Akkoord over sloop Zeikehoeve PZC Bewoners beraden zich op actie tegen sluiten postagentschappen Kerkwerve wil meer bedrijvigheid PZC Roep om tunnel tussen Bruinisse en vakantiepark Democraten Schouwen blijven onder vlag D66 19 landinrichting niet in gevaar Schouwen duurste gemeente Mercedes gestolen in Zierikzee Fietser gewond bij botsing Kop-staartbotsing op A58 Nieuw-Namen vreest gsm-straling Kunstschouw weekend Concert vrijdag 15 juni 2001 jnorPietKleemans SEROOSKERKE - De Zeike hoeve verdwijnt uit het Schouwse Punjegebied. Dat werd gisteren besloten tijdens de vergadering van de landin richtingscommissie Schouwen- Oost. De boerenvertegenvvoor- digers binnen de gebiedscom- missie spraken zich eerder tegen sloop van de hoeve uitmaar zijn bijgedraaid nu beloofd is dat de sloop niet ten koste gaat van de voortgang van het landinrich tingsproject. Wanneer de hoeve «esloopt wordt is nog niet be kend. De Schouwse wethouder C. W. Veerhoek zei het nog eens na drukkelijk tijdens de landin richtingscommissievergade ring: wat de gemeente betreft zijn er andere prioriteiten dan de sloop van de Zeikehoeve. „Daarom wil ik graag weten waar de provincie de sloop van betaalt," In ieder geval niet uit een pot die iets te maken heeft met de landinrichting, werd die waag van provinciezijde beant woord. Veerhoek was daardoor gerustgesteld. Bezorgd Hetzelfde gold voor landbouw- vertegenwoordiger P. de Koeij- er. „Wij hebben ons eerder uit gesproken tegen sloop van de Zeikehoeve. Dat is uitgelegd als twistpunt tussen ons en de na tuurbeschermers binnen de landinrichtingscommissie, maar dat is zeker niet onze be doeling geweest." De Koeijer legde uit dat de landbouwers binnen de gebiedscommissie al leen maar bezorgd zijn over de voortgang van het landinrich tingsproject en de naar hun idee in gevaar zijnde balans tussen natuurontwikkeling en aanleg van voorzieningen als fiets- en wandelpaden. Wat dat laatste betreft wordt De Koeijer op zijn wenken bediend. De landinrichtingscommissie wil, mede vanwege de kritiek op het mogelijk doorslaan van de balans richting natuurontwik keling en het feit dat de dorps raad Scharendijke erop blijft hameren, alles uit de kast halen om liefst al in 2002 fietspaden aan te leggen langs de Elkerzee- seweg en Zwaardweg. Waterschap Zeeuwse Eilanden staat, zo bleek uit de reactie van waterschapsvertegenwoordi ger J. Mol, positief tegenover het plan tot versnelde aanleg van genoemde rijwielpaden. Ook de provincie staat er niet onwel willend tegenover. Wel werd de commissie door de provincie vertegenwoordiger opgeroepen om in een brief Gedeputeerde Staten van Zeeland nog eens heel duidelijk uit te leggen waarom uitstel van aanleg van de fietspaden absoluut onge wenst is. Langendijk De gemeente Schouwen-Duive land staat achter snelle aanleg van fietspaden langs Elkerzee- seweg en Zwaardweg. Wel vroeg wethouder C. W. Veerhoek aan dacht voor het geplande fiets pad langs de Langendijk. De wethouder is bang dat aanleg van de fietspaden langs Elker- zeeseweg en Zwaardweg ten koste gaat van een fietspad langs de Langendijk en dat wil hij liever niet. ,,Ik hoop niet dat dat op de lange baan wordt ge schoven." Secretaris van de landinrich tingscommissie H. Jonkers van de Dienst Landelijk Gebied rea geerde op de woorden van Veer hoek met de opmerking dat aan leg van het fietspad langs de Langendijk op korte termijn in ieder geval 'een lastig verhaal' wordt. „We moeten nu eenmaal keuzes maken." Volgens de dorpsraad zijn de voorzieningen in Kerkwerve aan het afbrokkelen. foto Pieter Honhoff door Ali Pankow KERKWERVE - Kerkwerve biedt naast de landbouwbedrijven nauwelijks werk gelegenheid. Naast enkele transportacti viteiten zijn er weinig bedrijfsactivitei ten. De dorpsraad betreurt het dat aan de bestaande transportbedrijven geen enke le mogelijkheid tot uitbreiding wordt ge boden, omdat bedrijventerreinen gecon centreerd worden in Zierikzee. Dit staat vermeld in de kernbeschrijving die de Stichting Scoop van Kerkwerve maakte in het kader van het project Duur zame Sociale Ontwikkeling. Volgens de dorpsraad is de werkgelegenheid in deze kern ten dode opgeschreven omdat Kerk werve in de structuurvisie Schouwen- Duiveland uitsluitend bij de sector land bouw staat ingedeeld. De vrees bestaat bovendien dat het voor de boeren in de toekomst niet gemakkelijker wordt. De grondprijzen zijn te hoog om te kunnen uitbreiden en vaak moeten boeren neven activiteiten ontwikkelen om het hoofd boven water te houden. De dorpsraad ver wacht dat het merendeel van de boeren over een aantal jaren hun bedrijf zal slui ten. De gebouwen die op deze wijze vrij komen, zouden ruimte kunnen bieden aan nieuwe bedrijvigheid. De dorpsraad ziet met lede ogen aan hoe voorzieningen afbrokkelen. Ze is van me ning dat initiatieven vanuit bevolking en bedrijfsleven om verworvenheden in stand te houden door de gemeente onvol doende worden gesteund. De bevolking wil niet dat alle voorzieningen in de stad gecentreerd worden. „Wanneer je voor elk wissewasje naar Zierikzee moet, sluit Kerkwerve dan maar op Zierikzee aan", aldus de dorpsraad. Ten behoeve van ouderen in de kern die het minst mobiel zijn, wordt gepleit voor een huisarts die regelmatig spreekuur houdt, voor een apotheek en voor oude renhuisvesting. Het liefst zou men die voorzieningen geconcentreerd zien in één gebouw. De dorpsraad is ontevreden over streek- vervoersmaatschappij Connexxion om dat deze de discobus zaterdagsnachts niet over Kerkwerve wil laten rijden. Veel be woners ervaren het als lastig om met de bus ergens naar toe te gaan omdat deze maar een aantal keer per dag in Kerkwer ve komt. Leefbaar Activiteiten in een dorp zorgen ervoor dat een kern leefbaar blijft, vindt de dorps raad. De dorpsbewoners krijgen daardoor onderling contact en leren elkaar kennen. Braderieën en paardenkampioenschap- pen worden vanuit particulier initiatief binnen een hechte, maar besloten kring georganiseerd. Vaak blijkt het echter wel moeilijk om voor evenementen die het he le dorp aangaan zoals Koninginnedag, voldoende vrijwilligers te vinden. Over het samenvoegen van verenigingen met clubs uit andere kernen is de dorps raad zeer sceptisch. Men acht het open baar vervoer daar niet op afgestemd en gevreesd wordt dat fusies tot een fikse te rugloop van het ledental van diverse ver enigingen zal leiden. De kernbeschrijving van Kerkwerve staat centraal tijdens de hoorzitting op dins dagavond 19 juni vanaf 19.30 uur in dorpshuis Zuudende. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is de duurste gemeente van Zeeland. Inwoners betalen hier 1219 gulden aan gemeen telijke heffingen. Dat bedrag is opgebouwd uit onroerend- zaakbelasting, rioolrecht en reinigingsheffing. Oostburg staat dit jaar opnieuw genoteerd als de goedkoopste gemeen te van Nederland, en daarmee dus ook van de provincie, met een bedrag van 751 gulden aan woonlasten. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Groningen. Landelijk stijgen de woonlasten gemiddeld rnet acht procent, waarmee het gemiddelde peil uitkomt op een bedrag van 1241 gulden per jaar. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft inmiddels een principebesluit genomen over het verla gen van het belastingtarief op huizen en bedrijfsgebouwen in 2001. Door de onverwacht hoog uitgevallen hertaxatie wacht de inwoners volgend jaar tevens een belastingteruggave, zo heeft wethouder G. J. van der Salm aangekondigd. ZIERIKZEE - In de Julianastraat in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag een grijze Mercedes, type Cl 80, met kenteken 75-HD-TB gestolen. De auto heeft een waarde van enkele tienduizenden guldens. De autosleutels waren bij een woninginbraak meegenomen. Uit de woning werden ook mobiele telefoons, een zonnebril en portemonnees met een in houd van enkele honderden guldens, gestolen. De goederen vertegenwoordigen een gezamelijke waarde van een paar duizend gulden. SEROOSKERKE - Een tienjarige fietsende jongen is woens dagmiddag omstreeks kwart over vier gewond geraakt aan zijn hoofd. De jongen fietste over het fietspad van de Seroos- kerkseweg te Serooskerke (S). Vlakbij de Schelphoek kwam de jongen in botsing met twee tot nu toe onbekend gebleven wielrenners. De Jongen en beide wielrenners kwamen hierbij ten val. De wielrenners zijn vervolgens doorgeredn in de rich ting van Zierikzee. Het is niet bekend of zij letsel of schade hebben opgelopen. De politie is op zoek naar getuigen van het ongeval. 's-HEER ARENDSKERKE - Bij een kop-staartbotsing op de A58 bij 's-Heer Arendskerke zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee pei-sonenauto's beschadigd geraakt. De be stuurders van beide wagens raakten niet gewond. Het onge val gebeurde rond kwart over twaalf 's nachts. Een 50-jarige Middelburger reed met een thuiskomertje (reservewiel) rich ting Walcheren en hield daarom een snelheid van tachtig kilo meter per uur aan. Een 26-jarige automobilist merkte hem te laat op en knalde bovenop de wagen van de Middelburger, die hierdoor in de sloot naast de rijweg belandde. NIEUW NAMEN - Een stralingsdeskundige komt donderdag 21 juni in Nieuw-Namen een lezing geven over de mogelijke gevolgen van blootstelling aan straling afkomstig van gsm- masten. In Nieuw-Namen staan nu drie van dergelijke anten nes bij de voetbalvelden, waarvan er nu twee in werking zijn. Ook op de kerk van het dorp worden antennes geplaatst. Vlak over de grens, in Kieldrecht, staan nog meer masten. Geble ken is dat veel inwoners van Nieuw-Namen bang zijn dat de straling schadelijke gevolgen heeft voor hun gezondheid. Zij uitten hun bezorgdheid onlangs op een hoorzitting in het stadhuis van Hulst. De lezing vindt plaats in het gordijnate lier van C. Braem aan de Smetstraat. doorFamkevan Loon ZIERIKZEE - De Schouwse af deling van D66 blijft bij de ge meenteraadsverkiezingen in 2002 onder de vlag van D66. De leden hebben hiertoe besloten, zodat het idee de fractie om te vormen tot een lokale politieke partij definitief van tafel is. De D66 van Schouwen-Duive land bereidt zich voor op de van volgend jaar. Tijdens de ledenvergade ring deze week is zodoende de verkiezingscommissie ingesteld is een start gemaakt met het verkiezingsprogramma. Waar de democraten zich in de race voor de raadszetels op gaan concentreren wil voorzitter M. Weezepoel nog niet kwijt. „Er zijn al wel een aantal items ge noemd, maar we zijn er nog niet lielemaal uit. Het heeft ook niet zoveel zin nu al iets te zeggen, cmdat het nog kan wijzigen." De voorzitter verwacht eind juli de Schouwse ,Qkker be llend te kunnen maken en eind september het verkiezingspro- na op tafel te leggen redactie noord-zeeland Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB zierikzee Tel: (0111)454647 Fax: (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl M. Modde (chef) M-G.vanden Broek P- Kleemans F- F. A. M. van Loon A. M. L. Pankow R- H. N. Boogert (sport) centrale redactie Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Weezepoel benadrukt verder dat de fractie ook in 2002 verder zal gaan als D66. Even is over wogen de landelijke binding los te laten en een lokale partij op te richten, maar besloten is dat plan te laten varen. In dat kader heeft de nieuwe partij Leefbaar Schouwen-Duiveland ook nog contact gezocht met de demo craten. „We gaan nog steeds door als D66. Een kleine, hechte club, die zich graag nog wat wil verbreden", aldus Weezepoel. Hoewel de verkiezingen nog bij na een jaar weg zijn en de strijd om de kiezer nog moet begin nen, ziet de voorzitter de raads verkiezingen met vertrouwen tegemoet. Dat deze strijd mis schien feller dan voox'heen ge voerd zal moeten worden omdat er met cle komst van Leefbaar Schouwen-Duiveland meer ka pers op de kust zijn, bezox-gthem geen slapeloze nachten. „Ieder- een kan wat roepen, maar ze moeten het ook nog waar ma ken. Ik ben er niet zo bang voox-, WESTERSCHOUYVEN - Het eerste Kunstschouw weekend vindt morgen en zondag plaats. Vanuit Kunstschouw locatie Restaurant Zeelust kan morgen vanaf 10.00 uur de hele dag met een kompas, verrekijker en rou tekaart een wandeling door bos, duinen en strand gemaakt wox*- den. Daarnaast kan er de hele dag een fietstocht van 34 kilo meter gemaakt wox'den door de boomkikkerleefgebieden op Schouwen. Op zondag start om 11.00 uur een Natuur Kunst wandeling onder begeleiding van natuur- gids J. Midavaine. Verder kan deze dag vanaf 10.00 ook wox' den deelgenomen aan de wan deling door bos, duinen en strand en aan de fietstocht van 34 kilometer. Alle activiteiten starten bij het Trampolinecen trum achter restaurant Zeelust. THOLEN - De stichting Antho- nie Keldermans Concerten houdt zaterdag 23 juni een tweede concert in een reeks die speciaal geprogrammeerd is voor het vooi'malxge stadhuis in Tholen. Het Axnstel Saxo- foonkartet speelt met medewer king van de bartiton Thomas Oliemans hedendaagse muziek waarin klassieke thema's een belangrijke rol spelen. Het con cert begint om 20.15 uur-. Klanten reageren verbaasd en boos op de sluiting van hun postagentschap. foto Pieter Honhoff door Famke van Loon RENESSE - Met verbazing en boosheid hebben de inwoners van Renesse en Nieuwerkerk gereageerd op het besluit hun postagentschappen te vervan gen voor servicepunten. Zij zien opnieuw een voorziening uit het dorp verdwijnen en dat zint hen niks. Bewoners en on dernemersverenigingen bera den zich nu op acties om dit tij te keren. Daags nadat het nieuws over de voorgenomen sluiting van het postagentschap bij Jonker Funsports naar buiten kwam, regent het aan de balie in Re- nesse verontwaardigde reac ties van bewoners. „Mensen zijn boos en willen actie on dernemen. Ze nemen het echt voor ons op", vat balie-mede- werkster S. Jonker de reacties samen. Ook toeristen die jaarlijks neerstrijken in de West- schouwse badplaats hebben de afgelopen dagen hun verba zing en medeleven geuit na het horen dat 'dit het laatste jaar is' voor het agentschap. In Nieuwerkex-k overheerst vooral de onaangename ver- rass®! over het besluit. „Niet zo lang geleden is de service van het agentschap uitgebreid van een halve naar een hele dag. Dan denk je dat het goed gaat, maar het tegendeel blijkt het geval", legt M. Ovex-beeke, voorzitter van de dorpsraad, uit. Hij betreurt het dat op nieuw een voorziening uit zijn kern vei'dwijnt en wil de kwes tie op de eerstvolgende vex-ga- dering van de dorpsraad later deze maand zeker aankaaxlen bij de bewoners. Wat mede werker-s van de postagent schappen en bewoners vooral in het verkeerde keelgat ge schoten is, is de manier waar op de beslissing voor sluiting genomen lijkt te zijn. Volgens Jonker is de vestiging in Re- nesse door Postkantoren BV voor een voldongen feit gezet. „Er was geen discussie moge lijk. De servicepunten worden ondergebracht bij supermark ten en drogisterijen, dus hier moet het weg." Ook bij A. Ver- seput, voorzitter van de On dernemersvereniging Renesse, leeft de gedachte dat zonder inzicht in de situatie ter plaat se de beslissing genomen is. De richtlijn dat iedere inwoner in een straal van vijf kilometer alle postzaken moet kunnen afhandelen is in zijn optiek te letterlijk genomen. „Iemand achter een bureau heeft wat hjnen op de kaart gezet. Het is een beslissing zonder oog voor de sociale of economische as pecten in Renesse", aldus Ver- seput. Mobiliseren Verschillende partijen bera den zich zodoende nu op actie om de sluiting van de post agentschappen te verhinde ren. Jonker wil via de Vereni ging van Postagentschappen bekijken wat haar mogelijk heden zijn om zelf iets te on dernemen. Daarnaast weet zij dat inwoners van Renesse zich aan het mobiliseren zijn om hun onvxrede over de voorge nomen sluiting te uiten. Of in Nieuwerkerk een actie als de ze week in Wemeldinge op touw wordt gezet, kan Over- beeke nog niet zeggen. Hij wil het eerst overleggen met het dorpsraadbestuur en de Nieu- werkerkers. „Als we iets gaan doen moet dat gestructureerd en goed gebeuren, op een ma nier dat het ook zin heeft. Volgens Verseput is het van be lang vooral een signaal, dat breed gedragen wordt, af te geven dat de be woners het er niet mee eens zijn. De politici in Zierikzee zouden hierbij ook hun steen tje kunnen bijdragen. Wethou der G. van de Velde-de Wilde betwijfelt echter of een actie van de gemeente veel uit zal halen in dit geval. „Ik wil toch de illusie wegnemen dat de ge meente hier invloed op heeft. Het is een bedrijf dat deze be slissing neemt. Vorig jaar nog is Schouwen-Duiveland veel van haar telefooncellen kwijt geraakt. Leuk is dat zeker niet, want elke voorziening die je kwijtraakt is toch een bepaal de verarming, een afkalving." door Marcel Modde BRUINISSE - Er moet een veili ge verbinding komen tussen Bruinisse en het vakantiepark Aquadelta. Volgens dorpsraad voorzitter H. Schot wordt de verkeersdruk op het recreatie gebied onverantwoord groot bij de aangekondigde uitbreiding met 231 woningen. Hij pleit voor de aanleg van een tunnel of rotonde ter vervanging van het huidige kruispunt van de Mo lenweg met de N59. Schot ervaart de aanwezigheid van de Rijksweg als een fysieke scheiding tussen twee volwaar dige woonkernen van Bruinisse. Aquadelta is voor een belangrijk deel van de voorzie ningen aangewezen op het dorp. De dorpsraadsvoorzitter noemt in dat verband de grotere super markten, huisarts en de bushal te. Het gevolg is dat druk ge bruik wordt gemaakt van de Noorddijk als verbindingsroute naar en van het dorp. Die weg is nu al te klein voor het verwer ken van de verkeersstroom, voert Schot aan, laat staan wan neer het vakantiepark straks fors is uitgebreid. De dorpsraad wil het liefst au- to'svandeNoorddijkweren. „Je zou er een pracht van een wan delpromenade van kunnen ma ken. Maar dat kan alleen wan neer je de oorspronkelijke hoofdvei'bxnding, de Molenweg, verbetert. „Het is heel lastig om veilig over te steken. Moet je na gaan hoe dat beeld er uit komt te zien wanneer er in Aquadelta straks nog eens 231 huizen en 800 ligplaatsen in de jachthaven bijkomen!" Schot voelt zelf het meest voor de aanleg van een tunnel onder de Rijksweg, maar ook een rotonde op die plek zou al een enorme verbetering zijn, geeft hij aan. „Het probleem is dat we dit als dorpsraad makke lijk kunnen roepen en er vervol - gens vanuit de politiek simpel weg wordt gesteld dat er geen geld voor is. Schot vindt het vooralsnog te ver gaan om Aquadelta Beheer te dwingen tot een bijdrage voor een veiligere ontsluiting van het recreatiepark. Een financiële injectie van de ondernemer zou mogelijk ook de verschillende overheden kunnen bewegen tot een investering in de plaatselij ke infrastructuur. Wethouder C. Veerhoek (WD) kan zich wel in die redenerxng vinden. „Als een plan van een ondernemer gevol gen blijkt te hebben voor een kruising, moeten we kijken hoe we dat oplossen. Dan zullen we weer in gesprek moeten gaan met die ondernemer. Misschien zou hij mee kunnen betalen." Los van de verkeersproblema tiek overheerst in Bruinisse vol gens Schot tevredenheid over het uitbreidingsplan waarmee Aquadelta volgend jaar wil be ginnen. Het park is hard toe aan een dergelijke opwaardering, stelt hij. „Als je dat niet doet, krijg je leegstand en wie weet welke 'groeperingen' ze er dan op den duur instoppen", doelt de voorzitter van de dorpsraad op huisvesting van asielzoekers Aquadelta is volgens hem eco nomisch van groot belang voor Bruinisse. Veel dorpsbewoners werken in het park en ook de plaatselijke middenstand vaart er wel bij. Manege Veerhoek wilde gisteren inhou delijk nog niet reageren op de nieuwste plannen. Hij is ver baasd dat er nog maar weinig over is van het ontwerp aan de hand waarvan de gemeente in een eerder stadium bestem- mingsplanmatig goedkeuring gaf. Op zich hoeft dat geen pro bleem te zijn, aldus de wethou der. Lastiger is evenwel het ge deelte waar nu nog de manege op staat. Die voorziening ver huist ixx de vernieuwde versie naar de overkant van de Groe- neweg om plaats te maken voor woningen. Dat vereist aanpas sing van dat stxik van het be stemmingsplan en daarvoor ontbreekt het de gemeente aan tijd. Volgens het programma prioritering op de afdeling ruimtelijke ordening is Aqua delta pas in 2003 aan de beurt. Het park wil dan echter al klaar zijn met de uitbreiding. De Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland heeft zijn bezwaar tegen de uitbreiding laten vexvallen sinds de bouw van een dertig meter hoge woontoren onder dwang van de Raad van State uit het plan werd geschrapt. Het gebied aan de Groeneweg heeft volgens woordvoerder G. J. Buth slechts geringe ecolo gische waarde. „Recreatie is be langrijk voor Zeeland. Daar moet dus ergens de ruimte voor zijn. Dan het liefst aansluitend bij bestaande complexen vin denwij."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 41