Anjolie Wisse maakt herstart Wij zijn de winkel van Europa COMBI Eerste overwinning voor volleybalsters Hi Profile Frêle atlete switcht van 800 meter naar 1500 meter Kalac en Emerton in selectie Franse competitie breidt uit Lucas Buit in hoofdtoernooi Scolari nodigt Ronaldo uit Juan Veron rond met United Roeder trainer West Ham Nederland krijgt ook profarbiters Trots op trainer Primafoon vrijdag 15 juni 2001 MELBOURNE - De Australische bondscoach Frank Farina heeft Roda JC-doelman Zeljko Kalac en Feyenoorder Brett Emerton opgenomen in zijn 21 man sterke selectie voor de WK-kwalificatiewedstrijden tegen Nieuw-Zeeland. Farina deed geen beroep op de Leeds-spelers Mark Viduka en Harry Kewell wegens hun lange, vermoeiende seizoen in Europa. Ze zijn in de toekomst wel beschikbaar. Australië speelt op 20 ju ni in Wellington tegen Nieuw-Zeeland en vier dagen later thuis in Sydney. De winnaar komt in actie tegen de nummer vijf van de Zuid-Amerikaanse WK-kwalificatiegroep met als inzet een plaats bij het toernooi in Japan en Zuid-Korea. RTR SOCHAUX - De Franse voetbalcompetitie wordt uitgebreid. Vanaf de zomer van 2002 spelen niet achttien maar twintig clubs in de hoogste divisie. Komend seizoen degraderen slechts twee ploegen uit de A-klasse. Vanuit de tweede divisie promoveren liefst vier teams. In 1997 werd het aantal clubs op het hoogste niveau juist nog van twintig tot achttien inge krompen. RTR MAASTRICHT - Lucas Buit is als derde Nederlandse squasher doorgedrongen tot het hoofdtoernooi van de Dutch Open in Maastricht. Hij won in de kwalificatie achtereenvol gens van de Australiër Glenn Keenan (3-1) en de Engelsman Ian Higgins (3-0). Buit werd dit jaar na een jarenlange heer schappij door Tommy Berden onttroond als nationaal kampi oen. Berden en Gabor Marges waren rechtstreeks toegelaten tot het hoofdschema. ANP RIO DE JANEIRO - De nieuwe Braziliaanse bondscoach Luiz Felipe Scolari heeft Ronaldo uitgenodigd de voorbereiding op de WK-kwalificatiewedstrijd tegen Uruguay op 1 juli mee te maken. Hij wil graag dat de 23-jarige aanvaller van Inter met de selectie meetraint en voor de morele ondersteuning meereist naar Montevideo. Ronaldo was langdurig uitge schakeld door een afgescheurde knieschijfpees. Hij is daar aan twee keer geopereerd. Zijn Italiaanse werkgever hoopt dat de voormalige PSV'er in augustus zijn rentree kan maken in de competitie. SID ROME - De Argentijnse international Juan Sebastian Veron is rond met Manchester United. De 25-jarige middenvelder van Lazio heeft in Rome nog een contract tot medio 2005. Met zijn transfer zou een bedrag gemoeid zijn van ruim 82,5 mil joen gulden. Tegen Veron en Lazio-voorzitter Cragnotti loopt een gerechtelijk onderzoek naar valsheid in geschrifte. Ze zouden met papieren hebben gesjoemeld om de speler op grond van een Italiaanse voorvader aan een paspoort te hel pen. ANP LONDEN - De 45-jarige Glenn Roeder wordt de nieuwe trai ner van West Ham United. Hij volgt bij de Londense club Har ry Redknapp op. Deze stapte in mei onverwacht op. „Ik heb West Ham altijd gevolgd, van jongsaf aan. Het was mijn droom daar ooit nog eens werkzaam te zijn", zei de voormali ge voetballer van Newcastle en Watford. „Toen Redknapp me opnam in de technische staf durfde ik er niet eens van te dro men dat ik hem zou opvolgen." RTR Lange tijd was Anjolie Wisse een natuurtalent dat in Neder landmaar weinig tegenstand kreeg. Liefst twaalf nationale ti tels sleepte ze tijdens haar carrière in dejeugdatletiek binnen, er leek geen maat op te staan. Vorig jaar werd de inmiddels 24- jarige atlete weliswaar Nederlands kampioene op de 800 me ter, maar stokte de vooruitgang. Ze knokte voor wat ze ivaard was, maar kivam maar niet dichter bij die bijna magische grens van twee minuten. Ze leek haar top te hebben bereikt. Daarom maakte ze dit seizoen de switch naar de 1500 meter. I Onder begeleiding van een nieuwe trainer, Paul Wetmert, hoopt ze op deze afstand de sprong wél te maken. Want An- I jolie Wisse wil ooit een echte grote zijn. door Björn Goorden DELFT - Ze kijkt wat beteuterd als ze ziet hoe de bloemen in het perkje onder de boom erbij staan, of beter gezegd: erbij hangen, 't Wil nog niet echt luk ken. Met de gieter probeert ze weer wat leven in de slappe plantjes te krijgen. Het lijkt ver geefse moeite. „Die grote, stei'ke boom zuigt al het water op." Veelzorgen kan ze zich er echter niet om maken. Voor zulke mooie straten zoals die van haar staat het naburige parkeerter rein vol met buitenlandse au to's. 'Wo ist die Vlamingstrasse' is een veelgestelde vraag in dit pittoreske deel van Delft. Een gracht bezaaid met waterlelies en bewoond door een koppeltje futen met koddig jong, klieft de weg in twee. Samen met haar vriend Simon Vroemen (jawel, dé Simon Vroemen) heeft ze een pand aan de oneven zijde van de gracht opgeknapt. Het ziet er sfeervol uit. Het is dan ook niet verwonderlijk dat haar glim lach even stralend is als de zon die dag. „Zullen we boven lek ker op het dakterras gaan zit ten?" Anjolie Wisse heeft het allemaal piekfijn voor elkaar, en daar is ze zich ook van bewust. „Het gaat wel lekker, ja. Met alles ei genlijk. Ik woon met mijn mend in een leuk huis, heb een leuke baan bij een leuke school met leuke en flexibele collega's, watheelgoed uitkomt als atlete. Dat alles is de perfecte basis voor het lopen. Ik ben dan ook leuk aan het trainen Toch liepen de twee eerste in ternationale 1500-meterwed- stajden dit seizoen verre van optimaal. Zowel in het Duitse Dessau als in Hengelo was ze niet bij machte de absolute top te volgen. „De trainingsstage in Portugal verliep zo goed. dat ik hoopte dat ik met die meiden mee zou kunnen komen. Dat viel dus zwaar tegen, het was ge woon een niveautje te hoog op dat moment, beide keren finish te ik als laatste. Hoewel mijn tijd in Hengelo verre van slecht was (4.17), was het enorm ba len." Ooit zei ze, in een tijd waarin ze in haar leeftijdscategorie in Ne derland door niemand te klop pen was, dat ze het wel eens lek ker vond om niét te winnen. Van een beter iemand kun je immers een hoop leren, het maakt je harder. Dus heeft de inmiddels 24-jarige Anjolie Wisse de voor bije maand een heleboel opge stoken. „Tja, dat kun je wel zeggen. Het was een harde leerschool daar in Dessau en Hengelo, maar ik weet nu waar ik sta. Soms heb je echter weer even dat winnerge- voel nodig. Daarom heb i k laatst aan een van de vijf wedstrijden voor het nationale circuit deel genomen, een 800-meterrace. Ik won. En dat stelde me gerust; ik kan nog steeds aardig hard gaan." Potige meiden De 800 meter. Een van de meest tot de verbeelding sprekende nummers van de hedendaagse atletiek. En sinds jaar en dag de favoriete afstand van Anjolie Wisse. Totdat haar ontwikke ling op een ogenblik stokte. Als B-juniore was ze nog een heel stuk sneller dan een topper als Stella Jongmans: 2.11 om 2.14. Stella Jongmans passeerde in het vervolg van haar carrière echter de twee-minutengrens, Hardloopster Anjolie Wisse: „Eén geweldige wedstrijd kan genoeg zijn. Het kan je het besef geven dat je het kan." foto Leo van Velzen Anjolie Wisse is op 2.02,74 blij ven steken. „Als ik bij de start van een 800- meterwedstrijd om me heen kijk, zie ik enkel flinke, potige meiden. Stuk voor stuk zijn ze een stukje groter en sterker dan ik, ze hebben meer macht. Hoe veel krachttraining ik ook doe, ik zal dat nooit kunnen evena ren, ik heb er gewoon de aanleg niet voor." „Daarom heb ik besloten de switch naar de 1500 meter te maken", vervolgt de frêle atlete die in 's-Heer Hendrikskinderen opgroeide. „Daar ben ik ook veel beter voor gebouwd. Ik weet nu waar mijn top op de 800 meterligt, de top op de 1500 me ter is de volgende die ik te weten wil komen." Vorig seizoen, toen ze zich onder haar toenmalige trainer Ronald Klomp nog vooral op de 800 me ter richtte, liep ze haar persoon lijke record, dat op 4.14 staat. Dit j aar kwam ze nog niet verder dan 4.17, in Hengelo. „Dat lijkt alleen maar vreemd. Natuurlijk wil ik zo snel mogelijk zo hard mogelijk, maar dat heb je niet altijd in de hand. Ze zeggen dat er een jaar overheen gaat voor dat een atleet en zijn trainer zich aan elkaar hebben aangepast. Bovendien is dit het eerste jaar dat ik me op de 1500 meter heb gespecialiseerd. Het kan meteen goed gaan, maar het kan ook vier jaar duren voordat het een beetje gaat lopen na zo'n switch. Ik heb mezelf twee jaar gege ven." Droom Anjolie Wisse wil dit jaar koste wat kost onder haar oude top tijd (4.14) duiken en het liefst naar een tijd van 4.10 toe. De volgende stap is de EK-limiet, die nog een seconde scherper ligt. „Het zou prachtig zijn, als ik die limiet zou halen. Een EK zou werkelijk prachtig zijn." De Olympische Spelen zijn ech ter de ultieme droom. In haar di recte omgeving bevindt zich een aantal atleten die de droom al een keer zagen uitkomen. Vriend Simon Vroemen was in Sydney de enige Nederlandse atleet die van zich liet spreken, trainingspartner Stella Jong mans vergaarde roem in de schaduw van manager Ellen van Langen. ,Door die mensen zijn de Spelen een stuk dichter bij me komen te liggen, 't Is met meer iets on grijpbaars. Je hoeft niet per se een superatleet te zijn. Als ik zie wat Simon er allemaal voor doet, dan denk ik: dat valt ei genlijk best mee." Samen met haar nieuwe trainer Paul Wernert en trainingsmaat je Stella Jongmans werkt ze sinds een aantal maanden aan haar toekomst. „Wernert past goed bij me. Hij is enthousiast, kundig en kan het uitleggen. Het is eigenlijk een coach voor korte-afstandlopers, de mid denlange-afstandlopers doet hij er bij. De basis van waaruit hij werkt is de korte afstand, met mijn 800-meterachter- grond komt dat perfect uit." Anjolie Wisse werkt nu nog parttime als onderwijzeres op een basisschool om de hoek. Als ze dit jaar voldoende progressie boekt, overweegt ze zich fullti me met het lopen bezig te gaan houden. „Ik train nu acht keer per week. Dat is niet genoeg, de toppers komen aan elf, twaalf keer per week. Ik zou het werk op school missen, het is een wel kome afwisseling, maar als ik nog beter wil worden, zal ik nog minder kunnen werken. Het zou een zware beslissing zijn, maar het lijkt echter bij voorbaat al vast te staan dat ze voor de sport zou kiezen. „Mis schien dat ik ooit dé sprong kan maken, de sprong naar de abso lute top. Eén geweldige wed strijd kan genoeg zijn. Het kan je het besef geven dat je kan," DEN HAAG - In de toekomst komt ook in het betaalde voet bal in Nederland een professio neel scheidsrechterskorps. Dat gebeurt in navolging van Enge land, waar komend seizoen in de Premier League al 24 goedbe taalde arbiters aan de slag gaan. Voormalig toparbiter John Blankenstein, tegenwoordig hoofd scheidsrechterszaken bij de KNVB, denkt dat het over jaar of vijf zover is. „We streven op termijn naar een o van 22 professionele arbi ters, onder wie een aantal mis schien nog semiprofessioneel. Niet iedereen zal namelijk be- Jeidzijn een geslaagde baan met een bijbehorend inkomen op te geven voor een functie als scheidsrechter." Momenteel heeft een topper als Dick Jol, die frequent in binnen- en buitenland in actie komt, al geen baan meer naast zijn werk els voetbalscheidsrechter. Dat sullen er stapsgewijs meer wor den. Een selectie van 22 is voor- elsnog toekomstvisie. Blanken stein vertelde dat er momenteel 1 geen budget is voor zo'n poep, maar dat het wel de doel stelling is van de KNVB. De bond richt zich vooral op de scheidsrechters in het betaald voetbal die aan het begin van oun loopbaan staan. „En op de arbiters die we scouten bij de amateurs. Die worden voor de ga je ervoor, zou ]e opteren voor een carrière als scheidsrechter?" In het verleden werd de leef- ;ns nog wel eens aange- ds bezwaar tegen de in voering van professionele scheidsrechters, die momenteel 2000 gulden vergoeding 1 hijgen per wedstrijd. Wat Woest je met hen aan na hun 'e?Dat probleem is begin vorig jaar opgelost door toedoen van Jaap Uilenberg. Hij protesteer- jei na afloop van de paar jaar met dispensatie extra 't> met succes bij de rechter floot, r tegon dat functioneel leeftijds ontslag. Arbiters mogen in Ne erland nu doorgaan zolang ze *"kn, mits ze aan de gestelde f;sen voldoen. ANP MADRID - De Spaanse stad Ca- ecrizos is verschrikkelijk trots '^Prestaties van 'zijn' Vicen te del Bosque. De geboortestad de Real Madrid-trainer ^ft een stadion naar hem ver eend. Eerder werd de succes- ^■Ber, wiens ploeg afgelopen j^aBd de Spaanse titel won, al 101 ereburger benoemd. SID Het Nederlandse voetbal biedt nog volop talent door Frank Buschmann ZEIST - Rafael van der Vaart (18), Arjen Robben (17). Twee toppers in de dop. Tieners nog maar die afgelopen seizoen doorbraken bij hun club en de eredivisie verrijkten met fri vool spel. Hoezo, Nederland heeft geen puur voetbalgoud in handen... „We missen het besef dat we zo veel talent hebben", vindt Gerrie Miihren. Mühren, een van Neerlands meest begaafde spelers ooit, stond onlangs in Amsterdam- Noord te watertanden bij het zien van kleine voetballertjes. Sommigen niet eens acht jaar oud. „De meesten waren van Surinaamse en Antilliaanse komaf. Vooral dfe jongetjes zitten niet de hele dag achter de computer, maar voetballen nog lekker op pleintjes, op straat. Smullen hoor! Wat ik daar zag deed me denken aan wat je vaak tegenkomt in slop penwijken in Brazilië: puur voetbalgoud." Volgens Mühren, al jaren scout van Ajax, loopt er genoeg ta lent rond in Nederland. „Al leen missen we het besef dat we zoveel talent hebben. Toch zijn wij écht de winkel van Europa. Jawel, die winkel wordt vaak leeggekocht, maar dat is een ander verhaal. Het talent fs aanwezig, meer dan ooit." De komende drie weken mag de oud-international weer ge nieten van 'voetbalgoden' van over de hele wereld tijdens het WK voor junioren (landen teams onder 20 jaar). Acht da gen zit de voormalig Ajacied in Argentinië, waar ook Oranje zijn opwachting maakt. Presteren op grote toernooien is nooit de sterkste kant ge weest van Nederlandse jeugd- teams. Maar het feit dat vorig jaar drie vertegenwoordigende elftallen (Oranje onder 16 jaar, onder 18 en onder 21) op inter nationale podia present wa ren, is het beste bewijs dat er wel degelijk voldoende talent is in ons land. Waarom het dan met jeugd- ploegen toch niet lukt als het uur van de waarheid aan breekt? Han Berger, voormalig bondscoördinator, tegenwoor dig directeur technische zaken van FC Utrecht, denkt dat het te maken heeft met wasdom. „Raymond Verheijen, inspan ningsfysioloog van de KNVB, heeft eens gezegd dat het aan- Talenten als Rafael van der Vaart (foto) en Arjen Robben zijn volgens Gerrie Mühren in Nederland in overvloed aanwezig. foto Jasper Juinen/ANP tal zon-uren bepalend is voor de hormoonhuishouding van voetballers. Je ziet dat Turkse, Italiaanse, Spaanse jongens van zestien, zeventien jaar over het algemeen net wat vol- wassener zijn dan hun Neder landse leeftijdsgenoten." Kolonies Het heeft er alle schijn van dat het Nederlandse voetbal goud in handen heeft. Bovendien is daar nog die extra 'bonus'. Gerrie Mühren legt uit: „Wij hebben het geluk dat we kolo nies hebben. Ik bedoel, we kunnen terugvallen op met name de Surinamers en Antil- lianen die in Nederland op groeien. Duitsland heeft die kolonies niet. De tijd heeft ons geleerd hoever we er mee kun nen komen. „Surinamers, Antillianen, en inderdaad ook Zuid-Europea nen: zij zijn op jonge leeftijd rijp. Staan er vaak eerder dan Nederlandse jongeren, soms al op hun zestiende. Kijk naar Clarence Seedorf. Was op z'n sterkst toen hij zestien was. Kijk ik naar Seedorf nü, dan vraag ik me af of hij zoveel be ter is geworden." Volgens Mühren gedijen Ne derlandse voetbaltalenten in een rustiger tempo. De man die ooit een kolkend Bernabeu aan het zwijgen kreeg door tijdens Real Madrid - Ajax enkele se conden met de bal te jongleren, praat van een inhaalslag. In zijn ogen hebben Nederlan ders meer weg van Noord-Eu ropeanen dan van voetballers uit het zuiden. Mühren: „Neem Jari Litma- nen. Toen ik hem in eerste in stantie zag, dacht ik: 'Wat is dit nou?' Later werd hij pas goed. Scandinaviërs zijn een beetje als Amerikanen. Ze investeren meer, gunnen zichzelf de tijd om zich te ontwikkelen. 'Dit jaar willen we zover zijn, een jaar later is dat ons doel', dat idee. Ze gaan over het alge meen iets langer door, hoeven er niet per se direct te staan. Geldt ook voor Nederlandse voetballers. Een paar jaar later halen wij spelers uit Zuid-Eu ropa in. Tactisch zijn we name lijk beter. Alleen duurt het wat jaartjes voor het er uit komt." Intimideren Volgens de kenners zijn er ta lenten in overvloed in Neder land. Nu nog leren presteren op eindtoernooien. „Leren win nen," aldus Han Berger. „Le ren pres taties neer te zetten is een on derdeel van topsport." Andere landen zijn daar verder in, geeft de technische baas van FC Utrecht toe. Hij refe reert aan het Nederlands elftal onder 16. Dat sneuvelde verle den jaar op het EK tegen Tsje chië. Niet alleen een fysiek sterke ploeg, ook sluw. „Inti mideren, maten naaien. Die Tsjechen bleven maar rollen over de grond, tijdrekken, ons kaarten aansmeren. Zij vol- wassener? Nee, ik denk dat het gewoon niet onze mentaliteit is. Wij willen niet intimideren, maar in bepaalde landen ligt intimideren juist opgesloten in het karakter van mensen." Gerrie Mühren ziet de toe komst rooskleurig. „Johan Cruijff zegt dat er geen goede jeugd is en dat er geen oud voetballers betrokken zijn bij de opleiding. Dat moet Johan niet zeggen, want het is niet waar. Er zijn alleen maar oud voetballers betrokken bij de opleiding van clubs. En juist dat vind ik een goede zaak. Zij kunnen dingen goed overbren gen op talenten." Wanhopen voor de langere ter mijn hoeven we in Nederland al helemaal niet. „Je moet eens naar talentendagen voor de E- tjes ep D-tjes gaan," adviseert Mühren. „Je weet niet wat je ziet. Het gaat maar door en door. We kunnen nog lang vooruit in Nederland." GPD van onze sportredactie MONTREUX - Het Nederlands vrouwenvolleybalteam heeft bij de Volley Masters in Montreux de eerste zege geboekt. De ploeg van bondscoach Angiolino Fri- goni versloeg op de derde dag van het gerenommeerde toer nooi Kroatië met 3-1. De set standen in de Pierriersporthal waren: 20-25 25-11 25-22 25- 21. Oranje verloor aan het Meer van Genève de eerste wedstrijd met 1-3 van China. Alleen bij winst op drievoudig olympisch kam pioen Cuba (vandaag) plaatst Nederland zich voor de halve fi nales. Oranje startte in dezelfde basisopstelling als in het duel met China. Coach Frigoni bracht halverwege de jonge Kim Staelens in de ploeg voor spelverdeelster Riette Fled- derus. De nieuwkomer speelde de wedstrijd als een routinier uit. De Nederlandse mannen- ploeg speelt vanavond in de World League zijn eerste thuis wedstrijd tegen de Verenigde Staten. Wint Nederland van avond en zondag (de tweede wedstrijd) van de Amerikanen, dan wordt het tweede en zou het eind juni naar de finaleweek in Polen mogen. ANP/GPD Advertentie SUPER Het nieuwe abonnement met gratis belminuten én SMS-jes. •Tot vier maanden9rat's bij tweejarig Hi Profile. Plus een N0kia 3330 vanaf slechts 63,90 (€29). Hi Profile Abonnement Gratis Belminuten Gratis SMS-jes 30/15 ƒ31,95 (€14,50) 30 15 60/30 42,97 (€19,50) 60 30 120/60 ƒ65,00 29,50) 120 60 180/90 87,05 39,50) 180 90 Vraag in de winkel naar de overige voorwaarden. Actie loopt tot en met 30 juni 2001. Alleen bij:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 25