Betonnen loper bij stadhuis ketst af Onderzoek dagindeling in Lewedorp PZC Fotozaak moet pand overschilderen Kerk Kruiningen mag in nieuw pand Thoolse uitbaters moeten aan de slag voor vergunning Gesprek over ruzie De Vliete haalt kou nog niet uit de lucht b 19 Raad Borsele trekt geen anderhalve ton uit voor verbinding met trouwzaal Kop-staartbotsing op A58 Schouwen duurste gemeente Mercedes gestolen in Zierikzee Wielrenners rijden fietser aan Toekomstplannen zijn nog te vaag Fietsexcursie Themadag Humanistisch Verbond De Wingerd in Goes beste bij verkeersexamen vrijdag 15 juni 2001 HnnrMieke van der Jagt HEINKENSZAND - De ge- nicenteraad van Borsele ziet weinig in een betonnen strip i |USSen het gemeentehuis en cle lot raads- en trouwzaal te ver bouwen boerderij aan de over- i kant van de Stenevate in Hein- kenszand. Bij de bespreking van een voorstel om de open ruimten rondom de Stenge, het gemeen tehuis en de boerderij in te rich- ten. bleek gisteravond dat er oversmaak wel degelijk te twis ten valt. j Over centen trouwens ook, want door een betonnen loper met lichtjes in het loopvlak uit te stellen, houdt de raad voorlopig anderhalve ton in zijn zak. Evenmin gelukkig was de raad met het besluit om het fietspad langs de Stenevate niet door te trekken tot de Lindeboom op de kruising met de Kraaiendijk. Wethouder P. Vollaard legde uit dat het niet uitmaakt op welk moment je langzaam en snel verkeer mengt, het blijft altijd onveilig. De raad kan dus nog voorstellen verwachten om de verkeersmenging op de plaats waar die nu is, veiliger te ma ken. Deraadhad verder het liefst ge zien dat het Platewegje bij de aansluiting op de Stenvate een opstelstrook had gekregen. Ook daar heeft het college vanaf ge zien omdat de Stenevate het profiel van een oude dijk terug krijgt. Een opstelstrook bij het Platewegje, om het wegrijden van ambtenaren van het ge meenteparkeerterrein makke lijker te maken, zou dat nieuwe beeld verstoren. Over een kunstwerk met bewe gend water op de scheiding van groen en steen voor de Stenge, moet het college van de raad nog eens overleggen met de ontwer per. H. Uitterhoeve (PvdA) was bang voor verstoppingen. In antwoord op de vrees van CDA- raadslid P. van den Dries voor verkeerschaos op het Stenge plein, antwoordde Vollaard dat een beetje beschaving wonde ren doet. Mocht die beschaving ontbreken dan zullen automo bilisten na één, twee, of drie keer wel eieren voor hun geld kiezen en het beperkt voor au to's toegankelijke Stengeplein overlaten aan mensen die slecht ter been zijn. De raad kreeg de toezegging dat nog eens wordt gekeken naar de fietsenstalling bij de Stenge. Volgens de fracties is er onvol doende parkeerruimte voor fietsen en het college wil voor komen dat die allemaal tegen de fraaie, nieuwe gevel van cle Stenge komen te staan. door Rob Paardekam KRUININGEN - De Verenigde Protestantse Kerk in Kruinin gen mag van de gemeente Rei- merswaal haar intrek nemen in het onlangs aangekochte win kelpand aan de Hoofdstraat in Kruiningen. Als er wat bouw kundige aanpassingen worden verricht en aan de brandveilig- heideisen wordt voldaan, is er volgens het college geen pro bleem. Sinds de samenwerkende ker ken vorig jaar de Ichtuskerk van de hand deden, hebben ze niet genoeg ruimte meer voor al hun activiteiten. In eerste instantie wilden ze daarom een nieuw pand naast de huidige kerk bou wen, maar dat zagen omwonen den en de gemeentelijke monu- mentencommissie niet zitten. Daarom kocht de kerk het pand aan de Hoofdstraat om daar ne vendiensten, kinderopvang en jeugdactiviteiten te houden. De plannen passen echter niet in het huidige bestemmingsplan. Dat voorziet een winkelfunctie voor het gebied. Er wordt een vrijstellingsprocedure gestart, want volgens het college passen cle plannen prima in het toe komstige plan voor Kruiningen. Leerlingen van De Leeuwerik in Lewedorp moeten foto's maken van plekken waar ze hun vrije tijd door willen brengen. foto Willem Mieras door Rob Paardekam LEWEDORP - Ouders van schoolgaande kinderen in Le wedorp ervaren nauwelijks knelpunten bij de combinatie van werk en zorg voor de kinde ren. Dat is de eerste voorzichti ge conclusie van het interview team van de stuurgroep dagarrangementen, dat giste ren basisschool De Leeuwerik in Lewedorp bezocht. De commissie doet op tien plaatsen in Nederland onder zoek naar de manier waarop ou ders en kinderen hun dag inde len. Volgens de commissie, ingesteld door het ministerie van Sociale Zaken en Werkgele genheid, ervaren veel ouders dat de verschillende voorzieningen als school, kinderopvang en vrijetijdsbesteding niet goed op elkaar zijn afgestemd. Om te weten te komen of daar in Lewedorp ook zo over wordt ge dacht, bestookten de mensen van het interviewteam de ou ders gisteren met een vragen lijst. Er werd onder meer ge vraagd welke momenten van de dag problemen opleveren, wel ke voorzieningen belangrijk worden gevonden en welke er ontbreken. Het team probeerde ook een beeld te krijgen van de gezinssi tuatie en die bleek in Lewedorp anders te zijn dan in de twee plaatsen die tot nu toe zijn be zocht, Heerenveen en Delft. „In die steden zien we veel meer ge zinnen waarvan beide ouders werken", zegt Jera van Gelder. „Daar komen dan ook veel knel punten aan het licht. Ik wil geen voorbarige conclusies trekken, maar mijn eerste indruk is dat de situatie hier minder proble matisch is, omdat er vaak slechts één ouder werkt." Overblijven Ook de kinderen van groep vijf en zes mochten hun zegje doen. De meesten gaven aan dat ze tussen de middag naar huis gaan. De paar kinderen die overblijven, zeiden dat erg leuk te vinden. Ook de jongen die elke middag naar een oppasmoeder gaat, zei daar totaal geen problemen mee te hebben. Vervolgens lieten de intervie wers de kinderen op papier zet ten wat ze nog missen in hun dorp en in de school. Daar had den de scholieren wel ideeën over. De één tekende een voet balveld, terwijl een ander een skatebaan op papier zette. Ver der hadden ze ook wel oren naar een internetcafé, een doolhof of een kartbaan. Aan het einde van de middag kregen alle scholieren een foto camera mee naar huis. Daarmee moeten ze plaatjes schieten van plekken die volgens hun ge schikt zijn om al die zaken te gaan verwezenlijken. De interviewers struinen de ko mende weken nog zeven scholen in het land af. Volgend jaar doen ze verslag van hun bevindingen. Meer informatie over de com missie dagarrangementen is te vinden op www.dagarrange- menten.net. 's-HEER ARENDSKERKE - Bij een kop-staartbotsing op de A58 bij 's-Heer Arendskerke zijn in de nacht van woensdag op donderdag twee personenauto's beschadigd geraakt. De be stuurders van beide wagens raakten niet gewond. Het onge val gebeurde rond kwart over twaalf 's nachts. Een 50-jarige Middelburger reed met een thuiskomertje (reservewiel) rich ting Walcheren en hield daarom een snelheid van tachtig kilo meter per uur aan. Een 26-jarige automobilist merkte hem te laat op en knalde bovenop de wagen van de Middelburger, die hierdoor in de sloot naast de rijweg belandde. ZIERIKZEE - Schouwen-Duiveland is de duurste gemeente van Zeeland. Inwoners betalen hier 1219 gulden aan gemeen telijke heffingen. Dat bedrag is opgebouwd uit onroerend- zaakbelasting, rioolrecht en reinigingsheffing. Oostburg staat dit jaar opnieuw genoteerd als de goedkoopste gemeen te van Nederland, en daarmee dus ook van de provincie, met een bedrag van 751 gulden aan woonlasten. Dat blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Groningen. Landelijk stij gen de woonlasten gemiddeld met acht procent, waarmee het gemiddelde peil uitkomt op een bedrag van 1241 gulden per jaar. De gemeenteraad van Schouwen-Duiveland heeft in middels een principebesluit genomen over het verlagen van het belastingtarief op huizen en bedrijfsgebouwen in 2001. Door de onverwacht hoog uitgevallen hertaxatie wacht de in woners volgend jaar tevens een belastingteruggave. ZIERIKZEE - In de Julianastraat in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag een grijze Mercedes, type C180, met kenteken 75-HD-TB gestolen. De auto heeft een waarde van enkele tienduizenden guldens. De autosleutels waren bij een woninginbraak meegenomen. Uit de woning werden ook mobiele telefoons, een zonnebril en portemonnees met een in houd van enkele honderden guldens, gestolen. De goederen vertegenwoordigen een gezamelijke waarde van een paar duizend gulden. SEROOSKERKE (S) - Een 10-jarige jongen is woensdagmid dag rond 16.15 uur door twee wielrenners aangereden op het fietspad van de Serooskerkseweg in Serooskerke. De 10-jari- ge jongen liep daarbij een hoofdwond op. De beide wielren ners zijn ook gevallen, maar reden daarna door in de richting van Zierikzee. Him letsel of schade is onbekend. TERNEUZEN - De Terneuzense raadsfracties vinden dat burgemeester en wethouders haast moeten maken met de uit werking van projecten die in het kader van de nota 'Dyna misch centrum in de Delta' moeten worden opgezet. De frac ties kregen gisteren een voortgangsrapportage, maar konden daaruit niet meer opmaken dan dat er visies ontwikkeld moe ten worden of werkgroepen (voor winkelen, recreatie en het kleine kernenbeleid) moeten worden opgericht. De fracties dringen aan op concrete plannen. Met name projecten die betrekking hebben op woningbouw in kleine kernen en een ontwikkelingsvisie voor de westelijke kanaaloever werden genoemd. Volgens burgemeester Barbé komt ermedio novem ber meer duidelijkheid. Het plan om een kenniscentrum in de regio op te zetten, is al wel redelijk concreet, meldde Barbé. Momenteel wordt overlegd over medefinanciering vanuit de provincie en de euregio. Tegen 2002 zou het kenniscentrum van start kunnen gaan. doorEsme Soesman SINT-MAARTENSDIJK - Als Thoolse uitbaters in aanmer king willen komen voor een uit gebreide gebruiksvergunning hebben zij nog heel wat werk voor de boeg. Dat blijkt uit brandveiligheidscontroles bij achtentwintig horecagelegen heden, dorpshuizen en kanti nes. Een initiatief dat genomen is na de nieuwjaarsramp in Vo- londam. De gemeente Tholen werkt toe naar het instellen van een ge bruiksvergunning, die aangeeft wat er in een gebouw al dan niet mag worden gedaan. Als toe gangsdeuren bijvoorbeeld naar binnen open gaan, betekent dat een beperking van de vluchtca- paciteit als er brand uitbreekt. Verandert de uitbater die situa tie niet dan mos. niet meer dan vijftig mensen in die speci fieke gelegenheid tegelijkertijd naa-'ir .nen. Uit de inventarisa tie DlijKt dat dat in dertien van redactie midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA goes Tel; (0113) 273000 pax: (0113)273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R- Bosboom M. E.de Bruijn I. Huïbers A. M.vanderJagt R- J. A. Paardekam E Soesman K- L. de Vries (sport) centrale redactie Postbus 18 4380AAVLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Pax: (0118)470102 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl de achtentwintig gecontroleer de uitspanningen het geval is. „Maar dat hoeft niet per se slecht te zijn'', lichtte brand weercommandant J. de Feijter gisteravond tijdens een verga dering van de commissie alge meen bestuur en welzijn toe. „Het kan ook een keuze van de uitbater zijn, om niet meer te willen." De gemeente Tholen heeft vier entwintig veiligheidseisen op een rij gezet, die onder te verde len zijn in drie categorieën. Er zijn maatregelen die meteen moeten worden doorgevoerd, zoals het maken van een goede vluchtweg. Het ontbreken hier van heeft er al toe geleid dat de bovenverdieping van het dorps huis in Oud-Vossemeer is afge sloten. Voor andere maatregelen zijn termijnen van dertien dan wel zesentwintig weken gesteld. Uitbaters zijn via een brief op de hoogte gesteld van de door hen te nemen maatregelen. Tegelij kertijd is de gemeente bezig met het opzetten van een gebruiks vergunning. De verwachting is dat tegen de tijd dat dit vergun ningenstelsel rond is ook de uit baters hun maatregelen hebben genomen. Is dat inderdaad het geval, dan kunnen ze per om gaande hun vergunning tege moet zien. Sancties Die vergunningen maken het mogelijk, schetste burgemees ter W. Nuis naar aanleiding van vragen van commissieleden, om te handhaven. En dat laatste is het gemeentebestuur ook vast van plan. Evenals het jaarlijks rapporteren aan de commissie, waarom door meerdere leden werd verzocht. Uitbaters die zich niet aan de regels houden, kunnen sancties vernachten. Maar, benadrukte Nuis meteen: Dat controleren kost tijd en dus geld. En dat zal bij de volgende kadernota terug te vinden zijn. HEINKENSZAND - De vereni ging Natuurmonumenten houdt zaterdag 23 juni een fietsdagex cursie over de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland. Er wordt om 10.00 uur vertrokken bij het informatiecentrum van de Zeeuwse Schaapskudde aan de Nieuw Kamerseweg in Hein- kenszand. De excursie duurt ongeveer zes uur. Eigenaar Serré wil in overleg met de gemeente Goes bepalen welke kleurstelling van de gevel voor de gemeente wél acceptabel is. foto Willem Mieras door Rolf Bosboom GOES - Fotozaak Sprint Photo in de Lange Vorststraat in Goes moet haar pand een andere kleur geven. De gemeente Goes vond de felle combinatie van rood en blauw op de gevel niet passend in een historische bin nenstad. De bestuursrechter in Middelburg heeft de gemeente nu in het gelijk gesteld. Eigenaar L. Serré en de gemeen te hebben al geruime tijd een verschil van mening over het ui terlijk van het pand. Volgens wethouder C. Linssen is de hui dige kleurstelling een aantas ting van de kwaliteit van het centrum, die hij juist wil op krikken, en niet passend in de omgeving. Serré was echter niet bereid de verfkwast opnieuw ter hand te nemen. Uiteindelijk troffen beide par tijen elkaar voor de rechter, die de zaak in het voordeel van de gemeente heeft beslist. Serré legt zich neer bij het oordeel, al blijft hij van mening dat de hui dige kleurstelling aanvaard baar is. Hij wijst erop dat elders in de gemeente vergelijkbare gevallen zijn te vinden, waarbij hij de galmgaten van de kerkto ren in Kloetinge en de torenflats in Goes-Zuid als voorbeelden noemt. Dat zijn zaak een historisch pand is, bestrijdt hij. „Dat is na tuurlijk niet waar. De gevel is acht jaar geleden gebouwd. Met respect voor de historie hebben we wel enkele neoklassieke ele menten aangebracht." In een brief aan Linssen heeft Serré deze week de wethouder geluk gewenst met de uitspraak van de rechter en laten weten niet in hoger beroep te gaan. „Als een geschil op een open en correcte wijze gevoerd wordt, zoals dat gebeurd is tussen de gemeente Goes en Sprint Photo, dan is het voor de verliezer niet moeilijk GOES - De afdeling de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland van het Humanistisch Verbond houdt zondag 1 juli een thema dag met als titel 'De Kunst van het Leven', in Cluster K in Goes, de voormalige drukkerij Oos- terbaan en Le Cointre aan de Westwal. Tijdens workshops, concerten en bloemlezingen wordt inge gaan op thema's als praten over de dood, humanistisch vor mingsonderwijs, vrijwilligers werk, rituelen en humanisme in het algemeen. Aan het program ma werken mee Judy van Dok- kum, rouwbegeleidsters Els de Visser en Piëta van Dalen, vor mingsdocente Coby Dubbeld, voorzitter van de HV-afdeling Lieven de Leeuw, kunstenaar Jo Koenen en de muzikanten Jo op ten Berg, Gerard Marinus Ver- kerke en Rosilde Verkerke. Het programma begint om 10.00 uur en speelt zich af in de ten toonstellingsruimten van Clus ter K, waar uiteenlopende kunstwerken zijn geexposeerd. om de winnaar te feliciteren", zo schrij ft Serré. De eigenaar wil in overleg met de gemeente bepa len welke kleurstelling van de gevel voor de gemeente wél ac ceptabel is. „Onze inzet is om daar samen met de gemeente uit te komen", zegt hij. Ook wet houder Linssen wil zo snel mogelijk met Serré 'afspraken maken'. „Ik ben in elk geval bui tengewoon blij dat ik gewonnen heb, in verband met mijn doel stelling om de kwaliteit van de openbare ruimte in de stad op een hoger niveau te brengen." Serré zegt de afgelopen maan den veel reacties van klanten te hebben gehad naar aanleiding van de kleurenkwestie. „En al lemaal zeer positief." Serré heeft destijds voor het aparte uiterl ij k gekozen omdat de foto zaak tamelijk smal is en daar door te weinig opviel. In die zin is zijn opzet geslaagd, want sinds de verf beurt en zeker sinds de ophef erover heeft de zaak aan bekendheid gewonnen. „Zakelijk gezien was dat bui tengewoon goed te merken." door Rolf Bosboom WISSENKERKE - Het onder zoek naar de directeurskwestie op basisschool De Vliete in Wis- senkerke moet eind deze maand zijn afgerond. Dat zei wethou der J. Meulenberg-op 't Hof van Noord-Beveland gisteravond tijdens een gesprek tussen de raadscommissie maatschappe lijke zaken en het actiecomité dat ouders van leerlingen heb ben gevormd. Meulenberg voegde er direct aan toe dat het nog maar de vraag is of de afgesproken da tum ook wordt gehaald. Het on afhankelijke duo dat de zaak onderzoekt, zal zeker ook willen praten met wethouder A. Dees- de Looff, een van de hoofdrol spelers in de kwestie. Die is ech ter momenteel ziek. „Dat zou dus een hobbel kunnen zijn", zei Meulenberg. Het gesprek leverde overigens weinig nieuwe gezichtspunten opDe leden van het actiecomité schetsten de gang van zaken van de afgelopen weken, zoals zij die hebben beleefd. Zij benadruk ten nog eens dat de gemeente nooit echt duidelijk heeft ge maakt waarom plaatsvervan gend directeur R. Meuldijk, die zij graag als nieuw schoolhoofd willen hebben, niet mocht solli citeren op de vacature van di recteur. Discussie Ook zeiden zij het te betreuren dat de coalitiepartijen in de ge meenteraad (CDA, PvdA en WD) zich steeds op de vlakte hebben gehouden over de kwes tie. Het comité kreeg daarin bij val van SGP-raadslid A. van der Maas. „Je hebt nooit de publie ke discussie aangedurfd over de gevolgde procedure", zei hij in de richting van G. Geelhoed (CDA). „Dat debat is de coalitie volledig uit de weg gegaan." Geelhoed zei echter alleen op basis van 'gefundeerde infor matie' conclusies te willen trek ken en daarvoor was juist een onderzoek nodig naar de gang van de zaken. Dat komt er nu dus alsnog. Het wordt uitge voerd door Th. Jacobs en J. Kor- stanje. De eerste is aangedragen door de medezeggenschapsraad van de school, de tweede door de gemeente. Zij zijn deze week met hun onderzoek begonnen. Zowel de school als het actieco- mité en de medezeggenschaps raad hebben gezegd dat zij de uitkomsten niet bindend ach ten. Van der Maas vroeg zich af waarom er geen driekoppige ar bitragecommissie is ingesteld die een bindend advies kan ge ven. J. Doddema, hoofd van de afde ling welzijn, zei dat weloverwo gen tot de huidige samenstelling is gekomen. Mocht een derde persoon later alsnog nodig blij ken, dan blijft dat mogelijk. Verder is het de bedoeling dat, als het onderzoek eenmaal is af gerond, Jacobs en Korstanje in overleg met de betrokken par tijen tot een voor iedereen aan vaardbare - en mogelijk binden de - oplossing proberen te komen. Het actiecomité ging ook nog in op de verwijten dat de acties van de afgelopen tijd soms wel erg fel waren. „Maar wat nu in gang is gezet is toch tot stand geko men door de harde manier waarop we om aandacht hebben gevraagd zei W. van den Berge Wethouder Meulenberg rondde het gesprek af met de constate ring dat, welke uitkomst het on derzoek ook heeft, het voor ie dereen een pijnlijke kwestie is. „In deze situatie zijn er geen winnaars. We zijn met z'n allen verliezers." GOES - Basisschool De Win gerd in Goes heeft voor het tweede achtereenvolgende jaar het beste gescoord tijdens het praktisch verkeersexamen. Wethouder C. Linssen overhan digde de bijbehorende wissel beker gisterochtend aan de leer lingen van groe acht. Ook kregen zij hun verkeersdiplo- ma's en de certificaten 'Goes- fiets-Veilig'. In totaal dongen zestien scholen mee naar de wisselbeker. Zij konden meedoen aan twee on derdelen: het praktisch ver keersexamen (het fietsen van een traject van zeven kilometer) en 'Goes-fiets-Veilig', dat be staat uit acht oefeningen om de fietsvaardigheid te testen. Aan het verkeersexamen, dat vorige maand werd afgenomen, namen 271 scholieren deel; aan 'Goes-fiets-Veilig' ruim 300.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 35