Pil OVINCI Hf IJ it UI lit Cl lij Hl UI 1 Alarm over Spaanse varkenspest TROTS De Boer vecht schorsing aan Ontmoeting VS en EU levert niets op KPN doet aandelen in Tsjechië van de hand Bloedig oproer Algiers 2V 12' Brinkhorst verbiedt import en laat bedrijf in Deurne ruimen Kok draagt bij aan winstuitkering Syrische troepen weg uit Beiroet Snij rad in de voortuin Peter Wessels stunt op Queen's Neem nu een proefabonnement Zes weken voor 27,50 Asbestgevaar door brand in Spijkenisse fldli EXCLUSIEVE NiUlJ MODESCHOENEN Van Boxtel beticht imam van liegen Luzac Col€ege WÊim Wisselvallig Perioden met zon maar ook een paar buien. Matige zuidwestenwind. Middagtemperatuur 21 graden. 244e jaargang no. 140 vrijdag 15 juni 2001 losse nummers 2,00 Groot en gekleurd is gevaarlijk internet: www.pzc.nl Het kabinet Kok wil meebetalen aan de winstuitkeringen die bedrijven hun werknemers geven. Daarvoor komt volgend jaar 100 miljoen gulden beschikbaar. Vanaf 2003 trekt het ka binet hier jaarlijks 150 miljoen voor uit. De regering hoopt hiermee de vakbonden te bewegen hun loonei- <4 sen te matigen. Volslagen onverwacht zijn de Syrische troe pen gisteren begonnen zich terug te trekken uit Beiroet. Het bezet tingsleger droeg vijf legerposten, inclusief het hoofdkwartier, over aan het Libanese leger. De Syriërs lijken hiermee tegemoet te komen aan Libanese christenen die al ge ruime tijd ageren te gen de bezet- ting van 'hun Kj, hoofdstad. Stoffel Rockx, werkzaam bij de NV Westerschelde- tunnel, heeft in zijn voor tuin het snijrad van een boormachine nagemaakt. In het straatwerk zijn de spaken en de snijtanden duidelijk zichtbaar. Der tien jaar bezig zijn met de Westerschelde- tunnel laat zijn 1 sporen na. De mooiste overwinning uit zijn carrière. Zo betitelde tennis ser Peter Wessels de zege op Marat Safin in de achtste finales van Queen's. Wessels won in drie sets (4-6 6-4 "Q' 7-6) van de als eerste geplaatste Rus. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; buitenland: 4 en 5; va ria: 6; economie: 7; radio en televisie: 8; trends: 9,10,11 en 13; zeeland: 15,16,17,19,20 en 21; sport. 23,24,25 en 27. door Hetty van Rooij GOTENBURG - De Verenigde Staten en de Europese Unie zijn gisteren in Gotenburg geen stap dichter tot elkaar gekomen. Een gemeenschappelijke Europees- Amerikaanse aanpak van het broeikaseffect is definitief van de baan en op het punbt van de handelsconflicten, zoals de dreigende staaloorlog, is geen doorbraak bereikt. De top in Gotenburg leverde niet meer op dan afspraken om verder te praten. De VS en Euro pa geven hun conflict over de klimaatverandering openlijk toe. De EU-landen houden vast aan de afspraken in het Kyoto- protocol, maar de Amerikanen kiezen voor een vrijblijvende aanpak die de Amerikaanse in dustrie de ruimte geeft. Een we reldwijde oplossing is bijna onbereikbaar nu Amerika en Europa ieder een andere rich ting kiezen, gaf Eurocommissa ris Patten van Buitenlandse be trekkingen gisteren toe. Als de Amerikanen hun zin had den gekregen, zou er in de ge meenschappelijke verklaring geen woord aan het Kyoto-ver- drag zijn gewijd. Bush kondigde aan dat hij geld en tijd wil vrij maken om samen met de Euro peanen naar 'flexibele' oplos singen te zoeken. De Europese Unie vindt die benadering veel te passief. Patten: „Ze zijn dom weg niet bereid tot het soort ac tie dat wij nodig vinden." Rellen 's Avonds braken bij een school die aan actievoerders als hoofd kwartier was toegewezen onge regeldheden uit, waarbij meer dan 200 arrestaties werden ver richt. De rellen braken uit nadat de politie zo'n 400 actievoerders - die aan een demonstratie tegen Bush wilden deelnemen - had verhinderd de school te verla ten. Vijf agenten raakten licht gewond. GPD (Advertentie) naam: voorletters:m/v straat:nr. postcode: plaats: telefoon: e-mail: Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (post)bankrekening- nummer M II I I TT1 handtekening: 8 713214M000002' D noteert u mij voor een proefabonnement van 6 weken voor 27,50. Ik geef daarbij éénmalig toestemming voor auto matische incasso van onderstaand rekening nummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) noteert u mij voor een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische incasso 39,45) D per kwartaal met automatische incasso 107,50) Stuur deze bon naar: PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen (postzegel niet nodig) van onze redactie binnenland DEN HAAG - De uitbraak van de varkenspest in Spanje heeft in Nederland tot strenge maatregelen geleid. De dieren van een bedrijf in Deurne, dat var kens naar Spanje bracht en die weer mee terug moest nemen, worden vandaag vernietigd. Andere maatregelen die minis ter Brinkhorst van Landbouw gisteren aankondigde zijn een per direct ingaand importver- SPIJKENISSE - Door een brand gisteravond in een boer- derijschuur in Spijkenisse is mogelijk asbest vrijgekomen. Uit voorzorg heeft de brand weer boeren van de omliggende boerderijen gewaarschuwd het vee op stal te zetten. De brand in de schuur met hooi brak even na negen uur uit. Vol gens de officier van dienst wa ren in de schuur asbesthouden- de platen verwerkt, maar werd j geprobeerd deze tijdens het blussen heel te laten. „Zolang die platen niet versplinteren, is ergeen sprake van verspreiding van asbest", aldus de officier. Door deze bijzondere methode duurt het blussen van de brand wel langer. Bij de brand kwam veel rook vrij. A ATP bod van Spaanse varkens en varkensvlees. Bovendien krijgt iedere varkenshouder elke twee weken een veearts op bezoek voor controle. Brinkhorst kwam met zijn maatregelen nadat gisteren be kend werd dat in het plaatsje Soses in de Spaanse provincie Lerida varkenspest was gecon stateerd. Dit bedrijf van twee duizend dieren is geruimd. Kort na de Nederlandse import stop besloot de Europese Com missie tot een uitvoerverbod van varkens uit de getroffen Spaanse regio. Het EU-verbod duurt in ieder geval tot 30 juni. In de provincie Lerida, in het noordoosten van Spanje, zitten veel Nederlandse boeren. Zij betrekken veel biggen uit Ne derland. Ook Spaanse mesters werken met Nederlandse big gen. Jaarlijks gaan tussen de één en twee miljoen biggen van Ne derland naar Spanje. Bij deland- en tuinbouworgani satie LTO-Nederland is het nieuws hard aangekomen. „Een uitbraak zal de Nederlandse varkenshouderij niet overleven. De sector is nog niet hersteld van de schade van de mond- en klauwzeercrisis", aldus een woordvoerder. Een grote uit braak van varkenspest in 1997 kostte miljoenen dieren voortij dig het leven. Uit een eerste onderzoek blijkt dat er sinds 1 juni geen varkens vanuit Spanje naar Nederland zijn gekomen. „Door de mkz- crisis zijn er weinig transporten geweest tussen Nederland en Spanje", aldus een woordvoer der van het ministerie van Landbouw. „Dat is nu een geluk bij een ongeluk." Toch is één transport van Ne derlandse varkens in Spanje van onze redactie economie DEN HAAG - KPN stoot haar belangen in de Tsjechische tele foonmaatschappij Cesky Tele com af. Gisteravond maakte KPN bekend daartoe een over eenkomst te hebben gesloten met de Tsjechische regering en Swisscom, de partner van KPN in Tsjechië. Het Financieel Dag blad gaat KPN zich zelfs gro tendeels terugtrekken op de Ne derlandse markt. De krant zegt zich te baseren op bronnen bin nen KPN. Het telecomconcern zal volgens het FD volgende week bekendmaken dat het zijn activiteiten in Duitsland en de Benelux verkoopt. KPN verwierf enkele jaren gele den samen met Swisscom een belang van 27 procent van Ces- kyTelecom via de gezamenlijke dochteronderneming Telsource. KPN bezit 51 procent van de aandelen van Telsource en de Zwitsers 49 procent. Los daar van kocht KPN via de beurs zelf nog eens 6,5 procent van de aan delen van Cesky Telecom erbij Volgens de overeenkomst die Telsource gisteren met de Tsje chische staat heeft gesloten, zullen ze samen dit najaar een meerderheidsaandeel van Cesky Telecom op de markt brengen. Dat betekent dat de Tsjechische staat, nu nog meer derheidsaandeelhouder met 51 procent van de aandelenhet 27- procentsbelang van Telsource aanvult tot een pakket van ten minste 51 procent. Videoconferentie Via een besloten videoconferen tie in twee sessies, die op tien plaatsen in het land tegelijk werd uitgezonden, stak KPN- (Advertentie) Start voorverkoop SUPERAANBIEDINGEN VOOR DEZE ZOMER OPRIL GROTE MARKT I GOES 0113-2524(H) topman Paul Smits gisteren het bezorgde personeel van KPN een hart onder de riem. Het be drijf heeft te kampen met een miljardenschuld. Smits sprak van 'zwaar weer' en besloot zijn toespraak met de woorden: „Ik kan slechts hopen dat ik ge slaagd ben in mijn missie met u in contact te komen en de zorgen te delen." GPD DEN HAAG - De Rotterdamse imam K. el Moumni heeft wel degelijk gelogen. Hij blijkt in zijn in Marokko gepubliceerde derde boek Nederland vanwege het homo-beleid een lagere be schaving dan honden en var kens toe te dichten. Minister Van Boxtel van Grote Steden- en Minderhedenbeleid zei dat gisteren bij het in ont vangst nemen van steunbetui gingen voor de imam. El Moumni heeft steeds gezegd dat hij bij zijn uitspraken over homoseksualiteit, ('een ziekte die zich onder de jeugd ver spreidt') verkeerd is geciteerd. Van Boxtel vindt het 'zeer te leurstellend' nu blijkt dat El Moumni zijn visie ook in een boek heeft gepubliceerd. Van Boxtel zei gisteren dat de Marokkaanse gemeenschap veel meer verantwoordelij kheid voor gedragingen van Marok kanen in Nederland moet ne men. Hij doelde vooral op jonge ren die zich aan criminaliteit schuldig maken. De gemeen schap zou ook moeten corrige ren wanneer imams discrimine rende opmerkingen maken. De minister nam gisteren een petitie in ontvangst van een groep moslimjongeren, die via internet ruim elfhonderd steun- betuigen voor El Moumni had den verzameld. Ze menen dat de uitspraken van de imam te let terlijk uit het Arabisch zijn ver taald en zijn woorden uit hun verband zijn gerukt. GPD door Anton Lippold NYON - Ongeveer een half miljoen gulden heeft Frank de Boer al uitgegeven aan po gingen om aan te tonen dat hij geen nand- rolon heeft gebruikt. Hij zocht hulp in Straatsburg, Groningen en Orlando. Ver geefs. Nu de disciplinaire commissie van de Uefa de international gisteren in Nyon voor een jaar schorste, zal de voetballer desnoods 'er nog' een of twee miljoen te genaan gooien' om zijn onschuld te bewij zen. „Ik vecht door tot ik erbij neerval." Kapot is hij. Totaal verslagen. Geen WK en wellicht geen nieuw contract bij Barce lona. De club zei steeds alle vertrouwen in hem te hebben, maar in de dopingaffaire kreeg hij bitter weinig steun van de lei ding. Zaakwaarnemer Cohen liet weten dat contractverlenging daarom voorlopig van de baan is. De verbintenis van de ver dediger loopt overigens nog een jaar door. Eerst gaat De Boer in beroep tegen de uit spraak. De reden van de schorsing is nog onduidelijk. Vandaag geeft de Uefa pas een verklaring. Ook staat nog niet hele maal vast of de Spaanse voetbalbond en de KNVB de straf zullen overnemen. Het kamp-De Boer wil naar de burger rechter, omdat men twijfelt aan de des kundigheid en onafhankelijkheid van de commissie. „Dit is een politiek spel", vindt advocaat Hellingman. „De wereldbond Fifa schorste Edgar Da vids, de Uefa Frank de Boer. Het is geen toeval dat Frank nog is geschorst als op 31 mei het WK begint. De straf is ook wille keur, er is niet eens een strafmaat vastge legd. "ANP pagina 23: een op de twintig voetballers wordt onterecht geschorst Frank de Boer gaat door tot bittere eind (Advertentie) aangekomen. De dieren zijn daar uitgeladen, maar op last van de autoriteiten zijn ze weer ingeladen en terugbracht naar Deurne. „Dat bedrijf wordt ge ruimd", aldus Brinkhorst. Inmiddels is duidelijk dat een aantal Spaanse veewagens uit Lerida in Nederland rondrijdt. In ons land is een tekort aan transportcapaciteit voor die ren. De opheffing van de ver- voersbeperkingen voor vee heeft een grote stroom dier- transporten naar slachterijen in en buiten Nederland tot gevolg. Spaanse vrachtwagens rijden daarom Nederlandse varkens naar slachthuizen elders in Eu ropa. „De wagens die nog in Ne derland zijn, worden opge spoord, gereinigd en direct naar Spanje teruggestuurd", maakte Brinkhorst bekend. Ook Nederlandse veewagens die op Spanje rijden, worden ontsmet voor ze ons land in mo gen. GPD/ANP kwaliteitsmeter: ALGIERS - Tiendui zenden mensen lopen over de snelweg rich ting Algiers tijdens hun 'Mars voor de democra tie'. In de betoging van gisteren liepen een mil joen mensen mee. De demonstratie tegen het bloedige overheidsop treden in het Berberge- bied Kabylië liep volle dig uit de hand. De Algerijnse oproerpoli tie opende met scherpe munitie het vuur ge opend. De politie zette ook op grote schaal waterka nonnen en traangas in. Tussen de 400 en 500 mensen raakten ge wond en de Franse zen der LCI maakte mel ding van twee tot vier doden. Twee journalis ten werden doodgere den door een demon strant. Sommige bebloede betogers wer den tot aan de ingang van het ziekenhuis ach terna gezeten door de oproerpolitie. Betogers stichtten op hun beurt brand in een busremise in de stad. Aanleiding voor de voortdurende ongere geldheden in Kabylië is, dat de politie op 18 april een tiener doodschoot die zich in verzekerde bewaring bevond. Bij de rellen die daarop volgden, zijn tot nu toe 52 Berbers doodgescho ten en honderden beto gers en politiemensen gewond geraakt. De organisatoren van de mars in Algiers wil den gisteren ook naar het paleis van president Bouteflika optrekken. Zij hadden van tevoren verklaard zich niets aan te trekken van het ver bod daarop door de au toriteiten. Een grote mensenmassa zou vol gens Franse mediabe richten al op weg zijn naar het paleis. foto Nabil/AP (Advertentie) De directie van het Luzac College feliciteert alle geslaagde leerlingen, rectoren, schoolleiding en docenten met het geweldige resultaat. Het hoge slagingspercentage laat zien waar jullie voor staan! Drs A.L.J. Busselman Dhr. J.A.Warnges Drs L.J. Koole algemeen directeur adjunct-directeur adjunct-directeur landelijk secretariaat Luzac College Laan van Mccnlcrvoort 2.2517 AJ Den Haag. telefoon 070 350 84 55 Advertentie Benieuwd of u in de prijzen valt? Kijk dinsdag naar de StaatsloterijShow op RTL4 om 21 30 uur. Meer kans, meer geld, in de Staatsloterij. IHÜÜ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 1