Ernstig tekort cipiers ondermijnt veiligheid Crimineel Mink K. haalt bijna wet op getuigendeals onderuit 50° Gimbrère Treinverkeer loopt vast door botsing bij Utrecht CS Supermarkten gaan elektriciteit verkopen bezit van familie Surfende scholier laat boek links liggen D66 bepleit afschaffen Opiumwet FNV-voorzitter De Waal herkozen Cel voor besmette ontuchtpleger Prijsverschillen enkeltje Nederland Opslag vuurwerk in buitenland CAO personeel uitzendbureaus Ontluisterend rapport over Sociale Dienst Amsterdam Bonden wijzen minister op gevolgen gevangenisbeleid Vrouw was seksueel Processierups is terug PvdA wil recht gehandicapte in wet vastleggen van onze redactie binnenland UTRECHT - Door een trein botsing bij het Centraal Sta tion in Utrecht was het trein verkeer in heel Nederland gistermiddag volledig ontre geld. De botsing tussen twee passagierstreinen had plaats rond twaalf uur en werd ver moedelijk veroorzaakt door een wisselstoring. Drie passa giers raakten lichtgewond. Ter hoogte van het terrein van het vroegere Academisch Ziekenhuis belandden de ver trekkende trein richting 's Her togenbosch en een binnenko mende trein vanuit Gelder- malsen op hetzelfde spoor. Door de flankbotsing werd één van de treinen volledig uit de rails gedrukt. In beide treinen zaten in totaal zo'n honderd passagiers. Om de chaos op het spoor op te kunnen ruimen, moesten de NS de stroom van de bovenlei ding halen. Daardoor werd treinverkeer van en naar Utrecht in alle richtingen on mogelijk. Passagiers uit inko mende treinen werden met bussen naar het station gere den. In het hoofdkantoor van de Rabobank, vlakbij de plaats van het ongeval, werd de eerste opvang voor passagiers inge richt. Pas na drie uur kwam het treinverkeer richting Amers foort, Hilversum. Amsterdam en Woerden weer op gang. Treinverkeer vanaf Utrecht Centraal in de richtingen Arn hem en 's Hertogenbosch was wegens het bergingswerk de rest van de dag nog niet moge lijk. GPD/ANP foto Marnix Schmidt/GPD Door de botsing bij Utrecht CS raakte het treinverkeer in het midden van het land ontregeld. donderdag 14 juni 2001 DEN HAAG - D66 moet in haar nieuwe verkiezingsprogram ma pleiten voor afschaffing van de Opiumwet. Deze dient te worden vervangen door een wet die de productie, verwerking en handel regelt van genotmiddelen als opium, cannabis en cocaïne. Dit stelt Boris Bouricius, gepensioneerd huisarts, van het we tenschappelijk bureau van D66. Hij meent dat de huidige Opiumwet niet voldoet. Productie en handel van verdovende middelen zijn officieel verboden, maar floreren. Door de wet af te schaffen blijft de kwaliteit van de middelen gegarandeerd en de jeugd beschermd. Alleen door met zo'n vergaand plan te komen kan D66 voorkomen dat ze bij de ko mende verkiezingen wordt weggevaagd. GPD UTRECHT - FNV-voorzitter Lodewijk de Waal blijft de ko mende vier jaar leider van de grootste vakbond van Neder land. Ook de andere leden van het federatiebestuur werden gisteren herkozen. De tweede dag van het FNV-congres in Utrecht stond in het teken van de verkiezingen. Alleen Henk Muller keert na veertig jaar vakbondswerk niet terug als be stuurslid. Hij gaat met pensioen. Na de verkiezing bestaat het federatiebestuur van de FNV nog maar uit vijf, in plaats van zes bestuursleden. De functie van Muller wordt verdeeld onder de andere bestuurders. GPD UTRECHT - Een 36-jarige man uit Maarssen is gisteren door de rechtbank in Utrecht veroordeeld tot vier jaar celstraf. De man pleegde ontucht met een vijfjarig meisje terwijl hij wist dat hij HIV-besmet is. De rechtbank achtte zowel ontucht als poging tot doodslag bewezen. Volgens het kind dwong een onbekende man haar op 10 juli tot orale seks. Zij was op dat moment buiten aan het spelen, in de buurt van haar ouderlijk huis in Houten. Inmiddels is geble ken dat het meisje niet is geïnfecteerd. ANP Nu zijn er allerlei regelingen waar gehandicapten mee te ma ken krijgen als zij voorzienin gen willen die hen beter in staat stelt aan het maatschappelijk leven deel te nemen. De Zieken fondswet, de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten, de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG). „Je moet wel een boek houder zijn wil je daar nog uit komen", zei Kamerlid Spoel man gisteren bij de presentatie van haar voorstel. De belangrijkste van die rege lingen is de WVG en die voldoet absoluut niet, stelt het Kamer lid. De gemeenten voeren die uit en zijn onder meer verantwoor delijk voor aanpassing van wo ningen, vervoer en het verstrek ken van rolstoelen. Recht op iets kan een gehandicapte er niet aan ontlenen en het beleid ver schilt per gemeente. Voorzitter J Troost van de Chronisch zieken en Gehandi capten Raad is blij met het voor stel. Vooral omdat het rechten op voorzieningen vastlegt en daarvoor landelijke criteria stelt. ANP DEN HAAG - De bedragen die smokkelaars hun 'klanten' vragen voor een reis naar Nederland, verschillen sterk. Zo moeten Bosniërs gemiddeld 2000 gulden neerleggen, Azer- beidzjani ongeveer 8000 gulden en zijn Chinezen vaak 50.000 gulden kwijt. Dit blijkt uit de eerste rapportage van het Informatie- en Analysecentrum mensensmokkel, die minister Korthals van Justitie naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Nederland blijkt nog altijd een populaire eindbestemming voor mensensmokkelaars. Ongeveer tweederde van de asiel zoekers maakt gebruik van een mensensmokkelorganisatie om in Nederland te komen. ANP WAPENVELD - Meer dan de helft van de dertig professionele vuurwerkhandelaren in Nederland slaat het vuurwerk op in België, Duitsland en Luxemburg. Dat heeft voorzitter G. Wagenvoort van de Vereniging van Evenementenvuurwerk Nederland (VEN) gisteren bekend gemaakt. Volgens Wagenvoort doen zijn collega's dit, omdat na de vuurwerkramp in Enschede nog maar zes ton, oftewel een halve container vuurwerk, per bedrijf opgeslagen mag worden. De VEN-voorzitter vindt dat de nieuwe regels de situatie er niet veiliger op maken. „Het is wachten op een ongeluk waar bij een vrachtwagen vol vuurwerk betrokken raakt", zegt Wagenvoort. ANP AMSTERDAM - De 16.000 vas- temedewerkers van de uitzend- bureau's krijgen per 1 juli 3,75 procent loonsverhoging. Gisteravond kwam er een prin cipe-akkoord tot stand over een eenjarige CAO, die op 1 april 2001 ingaat. Voor de periode 1 april - 1 juli knjgen de medewerkers een eenmalige uitkering van 0,75 procent. Inde overeenkomst is ook voor zien in een zekere flexiblisering van de arbeid, zoals de moge lijkheid van handel in vrije tijd. De werkweek gaat een half uur korter duren en wordt 40 uur ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Sociale Dienst Amsterdam maakt flinke fouten bij het verstrekken van bij standsuitkeringen. Niet alleen wordt een deel (5 procent) van de uitkeringen onterecht be taald, ook kloppen de uitge keerde bedragen niet altijd (11 procent) en worden fraudeurs vaak onterecht niet bestraft. Bovendien blijkt uit de dossiers dat bij de helft van de bijstands trekkers niet wordt gecontro leerd of zij zich wel voldoende inzetten om werk te vinden. Dat staat in een onderzoeksrapport van het ministerie van Sociale Zaken. Minister Vermeend gaat 'een aantal maatregelen' treffen tegen de Amsterdamse dienst, zo schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer. Wethouder J. van der Aa zei gis teren niet verbaasd te zijn over de uitkomsten van het onder zoek. ,,De gegevens waren in Amsterdam al bekend." Finan cieel directeur P. van Vliet van de dienst plaatste een kantteke ning bij de aanpak van frau deurs. Volgens het onderzoek van Vermeend is tenonrechte in 45 procent van gevallen geen wettelijk verplichte strafmaat regel en in 62 procent geen boete opgelegd. De medewerkers van de dienst gebruiken echter een methode die effectiever blijkt: het opschorten van de uitke ring. In tegenstelling tot andere gemeenten, voert de Sociale Dienst die methode niet op als een opgelegde maatregel. ANP van onze redactie binnenland DEVENTER - Het gebruik van internet ver wijst het leesboek naar het tweede plan. Dat is een van de conclusies van een nationaal onderzoek naar het leesgedrag van leerlin gen van basisscholen. Ruim 80.000 kinderen uit de groepen 7 en 8 hebben in het schooljaar 2000-2001 met het zogenaamde 'leespaspoort' gewerkt. Dat is een initiatief van de Stichting Krant in de Klas. In het paspoort staan meerdere op drachten, zoals het lezen van strips en ad vertenties tot het lezen op internet. Het doel ervan is om leerlingen in de twee hoogste groepen van het basisonderwijs te laten er varen dat lezen leuk en nuttig is. Een steekproef waarbij duizend leespas- poorten zijn onderzocht toont aan dat inter net een steeds volwaardiger 'gebruiksmid del' voor jongeren wordt. Surfend op de elektronische snelweg zoeken zij informatie voor spreekbeurten, doen ze spelletjes, downloaden ze muziekbestanden, chatten ze en versturen ze e-mails. Dat gebruik van internet blijkt met name ten koste te gaan van het lezen van boeken. Daaraan beste den de jongeren minder tijd, wijst de steek proef uit. Boeken worden 'saai' gevonden (zegt 73 procent), 'te dik' (vindt 15 procent), 'te moeilijk' (oordeelt 9 procent) of 'bevat ten geen leuke tekeningen' (aldus vijf pro cent). Kranten, tijdschriften en de televisie lijden overigens niet onder het toenemende verblijf achter de computer. GPD van onze redactie binnenland HAARLEM - Het Openbaar Mi nisterie in Haarlem is op een grote incestaffaire gestuit. Een 28-jarige verstandelijk gehan dicapte vrouw heeft aangifte gedaan van misbruik door haar vader, moeder, stiefvader, twee ooms en twee tantes. Zij zijn allemaal aangehouden en hebben enige tijd in voorar rest gezeten. Alleen vader zit nog steeds vast. Hij heeft een ge deeltelijke bekentenis afgelegd. De vrouw, die de verstandelijke vermogens heeft van een achtja rig kind, heeft haar jeugd door gebracht bij familieleden in Haarlem en Apeldoorn. Vorig jaar belandde ze in een gezins vervangend tehuis. Daar kwam tijdens gesprekken met een be geleider naar boven dat ze door haar vader was verkracht. Waarschijnlijk is de vrouw als jong meisje al misbruikt, toen ze nog in haar ouderlijk huis woonde.,Maar omdat ze die za ken niet precies in de tijd kan plaatsen, kunnen wij daar ver der niets mee", zegt officier van justitie Hartjes. De eerste gevallen van seksueel misbruik die het OM wel meent te kunnen bewijzen, hebben zich van 1992 tot 1998 voorge daan bij een oom in Apeldoorn. Daarna ging het door op ver schillende adressen in Haarlem. „We hebben niet de indruk dat de familieleden samenwerkten en afspraken maakten", zegt Hartjes. „Maar blijkbaar was het wel zo bekend in de familie, dat men dacht: dan kan ik het ook wel doen." De vrouw is door alle commotie volledig ingestort en verblijft nu in een psychiatrisch ziekenhuis. Een deskundige moet onderzoe ken hoe betrouwbaar haar ver klaringen zijn. „Zoals vaak in zedenzaken is ook hier niet veel technisch bewijs", zegt Hartjes. We moeten het hebben van ver klaringen die verdachten over elkaar hebben afgelegd en van haar verhaal." GPD doorJaco van Lambalqen DEN HAAG - Door topcrimi neel Mink K. was de wet er bijna niet gekomen. Toch zal de Twee de Kamer volgende week schoorvoetend akkoord gaan niet de wet die nauwkeurig re gelt welke deals justitie met cri minelen mag sluiten. Met als voornaamste doel; zorgen dat het nooit meer zo uit de hand loopt als met Mink K. De wet is niet van harte tot stand gekomen. „Het komt er toch op neer datje het op een ak koordje gooit met de ene crimi neel om de andere te veroorde el", zei Kamerlid Rouvoet van de ChristenUnie gisteren tij dens het debat over de getuigen deals. Zijn fractie zal volgende week tegen de wet stemmen, net als GroenLinks. De voornaamste reden: beide fracties hebben door al het gedoe rond Mink K. weinig vertrouwen dat rechters en Openbaar Ministerie (OM) zich aan de wet zullen houden. Mink K. was de topcrimineel die afspraken maakte met justitie over de informatie die hij zou geven over wapenhandel en cor rupte ambtenaren. Die deal zou geheim blijven. Omdat die een paar jaar geleaen toch uitlekte, besloot de rechter in april van dit jaar dat Mink K. niet meer vervolgd kon worden wegens wapenbezit. De geheimhouding was immers geschonden. De rechter oordeelde dat de mi nister zelfs de Tweede Kamer niet over zulke afspraken mag informeren. Onzin, aldus minis ter Korthals van Justitie. Hij is in beroep gegaan aangezien de informatieplicht van ministers aan de Kamer is vastgelegd in de Grondwet. Openlijk In de wet op de deals is nu gere geld dat afspraken niet geheim mogen zijn. De crimineel moet tijdens de rechtszaak openlijk zijn verklaring afleggen. Ook was bij Mink K. onduidelijk of er wel een echte overeenkomst was, omdat hij alleen nog maar afspraken had gemaakt met de officier van justitie. In de wet staat nu dat er pas een afspraak is als die getoetst is door de rech- ter-commissaris. Het OM mag alleen afspraken maken over de vermindering van de straf of boete die de ge tuige te wachten staat of heeft gekregen. Als beloning mag maximaal eenderde van straf worden geschrapt. Een belofte om hem helemaal niet meer te vervolgen, mag niet. Korthals gaat ervan uit dat het OM dit ook doet, ondanks gelui den dat het OM zelf onder be paalde omstandigheden de ver volging wil kunnen staken. GPD (Advertentie) TOPVEILING 19 juni in de schouwburg te Middelburg Veilingmeester A. I. Verhage Tel. 0118-627639/06-29047339 DEURNE - De eikenprocessie- rups is weer gesignaleerd. Op de stam van deze eik op de Snoert - sebaan in Deurne vreten de dui zenden rupsen in mum van tijd de boom kaal. Diverse gemeen ten hebben al maatregelen ge troffen. De beestjes worden in veel gevallen opgezogen of met een bacteriepreparaat bestre den. De situatie is dit jaar niet ver ontrustend, stelt F. Das van de Plantenziektenkundige Dienst in Roosendaal. „In de achterlig gende jaren is er een behoorlijke bestrijding uitgevoerd. De na tuurlijke vijanden van de pro cessierups - met name de sluip- vlieg en sluipwesp - zijn in de afgelopen jaren toegenomen." De brandharen van de proces sierups kunnen de huid, de ogen en de luchtwegen van mensen irriteren. In extreme gevallen kan blijvend letsel ontstaan. El ke rups heeft duizenden van die haartjes. Ook na het verpoppen blijven die problemen geven. foto Robin Utrecht/ANP Advertentie van de twee al een beslissing ge nomen. Ze wilde gisteren niet zeggen om welke supermarkt keten het gaat. Laurus en Albert Heijn bevesti gen dat ze geïnteresseerd zijn, maar wilden niet zeggen of zij het principebesluit al genomen hebben. Hoofd communicatie van Laurus, Frank van Ooyen, zei wel dat de prioriteit van Laurus momenteel bij de uit breiding van de Konmar super marktketen ligt en niet bij stroom. De vice-premier sprak gisteren in Parijs een uitgebreid gezel schap Franse ondernemers toe over de liberalisering van nuts bedrijven. Jorritsma zei de Franse onder nemers dat er 'irritatie' in Euro pa bestaat over de Franse hou ding met betrekking tot de energiemarkt. Het energiebe drijf EDF, dat in Frankrijk een monopoliepositie inneemt, is uiterst actief met het verwerven van markten elders in Europa. Anderzijds krijgen niet-Franse bedrijven geen poot aan de grond in Frankrijk. De minister noemde die houding in strijd met de richtlijn die de Europese Commissie over de liberalise ring van de energiemarkt heeft uitgevaardigd. Een volledige liberalisering van de energiemarkt zal er volgens minister Jorritsma nooit zijn. Dat is in haar ogen ook niet wenselijk. „Er zal altijd regel geving nodig blijven. Californi- sche toestanden zullen zich in Europa niet voordoen." GPD door Henk Glimmerveen DEN HAAG - De grote super markten in Nederland gaan in de nabije toekomst ook stroom verkopen. Zowel Albert Heijn als Laurus bestudeert op dit moment de mogelijkheden van het verkopen van elektriciteit. Volgens minister Jorritsma van Economische Zaken heeft één door Joyce Veekman en Catheleyne van der Laan DEN HAAG - De vakbonden hebben minister Korthals van Justitie gisteren in een brand brief gewaarschuwd dat het ernstige tekort aan personeel in DEN HAAG - De PvdA wil de rechten van gehandicapten vastleggen in een wet. Die moet niet alleen het recht op indivi duele hulpmiddelen als rolstoe len of een traplift regelen, maar ook het recht op algemene voor zieningen zoals toegankelijk openbaar vervoer. gevangenissen akelige gevolgen kan hebben. Zij vrezen voor de veiligheid van de bewaarders en pleiten voor een betere balans tussen het beschikbare perso neel en de omvang van de ge vangenispopulatie. „Bij het personeel is sprake van hoog ziekteverzuim, ontoelaat baar lange werktijden en een toenemend gevoel van onveilig heid", scln-ijven AbvaKabo FNV, CFO en CMHF in een ge zamenlijke brief. Zij waarschu wen dat het vertrouwen in de leiding is gedaald naar een be denkelijk laag niveau, wat leidt tot cynisme en een afnemende betrokkenheid. De bonden vragen geld om de effecten van het ziekteverzuim op te vangen. Daarbij willen zij dat de verhouding tussen het aantal boeven en het aantal be waarders wordt vastgelegd. De vakbonden benadrukken dat de minister snel moet handelen, voordat het huidige personeel vertrekt of uitvalt. Campagne Het ministerie heeft in een reac tie laten weten dat het gaat om een bekend probleem. Justitie praat hier volgens een woord voerder al geruime tijd over met de bonden. Ook is er inmiddels een grote wervingscampagne opgezet om nieuw personeel aan te trekken. „Maar het duurt even voordat die mensen er ook daadwerkelijk zijn." Vorige week liet Korthals al we ten dat in gevangenissen met enige regelmaat particuliere be veiligingsbeambten worden in gezet om het personeelsgebrek daar op te vangen. Zij werken niet op plaatsen waar zij direct contact hebben met gedetineer den, zo verzekerde de VVD-be windsman. Enkele personeels leden van de penitentiaire inrichting Over Amstel, de Bijl merbajes, hadden onlangs in een brandbrief hun bezorgd heid geuit over het inschakelen van deze particuliere beveili gers. ANP (Advertentie) Geniet, maar drink met mate. Aanbieding Is geldig t/m 24 juni 2001. WWW.GALL NL KORTINGEN TOTflHB LANGE DELFT 16 MIDDELBURG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 3