Zorgcentrum op grond Cruson Cokesfabriek stelt ketels op transport OPRUIMING Twee doden na ongeval Tractaatweg 17 LS damesmode Tweede toegangsweg wijk Othenepolder Hulst bedankt zijn vrijwilligers met een cadeau van vijf piek Veehouder Koewacht verdacht van gebruik groeihormonen Hogeschool breidt uit met twee studies computerkunde Cafégasten overmeesteren gewapende overvallers locatie volgens burgemeester ideaal voor opvolger verzorgingshuis Ter Schelde zeeuwse almanak Beestachtig PZC ZEEUWS-VLAANDEREN donderdag 14 juni 2001 rnnny van Gremberghe SLUISKIL - De politie heeft in jenacht van dinsdag op woens dagtwee mannen (van 39 en 22 jaar) uit Terneuzen aangehou den die in Sluiskil geprobeerd Sadden een gewapende overval te plegen- De gemaskerde mannen stapten rond kwart over twaalf hotel café Dallinga aan de Nieuwe Kerkstraat binnen, waar op dat moment de eigenaar en vijf gas ten aanwezig waren. Onder be dreiging van vuurwapens som meerde het duo de aanwezigen geld af te geven. De aanwezigen waren daar niet van gediend. Eén van de gasten zag kans om een overvaller te overmeesteren. Hij kreeg daar bij hulp van de anderen. Bij de schermutseling vielen enkele schoten. De andere overvaller wist zich uit de voeten te maken, maar de cafégasten en de eigenaar lie ten het daar niet bij zitten. Bui ten konden ze ook deze Ter- neuzenaar pakken en ontwape nen. Achteraf bleek dat de wapens alarmpistolen waren, geladen met knalpatronen. Niemand raakte dan ook gewond. De da ders werden even later aan de politie overgedragen. De twee zijn in verzekering gesteld. Ze worden nog deze week voorge leid aan de rechter-commissaris in Middelburg. rfaorConny van Gremberghe BRESKENS - Het woonzorg centrum Ter Schelde in Bres- kens, dat in de plaats moet ko men van het verzorgingshuis met dezelfde naam, wordt naar alle waarschijnlijkheid ge bouwd op het al jaren braaklig gende Cruson-terrein, midden inhet vissersdorp. De plek is volgens burgemeester G. Noordewier van Oostburg ideaal voor een dergelijke voor ziening'. Daarbij komt nog dat de voor gestelde invulling van het ter rein volledig past binnen de structuurschets die stedebouw- kundige A. Bhalotra in op dracht van de gemeente voor het 'nieuwe' Breskens heeft ge maakt. Ook uit een locatie-on derzoek van de vereniging Pro testantse Ouderenzorg West- Zeeuws-Vlaanderen (VPO), waarbij verschillende locaties in Breskens werden beoordeeld, rolde het Cruson-terrein uit de bus als de meest geschikte plek voor een woonzorgcentrum. Het woonzorgcomplex, dat zo goed als zeker door de Algemene door René van Stee TERNEUZEN - De wijk Othe nepolder in Terneuzen krijgt een tweede ontsluiting via een noordelijke verbinding. Hier voor wordt de Churchilllaan via de rotonde ter hoogte van ver pleeghuis Ter Schorre doorge- trokken naar de noordelijkste rotonde van de Laan van Othe- Tot nu toe wordt Othenepolder alleen ontsloten via de Vrij heidslaan. Voor de nieuwe ont sluiting komt een brug over het afwateringskanaal. De brug krijgt een rijbaan met twee rij stroken en aan weerszijden een fietspad en een voetpad. Het ontwerp voor de brug komt van architectenbureau Zwarts enJansma uit Amsterdam. Als opdracht hebben zij meegekre gen dat het bouwwerk moet passen in het landschap. De bouw van de brug over de spui- kom begint volgens medewer ker civiele techniek G. de Grave naar verwachting half februari 2002. Het streven is ruim een half jaar later, voor de bouw vakvakantie, klaar te zijn. De nieuwe verbinding is mede noodzakelijk in verband met de verdere bebouwing van de wijk Othenepolder, die straks zal lo pen tot de Molenweg. Buffer De Laan van Othene krijgt ter hoogte van restaurant De Kraag aansluiting op de N61. Op ter mijn ontstaat bebouwing aan de oost- en westzijde van de Otheense Kreek, waarbij dit water als natuurlijke buffer tus sen beide stadsdelen zal funge- Woningstichting Zeeuws- Vlaanderen zal worden ge bouwd, moet pas in 2005 Ter Schelde gaan vervangen. Het tehuis zal dan worden gesloopt en de Breskense ouderen zullen hun intrek nemen in gewone - mogelijke aangepaste - wonin gen met diverse kamers. De zorgvereniging zal er net zoals in Aardenburg en Sluis zorg voor dragen dat de ouderen voor hulp- en zorgvragen een beroep kunnen doen op gekwa lificeerd personeel dat vlak in de buurt is. Mogelijk kan het wooncomplex ook dienen als huisvesting voor gehandicap ten. Dat het complex pas over vier j aar klaar moet zijn, komt de ge meente en de zorgvereniging niet ongelegen. Het Cruson-ter rein bleek jaren terug zwaar verontreinigd te zijn. De voor bije jaren is er een sanering uitgevoerd. De zwaarste ver ontreinigingen zijn inmiddels verwijderd. Het terrein wordt echter nog wel enkele jaren ge- monitord, om in de gaten te hou den of grond en grondwater schoon blijven. Winkelcentrum Doordat de gemeente nadruk kelijk de wens koestert om het nieuwe Ter Schelde op het Cru- son-tei-rem te bouwen zet Oost burg gelijkertijd een streep dooi de plannen van de onderne mersfamilie Lohman, die liever op het terrein een winkelcen trum wil bouwen. Volgens Noordewier past een dergelijke voorziening niet in het toekomstbeeld dat de ge meente voor Breskens voor ogen heeft. Met de ondernemer is de gemeente in gesprek over alter natieve bouwlocaties. (Advertentie) vaderdagaanbieding Cor Heijkoop Slecpvaart en berging Om de zuid van 49,50 nu voor 9,90 donderdag vanaf 17.30 uur de Brasserie Vegetarische bami 15,00 Gevulde paprika's 20,00 Couscous met lamsvlees 25,00 zaterdag 9 juni 14.30-16.30 uur vocaal kwartet Mutiple Voice met muziek uit de Renaissance donderdag 21 juni Taxatie oude munten en papiergeld Wil F.H. van Moll; hele dag volgens afspraak, bel 0118-886870 19.30 uur lezing Wil van Moll Exposities I De Directiekamer: Het vroege werk van Reimond Kimpe Gangen en brasserie: Jackie Bongers See you in paradise Binnenplein: Ontwerpen van waarde leeken Akademie Middelburg door Sheila van Doorsselaer HULST - Hulst beloont alle vrijwilligers in de gemeente met een Klein cadeautje. De gemeente wil 25.000 gulden uittrekken om haar waardering te uiten voor de inzet van de naar schatting vijfduizend vrij willigers in de Hulster samenle ving. De Wereldwinkel stelt voor vijf gulden een attentie- pakketjesamen. Dit jaar is door de Verenigde Naties uitgeroepen tot het In ternationale Jaar van de Vrij williger. De VN besteedt daar om gedurende het hele jaar extra aandacht aan al het werk dat door miljoenen vrij willigers in de wereld wordt verricht. Lokale overheden worden opgeroepen hetzelfde te doen. De gemeente Hulst is bereid aan deze oproep gehoor te geven. In veel gemeenten is een vrijwilli- gerscentrale opgezet, die door de gemeenten financieel wordt ondersteund. Waardering In Zeeuws-Vlaanderen is geen vrijwilligerscentrale. Hoewel de gemeente verschillende in stellingen steunt die gebruik maken van vrijwilligers, is con crete waardering voor het vrij willigerswerk tot op heden ach terwege gebleven. Hulst vindt het Internationale Jaar van de Vrijwilliger een uit gelezen moment om hierin ver andering te brengen. Het vrij willigerswerk in de gemeente is zo omvangrijk en waardevol, dat de samenleving niet meer zonder deze inzet kan. De gemeente wil het vrijwilli gerswerk in kaart brengen omdat niet bekend is hoeveel mensen vrijwilligerswerk beoe fenen en wat ze precies doen. Voor deze inventarisatie wor den alle instellingen en vereni gingen benaderd die met vrij willigers werken. Kosten Omdat de omvang van het vrij willigerswerk niet bekend is, zijn de kosten voor het presentje nog moeilijk in te schatten. Cijfers van de Zeeuwse wel zijnsorganisatie Scoop wijzen uit dat de omvang van het vrijwilligerswerk maximaal in geschat moet worden op 15 tot 25 procent van het inwoner tal. Daarom gaat de gemeente uit van een kostenpost van 25.000 gulden. De twee stoomketels van de voormalige Cokesfabriek in Sluiskil begonnen gisteren aan hun reis naar een tweede leven in een Antwerpse raffinaderij. foto Charles Strijd door René van Stee SLUISKIL - Op het terrein van asverwerkingsbedrijf He ros in Sluiskil zijn gisteren twee stoomketels verwijderd uit het ketelhuis van de voor malige Cokesfabriek. Het ging om een secure en spectaculaire klus, waarvoor tal van voorzorgs- en veilig heidsmaatregelen waren ge nomen. Allereerst werden de zeventien jaar oude en bijna vijftig ton zware ketels losge brand van de metalen con structie waarop zij waren vastgelast. Vervolgens wer den ze één voor één met behulp van een reusachtige telescoopki'aan van de firma Convoi door het dak van het gebouw gehesen. In het dak waren hiervoor vooraf gaten gemaakt van ruim twaalf bij zes meter. De ketels werden tenslotte op een truck met oplegger gela den, die ze apart vexvoerde naar Antwerpen. Omdat de vracht een hoogte van ruim vijfenhalve meter bereikte, was hiervoor een route zonder viaducten en an dere mogelijke hindernissen uitgestippeld. Het transport werd geruime tijd opgehou den bij de grens, omdat uit zonderlijk vervoer in België alleen tussen tien uur 's avonds en zes uur 's morgens mag plaatsvinden. In Antwerpen krijgen de nog in prima staat verkerende stoomketels een tweede leven bij de Antwerpse olieraffina- dederij Petroplus Refining. Ten tijde van de Cokesfabriek werd de stoom onder meer ge bruikt als voeding voor de elektriciteitsturbine op het fabrieksterrein en de verwar ming van de gebouwen. De stoomketels zelf werden ge voed door cokesgas, een product dat vrijkomt bij de winning van cokes en ook ge schikt is om als brandstof te dienen. Kaarten Cinecity nu ook verkrijgbaar in De Drvkkery kijk ook op «wv.bcstcwinkclvjnnccli.Tland.nl door René van Stee WESTDORPE - Een verkeersongeval op de Tractaatweg, tussen de afslag Westdorpe en Sas van Gent, heeft gis teren twee levens geëist. Een 51 -jarige man uit Hulst overleed 's middags ter plaatse, een 26-jarige Bredanaar be zweek enkele uren na het ongeval in het ziekenhuis van Gent. Een derde persoon raakte zwaargewond. Het ongeval gebeurde omstreeks drie uur. De Hulstenaar, die vanuit de richting Zelzate kwam, belandde door onbekende oorzaak in de berm en verloor de controle over zijn auto toen hij weer de weg op stuurde. Daar door botste hij op de wagen van de Bredanaar en de andere man, wiens leeftijd en woonplaats gisteravond bij de politie niet bekend waren. De chauffeur uit Hulst was op slag dood. De traumahelikopter bracht de Bredanaar naar het ziekenhuis in Gent, waar hij Jater overleed. De an dere zwaargewonde is per ambulance naar het ziekenhuis in Terneuzen ver voerd. De Tractaatweg was naar aanleiding van het ongeluk enige tijd afgesloten. door Barend Pelgrim KOEWACHT - De Algemene In spectie Dienst (AID) van het Mi nisterie van Landbouw en de politie hebben dinsdag een in val gedaan bij een veehouderij in Koewacht in verband met het gebruik van groeihormonen. De Nederlandse autoriteiten gingen over tot deze actie op aanwijzing van de Belgische justitie. Bij routinecontroles op runderen van het bedrijf wer den recentelijk sporen gevon den van hormonen. De grootscheepse actie bij het Koewachtse bedrijf is mogelijk een gevolg van een geruchtma kende hormonenaffaire in het najaar van 1999. Toen kwam aan het licht dat de Belgische hormonenmaffia de strenge controles in eigen land omzeilde door runderen tijdelijk naar het Nederlandse grensgebied uit te voeren, om ze daar af te mesten met behulp van hormonenpre paraten. Deze praktijken von den volgens ingewijden ook plaats op verschillende veehou derijen in Zeeuws-Vlaanderen. Met name hormonale middelen als oestrogenen en androgenen werden daarbij aangewend. Woordvoerder W. Brouwer van de AID wenste gisterenmiddag - in het belang van het onderzoek door de ministeries van Land bouw en van Justitie - niet te be vestigen of de inval in Koewacht te maken heeft met deze praktij ken. Wel erkennen Brouwer, alsook de persofficier van justitie, dat de Koewachtse veehouder in kwestie verdacht wordt van het gebruik van illegale groeibevor deraars op zijn mestrunderen. Dierenartsen Het onderzoek door AID en Jus titie is er gekomen op verzoek van de Belgische autoriteiten. Het Belgische Instituut voor Ve terinaire Keuring (IVK) begon medio '99 de veesector door te lichten om de vermeende infil tratie door de Vlaamse hormo nenmaffia in het zuiden van Ne derland boven water te halen. Daarbij kwam onder meer aan het licht dat de dieren in een hele reeks Brabantse en Zeeuws- Vlaamse veebedrijven onder be handeling stonden van Vlaamse dierenartsen. Bij de huiszoeking van eergisteren is een deel van de administratie van het Koe wachtse mestbedrijf in beslag genomen, plus enkele dierge neesmiddelen en injectiemate riaal. Daarnaast hebben mede werkers van de AID een aantal dieren bemonsterd voor onder zoek naar de aanwezigheid van illegale hormonenpreparaten. Persofficier Van Es zei gisteren dat geen enkel rund het bedrijf nog mag verlaten voor de uit slag van alle tests bekend is. Het Productschap voor Vee en Vlees is blij dat de controles op verboden groeimiddelen vruch ten afwerpen. Woordvoerster E. Walters: ,,We steken er als sector veel geld in om de boel schoon te houden. In die zin zijn we tevre den dat die controles blijken te werken, al betreuren we dat een klein aantal boeren het verpest voor de rest. Daarom pleiten we ook voor strengere straffen: er ligt nu bij de Tweede Kamer een wetsvoorstel om hormonenmis bruik harder aan te pakken. Als productschap denken wij dat daar een afschrikwekkend ef fect vanuit gaat." V erkeersdrempel moet verhuizen ZANDSTRAAT - Straatwer kers zijn gisteren begonnen met het verwijderen van een ver keersdrempel in Zandstraat. De verkeersremmer wordt en kele tientallen meters ver plaatst, richting het spoor. De gemeente Sas van Gent besloot daartoe nadat bij metingen was gebleken dat omwonenden veel last hadden van trillingen door passerende vrachtwagens en personenauto's. De andere drempels in Zandstraat, die in het kader van Duurzaam Veilig zijn aangelegd, worden niet ver plaatst. door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland krijgt er twee nieuwe technische studierichtingen bij. Het gaat om volwaardige hbo- opleidingen computerkunde. De ene studie richt zich op hoge re informatica, de andere op be drijfskundige informatica. De opleidingen gaan volgend jaar september van start. Het bete kent dat jonge Zeeuwen niet meer de provincie uit hoeven om op hbo-niveau iet te gaan stude ren. Uit onderzoek is gebleken dat jaarlijks meer dan honderd Zeeuwse scholieren wegtrekken om elders een informatica-op- leiding te volgen. Ook het be drijfsleven heeft aangegeven dat het grote behoefte heeft aan goed opgeleide 'informaticades- kundigen. Reden voor minister Hermans om de hogeschool toe stemming te geven met de oplei dingen te starten. Om de studies handen en voeten te geven werkt de HZ samen met de Ho geschool Zuyd in Limburg, het ROC Zeeland en diverse bedrij ven uit de ict-branche. Bijzon der is dat de opleidingen van meet af aan via internet kunnen worden gevolgd. Daarmee kun nen studenten op elke plaats en op elk moment beschikken over studiemateriaal en met docen ten en elkaar communiceren. Dat is een onverbrekelijk on derdeel van de studie. Bouwen Hogere informatica richt zich met name op het ontwikkelen en bouwen van computersyste men. Afgestudeerden kunnen bedrijven en organisaties aan specifieke hard- en software op lossingen helpen. Bedrijfskun dige informatica richt zich op het optimaliseren van bedrijfs processen: afgestudeerden kun nen bij organisaties aangeven welke computersystemen het best ingezet kunnen worden. De frontale botsing op de Tractaatweg veroorzaakte een enorme ravage. foto Charles Strijd Toch meer geld voor oud papier HULST - Hulst wil de vergoe ding voor het ophalen van oud papier verhogen met drie cent per kilo. Daarmee komt de ge meente tegemoet aan de na drukkelijke wens van vier voet balverenigingen. Die vroegen al langer om een verhoging van de kiloprijs met drie cent omdat ze door geste gen benzineprijzen bijna niks overhouden aan hun inspanin gen. De gemeente kent twee inza- meltarieven. Verenigingen die verzamelplaatsen beheren waar mensen zelf oud papier naartoe kunnen brengen, krijgen min der subsidie (negen cent) per ki lo dan de inzamelaars die huis- aan-huis papier ophalen (twaalf cent). Hoewel wethou der W. Kayser eerder niet van plan was de oudpapierprijs te verhogen, is hij hiertoe nu wel genegen. De voetbalverenigin gen HW'24, Steen, Clinge en Graauw houden door de geste gen kosten slechts een stuiver per kilo over. Op dat Terneuzense terras ging het over de Dierenbe scherming die heeft laten we ten koningin Beatrix niet langer als beschermvrouwe te willen. Is dat niet buiten gewoon onhoffelijk, was de vraag „Wat moetje dan", vond een van de deelnemers aan het gesprek. „Wat heb je als Die renbescherming aan een be schermvrouw die zelf niet in elk opzicht de dieren be schermt." Een ander luisterde hoofd schuddend: „Ik vind het bij de beesten af. (Advertentie) KORTINGEN TOT T WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 53