Roep om visrechten Zoommeer Veere's Genoegen viert tachtig jaar muziek FAMILIEBERICHTEN Kleine twee ton voor Unicef Acaciahof wint wiskundestrijd Justitie eist jaar cel voor verkrachting Visserij is lange wachten op vergunningen zat Kindercentrum opent deuren Korfbalkamp vrijdag 15 juni 2001 door Ben Jansen SINT-PHILIPSLAND - De be roeps- en sportvissers zijn het wachten op visrechten voor het Volkerak-Zoommeer zo langza merhand beu. Ze willen graag betrokken zijn bij het beheer van de visstand in dit gebied en er ook verantwoordelijkheid voor dragen. Het ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij blijft evenwel talmen met de uitgifte van visrechten. Tij dens de presentatie van de in tegrale beheervisie voor de visstand in het Volkerak-Zoom- meer, gisteren bij de Krammer sluizen, gaven vertegenwoordi gers van de sportvisserskoepel Deltafederatie en de beroeps vissersvereniging Zoommeer uitdrukking aan hun ontevre denheid. R. Koster van deze laatste organisatie vond dat er sprake is van een omgekeerde wereld. Vóór de aanleg van de Oesterdam en de Philipsdam waren in het gebied visrechten uitgegeven. Die zijn bij de af sluiting en daarmee het ont staan van het Zoommeer inge trokken en nu worden de vissers er al bijna vijftien jaar slechts gedoogd. A. Goossens van de Deltafederatie meende dat de vissers lang genoeg aan het lijn tje zijn gehouden. Zonder vis rechten kunnen sportvissers volgens hem ook niet meehelpen aan het volgen van de ontwik- door Aector Dooms MIDDELBURG - Tegen een 47- jarige inwoner uit Vlissingen is gisteren bij de rechtbank in Middelburg een jaar cel geëist. Officier van justitie R. Ramme- loo achtte bewezen dat de man op 14 maart in zijn woning ge probeerd heeft een vrouw te ver krachten. De vrouw zou door de man de woning zijn ingetrokken, daar na had hij haar gekust en vervolgens had hij op de slaap kamer haar broek willen uit- MIDDELBURG - Het nieuwe kindercentrum 'Bommes' van Kinderopvang Walcheren wordt morgen officieel ge opend. Het centrum aan de Arnelaan in Middelburg bestaat uit twee kinderdagverblijfgroepen en een peuterspeelzaalgroep. De openingshandeling wordt om 10.00 uur verricht door de Mid delburgse en Vlissingse wet houders van Welzijn. trekken. Dat lukte echter niet. De vrouw rukte zich los, vlucht te en deed aangifte. De officier ging af op de verklaringen van het slachtoffer, maar de man kwam met een heel ander ver haal. „Ikheb de vrouw gevraagd of ze binnen wilde komen voor het drinken van een kopje kof fie. Ze lachte. We hebben tegen over elkaar op de bank gezeten. Uw huis is mooi. heeft ze mij ge zegd. Ik heb geantwoord: ,,U bent nog mooier." Dat is gebrui kelijk in onze cultuur. Voordat ze wegging heb ik haar nog een horloge als kadootje meegege ven. Ze bedankte me met een kus. Ik gaf er eentje terug." De officier hechtte geen enkele waarde aan de verklaringen van de man. „Het is algemeen be kend dat een vrouw niet zomaar bij een vreemde naar binnen gaat. Er zijn tal van aanwijzin gen voor bewijs. De vrouw is overstuur het inloophuis in de buurt binnengelopen, ze was nerveus en heeft op advies van haar vriend de politie ingescha keld." Volgens Rammeloo is de vrouw incestslachtoffer. „Zij worden vaak opnieuw slachtoffer." Uitspraak op 27 juni. De winnaars van de wiskundewedstrijd op een rijtje: van links naar rechts Thirza, Nick en Georges, foto Ruben Oreel door Ramses Gabriëlse MIDDELBURG - Basis school Acaciahof in Middel burg ging er bij de landelijke wiskundewedstrijd met meer dan de helft van de prij zen vandoor. Drie leerlingen wonnen een prijs en de groe pen zeven en acht wonnen de Scholenprijs, omdat ze het beste gemiddelde van Neder land hadden. Aan de zoge naamde Kangoeroewed strijd mochten de groepen zeven en acht van alle basis scholen in Nederland mee doen. De opgaven werden opge stuurd naar de deelnemende scholen. De rekenaars moes ten apart gaan zitten en er kon onverwachte controle komen van de organisatie. Die bleef op de Acaciahof uit. Volgens lerares Heieen Wal raven zijn de rekenaars echt niet geholpen bij het maken van de sommen. „Maar ik denk wel dat we volgend jaar controle zullen krijgen, om dat we nu zoveel gewonnen hebben." Thirza van der Stel won de eerste prijs in de klasse van groep acht. Ze vond de opga ven niet echt moeilijk. Dat ze gewonnen had, hoorde ze in de gymzaal. „Alle meiden kwamen op me af rennen en riepen: Thirza je hebt gewon nen, je bent de beste van Ne derland Nick Dijkstra was de beste van Nederland uit groep ze ven. „Ik dacht dat ik achtste was gewordenIk schrokbest wel toen ik op internet zag dat ik had gewonnen." Nick zit volgend jaar in groep acht en mag dus weer meedoen met de Kangoeroewedstrijd. „Als ik van tevoren veel oe fen, denk ik dat ik best weer kan winnen." Deze keer hadden de kinde ren uit groep zeven en acht niet echt veel geoefend. Ge orges Taminau, derde van groep 8, vertelt: „We kregen van de juf een blad mee met wiskundeopgaven van havo/vwo. Verder hebben we niet zoveel gedaan." De win naars kregen een medaille en een T-shirt van de Kangoe roewedstrijd. keling van de visstand en aan het terugdringen van ongeoor loofde visserij. De kwestie van de visrechten was de enige harde noot die werd gekraakt bij de presenta tie van de integrale visbeheervi- sie. Verder viel er geen onverto gen woord. Breed glimlachend ondertekenden vertegenwoor digers van sport- en beroepsvis sers, natuurbeschermingsorga nisaties, Staatsbosbeheer en Rijkswaterstaat een overeen komst waarin de oprichting van een visstandbeheercommissie voor het gebied werd bekrach tigd. In de integrale visbeheer- visie en het erbij behorende vis- standbeheerplan 2001-2010 wordt geschetst hoe het Vol kerak-Zoommeer zich kan ont wikkelen. Het water tussen Zee land, West-Brabant en Zuid- Holland heeft het in zich een el dorado voor de sportvisser te worden, verzekerde Goossens en Koster is ervan overtuigd dat de beroepsvissers er een goede boterham kunnen verdienen. Snoek, snoekbaars, baars, blankvoorn, ruisvoorn, zeelt en aal moeten het er naar de zin hebben. Als dat het geval is, zit het grotendeels ook goed met de waterkwaliteit en de begroeiing aan de oevers en in de ondiepe gedeelten. De nadruk moet liggen op roof vissen. Die kunnen dan de wa- tervertroebelende bodemwoe- lers onder de duim houden. Bra sem hoeft minder aan de haak te worden geslagen. Die gedijt in zeer voedselrijk water en dat watertype zien de deelnemers aan het visbeheer liever niet in het Volkerak-Zoommeer. De bij het visbeheer betrokken organisaties houden er ook re kening mee dat het water in het Volkerak-Zoommeer in de toe komst mogelijk zouter wordt. Daarmee kan het probleem van de te grote voedselrijkdom goeddeels worden opgelost. door Nadia Berkelder WESTKAPELLE - Veel omzet ten en de kosten laag houden. Dat is het geheim van het succes van het Unicef-winkeltje in Westkapelle. In twaalfenhalf jaar tijd hebben Willy Kaland en Ineke Maljaars 175.000 gul den opgehaald voor het goede doel. Gisteren overhandigden ze dat bedrag symbolisch aan H. Franken, directeur van Unicef Nederland. De twee vrijwilligsters werden op hun beurt door Franken ge- eerd met een jubileumspeld van Unicef. Franken was vol lof over het initiatief. „Ik geloof niet dat er in Nederland nog zoiets be staat", zei hij. Hij rekende voor dat van het bedrag in de derde wereld acht scholen of achttien waterputten kunnen worden gebouwd of 2000 kinderen vol ledig kunnen worden ingeënt. „We hebben voor Unicef geko zen omdat het een neutrale or ganisatie is", vertelde Kaland. „We hadden toen zelf kleine kinderen en die hadden eigen lijk alles. Daarom hebben we besloten iets voor kinderen te doen die het minder hebben." De vrouwen doen er alles aan om de kosten laag te houden. Gas en water is er bijvoorbeeld niet in de winkel. Ze hebben het pand een aantal jaren geleden gekocht en de opbrengst gaat la ter, als ze er ooit mee ophouden, ook naar Unicef. De twee initia tiefneemsters kregen negen jaar geleden versterking van Mar- greet Maljaars, die Kaland ver ving tijdens haar zwanger schap. Geschonken Het winkeltje staat propvol met gebruikt serviesgoed, tweede hands boeken en gedragen kle ding. Alle koopwaar wordt ge schonken, zodat het verdiende geld allemaal ten goede komt aan het kinderfonds. De sport is zoveel mogelijk te verkopen. De etalages worden regelmatig ge wisseld en hebben iedere keer een ander thema. Als het strandweer is, hangen ze de badpakken buiten en als er ijs ligt, verkopen ze schaatsen. Willy Kaland, Ineke Maljaars en Margreet de Pagter (vlnr) bestieren het Unicef-winkeltje in Westka pelle. foto Lex de Meester SINT LAURENS - Korfbalver eniging Ondo uit Sint Laurens houdt vandaag en morgen een korfbalkamp voor jeugdspelers van vier tot en met veertien jaar. Het tweedaagse kamp begint vandaag om 17.00 uur met een gevarieerde bonte avond. Mor gen staat van 8.00 tot 11.00 uur een spelletjesochtend op het programma, waarbij ook het korfballen aan bod komt. Ik lean gaan slapen zonder zorgen, want slapend kom ik bij U thuis. Alleen bij U ben ik geborgen. Gij doel mij rusten tot de morgen en wonen in een veilig huis. Psalm 4:5 Kalm en rustig is ingeslapen mijn lieve man, onze vader, schoonvader, grootvader en mijn overgroot vader CORNELIS FRANCKE Kees eerder weduwnaar van Leuntje de Visser op de leeftijd van 85 jaar. We zijn verdrietig, maar tevens dankbaar voor alle dierbare herinneringen, die hij bij ons achterlaat. Oostkapelle: H. G. Francke-Dekker Oostkapelle: Tanja Moser-Francke Traugott Moser Sylvia en Yaïr Franck Barneveld: Connie lansen-Francke Will lansen Leonie en Martijn Daan lanine en Mark Mare Corine Harm Geert 13 juni 2001 Oude Domburgseweg 19, 4556 CA Oostkapelle Kees is overgebracht naar het uitvaartcentrum "De Voorzorg". Industrieweg 20 te Vlissingen. alwaar geen bezoek. De dienst van Woord. Dankzegging en Gebed, waarvoor wij u uitnodigen, wordt gehouden op maandag 18 juni om 15.45 uur in de "Zionskerk" aan de Duinweg 56A te Oostkapelle. Aansluitend zal om 15.00 uur de begrafenis plaats hebben op de algemene begraafplaats te Oostkapel le. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in de "Zionskerk". Liever geen bezoek aan huis. Geen bloemen. Bedroefd geven wij kennis van het overlijden van onze geliefde broer CORNELIS FRANCKE in de leeftijd van 85 jaar. Oost-Souburg: L. Franeke Oostkapelle: S. Franeke Koudekerke. 13 juni 2001. Oostkapelle, Oude Domburgseweg 19, 4356 CA Heden overleed onze goede vriend KEES FRANCKE S. A. Janse-Dekker Henk en Clasien Marjan en Adri Oostkapelle. 1 3 juni 2001 'Vaste rots van mijn behoud. Intens verdrietig omdat wij hem moeten missen, maar dankbaar voor zijn liefde en zorg waarmee hij ons omringde, geven wij u kennis dat geheel onver wacht de Heere tot Zich heeft genomen mijn lieve man. onze zorgzame vader en lieve opa 1ZAAK BAKKER in de leeftijd van 91 jaar. Elke dug een stapje dichter naar het eind. Elke dag een beetje van je kracht verkleind. Elke dag wat zwaarder wat je torsen moet. Doch algaande wetendeens komt alles goed. Rustend na het leven, rusten bij de bron. van waar lang geleden ook de weg begon. Veere: N. Bakker-Vreeke Vlissingen: Ineke Bakker Hengelo: Jan en Heidi Bakker-ten Brinke Martin Marije 4551 AL Veere, 14 juni 2001. Kapellestraat 6 Mijn man en onze vader is opgebaard in het rouw- centrum 'Middelburg'. Buitenhövelaan 1 te Middel burg, alwaar gelegenheid is tot afscheid nemen op zaterdag a.s. van 19.00 tot 19.30 uur. De dienst van Woord en Gebed zal gehouden wor den op maandag 18 juni om 15.00 uur in de SOW kerk, Kapellestraat te Veere, waarna om 14.00 uur de begrafenis zal plaatsvinden op de algemene be graafplaats te Veere. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condoleren in het bijgebouw van de SOW kerk. Geen bezoek aan huis. Heden bericht ontvangen dat plotseling, overleden is onze lieve zwager I. BAKKER echtgenoot van N. Bakker-Vreeke Krabbendijke: A. J. de Visser Vlissingen: W. Willeboordse-Vreeke P. Kruit-Vreeke W. Kruit Middelburg: M, Houmes-Vreeke Vlissingen: A. P. Kruit-Vreeke j. Kruit Vlissingen, 14 juni 2001. Plotseling nam de Heere van ons weg, onze geliefde oom IZAAK BAKKER in de leeftijd van 91 jaar. We wensen tante Neel, haar kinderen en kleinkinde ren veel sterkte toe door dit grote verlies. F. Smit-Bakker J. van der Zouwen-Bakker en kinderen Een van de oude portretten van de jubilerende muziekvereniging. door Nadia Berkelder VEERE - Van de tachtig jaar dat muziekver eniging Veere's Genoegen bestaat, is Bram van Overbeeke er dertig dirigent. Hij begon als 'jong broekie' bij het jeugdorkest en leid de later de volwassenen naar de op één na hoogste afdeling van de fanfarekorpsen. Hij kwam bij toeval in Veere terecht. De Middelburgse vereniging Excelsior, waar hij bestuurslid was en saxofoon speelde, ging over de kop,Ik was toen een jaar of ze ventien, achttien. Ik ging op zoek naar een andere vereniging en de dame waar ik toen kennis aan had, kende mensen bij Veere's genoegen. Ze hadden gebrek aan muzikan ten. Ik studeerde eind jaren zestig voor on derwijzer en toen ben ik begonnen met de jeugdgroep. Er waren in die tijd nog weinig orkesten die daar mee bezig waren." „In 1971 kreeg de toenmalige dirigent mot met het bestuur. Ik zou het seniorenorkest er voorlopig bij doen. Het is nu dertig jaar ge worden." Een opleiding voor het dirigeren van een orkest had hij toen niet. „De enige scholing die ik had waren de muzieklessen die ik op de kweekschool volgde." Daar leerde hij hoe hij een groep een muziekstuk moest laten instuderen en hoe een stuk voor kinderen toegankelijk gemaakt kan wor den. Later volgde hij een cursus bij Jaap Koops, dirigent bij de marinierskapel. De jeugdgroep van toen vormt nog steeds de basis van het huidige orkest. „Er zijn altijd jeugdgroepen geweest, daar zijn er ook wel van overgebleven, maar de eex*ste groep is de vaste kern." Het orkest ldom in de loop der jaren naar de op één na hoogste afdeling in de fanfare wereld, de ereaf deling. Het hoogst haalbare voor Veere's Genoegen, meent Van Overbeeke. „We zullen de vol gende stap niet kunnen maken. De mensen willen dat ook niet, je krijgt met veel moei lijkere muziek te maken. Het wordt veel meer prestatiegericht, dan moet je mensen wegsturen. Iedereen die mee wil spelen en zijn best wil doen, moet een plekje kunnen krijgen." Trouw De leden zijn trouw. „Er zijn mensen ver huisd naar Goes en Vlissingen. Er zijn leclen die in him puberteit voor hele andere dingen belangstelling hadden en die later zijn te ruggekomen." De vereniging verliest wel veel leden omdat jongeren de provincie uit gaan om te studeren. „Maar we hebben nog één lid die al jaren in Dordrecht woont en die komt nog steeds blazen in Veere." De meeste leden zijn vrouwen, een overblijfsel van vroeger. „De jongens gingen voetballen, de meisjes gingen bij de muziekvereniging. Verder was er niets te doen in Veere." Het wordt voor orkesten steeds moeilijker om jeugdleden te werven. Het orkest ver grijst en dat baart Van Overbeeke zorgen. Jongelui willen verschillende dingen doen ze willen niet kiezen, ze shoppen een beetje. Dat kan als je iets individueels doet. Maar wij willen graag mensen opleiden, zodat ze later goede muzikanten worden en dat ze niet als ze achttien zijn zeggen: laat ik nu eens gaan paardrijden." Hij denkt dat ver enigingen zich meer moeten richten op vol wassenen. „Die hebben al van alles gedaan en overal aan geroken." De meeste mensen kennen de fanfare alleen van het rondje over het dorp met koningin nedag. Ten onrechte, vindt de dirigent. „En dan kijken ze ook alleen nog maar van ach ter de gordijnen. Terwijl wij regelmatig hele mooie concerten geven." Het repertoire van Veere's Genoegen is gevarieerd. Klassieke muziek, cle nieuwste hits of composities voor blaasorkesten, Van Overbeeke kan en wil niet kiezen. „Een blaasorkest moet ook een opvoedkundige waarde hebben. Het is voor veel mensen de eerste kennismaking met klassieke muziek." Ter gelegenheid van het tachtigjarig jubile um wordt morgen in de Grote Kerk in Veere een concert gehouden met optredens van Eendracht Maakt Macht uit Serooskerke, Luctor et Emergo uit Zoutelande, Oefening na den Arbeid uit Nieuw en Sint-Joosland, Vlijt en Volharding uit Oost-Souburg en Veere's Genoegen. De optredens beginnen om 11.30 uur. Tij dens de dag wordt de cd van de Veerse vereniging gepresenteerd. Veere's Genoegen geeft op 29 juni een openlucht- concert in Vrouwenpolder en op 1 septem ber in Gapinge. Op 15 december vindt het jubileumconcert plaats. De locatie daarvan is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 18