Kabinet pept winstdelingen op Natie is kwetsbaar voor bioterreur Van parketvloer tot hardhouten tuinset! Aangifte advocaat Fireworks van verduistering bewijzen 3 Sportvissers boycotten groene stroom Vermeend probeert met extra geld salariseisen bonden te matigen Kamer dwingt Brinkhorst tot overleg met de veemarkten Locomotief tussen de viooltjes Geen dubbel spoor HSL-Oost Dierenbescherming verliest leden Vader verkracht baby-dochter Fouilleren in gevaarlijke wijken Munitiefabriek in de fout Marine maakt kinderen lekker met project Subs Hermans ruziet over reclame op Kennisnet VADERDAGCADEAUS VOOR HET OPSCHEPPEN MARCONISTRAAT, GOES vrijdag 15 juni 2001 van onze redactie binnenland AMERSFOORT - Massa's vis worden vernietigd in de turbi nes van waterkrachtcentrales. Dat stelt de Nederlandse Vereniging van Sportvissersfe deraties (NWS). Omdat en ergiebedrijven volgens de overkoepelende belangenor ganisatie van de hengelaars niets aan het probleem doen, adviseert de NWS haar ach- terban groene stroom te boy cotten. De NWS richt haar oproep aan de ongeveer 1,3 miljoen vissers in Nederland. Volgens een woordvoerder van de NWS verloopt de campagne tot nog toe succesvol. Waterkrachtcentrales wekken op milieuvriendelijke wijze elektriciteit op, maar visvrien- delijk zijn ze volgens de NWS allerminst. Vooral vissen die stroomafwaarts trekken zoals paling, barbeel, winde, zeefo rel en zalm komen terecht in de draaiende delen van de turbi nes. „Ik kan je vertellen dat er weinig meer van overblijft", aldus de woordvoerder. „Het is doodzonde. Wij doen juist ons uiterste best bedreig de trekvissen als paling, kop- voorn, winde en zalm in leven te houden. De zalm en de zeefo rel zijn zelfs beschermde soor ten waar niet op gevist mag worden. De waterkrachtcen trales frustreren onze inspan ningen." Er bestaan volgens de NWS systemen om te voorkomen dat vissen in de dodelijke turbines terechtkomen. „Maar dergelij ke visgeleidingssystemen kos ten veel geld en dat lijken de Nederlandse energiemaat schappijen er niet voor over te hebben. In de zes bestaande centrales in onze rivieren zijn ze nog altijd niet ingebouwd". Energiebedrijf Nuon vindt de kritiek van de sportvissers niet terecht. „Wij houden bij onze waterkrachtcentrales wel de gelijk rekening met de ecologie van het water", zegt een woordvoerster. Nuon doet dat via vistrappen waardoor vis sen om de centi'ales kunnen zwemmen. Nuon heeft water krachtcentrales in onder meer Nederrijn, Maas en Roer. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet stelt extra geld beschikbaar om re- sultaatafhankelijke beloningen (winstdelingen) voor werkne mers in het bedrijfsleven aan trekkelijker te maken. Voor 2002 is daarvoor 100 miljoen gulden beschikbaar. Vanaf 2003 gaat het om blijvend 150 mil joen gulden per jaar. .Met dit extra geld wil minister Vermeend van Sociale Zaken en Werkgelegenheid de vakbonden zover krijgen dat ze hun salaris eisen matigen. Het voorstel komt maandag aan de orde tij dens het voorjaarsoverleg van het kabinet met werkgevers en werknemers. Hoe de regeling er precies gaat uitzien, is nog niet bekend. Het gaat erom dat de winstuitkering tot een bepaald maximum niet of minder zwaar wordt belast. Op dit moment zijn er regelin genvoor geld dat een aantal ja ren wordt geblokkeerd. Ver meend stelt wel als voorwaarde dat het belastingvoordeel alleen geldt voor beloningsvormen die echt 'meebewegen' met de be drijfsresultaten. Vaste belo ningsvormen, zoals de dertien de maand, komen niet in aanmerking voor de regeling. Om die reden is het CNV fel te gen de plannen. „Werknemers inbijvoorbeeld het onderwijs en de zorg hebben geen winstuit kering. Op die manier raakt de collectieve sector weer achter op. En dat was juist niet de be doeling", aldus cao-coördinator R, van Splunder Zijn collega H. van der Kolk van de FNV deelt die kritiek, maar DEN HAAG - Minister Brink horst (Landbouw) gaat onder druk van de Tweede Kamer snel met de veemarkten overleggen. Volgens veemarkten kunnen ze niet langer voortbestaan door de eisen die de minister stelt. Zo moeten ze grote investerin gen doen om de veewagens te reinigen, terwijl ze over een jaar mogelijk alsnog dicht moeten. De minister wil het verzamelen en transporteren van vee aan banden leggen om nieuwe uit braken van besmettelijke ziek ten te voorkomen. WD en CDA toonden zich kri tisch, tijdens overleg gisteren in de Tweede Kamer. Zo zouden de strenge eisen er toe kunnen lei den dat vee in het buitenland wordt verhandeld, waardoor het transport toeneemt en er minder greep is op de controle. Behalve WD en CDA drongen ook de kleine christelijke partij en aan op overleg met de vee markten. De PvdA was het op hoofdlijnen met de minister eens, maar drong erop aan de beurs te trekken om de vee markten te helpen. De directeuren van de veemark ten constateerden dat „Kamer fracties de deur op een kier heb ben gezet, hoewel de minister org halsstarrig blijft", aldus di recteur G. Bootsma van de IJs- selhallen in Zwolle. ANP hij gaat niet zo ver dat hij zich mordicus tegen de plannen ver zet. „De minister wil de regeling in 2003 evalueren. Als zou blij ken dat het nadelige gevolgen heeft voor de ambtenaren, wordt naar een oplossing ge zocht." Het bedrag van 150 miljoen dat structureel beschikbaar komt, is niet zo groot dat het voor de ambtenaren op korte termijn groot nadeel oplevert. Van der Kolk: „De bedoeling van de re geling is echter dat de lonen in de marktsector, de zogenaamde contractlonen, minder snel stij gen. Maar die gebruikt de over heid wel als startpunt voor de CAO-onderhandelingen met de ambtenaren. Zeker als die fisca le faciliteiten verder worden uitgebreid, kan dat op den duur een groot nadeel opleveren." Het Midden- en Kleinbedrijf (MKB) verwacht chaos als vol gend jaar het nieuwe stelsel voor de sociale zekerheid in gaat. Volgende week bespreekt de Tweede Kamer het nieuwe stel sel. Daarin worden publieke ep private verantwoordelijkheden herschikt. Bemiddeling Enerzijds blijven de werkne mersverzekeringen en de uit voering van de WW- en WAO- uitkeringen volledig een taak van de overheid. Anderszijds wordt de arbeidsbemiddeling van zieke en werkloze mensen aan de markt overgelaten. Volgens MKB-voorzitter H. de Boer moet snel duidelijk wor den 'waar we precies de paaltjes neerzetten'. Anders ontstaat er chaos op vooral administratief gebied. GPD/ANP HOLLANDSCHE VELD - Een takelbedrijf plaatst onder grote belangstelling van de buurt een locomotief in de tuin van John Vrieze uit Hollandscheveld. Vrieze is een liefhebber van treinen en grote machines. De gemeente Hoogeveen heeft de Vrieze in maart, toen hij begon met het aanleggen van de rails, al laten weten dat deze niet in het bestemmingsplan passen. Woensdag heeft de gemeente de treinen- liefhebber opnieuw gesommeerd om de rails en de trein te verwijderen. Doet hij dit niet, dan wordt hem volgens een gemeentewoordvoerder een dwangsom van 1000 gulden per week opgelegd met een maximum van 50.000 gulden. Vrieze laat weten hier niet van onder de indruk te zijn. Hij gaat twee weken op vakantie en laat de trein in de tussentijd rustig in zijn tuin staan. foto GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Nederland zou bij bioterroristische aanslagen een eenvoudig doelwit vormen. Door het open karakter van Ne derland kunnen microbiële ziekteverwekkers makkelijk worden ingevoerd. En door de hoge mobiliteit en de urbanisa tiegraad kunnen ziektes daarna snel om zich heen grijpen. Om deze reden is het risico van dergelijke aanslagen reëel. Dat stelt de Gezondheidsraad in een advies over de verdediging te gen bioterrorisme, dat gisteren aan minister Borst van Volksge zondheid is overhandigd. Ze pleit voor een afzonderlijk draaiboek bioterrorisme, dat deel moet uitmaken van een draaiboek dat het ministerie van Binnenlandse Zaken over allerlei soorten aanslagen voor bereidt. Ook moet men beter let ten op eventuele signalen van inlichtingendiensten over dit soort aanslagen. Opzet De Gezondheidsraad wijst erop dat er duizenden microbiële ziekteverwekkers bestaan. Dat aantal kan door genetische aan passingen verder toenemen. Medische beroepsverenigingen moeten hun achterban beter alert maken op de mogelijkheid dat zeldzame infectieziekten kunnen worden veroorzaakt door met opzet verspreide ziek teverwekkers. Om de ziekten en veroorzakers tijdig te kunnen identificeren, moet er volgens de Gezond heidsraad een formeel interna tionaal netwerk komen van des kundigen in de microbiologie. Daarvoor is financiële onder steuning nodig. Ook is er inter nationale samenwerking nodig om vaccins, antiobiotica en an dere middelen te ontwikkelen en produceren. Het is het beste als het verdedi gingssysteem in N ederland aan sluit op bestaande regelingen. Het gaat om het draaiboek Ex plosies van infectieziekten dat eind 1999 is ingesteld voor GG- D'en. Ook is er een voorlopig draaiboek Influenza-pandemie DEN HAAG - Minister Netelenbos (Verkeer) ziet af van volle dige verdubbeling van het spoor tussen Amsterdam en de Duitse grens voor de hogesnelheidslijn-Oost. De kosten we gen volgens haar niet op tegen de baten. Ze zal in de ministerraad van vandaag voorstellen te kiezen voor de zogenoemde benuttingsvariant. Die komt neer op verdubbeling van een paar knelpunten tussen Utrecht en de grens, ondertunneling van overgangen en extra geluidweren- de maatregelen. Verdubbeling van het spoor kost meer dan 10 miljard gulden, terwijl de variant van Netelenbos uitkomt op zo'n 2 miljard. De tijdwinst op dubbel spoor voor een reis naar Frankfurt zou negen minuten bedragen. ANP DEN HAAG - Veertig verontwaardigde leden van de Dieren bescherming (DB) hebben hun lidmaatschap opgezegd nadat koningin Beatrix haar beschermvrouwschap werd ontno men. Twee leden keerden terug. Zij hadden eerder opgezegd omdat zij de betrokkenheid van de koningin bij de organisatie ongepast vonden. Een twintigtal anderen meldde zich aan als nieuw lid van de Dierenbescherming. De reacties die bij DB binnenkwamen, liepen uiteen van woe de tot bewondering. GPD BREDA - Een 31-jarige man uit Breda is woensdag aange houden op verdenking van verkrachting van zijn dertien maanden oude dochtertje. Het meisje is voorbehandeling op genomen in een ziekenhuis. De moeder meldde de politie woensdag dat er iets niet goed was met haar dochtertje. Zij had dat bij thuiskomst ontdekt. "De vader was alleen met het kind thuis geweest. Bij het eerste verhoor rezen er zoveel verdenkingen tegen de vader, dat die meteen werd aangehouden. De man heeft inmiddels een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. ANP DEN HAAG - Buurten of uitgaansgebieden die geplaagd worden door veel vuurwapengeweld, mogen wat de Tweede Kamer betreft twaalf uur afgesloten worden om de politie de mogelijkheid te geven alle voorbijgangers te fouilleren. Een Kamermeerderheid denkt dat het ingrijpende instru ment noodzakelijk is om het steeds toenemende wapenbezit en -gebruik af te remmen, zo bleek gisteren tijdens een debat. Volgens het wetsvoorstel van CD A-Kamerlid Van de Camp mag een burgemeester, na toestemming van de gemeenteraad en in overleg met de politie en een officier van justitie, een zo genoemd veiligheids-risicogebied aanwijzen. ANP BERGEN OP ZOOM - Munitiefabriek Franerex in Heimolen hangt sluiting of een forse boete boven het hoofd. De gemeen te Bergen op Zoom overweegt deze maatregelen met be stuursdwang toe te passen als het bedrijf niet binnen een week een aantal veiligheidsmaatregelen neemt. Uit controles in april en mei bleek dat de munitiefabriek, on derdeel van Eurometaal in Zaandam, op 26 punten niet aan de milieuvergunning voldoet. Franerex kreeg toen van de ge meente een week de tijd om alsnog de juiste maatregelen te treffen. Inmiddels is bij hercontrole gebleken dat Franerex, dat mid den in de bossen ligt, twintig van de 2 6 geëiste maatregelen in middels heeft genomen. Tevens werden twee nieuwe overtre dingen geconstateerd. ANP om bij een wereldwijd en snel om zich heen grijpend nieuw griepvirus de gezondheids- en maatschappelijke schade te be perken. Deze draaiboeken moeten vol gens het advies wel dringend aangescherpt worden op het terrein van bioterrorisme. ANP (Advertentie) Duizend-en-één woonideeën! van onze redactie binnenland ENSCHEDE - Het Openbaar Ministerie in Almelo sluit niet uit dat dossierstukken van de gemeente Enschede en het de- fensiebureau Milan over S.E. Fireworks zijn verdwenen. Het OM heeft de indruk dat het dos sier 'niet volledig' is, aldus woordvoerster T. Zwart. Raadsman G. Meijers, die direc teur W. Pater van S.E. Fire works verdedigt, stelde gisteren dat Enschede en het defensie bureau Milan voor hen belas tende stukken over de vuur werkramp hebben vernietigd. De raadsman deed daarvan gis teren aangifte bij het OM in Al melo. Meijers verwacht dat justitie een onderzoek instelt. Of het zo ver komt, is afhankelijk van de informatie die de advocaat aan draagt, reageert justitiewoord- voerster Zwart. Zij bevestigt dat ook bij justitie de indruk heerst dat niet alle stukken voor het onderzoek zijn aangedra gen. Vermoeden „We hebben de gemeente ver schillende keren gevraagd het dossier te completeren", zegt Zwart. „We vermoeden dat stukken ontbreken. Zonder dat we kunnen aangeven om welke stukken het gaat. Voor een on- (Advertentie) The Famous Grouse Blended Scotch Whisky lOOcl 4^3 6," €*7» GALLGALL Geniet, maat drink met mate. Aanbieding ij geldig t/m 24 juni ZOOI, WWW.GALL.NI. van onze redactie binnenland DEN HAAG - De jeugdclub Subs van de Koninklijke Mari ne lijkt succes te boeken. Vier duizend jongeren hebben zich inmiddels aangemeld. Het gaat om jongeren tussen de twaalf en achttien jaar die geïnteresseerd zijn in de marine, maar nog te jong om er te kunnen werken. Defensie hoopt via Subs jonge ren enthousiast te maken en te houden zodat ze er aan de slag kunnen als ze oud genoeg zijn. Subs is eind 1999 opgericht. Volgens een marinewoordvoer der zoekt Defensie de jongeren niet actief op, maar wordt naar Subs verwezen als jongeren zelf al enige belangstelling aan de dag hebben gelegd. De Subs jongeren krijgen posters van de marine en kunnen tijdens de vlootdagen rekenen op speciale rondleidingen. Defensie is tevreden over het aantal aanmeldingen dat tot dusver is binnengekomen. Vol gens een woordvoerder bestaat ongeveer dertig procent van het Subs-ledenbestand uit meisjes. Defensie heeft al enkele jaren moeite om nieuw personeel bin nen te halen. Staatssecretaris Van Hoof heeft daarom al diver se maatregelen genomen om de wervingsproblemen het hoofd te bieden. ANP pagina 2: commentaar derzoek is het noodzakelijk dat er vermoedens bestaan dat er een strafbaar feit is gepleegd." Volgens Meijers zijn uit het ge meentelijk dossier 'bepaalde notities' onder de tafel verdwe nen. Het zou onder meer gaan om controleverslagen uit de pe riode dat H. Smallenbroek eige naar was van S.E. Fireworks. Hij verkocht twee jaar geleden het bedrijf aan de huidige direc teuren R. Bakker en Pater. Pikmeer-arrest Volgens Meijers heeft officier van justitie H. Stam bevestigd dat stukken 'vermoedelijk zijn vernietigd'. „Het is waarschijn lijk dat deze stukken ontlastend materiaal voor mijn cliënt en mededirecteur Bakker bevat ten." Meijers meent dat het OM er niet aan ontkomt een onder zoek in te stellen. Hij voegt er fijntjes aan toe dat deze zaak niet onder het Pikmeer-arrest valt. Door dat Hoge Raad-arrest kan de overheid amper worden ver volgd. „Maar het vernietigen van bewijsmateriaal lijkt me geen exclusieve overheidstaak. Indien het is gebeurd, dienen het Rijk en de gemeente Ensche de wel degelijk te worden ver volgd." GPD van onze redactie binnenland ZOETERMEER - Kennisnet dreigt te vervallen tot een ver edelde startpagina als de Twee de Kamer het reclameverbod op het onderwijsnetwerk door drukt. Leveranciers van educa tieve software zullen dan hun toevlucht zoeken op het gewone internet, dat barst van reclame. Met deze ondubbelzinnige boodschap probeerde minister Hermans van Onderwijs de Ka mer gisteren in een brief te be wegen reclame op het Kennisnet onder strikte voorwaarden toch te tolereren. Behalve de WD willen alle fracties Hermans volgende week via een motie tot een reclameverbod dwingen. De pagina www.kennisnet.nl biedt de aangesloten scholen toegang tot twee 'ringen': een zonder reclame en een waar ruimte is voor de pagina's van educatieve uitgevers, scholen en besturenorganisaties. Op die tweede ring is reclame onder strenge voorwaarden mogelijk. 'De inhoud van de tweede ring is van doorslaggevend belang voor het succes van de portal-si te', schrijft Hermans. Als de uit gevers opstappen, verdwijnt het nut van de beveiligde leeromge ving, meent de minister.ANP Advertentie Zondag 17 juni is het vaderdag. Bij EuropaTuin hebben we heel veel cadeaus die bij vader in goede aarde zulten vallen. En een GRATIS tuinschepje bij besteding boven f25,-. j Mooi weer EuropaTuin OOSTBURG, NIEUVEITWEG 56, 0117-452279 -U vindt het op de Woonboulevard! Mikro Electro, Brugman Keukens Et Badkamers, Trendhopper, Roobol Woonwinkels, Morgana Slaapkamers, Interieur Totaal, fe Bazar Wonen, GAMMA, Kwantum, TMC, Runner, Verf Et Wand, Pardio Parket Studio, Sleepy, MONTÈL, Decorette en .Beter Bed.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3