Minister houdt vast aan kassen Pittoreske taferelen op een verrassende manier belicht PZC Zeven Kimpe's op kunstveiling Zeeland scoort goed op milieugebied Toneelstuk over Kats in theaterweekeinde Glasgarage voelt zich uitgesloten door ZLM Klassieke muziek rode lijn in programmering van Uit in Vlissingen Afblazen heroverwegen 16 kunst cultuur lezers schrijven Bad vrijdag 15 juni 2001 door Harmen van der Werf DEN HAAG - De provincie Zee land moet de beslissing over het afblazen van een grootschalig glastuinbouwcomplex bij Nieuwdorp nog eens goed bekij ken. Minister Brinkhorst van Landbouw heeft gisteren deze dringende oproep gedaan in de Tweede Kamer. Brinkhorst betreurt het besluit van de provincie. Zijn plan voor herstructurering van de glas tuinbouw in het Zuid-Holland se Westland staat of valt met de realisatie van nieuwe kassenge- bieden. In het land zijn daarvoor tien lo caties aangewezen, waarvan één in Zeeland. „En dat is een goede locatie", aldus Brink horst. „vanwege het licht, het klimaat en de ligging dichtbij de markten." Te duur De locatie Nieuwdorp is door de provincie echter afgeblazen, omdat de kosten te hoog oplo pen. Er dreigt een tekort van 34 tot 169 miljoen gulden, zo is eind mei uit een haalbaarheids studie gebleken. Vooral de land schappelijke inpassing van de kassen en de aanleg van wegen zijn daar debet aan. Dat kost veel ruimte. Om een kassencom plex van netto 400 hectare te maken is bruto 700 hectare no- dig. Volgens Brinkhorst moet de provincie met de gemeente Bor- sele al die cijfers nog eens goed tegen het licht houden. Hij zette met name vraagtekens bij het uitgangspunt in de haal baarheidsstudie dat een vier kante meterprijs van 51 gulden het maximum zou zijn. „Wie bepaalt dat?", vroeg hij zich af. „Het gaat toch niet om ambtenaren die zich daar moe- ten vestigen, maar om boeren. Elders wordt wel 60 gulden per vierkante meter betaald." Hij riep de sector op aan te geven dat zij graag naar Zeeland wil „Dat kan helpen." De hamvraag is evenwel, naar de mening van Brinkhorst, of in Zeeland nog de politieke wil be staat om een glastuinbouwcom plex te realiseren. „Die wil is er wel degelijk geweest. Het kabi net heeft daarom die locatie ook in de Vijfde Nota Ruimtelijke Ordening opgenomen." Niet meer geld Met meer geld wenst de minister niet over de brug te komen, al hoewel het Rijk zelf eist dat er sprake moet zijn van 'duurza me' nieuwe glastuinbouwloca- ties. Om dat doel te bereiken, vraagt het Rijk veertig procent van de grond te bestemmen voor land schappelijke inpassing, wierp WD-Kamerlid J. Geluk de mi nister voor de voeten. Brinkhorst was daar niet van onder de indruk. Het Rijk heeft een stimuleringsregeling voor duurzame glastuinbouwgebie den en daar zal Zeeland het mee moeten doen, zoals de negen an dere locaties in Nederland. Eén daarvan, bij Moerdijk, staat overigens ook op de tocht. De provincie Noord-Brabant wil die locatie nog wel, maar de gemeente Moerdijk niet. Gedeputeerde L. Coppoolse, op bezoek in Den Haag, was niet onder de indruk van de oproep van Brinkhorst. „We hebben hierover al een gesprek gehad met de landelijk projectleider, P. Bukman. Dat heeft geen nieu we perspectieven oplevert. Het zal nu uit de markt moeten ko- Het topstuk van de kunst- en antiekveiling is een vijftiende-eeuws beeldhouwwerk uit het atelier van Hans Multher (1420-1467). door Ernst Jan Rozendaal MIDDELBURG - Het topstuk van de kunst- en antiekveiling die A. Verhage dinsdag organi seert in de Stadsschouwburg in Middelburg is een vijftiende- eeuws beeldhouwwerk uit het atelier van Hans Multher (1420- 1467). Het anderhalve meter ho ge beeld van een gekroonde ma donna met kind is afkomstig uit een Belgische boedel. Verhage verwacht dat het ongeveer 150.000 gulden gaat opbrengen. Net als andere veilingen en ver kooptentoonstellingen die deze maand plaatsvinden, zit Verha ge goed in de Kimpe's. Vier er van komen van een echtpaar uit Aalst dat regelmatig op bezoek ging bij de in 1970 overleden schilder. Daarbij raakten ze bij zonder onder de indruk van een abstract schilderij dat hij in 1933 schilderde. AangezienRei- mond Kimpe in 1940 een groot deel van zijn collectie kwijt raakte bij het bombardement op Middelburg, wilde hij van dit vooroorlogse werk geen afstand doen. Uiteindelijk kreeg het be vriende echtpaar het toch ge daan. Vier van de zeven Kimpe's die dinsdag worden geveild, wa ren drie jaar geleden te zien op de overzichtstentoonstelling van zijn werk in het Singer Mu seum in Laren en het Zeeuws Museum in Middelburg. Verder bevat de veiling, die in totaal ruim vierhonderd stuks omvat, onder meer een zelfpor tret van W.J. Schütz, twee wer ken van de Belgische schilder A Blomme, die veel in Zierikzee heeft gewerkt, een schilderij van een jonge vrouw aan de open haard van F.H. Kaem- merer en grafisch werk van Pa- blo Picasso, Marc Chagall, en Salvador Dali. Kijkdag maandag van 15-20 uur, en dinsdag van 10-13.30 uur, aanvang veiling: 14 uur. Oftewel, de glastuinbouwsector zal initiatieven moeten nemen. door Maurits Sep MIDDELBURG - Zeeland heeft relatief de meeste milieuvriendelijke recreatiebedrij- ven van Nederland. Vijftien procent van de toeristische ondernemers beschikt over de milieubarometer, landelijk is dat tien pro cent. „Zo hoort het ook", vindt gedeputeer de G. van Zwieten van toerisme. „Duur zaam ondernemen is geen idealisme maar de mogelijkheid om je te onderscheiden." Van Zwieten reikte gisteren in Middelburg dertig milieubarometers uit aan recreatie- bedrijven die duurzaam ondernemen. Tien bedrijven kregen een bronzen barometer, vijftien een zilveren en vijf een gouden. De gouden bedrijven beschikken bijvoorbeeld over grijs watersystemen, zonnecollectoren en windmolens. Maar duurzaamheid bete kent ook een goede inpassing in het land schap en aandacht voor de leefbaarheid in de omgeving, voegde de gedeputeerde daar aan toe. Dat Zeeland zo goed scoort in milieuvrien- delij k toerisme spoort niet met het beeld dat veel toeristen hebben van de sector, merkte Van Zwieten op. „Het imago is nog steeds dat de sector niet al te zorgvuldig omgaat met de omgeving, maar het tegendeel is waar." Al voegde de gedeputeerde daar wel aan toe dat de zaal gevuld was met 'het neusje van de zalm'. Hij waarschuwde 'de anderen' dat het tijd wordt dat ook zij duurzamer gaan onderne men. „Het aantal vakanties in Zeeland is met twaalf procent gedaald, het aantal overnachtingen met negen procent en de bestedingen ook met negen procent. We ko men in de gevarenzone." Voor de bedrijven zelf is het bovendien financieel interessant om bijvoorbeeld zuiniger met energie en water te zijn. Toerisme en duurzaamheid gaan volgens de gedeputeerde uitstekend samen. „Sterker, we moeten wel. Op prijs kunnen we de strijd niet winnen, dus door economie en ecologie te combineren kunnen we ons van anderen onderscheiden." Bedrijven die daar goed in slagen, verdie nen een milieubarometer. Door die op te hangen, kitnnen gasten zien dat ze bij een milieubewuste ondernemer verblijven. De stichting Zeelandcampings verplicht haar leden ertoe dat keurmerk te behalen. Van de negen leden hebben inmiddels acht een ba rometer in bezit, de negende volgt in het na- door Ernstjan Rozendaal VEERE - 'Traditioneel werk', is de eerste ingeving bij een be zoek aan de expositie van Addie Nieuwenkamp in de Veerse galerie Schotlant. Idyllische kijkjes op Veere, meisjes in kle derdracht, zeegezichten. Een nadere beschouwing leert dat het onderwerp weliswaar een wat souvenir-achtige kijk op Zeeland biedt, maar dat de uit werking verrassend, precies en origineel is. Nieuwenkamp is geboren in Middelburg en heeft zich na lange tijd elders te hebben ge woond weer in Zeeland geves tigd, in Veere. Ze is jarenlang tekenlerares geweest. Dat ver klaart de zeer vakkundige be heersing van verschillende stij len. Haar olieverfschilderijen zijn wat stijfjes, maar onberis pelijk geschilderd. Haar gebruik van de aquarel is fanta sievol en als collage zelfs in drukwekkend. Dat zijn ook de tekeningen met gewassen inkt. Ze doen aan boekillustraties denken, vanwege het beperkte kleurgebruik (wit en vooral bruintinten) en de pittoreske sfeer van de onderwerpen. Nieuwenkamp heeft Veere in ie der geval vanuit alle hoeken be keken en uitgebeeld. Het sil houet is zichtbaar vanaf het water, soms wordt gekeken vanuit een achtertuin met was aan de lijn. Dat nuanceert me teen het wat traditionele karak ter, want in vergelijking met veel fotografen en schilders heeft Nieuwenkamp niet het meest voor de hand liggende standpunt gekozen. door Ernstjan Rozendaal KATS - Kats is van vrijdag 22 juni tot en met zondag 24 juni in de ban van het Midzomer- nachtweekeinde. Op het programma staat een groot aantal tentoonstellingen, concer ten en voorstellingen van professionele en amateurkunstenaars. In het kader van het Midzomernachtweekeinde presenteert het Gezelschap van de Zee een gelezen voorstel ling van Daan Zonderling, of zijn Wonder baarlijke Vlucht naar de Zon. Het Gezelschap van de Zee heeft Kats als basis en organiseert van daaruit toneel voorstellingen waaraan bekende acteurs uit Nederland en Vlaanderen meewerken, Aanvankelijk ging het vooral om gelezen versies, de laatste jaren zijn het vaker vol waardige theatervoorstellingen. Bekendste productie is nog steeds De Dijk, die in 1998 in de openlucht bij Kats werd gespeeld. Net als in De Dijk, die ging over de inpoldering van Noord-Beveland, staat in 'Daan Zon derling' de lokale geschiedenis centraal. Het verhaal gaat over een bijzondere man die even buiten Kats aan de Zeedijk ge woond ?ou kunnen hebben. Aan de hand van zijn verhaal wordt een deel van de twin- tigste-eeuwse geschiedenis van Kats uit de doeken gedaan. Auteur van het stuk is Jan Schuurman Hess uit Kats. Hij heeft ook De Dijk geschreven. Beide stukken maken deel uit van een nog te voltooien reeks 'Zeeuwse stukken'. 'Daan Zonderling' wordt tijdens het Midzomernachtweekeinde gelezen op een boerenerf aan de Noordlangeweg (za terdag, 20.15 u), onder meer als onderzoek naar de opvoeringsmogelijkheden van het stuk. Er bestaan plannen het stuk begin 2003 op te voeren in de nieuwe schouwburg van Goes. Aan de lezing doen wel professio nele acteurs mee, zoals Huib Rooymans, Har Smeets en Tineke Schrier. Regisseur is Agaath Witteman. Andere voorstellingen tijdens het Midzo mernachtweekeinde in Kats zijn Vissersla tijn - korte schetsjes van Schuurman Hess - door Comedia della Mare (Dorpshuis De Vriendschap, vrijdag 19 uur) een muzikale Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reacties op in de PZC versche nen redactionele berichten, artikelen of commentaren. De reactietijd beloopt uiterlijk 7 dagen. Plaatsing van bijdragen betekent niet dat de redactie de meningen en stellingen van de inzenders onderschrijft. Open brieven, oproepen, gedichten en anonieme inzendingen worden niet geplaatst. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De re dactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over ge- weigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. jaar, maakte voorzitter H. Goovers bekend. DVerstand van de Stichting Keurmerk Mi lieu, Veiligheid en Kwaliteit, die de barome ter heeft ontwikkeld, benadrukte de waarde evan voor de ondernemers zelf. „Nu zit u er zelf bij, hebt u het zelf in de hand. Doet u zelfs niks aan duurzaamheid, dan bepaalt de overheid voor u wat u moet doen." Drommen Verstand waarschuwde voor te hoge ver wachtingen. ,U hoeft nu nog geen drommen mensen op uw terreinen te verwachten, daarvoor is de milieubarometer nog te on bekend. Maar als u er zelf meer ruchtbaar heid aan geeft, kunnen die drommen wel ko men." W. Vanelverdinghe van de Belgische cam pingfederatie CKVB beaamde dat. „Hoe groener, hoe netter, hoe hygiënischer en hoe veiliger uw camping, hoe meer gasten. Ze vragen om milieubewuste en rustige cam pings. Wij hebben in België jarenlang maar wat aangemodderd en daarom waren we slechts een doorreisland van Nederland op weg naar Frankrijk en verder. Die barome ter is dus zeker een goed idee om in België over te nemen." In haar olieverfschilderijen en inkttekeningen laat de kunste nares geen vernieuwing toe, wel in haar collages met waterverf. In twee drieluiken - 'Stilte voor de storm' en 'Eb en vloed' - trekt ze door het plakken van lang werpige, met waterverf beschil derde stroken papier keer op keer de lijn van de horizon na. Hierdoor ontstaat een soort sta peling die diepte in de voorstel ling brengt. Tegelijk beeldt Nieuwenkamp er de golfslag van de zee, of het water aan de kustlijn mee uit. Wie goed kijkt, ziet door de abstractie heen een duidelijke voorstelling van het geen in de titel is aangekondigd. De drieluiken zijn nog maar een proefje van wat Nieuwenkamp allemaal kan met haar collage techniek. Bloemstukken zijn met hun grillige vormen na tuurlijk nog veel moeilijker, maar Nieuwenkamp weet door uiterst precies schilder- en plakwerk zeer levendige en overdadige voorstellingen te creëren. Het mooiste werk van de tentoonstelling, die in totaal 39 stukken omvat, is het beeld van rode en oranje was dat aan een waslijn in de wind wappert, ergens in Veere, zo blijkt uit de achtergrond. Hierin is de pitto reske omgeving ineens in een verrassend ander licht gezet. Expositie Addie Nieuwenkamp, t/m 20 juni in galerie Schotlant in Veere, open do-za van 13.30-17 uur. show van de Vlissingse clown Frankel (dorpshuis, zaterdag 15 uur), de eenakters Weiger nooit een dans van Vonne van dei- Meer en Brief in den duuster van Herman Heijermans door Comedia della Mare (dorpshuis, zondag 15 uur). Concerten zijn te verwachten van de Vlissingse popgroep Nota Bene (dorpshuis, vrijdagavond), een ensemble blazers dat de compositie O de Sax van Gibert Colman uitvoert (Noordlan- geweg/Dijkstraat, zaterdag 16 uur), Ze- BrasS (dorpshuis, zaterdag 19 uur), Tony Westdijk Friends met latin-jazz (atelier Teunn, zondag 14 uur) en het koor Sonore (kerk, zondag 20.30 uur). De Vlaamse schrijfster Geertrui Daem leest voor uit haar nieuwe kinderboek Troetel (Margriet- school, zaterdag 14.30 uur). In totaal zijn elf tentoonstellingen te zien, variërend van een presentatie van het Kunstspoor Noord-Beveland (kerk en het Nieuw-Zeelandhuis), weef- en schilderde monstraties, tot en met een installatie met schilderijen van Han ter Keurs (schuur Schippers, Noordlangeweg). Werkelijk verbijsterend wat er gebeurd is met de meervoudige gehandicapte Tineke, die als ge volg van een te heet bad is over leden (PZC,12-06). Arduindi recteur P. van den Beemt zegt in de nieuwsuitzending van Om roep Zeeland dat beide aanwe zige personeelsleden op hbo-ni- veau geschoold zijn. Alsof een hbo-opleiding iets zegt over je werkhouding, je inzet en je lief de voor je vak. Zelf ben ik hon- dentrimster en doe regelmatig honden in bad. Ook onder grote werkdruk, ook soms slecht be taald en niet altijd de gemakke- lijksten. Maar ik durf met grote stelligheid te beweren dat een hond bij mij nooit aan te heel water blootgesteld zou worden, Niet omdat ik een veilige ther mostaat met meetsysteem heb maar dóódsimpel omdat dé beesten me lief zijn. Ik ben hel dan ook absoluut oneens met de heer Van den Beemt dat dit eer. incident is dat nu eenmaal kan gebeuren en niet te voorkomen is in de toekomst. Zelf ben it: moeder van een jongetje mei Down-syndroom. Mochthij ooit zorg nodig hebben van een in stelling, dan hoop ikdathetma- nagement er op gericht is dat ze het juiste personeel (met hel hart op de goede plaats) op de juiste plaats heeft. Saskia Dek Tramstraat 4'i Koudekerk door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Hoe langer het kort geding van Glasgarage BV tegen ZLM Verzekeringen gistermiddag duurde, hoe dui delijker het werd waarom het Brabantse autoruitschadebe- drijf naar de rechter is gestapt. Zeer waarschijnlijk niet omdat ZLM weigert de ruitschade van twee verzekerden te betalen. Het leek er meer op dat het be drijf de vurige wens heeft om meer marktaandeel in Zeeland te kunnen verwerven. En het ge bruikte het kort geding daar voor als breekijzer. „U wilt toch niet zeggen dat u voor het vorderen van een be drag van 580 gulden een kort ge ding hebt aangespannen?", schamperde president van de rechtbank M. Steenbeek giste ren tegen advocaat K. Defares van Glasgarage. De raadsman zette uiteen dat Glasgarage Breda BV uit Ber- kel-Enschot vindt dat ZLM ten onrechte weigert de glasschade van twee verzekerden te vergoe den, omdat die niet zijn uitge voerd door ZLM-erkende scha- debedrijven. Glasgarage werkt niet met ZLM samen. De glasre parateur voelt zich door ZLM uitgesloten en stelt dat het strij dig is met de mededingingswet en de bepalingen in de verzeke ringspolis. Advocaat J. de Jonge weerlegde namens ZLM Verzekeringen uil Goes het verwijt en stelde dal verzekerden weten dat ruit schade alleen wordt uitbetaald als die is gerepareerd door erkend schadebedrijf. De president van de rechtbank vroeg ZLM waarom Glasgarage niet door de verzekeraar wordt erkend. „Bedrijven die zijn toe gelaten voldoen aan door ZLM opgestelde criteria voor inrich ting, locatie en service", verde digde De Jonge. „ZLMheeftnu geen behoefte haar netwerk van bedrijven uit te breiden. Op het moment dat uitbreiding aan de orde komt, kijkt ZLM of Glas garage aan de door ZLM gestel de criteria voldoet. Van uitslui ten van de markt is dus gee sprake." De president van de rechtbank doet volgende week uitspraak. door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Sinds de res tauratie van de Sint Jacobskerk krijgt klassieke muziek een steeds prominentere plaats in de programmering van Uit in Vlis singen. Behalve bekenden als Het Zeeuws Orkest en de Vlis singse Oratorium Vereniging maken komend seizoen vijf bui tenlandse orkesten hun op wachting in Vlissingen, over het algemeen voor het enige concert dat ze in Nederland geven. Net als in voorgaande seizoenen ne men ook roots- en wereldmu ziek een belangrijke plaats in de programmering in. Binnenkort verspreidt Uit in Vlissingen de nieuwe seizoens brochure in Zeeland. Daarin staan bekende namen vermeld, zoals Liesbeth List, Rowwen Hèze, Thé Lau, Mathilde San- ting, het Rosenberg Trio, Vin cent Bijlo en Youp van 't Hek. Laatstgenoemde doet begin april 2002 twee try-outs van zijn nieuwe theatershow. Het Arsenaaltheater biedt ook plaats aan een keur van 'kleine re' maar artistiek evenzeer inte ressante artiesten. Zoals de Bel gische zangeres/pianiste An Pierlé, die wel wordt vergeleken met Kate Bush en Tori Amos. Of cabaratier Chiel van Berkel, volgens de brochure maakt hij anarchistisch-absurdisti§che podiumkunst, kolder op smaak gebracht met taalvirtuositeit. En cabaratière Jacqueline Kerkhof, in 1998 winnares van de publieksprijs en cle persoon lijkheidsprijs tijdens het Leidse Cameretten Festival. Veelbelo vend zijn ook de cabaretduo's Alkemade Bloemen en Reijn Goed. Rode lijn Een rode lijn is duidelijk de klassieke programmering in de Sint Jacobskerk. Op 10 novem ber wordt de beroemde Georgi sche violiste Liana Issakadze verwacht met het Georgisch Kamerorkest. Uit de Oekraïne komt het orkest Leopolis met het Nationaal Koor, oftewel de Capella Dum- ka (22 november). In februari wordt het Nationaal Symfo nieorkest van Litouwen ver wacht, gevormd door de jonge dirigent Ginatras Rinkevièius. Een maand later is de beurt aan het Israël Symfonie Orkest met werk van Haydn, Mozart en Beethoven. Het Filharmonisch Kamerorkest van Salzburg zal in april onder meer werk spelen van de in hun stad geboren com-1 ponist Mozart. Van een heel andere orde, maar ook een rode draad in de pro grammering, is de roots- en we reldmuziek. Op 1 en 2 december vindt zelfs een festival plaats onder de titel Celtic Nights. Daar zullen in ie der geval accordeoniste Sharon Shannon (bekend door haar werk voor U2 en The Water boys) en haar groep The Wood- choppers optreden, evenals dl Galicische doedelzakspeler Xo- sé Manuel Budino. Andere namen op het gebied van roots- en wereldmuziek zijn het trio WatersonrCarthy (En gelse folk), Di Gojim (klezmer), Cristina Branco (fado), KornOg (Bretons/Schots), Grand Con- junto (tango), Sexteto Cayen- gue (tango), Gitanos de Grana da (flamenco), Joao Chora (fado), Wofa uit Guinnee, de Schotse bard Dick Gaughan.de Franse singer-songwriter Ga- briël Yacoub en Norland Wind Duggans (Ierse folk). De openingsvoorstelling in Vlissingen is een stuk over de Holland-Amerika lijn door stichting Nomade. In het kader van Small Sail Vlis singen wordt dit vier keer (16* 19 augustus) in het Arsenaal theater gespeeld. (Advertentie) Gedeputeerde Van Zwieten (r) reikt de gouden milieubarometer uit aan eigenaar Coppoolse van camping Ons Buiten, foto Ruben Oreel 'Koolwitjes en vlinders' van Addie Nieuwenkamp in de Veerse gale rie Schotlant. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 16