Techniek alleen redt milieu niet PZC PZC Taalstrijd Voeren laait op door verkoop van gemeentepandjes VN zoeken man als Clinton voor opvolging Annan Wowereit scoort in Berlijn met coming out Arbeidsorganisatie start offensief tegen uitbuiting kinderen Ambitieus plan Pronk donderdag 14 juni 2001 De jongste beleidsvisie van mi nister Pronk van VROM op het milieu kenmerkt zich niet door bescheidenheid. Het vierde Na tionaal Milieubeleidsplan is misschien wel het meest ambiti- door Lianne Sleutjes en Koos van Wees Jan Pronk zegt het met nauw verholen trots: zijn milieube leidsplan kijkt voor het eerst verder dan de komende vier jaar en heeft ook betrekking op de si tuatie over de landsgrenzen. De minister somt in zijn nota een groot aantal onderwerpen op die in 2030 voor onoverko melijke problemen zullen zor gen als we niet snel ingrijpen: de klimaatverandering, het tekort aan hulpbronnen als water, de bedreigingen van de gezond heid, de onveiligheid door op slag en vervoer van gevaarlijke stoffen. Pronk wil ze te lijf gaan met afspraken, heffingen, ge dragsbeïnvloeding en soms zelfs sluiting van bedrijven. Een ambitieus plan. Waar ligt de prioriteit „Bij alles wat met gezondheid te maken heeft. En met veiligheid. Dat betekent dat je bijvoor beeld onveilige bedrijven moet verplaatsen. Zo werk ik aan een fonds, waarbij bedrijven die voordeel hebben van een be paalde ligging, meebetalen aan de verplaatsing van onveilige bedrijven elders. We kunnen het ons eenvoudigweg niet veroor loven onveilige situaties te laten voortbestaan." U bent ontevreden over de af spraken met het bedrijfsleven over milieuverbetering „Convenanten hebben alleen zin, als je doelstellingen hebt waaraan voor een bepaalde da tum voldaan moet zijn. De erva ring is dat wel erg gemakkelijk werd gehoopt op verschuiving van die einddatum. Ik wil nu naar afspraken die verplichten. En als dat niet werkt, stel ik zelf regels op. Houden ive de uitstoot van het broeikasgas CO- nog een beetje in de hand? „Alleen als we zowel schoner produceren als het energiever bruik verminderen. Met alleen schonere techniek red je het niet, dat leidt niet tot een aan zienlijke verlaging. Energiebe sparing is noodzakelijk. Ik had graag gezien dat het kabinet me had gesteund bij mijn streven mensen te verplichten minstens 3 procent groene stroom af te nemen, maar dat heb ik niet ge red. Niet erg, ik heb zo veel wél binnengehaald U zou graag willen dat mensen hun consumptiepatroon veran deren. „Ik vraag me inderdaad af waarom het nodig is dat alle kinderen een tv op hun kamer hebben. Is dat omdat ze het echt willen, omdat him vriendjes er een hebben of door reclame? We hebben een aanbod-gestuurde economie, waarin mensen met heel vooruitstrevende middelen gemanipuleerd worden. Dat 'keep-up-with-the-J oneses '- streven leidt tot een niet duur zaam consumptiepatroon." Is dit nu uw laatste nota als mi nister? „Het is in ieder geval mijn laat ste nota als minister van Milieu. Ik kan wel doorgaan met nota's produceren, maar het gaat nu om de uitvoering, niet om de mooie woorden. Daar wil ik bij de verkiezingen volgend jaar op worden afgerekend." GPD F» VJ T U s doorWierd Puk De sociaal-democratische kandidaat voor het burgemeesterschap van Ber lijn, Klaus Wowereit, is homoseksueel. En niemand lijkt er wakker van te liggen. „Ik ben homo en dat is goed zo", verklaarde de 47-jarige Wowereit afgelopen zondag op een partijbijeenkomst, waar zijn kandida tuur voor het burgemeesterschap van de Duitse hoofdstad werd bevestigd. Hoewel van enkele bekende Duitse politici, onder wie de liberale voorman Guido Wes- terwelle, wordt aangenomen dat zij homo zijn, is het voor het eerst dat een Duitse poli ticus publiekelijk erkent 'schwul' te zijn. Wowereit, een jurist die wordt beschouwd als een rijzende ster binnen de SPDwerd na zijn ontboezeming door zijn partijgenoten lang en luid toegejuicht. De sociaal-demo craat erkent dat hij met zijn 'coming out' op handen zijnde onthullingen in de schan daalpers voor wilde zijn. Gevraagd naar hun mening over Wowereits openheid, reageerden Berlijners tolerant. In Berlijn, de stad die met Keulen strijdt om de geuzennaam van Duitse 'Schwulen-Metro- pole', kan Wowereits seksuele geaardheid bij de kiezers een voordeel zijn. Naar alle waarschijnlijkheid deze herfst worden in Berlijn vervroegde deelstaatver kiezingen gehouden. Die werden noodzake lijk nadat de SPD vorige week de 'grote coa litie' met de christen-democratische CDU opblies. De Berlijnse sociaal-democraten hebben inmiddels openlijk toenadering gezocht tot de ex-communistische PDS. Met behulp van de stemmen van de PDS en de Groenen wil de SPD zaterdag Diepgen naar huis stu ren. Wowereit zou vervolgens tot de verkie zingen als waarnemend burgemeester moe ten fungeren. De toenadering tussen de SPD en de PDS, de partij die voortkwam uit de SED, de Oostduitse kaderpartij, wordt in Berlijn met argusogen gevolgd. Veel commentato ren en inwoners herinneren zich de politie ke vervolgingen in de DDR en de gedode vluchtelingen bij de Muur onder het SED- bewind. Dit jaar is het veertig jaar geleden dat de Muur werd opgericht. CDU-politici grijpen dat moment aan en noemen het een 'affront' dat uitgerekend in dit herden kingsjaar de vroegere communisten moge lijk gaan meeregeren in Berlijn. Wowereit zegt 'respect' te hebben voor de gevoelens van degenen die onder het com munistische regime hebben geleden. Maar er zit volgens de SPD-voorman niets anders op dan een verstandshuwelijk met de 'Muurschutters'. GPD door Bob Kroon De Internationale Ar beidsorganisatie ILO heeft een 'tijdgebonden' of fensief ontketend tegen de ergste vormen van kinderar beid en prostitutie in de we reld. De club staat onder lei ding van de Nederlander Frans Röselaers. Hij is hoofd van het Ipec, het Internatio nale Programma voor het Uitbannen van Kinderar beid van de ILO. Op een persconferentie afge lopen maandag noemde Rö selaers het 'onvoorstelbaar' dat tot 1992 iedere discussie over kinderarbeid voor rege ringen nog taboe was, terwijl de nieuwe ILO Conventie van 1998 tegen de 'ergste vormen' hiervan in twee jaar door 5 5 landen werd geratifi ceerd. „Een absoluut snel heidsrecord", merkte Röse laers ironisch op. Ipec, een samenwerkings verband tussen regeringen, vakbonden, werkgevers, niet gouvernementele organisa ties (NGO's) en internationa le organisaties als Unicef, heeft de laatste jaren in een zestigtal landen al honderd duizenden kindarbeiders en kindsoldaten terug in de schoolbanken geholpen. „De internationale samenle ving is zich bewust geworden van deze schrijnende wan toestanden aldus de Neder- landse Ipec-baas, „Maar we hebben desondanks nog een gigantische klus voor de boeg. Nog steeds moeten tweehonderdvijftig miljoen kinderen tussen de vijf en de veertien jaar niet zelden on menselijk zware arbeid ver richten." Met de 'tijdgebonden' doel stellingen denkt de IPEC in maximaal tien jaar een eind te maken aan de meest mens onterende gevallen. Voor de komende twee jaar is daarvoor tweehonderd mil joen dollar gereserveerd, grotendeels toegezegd door donorlanden als de Verenig de Staten, Duitsland en Ne derland, maar ook door een groot aantal particuliere in stellingen en bedrijven. Het goede doel wordt kracht bijgezet door een jaarlijkse Dag tegen Kinderarbeid, die gisteren voor het eerst op be scheiden basis werd gehou den. Hoewel de ergste vormen van kinderarbeid worden ver eenzelvigd met de allerarm ste ontwikkelingslanden, worden ook rijke 'doelgebie den' als Nederland hiermee geconfronteerd in de vorm van illegale, alleenstaande minderjarige immigranten. Stijging Volgens een rapport van de IOM, de Internationale Or ganisatie voor Migratie, krijgt de Europese Unie te maken met een stijgende mensenhandel in binnenge smokkelde kinderen uit landen als China, Oekraïne, Bulgarije, Roemenië, Sierra Leone, Nigeria en tal van an dere Afrikaanse staten. In Nederland wordt het aan tal geschat op zo'n vijfdui zend, terwijl het er acht jaar geleden nog maar elfhon derdvijftig waren. Het gaat hier niet zelden om pubers, die door de mensen smokkelaars tot prostitutie worden gedwongen om hun 'reiskosten' terug te betalen. Onbeschermde seks leidt tot geslachtsziekten en aidsbe- smetting onder deze ver schoppelingen. Verkrachtin gen door gewetenloze men senhandelaars zijn eveneens schering en inslag. Geloosd Volgens het IOM-rapport zijn hier veel Chinese kinde ren bij, die door him ouders naar het buitenland worden geloosd omdat in de Volksre publiek nog steeds een poli tiek van 'één kind per gezin' wordt gehanteerd. Tweede, derde of latere kinderen heb ben geen recht op sociale staatshulp en worden dus als 'overtollig' geëxporteerd naar welvarende landen. GPD door Bob Kroon Bill Clinton als opvolger van Kofi Annan. Voor het eerst een Amerikaan als secretaris generaal van 's werelds meest gerenommeerde bureaucratie. En niet de eerste de beste. Acht jaar president van 's werelds machtigste natie. Dat staat goed op een resumé. Plus goede con tactuele eigenschappen. Inter nationale ervaring. Doorgewin terd in de politiek. Bewezen leiderschapskwaliteiten. Zo te zien een voor de hand liggende kandidaat, wanneer de VN dit najaar een opvolger gaat kiezen voor Kofi Annan. Het is een interessant, maar ab stract scenario. Want Clinton heeft niet gesolliciteerd en is door geen enkel land voorge dragen. Bovendien verdient de ex-president als politiek confé rencier tegenwoordig vierdui zend gulden per minuut. Vergeleken daarbij betaalt de VN een schijntje, zelfs voor een secretaris-generaal. In elk geval niet genoeg om tien miljoen aan uitstaande advocatenrekenin- gen af te lossen. Monicagate is Bill nu eenmaal niet in de koude kleren gaan zitten. Dat alles daargelaten, denkt een aantal prominente en minder prominente stafleden van de VN, dat Clinton toch eens een gooi moest doen naar de post van secretaris-generaal. In de VN-wereld van Genève zien ve len hem als op maat gesneden voor 's werelds hoogste politieke ambt. En ze willen ook wel kwijt waarom. Ten eerste kijkt Clinton, in te genstelling tot zijn opvolger Bush, verder dan zijn Ameri kaanse neus lang is. In de we reldpolitiek zwemt hij rond als een vis in het water, getuige zijn vredesapostolaat in het Mid den- Oosten en Noord- Ierland. Zijn persoonlijke relaties met bevriende en minder bevriende staatsleiders zijn een extra bin nenkomer. Ervaring Bill Clinton mag dan nogal wat schelmenstreken hebben, de VN is duidelijk minder puriteins dan Amerika. Clinton is intelligent, vindt men, een man met overredings talent. Vergeleken met eerdere secretarissen-generaal is hij ook nog jeugdig. Maar het doorslaggevende ar gument is zijn Amerikaanse na tionaliteit en zijn ervaring met het weerspannige Congres in Washington. Daar heeft de VN een lage martkwaarde, getuige de achterstallige Amerikaanse contributie. Amerikanen hebben weinig op met een internationale club. waar ze het niet voor het zeggen hebben, maar wel voor de groot ste contributie moeten opdraai en in dat miljardenbudget. Kofi Annan en diens voorgan gers hebben hun tanden stukge beten op het Congres. Maar in Washington kent Bill Clinton als geen ander het klappen van de zweep. Als secretaris-gene raal zou hij de aangewezen man zijn om de VN bij de kritische Senaat in een wat vriendelijker daglicht te stellen. Argumenten te over dus. Heeft niemand daar nu ooit bij stilgestaan? Kennelijk niet, want Clinton is geen kandidaat en Kofi Annan wel. De vaderlij ke Ghanees wordt komende herfst zo goed als zeker herko zen voor een nieuwe termijn van -vijfjaar. Een overigens verdiende erken ning dat Annan van zijn onmo gelijke job heeft gemaakt wat ervan te maken is. Hij is altijd spaarzaam met de kool en de geit geweest en heeft dus weinig vijanden, ook niet onder zijn ei gen stafleden. Zwart vel Maar die behoedzaamheid heeft het imago van de Volkerenorga nisatie niet kunnen uitdeuken, zeker niet in de Verenigde Sta ten. En gek genoeg is de Annan- verering in zijn eigen Afrika meer getemperd dan in de rest van de wereld. Want Annan is wel in Ghana geboren, maar niet getogen. Met zijn Westerse opleiding en Skandinavische echtgenote wordt hij door Afri kanen nog al eens uitgemaakt voor 'een blanke in een zwart vel'. Desondanks zal het Afri kaanse blok zijn herverkiezing zeker niet blokkeren. De VN hangt nu eenmaal van compro missen aan elkaar. En het VN- personeel heeft geen inspraak. Kofi Annan staat te boek als een beminnelijk mens met hart voor de zaak. Voor zijn eigen opvol ging is hij een pasklare en hap klare kandidaat. En hapklaar is Clinton dus niet. GPD Op muurtjes en viaducten zijn de restanten zichtbaar van een witgekalkte woordenstrijd. Voeren Vlaams, Fourons Wal- lons. De voorbije jaren leek de rust in de taalstrijdgemeente weergekeerd. Totdat de Vla mingen onder leiding van Huub Broers vorig jaar okto ber een historische verkie zingsoverwinning boekten. Sindsdien is het weer homme les in de Voerstreek. door Pascale Thewissen Ze waren zó getraumati seerd door de vechtpartij en van het voorbije weekeinde, dat de Voerense ex-burge- meester Nico Droeven twee psychologen uitnodigde om geestelijke bijstand te verle nen. Huub Broers barst in la chen uit. „Een idioot idee. Als of die herrieschoppers dat nodig hebben." Aanleiding voor de rellen, waarbij drie gewonden vielen, was de verkoop van elf ge meentepanden. Daardoor ko men 36 mensen, allemaal Walen, op straat te staan. Een oplossing lijkt echter in de maak. Gisteren maakte de Vlaamse minister Paul van Grembergen bekend dat de Vlaamse overheid de huizen wil opkopen en verhuren. Oók aan Franstaligen. Of daarmee de problemen van de baan zijn? Broers; „Ik betwijfel het. "Het is weer helemaal mis in Voeren, de taalstrijdge meente waar Vlamingen en Walen elkaar in de jaren ze ventig, begin tachtig naar het leven stonden. Na jaren van rust, is de strijdbijl opnieuw opgegraven. Volgens de Franstaligen zijn Broers c.s. begonnen aan de 'grote schoonmaak'. Doel is de Voerstreek onleefbaar te ma ken voor de Franstalige inwo ners. Waarom anders dreigt Broers de 'jumelage' met het Zwitserse Vellerat te verbre ken? Uit onverdraagzaamheid jegens alles dat Frans klinkt, zeggen de Walen. „Omdat op de plaatsnaamborden van die gemeente staat te lezen dat Vellerat verzustert met Voe ren, een Waalse gemeente die bezet wordt door Vlaande ren," zegt Broers. Bij de gemeenteraadsverkie zingen van vorig jaar wist zijn Het plan elf gemeentepanden te verkopen, veroorzaakte afgelopen weekeinde rellen in Voeren. foto Serge Minten/GPD partij Voerbelangen - met dank aan de Nederlandse in woners van de streek, die voor het eerst ook hun stem moch ten uitbrengen, na 37 jaar een einde te maken aan de heer schappij van de Franstaligen. Die waren, sinds de gewraakte overheveling van Voeren van de provincie Luik naar Bel gisch-Limburg in 1963, onaf gebroken aan de macht ge weest. Bij zijn aantreden sprak Broers de hoop uit dat de taal strijd definitief voorbij zou zijn. Het tegendeel is waar. De Franstalige oppositie ver wijt de Vlamingen 'etnische zuiveringen'. Het bewijs is volgens Droeven, lid van de partij Retour a Liège, de om streden verkoop van elf ge meente-panden. De verkoop is nodig om de torenhoge schul denlast van Voeren, een erfenis van het vorige (Franstalige) gemeentebestuur, af te bou wen. Het alternatief, beweert Broers, is een verdubbeling van de gemeentebelasting. Eén week voor de openbare verkoop ging het al fout. Het voetbalveldje van de club SK- Moelingen werd bewerkt met gif. Er werden slogans in het gras gebrand als 'La lutte con tinue' (de strijd gaat door) en 'Non a la vente' (Nee, tegen de verkoop). De eigenlijke ver koop moest worden uitgesteld, na schermutselingen tussen Franstaligen en de politie. Een tweede poging liep afgelo pen weekeinde opnieuw op een mislukking uit. Ondanks het verbod dat Broers had uit gevaardigd om te betogen, probeerden dertig Franstali gen de verkoop te beletten. De oproerpolitie trad hard op. Ook de socialistische senator Jean-Marie Happart, twee lingbroer van de beruchte oud-burgemeester van Voeren en huidig gewestminister van Landbouw, José Happart, moest klappen incasseren. De voorzitter van de Franstalige socialisten, Elio Di Rupo, schreeuwde moord en brand. De Parti Socialiste dreigt met een politieke crisis als de ver antwoordelijken (lees: Broers) niet worden aanpakt. De Bel gische minister van Binnen landse Zaken, Antoine Du- quesne, heeft een onderzoek ingesteld naar het politie-op- treden. Uitdrijven Broers zucht diep. „Natuurlijk heb ik het zien aankomen. Al in de aanloop naar de verkie zingen riep Retour a Liège dat wij de Franstaligen zouden uitdrijven. Dit is koren op hun molen. Maar kan ik het helpen dat alle gemeentelijke panden in het verleden zijn toegewe zen aan Franstaligen. Vlamin gen kwamen nooit in aanmer king. Wat me stoort, is de manier waarop de strijd gele verd wordt. Ik word afgeschil derd als een nazi; uitgemaakt voor rechtse klootzak." Uitdrijving? Broers ontkent stellig. Integendeel. Zou hij anders het huurcontract van het Franstalige schooltje in Sint Maartens-Voeren met nog eens negen jaar hebben ver lengd? De Voerense oppositie rept daar met geen woord over en grijpt volgens Broers eik in cident aan om hem het leven zuur te maken. Met als gevolg dat zijn burgemeesterbenoe ming door een oneindige reeks klachten nog steeds niet defi nitief is. De oplossing lijkt echter in zicht. Duquesne heeft beloofd voor fiet einde van deze maand de knoop door te hakken over de benoeming van Broers. De Vlaamse minister van Binnen landse Aangelegenheden heeft op zijn beurt aangekondigd dat de Vlaamse overheid de ge meentelijke panden opkoopt, om er sociale huurwoningen van te maken. 14 j u n i1951 Atoomproeven De Amerikaanse overheid noemt de atoomproeven op het eiland Eniwetok een groot succes. Het leger heeft op het atol de krachtigste atoom bommen tot nu toe tot ontplof fing gebracht. Na de explosies bleek op het eiland al het leven te zijn weggevaagd. Onkruid De Vereniging voor Bedrijfs voorlichting Noord-Beveland heeft een informatiebijeen komst gehouden over de be strijding van onkruid in de landbouw. De chemische on- kruidbestrijding verkeert nog in een proefstadium, maar lijkt voor de toekomst goede mogelijkheden te bieden. Vis De vissers in Breskens bebben een brief gekregen dat zij al hun vangsten via de vismijn moeten verkopen. Omdat sommige vis via de mij n te wei nig geld oplevert, verkopen sommige vissers hun vangst zelf vanaf de kade. Competitie De voetbalcompetitie nadert een spannend einde. Willem 2 lijkt de meeste kans te maken op de hoogste titel: de Tilbur- gers hebben nog maar één ver- liespunt, maar moeten nog wel tegen het sterke DWS spelen. Ook PSV is nog in de race; de Eindhovenaren treffen bin nenkort het zwakkere Heeren- Uitgever: J C Boersema Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Oostsouburgsewegl 0 Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 E-mail: redactie@pzc.nl Vlissingen: Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 470102 E-mail. redwalch@pzc.nl Goes: Voorstad 22 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)273000 Fax. (0113)273030 E-mail redgoes@pzc.nl Terneuzen: Axelsestraat 16 Postbus 51 4530 AB Terneuzen Tel. (0115) 686000 Fax. (0115)610724 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel. (0111)454647 Fax. (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 800 tot 17.00 uur Zierikzee, Goes en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10 30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener NV Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen E-mail: web@pzc nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag, op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 13.30 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax (0118)470100. Abonnementen bij automatische incasso: (tussen haakjes prijs met acceptgiro) per maand: 39,45 (n.v.t.) perkwartaal- 107,50 109,15) per jaar. ƒ409,50 411,15) Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: abo@pzc nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. Losse nummers: maandag t/m vrijdag: 2,00 per stuk zaterdag, 3,00 per stuk Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93,00 Advertenties Alle advertentieopdrachten worden- uitgevoerd onder toepassing van de algemene voorwaarden van Uitgeverij PZC BV alsmede de regelen voor het advertentiewezen. .'1 Tarieven kunnen tijdens kantooruren worden opgevraagd bij de advertentieorderafdeling. Tel: 0118-484321

Provinciale Zeeuwse Courant | 2001 | | pagina 2