Actiegroep Koegors wil groeien Molens in brooddeeg PZC Stichting ontfermt zich over kerkje Kraakhelder voordeel Oostburg blijft de goedkoopste plaats Emma— Delta peilt wens kabelaansluiting Groep acht krijgt regenpak Buitenboordmotor gestolen Telefoon gestolen uit ambulance Klachten peilbesluit ongegrond Orgelconcert Ook Terneuzenaren erbij Beste mini-onderneming maakt kartonnen koffer Bloemenhandel mag bouw loods voorbereiden Feestelijke opening molen Julianafonds geeft buurthuis Zuidpolder twintig mille door Lilian Dominicus WATERLANDKERKJE - De Neder lands-hervormde kerk van Waterland- kerkje is verkocht. De nieuwe eigenaar wordt de Stichting Oude Zeeuwse Ker ken, die het monumentale gebouw over neemt voor het symbolische bedrag van een gulden. Het onderhoud van het kerkje werd voor de gemeente een te zware last werd. De stichting wil de kerk voor het dorp behouden. Op 1 juli vindt de over dracht plaats. „Strenge eenvoud", zo beschrijft voorzit ter Henk Lucieer van de plaatselijke com missie van de stichting de strakke contou ren van het gebouw. Hij geniet zichtbaar van het miniatuurkerkje met de typische vierkanten toren midden op het dak, dat in het circa vijfhonderd zielen tellende dorp een enorme rust uitstraalt. Geen tierelantijnen aan de gevel, rondom het pand slechts groen gras en het houten beeld van predikant Johannes Stuerbout, met afgesneden oor. Die raakte hij kwijt toen militairen van het Spaanse bezet tingsleger in 1668 het gebouw binnenvie len tijdens een kerkdienst. Enkele maanden later bezweek hij aan zijn ver wondingen; een zwangere vrouw en vier kinderen achterlatend. Mensen uit het dorp hebben tot in de negentiende eeuw beweerd dat de bloedvlekken van de do minee onuitwisbaar in de preekstoel ge brand waren, maar historici beschouwen dat verhaal als een volkslegende. Binnen overheerst het wit van de wanden. De blauw geverfde balken zorgen voor de accenten. Onder de houten klapstoelt j es liggen - bij - na onzichtbaar - vierkante, grijsstenen plavuizen. De ongekleurde ruitjes in de kozijnen filteren het daglicht. Het orgel is in 1965 gebouwd door de Zaanse orgel bouwer Flentrop en komt uit het voorma lige ziekenhuis in Sluiskil. De houten preekstoel dateert waarschijnlijk uit 1713, het jaar dat het kerkje verrees uit de zwartgeblakerde muren die na de plunde ring door de Franse troepen in 1708 nog overeind stonden. De Stichting Oude Zeeuwse Kerken hoeft zich geen zorgen te maken over geld voor een eventuele restauratie. Het kerkje staat er nog goed bij. Wel is er geld nodig voor het tienjaren-onderhoudsplan, dat Monumentenzorg heeft opgesteld. In to taal kost dat 250.000 gulden; tien procent komt zeker voor rekening van de stich ting. De rest van het geld komt van subsi dieverstrekkers als het Prins Bernard- fonds. De plaatselijke commissie van Water landkerkje, onder aanvoering van Henk Lucieer, zal zich de komende tijd inzetten voor een uitbreiding van de activiteiten. De zondagse kerkdiensten, kerkelijke hu welijken en begrafenissen gaan gewoon door, maar daarnaast komt er meer ruim te voor burgerlijke huwelijken, concerten en tentoonstellingen. donderdag 14 juni 2001 MIDDELBURG - Delta Nutsbedrijven peilt de belangstelling van mensen die in het buitengebied wonen voor een aanslui ting op de kabel. Ongeveer vierduizend woningen in Zeeland beschikken daar nog niet over. Omdat behalve voor tv ook voor internet een aansluiting interessant kan zijn, wil Delta weten hoeveel mensen daaraan behoefte hebben. Aangezien de aansluitkosten daar aanzienlijk hoger zijn dan in de be bouwde kom, blijft het voor veel woningen in het buitenge bied te duui'. Delta vermoedt echter dat het voor woningen die net buiten steden of dorpen staan, wel haalbaar kan zijn. Om die bewoners tegemoet te komen, verhoogt Delta de bijdrage in de aansluitkosten tot maximaal 3600 gulden. Mensen die een kabelaansluiting willen, betalen ten minste 400 gulden en moeten de extra kosten betalen als de aansluiting duurder is dan vierduizend gulden. BRESKENS - De kinderen van groep acht van basisschool Op de Bres inBreskens krijgen zaterdag 15 juni bezoek van gede puteerde JHennekeijDe gedeputeerde markeert daarmee de officiële start van de regenpakkenactie van het project Duur zaam Veilig Verkeer West-Zeeuws-VlaanderenAlle kinderen van groep acht in de regio krijgen in de laatste schoolweken een regenpak. Het cadeau is bedoeld als aardigheidje voor een bevolkingsgroep, die volgend schooljaar intensiever deel neemt aan het verkeer. De meeste kinderen zullen dagelijks een langere afstand naar de middelbare school afleggen. Een groot reflecterend logo en de reflecterende strepen op de pak ken vergroten de zichtbaarheid voor het overige verkeer. SCHOONDIJKE - Van een boot die op een trailer stond op het erf van een woning aan de Willems weg in Schoondijke is in de nacht van dinsdag op woensdag een buitenboordmotor gesto len. De eigenaar van de boot deed aangifte bij de politie. ZIERIKZEE - Uit een voor het medisch centrum in Zierikzee geparkeerd staande ambulance is dinsdag een mobiele tele foon gestolen. Het ambulancepersoneel was op dat moment even in het medisch centrum om een patiënt op te halen. In de nacht van dinsdag op woensdag werd in Nieuwerkerk een auto gekraakt. De dieven gingen er vandoor met een ra- dio/cd-speler, vijftien cd's, een slaapzak, gereedschap, ver sterkers en schoenen. DEN HAAG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden hoeft het grondwaterpeil in het gebied Kleverskerke niet verder te ver lagen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Een reeks agrariërs uit Arnemuiden, Kleverskerke, Veere en Middelburg kaartte de kwestie aan bij de Raad van State. Zij vroegenhet in 1998 door het Waterschap vastgestelde en dooi de provincie goedgekeurde peilbesluit Kleverskerke van tafel te vegen. Hun gronden zouden te nat blijven en er zou gevaar voor verzilting bestaan. Door kwel (grondwater dat naar bo ven komt) zou zout uit de lagere lagen naar boven komen. De Raad van State merkt echter op dat het peilbesluit een compromis is. Enerzijds zou het nu gekozen peil goed werk baar moeten zijn voor de agrariërs en anderzijds zou de na tuur er bij gebaat zijn. Moerasachtige percelen in het gebied mogen immers niet verdrogen. Volgens het Haags bestuurs rechtcollege is er niets mis met de belangenafweging die de provincie hier maakte. Voorzitter Henk Lucieer in de kerk van Waterlandkerkje. foto Peter Nicolai HnnrBarend Pelgrim SPUI - De actievoerders tegen de industriële invulling van de Koegorspolder gaan een breed front vormen tegen de overheid. Woordvoerder Hans Jongepier van het actiecomité in oprich ting wil behalve de dorpelingen van de drie Kanaalzone-ge huchten Spui, Margrette en Schapenbout ook inwoners van Sluiskil en Terneuzen-Zuid be trekken bij de beweging. Dat bleek gisterenavond op de eer ste actievergadering van omwo nenden. Jongepier spoort de politieke fracties in de gemeenten Axel, Sas van Gent en Terneuzen aan om zich nu al na te bezinnen op hun verkiezingsprogramma voor 2002. „Ik denk dat een hele hoop mensen geïnteresseerd zijn in wat de politici te melden hebben over de Koegorspolder, wanneer er stemmen gewonnen moeten worden." De eerste actievergadering van dorpsbewoners uit de Kanaal zone trok woensdagavond ruim honderd mensen die tegen de mogelijke komst van een wind molenpark en een slibdepot zijn. In buurthuis De Drie Gehuchten in Spui staken bo vendien voor het eerst alle be- wonersgroepen uit Spui. Scha penbout, Margrette en Sluiskil SAS VAN GENT - Organist Jos Verpoorten geeft op vrijdag 29 juni een concert op het orgel van de Cuyperskerk in Sas van Gent. Verpoorten is jarenlang de raste bespeler van dit orgel ge weest. Hij speelt op 29 juni on der meer werken van Bach, Karg-Elert en Van den Kerck- hoven. Het optreden begint om Muur. de koppen bij elkaar om het ver zet te bundelen tegen de plan vorming voor de Koegorspolder. Jongepier wil op korte termijn contact zoeken met de wijkver- enigingen in de Zuidrand van Terneuzen. De bedoeling is één front te vormen tegen de ge meente Terneuzen, Rijkswater staat en diverse ondernemin gen. Rijkswaterstaat wil in de Koegorspolder een slibverwer- kingsfabriek bouwen en een slibdepot van zo'n honderd hec tare inrichten, het bedrijf Win- Wind heeft plannen voor de plaatsing van 26 windturbines, de Oostburgse firma Kunst Eco- service heeft er een mestverwer- kende fabriek op stapel staan en verder beoogt de gemeente Ter neuzen in de polder ruimte te reserveren voor een aantal recy clingbedrijven, naast de be staande activiteiten van OLAZ. De plannen werden medio mei voor het eerst integraal gepre senteerd aan omwonenden. Tij dens deze informatiebijeen komst bleek direct dat zij niet van plan zijn om zonder enig weerwoord de polder te laten omvormen tot het grootste slib depot van Zeeland. Volgens se cretaris A. Ivens van de Sluiskilse dorpsraad is de be reidheid tot actie onder de dor pelingen uit Spui, Schapen bout, Sluiskil en Margrette groot. Woordvoerder Jongepier van het actiecomité zegt dat nog uit gekristalliseerd moet worden onder welke vorm gewerkt wordt. Hij laat er echter geen twijfel over bestaan dat de voor standers van de Koegorsplan- nen hun borst kunnen natma ken. „Ik zou niet weten waarom wij niet zouden doorprocederen tot aan de Raad van State. Ne derland kent niet voor niets tal van mogelijkheden om op te ko men voor je belangen." door Jeffrey Kutterink VLISSINGEN - De mini-onder- neming Just4You van de Hoge school Zeeland is gistermiddag gekozen tot beste mini-onder- neming van het schooljaar 2000/2001. De elf studenten die het bedrijf runden winnen er een bedrag van duizend gulden Hoewel het bedrijf inmiddels is opgeheven, bekijken de studen ten nog of het op de een of ande re manier kan worden doorge start. Zeven mini-ondernemingen van de opleidingen commerciële economie en bedrijfseconomie en de hts van de Hogeschool Zeeland dongen gisteren mee naar de Eigen Baas Award. De verkiezing is een initiatief van The Work Zone, dochteronder neming van de hogeschool. Het team van Just4You heeft de zogenoemde 'savingfile' ont wikkeld, een kai^_ ->en koffer tje als alternatief voor de plastic draagtas. Het is met name be doel-1 voor beurzen en bijeen- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB TERNEUZEN Tel: (0115) 686000 Fax:(0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl C. A. M. van Gremberghe (chef) W. A. Bareman P. I. F. M.Cappetti L-E. Dominicus B. J. G. Pelgrim A.M.van Stee JF. D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl S.van Doorsselaer R-E. A. Hoonhorst CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl komsten. Inmiddels zijn er meer dan tweeduizend savingfiles verkocht aan diverse instellin gen en bedrijven in Zeeland. De mini-onderneming won eer der al de regionale voorronde van Zeeland en Brabant en ein digde bij de eerste zeven beste ondernemingen van Nederland. Algemeen directeur Tim de Kraker: „We zijn trots op het geen we hebben behaald. We be- kijken of we het product verder in de markt kunnen zetten, het zij via een doorstart, hetzij door het product opnieuw in te bren gen in een nieuwe mini-onder- neming." Een mini-onderneming is een onderneming die voor de duur van een schooljaar is opgezet door jongeren vanaf 16 jaar die een beroepsopleiding volgen. Hoewel het 'mini' is, is het een gewone onderneming rqet leve ranciers, afnemers en een aan delenkapitaal. MIDDELBURG - De bouwver gunning voor een loods van Bloemenhandel Dekker uit Schoondijke wordt nog niet ge schorst. De broers M. en H. Raaijmakers uit Schoondijke maken be zwaar tegen de bouwvergun ning. Zij hadden de rechter om een voorlopige voorziening ge vraagd, vooruitlopend op de be handeling van het beroep bij de rechtbank. De Middelburgse rechtbank heeft dat verzoek gisteren afgewezen. Dat bete kent dat bloemenhandel Dek ker alvast kan beginnen met de voorbereidingswerkzaamhe den voor de bouw. De Raaijmakers willen de bouw van de loods verhinderen omdat ze vrezen in de toekomst proble men te krijgen met milieunor meringen wanneer ze hun var- kensmesterij aan de Groeneweg willen uitbreiden. Volgens een woordvoerder van de gemeente Oostburg is dat niet mogelijk. Omdat bloemenhandel Dekker een agrarische onderneming is, hoeft de vestiging van een loods geen belemmering te zijn. Overigens lijkt de kans op uit breiding van de varkensstallen verkeken. Eind februari nog oordeelde de Raad van State dat de gemeente Oostburg de mi lieuvergunningen voor Rava en Raaijmakers BV terecht had ge weigerd. door Sheila van Doorsselaer AXEL - Van molens tot molenaars, van ware kunstwerkjes tot misbaksels. Basis schoolleerlingen in de gemeente Axel hebben hun creativiteit kunnen botvieren op een hoopje brooddeeg met als taak: maak er iets moois van, als het maar met de Axelse molen te maken heeft. Dit leverde ruim 350 baksels op die van daag, morgen en zaterdag zijn te bewon deren in het leegstaande Hema-pand in Axel. De mooiste creaties zijn zaterdag, bij de officiële opening van de molen, in de mo len te zien. De wedstrijd werd georganiseerd door de Molenstichting, vanwege het feit dat de molen net is gerestaureerd. Maar liefst 825 scholieren deden mee. De ingrediën ten van het brooddeeg, in totaal 225 kilo bloem, 225 kilo zout en dertig flessen sla olie, zijn door de stichting ter beschikking gesteld. De leerlingen hebben in de klas gekneed aan hun baksel. Sommige klas sen hebben samengewerkt aan hun inzen ding, de overige leerlingen zijn verdeeld in vier categoriën, afhankelijk van de groep waarin ze zitten. De mooiste exem plaren krijgen een ereplaatsje in de molen en de makers ervan ontvangen een prijs. J. Lambert, bestuurslid van de Molen stichting, is zeer tevreden over de inzen dingen. „De vijf juryleden krijgen er nog een hele kluif aan." De creaties variëren van molens, molenaars, molenstenen en broodjes tot hele kunstwerken in een lijst. Een klas heeft een compleet 'schilderij' gemaakt, van graan tot brood met alle handelingen die daarvoor nodig zijn, zo als het malen. Sommige inzendingen zijn blank, anderen hebben een verflaagje. De creaties zijn vandaag en morgen van 13.30 tot 17 uur te bezichtigen. Zaterdag kunnen de baksels van 10 tot 17 uur wor den bekeken. De brooddeegbaksels, met op de linker foto de jury aan het werk. foto's Charles Strijd doorEdy de Witte AXEL - De ondernemersverenigig Axclu- sief, de marktkooplieden, de molenstich ting en de gemeente Axel slaan de komen de maanden drie keer de handen ineen voor een aantal feestelijke activiteiten. Zaterdag 16 juni staat het eerste promo tieprogramma op de rol. De gerestaureer de molen wordt om 11.00 uur officieel geopend Verder kan het publiek in het centrum genieten van een modeshow in klederdracht, een volksdansdemonstx-a- tie, line dansen, ballet, de presentatie van oude ambachten en het optreden van een seniorenorkest en een dweilband. De kin deren worden verrast door een clown met ballonnen. De marktkooplieden en de plaatselijke ondernemers komen naar buiten met een tientjesmarkt. TERNEUZEN - Het Juliana Welzijn Fonds schenkt twintig duizend gulden aan buurtver eniging Zuidpolder in Terneu zen. De bijdrage is bestemd voor uitbreiding van het buurthuis nabij basisschool de Zeemeeuw aan de Schuberthof. Het onderkomen bestaat uit twee noodlokalen. De buurtver eniging wil het pand vergroten met een derde lokaal. Ook moet een gedeelte van de oude loka len worden opgeknapt. Buurtvereniging Zuidpolder heeft de aanvraag voor een bij drage ingediend op advies van de Stichting Welzijn Terneuzen, nadat bleek dat de gemeente Terneuzen geen reden zag tot het verlenen van financiële steun. Wel werd de toezegging gedaan dat de gemeente een mo gelijke bijdrage van het Juliana Welzijn Fonds zou verdubbelen. door Lilian Dominicus OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse gemeente Oostburg blijft de goedkoopste gemeente in Nederland. Inwo ners zijn er gemiddeld 751 gul den aan onroerende-zaakbe- lasting (ozb) en riool- en reini gingsheffing kwijt. De onderzoekers stellen vast dat de enorme stijging van de waarde van woningen en be drijfspanden landelijk niet heeft geleid tot een hogere ozb- opbrengst. Dat komt doordat de gemeenten de belastingtarieven fors hebben verlaagd. Maar in afzonderlijke gemeenten stijgt of daalt de ozb wel flink door de onlangs uitgevoerde hertaxa- ties. Ook de bewoners van Oost burg betalen dit jaar gemiddeld circa twintig procent meer aan onroerende-zaakbelasting dan voorheen. Daarin is de verla ging van de belastingtarieven overigens al verdisconteerd. De duurste gemeente van Ne derland is het Gelderse Rozen- daal, waar burgers gemiddeld 2177 gulden moeten betalen. Dat blijkt uit cijfers van het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden (Coelo) van de Rijks universiteit Groningen. De ge middelde gemeentelijke woon lasten in Nederland liggen op 1241 gulden. De gemeentelijke belastingen stijgen dit jaar ge middeld met 8 procent, maar de verschillen tussen de gemeenten zijn groot. Zo is er in Harmeien (Utrecht) sprake van een verla ging van de woonlasten met 24 procent, terwijl inwoners van Breukelen (Utrecht) en Rozen- daal een verhoging van 40 pro cent voor de kiezen krijgen. Advertentie „Een prachtig gebaar. In totaal kunnen we dus veertigduizend gulden tegemoet zien. Omdat de uitbreiding van het buurthuis echter een kleine vijftigduizend gulden kost, moeten we uit ei gen middelen zo'n tienduizend gulden inbrengen. Dat is ook veel geld, maar zo'n bedrag is nog te overzien", vertelt een te vreden P. Boot, voorzitter van buurtvereniging Zuidpolder. Malibu®200 digitale draadloze telefoon met handen-vrij bellen op handset Geschikt voor NummerWeergave Uit te breiden tot 6 handsets Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl De actie duurt tot en met 17 juni 2001.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 57