevol king van Zeeuws-Vlaanderen werd met vette premies verleid om haar gastoestellen om te bouwen of in te ruilen. Ook de elektrische boiler werd al gauw omgeruild voor een gas- geiser. Omdat de gebruikers van stads- gas al gauw te porren waren voor de goedkope en veel scho- nere energiebron, beleefde Schieman gouden tijden. In zijn hoogtijdagen sloot hij zo'n ze ventig contracten per week af. „Vooral de maandagse wasdag liep als een trein. De vrouwen waren toen altijd thuis en zo doende kon ik volop afspraken maken om 's avonds of later in de week eens langs te komen", licht Schieman toe. Ook zogeheten witte vlekken als Sluiskil, Sas van Gent en Zaamslag, die alleen elektrici teit hadden, kregen een aanslui ting op het nieuwe aardgasnet. De bewoners ontvingen een for se korting bij de aanleg van gas leidingen zowel binnen- als bui tenshuis. Daarnaast leverde de verkoop van overbodig gewor den butagastoestellen een aar dige bijverdienste op voor de aardgasverkopers. Ontploffingsgevaar De verkoop van aardgas verliep in de witte vlekken echter een stuk moeizamer, met name om dat veel mensen ontploffingsge vaarvreesden. Schieman: „In de begintijd gebeurden regelmatig ongelukken met lekke leidin gen, omdat de leidingdruk bij aardgas hoger was dan bij stadsgas. Vaak werd dan de deur voor m'n neus dichtgesmeten met de mededeling: „Ontplof maar!" Na verloop van tijd waren ook de mensen in de witte vlekken 'om'. Schieman miste op den duur de uitdaging in zijn werk, omdat bijna heel Zeeuws- Vlaanderen ondertussen van aardgas was voorzien en hij steeds meer bureauwerk kreeg. Na ruim vijf jaar zette hij er een punt achter bij de Zegam. Net als veel anderen beschouwt Schieman de aardgasverkoop in Nederland - evenals de benzine- accijns- als een melkkoe die de gaten in de rijksbegroting moet dichten. Voor de door Delta Nutsbedrijven zo sterk gepro pageerde groene stroom voor ziet hij hetzelfde scenario. „Eerst maken ze je lekker met verhaaltjes over duurzame energie, die goed is voor het mi lieu en ook niet duurder is. Later kom je er dan achter dat je ener gierekening met ik-weet-niet- hoeveel-guldens is gestegen. En dat is nu precies wat die lui er in hun voorlichtingscampagne niet bij vertellen. Net als toen wordt ook nu weer de basis voor het bedrog gelegd", aldus Schieman. Schieman is dan ook niet van plan over te stappen op groene stroom. Behalve de centrale verwarming werkt in zijn wo ning niets op aardgas. Dit laat ste noemt hij louter toeval. Als gevolg van een zwaar auto-on geluk heeft Schieman vijf jaar geleden een partiële dwarslae sie opgelopen, die hem het be wegen danig bemoeilijkt. Zijn woning is hiervoor aangepast. Schieman: „In mijn toestand is koken op elektriciteit veiliger dan op gas. Dat is de voornaam ste reden dat ik geen gas in de keuken heb." door Harmen van der Werf DEN HAAG - De drie zuidelijke provincies Zeeland, Noord- Brabant en Limburg zijn hevig gefrustreerd over de samenwer king met het kabinet. Van alle goede voornemens is praktisch niks terechtgekomen. De Kamercommissie voor Bin nenlandse Zaken kreeg dit gis teren in vele toonaarden te horen van een vijfkoppige zui delijke vertegenwoordiging. De drie gedeputeerden onder hen hielden zich nog in, maar voor zitter J. vanElderenvan de Bra bants-Zeeuwse Werkgeversver eniging (BZW) maakte van zijn hart geen moordkuil. „Vijf jaar geleden hebben wij vijftig bedrijven in Zuid-Ne derland gevraagd welke knel punten zij ervaren", verklaarde hij. „Als wij weer zo'n inventa risatie zouden houden, komen dezelfde knelpunten op tafel. Er is geen donder gebeurd, behalve een partijtje stoelendansen op hoog niveau." Van Elderen heeft recht van spreken. Het was de BZW die in 1997 de aanzet gaf om te komen tot meer samenwerking tussen de drie zuidelijke provincies en de rijksoverheid. Zodat er ge makkelijker en sneller zaken kunnen worden gedaan. Eind vorig jaar heeft dat gere sulteerd in een papieren be stuursovereenkomst, die later dit jaar in een regioconvenant moet uitmonden. Maar dat lijkt nog ver weg. De Alliantie Zuid- Nederland, waarin de drie pro vincies zich hebben verenigd, wil met het Rijk tot concrete af spraken komen. Over de aanleg van (spoor) wegen, over arbeids marktbeleid, onderwijs, econo mie. Het aantal ministers dat zich daarvoor wil inzetten, blijft tot nu toe echter beperkt tot twee: minister De Vries van Binnen landse Zaken, die de samenwer king moet coördineren, en zijn collega Vermeend op Sociale Zaken. Netelenbos Vooral minister Netelenbos van Verkeer en Waterstaat moest het ontgelden. Zij wil feitelijk niets extra's doen voor het zuiden, concludeerde de Zeeuwse gede puteerde L. Coppoolse. Zij legt bijvoorbeeld de verantwoorde lijkheid voor light rail-verbin- dingen tussen de Brabantse ste den volledig bij de regio, terwijl zij goed weet dat daarvoor de fi nanciering ontbreekt. Enige hoop stelt de Alliantie Zuid-Nederland in de verdeling van de aardgasbaten voor eco nomische structuurversterking, waarvoor Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg een claim van ruim zes miljard gulden hebben ingediend. De provincie Zee land vraagt 1,3 miljard. De ver deling van de aardgasbaten eind dit jaar wordt de lakmoes proef. Voorzitter D. de Cloe (PvdA) van de Kamercommissie van Binnenlandse Zaken zegde toe ook de vinger aan de pols te hou den, want de Tweede Kamer wil niets liever dan dat er concrete regio-overeenkomsten worden gesloten. De samenwerking tus sen het Rijk en de landsdelen, waaronder Zuid-Nederland, moet verbeteren. Minister De Vries zal als eerste in september duidelijkheid moeten verschaf fen in zijn begroting voor vol gend jaar. Dat is de laatste kans voor dit kabinet, voor de Twee de Kamerverkiezingen van mei 2002. VLISSINGEN - Mensen met een verstandelijke handicap kunnen vanaf 21 augustus mu zieklessen volgen aan de Zeeuwse Muziekschool in Vlis singen. Dit is een initiatief van de welzijnsorganisatie Scoop, stichting Arduin en de Zeeuwse Muziekschool. Inmiddels hebben zich tien deelnemers aangemeld voor de muzieklessen. Voor regiodirec teur van de Zeeuwse Muziek school Ger Blom is dit boven verwachting. „Van te voren hadden we gehoopt op ongeveer negen a tien aanmeldingen. Maar nu het eenmaal gaat lopen verwachten we meer aanmel dingen." Door speciale instrumenten en muziekcomputers is het voor verstandelijk gehandicapten relatief eenvoudig om muziek te leren spelen. Mogelijk worden deze cursussen in de toekomst ook bij andere muziekscholen in Zeeland gegeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 49