Israël komt Palestijnen tegemoet berco Duitse schoolboeken doorspekt met racisme Brussel verscherpt BSE-maatregelen Biervrienden pleiten voor pintje op school Indonesiërs protesteren tegen nieuwe arbeidswetten Drie doden bij brand in Antwerpen Ook Belgen tegen uitbreiding EU Dorp Ardennen mag weer bewoond Holocaust-zaak tegen Frans spoor Russische ruimtevaart in geldnood Jeruzalem voert werkplan Tenet voor staakt-het-vuren uit Soeharto knapt op na inbrengen van pacemaker [aar celstraf oor amok n vliegtuig Vandaag Guggenheim krijgt wasbeurt Olifanten Sri Lanka in het nauw door oorlog Tientallen doden door schuivende aarde Ecuador Vrees voor toename aids in Oost-Europa op"merk"eli.ike collectie van onze redactie buitenland JAKARTA - Duizenden Indo nesiërs hebben gisteren voor het presidentiële paleis in Ja karta en in andere steden ge demonstreerd tegen nieuwe arbeidswetten. Voor het paleis werd met stenen gegooid naar de oproerpolitie, in de stad Bandoeng gingen auto's in vlammen op. In Soerabaja loste de politie waarschuwingsschoten om een menigte van drieduizend mensen te verspreiden. Op een andere plaats in dezelfde stad gooiden demonstranten ste nen naar de politie, die daarop traangas inzette. Eén persoon raakte gewond en de politie verrichtte zeven arrestaties. In Bandoeng gingen tienduizend mensen de straat op en in Lu- buk Pakam, 1500 kilometer ten noordwesten van Jakarta op Sumatra, nog eens duizend mensen. De demonstranten eisen dat de regering nieuwe wetten in trekt die het makkelijker ma ken werknemers te ontslaan. Volgens de vakbonden zijn ook de ontslaguitkeringen ver slechterd. AP donderdag 14 juni 2001 ANTWERPEN - Een felle brand in een woning in Antwerpen heeft gistei'ochtend drie kinderen en een jonge vrouw het le ven gekost. In het huis, dat pas was gerenoveerd, woonden zestien mensen. De drie kinderen waren tussen de vier en veertien jaar oud, de vrouw was eenentwintig. Volgens de autoriteiten zijn de slachtoffers door verstikking om het leven gekomen. De brand zou zijn veroorzaakt door kortsluiting. Een brand weerman liep lichte verwondingen op. AP BRUSSEL - Een meerderheid van 54,5 procent van de Belgen is tegenstander van de uitbreiding van de Europese Unie met Centraal- en Oost-Europese landen De tegenstand is het grootst onder Vlamingen, waarvan 57 procent de uitbreiding niet ziet zitten. Dat blijkt uit een enquête van het Vlaamse weekblad Knack, onder 1001 Belgen. De stemming in België sluit daarmee aan op de uitslag van het Ierse referendum over het Verdrag van Nice van vorige week. Een kleine meerderheid van de 30 procent van de lei-en die de moeite namen om te stemmen, wees dat verdrag af. Daai'bij speelde de komende uitbreiding een grote rol, omdat Ieren vrezen minder Europees geld tegemoet te kunnen zien als Oost-Europese landen toetreden tot de EU. ANP LE CHATELET-SUR-RETOURNE - Een dag eerder dan ge pland kunnen de bijna zeshonderd inwon ei-s van het Franse plaatsje Le Chatelet-sux-Retourne in de Franse Ai-dennen te rug naar huis. Op maandag 4 juni moesten zij hun dorp uit na dat bij wei'kzaamheden in een nieuwbouwwijk 170 ton roes tende en gevaai'lijke bommen uit de Eex-ste Wereldoorlog waren gevonden. Van de explosieven-opruimingsdienst zijn 53 leden 24 uur per dag in ploegendienst onafgebroken bezig geweest. Op vrijdag voor Pasen moesten de 12.000 inwoners van Vimy bij het Noord-Franse Lens hals over kop hun huizen uit nadat acuut ontploffingsgevaar was geconstateerd van zo'n 18.000 roestende bommen. ANP NEW YORK - Overlevenden van de holocaust hebben bij de Amerikaanse federale justitie een aanklacht ingediend tegen de SNCF, de Franse nationale spoorwegen. Volgens de indie ners heeft de SNCF geprofiteei'd van het nazi-bewind door tussen maart 1942 en augustus 1944 zeker 72.000 Franse jo den naar nazi-kampen te veivoex-en. Het dagblad New York Times heeft dat gisteren bericht. Volgens de aanklacht stuurde de SNCF de nazi's een rekening waarin de kosten voor het transport per veewagen 'per pex-- soon, per kilometer' werden berekend. De advocaten van de SNCF stellen dat het juridisch niet mo gelijk is het Franse staatsbedrijf voor een rechter xn de Ver enigde Staten te dagen. AP MOSKOU - De Russische ruimtevaartdienst heeft in de eerste vijf maanden van het jaar slechts 41 px-ocent van het toegezeg de budget gekregen waardoor een tekort aan weersatellieten dreigt te ontstaan. Verouderde satellieten kunnen niet langer vervangen woi-den. De afgelopen tien jaar is de Russische satellietvloot met de helft ingeki-ompen vanwege geldgebrek en 85 procent van de nu nog in een baan om de aarde draaiende kunstmanen heeft de economische levensduur al overschreden. AP Een vrouw probeert betogende arbeiders tegen te houden, die voor het parlementsgebouw in Bandoeng in West-Java haar auto wil len verbranden. foto EPA van onze redactie buitenland JERUZALEM - De Israëlische sirijdkrachten hebben gisteren het bevel gekregen om te begin nen met de uitvoering van het werkplan van CIA-directeur Tenet voor een staakt-het-vu ren. Hetleger zal de reisbeperkingen van Palestijnse veiligheids- functionarissen verlichten en het vervoer van goederen van en naar de Westelijke Jordaan- oever en de Gazastrook weer toestaan, aldus de Israëlische minister van Defensie Ben- EHêzer. De bewindsman zei dat Israël binnen 48 uur nog meer maatre gelen zou nemen om het leven van de Palestijnse bevolking te verlichten. Verder zullen de Is raëlische troepen nieuwe posi innemen. Ook mogen Isi-aë- militairen niet meer zo het vuur opènenen. en Israëlische veilig hadden gisteren uren overlegd, nadat de Israëlische premier Sharon als de Palestijnse presi dent Arafat schoorvoetend ak koord was gegaan met een plan van Tenet om het geweld te stoppen. Bet was een productieve en constructieve discussie", aldus hoge Amerikaanse diplo Bij het geheime overleg in was ook Tenet zelf aan wezig. Het werkplan van de zou onder meer een en een afkoe inhouden. De militante Palestijnse bewe- imgHamas heeft intussen laten weten zich niet aan het akkoord lezullenhouden. Ook de radica le islamitische Jihad meldde de strijd niet te zullen staken. Bei- groeperingen hebben de af maanden zelfmoord in Israël gepleegd. Blokkade werkplan van Tenet is offi nog niet bekend, maar een groot deel van het voorstel is al uitgelekt. Zo moet Israël zijn blokkade van de Westelijke Jor- daanoever en de Gazastrook op heffen en zijn troepen terug trekken naar de posities die zij innamen voor het uitbreken van Een andex-e bemiddelaar is ech ter alweer aanwezig in het Mid den-Oosten. De secretai-is-generaal van de Verenigde Naties, Kofi Annan, kwam gisteren in de Syrische hoofdstad Damascus aan. Hij verklaarde eerder na overleg met de Egyptische president Moebarak dat Israël de blokka de van Palestijnse gebieden moet opheffen als vertrouwen wekkende maatregel om het vredesproces weer op gang te krijgen. Annan zei dat implementatie van het Mitchell-x-apport de vol gende stap is na een staakt-het- vuren. Dat houdt onder meer in, dat Israël de bouw van nieuwe nederzettingen staakt. Later reist de VN-topman door naar Libanon en Jox-danië. In het weekeinde vei'bijft hij in Isx-aël en de Palestijnse gebieden. AFP/DPA/RTR JAKARTA - De Indonesische ex-president Soeharto maakt het beter. Hij heeft gisteroch tend een lichte operatie onder gaan, waarbij een permanente pacemaker is ingebracht ter vervanging van de tijdelijke die hij dinsdag kreeg. Zijn hartslag is weer normaal en het levensge vaar is geweken. Soeharto was dinsdag ingestort en naai" het Pertaminazieken- huis in Jakarta overgebracht. Zijn haxtslag was zo traag ge worden dat zijn leven in gevaar kwam. Soehaxto, die in mei 1998 na 32 jaar ten val werd gebracht, had in 1999 drie beroertes. Hij had al langere tijd problemen met zijn hart en bloeddruk. In februari onderging hij een operatie aan zijn blindedarm. Een rechtszaak tegen Soeharto op beschuldiging van diefstal van omgerekend een bedrag van rond 1,5 miljard gulden uit cle staatskas, is steeds uitgesteld hangende een onderzoek naai de vraag of hij fit genoeg is te recht te staan. AFP/RTR/DPA de tweede intifada, afgelopen september. De Palestijnen moe ten illegale wapens inzamelen, smokkel van wapens voorko men en aanslagen van extremis ten verhinderen. De Palestijnse Autoriteit zou verder onmiddellijk een aantal 'terroristen' moeten oppakken en vastzetten. Ook moeten er buffei'zones tussen Israëlische en Palestijnse troepen worden ingericht. Arafat verzet zich te gen beide voorstellen. George Tenet is gisteravond weer rich ting Washington vertrokken. ranonze redactie buitenland - Schoolboeken die in worden gebruikt, thilderen zwarte mensen af als ui en primitief en bevorderen die manier het racisme. Dit 'lijkt uit een studie van de aan le conservatieve CDU verbon- len Adenauer-Stichting, die listeren is gepresenteerd. u het bijzonder een in de con- avatieve zuidelijke deelstaat gebruikt geschiedenis- volgens de onderzoekers onduit racistisch. Het boek be drijft de Afrikaanse samenle- ïngvóór de komst van de kölo- als 'onmenselijk met ardvochtige leiders en een ge- - Een 29-jarige chot is gisteren door een recli- in het Engelse Newcastle tot jaar gevangenisstraf ver- ordeeld. üj had gedreigd aan booi'd van Boeing 757 van Brittannia •irways op een hoogte van on weer 10.000 meter de vlieg- te openen. Hij deed dat a een handgemeen met zijn eef, tijdens een vlucht van naar de Canarische Handen. Volgens de x-echter sommige van de 235 pas zo geschrokken, dat hun akantie was verpest. Anderen 'uden vliegangst hebben over houden aan het incident. AP nadeloze moraal'. Daaraan zou pas 'dankzij' de Europese ver overaars een eind zijn gekomen. Andere geschiedenisboeken zijn niet zo duidelijk, maar een ondertoon van racisme is wel aanwezig. ,,Die boeken geven toe, dat de kolonisten veel tradi- Advertentie) Kunst- en Antiek VEILING 14 juni, aanvang 13.30 uur (Kijkmorgen 10.00-13.00) ZEEUWS VEILINGHUIS Herengracht 74, Middelburg Tel. 0118-650680 ties hebben vernield. Maar zij onderstrepen het feit dat de Eu- x-opeanen woningen ep zieken huizen hebben gebouwd en de plaatselijke bevolking hebben opgeleid", aldus een onderzoek ster. In veel Duitse aardrijkskunde- en biologieboeken zijn tijdens de studie foto's aangetx-offen van halfnaakte Afrikanen in traditionele kledij, die maar wat rondhangen. Dit leidt ertoe dat sommige ondervraagde scholieren denken dat de heden daagse Afrikanen geen auto's en geen technologie kennen. Een onderzoekster ziet een dui delijk verband tussen de beeld vorming over Afrika en het geweld tegen zwarten in Duits land. Door racistisch gemoti veerd geweld vallen vooral in het voormalige Oost-Duitsland veel slachtoffers. Zo trapten bij voorbeeld di-ie skinheads vorig jaar in Dessau een Mozambi- kaan dood, omdat die zwart was. RTR BILBAO - Schoonmakers reinigen de titanium platen van het Guggenheim Museum in Bilbao. Een aantal maanden geleden werd er gefluisterd dat de plekken op het uiterlijk van het musuem werden veroorzaakt door roest. Het management van het Guggenheim Museum heeft dat ont kend. De schoonmaakwerkzaamheden worden begin 2002 afgerond. Het linker gedeelte is zo juist gereinigd. foto EPA van onze redactie buitenland PARIJS - De Europese Commis sie gaat de maatregelen tegen gekkekoeienziekte verscher pen. Dat heeft commissax*is Byr ne gisteren gezegd op een inter nationale BSE-bijeenkomst voor veeartsen en voedsel- en gezondheidsdeskundigen in Pa rijs. Byrne zei dat de commissie goedkeuring heeft gehecht aan zijn plannen om de minimum- Advertentie) leeftijd voor proeven bij koeien te verlagen van dertig naar 25 maanden en een begin te maken met het testen van schapen en geiten op overdraagbare spon giform encephalopathie. Dit is een op BSE gelijkende aandoe ning die net als bij runderen vei-voi-mingen en gaten in de hersenen veroorzaken, waar door deze een 'sponsachtige voi'm' aannemen. Ook zal een verbod op het verwerken van dierlijk afval in veevoer, dat op 30 juni afloopt, opnieuw wor den verlengd, zei hij. Byrne drong er bij andere lan den op aan hun voordeel te doen met de in Europa opgedane er varingen met het bestrijden en voorkomen van BSE. Hij riep hen op dezelfde tests uit te voe- ren om een goed beeld te krijgen van de toestand van hun veesta pel. Creutzfeldt De bijeenkomst in Parijs, die vier dagen duurt, is georgani seerd door de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO), de Organisatie voor Voedsel en Landbouw van de VN (FAO) en de Wereldorganisatie voor de Gezondheid van Dieren. De WHO maakte maandag be kend dat sinds de jaren negentig 105 gevallen van de menselijke variant van BSE, de ziekte van Creutzfeldt-Jakob, zijn gemeld. De meeste gevallen deden zich voor in Groot-Brittannië, drie in Frankrijk en één in Ierland. Het afgelopen weekeinde meld den de autoriteiten van Hong kong voor het eerst een verdacht geval. Aangenomen wordt dat mensen de ziekte kunnen opdoen door het eten van vlees van met BSE besmette runderen. De runde ren hebben de ziekte op hun beurt waarschijnlijk gekx-egen door het eten van veevoer waar beendermeel van besmette schapen in verwerkt was. BSE wordt veroorzaakt door abnormaal gevormde eiwitten, prionen, die gezonde eiwitten in de hersenen ertoe aanzetten hun vorm aan te nemen. De hersenen misvormen, met als gevolg de pressie, geheugenverlies, de- van onze redactie buitenland COLOMBO - Een speciale regeringscommissie moet op het eiland Sri Lanka een oplossing zien te vinden voor het olifantenprobleenx. Door de oorlog tussen Tamil-rebellen en het regeringsleger, komt het steeds vaker ook tot conflicten tussen burgers en de dikhuiden. Ruim tweehonderd dieren worden jaarlijks doodgeschoten omdat ze zich, gedwongen door de omstandigheden, begeven in woonge bieden, meldt de BBC. Het Aziatische eiland telt nog zö'n 3500 wilde olifanten. Voordat de oorlog begin jaren tachtig uitbrak, was de kleine ondersooxt van de Aziatische olifant vooral in de jungle te vinden. Een groot probleem zijn de blokkades van de migratiex-outes van de olifanten Zezijn door de ooi-log vaak genoodzaakt van de vaste tirekroutes af te wij ken en komen daardoor in dorpen tei-echt. ANP mentie en tenslotte de dood. Onderzoekers van het farma ceutische onderzoekscentrum Serono in Zwitserland melden in de vandaag uitkomende edi tie van het tijdschrift Nature dat zij een methode hebben ont wikkeld om prionen snel te doen toenemen. Normale eiwitten uit de herse nen van gezonde muizen die naast prionen van zieke muizen op een schaaltje werden gelegd bleken met beliulp van ultraso nische technieken snel ook te vervormen. Licentie Het instituut wil licentie aan- vragen op de methode, die vol gens de onderzoekers in de toe komst wellicht kan helpen effectieve bloedproeven te ont wikkelen om BSE op te sporen. Met behulp van de techniek zouden minieme hoeveelheden prionen, die nu niet op te sporen zijn, kunnen worden vermeer derd tot zij wel zichtbaar wor den. Op dit moment kan BSE alleen na de dood worden aangetoond door middel van een hei-senbio- psie. Overigens is nog nooit aan getoond dat prionen voorkomen in de bloedbaan van met BSE besmette dieren. AP door Pascale Thewissen HASSELT - Als het aan de Bel gisch-Limburgse vereniging van Biervrienden ligt, drinken scholieren in de toekomst in hun middagpauze geen cola of vruchtensap meer, maar een glas tafelbier. „Dat is goed voor de lijn en nog gezond ook", zegt voorzitter Ronny Langenaeken. QUITO - In het Andes-gebergte ten oosten van de Ecuadoraanse hoofdstad Quito zijn dinsdag tientallen gestrande reizigers door een lawine van modder en stenen bedolven. Zeker 36 men sen zijn volgens de autoriteiten omgekomen. Verschillende auto's, bussen en vrachtwagens kwamen vast te zitten nadat een weg door een eerdere aardverschuiving was versperd. De inzittenden had den zich rond een kampvuur verzameld om warm te blijven, toen opnieuw een doorweekte massa aarde losi-aakte van een bei-ghelling en naar beneden kwam zetten. Waarschijnlijk hebben tien mensen de aardver schuiving overleefd. De ramp deed zich voor op on geveer 48 kilometer ten oosten van Quito. Eei-der kwamen door de zware regens al 41 mensen om het leven. Bijna 2.500 men sen moesten hun huizen verla ten doordat rivieren buiten hun oevers traden, vooral in het oos ten en zuiden van het land. Ook de belangrijkste olieleiding van Ecuador is door een aard verschuiving gebroken. Volgens de oliemaatschappij Petroecua- dor zal het vier tot vijf dagen du ren voordat het olietransport kan worden hervat. Door de breuk zijn ongeveer 10.000 va ten ruwe olie weggelopen. AP Advertentie De Biei-vrienden hebben dextig scholen in Belgisch-Limburg een bx-ief geschi-even met het verzoek de blikjes frisdrank te verruilen voor flessen bier. De vrees voor dronken toestanden in het klaslokaal is volgens Lan genaeken ongegi-ond. „Het per centage alcohol in tafelbier is te verwaarlozen en bovendien is het niet de bedoeling dat de jon gens en meisjes scheepsladin gen drinken. Eén glas volstaat." De Limburgse Biervrienden, een onafhankelijke organisatie die tot doel heeft de Belgische biercultuur te promoten, ba seert zich onder meer op een onderzoek van de Belgische professor Janssens van het Dr. Willems Instituut in Diepen beek. Daaruit bleek dat fris dranken en vruchtensappen als gevolg van het hoge suikerge halte de kans op borstkanker bij meisjes vergroten en bovendien bijdragen aan zwaariij'vigheid. De Biexviienden hebben inmid dels op één basisschool een bier test gedaan. „We hebben de scholieren laten kiezen tussen blond, bruin en amberkleurig tafelbier. Zowat 80 procent vond het lekker, en stond posi tief tegenover ons idee. De an deren verkozen een glas fris of vruchtensap." Volgens Langenaeken kenden sommigen scholieren het bier al van thuis. „Vroeger was het heel normaal dat bij het middag- en avondeten tafelbier werd geser veerd. Zelf ben ik er groot mee geworden. Probleem is dat het een beetje uit de mode is ge raakt." WARSCHAU - Oost-Europa en de voormalige sovjetrepublie ken hebben te kampen met een aids-epidemie waar zij door een gebrek aan middelen, bewust zijn en kennis weinig aan doen. Dat verklaarde aids-activisten uit 2 7 landen inde regio die in de Poolse hoofdstad Warschau bij een zijn voor een congres. „De staten van Oost-Europa en Centraal-Azië staan hulpeloos tegenover aids", zei Piotr Konc- zewski van de Poolse Batory Stichting gisteren. De Verenigde Naties meldden voi-ig j aar dat het aantal mensen in de regio met aids en HIV, het virus dat de ziekte veroorzaakt, van 420.000 in 1999 was geste gen naar 700.000 in 2000. AP met nog volop keus in de merken DELMOD. FRANKENWALDER, SERRY WEBER, buo. VERSE. TAIFUN, BANDOLERA. OLSEN, MAC, ZERRES en nog vele andere lange vorststraat - goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 5