Stadszicht Tholen krijgt vorm PZC Commando leidt jager naar doel Breeweg Yerseke krijgt asfaltlaag, bomenrij en nieuwe riolering Kraakhelder voordeel Weinig belangstelling foor herinrichting Zusterstraat Goes ,21 Nieuwe wijk voorziet in 284 woningen, onder meer voor senioren Delta peilt wens kabelaansluiting Klachten peilbesluit ongegrond Extra Ridderslag in De Wieken Telefoon gestolen uit ambulance Dronken rijder betrapt Bevelandse tuinen open Peuters steunen goede doelen Terechte vergunning voor reinigingsstation Informatiemarkt donderdag 14 juni 2001 itnorEsme Soesman THOLEN - Ten westen van het stadje Tholen moet de nieuwe wijk Stadszicht verrijzen. Dit plan voorziet in de bouw van woningen, waarvan mini maal een kwart geschikt zal zijn voor bewoning door senioren. De wijk is grofweg in vier gebie den op te delen. De aan de Postweg gelegen randzone wordt als voorerf aan geduid. Dit deel van de nieuwe ïnjk vormt zo'n beetje het aan gezicht van Stadszicht en zal - setvilla Stadszicht en de nieuw te bouwen kerk van de gerefor meerde gemeente in gedachten - een parkachtige invulling krij sen. Dat betekent open groen, wateren parkeergelegenheid en mogelijk ook een jeugdontmoe- ungsplaats (jop). Zowel grond gebonden als gestapelde wonin gen passen, volgens het voorontwerp bestemmings plan, in dit deel van Stadszicht. Het lint is het cirkelvormige deel dat de nieuwe wijk door- en waarin zichtlijnen, langzame verkeerroutes en looppunten samenkomen. Ook de hoofdontsluiting van de wijk, die uitkomt op een rotonde aan de Postweg, ligt in dit ge bied. Om de 'voordeurfunctie' te benadrukken, en om tegen wicht te bieden aan het tegen overgelegen kerkgebouw, is het de bedoeling een gebouw neer te zetten met minimaal vier bouw lagen met kap of vijf bouwlagen zonder kap. In dit complex is de ing vanseniorenwonin- gen of levensloopbestendige woningen denkbaar. Met dit plan wijkt de gemeente af van de richthoogte die molen De Hoop aan de Oudelandse Poort-uitgaande van de formu- iediein de Handleiding Molen- biotoop wordt gehanteerd - nodig heeft om te kunnen func- ooneren. Vanwege het steden bouwkundig belang vindt de gemeente deze overschrijding shter toelaatbaar, temeer om dat het om een klein stukje be- bouwing gaat dat minder dan fénbouwlaag (zo'n tweeëneen- halve meter) afwijkt en dat ook nog eens op relatief grote af- 1 staid (ongeveer 350 meter) slaat van die molen. In datzelfde lint is ook nog ruimte voor onder meer grote kavels met vrijstaande bebou wing, die door vijftien meter brede groenstroken van de sportvelden aan de Zoekweg worden gescheiden, en een vier lagen tellend appartementen gebouw. De twee andere wijkdelen, de binnen- en bui tenkamer, zijn visueel minder bepalend voor de identiteit van de wijk. Ze liggen als het ware meer in de woonwijk zelf beslo ten en de straten zijn ook niet voor doorgaand verkeer be stemd. De binnenkamer is het stuk tussen lint en voorerf in. Aan de zuidwestkant kunnen eveneens vrijstaande chalets, met een meer historisch karak ter, worden gebouwd. In de rest van de binnenkamer zijn ver schillende bouwtypen denk baar. Een in het midden gelegen plein kan als ontmoetings- en speelplek dienen. De aan de noordwestkant van het lint ge legen buitenkamer bestaat grofweg uit twee evenwijdig lo pende smalle woonstraten, met aan de koppen onder meer vrij staande woningen. Het grootste deel van de huizen zal uit twee-onder-een-kap- en geschakelde woningen (106) be staan. Verder is een aanzienlijk deel te typeren als luxe gescha kelde en twee-onder-een-kap- pers (74), appartementen (44) en vrijstaande woningen (32). Het plan omvat verder nog tien rij tjeswoningen en achttien wa terwoningen (rijenwoningen of appartementen). Deze verhoudingen kunnen in de loop van de tijd nog verande ren, afhankelijk van de woning behoefte die er is. Met het oog op de huidige wensen van de con sument is al rekening gehouden met een zo gevarieerd mogelijk aanbod. Zo wordt gestreefd naar zoveel mogelijk levens loopbestendige woningen. Uit woningbehoefteonderzoek heeft de gemeente afgeleid dat er meer seniorenwoningen moe ten komen: het gemeentelijk streven is voor 2010 het aanbod met tweehonderd van dergelij ke woningen te hebben uitge breid. Tien tot twintig procent van de nieuwbouw in Stadszicht zal bestaan uit huurwoningen. Van de koopwoningen valt zo'n 37 procent in de dure prijsklasse. Zo'n zelfde aandeel valt in de middeldure categorie. Het voorontwerpbestemmings plan Stadszicht ligt tot 27 juni ter inzage in de openbare lees- ruimte van het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk. door Miriam van den Broek ZOUTELANDE - Met een snelheid van vijf-, zeshonderd kilometer per uur scheert de Amerikaanse straaljager van het type A-10 langs de Wal- cherse kust. Een team van het Korps Commandotroepen uit Bergen op Zoom staat opge steld op de hoogste duin van Zoutelande. Via radiocontact wordt de straaljager naar denkbeeldige uit te schakelen doelen geleid. Zes keer per jaar oefenen de commando's de zogenoemde Forward Air Control (FAC) bij Zoutelande en Westkapelle. „We gingen veel naar Stave- nisse op Tholen", vertelt adju dant Louis Wesselink. „Tot omwonenden naar de gemeen te stapten omdat zij overlast ervoeren. Natuurlijk hoor je de straaljager wel, maar deze komt niet door de geluidsbar rière heen." Van de gemeente Veere mogen de commando's zes keer buiten het hoogseizoen komen oefe nen. „Een vergunning hebben we met nodig, maar we vroe gen de gemeente om accepta tie. Het is wel zo charmant als de burgemeester er van op de hoogte is en het geen probleem vindt", aldus Wesselink. Het korps moet van de Navo op korte termijn zogenoemde FAC'ers kunnen leveren. Daarvoor is het KCT verplicht Mariniers oefenen aan de Walcherse kust in het sturen van een straaljager naar 'vijandelijke doe len'. foto Lex de Meester minstens twaalf keer per jaar te oefenen. Naast de keren op Walcheren trainen de com mando's in Canada en in West- Europa. Omstreeks half tien staan drie FAC'ers en enkele commando's opgesteld op de Zoutelandse duin. Met behulp van kaarten en verrekijkers bereiden ze zich voor op de komst van het gevechtsvliegtuig dat uit Duitsland is vertrokken. Ze zoeken punten die herkenbaar zijn voor de piloot en bestude ren vijandelijke doelen die denkbeeldig moeten worden uitgeschakeld. „Als de Amerikaanse piloot straks boven Zeeland is, neemt hij contact op", vertelt Wesse link. „We sturen hem dan naar een herkenbaar aanvangspunt in Zeeuws-Vlaanderen. Van daar leiden we hem naar de doelen hier." Het is even over tien uur als de straaljager boven zee in zicht komt. In het Engels geven de FAC'ers door waar het eerste doel is en hoe de piloot dat kan herkennen. In termen als 'op twee uur', 'honderd mijl zuid waarts' en 'het doel ligt naast een grasveld' maken ze duide lijk waar de vijand zich be vindt. Tijdens de oefening worden zes doelen aangepakt. Behalve naar de commando's zelf, wordt de piloot geleid naar een bepaald huis in Zoutelande en naar een vissersbootje dat rus tig voor de kust ligt. Ook een onopvallende terreinwagen pal naast het strandpaviljoen moet worden uitgeschakeld. En zonder het zelf te weten, zijn tevens twee passanten - die stil staan op de duin om het schouwspel gade te slaan - ge bombardeerd tot vijandelijk doel, tot hilariteit van de FAC'ers. De oefening is ge slaagd als de piloot exact het doel beschrijft. Deze vorm van luchtondersteuning wordt in de praktijk aangevraagd als eigen grondtroepen in vuur- contact staan met de vijand en als de vijand een ernstige be dreiging vormt voor de veilig heid of de voortgang van ge plande acties, legt Wesselink uit. Tijdens de oorlog in Sre brenica brachten mensen van het KCT op deze manier een missie tot een goed einde. „De Serviërs zaten onze mannen op de hielen", vertelt de adjudant. ,Het was een levensbedreigen de situatie. Ze konden direct aangevallen worden. Doordat de opmars van de Serviërs iets langer duurde dan gedacht, liep het allemaal net goed af. Op het laatste moment konden onze FAC'ers dankzij de steun van de gevechtsvliegtuigen naar hun pantservoertuigen vluchten. En daarvoor oefenen MIDDELBURG-DeltaNutsbedrijvenpeilt de belangstelling van mensen die in het buitengebied wonen voor een aanslui ting op de kabel. Ongeveer vierduizend woningen in Zeeland beschikken daar nog niet over. Omdat behalve voor tv ook voor internet een aansluiting interessant kan zijn, wil Delta weten hoeveel mensen daaraan behoefte hebben. Aangezien de aansluitkosten daar aanzienlijk hoger zijn dan in de be bouwde kom, blijft het voor veel woningen in het buitenge bied te duur. Delta vermoedt echter dat het voor woningen die net buiten steden of dorpen staan, wel haalbaar kan zijn. Om die bewo ners tegemoet te komen, verhoogt Delta de bijdrage in de aan sluitkosten tot maximaal 3600 gulden. Mensen die een kabel aansluiting willen, betalen ten minste 400 gulden en moeten de extra kosten betalen als de aansluiting duurder is dan vier duizend gulden. DEN HAAG - Het Waterschap Zeeuwse Eilanden hoeft het grondwaterpeil in het gebied Kleverskerke niet verder te ver lagen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State in Den Haag. Een reeks agrariërs uit Arnemuiden, Kleverskerke. Veere en Middelburg kaartte de kwestie aan bij de Raad van State. Zij vroegen het in 1998 door het Waterschap vastgestelde en dooi de provincie goedgekeurde peilbesluit Kleverskerke van tafel te vegen. Hun gronden zouden te nat blijven en er zou gevaar voor verzilting bestaan. Door kwel (grondwater dat naar boven komt) zou zout uit de lagere lagen naar boven komen. De Raad van State merkt echter op dat het peilbesluit een compromis is. Enerzijds zou het nu gekozen peil goed werk baar moeten zijn voor de agrariërs en anderzijds zou de na tuur er bij gebaat zijn. Moerasachtige percelen in het gebied mogen immers niet verdrogen. Volgens het Haags bestuurs rechtcollege is er niets mis met de belangenafweging die de provincie hier maakte. ZIERIKZEE - Een deel van de acteurs van het open luchtspektakel De Ridderslag van Zierikzee zal aanstaande zaterdagmiddag het Zierikzeese zorgcentrum De Wieken be zoeken. Vanaf half drie kunnen bewoners van het zorgcen trum en ouderen uit de wijk in de recreatiezaal komen luiste ren naar de liederen uit het spektakelstuk. De pauze staat in het teken van de kostuums, waarover tussen de optredens door tekst en uitleg gegeven wordt. De Stichting Historische Spelen wil met het bezoek ouderen, die niet in de gelegenheid zijn 's avonds naar de opvoering van het stuk te komen, toch de kans geven het Schou wse spektakel te ervaren. ZIERIKZEE - Uit een voor het medisch centrum in Zierikzee geparkeerd staande ambulance is dinsdag een mobiele tele foon gestolen. Het ambulancepersoneel was op dat moment even in het medisch centrum om een patiënt op te halen. De waarde van de telefoon is bij de politie niet bekend. VLISSINGEN - Op de Edison weg in Vlissingen is gisternacht om kwart over een een 36-jarige Middelburger betrapt op rij den onder invloed. Uit een blaastest bleek dat hij twee maal de toegestane hoeveelheid alcohol had gedronken. De man kreeg een proces-verbaal en een rijverbod van vier uur. MorRolf Bosboom GOES - De ideeën voor een in grijpende herinrichting van de Zusterstraat in Goes lijken wei ghs te maken. Die conclusie !ou kunnen worden getrokken wde inloopavond die de ge meente gisteren hield. Slechts enkele mensen kwamen naar ketstadhuis om zich te laten in fomeren over de plannen. Hu er voorbereidingen worden getroffen voor de bouw van een Éuwe speelautomatenhal op de hoek van de Zusterstraat en lie Wijngaardstraat, grijpt de gemeente de gelegenheid aan t® een langer bestaand idee te realiseren. De bedoeling is de skaat te versmallen door de be- bouwing aan de r oordkant aeer naar voren te halen. Net zoals tot de jaren vijftig het ge val was, is het d '-'aar dat er dan ook opnieuw tegen de kerk ffordt gebouwd. Denouwe automatenhal zou de aanzet voor deze ontwikkelin gen kunnen zijn. De bedoeling is dat de Zusterstraat uiteindelijk veel aantrekkelijker wordt als entree voor de binnenstad. De fracties in de gemeenteraad on derschreven deze opzet twee weken geleden, al leefden er wel wat zorgen over de uitstraling van de toekomstige automaten hal. Ook het kerkbestuur is be reid serieus mee te denken over de plannen. Vertegenwoordigers van de On dernemers Organisatie Oog (OOG), gisteren aanwezig tij dens de inloopavond, zeiden eveneens positief te staan te genover het idee de Zusterstraat te versmallen. „Het sluit goed aan bij de intentie van het Mas- terplan Binnenstad", aldus be stuurlid Berks. Volgens hem bewijst het Masternlan nu zijn waarde, omdat de gemeen ie Kan inspringen op een actuele ont wikkeling (nieuwbouw auto matenhal) zonder de grote lij nen voor de toekomst van het centrum uit het oog te verliezen. Zo moet bij de herinrichting van de Zusterstraat rekening wor den gehouden met de ideeën vooreen andere invulling van de Singelstraat. Makelaar M. Faasse was minder opgetogen over de plannen. Zijn kantoor pand in de Zusterstraat wordt volgens hem 'lelijk weggezet' door de nieuwe bebouwing, die het zicht erop wegneemt. De schetsen liggen de komende weken ter inzage op het stads kantoor. Op 18 juli is er vanaf 19.30 uur een hoorzitting in het stadhuis. In augustus analy seert de gemeente de inspraak, waarna het college beslist of het de plannen doorzet. Als dat het geval is, wordt er een bestem mingsplan gemaakt. GOES - Acht eigenaren van tui nen in Goes en de dorpen in de omgeving, houden zaterdag en zondag 7 en 8 juli de Bevelandse Open Tuindagen. Van 10.00 tot 17.00 uur zijn de tuinen toegan kelijk voor het publiek. De deelnemende tuinen zijn te vinden aan de Kerkring 18 en 13 in 's Heer Abtskerke, de Oude Hoeveweg 8 inBaarsdorp, Klei ne Kade 25 in Goes, Lenshoek laan 12, Jachthuisstraat 10, Geertesplein 18 en Marktveld 15 in Kloetinge en aan de Wis- senkerkseweg 9 in Wissenkerke. REDACTIE midden-zeeland Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113) 273000 Pax: (0113) 273030 E-mail: redgoes@pzc.nl R. Bosboom M-E.de Bruijn '•Huibers A.M. van der Jagt R.J. A. Paardekam E. Soesman K-L de Vries (sport) centrale redactie jbstsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA vlissingen 'el: (0118) 484000 Pax: (0118) 470102 '■mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl door Rob Paardekam YERSEKE - De gemeente Rei- merswaal trekt 775.000 gul den uit voor de reconstructie van de Breeweg in Yerseke. Het gaat daarbij om het ge deelte tussen de Oude Toren straat en de Marijkelaan. De reconstructie is een onderdeel van de herinrichting van het centrum van Yerseke. De Breeweg vormt samen met de Oude Torenstraat en de Bernhardstraat de ontsluiting voor het centrum van Yerseke. De Oude Torenstraat is in 1996 gereconstrueerd en de Bern hardstraat is vorig jaar nog onder handen genomen, zodat nu de Breeweg aan de beurt is. HANSWEERT - De peuters van basisschool De Eendracht in Hans weert hebben gisteren een cheque van 238 gulden aange boden aan de stichting Clini- Clowns. Vorige week hadden de andere leerlingen al 3400 gul- De reconstructie zal groten deels bestaan uit het op de juiste breedte brengen van de weg. Dat varieert straks van 5 tot 5,20 meter. Ook zullen de rioleringen, funderingen en verhardingen worden ver nieuwd. Het vervangen van de riolering had eigenlijk enkele jaren, geleden al moeten plaatsvinden, maar om tijd en geld te besparen is daarmee gewacht, zodat alle werk zaamheden aan de Breeweg in één keer kunnen worden uit gevoerd. Onderhoud Er is gekozen voor een asfalt- verharding van de rijweg, om dat dit minder onderhoud vraagt en bovendien een ge- den voor Unicef bij elkaar ge bracht, voor het project Kinde ren voor kinderen. Het geld voor Unicef werd in een luidsdempende werking heeft. Bovendien sluit het mooi aan bij de Oude Torenstraat en de rotonde, die al van asfalt zijn voorzien. Gelijkwaardig De huidige uitritten van de Spruit-, Sandee- en Nieuwe Kerkstraat op de Breeweg zul len verdwijnen. Daardoor worden de kruispunten gelijk waardig, zoals dat verplicht is in een 30-kilometerzone. De kruisvlakken worden voor zien van rood asfalt. De gemeente vindt dat de par- keermogelijkheid in de Bree weg behouden moet blijven, omdat de meeste woningen niet over een garage beschik ken. Daardoor wordt het sponsorloop bij elkaar gelopen door de leerlingen van de groe pen drie tot en met acht. Het geld gaat naar een project voor onmogelijk om snelheidsrem- mende maatregelen als asver- schuivingen of versmallingen aan te leggen. Om het autover keer toch tot rustig rijden te dwingen, worden er enkele bo men geplaatst, waardoor het straatbeeld nauwer lijkt. Tegelijk met de reconstructie wordt de bocht van de Bree weg naar de Oude Torenstraat met tachtig centimeter ver breed, waardoor de door stroom van het verkeer minder belemmerd wordt. Verder worden op de hoek van de Spruitstraat zes parkeer plaatsen aangelegd. De werkzaamheden aan de Breeweg staan nog voor dit jaar gepland. straatkinderen in Vietnam. De peuters brachten him 238 gul den bij elkaar door de verkoop van onder meer zelfgemaakte opbergdozen, onderzetters en versierde eierdozen en kleer hangers. door Rob Paardekam RILLAND - De gemeente Rei- merswaal heeft terecht een ver gunning verleend voor de bouw van een reinigingsstation voor tankwagens en een distributie centrum voor gevaarlijke stof fen op bedrijventerrein De Poort in Rilland. Bestuursrech ter R. Reinarz heeft het verzoek van M. Herweijer om schorsing van de vergunning afgewezen. Volgens Herwei jer valt het rei nigingsstation dat HTC Clea ning op De Poort wil bouwen niet onder het soort bedrijven dat op het terrein gebouwd mag worden. Verder zou HTC geen lokaal of regionaal bedrijf zijn, wat wel is vereist. Zowel een woordvoerder van de gemeente als de raadsman van HTC vroegen zich tijdens de zit ting af of Herwei jer wel gerech tigd was om de zaak voor de rechter te brengen. Daarvoor moet je belanghebbende zijn en dat is de klager volgens hen niet, aangezien de afstand tussen zijn woning en de bebouwing op het bedrijventerrein bijna een kilo meter bedraagt en er slechts sprake is van marginaal zicht op die bebouwing. Verder zouden de plannen prima passen in het toekomstige bestemmingsplan. De motivatie van de rechtbank volgt binnen veertien dagen. GOES - De gemeente Goes houdt maandag 18 juni vanaf 19.00 uur een informatiemarkt in de Grote of Maria Magdale- nakerk. Op de markt laten ver enigingen zien wat zij te bieden hebben. Tevens kunnen bewo ners kennis maken met burge meester, wethouders en de raad. (Advertentie) Het gedeelte tussen de Oude Torenstraat en de Marijkelaan wordt aangepakt. foto Willem Mieras Digitale draadloze telefoon met handen-vrij bellen op handset Geschikt voor NummerWeergave Uit te breiden tot 6 handsets Kom langs, bestel via 0800-1515 of surf naar www.primafoon.nl S De actie duurt tot en met 17 juni 2001. OP=OP f 2£ Malibu200

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 37