PZC Plan cultuurhuis is vrijwel rond OPRUIMING Eindelijk weer een schoon strandje 17 Waterschap voert zorgsysteem in voor waterzuivering Onverwachte ban op schimmelgif verbijstert boeren Hogeschool breidt uit met studies computerkunde Jeugd spioneert zich de bios in 50 Cafégasten overmeesteren gewapende overvallers Gezelschap van de Zee vrijwel zeker ook onder dak in Goese schouwburg Studie vervoer ammoniak zeeuwse almanak Beestachtig DAMESMODE MIDDEN donderdag 14 juni 2001 fnrinyvan Gremberghe SLUISKIL - De politie heeft in denacht van dinsdag op woens dag twee mannen (van 39 en 22 jaar) uit Terneuzen aangehou den die in Sluiskil geprobeerd hadden een gewapende overval De gemaskerde mannen stapten rond kwart over twaalf hotel café Dallinga aan de Nieuwe Kerkstraat binnen, waar op dat moment de eigenaar en vijf gas ten aanwezig waren. Onder be dreiging van vuurwapens som meerde het duo de aanwezigen geld af te geven. De aanwezigen waren daar niet van gediend. Eén van de gasten zag kans om een overvaller te overmeesteren. Hij kreeg daar bij hulp van de anderen. Bij de schermutseling vielen enkele schoten. De andere overvaller wist zich uit de voeten te maken, maai de cafégasten en de eigenaar lie ten het daar niet bij zitten. Bui ten konden ze ook deze Ter- neuzenaar pakken en ontwape nen. Achteraf bleek dat de wapens alarmpistolen waren, geladen met knalpatronen. Niemand raakte dan ook gewond. De da ders werden even later aan de politie overgedragen. De twee zijn in verzekering gesteld. Ze worden nog deze week voorge leid aan de rechter-commissaris in Middelburg. door Rolf Bosboom GOES - De komst en de invul ling van een 'cultuurhuis' bij de toekomstige schouwburg in Goes is zo goed als rond. Behal ve de Kunstuitleen, Trechter 5 en Galerie Van den Berge, de partners die al eerder bekend «aren, is het vrijwel zeker dat ook het Gezelschap van de Zee eronderdak krijgt. „Een prach tige combinatie", aldus wet houder C.Linssen. Het nieuwe theater komt tussen deWestwal en het Bleekveld en wordt deels gerealiseerd door nieuwbouw (de zaal) en deels door verbouwing van de voor- e ambachtsschool. Een aanzienlijk deel van dat pand blijft dan onbenut. Voor een commerciële invulling daarvan was belangstelling en boven dien is dat voor de gemeente fi nancieel aantrekkelijk. Linssen heeft echter steeds geijverd voor een culturele invulling, aanslui tend bij de functie van de schouwburg. Meerwaarde college van burgemeester a wethouders heeft daar nu de finitief groen licht voor gege- Linssen acht de kans groot dat het Gezelschap van de Zee, dat momenteel Kats als thuis haven heeft, het cultuurhuis als uitvalsbasis gaat gebruiken met ondermeer een kantoor- en oe fenruimte. „Dat wordt steeds serieuzer. Het Gezelschap zou mooie aanvulling zijn. Het gt een stuk kwaliteit aan het theater toe, waardoor het een Eeerwaarde krijgt." Artistiek leider J. Schuurman 'fesbevestigt de contacten met fegemeente Goes, maar wil ver- Advertentie vaderdagaanbieding Cor Heij koop Sfeepvaart en berging Om de zuid van 49,50 nu voor 9,90 donderdag vanaf 17.30 uur de Brasserie Vegetarische bami 15,00 Gevulde paprika's 20,00 Couscous met lamsvlees 25,00 zaterdag 9 juni 14.30-16.30 uur vocaal kwartet Mutiple Voice met muziek uit de Renaissance donderdag 21 juni Taxatie oude munten en papiergeld Wil F.H. van Moll; hele dag volgens afspraak, bel 0118-886870 19.30 uur lezing Wil van Moll Exposities De Directiekamer: Het vroege werk van Reimond Kimpe Gangen en brasserie: See you in paradise Binnenplein: Ontwerpen van waarde Teeken Akademie Middelburg nieuw: Kaarten Cinecity nu ook verkrijgbaar in De Drvkkery i.ijk ook op w w.bestewi nkdv.inncderland.nl der geen commentaar geven. Hij wijst erop dat Gedeputeerde Staten (GS) op 26 juni een be sluit nemen over de subsidie die de toekomst van het Gezelschap moet veilig stellen. „Tot die tijd wil ik er niet al te veel op ingaan. Het is allemaal nog zo kwets baar." Kassa Een eerdere kandidaat voor het cultuurhuis was balletstudio Free, maar die is afgevallen om dat het onderbrengen van de dansschool te ingrijpende bouwkundige aanpassingen aan het pand zou vergen. Lins sen streeft ernaar de balletstu dio onder te brengen in de bebouwing die komt naast de ingang van het theater, aan de noordkant van het Bleekveld, dat in de toekomst een sfeervol plein moet worden. Op dezelfde locatie zou hij ook graag het idee een centrale kassa van alle Zeeuwse theaters op te zetten, gerealiseerd zien. Het cultuur huis is financieel gezien nog niet helemaal rond. Er is een struc tureel tekort van 120.000 gul den per j aar. D e gemeente neemt daarvan zelf 100.000 gulden voor haar rekening. De overige 20.000 gulden per jaar moet van de provincie komen. GS hebben daar nog niet over beslist, maar gesprekken met cultuurgedepu teerde G. de Kok hebben Lins sen hoopvol gestemd. „Naar mijn inschatting gaat dat luk ken." De bedoeling is de schouwburg en het cultuurhuis in één 'bouwstroom' te realise ren, aldus de wethouder. Hij gaat ervan uit dat de bouw van het theater in het najaar ('sep tember of oktober') kan begin nen. Dan moeten wel de bezwa ren van de naastgelegen kerk en een omwonende zijn afgewik keld. Daarover lopen, naast de formele inspraakprocedure, ge sprekken met beide partijen. „We kijken hoe we in goed over leg uit de problemen kunnen ko men." De architect werkt aan de be stektekeningen voor het thea ter, zodat de aanbesteding snel kan plaatsvinden. Door een an dere procedure te volgen dan ge bruikelijk, verwacht Linssen de kosten binnen de perken te hou den en zoveel mogelijk binnen het budget van 17 miljoen gul den te blijven. „Maar ik kan niet garanderen dat we het krediet niet overschrijden." De dorpsraad van Borsele heeft er lang voor moeten praten, maar nu wordt het strandje bij de Noordnol dan eindelijk schoongeveegd. doorMieke van der Jagt BORSSELE - Transport en containerbedrijf Wielemaker uit Koudekerke is begonnen met de schoonmaak van het strandje tussen de Noordnol en de uitlaat van de kerncentrale bij Borssele. De dorpsraad van Borsele nam het initiatief voor die schoonmaakactie, maar had enige moeite om er het geld voor de vinden. Erik Weug van de dorpsraad is eerst een paar keer van het kastje naar de muur gestuurd. „We hebben Rijkswaterstaat gebeld, omdat het strandje volgens ons daar in eigendom is. Die verwezen ons naar het waterschap Zeeuwse Eilanden en die weer naar de gemeente. We dreigden het hele rondje nog eens over te doen, toen we op het idee kwamen Zeeland Seaports te vragen. Die deden niet moeilijk, beloofden het te zullen betalen en gaven Wiele maker opdracht." Als de plannen voor de aanleg van een containerterminal aan de andere kant van de uitlaat doorgaan, is het strandje het enige wat er overblijft van de Kaloot, een gebied dat in de j a- ren zestig nog vele hectare schorren, duintjes, strand en kreken besloeg. Een jaar of vijf geleden maakte Rijkswater staat nog een kleine slufter achter de jonge duintjes en werd het opstuiven van nieuwe duinen een handje geholpen. Crossen met brommers is foto Willem Mieras sindsdien in het gebied verbo den, maar niet verdwenen. Veel mensen uit de omgeving komen nog recreëren op het strandje. Omdat het strand niet ver pacht is en er geen recreatiebe stemming op rust, wordt het nooit schoongemaakt. Dode vogels, zwerfvuil en aange spoelde spullen maken het strand soms vies en onveilig. De dorpsraad van Borsele trok daarom aan de bel. Erik Weug maakt het niet zo gek veel uit wie het betaalt. „We zijn blij dat het voor de zomervakantie gebeurt." door Rolf Bosboom RITTHEM - Een jaar lang heb ben de medewerkers van de Walcherse rioolwaterzuivering in Ritthem zichzelf en hun werk onder de loep genomen. Ze heb ben alle processen en werkwij zen gedocumenteerd en geke ken waar verbetering mogelijk is als het gaat om kwaliteit, ar beidsomstandigheden en milieu. Daardoor voldoet de zuivering aan de normen om in aanmerking te komen voor kwaliteitscertificaten. De ontwikkeling past in het streven van waterschap Zeeuw se Eilanden om efficiënt en be drijfsmatig te werken. Omdat de marktwerking ook op het ge bied van de waterzuivering haar intrede doet, wordt het voor het waterschap ook steeds belangrijker om aan te tonen dat het aan de kwaliteitsnor men voldoet. Het is dan ook de bedoeling dat vanaf eind vol gend jaar alle zuiveringen in het werkgebied (Midden- en Noord-Zeeland) op 'certificeer baar' niveau werken. Op Walcheren hebben de mede werkers voor het grootste ge deelte zelf het 'zorgsysteem' opgezet, hoewel er onder het personeel aanvankelijk wat aarzelingen waren over de noodzaak. Het vergde een flinke inspanning om alle processen en werkwijzen precies op papier vast te leggen en in werkgroep jes te bekijken op welke punten het anders zou moeten. Handboek Het resultaat is een handboek, dat gisteren werd overhandigd aan dagelijks bestuurder A. Ruijtenberg. In het boek staat alles beschreven wat er allemaal gebeurt bij het beheer van de zuiveringsinstallatie en het bij behorende leidingenstelsel en de gemalen op Walcheren. Het gaat dan om zaken zoals klach tenafhandeling, documenten- beheer, inkoop, inwerken van nieuwe medewerkers, onder zoeken en werkinstructies voor onderhoud van filters en machi nes. Voor de medewerkers heeft het project geleid tot duidelijke werkprocedures, een veiliger werkomgeving, efficiëntere be drijfsvoering en meer helder heid over taken, verantwoorde lijkheden en bevoegdheden. De waarde van het project wordt nu breed onderkend. „We zijn er zeker blij mee", aldus P. Wattel, een van de medewerkers. Noord-Beveland moet nog dit jaar gereed zijn. Zuid-Beve land, Tholen en Schouwen-Dui- veland volgen komend jaar. door Ramses Gabriëlse VLISSINGEN - De bioscoop in Vlissingen stond gisteren in het teken van spionage. De kinderen op de galapremière van de kinder-spionagefilm Spy Kids waanden zich even James Bond. Ze waren uitgenodigd om in gala of verkleed als geheim agent te komen. Voor de gasten was de rode loper uitgelegd. Bij de ingang stonden drie in het net gestoken body guards die de kinderen welkom heetten. Alle kin- door Jeffrey Kutterink GOES - Zeeuwse akkerbouwers zijn verbijsterd over het ver bod op het gebruik van het be strijdingsmiddel chloorthalo- nil. Het College van Beroep voor het Bedrijfsleven besloot gis teren dat het middel vanaf 26 ju ni niet meer mag worden ge bruikt. Vooral de timing van de uit spraak. midden in het teeltsei zoen, valt bij de agrariërs slecht. De Zuidelijke Land en Tuin bouworganisatie (ZLTO) denkt dat het verbod vooral de teelt van knolseldene treft. De orga nisatie verwacht een toename van het illegaal gebruik van het middel. Chloorthalonil komt voor in elf bestrijdingsmiddelen en is een veel gebruikt bestrijdingsmid del in Nederland. Jaarlijks wordt er zo'n 400.000 kilo ver bruikt. Het wordt onder meer toegepast voor de verdelging van schimmels bij de teelt van aardappelen en bloembollen in kassen. Milieuorganisaties zijn al jaren bezig om het gebruik van de stof te laten verbieden. In februari bepaalde het College uiteinde lijk dat het gif per 24 februari zou worden verboden. Maar op die uitspraak kwam de organi satie in mei terug. Voor agra riërs werd een tijdelijke 'opge bruik- en aflevertermijn' be paald. De Stichting Natuur en Milieu en de Zuidhollandse Mi lieufederatie tekenden daar be zwaar tegen aan. De rechter heeft hen in een spoedprocedure gelijk gegeven. Ingekocht „Het besluit is genomen op een zeer ongelukkig moment, na melijk midden in het teeltsei zoen. En dat kan helemaal niet", vindt voorzitter J. Klompe van de vakgroep akkerbouw Zee land van de ZLTO. „Akkerbou wers, maken aan het begin van het seizoen een plan en houden daarin rekening met het gebruik van bestrijdingsmiddelen. Veel agrariërs hebben het middel al ingekocht. En nu krijgen ze te horen dat ze het middel niet mo gen gebruiken en hun teelt maar moeten laten verrotten." Het probleem speelt vooral bij de teelt van knolselderie, aldus Klompe. „Daarvoor zijn geen legale alternatieve bestrij dingsmiddelen meer voorhan den. Chloorthalonil is daar een laatste redmiddel. Er zijn alleen nog middelen die gewassen pre ventief beschermen. Maar als er door welke reden dan ook een besmetting met schimmels op treedt, kan er niet meer worden opgetreden en gaat de teelt ver loren. Als ZLTO zijn we ervoor dat alles volgens de regels gebeurt. Maar ik kan me voorstellen dat agrariërs het daarmee moeilijk zullen krijgen en toch verbo den middelen gaan gebruiken. Anders blijven ze zitten met een onverkoopbaar product." Aardappeltelers kunnen vol gens Klompe nog wel overscha kelen naar alternatieve bestrij dingsmiddelen. De ZLTO zal haar ongenoegen via de gebrui kelijke kanalen naar politiek Den Haag laten doorklinken. Maar de organisatie denkt dat het protest weinig meer zal hel pen. DEN HAAG - Het kabinet maakt een aparte beleidsnota over het vervoer van de gevaar lijke stoffen chloor, LPG en am moniak. De risico's van het vervoer van ammoniak over de Westerschel- de zijn zo groot, dat met name voor de Vlissingse binnenstad bouwbeperkingen gelden. Het kabinet laat onderzoeken welke transportroutes niet noodzake lijk zijn. Het vervoer zal op die routes worden beperkt of verbo den, staat in het gisteren gepre senteerde Nationaal Milieube leidsplan 4 van minister Pronk. ■■■Mi door Henk Postma VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland krijgt er twee nieuwe technische studierichtingen bij. Het gaat om volwaardige hbo- opleidingen computerkunde. De ene studie richt zich op hoge re informatica, de andere op be drijfskundige informatica. De opleidingen gaan volgend jaar september van start. Het bete kent dat jonge Zeeuwen niet meer de provincie uit hoeven om op hbo-niveau iet te gaan stude ren. Uit onderzoek is gebleken dat jaarlijks meer dan honderd Zeeuwse scholieren wegtrekken om elders een informatica-op- leiding te volgen. Ook het be drijfsleven heeft aangegeven dat het grote behoefte heeft aan goed opgeleide informaticades- kundigen. Reden voor minister Hermans om de hogeschool toe stemming te geven met de oplei dingen te starten. Om de studies handen en voeten te geven werkt de HZ samen met de Ho geschool Zuyd in Limburg, het ROC Zeeland en diverse bedrij ven uit de ict-branche. Bijzon der is dat de opleidingen van meet af aan via internet kunnen worden gevolgd. Daarmee kun nen studenten op elke plaats en op elk moment beschikken over studiemateriaal en met docen ten en elkaar communiceren. Dat is een onverbrekelijk on derdeel van de studie. Hogere informatica richt zich met name op het ontwikkelen en bouwen van computersyste men. Afgestudeerden kunnen bedrijven en organisaties aan specifieke hard- en software op lossingen helpen. Bedrijfskun dige informatica richt zich op het optimaliseren van bedrijfs processen: afgestudeerden kun nen bij organisaties aangeven welke computersystemen het best ingezet kunnen worden. Op dat Temeuzense terras ging het over de Dierenbe scherming die heeft laten we ten koningin Beatrix niet langer als beschermvrouwe te willen. Is dat niet buiten gewoon onhoffelijk, was de vraag „Wat moetje dan", vond een van de deelnemers aan het gesprek. „Wat heb je als Die renbescherming aan een be schermvrouw die zelf niet in elk opzicht de dieren be schermt." Een ander luisterde hoofd- schuddend: „Ik vind het bij de beesten af." (Advertentie) Natascha, Anna en Laura (vlnr) poseren nog even voordat ze de bioscoop in Vlissingen binnenschrijden voor de premiere van de film Spy Kids. foto Ruben Oreel deren werden voor de filmposter op de foto gezet. Natascha (9) is verkleed als geheim agente. Zij is samen met haar nichtje Laura (9) gekomen, die verkleed is als actrice. „Je moet er wel netjes uit zien als je op de foto gaat", zegt Laura en ze trekt het zwarte jasje van haar nichtje recht. Anna (10), verkleed als 'nette dame', is vaker van de partij als de bioscoop premières voor kinderen organiseert. „Vorig jaar was ik bij Chicken Run verkleed als kip. Toen had ik nog gewonnen ook." Na de film was er een disco met een prijsuitreiking voor de leukst verklede bezoeker. KORTINGEN TOT WALSTRAAT 199 VLISSINGEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 33