Tekort aan huurwoningen dreigt Zoey Triomfantelijke intocht na vier dagen Burenruzie over schuld in conflict podiumbeleid 15 Dure schouwburg valt Middelburgse raad zwaar tegen Dethon voelt niets voor fusie met Bevelandse Betho zeeuwse almanak Gemaksvoer Politie pakt (hauffeur na ironkemansrit met brokken OPRUIMING Vrouw krijgt klappen Man gewond na val van fiets Walcherse leerlingen zitten nog een dagje extra in spanning Man reageert woede af op huilende baby Maatregelen om woningbezit te stimuleren werken niet door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De ruzie tus sen Vlissingen en Middelburg verhardt zich. Niet de gemeente Middelburg is schuldig aan de koele verstandhouding, maar wethouder L. C. Poppe-de Looff is de boosdoener. Vindt Middelburg. „Tien weken nadat het college van Vlissingen besloot onder voorwaarden mee te doen aan een gezamenlijk podiumbeleid, kregen wij dat pas te horen", sneerde cultuurwethouder R. Visser van Middelburg gisteren tijdens een commissievergade ring. „Ik geef de feiten en die zijn controleerbaar." Poppe-de Looff zei donderdag avond dat er maar snel gemeen teraadsverkiezingen moeten komen. Volgens haar is er vanaf het moment dat Vlissingen be sloot af te zien van samenwer king met Middelburg, geen ver gadering meer geweest van de stadsgewestelijke stuurgroep. Volgens Visser haalt zijn VÏis- singse collega de feiten door el kaar. „Wij informeren onze buurgemeenten wel degelijk. Ons voorstel om een regionaal A-theater te bouwen is zowel naar Vlissingen als naar Veere gestuurd. Tien weken nadat Vlissingen besloot niet mee te werken is er op mijn verzoek een ontmoeting geweest met wet houder Poppe-de Looff. Dat wij elkaar niet zouden informeren, is een eenzijdige benadering. Op mijn verzoek zijn er verschillen de gesprekken geweest. Wat dat betreft, vind ik dat ik het goed heb gedaan." Vlissingen is, zoals bekend, niet bereid geld te stoppen in een re gionaal A-theater. De gemeente wil wel kijken of een gezamen lijke programmeringsorganisa tie haalbaar is. Veere heeft zich bij dat standpunt aangesloten. Er zijn inmiddels wel vergaande afspraken gemaakt met de ge meente Goes en de exploitant van het theater in Temeuzen. Als het aan wethouder Visser ligt, blijven Veere, maar ook Vlissingen welkom om samen één podiumbeleid te realiseren. Advertentie elke zondag www.hotelarion.nl Grand Hotel Arion Tel: 0118-410502 Gemak dient de mens. De kant-en-klaarmaaltijden vliegen de winkel uit. Ook dat Zeeuws-Vlaamse echt paar had de gemakken van de magnetron ontdekt. Tot meneer zijn echtgenote met een voedselvergiftiging naar het ziekenhuis moest bren gen. Hij besloot de volgende ochtend verhaal te halen bij de plaatselijke supermarkt, waar het eten vandaan kwam. Maar daar kwam hij van een koude kermis thuis. Inder daad, zei de supermarkt, de maaltijd heeft op onze schap pen gestaan. Maar nee, die is door ons niet aan uw vrouw verkocht. De man stond lelijk in zijn hemd. Hoe kon hij nou weten dat zijn vrouw regelmatig shopte bij de achteruitgang van de zaak. Op de plek waar de container met over-de-da- tum-goederen staat. (Advertentie) «MRENDIJKE - De politie keeft woensdagavond bij Scha- rendijke een 22-jarige automo bilist aangehouden. Deman was even na elf uur in de Dijkstraat tegen twee gepar keerde auto's aangereden en jng er vervolgens vandoor zon- derzich om de schade te bekom meren. Getuigen wisten het kenteken fan zijn wagen te noteren, zodat bij kort daarop in zijn woning bon worden aangehouden. Een blaastest wees uit dat de be stuurder ruim drie keer de wet telijk toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. Zijn rij bewijs werd ingevorderd. (Advertentie) (Advertentie) «LIGHT CRUISES 13) het Veerse Meer ®nd-vaartochten op de mlady Madeleine' Een avond vol gezelligheid, amusement, eten en varen Zat-11 en 18 augustus Prijs 67,50 info: Rederij Dijkhuizen tel. 0118-419367 Advertentie schoenmode St Janstraat 5-7 Middelburg door Ramses Gabrielse MIDDELBURG - Ruim dertienhonderd wandelaars hebben gisteravond de avondvierdaagse van Middel burg afgesloten. Op het laatste gedeelte van de wan deling werden de deelnemers muzikaal begeleid dooi de Julianakorpsen uit Middelburg. Voor het eerst werd dit jaar de avondvierdaagse gelo pen vanaf twee verschillende locaties. De deelnemen de scholen startten vanaf het winkelcentrum Dauwendaele. De andere deelnemers begonnen tra ditioneel bij sporthal de Zandkuil aan de Breeweg. Volgens voorzitter Adrie van der Mast van de Wande laarsvereniging was deze splitsing een goed idee. „Vo rig jaar was het te druk rond de start. Veel mensen kwamen op de fiets en dat veroorzaakte overlast. Dit jaar was dat een stuk minder." Deelnemers konden kiezen uit een afstand van vijf, tien of vijftien kilome ter. De meeste mensen kozen voor de vijf kilometer. Dertig geoefende wandelaars liepen de vijftien kilo meter. Ondanks het goede weer had de avondvier daagse te kampen met een terugloop van het aantal deelnemers. Zo'n driehonderd mensen minder dan vorig jaar liepen de tocht. MIDDEN vrijdag 15 juni 2001 door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente raad van Middelburg zet vraag tekens bij de kosten van een nieuwe schouwburg op de Zuidsingel. Deze week bleek dat de parkeerkelder onder het theater elf miljoen gulden duur der uitvalt. De totale investe ring komt daarmee op zeventig miljoen gulden. Tijdens een gis teren gehouden commissiever gadering had vrijwel elke partij kritiek op de financiering. Het college wil bijvoorbeeld een greep doen uit de gemeentekas vanaf 2005. B en W van Middelburg moeten alle financiële zeilen bijzetten om de nieuwe schouwburg te kunnen betalen. Dure gebou wen, zoals de Kloveniersdoelen en de Concert- en Gehoorzaal, worden afgestoten of verkocht. Op de schouwburg zelf is bezui nigd. Daarnaast bestaat onze kerheid over een bedrag van ruim 2,7 miljoen gulden. Dat geld moeten sponsors op tafel leggen. „We hebben offers moe ten brengen", erkende wethou der R. Visser (cultuur) volmon dig. „Ook ik vind het zonde dat we de Kloveniersdoelen moeten verkopen, maar anders krijgen we het niet voor elkaar. We stop pen nu te veel cultuurgeld in ste nen." De meeste kritiek kwam van het PvdA-raadslid M. Strous. „Een greep doen in de kas van 2005 is een goedkope manier om dit voorstel financieel te dekken. Wat hadden we niet kunnen be sparen als we gekozen hadden voor de plek die Riek Bakker voor ons had uitgezocht (Blau- wedijk, red.) en als we op de plek van de kazerne woningen had den gebouwd. We zijn door dit college in een fuik getrokken, waar we niet meer uit kunnen." Lachertje De provincie heeft inmiddels beloofd een half miljoen te in vesteren als Middelburg een zelfde bedrag betaalt voor de opknapbeurt van het Zeeuws Museum. Strous noemde dat be drag een lachertje op de investe ring van 70 miljoen gulden. De CDA-fractie zit in een moei- lij k parketIn j anuari stelden de christen-democraten zich op het standpunt dat de schouw burg, inclusief parkeerkelder, niet meer mocht kosten dan 56 miljoen gulden. Een aantal maanden later was dat bedrag al opgelopen tot zestig miljoen gulden. „Wij zijn", betoogde J. Louwerse tijdens de commissie vergadering, „bijzonder teleur gesteld in de duurdere parkeer kelder. Er is een fout gemaakt, die niet gemaakt had mogen worden en daar hebben wij zeer grote moeite mee. De enige ver zachtende omstandigheid is dat je winst kan maken met een par keerkelder. Wij hebben hier nog niet alle vertrouwen in." De fractie moet de plannen nog in tern bespreken. Ook de WD nam nog geen standpunt in, om dat het collegevoorstel pas maandag was verstuurd. GroenLinks-woordvoerder A. van 't Westeinde zei blij te zijn met de integratie van de Stich ting Cinema Middelburg in het nieuwe theater. Minder enthou siast was ook hij over de duur dere parkeerkelder. „Mensen moeten maar met de fiets ko men. Ik had graag direct ja wil len zeggen tegen dit voorstel, maar het dekkingsvoorstel is te zwak. Wij hebben nog een moei lijke afweging te maken." De raad neemt maandag 25 juni een definitief besluit. AXEL - Woensdagavond rond zeven uur is in de Groen van Prinstererlaan in Axel een der tigjarige inwoonster uit de ge meente Terneuzen mishandeld. De vrouw zag dat enkele jonge tjes eenden in een vijver wegjoe gen. Toen zij de jongens maan den te stoppen, haalde een van hen zijn moeder, die de vrouw sloeg en beet. door Barend Pelgrim TERNELTZEN - Een mogelijke fusie tussen de verschillende Zeeuwse sociale werkvoorzie ningsschappen is niet aan de orde. P. Hamelinck wond er gis teren in de bestuursvergadering van het Zeeuws-Vlaamse werk voorzieningsschap Dethon geen doekjes om. „Dethon is prima in staat zijn eigen boontjes te dop pen." Aanleiding voor deze uitspraak is de suggestie van het Oost- burgse bestuurslid L. Flikweert, dat er geruchten gaan over toe- SLUIS - Een zeventigjarige man is gistermiddag gewond geraakt toen hij met zijn fiets viel op het jaagpad in Sluis. Vermoedelijk kneep de man te hard in de voorrem, waarna hij over de kop sloeg. Met een hoofdwond is hij ver voerd naar het ziekenhuis in Brugge. naderingspogingen vanuit Wal cheren en de Bevelanden. Ha melinck, voorzitter van het algemeen bestuur, deed dit af als onzin. Dethon zou totaal niet gebaat zijn bij samenwerking met het Walcherse schap LétE of het Bevelands-Thoolse Betho, zei hij. Positiever Hij verwees daarbij naar de fi nanciële resultaten die afgelo pen jaar zijn geboekt. Dethon boekte in 2000 een omzet van ruim 25 miljoen gulden en zag kans het jaar af te sluiten met een aanzienlijk positiever ex ploitatieresultaat (1,5 miljoen gulden), dan in 1999 (170.000 gulden). Hamelinck: „Daarmee waren we - samen met Zeeland-Zuid - het enige werkvoorzienings schap dat niet in de rode cijfers zat. Het lijkt mij niet de bedoe ling dat we met onze winst gaten elders gaan vullen. Eén Zeeuw se werkvoorziening is dan ook niet aan de orde." Directeur F. Hamelink van De thon hield de bestuursleden bovendien voor dat alleen ge meentes kunnen besluiten tot een fusie tussen de werkvoor zieningsschappen. door Nadia Berkelder GOES - Voor veel middelbare scholieren was het gisteren een spannende dag: de examenuitslagen werden bekend gemaakt. Natuurlijk weten veel scholieren dat ze hun examens goed hebben ge maakt, maar voor evenzoveel anderen is te span ning om te snijden. Net wel of net niet? Bij het Sint Willibrordcollege in Goes was de uit slag gisteren al bekend. Veel scholieren op Wal cheren horen vandaag pas of ze geslaagd zijn. Leerlingen krijgen alleen telefoon als ze gezakt zijn of als ze een herexamen moeten doen. De uit slag is niet bij alle scholen tegelijk bekend, omdat de punten nog precies berekend moeten worden. „Vanochtend stonden de omrekeningstabellen pas op internet", zei E. de Visser van Nehalennia gisteren. „We moeten de punten nog omzetten in cijfers." Voor de Walcherse scholieren blijft het dus nog even spannend. HnnrAector Dooms jflDDELBURG - „De baby had j00d kunnen zijn", drukte offi cier van justitie R. Rammeloo een 22-jarige Middelburger met zijn neus op de feiten. De man had zijn bijna vier maanden oude baby aan haar enkel, ondersteboven, uit bed meegesleurd naar de woonka- mer, haar door elkaar geschud en hardhandig op de bank ge- De verdachte gaf het 'onhandig' meenemen van de baby toe. Maar hij ontkende gisteren bij de rechtbank in Middelburg de hardere aanpak. Rammeloo vond echter voldoende bewijs in de verklaringen van zijn partner en eiste tegen de man negen maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf, 240 uur taak straf en reclasseringstoezicht. De baby liep op 4 februari dit jaar geen letsel opmaar volgens een kinderarts van het Sophia- kinderziekenhuis had het fataal kunnen aflopen. De arts ver klaarde dat bij baby's die heen en weer worden geschud of hardhandig worden neerge gooid dodelijke bloedingen in het hersenvlies kunnen ont staan. De baby was die avond gaan huilen toen de man en de vrouw ruzie kregen. Toen het kind in bed werd gelegd was het huilen nog niet gestopt. Daar door raakte de verdachte geïrri teerd. Hij reageerde zijn agres sie af op het kind en op zijn vriendin. Een buurvrouw had hem tegen de baby horen schreeuwen dat,ze rustig moest zijn, anders werd haar nek om gedraaid. "Na het incident heeft de vriendin de relatie verbro ken. ,U bent door het oog van de naald gekropen", stelde de offi cier nogmaals vast. De man mag inmiddels zijn dochtertje weer zien. Uitspraak op 27 juni. door Claudia Sondervan GOES - Na de spanning op de koophuizenmarkt komt nu ook de markt voor huurwoningen onder druk. Zeeuwse huurders verhuizen steeds minder. Het aantal verhuizingen in de huur- bestanden van Zeeuwse wo ningbouwverenigingen daalt iinds vorig jaar sterk. Daardoor ontstaan wachtlijsten bij de corporaties voor alle soorten woningen. Oorzaak zijn de sterk gestegen prijzen van de goedkopere koopwoningen die nu te duur zijn geworden voor huurders. Ook durven steeds meer mensen de overstap van huurwoning naar koophuis niet meer aan, omdat ze bang zijn voor een waardedaling na de hausse van de laatste tijd. De doelen die Staatssecretaris Remkes van Polkshuisvesting het land stel de: veel meer eigenwoningbezit in de verkoop van veel huurwo ningen, raken steeds verder uit zicht, beamen corporaties en makelaars. In Zeeuws-Vlaanderen werd song jaar al gesignaleerd dat de leegstand in de huursector te rugliep. Vorig jaar schortte de Regionale Zeeuws-Vlaamse Woningbouwvereniging de ver koop van huurwoningen op, omdat er wachtlijsten voor huurders dreigden te ontstaan. Goedkoper hiGoes daalde het aantal muta ties in het huurbestand van wo ningbouwvereniging RWS van ten gemiddelde twaalf procent per jaar naar minder dan tien procent, vertelt directeur J. Franken. Woongoed Middel- burg-directeur E. de Ceuster bevestigt die trend, hoewel de woningbouwvereniging in Mid delburg nog goedkopere nieuw bouw ontwikkelt voor nieuwe kopers. „We kunnen het ons niet meer permitteren om huurwoningen te verkopen. Vandaar dat we ons verkoopbeleid al hebben bijge steld van 75 woningen per jaar enkele jaren geleden, tot 25 per jaar nu." In de steden is de huur markt krapper dan in de dor pen, stelt Franken. „De leeg stand die we daar een aantal jaren geleden hadden, is nu weg." Maar die situatie is nog broos, zegt hij. Maatregelen die op korte ter mijn de doorstroom in huur- en koopmarkt weer vlot krijgen zijn niet verstandig, stellen cor poraties en makelaars. Ge meenten die goedkope koophui zen aanbieden onder een anti- speculatiebeding bereiken en kel dat mensen lang blijven wo nen in een huis dat eigenlijk te goedkoop voor ze wordt, stelt de Nederlandse Vereniging voor Makelaars. Jaarlijks verkopen gemeenten 20.000 nieuwbouw woningen voor in totaal een mil jard gulden onder de markt prijs, blijkt uit een onderzoek van de makelaars. In Zeeland speelt die problematiek niet, zegt NVM Zeeland-voorzitter Cees Kole. Geen van de Zeeuwse gemeenten werkt met anti-spe- culatiebedingen en kortingen, weet hij. Senioren Senioren bepalen in toenemen de mate de totale woningmarkt. Aan de huurzijde door ouderen die hun kapitaal vrij besteed baar willen houden en het ge mak van huren zoeken, aan koopzijde doordat het groeien de aanbod aan zorg aan huis mensen langer in staat stelt zelf standig in de eigen woning te blijven, schetst De Ceuster. Het gebrek aan nieuwbouwwonin gen die opleverbaar zijn, ver sterkt de stilstand in de woon- markt, stelt L. Franken van de Goese woningbouwvereniging. Wanneer op termijn drie wijken in Goes opgeleverd worden, komt de verhuisstroom weer op gang, denkt hij. „Bovendien komt er straks ook een kente ring in de leeftijdsopbouw. De groep senioren wordt op den duur ook weer kleiner." De koopsubsidie-regeling die Remkes begin dit jaar instelde om huurders tot koop te verlei den mist zijn doel, vinden make laars en woningbouwverenigin gen. In Zeeland lijkt de regeling nog door niemand benut te zijn. „Te gecompliceerd, te weinig zekerheid op lange termijn en bovendien zijn er geen koopwo ningen te vinden in het segment waar de regeling op toe te pas sen is," oordeelt De Ceuster. „Bovendien: je bent niet langer een kneus als je huurt. Mensen met hogere inkomens kiezen om het gemak voor huur. En veel jonge mensen hui-en om flexibel te blijven." Kom naar het CY3ER3UZZ ZOMERFEEST-op 16 juni van 13.00 tot 17.00 uur bij ZeelandNet in Kamperland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 15