Kampeerboer wil niet inkrimpen PZC PZC Huurders met handen in het haar na stoffige verbouwing De Vliedberg opent nieuwe binnentuin Oud-bankier Hoegen hielp Walcheren weer op te bouwen Bob geen onbekende voor Zeeuwse scholier Organisaties zamelen buitenlands geld in voor goede doelen 19 Yeere weigert eigenaar minicamping status aparte te verlenen Schotse spelen in Oost-Souburg DJ's in Frapo's Winkeldieven aangehouden Reddingsvesten weggenomen Zestien bromfietsers bekeurd Kop-staartbotsing op A58 Mercedes gestolen in Zierikzee Nieuw-Namen vreest gsm-straling vrijdag 15 juni 2001 I HnorMiriam van den Broek MIDDELBURG - Eigenaar F. de Visser van de minicamping aan de Prelaatweg in Westkapelle nil dat de gemeente Veere voor lopig niet tegen hem optreedt negens overschrijding van het aantal kampeermiddelen op zjjn camping. De Visser spande een kort geding aan bij de be stuursrechter in Middelburg. Hij vindt dat de gemeente eerst i de procedures bij de Raad van State moet afwachten. De gemeente sommeerde begin dit jaar dat de camping stapsge- nijs moet inkrimpen. In drie aar moet De Visser het aantal •enten en caravans terugbren gen van 33 stuks dit jaar naar 15 stuks in het hoogseizoen van 20 03. Doet hij dat niet, dan wordt zijn ontheffing voor een minicamping ingetrokken, zo dra hij het aantal toegestane kampeermiddelen overschrijdt. OOST-SOUBURG - De vereni ging 'Vrienden van de Karolin gische Burg' houdt zaterdag 23 juni de Highland Games op het terrein van de Karolingische Burg. De Schotse spelen worden uitgevoerd door twintig teams van zeven personen. De spelen worden aangekleed met Schotse muziek en dans. Ook zijn er di verse stands met informatie over de Schotse cultuur. Het speelveld is aangekleed als een Schots toernooi veld. De ope ning van de Highland Games is om 11 00 uur. VLISSINGEN - Vanaf van avond is in café Frapo's in Vlis- singen wekelijks een DJ te gast. Dekomende drie maanden kun nen verschillende DJ's hun kun sten vertonen. Er wordt dance, trance, club, soul en top-40 mu- ziekgedraaid. Na drie maanden wordt de cyclus afgesloten met een wedstrijd tussen de deelne mende DJ's. De avonden begin- nenom 23.00 uur. De Visser wil juist een kampeer- vergunning voor vijftig staan plaatsen. Aan de afbouwrege ling wil hij daarom niet meewerken. De procedure bij de Raad van State, gaat over de vraag of De Visser recht heeft op een ver gunning voor een gewone cam ping. Zolang de Raad van State daar geen uitsluitsel over heeft gegeven, mag Veere niet tegen de overtreding optreden, stelde de raadsvrouw van De Visser. Bestuursrechter R Reinarz zei gisteren op de zitting dat de camping nu de wettelijke status van een minicamping heeft. Dat oordeelde de rechtbank in Mid delburg vorig jaar. Maar van de zijde van De Visser werd nog maals benadrukt dat de status ter discussie staat.De gemeen te heeft sinds 1984 nooit laten blijken dat er sprake was van een gedoogsituatie", zei zijn ad vocate M.- Staal. ,,Dat werd pas in een rechtszitting begin dit jaar duidelijk." De gemeente bestrijdt dat. „Dat we lange tijd geen actie hebben ondernomen, wil nog niet zeg gen dat we de situatie gedogen", zei wethouder M. Brouwer-te Roller op de zitting. „De ge meente kan hoogstens betrok kenheid en compassie met de si tuatie verweten worden, omdat we De Visser niet sneller en har der hebben aangepakt. Maar uit documenten blijkt dat we de il legale situatie overduidelijk hebben gewraakt" Malaise De wethouder benadrukte ver der de gevoeligheid van de kwestie. „Binnen Veere zijn 169 minicampmgs. Veel eigenaren zijn, ook door de malaise in de landbouw, op zoek naar een sta tus aparte. De gemeente kan en mag de deur hiertoe niet ope nen. De Visser is de laatste der Mohikanen. Andere Westkapel- se minicampings waar overtre dingen aan de orde waren, opereren vanaf 1998 vrijwillig binnen de wettelijke kaders. U begrijpt", zei Brouwer tegen de rechter, „dat de afloop van deze procedure door de andere 169 mini campinghouders met grote belangstelling wordt gevolgd." De bestuursrechter doet maan dag uitspraak. In de nieuwe binnentuin van verpleeghuis De Vliedberg in Koudekerke kunnen bewoners tot rust komen. foto Ruben Oreel door Ab van derSluis KOUDEKERKE - Verpleeghuis De Vlied berg in Koudekerke heeft gisteren een nieuwe binnentuin en sfeerontspannings- ruimte in gebruik genomen. Bewoners kunnen daarin tot rust komen. In de pa- tiotuin zorgen vogels, geurende bloemen en windgongen ervoor dat de zintuigen van de (demente) ouderen worden geprik keld. In de sfeerontspanningsruimte kun nen bewoners zich terugtrekken en luiste ren naar rustgevende muziek. Het Acmezihof (activering meerdere zin tuigen) is een sfeervol aangeklede binnen tuin, waar bomen, bloemen, planten en vogels een beroep doen op de zintuigen van de bewoners. „Vroeger was hier een kale tuin, waarmee weinig gedaan werd. Het was niet gezellig", vertelt Karin Birk- efeld, consulent vrijetijdsbesteding. „De mensen die hier wonen, zitten op een gesloten afdeling. De andere tuin is geslo ten. Hier kunnen de mensen vrij rondlo pen zonder begeleiding. Je merkt dat be woners reageren op kleuren, geuren en vogels. Ze leven op en worden levendiger. Dat zie je aan hun gezicht. Een fontein in de tuin geeft rust." Het opknappen van de binnentuin is voor een groot deel gefinancierd uit de jubile- umgelden in het kader van het vijftigjarig bestaan van de Stichting Voor Regionale Zorg. De directie stelde geld beschikbaar aan alle acht locaties. In samenwerking met de cliëntenraad werd het bedrag be steed aan de binnentuin. In de ontspanningsruimte, ingericht in een kamer, kunnen bewoners rustig re laxen. Waxinelichtjes met lavendelgeu ren en lampen moeten mensen aanspre ken. Birkefeld: „Mensen zitten hier met z'n vijftienen op een afdeling. Als ze even uit de huiskamer willen, dan kunnen ze hier terecht." MIDDELBURG - Een 33-jarige Middelburgse is donderdag middag om even over half drie aangehouden voor het wegne men van goederen bij Bristol op de Markt in Middelburg. De vrouw wilde een paar schoenen meenemen zonder te betalen. Ze kreeg een bekeuring en is vervolgens weer in vrijheid ge steld. Omstreeks half vijf diezelfde middag is een 27-jarige Middel burgse aangehouden voor het wegnemen van een fles parfum De vrouw wilde de winkel verlaten zonder het flesje parfum a 23,49 af te rekenen. Ook zij kreeg een bekeuring en is na het opnemen van een verklaring weer in vrijheid gesteld. VEERE - Op het Jollestrand bij de Polredijk in Veere zijn gis teren tussen tien uur en half twaalf twee reddingsvesten en een trapezebroek gestolen. De spullen, ter waarde van enkele honderden guldens, lagen op een catamaran die op het strand lag. De diefstal vond plaats in een onbewaakt ogenblik. VLISSINGEN - Bij een bromfietscontrole op de Prins Hen- drikweg in Vlissingen heeft de politie gisteren zestien mensen bekeurd. Twee bromfietsers droegen geen helm, van dertien brommers was het vermogen te hoog en één bromfietser had geen voorrem. 's-HEER ARENDSKERKE - Bij een kop-staartbotsing op de A5 8 bij 's-Heer Arendskerke zij n in de nacht van woensdag op donderdag twee personenauto's beschadigd geraakt. De be stuurders van beide wagens raakten niet gewond. Het onge val gebeurde rond kwart over twaalf 's nachts. Een 50-jarige Middelburger reed met een thuiskomertje (reservewiel) rich ting Walcheren en hield daarom een snelheid van tachtig kilo meter per uur aan. Een 26-jarige automobilist merkte hem te laat op en knalde bovenop de wagen van de Middelburger, die hierdoor in de sloot naast de rijweg belandde. ZIERIKZEE - In de Julianastraat in Zierikzee is in de nacht van woensdag op donderdag een grijze Mercedes, type C180, met kenteken 75-HD-TB gestolen. De auto heeft een waarde van enkele tienduizenden guldens. De autosleutels waren bij een woninginbraak meegenomen. Uit de woning werden ook mobiele telefoons, een zonnebril en portemonnees met een in houd van enkele honderden guldens, gestolen. De goederen vertegenwoordigen een gezamelijke waarde van een paar duizend gulden. NIEUW NAMEN - Een stralingsdeskundige komt donderdag 21 juni in Nieuw-Namen een lezing geven over de mogelijke gevolgen van blootstelling aan straling afkomstig van gsm- masten. In Nieuw-Namen staan nu drie van dergelijke anten nes bij de voetbalvelden, waarvan er nu twee in werking zijn. Ook op de kerk van het dorp worden antennes geplaatst. Vlak over de grens, in Kieldrecht, staan nog meer masten. Gebleken is dat veel inwoners van Nieuw-Namen bang zijn dat de straling schadelijke gevolgen heeft voor hun gezond heid. Zij uitten hun bezorgdheid onlangs op een hoorzitting in het stadhuis van Hulst. De lezing op 21 juni vindt plaats in het gordijnatelier van C. Braem, aan de Smetstraat 17, vanaf 19.30 uur. door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Hij stond aan de wieg van de wederopbouw ran Walcheren, de deze week in familiekring gecremeerde D. Hoegen (94) uit Domburg. In een interview ter gelegenheid van rijn veertigjarige loopbaan in jiet bankwezen gaf hij daarvoor in 1970 de volgende verklaring: -Het moest gebeuren. Ik ben op Walcheren geboren en geto gen, Ik vond dat ik gewoon ver plicht was om eraan mee te wer ken," Hij werd geboren op 28 maart 1907 in Middelburg en deed eindexamen hbs aan het lyceum in Zeist. In 1930 trad hij in dienst bij het bankierskantoor vanzijn vader: Hendrikse en Co, destijds een van de grote, parti culiere banken in Zeeland. Tien jaar later nam u. 'assobank Hendrikse en Co over. 1 -gen werd directeur van het Middel- dnn' 1 autoor. ümdat hij weigerde voor de redactie t midden-zeelaimd Postbus 18 4380 AA vlissingen lel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redwalch@pzc.nl A.A.van derSluis (chef) N'F. C. Berkelder R H. Hoving E. L. Ramakers M.J. van den Broek K- I-de Vries (sport) centrale redactie Oostsouburgseweq 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen Vel: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl 'nternet jyww.pzc.nl P-mail: web@pzc.nl Duitsers te werken in de Tweede Wereldoorlog, werd hij opge pakt. Als reserve-officier kwam hij in een Pools krijgsgevange nenkamp terecht. De lijst van bestuursfuncties van Hoegen na de oorlog is in drukwekkend: Stichting Nieuw Walcheren, die de aanzet gaf van de actie Plant een boom op Walcheren, penningmeester Middelburgs Hulpcomité, pen ningmeester Comité Nationaal Huldeblijk, lid provinciale Rij wielpadencommissie, voorzit ter van de commissie van toe zicht en beheer Scheldeclub Het Wooldhuis, voorzitter van de fi nanciële commissie van de Zeeuwse Volks Universiteit, lid algemeen bestuur en afdelings consul voor Zeeland van de ANWB, mede-oprichter van de Stichting Vaste Oevervei uin- ding Westerschelde, consul voor West-Duitsland in Zeeland en voorzitter van het vliegveld Midden-Zeeland. In 1972 nam Hoegen afscheid van het bank wezen als directeur van de Am- ro-banken in Middelburg en Vlissingen op Walcheren. Dertien jaar lang was Hoegen voorzitter van het departement Zeeland van de maatschappij voor Nijverheid en Handel. In juni 1972 nam hij afscheid. Zes jaar daarvoor was hij, vanwege zijn vele verdiensten, al be noemd tot lid van verdienste van de maatschappij. Hij was daarnaast Ridder in de Orde van Oranje Nassau en Officier Bun- desrepublik Deutschland. Badhotel Een belangrijke rol speelde de oud-bankdirecteur bij het Bad hotel in Domburg. Een meer derheid van de aandelen van het hotel was in handen van zijn fa milie. Vanaf 1933 was Hoegen president-commissaris van de NV Bad- en Strandhotel. Hij deed vele pogingen om een nieuw badhotel te realiseren. Toen voor de zoveelste keer een plan op tafel kwam en weer ver dween was voor hem de maat vol. Hij verkocht zijn aandelen aan de BAM. In 1992, toen het Badhotel in vlammen was opge gaan, zei hij dat hij hoopte in zijn leven nog drie dingen te mo gen meemaken: een nieuw bad hotel, een vaste Westerschelde- verbinding en een verharde landingsbaan voor vliegveld Midden-Zeeland. De landings baan en de opening van de tun nel kwamen voor Hoegen te laat. Bewoners van de Bastiaan de Langestraat in Zanddijk zijn de wanhoop nabij. Hun woningen liggen na de verbouwing vol stof en de verhuurder reageert volgens hen niet op klachten. foto Lex de Meester door Nadia Berkelder ZANDDIJK - De beloofde onderhouds werkzaamheden werden een complete verbouwing. Bewoners van de Bastiaan de Langestraat in Zanddijk zijn de wan hoop nabij. De woningen liggen vol stof, overleg over wat wanneer gebeurt, is er niet en de verhuurder reageert niet op klachten. Inmiddels betaalt een aantal bewoners geen huur meer. „Ik kreeg op vrijdag een brief over wat er precies ging gebeuren", zegt W. Stroosnij- der „Op maandag begonnen ze. Ik had niet eens tijd om alles uit te ruimen, want ik werk in het weekeinde. We zijn niet voorgelicht, er is geen inspraak geweest. Niets." De twee partijen zijn het niet eens over de terminologie. Verhuurder Woningstich ting Walcheren (WSW) spreekt over on derhoudswerkzaamheden. De bewoners vinden dat er sprake is van een renovatie. „Er worden leidingen in de muur ge freesd, er komen nieuwe plafonds in en de voegen van de buitenmuren worden ver vangen", zegt P. Ross. „Volgens mij is dat renoveren." P. Bakker van de WSW wil het woord renovatie niet in de mond nemen. „We zijn de woningen aan het opplussen. Bij een renovatie gaan mensen de woning uit en wordt de woning helemaal op zijn kop gezet." Opvegen Dat is nu juist het probleem, vinden de be woners. De huizen zijn tijdens de werk zaamheden niet normaal bewoonbaar. „Overal ligt een halve centimeter stof", zegt Stroosmjder. „Het woordje opvegen kennen ze niet. De bewoners konden veertien dagen lang geen gebruik maken van de douche of de wasmachine en een alternatief is niet aangeboden. Met zware hamers worden gaten geslagen in de bad- kamervloer. De resten blijven liggen. Bouwvakkers lopen zonder overleg in en uit. Ross heeft last van zijn longen en gebruikt inmiddels medicijnen tegen het stof. Hij wil dat het stof uit zijn huis wordt wegge haald. „Ze komen er bij mij niet meer in, voordat ze de boel schoonmaken. Op juri disch advies en op advies van de huisarts heb ik nu de huur opgeschort." Brieven naar de milieuinspectie, de GGD en de ge meente leverden niets op. „Alles wordt doorgestuurd, antwoord krijg je niet. Er komt niemand. Alle instanties verwijzen naar elkaar." De huurders weten niet meer waar ze met hun klachten naar toe moeten. „Wanneer is er iemand die op staat en iets voor ons regelt?" Volgens Bakker hebben de bewoners zelf gekozen wat ze wilden laten verbouwen. „Het was allemaal op vrijwillige basis. Tegels hakken kan nu eenmaal niet zon der stof. Ik denk dat het de mensen ge woon ontzettend is tegen gevallen, maar memand was verplicht om zijn woning te laten opknappen." Bakker belooft te zul len uitzoeken waarom de woningen niet zijn opgeruimd. „Als dat zo is, moet daar iets aan gedaan worden." door Ab van derSluis VLISSINGEN - De kennis over Bob onder Zeeuwse eindexa menkandidaten is groot. Dat concluderen de veilig verkeers- organisatie 3VO, Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land en verzekeringsmaat schappij ZLM na een enquête. Bob is de naam die centraal staat in een campagne, waarin jongeren wordt gewezen op het gevaar van drinken en autorij den. Bob is de chauffeur die na een avondje stappen nuchter blijft. Het Bob-concept is medio jaren negentig bedacht door het Bel gisch Instituut voor Verkeers veiligheid en kreeg in vijf jaar tijd een enorme bekendheid. Uit marktonderzoek bleek dat maar liefst 95 procent van de Belgen Bob kent. Bob werd vo rig jaar in Zeeland geïntrodu- ceerdBegin mei ontvingen 6364 jongeren in Zeeland een Veel Succes Brief en een kennistest- formulier. Meer dan tweeën twintig procent stuurde het for mulier terug, ongeveer tien procent meer dan vorig jaar. Uit de goede inzendingen werden 31 jongeren getrokken die bin nenkort een prijs van vijftig gul den krijgen. Jongeren moesten op de ant woordkaart aangeven wie Bob is, hoe de internetsite van Bob heet en of er in een glas bier evenveel alcohol zit als in een glas wijn. De eerste vragen le verden geen problemen op, maar nog veel jongeren (vijftien procent) denken dat de hoeveel heid alcohol in een glas wijn of bier verschilt. Afspraken Volgens 3VO en het ROVZ is het bekend dat jongeren in het alge meen betere afspraken maken over veiligrijden dan overige weggebruikers. De verkeersor- ganisaties vinden dat die hou ding gestimuleerd moet wor den, omdat er nog te veel ongevallen plaatsvinden waar bij alcohol is gedronken. Van de ongevallen waarbij drank een rol speelt, komt landelijk 23 procent voor rekening van jon geren onder de 25 jaar, terwijl zij slechts 4,3 procent van de Nederlandse bevolking uitma ken. door Ab van derSluis VLISSINGEN - De stichting Ontmoeting, de Vereniging ter Bescherming van het Ongebo ren Kind (VBOK) en de stichting Woord Daad, beginnen een actie om buitenlands geld in te zamelen dat met de komst van de euro waardeloos wordt. Het geld kan achtergelaten worden in bakken, die bij ver schillende kerken staan. Ook zullen kinderen langs verschil lende scholen gaan om geld in te zamelen. De nationale valuta's van de eu rolanden zijn vanaf maart 2002 geen wettig betaalmiddel meer. Bankbiljetten uit het euroge bied kunnen tot 1 april 2002 bij de banken worden omgewisseld voor euro's. Daarbij gelden de zelfde voorwaarden als nu. De meeste banken wisselen geen buitenlands muntgeld om en voor het omwisselen van biljet ten worden transactiekosten in rekening gebracht. Op Walcheren zijn vijf actieco mités opgezet voor de regio's Middelburg, Arnemuiden, Vee re, Domburg en Vlissingen. Zij gaan het inzamelen begeleiden. De drie samenwerkende instel lingen hebben elk een eigen doel. Ontmoeting is een refor matorische stichting die hulp geeft aan dak- en thuislozen en ex-gedetineerden. De VBOK geeft voorlichting op scholen en verenigingen. Woord Daad is een reformatorische stichting die werkt aan armoedebestrij ding in ontwikkelingslanden. Website Voor het inwisselen van geld is samenwerking gezocht met Coins for Care. Die organisatie houdt een landelijke inzame lingsactie voor een groot aantal doelen. Mensen die deze doelen willen steunen kunnen op de website www.coinsforcare.nl een top-drie aanklikken van hun favoriete organisatie. Hoe meer klikken, hoe groter de bo nus voor de organisatie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 19